Инспекторите почнаа да затвараат Аптеки
Инспекторите почнаа да затвараат Аптеки
OooOo Se povekje veruvam deka pravniot sistem vo Makedonija zapochnuva da se dvizhi vo prava nasoka.
Аптеката „Виола“ во Буњаковец затворена
Аптеката „Виола“ во трговскиот центар Буњаковец денеска е затворена поради поседување на голема количина на лекови кои во државата биле внесени илегално. Инспекторите од бирото за лекови во оваа аптека пронашле неколку видови цитостатици и лекови кои се дефицитарни во државата. „Во аптеката „Виола“ најдени се лекови од Грција и нема докуменатација дека се правилно увезени, најдени се доста цитостатици“, изјави министерот за задравство Селмани. Инспекторите најавуваат дека против сопственикичката на аптеката ќе биде поднесена прекршочна пријава, а судот ќе одлучи дали ќе и биде одземена дозволата за работа. На неа велат ова не и е прва пријава. Само неколку минути пред затварањето вработените револтирано тврдеа дека нема причина зошто да биде затворена аптеката. да овие денови проверувале многу аптеки, но само овде нашле нелегални лекови. И покрај малиот број на инспектори, во министерството за здравство најавуваат засилени контроли во сите аптеки во државата, а особено во оние за кои им е познато дека внесуваат цитостатици без дозвола за увоз. Акцијата за чешлање на аптеките започна откако директорот на фондот за здравство јавно предупреди дека одредени аптеки продаваат шверцувани цитостатици, а на болните им издаваат фалсификувани потврди од непостоечки аптеки во странство.
DJ_SHEMA Samo taka. Ama eve sega kje se javi nekoj i kje kaze sho ne odat na tetovo da zatvoraat. Tuku, ako SDSM go prevzeme skopskiot aerodrom i go dade pod koncesija, mozebi kje prkne i aviosoobrakjajot vo Makedonija.