Кој фалсификува историја?
Кој фалсификува историја?
highlander Често се слуша од татариве дека нашата историја била ’прекроена’, не излажал овој, не излажал оној, не излажале комунистите, ни ја фалсификувале историјата итн. Епа ајде да видиме чија историја е прекроена? Да видиме кој кого излажал? Да видиме кој си го лаже сопствениот народ, и зошто го прави тоа? Да видими кој има претензии кон која земја? Иако во бугарската историја не е точно издиференциран ставот кон македонскиот народ, македонците во пиринска...И уште се присвојува нашата историја како нивна, нашите револуционери како нивни, да видиме од прилика како се прави тоа, оти ним тоа веќе им стана професионализам, станаа професионалци во пиратерија и крадење туѓи дела и настани. Тоа значи се прави вака: Во изданието на „Историја на Бугарија“ од (1955, том 2, стр. 148-149) стои оваа реченица: „Така бугарската буржоазија сметаше да го зацврсти своето влијание кај народните маси во Македонија...“. Во второто издание (1962, том 2, стр. 140) оваа реченица гласи: „Така бугарската буржоазија сметаше да го зацврсти своето влијание кај Македонските Бугари...“. Во 1955 год. значи македонците се: народните маси во Македонија... Додека во 1962 год. настапува нивната метаморфоза во Македонски Бугари.
Strelec
quote:
Originally posted by dexter_patriot
...не могат да направят разлика между български език и македонски.
Еми какво се казва ’баниран’ по блгарски?
Misirkov Koga pocina Boris Trajkovski, bugarskiot v. "Standard" izvestuvase deka toj bil najgolem "bugaromrazec" i se vo toj stil. Komentarite na internet od strana na bugarite sto go citale teksto bea slicni. Kaj niv toa e usloven refleks taka da zboruvaat ili mislat. Ako se ima predvid deka Boris bese bajgi bugarofil, da ne recam nesto potesko, se gleda do kade gi vodi bugarite neralniot pristap kon svetot. Odamna se obiduvaat slicno nesto da napravat i da go ocrnat Sandanski, kako sto napravija so Misirkov (koga ne mozes po konjot, udri po samarot), zaradi nivnoto nedvosmisleno zalaganije za nezavisna Makedonija na Makedoncite. Poznatiot makedonski deec i publicist Ivan Kepov, po povod ubistvoto na Sandanski naracano od bugarskiot Knez Ferdinand, pisuva vo vesnikot "Radikal" vo april 1915 godina: "Sandanski bese uspeal da se izdigne do edno intelektualno ramniste, koj vnesuva respekt kaj site sto imale moznost da se sretnat so nego i neposredno da razgovaraat za najslozenite prasanja od razvojot na MAKEDONSKOTO NACIONALNO DVIZENJE." (Vasko Meandziski, "Niz Makedonskata Zemja", ID Pirin, Skopje 2004 g., str. 183).
Lumikki It was a pure luck that I found this forum in the internet. After reading some of the postings I would like to ask the following question: Why are you so concerned with the history facts after all? Don`t you think that both Macedonia and Bulgaria have much more urgent problems to solve than the ones about the origin, language, etc. Isn`t it strange (or supid) to set new bounderies and divide countries when the rest of the world is being globalized. Is it so important whether you (or I) speak Macedonian, Buldarian, Serbian when more and more people communicate only in English nowadays. It is obvious to everybody that neither will Bulgaria recognize the langauge (or Greece the name), nor will Macedonia stop fighting for it (although I am not quite sure about the name any more). So why don`t you stop looking back and look forward instead? As far as I know both Bulgaria and Macedonia want (desire) to become part of the European Union one day. Well, if this happens, it will not matter any more at which side of the former border Pirin is. Doesn`t it sound like an enticing goal?
Bull
quote:
Originally posted by highlander
Ја немам...читав за него во една книга од Михајло Апостолски и таму го пишуваше отприлика тоа што го напишав тука... Има некои цитати од други тетари за присвојувањето на македонската историја, од овој не сретнав такво нешто, но нема шанси да нема и од него.
[:D][:D][:D] Ne si cel original,no vervash?Samo za FYROMski mozak moje da e to dokaz. Sakam samo da vi izvestim deka vo Bulgaria,a i vo cel svet, malo gi boli ludete za taa "istoria" deto ste si izmislile ot zor da ne ste "bugari".Ako vi e arno taka OK,nikoi nema da vi trepe za tova.Site ste u4eni vo shkoloto deka bugarite sa zli,tatari i dushmani na Makedonia.Vo BG nikoi ne mrazi makedonci,a i zashto.Mene vo shkoloto sa me u4ile da mrazam turci,a sega si mislam da e bilo glupo i to,ama...Trudno se borame so loshi navici.Aide pomisluvaite kako sa vi manipulirali kato deca,posle ke govorame za istoriata.
Strelec Кец!
highlander „Создавањето на Санстефанска Бугарија не им одговараше на интересите на големите сили. Поради тоа тие веднаш си поставија себеси за цел да ја распарчаат санстефанска Бугарија. А тие тоа можеа да го остварат на Берлинскиот конгрес, на кој Русија остана сама против скоро сите големи сили“ - пишува бугарскиот историчар Иван Панајотов. „Вистинската работа на Берлинскиот конгрес започна на второто заседание на 17. Јуни, на коешто Солзбери, министер за надворешни работи на Британија, предложи да биде променет членот 6 на Санстефанскиот договор во однос на границите на Бугарија. Новосоздадената држава, по мислењето на Солзбери, фактички би ја уништило Турција, поставуваќи ја во целосна зависност од Русија ... Така, судбината на Бугарија беше ставена во рацете на непријателите на словенството и Бугарија. Протестот на македонските бугари против решението на Берлинскиот конгрес е изразено со кресненското востание“ - заклучува Панајотов. (Исторически преглед, Софија, бр. 5-6 1977.)
highlander Делчев, Гоце Николов (1872-1903) - бугарски револуционер и идеолог лидер на Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО). Го оформил својот поглед на светот под влијание на Д.Благоев. Поради сите социјалистички погледи исклучен е од военото училиште. За време на есента 1894. година бил учител во Штип. Заедно со Даме Груев формира револуционерни комитети во Македонија и конспиративни канали за Бугарија. Преоѓа во илегала и постанува професионален револуционер. Како член на централниот комитет учествува во претварањето на ВМРО во масовна народна организација. Заедно со Ѓ. Петров (1896) работи на статутот со кој се дава демократска, анти-шовинистичка и интернационална насока на организацијата. Се спротивставува поради пререното кревање на востанието. Убиен е во борба со турска потера. (Бугарска енциклопедија, Бугарска академија на науките, Софија 1974, стр. 221)
highlander
quote:
четете някакви комунистически книги и взимате думи от контекста
Pa kazi ti sto treba da citame za da znaeme vaka nisto samo si gi pereme mozocite so "srpski" knigi
quote:
Тук в България всеки трети има корени на рода си от Македония
Toa mora da se makedoncite koi sto ziveat vo Pirinska Makedonija, tie imaat mnogu rodnini tuka. Tvoite koreni se od Makedonija? Ti si Makedonec a? Ili od kade si? Kazi moze da sme rodnini? [:p] Pred dve tri godini bev vo Bugarija, zboruvav makedonski i edna zena mi rece: "Ti si Srbin, taka?!" A srbite stom nemozat da napravat razlika znaci gotovo e! Toa e dovolen dokaz za vas bidejki srbite gi poznavaat site svetski jazici i sega imate dokaz pa mozete da tropate razni gluposti... c c c c
PatriotMK highlander apsolutno si vo pravo!!!!!NEKA GI BOLI P***A MU MATERINA NIVNA!!! :)))
highlander
quote:
Bog da cuva i da brani
Тие исто така имаа “историчари“ кои кажуваа дека Наполеон имал бугарска крв[8D], Орфеј бил бугар[8D], некои големи романци исто така ги направија бугари... А за таквите “исцрпни истражувања“ беа добро наградувани. Мислам дека ти се познати овие работи, овој Цанков сигурно бил ситна риба спрема овој (незнам баш како се викаше сега) што го бугаризираше Наполеон. А и овакви сончогледи како дотичниот Цанков имаат еден куп Бог да чува и да брани[:D]
OooOo
quote:
Originally posted by highlander
quote:
Bog da cuva i da brani
Тие исто така имаа “историчари“ кои кажуваа дека Наполеон имал бугарска крв[8D]
Vidi vaka, ako razmislish malku logichno kje vidish deka ima logika. Bugarite vikaat MERSI, a i Francuzite vikaat MERSI. Neli toa e eden link iliti dokaz deka Napoleon e Bugar? [:D][:D][:D]
Strelec Недвосмислено!
highlander Знае цел свет[^], знаат и тие самите[^], знаат и дека се татари[^], само не сакаат да признаат... Незнам зошто ама тоа многу, ептен многу ги боли... Изгледа од нивната фалсификувана историја ќе да е...
dejan We are so concerned because the world does not recognise our history, it does not recognise what other's fear (Bulgaria, Serbia and Greece) It's not like the government is constantly debating with the Bulgarian government over the entire matter. Greece Bulgaria and Serbia are the ones dividing themselves, they'd have to recognise us, then the won't be dividing anymore. Yes it is important (to me) to speak Macedonia. Yes more people speak English, but if they do, they loose their culture and identity. Bulgaria is already going to be apart of the EU. THe reaons why a country like Bulgaria is not so concerned about their history (although they should be) is because they have they better side of it, they like Greece, have been able to falsify history, making it nearly impossible for Macedonia to be recognised as it should be. You see, if they recognise it, they'd have to pay all these large amounts of money to the Macedonians in Aegean Macedonia and Pirin, and probably return some of the land, and then pay more and more money to the people and the government for nearly destroring the country. If Serbia recognises us, then Macedonia needs to be the country that is in charge of the Orthodox CHurch in the Balkans. But they don't want that.
HaCkEr` Другари.. џабе го правиме муабетот.. иако не ни ја смениле историјата, наскоро кје ни ја сменат.. сега албанците си ја бараат двојазичноста.... србите си прават Охридска Архиепископија... а Бугарите кје си ги направат своите идеи со тие бугарски пасоши што им ги даваат на Македонците кои се лажат со заминување во дијаспората... Така да многу брзо ни се ближи крајот да бидеме распарчени.[:(]
HaCkEr` Сите ќе си ги бараат своите права.. а и ќе ги добијат.. така да ќе станеме една Мултинационална држава.
Misirkov Highlander: videte so kakvi "FAKTI" gi ucele bulgarcinjata vo ne taka dalecnoto minato. Eve sto veli bugarskiot ucebnik "ISTORIJA I GEOGRAFIJA" (Sofija) - 1967 god. br. 7-8 (od Violeta Ilieva): NASLOV: "ZA NASHITE ISTORISKI I BRATSKI VRSKI SO JUGOSLOVENSKITE NARODI " 1. "...za vreme na Vtorata svetska vojna Skopje e oslobodeno od prvata bugarska armija na 14-XI-1944 godina.......Za Veles ja prolejale krvta bugarskite vojnici. Vo noemvri 1944 godina IV bugarska arnija go oslobodi gradot." (!) 2. "Na 14. X. 1944 godina Nish e osloboden od Vtorata bugarska armija. Tocno pred Nish e spomenikot na 2015 ubieni bugarski vojnici od Vtorata bugarska armija. Vo spomenikot se sobrani koskite na bugarskite vojnici koi vodele teshka borba sedum dni i gi ostavile koskite tuka za osloboduvanje na Makedonija." (!) 3. Prilep: "...vleguva vo istorijata i so svojot herojski podvig vo vremeto na Vtorata svetska vojna. Vo 1941 god puknala prvata pushka vo borbata protiv GERMANO-fashistickite zavojuvaci..." (!) I sto treba nie da ocekuvame sega od vekje porasnatite bugrceta vo odnos na soznanijata za minatoto?
highlander Или вака: Во првото издание (1955, том 2, стр. 148-149) помеѓу останатото стои и оваа мисла: „Македонскиот народ се крена во самостојна, смела и одлучна борба против турската феудална империја...“. Во второто издание (1962, том 2, стр.141) во истата реченица „Македонскиот народ“ е сменет во „македонските Бугари“. Целата нивна историја е „исправена“ во овој дух.
highlander Значи во право биле татарите кога велат дека сме ’бугари’. Да ’бугари’ сме, но за среќа само во нивната ПРЕКРОЕНА И ФАЛСИФИКУВАНА историја[}:)], и никаде на друго место[^]
Strelec Многу интересни ситуации!:)
dejan
quote:
Originally posted by highlander
Иако во бугарската историја не е точно издиференциран ставот кон македонскиот народ, македонците во пиринска...И уште се присвојува нашата историја како нивна, нашите револуционери како нивни, да видиме од прилика како се прави тоа, оти ним тоа веќе им стана професионализам, станаа професионалци во пиратерија и крадење туѓи дела и настани.
Vo pravo. I nesto za kradenje, tatkomi mi kazaal, deka vo Skopje negde, imase epten ubava crkva, bogorodica mislam se vikase, ama mislam bese najgolema vo Balkan, i pret prva svetska vojna, Bugarite ukradele sve vo taja crkva, i ja rasturile, za da nema nisto na toa mesto. I citav pret nekolku meseci na utrinski vesnik, deka na toa mesto ke se pravi nova crkva. Oni se lopovi, kradele od druga pravoslavna zemja, i duri krsele crkvi sto se od ista religija!
highlander Макијавелисти... целта ги оправдува стедствата! Тие и сопствените деца ќе си ги продадат само да ја ’лапнат’ Македонија. Ама ние НЕ ЈА ДАВАМЕ!
Misirkov 1). Georgi Chankov, organizacionen sekretar na BRP(k), znaci covek od prvata politicka garnitura na Bugarija na 9ti oktomvri 1947 g. veli deka Makedoncite vo pirinska Makedonija treba "DA SE VOSPITUVAAT KAKO DEL OD MAKEDONSKIOT NAROD, KOJSTO VEKJE IMA SVOJA SOPSTVENA DRZAVA,DA JA IZUCUVAAT SVOJATA SOPSTVENA ISTORIJA,D A SE UCAT, PISUVAAT I ZBORUVAAT NA SVOJOT RODEN MAKEDONSKI JAZIK." 2). Istiot toj Georgi Chankov, tocno edna godina podocna (9 oktomvri 1848 g.!) vo vesnikot "Rabotnicesko delo" vo napisot "Predavnicite na socijalizmot i na makedonskoto delo" seto pogore receno go negira i veli deka makedonskata na cija i jazik se vestacki tvorbi so cel da se otkinat makedonskite Bugari od svojata opsta kultura. Opoziciskiot vesnik pak "Zname" veli vo 1945 g. deka tie (bugarite) stanuvale "PROTIV VESTACKO NARODNOSNO IZGRADUVANJE NA MAKEDONSKA RASA, SO SVOJ OSOBEN MAKEDONSKI JAZIK." Bog da cuva i da brani.
dejan
quote:
Originally posted by highlander
Ама ние НЕ ЈА ДАВАМЕ!
bravo[:D]
Misirkov Zatoa pak site tie ja davaat. ;-) "...Najposle, makedonskoto prashanje izleze vo javnost i se pojavi vo pecatot. Nie velime najposle, zashto ova prashanje NE E NOVA RABOTA. Nie ushte pred DESET GODINI slushame od nekoi luge vo Makedonija deka tie NE SE BUGARI TUKU MAKEDONCI, potomci na starite Makedonci....po toa sto MAKEDONCITE se CISTI SLOVENI, a Bugarite se TATARI i ne znam shto drugo. Vo pocetokot zborovite na ovie patrioti gi zemavme na shega i za paganje vo ogan na nashite netolku seriozi sporovi. Taka nie mislevme do edno dve-tri godini, koga novite razgvori so nekoi Makedonci ni pokazaa deka rabotata ne e samo goli zborovi, tuku i vo mislite, koi MNOZINA sakaat da gi sprovede vo delo. I zalno i teshko ni beshe nam da slushame takvi zborovi, no ne se osmeluvavme za ova prashanje da govorime vo pecatot, bidejki taa rabota ni izgledashe dosta delikata, a posebno vo situacija vo koja se naogavme. Deneska toa prashanje izleze na pazarot, blagodarejki na nevnimanieto na eden od nashite bugarski sobraka, pa sakale nie sega ili ne, prinudeni sme javno da istapime..." Petko Racev Slavejkov, "Makedonskii voprois," v. "Makedonija" (Carigrad), 18ti januari 1871 godina.
element Mozete da mi dadete odgovor na ovaa sto go procitav vo srpsko nasledje.co.yu/sr-od br 12 1998 kako seuste postoi propaganda ili se krie drugo nesto zad toa?
highlander
quote:
Vidi vaka, ako razmislish malku logichno kje vidish deka ima logika. Bugarite vikaat MERSI, a i Francuzite vikaat MERSI. Neli toa e eden link iliti dokaz deka Napoleon e Bugar?
Добро ај Наполеон и така и така... мислам во право бил “чоекот“ кога го кажал тоа[:D] Ама за Орфеј... незнам баш... може и тој да викал МЕРСИ. Иначе овие “факти“, можат да се најдат во книгата на Чингиров, насловена “Што Бугарите им дадоа на другите народи“ печатена 1938 година со фантастичен тираж, за тоа време и за тоа место од 40.000 примероци, којашто книга високо котирала на фашистичката берза на книги во Бугарија, сигурно била бестселер во Бугарија и голем број Бугари “свршувале“ на доказите кои се наоѓале во неа.
highlander Еден друг бугар пак Христо Вакеларски во неговата книга “Етнографија на Бугарија“ си ги присвојува Јован Хаџиконстантинов Џинот, Рајко Жинзифов, Мисирков, браќата Миладиновци, и др. за коишто вели дека се крупни појави во бугарската етнографија и фолклористика. А за Марко Крале замислете... вели дека е бугарски управник на Прилеп, па потоа Самоил,а за Гоце, Јане и другите да не приме муабет... па па па... Да не ги мразев ќе ми беше многу, многу жал за овие нашиве комшии
PatriotMK bugarite neka kazuvaat so sakaat.cel svet znae koj se najistaknatite makedonci i nivnite dela(vo mnogu slucai protiv bugarite) i nikoj nema da nasedni na nivnite lagi.
Misirkov "Tатарољубците" фалсификуваат, тоа е јасно како бел ден. Не знам дали им е тоа во природата, во гените, или едноставноoдродените "славјани" или Mакедонци како сакате, не можат да се помират со фактот дека се нарекуваат според наметнато, од некое татарско племе, име па се обидуваат со разноразни фалсификати да го наметнат овој назив и на останатите околу себе. Погледнете го само последниот обид со некаков „граничен„ камен, и се е јасно. Или да размислиме колку лесно поминувале ваквите фалсификати пред 1 или 1,5 век, а се со цел да се освои што поголема територија и да се наметне туѓото, неприродно име на Македонскиот народ. За Крсте Петков Мисирков не сакам да полемизирам со „татарољубските„ фалсификатори, само ќе нафрлам неколку цитати и мои коментари, а заклучоците се наметнуваат сами по себе. Крсте Петков Мисирков по своето доаѓање во Битола, при крајот на 1902 година, ќе започне со пишување на дневник. Дневникот е пишуван на Руски јазик и претставува еден добро зачуван нотес во темно-сина тврда плишана подврзија со размер 16х10 см. На корицата на дневникот со машински печат стои: "К. Мисирковъ. Дневникъ. Битоля" Дневникот е најден кај приватно лице во Софија, и денеска се чува Архивите во Софија. Направено е едно издание на дневникот во превод на бугарски „Дневникът на Кръсте Петков Мисирков, Известия на държавните архиви„. Проблемот е што повторно се појавил фалсификат. Во ова издание не се објавени првите страници од оригиналниот дневник пишуван и пагиниран во ракопис, на 80 странички, лично од Мисирков. А што, меѓу другото, пишува на првите страни, а што толку ги исплашило квази историчарите во Софија, па не се осмелиле да го објават? "...И така, ќе почнам со прашањето: кој сум јас? Јас сум син на селанец од село Постол, што се наоѓа врз урнатините на древната пела, Ениџевардарска каза, Солунски вилает, Македонија Основното образование го добив во грчко училишта во родното село... ...Јас добив образование со туѓи средства, србски, бугарски, но како Македонец сум и должен на својата татковина, а тоа значи дека сум многу задолжен и сум должен во секој момент да се жртвувам за неа..." Мисирков секогаш потенцирал дека е роден на местото на древната Пела, престолнината на „Великиот Александар Македонски„. Тоа е традиција која ја носи од генерациите на своите претходници. Тој дури раскажува дека токму во нивната нива била „Александровата палата„. И ова можеби „татарољубциве„ ќе го наречеа „фалшификат„ ама проблем е сличноста со други документи, од независни извори: Професорот, славист П.А.Лавров се упатува на експедиција на Балканот (во Европска Турција) кон крајот на XIX век. Во експедицијата, на извесен начин, и се приклучил и К.П. Мисирков. Првата средба на Лавров со Мисирков вака ја соопштувасамиот професор во еден свој извештај за патувањето во Македонија, пишуван во почетокот на 1901 година, меѓу другото ќе напише: "Отправившись в прошлом году из Одессы в путешествие по Македонии, мы встретились на параходе Русского общества с студентом С.-Петербургского Университета Мисирковым, македонцем родом из села Постол, древней Пелы..." (Архива Руссийской академии Наук, ф. 284, оп. 1, д. 76, лл. 3-3 об.) А што е со „За македонцките работи„ и нејзиното масовно уништување од страна на „Бугарските-татарољубски„ власти. Веднаш по нејзиното излегување од печат во 1903 можеле да се најдат само десетина примероци од оригиналот. http://nka.com.mk/misirkov/predgovor.htm
Misirkov PRASANJE ZA HIGHLANDER: DALI JA IMAS KNIGATA NA TOJ CINGIROV I KADE MOZE DA SE NAJDE? DALI ZNAES ZA NEKOI FANTASTICNI CITATI OD CINGIROV VO KOI TOJ JA PRISVOJUVA MAKEDONSKATA ISTORIJA? ODNAPRED BLAGODAREN.
highlander Ја немам...читав за него во една книга од Михајло Апостолски и таму го пишуваше отприлика тоа што го напишав тука... Има некои цитати од други тетари за присвојувањето на македонската историја, од овој не сретнав такво нешто, но нема шанси да нема и од него. Мислам дека таа книга би можела да се најде некаде по библиотеките во Бугарија... кој друг би купил таква книга и каде на друго место би можела да се продаде... Баш ќе проверам и тука штом те интересира, но не верувам дека ќе најдам нешто.
highlander Ова што ќе го прочитате сега не е фалсификување на историјата туку фалсификување на реалноста! Во времето кога беше трагичната смрт на нашиот тогашен претседател Борис Трајковски, и во времето на неговиот погреб, бугарите испратиле некое новинарче во Македонија да известува за настаните околу ситуацијата... и овој гадов се јавил во радиото (изгледа бугарското национално радио, не сум сигурен) и рекол нешто у оваква смисла... еве народов у Македонија пополека почна да се освестува и да се ослободува од прангите на комунизмот и Србите... Замислете значи во време кога цела Македонија беше во жал и тага недела и кусур дена, овој гад кажува тешки глупости и тоа на нивното национално радио... И што помислиле бугарите... аха готово е... и после 10 години ќе речат сме плачеле по нив ама србите не ни дале да се ’доисплачеме‘
Ceki Ama aj so da prajme, koga sem najveke sami krivi[:(][:(][:(]
dexter_patriot Абе хора, четете някакви комунистически книги и взимате думи от контекста. Това не е правилно. Като толкова ни мразите, защо след всяко въстание хиляди хора са се преселвали в България за да се спасят от турците. Тук в България всеки трети има корени на рода си от Македония. Сега стана ли ви ясно какво е положението?
dexter_patriot Знаете ли колко много села в България и Македония имат еднакви имена - сигурно са стотици. Гледайте общото и ще видите колко сме близки. През януари бях в Белград и на гарата един сърбин, като ни чу че си говорим ни пита дали не сме македонци. Е, какво ще кажете - дори сърбите не могат да направят разлика между български език и македонски.