marko, redalert, thunder, f9, slack, acelav...
marko, redalert, thunder, f9, slack, acelav...
Strelec Од вашите ставови и постови јасно се гледа за која политичка партија сте, но не можам да одгонетнам за која струја сте!:) Мислам дека би било добро да кажете за кое ВМРО ДПМНЕ сте сега... За она на Груевски, или за она на Георгиевски? Или можеби чекате да видите прво кој ќе победи?
marko_polog Strelec, porano istoto sum ti go kazal no eve ke ti povtoram, Makedonskite Nacionalni interesi se PRV prioritet, toa sto ti ne mozes da go razberes e deka jas licno nemam nikakov korist da poddrzavam edna partija ili druga, edinstveno sto me interesira e bez razlika koj e na Vlast da raboti za Makedonskite Nacionalni interesi, i kazi mi zosto jas da ne im davam jasna poddrska na SDS ili bilo koja druga partija ako rabotat kon toj pravec?? Moite kritiki kon ovaa Vlast ti mozes da gi svatis kako sakas,no treba da gi svatis so dobra namera(ako si cesen Makedonec), od takvite "neutralni" kako tebe sto ednas ne kazava kritika kon ovaa Vlast sega ke delis pamet ovde, i kogo lazes ti deka si neutralec? tie selski drami najmalku i se potrebni na Makedonija i katastrofalnata situacija vo koja deneska se naodja.
RedAlert Ajdeee komunistite pocnaa so javni prozivki!Koga nemas odgovori na temite lepi etiketi i pravi si fintici na koi samo ti ke se smees.Koj e protiv vladava segasna koja ni nosi samo ubavini ili e za Ljubco ili za Gruevski mnogu interesna teza.A koj ja brani vladata toj e neutralen.Mnogu interesno!
Thunder from down under jas ke si otvoram moja partija , ke se vikat Rabotnicka Partija na Makedonija :) i partiite shiparski ke gi proglasam kako nepravilno i nezakonski registrirani ( ke izmilam neshto , ke najdime kako, vazhno zakonski ke gi zatvorime partiite ) i normalno vzatvor se odi za toa a tie shto se nadvor od Makedonija ,i shto gi branite neprijatelite na Makedonija ke vi stavam po eden pecat na pasosot da ne mozite vo makedonija ushte ednash da dojdite [:D][:D]
intel
quote:
Originally posted by RedAlert
Ajdeee komunistite pocnaa so javni prozivki!Koga nemas odgovori na temite lepi etiketi i pravi si fintici na koi samo ti ke se smees.Koj e protiv vladava segasna koja ni nosi samo ubavini ili e za Ljubco ili za Gruevski mnogu interesna teza.A koj ja brani vladata toj e neutralen.Mnogu interesno!
Хахаха.Ова беше самоубиство с’леѓа:))Ако ве праша значи е комунист а? Ај кажи кој си од Ајвар-форумот да не кажам јас.И бидете мажи со еден ник секаде,а не да се криете како некои ники-натки и останати под десет ника.
protivpropaganda marko, redalert, thunder, f9, slack, acelav... Би ме изненадило ако вие правите разлика помеѓу сегашнава и минатата власт. Вие кои сте набројани никогаш не се зафаќате за политичка критика од основа на политичките филозофии туку влегувате во шемата на раздели па владеј која е наметната преку пропагадната во Македонија, а тоа е да се препукуваат, раскаруваат и лутат луѓето. Да се замеруваат брат со брат, татко со син, односно секој со секого во Македонија. Вие велите дека би подржале секого кој би работел на македонските национални интереси, нели? Јака реченица, нема што! АМА Е ПРАЗНА!!! Таа е социјалистички поклик за манипулација со масите бидејки тоа ти што го сфаќаш како „национален интерес“ постои голема можност да не е толку битен за друг или пак твоето гледиште да е против националните интереси, барем на начин на кој ги гледа другиот. Потоа следат караници и обвинувања дека едниот или другиот е предавник на „националните интереси. ЗОШТО СМЕТАТЕ ДЕКА КАЈ НАС, НАПИСМЕНО НЕ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ, ОДНОСНО ЗОШТО НЕМА КОНСЕНЗУС НАПИСМЕНО? Слободно можам да кажам дека Стрелец не ве обвини за ништо ама затоа јас ве обвинувам за крајно непознавање на политиката, политичките процеси, политичките филозофии, да не спомнам колку малку ако не и ништо не се разбирате во општествени процеси. Ширите дефетизам, страв и беспомошност меѓу своите, но и на форумов. Дефинитивно сте влезени во Хобсовата џунгла и уживате да се карате со неистомисленици обвинувајки ги за предавства кога и самите не знаете што е тоа предавство! Начинот на кој се однесувате фактички создавате и поддржувате мошне штетни појави во нашето општество. Воопшто, во суштина, не се разликувате многу од тие кои се јавуваат по нашите форуми да провоцираат и да навредуваат како бугариштата и грчиштата. Дај жив ви се, но не само вие туку може и тие кои сакаат, изненадете ме пријатно и одговорете на прашањава: 1. Ако си за СДСМ зошто си за нив или пак зошто си против нив. 2. Ако си за ВМРО ДПМНЕ зошто си за нив или пак зошто си против нив. 3. Ако си „неутрален“ зошто си таков или зошто не си таков. Во најмала рака овој разговор може да се покаже мошне поучен, односно се надевам дека конечно ќе сфатите дека не е политичка дискусија само критиката на моменталната власт туку е многу повеќе. П.С. Доколку некој мисли дека може да шири пропаганда за своите џоа политички миленици нека има во вид дека во Македонија само 3% од населението користи компјутери. Од нив до 65% користат интернет. Од тие 65%, редовно сурфаат 35%, ама затоа од тие 35% кои редовно сурфаат огромниот процент се закачуваат најмногу за сајтови со забавна и еротска содржина. Останаа само многу малку кои читаат или пишуваат, односно си праат муабети по форуми. Е па сеа... чорба македонче (К15)!!!
Thief
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by RedAlert
Ajdeee komunistite pocnaa so javni prozivki!Koga nemas odgovori na temite lepi etiketi i pravi si fintici na koi samo ti ke se smees.Koj e protiv vladava segasna koja ni nosi samo ubavini ili e za Ljubco ili za Gruevski mnogu interesna teza.A koj ja brani vladata toj e neutralen.Mnogu interesno!
Хахаха.Ова беше самоубиство с’леѓа:))Ако ве праша значи е комунист а? Ај кажи кој си од Ајвар-форумот да не кажам јас.И бидете мажи со еден ник секаде,а не да се криете како некои ники-натки и останати под десет ника.
Лав е или Националист?! [:D] Инаку, Бобан од ајвар овде, за тие што не ме знаат со овој ник...
intel
quote:
Хахаха.Ова беше самоубиство с’леѓа:))Ако ве праша значи е комунист а? Ај кажи кој си од Ајвар-форумот да не кажам јас.И бидете мажи со еден ник секаде,а не да се криете како некои ники-натки и останати под десет ника. Лав е или Националист?! [:D] Инаку, Бобан од ајвар овде, за тие што не ме знаат со овој ник...
Знам дека си Бобан.Арен?Што е со ајварот другарче.Патем поздрав и до WB.
marko_polog
quote:
Originally posted by protivpropaganda
marko, redalert, thunder, f9, slack, acelav... Би ме изненадило ако вие правите разлика помеѓу сегашнава и минатата власт. Вие кои сте набројани никогаш не се зафаќате за политичка критика од основа на политичките филозофии туку влегувате во шемата на раздели па владеј која е наметната преку пропагадната во Македонија, а тоа е да се препукуваат, раскаруваат и лутат луѓето. Да се замеруваат брат со брат, татко со син, односно секој со секого во Македонија. >> Razlikata e ogromna. Вие велите дека би подржале секого кој би работел на македонските национални интереси, нели? >> Da Јака реченица, нема што! АМА Е ПРАЗНА!!! >> Zosto prazna?, daj mi samo EDEN primer zosto da i davam poddrska na ovaa Vlast. Таа е социјалистички поклик за манипулација со масите бидејки тоа ти што го сфаќаш како „национален интерес“ постои голема можност да не е толку битен за друг >> Mislis za tie sto sakaat da pravat "Ilirida" ili za tie sto gi pritvoruvaat ili ubivaat Makedoncite a od druga strana se vo koalicija so UCK, neznam za kogo pizuvas. или пак твоето гледиште да е против националните интереси, барем на начин на кој ги гледа другиот. >> Se soglasuvam so toa deka moeto mislenje e razlicno od nivnoto koga se vo prasanje MAKEDONSKITE nacionalni interesi. Потоа следат караници и обвинувања дека едниот или другиот е предавник на „националните интереси. ЗОШТО СМЕТАТЕ ДЕКА КАЈ НАС, НАПИСМЕНО НЕ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ, ОДНОСНО ЗОШТО НЕМА КОНСЕНЗУС НАПИСМЕНО? >> Predavnik bi bil sekoj eden sto koalicira so Teroristi sto ti ubivaat svoj narod, uste ednas bi te prasal da mi kazes samo EDEN primer vo svetot kade ova scenario postoi. Слободно можам да кажам дека Стрелец не ве обвини за ништо ама затоа јас ве обвинувам за крајно непознавање на политиката, политичките процеси, политичките филозофии, да не спомнам колку малку ако не и ништо не се разбирате во општествени процеси. >> Ne se razbiram, moze imas pravo, aj kazi mi sega koj se tie ubavini vo Makedonija sto ovaa Vlast i pridonese na Makedonecot za da prekinam da ja obvinuvam nepravilno. Ako mislis za procesi na pazaranje so UCK, da ne diskutirame ponatamu. Ширите дефетизам, страв и беспомошност меѓу своите, но и на форумов. Дефинитивно сте влезени во Хобсовата џунгла и уживате да се карате со неистомисленици обвинувајки ги за предавства кога и самите не знаете што е тоа предавство! >> Znaci treba da molcime i da uzivame vo site ubavini sto ovaa Vlast ni nosi, dali istoto im go kazuvas na demonstrantite sto sekoj den se pred Sobranie, moze i oni ne razbiraat kolku im e ubavo, sto gubis vreme po forumi, treba tamu da si. Начинот на кој се однесувате фактички создавате и поддржувате мошне штетни појави во нашето општество. Воопшто, во суштина, не се разликувате многу од тие кои се јавуваат по нашите форуми да провоцираат и да навредуваат како бугариштата и грчиштата. >> Sega vidov kolku vredis. Дај жив ви се, но не само вие туку може и тие кои сакаат, изненадете ме пријатно и одговорете на прашањава: 1. Ако си за СДСМ зошто си за нив или пак зошто си против нив. 2. Ако си за ВМРО ДПМНЕ зошто си за нив или пак зошто си против нив. >> Normalno deka sum za VMRO, ne sum jas UCK terorista. 3. Ако си „неутрален“ зошто си таков или зошто не си таков. Во најмала рака овој разговор може да се покаже мошне поучен, односно се надевам дека конечно ќе сфатите дека не е политичка дискусија само критиката на моменталната власт туку е многу повеќе. >> A ti batka ke se izjasnis sega, ili istite finti ko strelec i ti :) П.С. Доколку некој мисли дека може да шири пропаганда за своите џоа политички миленици нека има во вид дека во Македонија само 3% од населението користи компјутери. Од нив до 65% користат интернет. Од тие 65%, редовно сурфаат 35%, ама затоа од тие 35% кои редовно сурфаат огромниот процент се закачуваат најмногу за сајтови со забавна и еротска содржина. Останаа само многу малку кои читаат или пишуваат, односно си праат муабети по форуми. Е па сеа... чорба македонче (К15)!!
RedAlert Go narekov komunist zosto tie se poznati po lepenje etiketi.Eve Strelec da ne se sekiras mnogu tie site sto ne nabroja sme ista licnost nie sme vusnost eden inaetliv glasac koj ve nervira vas sto ja poddrzuvate vlasta,inaku 99,9% od lugeto vo Makedonija se za najsposobnite i najmudrite - SDS.Zadovolen sega?a ti protivpropaganda ako nemas sto da kazes ne se mesaj tebe nikoj ne te nabroja na tapet ovdeka nego nie bevme nabroeni!Strelec na primer ne sum procital da kaze nesto protiv SDS duri i otvoreno si kazuvase koj e najdobar kandidat i za kogo bi glasal a zaedno so OooOo davate banalni primeri od tipot sruseni dve kuki vo Trpejca ili zatvoreni 5 kafici vo SKopje koi vi se dokaz za toa deka vlasta denesna rabotela poveke od prethodnata?Pa toa e smesno i jas toa nikogas ne bi go stavil kao tema za diskusija.Toa se temi za u opstinski komitet na partija.
Strelec
quote:
Originally posted by RedAlert
Strelec na primer ne sum procital da kaze nesto protiv SDS duri i otvoreno si kazuvase koj e najdobar kandidat i za kogo bi glasal...
Еве уште еден пример зошто сум мотивиран да ти се смеам на постовите! Лаги, измами, превари, офа, она... Секој пост ти е ист! Јас сигурно ќе ти пронајдам постови каде што сум пишувал против СДСМ (а и како можам да не пишам лошо за партија која направила илјада грешки), но ајде ти најди ми пост каде што СДСМ сум ја пофалил како партија!!! НИКОГАШ не се случило тоа!!! Освен ако не мислиш на тоа што сум рекол дека ни се ’нужно зло’ земајќи ја во предвид алтернативната варијанта (читај: ВМРО ДПМНЕ) која што на политички план моментално се нуди во Македонија! Е тоа те боли тебе... Тоа што сум се дрзнал да кажам лош збор за тво... овај, за ВМРО ДПМНЕ! А не дека сум ги фалел СДСМ. Лаги, измами, превари, офа, она... Секој пост ти е ист! Уште една лага е дека сум се изјаснил за Бранко како најдобар кандидат. Единствено шпто ги критикував глупостите на Брат Љубе! Е тоа те боли тебе... Тоа што сум се дрзнал да кажам лош збор за тво... овај, за Љубе Бошковски! А не дека сум го фалел Бранко Црвенковски. Лаги, измами, превари, офа, она... Секој пост ти е ист! Или ми го сметаш за грев што сум се изразил поволно за некоја успешна акција на Стевче Јакимовски? Еее... поволно за некој кој што не е од ВМРО ДПМНЕ. Значи, тежок комуњар сум!:))) Патетичен си момче!
RedAlert Ti imas pasivna poddrska za SDS a toa ti e isto.Nisto ne zboris za niv a go napagas VMRO-DPMNE.Kazi ja kaj sum ja falel VMRO-DPMNE?Eve procitaj koj postovi sum gi postavil?Tezata za "nuzno zlo" e vo princip komunisticka bidejki nikoj ne moze tebe da te natera da glasas za nekoj sto mislis deka e zlo ako ne ti se svigaat ne glasaj za niv.
Strelec Ајде RedAlert... признај конечно дека си тежок ВМРОвец! Во право ли сум?:)
RedAlert Yes!:)ajde sega da se vratime na drugite postovi i ne prakaj vakvi komunisticki prozivki drug pat nego da diskutirame sto e dobro sto ne e dobro so fakti i za konkretni slucai.
marko_polog Onda i ti si VMROec, priznaj :)
Strelec
quote:
Originally posted by RedAlert
Yes!:)ajde sega da se vratime na drugite postovi i ne prakaj vakvi komunisticki prozivki drug pat nego da diskutirame sto e dobro sto ne e dobro so fakti i za konkretni slucai.
ОК... Ајде навистина кажете што мислите за внатрешните поделби и разединетост во ВМРО ДПМНЕ. Значи, независно дали сте за ВМРО ДПМНЕ или не, сигурно имате некаков став за случувањата во партијата. Еве на пример како јас гледам на тоа. Љубчо Георгиевски ’му ја предаде палката’ на Груески, но се надеваше дека од позадина ќе може да раководи со партијата. Арно ама, кога јавно му се спротивстави младиот Груески, овој се почувствува многу понижен и навреден и сега сака по секоја цена (и служејќи се со секакви методи) се обидува да се врати на власт. А што мислите вие? ...marko, redalert, thunder, f9, slack, acelav... а секако и останатите! Или не ви се зборува можеби на оваа тема? Баш ме интересира дали на пример ти RedAlert, ќе проговориш нешто што не е директно врзано за актуелната власт!:)
melpomena Epa dobro de ako nekoj e VMROV-ec sho ima tuka losho? Jas sum neutralna, pa imam rodnini, drugari i drugarki SDSM ili VMRO ili druga partija i sho sea treba da prestanam da se druzham so niv? I sin mu na Petar Goshev mi e drugar pa veruvajte ama bash nikogash nemam sednato so nego da bistram politika.
Strelec
quote:
Originally posted by melpomena
Epa dobro de ako nekoj e VMROV-ec sho ima tuka losho?
Ептен убаво прашање...:) Не ми е јасно зошто се срамат од тоа:)))
protivpropaganda marko_polog,
quote:
Razlikata e ogromna. >> Zosto prazna?, daj mi samo EDEN primer zosto da i davam poddrska na ovaa Vlast. >> Mislis za tie sto sakaat da pravat "Ilirida" ili za tie sto gi pritvoruvaat ili ubivaat Makedoncite a od druga strana se vo koalicija so UCK, neznam za kogo pizuvas. >> Se soglasuvam so toa deka moeto mislenje e razlicno od nivnoto koga se vo prasanje MAKEDONSKITE nacionalni interesi. >> Predavnik bi bil sekoj eden sto koalicira so Teroristi sto ti ubivaat svoj narod, uste ednas bi te prasal da mi kazes samo EDEN primer vo svetot kade ova scenario postoi. >> Ne se razbiram, moze imas pravo, aj kazi mi sega koj se tie ubavini vo Makedonija sto ovaa Vlast i pridonese na Makedonecot za da prekinam da ja obvinuvam nepravilno. Ako mislis za procesi na pazaranje so UCK, da ne diskutirame ponatamu. >> Znaci treba da molcime i da uzivame vo site ubavini sto ovaa Vlast ni nosi, dali istoto im go kazuvas na demonstrantite sto sekoj den se pred Sobranie, moze i oni ne razbiraat kolku im e ubavo, sto gubis vreme po forumi, treba tamu da si. >> Sega vidov kolku vredis. Дај жив ви се, но не само вие туку може и тие кои сакаат, изненадете ме пријатно и одговорете на прашањава: 1. Ако си за СДСМ зошто си за нив или пак зошто си против нив. 2. Ако си за ВМРО ДПМНЕ зошто си за нив или пак зошто си против нив. >> Normalno deka sum za VMRO, ne sum jas UCK terorista. 3. Ако си „неутрален“ зошто си таков или зошто не си таков. Во најмала рака овој разговор може да се покаже мошне поучен, односно се надевам дека конечно ќе сфатите дека не е политичка дискусија само критиката на моменталната власт туку е многу повеќе. >> A ti batka ke se izjasnis sega, ili istite finti ko strelec i ti :)
Како прва грешка, не сфати ама баш ништо од тоа што го напишав! Како втора грешка, сметаш дека те напаѓам! Како трета и катастрофална грешка ти е што не одговори на поставените прашања! Не си учка и затоа си за вмро-дпмне?!?!?! Сериозен си со овој одговор?[:0] Да ми одговореше дека си за нив бидејки ја застапуваш конзервативистичката филозофија. Дека си за индивидуализам и слободна пазарна економија осигурана преку строга правна држава која е базирана врз моралот и дека твојата желба е да ги спроведеш тие вредности или нешто слично, ќе се израдував многу. Ама ти одговори дека си со нив бидејки не си учка?!?![:0] Дај, не зафркавај, чоече!!! Како може да дискутираме за нашите национални интереси на поволно ниво со вакви одговори?[V] Ти не си ЗА нешто колку си многу повеќе ПРОТИВ нешто, а ова ништо друго не значи освен тоа што ти не си толку за вмро-дпмне и македонски национални интереси колку што си против сдсм. Шематизиран си! Го колнеш другиот шематизиран Македонец затоа што него го дупат исто како тебе наместо да придобиваш ти одбиваш и отфрлаш, токму тоа сакаат да го правиш(знаеш што значи ДПМНЕ). Кој сака така да постапуваш и мислиш? Па политичката ни олигархија која не можеш да ја видиш, а јас ти ја пикам во нос за да ја гледаш, чичино. Ај сега продолжи да мислиш дека те напаѓам!!! Ти си знаеш, паметен си, нели?[V]
protivpropaganda RedAlert Go narekov komunist zosto tie se poznati po lepenje etiketi. Да си ибеш веко` ме изнасмеа!!![:D] Му залепи етикета бидејки се „тие“ познати по лепење етикети, а не вие? a ti protivpropaganda ako nemas sto da kazes ne se mesaj tebe nikoj ne te nabroja na tapet ovdeka nego nie bevme nabroeni! Шо лепак кориситиш за лепење, златен? Оти ми забрануваш да си го искажам мислењето? На Ајвар не ти сметав кога те поддржував, нели?[;)] Овој форум не е чисто сдсм против вмро-дпмне како Ајвар затоа штрчите, а вашите препукувања тука сметаат. Влези у концепт, чоече!
intel
quote:
ОК... Ајде навистина кажете што мислите за внатрешните поделби и разединетост во ВМРО ДПМНЕ. Значи, независно дали сте за ВМРО ДПМНЕ или не, сигурно имате некаков став за случувањата во партијата.
Љубчо е на ред за апс.Дали може да биде под истрага,спроведуван и апсен човек кој ќе биде на чело на “најголемата“ опозициона партија.Како се тоа ќе се коментира,оценува и проценува.Тој си го гледа спасот во фотељата која е некаков имунитет за жал. Патем демек ете ќе ја исчистат партијата од олошот по којзнае кој пат.Слично како со кумчето Змејко::ова ако се роди Гвуевски-вистинска,македонска,најпатриотска вмро. Второ, се наближува 2005ата го’дина.И што дека ќе каже некој??? Втора шанса доколку појдат работите во правец радикализација на Косово(ако не победи БУШ) што е многу веројатно и финиширање на идејата(ветеното) од администрацијата на Клинтон. За тоа треба играчи.Вистински луѓе на вистински места што би рекол Бранко, а тоа е “селанска буна(српски стил)“ па Љубче премиер и секако Џафери-Тачи коалиција.Така и идејата на врховистичко-албанската мафија ќе може да се спроведе конечно и да си се подели државата.Знам дека ова на обичните партијски војничиња задолжени за лепење етикети...упс, пардон плакати, не им е јасно и недајбоже да им се разјасни,тоа би било “ден потоа“,а има и такви кои ја тераат таа идеја свесни и добро подмачкани.
f9 Од вашите ставови и постови јасно се гледа за која политичка партија сте...poshto i mene me vbroja ke ti odgovoram jasno i glasno-DEKA IMASH PROBLEM SO GLEDANJETO-GI UPROSTUVASH SLOZHENITE STAVOVI I GI SVEDUVASH NA PROSTOTILOK. DALI ZA VREME NA KRESNA IMALO VMRO ILI TMORO-NE!IMALO MAKEDONISTI.JAS SUM EDEN OD NIV. E SEGA ZA LJUPCHO -DALI GO VRATI ZNAMETO MAKEDONSKO -NE DALI GI OTKAZHA PREGOVORITE ZA IMETO MAKEDONSKO-NE ZA GRUJO-DALI KE GO VRATI ZNAMETO MAKEDONSKO-NE DALI KE GI OTKAZHE PREGOVORITE ZA IMETO MAKEDONSKO-NE I DVAJCATA SE POTOMCI NA CHEMBERLEN... SEGA KOGA GI KALKULIRAM DVAJCAVA OD VMRO KE GI NARECHAM MAKEDONSKA NEPOGODA,NO KOGA BI KALKULIRAL ZA BRANKO I TAJFATA NIV BI GI NAREKOL MAKEDONSKA KATASTROFA. SEGA TI E JASNA STRUJATA?
kopacot ke gi zamolam Adminite da go oslobodat Acelav od prangite na ropstvoto bidejki mi go demolira net caffevo i e nestrplif da vi napisit reply na site...cika Strelec...javi se na shalter 2 p.s za tie so ne znaat acelav e 3 dena suspendiran radi flood :)
Ceki Koga ke porasnite vie, ko deca ste. Dali e se ubavo vo nasa Makedonija, da se ebete eden so drug na vakov vulgaren nacin? Ti si dpmne, ti si sdsm, ti si dpmne, ti si sdsm, ...
marko_polog Ceki, koj gi otvara tie temi i koj provocira? Togas ke ti bide jasno na koj toa mu odgovara, e tie pametnite i neutralnite "Makedonci" ja dovedova Makedonija vo ovaa situacija. Se zanimavaat so gluposti a izbegavaat da komentiraat za klucnite Anti-Makedonski zakoni sto ke se sprovedat, neli sega na red e Decentralizacija sto vo ovoj slucaj e nisto drugo osven osvojuvanje teritorija za konecnoto otcepuvanje na zapadna Makedonija. Na ovoj forum namerno se izbegava diskusii od vistinsite problemi na Makedonija, i ete gi kako programirani papagali "marko bil vmroec" toa im e vo pogolem interes na diskusija, komicno e neli?
Ceki Ova prvo go mislav za Strelec so pocna so ovoj topik, i posle na site drugite. Lepenje na etiketi ne ke go resi nitu eden problem, samo omraza ke siri na forumov.
Thunder from down under za da bidis cenet vo virtualnava makedonska empaja treba kako prvo shiptarihtana da gi cenis kako caroj,protiv niv da ne recis nisto losho kako vtoro da ne se bunis koga e napagaat Makedonija drugite i egzistencijata na makedonskiot narod i da bidis jugonostalgicar i antimakedonec jas bev baniran od tuka zaradi sho se bunev so shiptarite , ne za eden den ili 3 nego za stalno,za srejka imashe eden mal eksploit vo Shits Forums2000 pa sam si se odbanirav
BorisVM Thunder, ti beshe baniran poshto nemashe merka, i seushte ja nemash taa merka. Nikako da ti dojde na pamet deka tie drzhavjani na Republika Makedonija shto doadjaat na ovoj forum a se od druga nacionalnost, nemaat ama bash nikakva vrska so citiram 'shiptarana' (ova ne e zbor koj jas bi go upotrebil, a samo sluzhi kako potvrda na gorenavedenoto deka nemash merka). Problemot se sostoi vo toa shto ti napadjash ludje na nacionalna baza. Toa mene mi smeta i nema da go dozvolam na forumov. Ako imash nekoj argumenti slobodno iznesi gi zatoa e i forumov, ama ne e za napadi samo zaradi toa shto nekoj e od druga nacionalnost. Ako poistovetuvash Jugonostalgija so anti-Makedonstvo nema tuka shto povece da razgovarame. Tie dve raboti ne se dijametralno sprotivni. Ne znachi deka ako na nekoj mu nedostiga Jugoslavija e avtomatski anti-Makedonski nastroen. Za da bidesh cenet na ovoj forum a i na drugi treba da imash svoj stav koj e baziran na fakti i argumenti. Vo tvojot post ne go prochitav ni ednoto ni drugoto, tuku samo napadi vrz nacionalna osnova. Vrshish epten glupa generalizacija na edna cela grupa ludje, za koja za zhal sudish od dalechnata Avstralija. Jas bev toj shto te odbanira od forumov.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by BorisVM
Thunder, citiram 'shiptarana' (ova ne e zbor koj jas bi go upotrebil, a samo sluzhi kako potvrda na gorenavedenoto deka nemash merka).
kaj najdov i jas da recam za albancite :-):-) ok, a za grcite ako se narekuvani pederi i slicno , ti bese toj so gi potiknuvase korisnicite tuka da koristat protiv grcite " former otoman province of greece" ubo e toa ? ili ne te boli za niv? tie se pomalku luge od albancite? zosto za niv ne se bunish? ili za bugarite koga se nareceni tatari i slicno ?
quote:
Ako poistovetuvash Jugonostalgija so anti-Makedonstvo nema tuka shto povece da razgovarame. Tie dve raboti ne se dijametralno sprotivni. Ne znachi deka ako na nekoj mu nedostiga Jugoslavija e avtomatski anti-Makedonski nastroen.
jugonostalgicar i antimakedonec ne e isto kako da si rekol jugonostalgicar odnosno antimakedonec(kako ti sho si svatil) sakaj si ja jugoslavija ne te brani nekoj , toa si e tvoka rabota
quote:
Jas bev toj shto te odbanira od forumov.
ne mene mate,greshka si, mozi fio ili legal eagle e imas ti odbanirano ne mene
Strelec
quote:
Originally posted by Thunder from down under
ok, a za grcite ako se narekuvani pederi i slicno , ti bese toj so gi potiknuvase korisnicite tuka da koristat protiv grcite " former otoman province of greece" ubo e toa ? ili ne te boli za niv? tie se pomalku luge od albancite? zosto za niv ne se bunish? ili za bugarite koga se nareceni tatari i slicno ?
Не ги мешај луѓето што живеат во Македонија (било да се Албанци, Грци, Бугари, или др.) со луѓето надвор од Македонија... Јас прв би му посочил на Борис дека треба да се корегира доколку такви изрази (педери, татари итн.) употреби за Грците или Бугарите кои што се државјани на Република Македонија. И втора работа... Уште позначајна... Не е татар за Борис секој Бугарин под 'default'... како што се за тебе Албанците. Борис не те обвини дека имаш нешто против НЕКОИ Албанци, туку дека ги критикуваш СИТЕ Албанци!
c0nGuR Abe lugje vie ne ste jasni ich, shto ako ste za VMRO ili SDSM, shto ke postignete so toa Patriotizam li? Gledajte da imate da ziveete da opstanete utre, a ne partija ovaa partija onaa, ni VMRO ni SDSM nema da vi dat leb utre, tie ke se polnat so pari a vie ke svincite so strajkovi pred vlada i slichni raboti, taka da ne se akajte u gradi mnogu VMROVCI SDSMOVCI isti K*R se! Pak ke vi kazam gledajte da preziveete, ostajte politikata vo MAK propala investicija e sve toa!
BorisVM
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Thunder from down under
ok, a za grcite ako se narekuvani pederi i slicno , ti bese toj so gi potiknuvase korisnicite tuka da koristat protiv grcite " former otoman province of greece" ubo e toa ? ili ne te boli za niv? tie se pomalku luge od albancite? zosto za niv ne se bunish? ili za bugarite koga se nareceni tatari i slicno ?
Не ги мешај луѓето што живеат во Македонија (било да се Албанци, Грци, Бугари, или др.) со луѓето надвор од Македонија... Јас прв би му посочил на Борис дека треба да се корегира доколку такви изрази (педери, татари итн.) употреби за Грците или Бугарите кои што се државјани на Република Македонија. И втора работа... Уште позначајна... Не е татар за Борис секој Бугарин под 'default'... како што се за тебе Албанците. Борис не те обвини дека имаш нешто против НЕКОИ Албанци, туку дека ги критикуваш СИТЕ Албанци!
Rabotata e shto jas ne se secavam deka imam upotrebeno takvi izrazi za niedna nacionalnost, bez razlika na toa shto Grchkata politika ama bash voopshto ne mi se dopadja. Za mojata ideja za narekuvanjeto na Grcija "Bivsha..." toa e princip na reciprocitet Thunder. Prochitaj gi moite postovi i uvidi vece ednash deka ima razlika.
Thunder from down under boris, opasen politicar si nemat problem za to :) nego ako si navistina takov kakov sho sakas da se pretstavis togas treba da se odnesuvas isto sprema site , a ne da branis na nacionalna baza a posto ti se pretstavi deka si so merka , i ne rekov jas nikade deka ti si rekol nesto za drugi nacionalnosti kego opsto koga se napagaat grcite ili bugarite deka ne ti smeta , a za albancite ti smeta , toa sakav da mi go objasnis a za banot sega mi tekna , da ti me odbanira navistina ama toa beshe prviot pat koga ostanav logiran od na uciliste koga go nacekaja nikot pakistancite ili nashi ne mi teknuva ,koga pisuvale gluposti nekoj a za vtoriot pat za shiptarite ,sam si se odbanirav strelec sho ima vrska koj kaj zivej be , luge isti se sekade ,leb jadat ,voda pijat sho dupalo si ti strelec :))) aj nemopzam da pisam pojke grcite gol dadoja protiv portugalija ,se potresiv mnogu :)
bojan81 bugari e isto sto i tatari, toa ne e nvreda toa e istoriski fakt (koj ne veruva ke mu dadam linkovi od istorii na tatarstan, kurdistan pa sam neka si proveri, siptarite od sekogas se siptari, oni medju sebe se narekuvaat siptari, grcite se bivsa otomanska republika grcija toa e taka.
Strelec
quote:
Originally posted by Thunder from down under
sho dupalo si ti strelec :))) aj nemopzam da pisam pojke grcite gol dadoja protiv portugalija ,se potresiv mnogu :)
abe ti nazad si so vremeto:) grcite pred tri dena dadoa gol so portugalcite!:)))
Thunder from down under ahahhahahahhahahhaha
marko_polog Борис не те обвини дека имаш нешто против НЕКОИ Албанци, туку дека ги критикуваш СИТЕ Албанци! [/quote] Strelec, Daj kazi mi samo EDEN primer kade Siptarot vo Makedonija se dokazal kako lojalen gradjanin na Republikata? Vie ovde ke perete mozok na raboti sto se jasni na dete malo. I jas ke gi kritikuvam SITE Siptari se dodeka ne vidam EDEN primer da oni se pokazat kako lojalni gradjani na Republika Makedonija. Makedonija e drzava so svoj oficialen jazik, zname, himna itn..Jas do sega nemam videno eden Siptar da ima respekt kon Makedonija.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Strelec, Daj kazi mi samo EDEN primer kade Siptarot vo Makedonija se dokazal kako lojalen gradjanin na Republikata?
Еве ти таков пример [url="http://forums.vmacedonia.com/pop_profile.asp?mode=display&id=1704"] ОВДЕ[/url]!
fio ендем
RedAlert Ej daj ziti se ne spomnuvajte siptari ovdeka posto Moderatorot administratorot ili ne znam kako da go narecam odma se aktivira(BorisVM) i posle ne e prijatno za diskusija:).a za tebe protivpropaganda jas ne sum clen na niedna partija i ne me interesirale partiski kombinatoriki osobeno ne na opozicijata.Dali ke bide Bucko ili Hari ili Nikola ili Ljubco nivna rabota toa.Sega na vlast se SDSM i DUI i ke gi analiziram niv,a bidejki sekojdnevno ima skandali i ke gi soopstuvam tuka,zosto vlasta e vo nivni race oni vlijaat vrz nasite zivoti a ne opozicijata.Znaci vnatrepartiski raboti da ne komentirame eve na primer Црвенковски и Ахмети проектираат заедничка партија - Социјалдемократска унија на Македонија (СДУМ) Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската унија за интеграција го опипуваат пулсот за создавање една заедничка, наднационална, граѓанска партија. Според сознанијата на „Време“, за тоа станало збор на една од неформалните средби меѓу сегашниот претседател на државата а тогашен лидер на СДСМ Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во неформален разговор, ваквата идеја ја предложил Ахмети, на што Црвенковски останал подзинат од изненадување, но сепак идејата не ја отфрлил. ova zosto da go komentirame?
Thief
quote:
Originally posted by fio
ендем
Ела у Тетово на кафе, јас ќе ти најдам најмалку уште тројца вакви примери (мој дооообри другари) у првите 2 минути... Значи не е ендем, има и други примероци! [;)]
fio
quote:
Originally posted by Thief
quote:
Originally posted by fio
ендем
Ела у Тетово на кафе, јас ќе ти најдам најмалку уште тројца вакви примери (мој дооообри другари) у првите 2 минути... Значи не е ендем, има и други примероци! [;)]
Во Охдриско има многу риби, но само охридските пастрмки се ендеми :-)
Strelec И што... сакаш да кажеш дека bluehim е пастрмка?
protivpropaganda [/quote] ... a za tebe protivpropaganda jas ne sum clen na niedna partija i ne me interesirale partiski kombinatoriki osobeno ne na opozicijata.Dali ke bide Bucko ili Hari ili Nikola ili Ljubco nivna rabota toa.Sega na vlast se SDSM i DUI i ke gi analiziram niv,a bidejki sekojdnevno ima skandali i ke gi soopstuvam tuka,zosto vlasta e vo nivni race oni vlijaat vrz nasite zivoti a ne opozicijata.Znaci vnatrepartiski raboti da ne komentirame eve na primer Црвенковски и Ахмети проектираат заедничка партија - Социјалдемократска унија на Македонија (СДУМ) Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската унија за интеграција го опипуваат пулсот за создавање една заедничка, наднационална, граѓанска партија. Според сознанијата на „Време“, за тоа станало збор на една од неформалните средби меѓу сегашниот претседател на државата а тогашен лидер на СДСМ Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во неформален разговор, ваквата идеја ја предложил Ахмети, на што Црвенковски останал подзинат од изненадување, но сепак идејата не ја отфрлил. ova zosto da go komentirame? [/quote] RedAlert, Поради тоа што знам многу повеќе отколку што мислиш и минатите остварени контакти можам слободно да ти кажам, АЈ НЕ ГО ДРВИ! З`ш не напишеш некое зборче за килавата ни опозиција? За промовираната отворена немоќ. За нивната јалова борба за заштитување на македонските вредности? За глупавата борба за превласт која ги опседнува кога во политичкиот ни живот имаме многу битно прашање за решавање? И многу други теми кои би биле исто така интересни! Инаку што таквото очекуваше ти од тие две партии, нели се тие за интегративни процеси? Се кладам во се` дека кога излезе еден наш виден интелектуалец во времето кога беше зародишот на повеќе партизмот кај нас и рече дека ќе биде дозволено да се создаваат етнички партии на малцинствата. Ти пцуеше се` живо и диво, а богами и питомо! Сега кога постои обратен редослед на нештата пак се буниш! Крајот не ти се фаќа! Патем: 1. Што очекуваш ти од левичари? 2. Што очекуваш од колективисти? 3. Што очекуваш од помодари либерали? 4. Што очекуваш од лоби групи? 5. Што очекуваш? Овде, за да не дојде до забуна, морам да истакнам дека во Македонија не постојат индивидуалисти, односно не организирано. Да спомнеш десна ориентираност е како да си го кажал најбезобразниот збор кој постои. Ние имаме леви и полеви „политички“ партии. Без оглед како се нарекуваат самите себеси, гледајте им го однесувањето и политичкиот ангажман.
StormAngel
quote:
Originally posted by Strelec
И што... сакаш да кажеш дека bluehim е пастрмка?
Ma jok,saka da kaze deka lugeto kako mene se retki.A vo pravo e,zatoa sto ama bas nikoj nisto ne pravi za da podobrat nekakva sostojba,samo obvinuvaat.Dokolku Albancite se generator na problemi vo Makedonija,po default sekoj koj sto ne e Makedonec bi bil problem za Makedonija,ne zemajki go vo predvid faktot deka nekoi od klucnite institucii se rakovodeni od luge koi sto ne se Makedonci.
RedAlert Koi dobri drugari Ali Ahmeti i Gzim Ostreni? i oni sega gledam se mnoooooogu dobri ama koga ke zagusti stanuvaat mnooooogu loshi.
RedAlert protivpropaganda sto da kazam za opozicijata ete se raspravaat sami so sebe pa ke vidime sto ke bide,tretiot pat treba da si gi trgne svoite lideri i ke bide podobar i toa e toa!Tolku za niv.A sto se odnesuva do poslednoto ne mozam da te sfatam?Mene mi se dopaga desnicarskata filozofija na individualizmot i na patriotizmot a toa sto segasnite desnicarski partii malku zabeguvaat toa mi e krivo ama ke bide podobro.A sto ocekuvam od levicari,kolektivisti i tn. jas licno nisto no se cudam sto nekoi drugi ocekuvaat od niv pa so vreme da gi predupredime.