Makedonija - Estonija
Makedonija - Estonija
DJ_SHEMA Deneska, 18:00 po sredno evropsko vreme. Евентуален позитивен резултат на денешниот пријателски натпревар против Естонија, би бил одличен предвесник за нашата фудбалска репрезентација пред стартот на квалификаците за Светското првенство, што започнуваат на 18 август, со мечот против Ерменија во Скопје. Според традицијата, ќе имаме тешка работа, бидејќи македонскиот национален тим ја нема почувствувана сласта на победата скоро шест години наназад. Од 18 ноември 1998 година, кога во Ла Валета со 1:2 ја совладавме Малта. Истовремено должници сме на Естонците бидејќи пред десетина години на "Градски" во пријателски меч ги совладавме со 2:0. Според најновата рејтинг листа Естонија е на 75 место, што е пад за четири позиции од предходниот рејтинг. Нашата репрезентација е на 93 место. Инаку, македонската фудбалска акспедиција по десетчасовен лет преку Диселдорф и Хелсинки пристигна завчера околу полноќ во Талин. Веќе при самото пристигнување фудбалерите наидоа на малер. Поради белите ноќи, феномен што секоја година од мај до септември е присутен во овој регион, тие останаа речиси без сон. Сепак тоа не ја наруши атмосферата во репрезентацијата. Повредени нема и сите се подготвени денеска да го дадат својот максиму. Вчера до 13 часот избраниците на селекторот Драган Канатларовски имаа кратка прошетка низ градот, а потоа и брифинг со новинарите. Според информацијата добиена од портпаролот на ФФМ Зоран Николовски, естонскиот печат му одава слабо внимание на престојниот дуел. Сепак за нив централно место завзема почетокот на Европското првенство во Португалија. Влезниците се продаваат по цена од 10, 7 и 5 евра. Инаку, столбот во нашата одбрана Гоце Седлоски очекува добар настап во Талин. - Без разлика што во Талин допатувавме во нешто послаб состав во однос на предходните средби, очекувам добар настап. Се наоѓаме во фаза кога не сме 100% подготвени. Сигурно е дека сме поквалитетен состав, но кога е познато дека денеска во фудбалот нема добри и лоши репрезентации, ако не се влезе во натпревар онака како што знае, изненадувања има многу. Утре сите кој ќе истрчат на теренот ќе го дадат својот максимум за Македонија. Мораме да направиме добар резултат, а за мене тоа е победа, со што ќе се создаде одлична атмосфера за успешен почеток на квалификациите - вели Седлоски. Од Горан Пандев се очекуваат голови на денешниот натпревар. - Фудбалски сме посилни но мора да се игра борбено ако се сака успех на гостински терен. Според касетите што ги следевме евидентно е дека тие се физички добро подготвени, играат позатворено и со многу трчање. Јас сум оптимист и верувам дека можеме да се вратиме непоразени од Талин - рече Пандев. Селекторот на естонската репрезентација, Холанѓанецот Арно Пајперс за средбата со нашата репрезентација нема да може да смета на својот најдобар играч, голманот Март Поом (Сандерленд) кој е повреден. Болен е и најдобриот стрелец Андрес Опер(Торпедо М.), а поради многуте пријателски средби во краток период не се во комбинација и Урмас Роода(Торпедо М) и Тави Рамн(Волон,Украина). Натпреварот Естонија - Македонија се игра на стадионот "Ле Ког Арена" кој е со капацитет од 8.000 места. Почеткот на средбата е закажан за 18 часот по наше време (во 19 ч. по естонско). Судиската тројка е шведско-естонска. Главен Судија е Петер Фрејдфелдт(Шведска) а помошници Едуард Розов и Дмитри Виноградов (Естониа). Телевизиски и радио пренос не е најавен од овој меч. Т. Зографски
DJ_SHEMA Estoncive go papaat na veliko 3 komada za prvoto poluvreme so golovi na Goce Shampione Sedlovski, Popov i Pandev. 11' [0 - 1] Goce Sedloski 15' [0 - 2] Robert Popov 31' [0 - 3] Goran Pandev Petka, petka so kromid sakam jas!
a-pin-dim
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Estoncive go papaat na veliko 3 komada za prvoto poluvreme so golovi na Goce Shampione Sedlovski, Popov i Pandev. 11' [0 - 1] Goce Sedloski 15' [0 - 2] Robert Popov 31' [0 - 3] Goran Pandev Petka, petka so kromid sakam jas!
makedonija e tim ne e zaebancija :o)
StormAngel 4 golovi im dadovme.I toa na niven teren.[;)] Kon dobro odime.
StormAngel
quote:
Originally posted by a-pin-dim
:o) Makedonija ima fudbal ali vo posledno vreme fudbalot go rastura ( parite pred se).
lol [:D]
Thunder from down under nashive da gi fati inaet i da se nalutat i brazil 9:0 mozat da go pobedat
Ceki So? 4:0 gi pobedivme. Hehehe, bravo. Ama pak ne bese prenos na MKTVsat, da gi ebam ... I dali znajt nekoj zasto mi pisit: "You are not authorized to view this page" koga sakam da odam na ova strana http://www.fsm.org.mk/. I dali ima i nekoja druga inernet strana na Makedonski sport, fudbal, ...
Strelec БРАВО за нашите!
StormAngel
quote:
Originally posted by Ceki
So? 4:0 gi pobedivme. Hehehe, bravo. Ama pak ne bese prenos na MKTVsat, da gi ebam ... I dali znajt nekoj zasto mi pisit: "You are not authorized to view this page" koga sakam da odam na ova strana http://www.fsm.org.mk/. I dali ima i nekoja druga inernet strana na Makedonski sport, fudbal, ...
www.sport.com.mk I pobedivme so 2:4.[;)]
Christian Bravo Makedonijo[:D]
a-pin-dim :o) Makedonija ima fudbal ali vo posledno vreme fudbalot go rastura ( parite pred se).