Facts and Fiction
Facts and Fiction
DJ_SHEMA Да не беа екс-ју реплубликтие ќе имавме 15 поени се на се. Дури 32 поени дојдоа од Босна, Србија, Хрватска и Словенија. Мислам дека може слободно да се каже дека голем дел од тие поени беа дадени поради популарноста на Тошка. Според мене, песната не ја биваше за пеач како него. Кога најдоброто од Македонија стигна до 14 место, тогаш што останува за понатаму?
melpomena Abe problemot e shto nie vaka vadime dobri pesni, a koga treba da se odi na nekoj natprevar od shto ne znaeme shto poprvo da napravime (a ednostavnoto e najdobro) se kje upleskame :). Ponatamu... Nadezhta posledna umira:)
DJ_SHEMA Не делеа 4 поена да одиме дирекно во финалето догодина на место Малта. Него читајте како Англија, Шпанија, Франција, и Германија дирекно се пласираат во финале секоја година. Мислам дека Русија затоа кажа во текот на гласањето дека тие се најбројната нација и тие имаат најголем број на гледачи, а не овие таканарчени "Big Four", па сигурно сметаат дека тие и треба да одат дирекно во финалето. The following countries qualified themselves for next year's final: Albania Bosnia & Herzegovina Cyprus Greece Malta Russia Serbia & Montenegro Sweden Turkey Ukraine Germany, the United Kingdom, Spain and France are directly qualified, because they belong to the Big Four. These countries pay a participation fee that high, the contest could not be organised without their financial support. The fee is based on statistical information, such as potential viewers, so it's not possible to 'buy' a direct qualification. The list published above has not yet been officially confirmed. •
DJ_SHEMA [img]http://www.esctoday.com/images/2004/backstage3IMG_1499_0.JPG[/img]
mafisKumA sekoja godina isto kako i ova godina sama sebe si vetuvam deka pojkem nema da gledam Eurovision deka je epten politicno so glasajneto [}:)][xx(][V] but i still end up watching it every year nonetheless [:(!] a najmnogu sto me nervira je deka francia i monaco nikogas nemat da go izgubat to aragantnos sto samo oni davat rezultati po nivni jazik a site drugite po angleski
Thief Францускиот и англискиот се официјалните јазици на ЕБУ! Ако си забележала, поените дадени и од останатите, официјалниот водител ги кажува и на француски... Алал им вера што се спротивставуваат на англиканизацијата на светов!