нови правила во сообраќајот
нови правила во сообраќајот
OooOo Возачите почнаа да ги почитуваат новите правила во сообраќајот 01.07.2004 Поголемиот број возачи по скопските улици, денеска ги почитуваа новите правила за безбедноста во сообраќајот. Тие за законските измени главно се информирале од медиумите. За ефикасноста на строгите казни, велат времето ќе покаже. Од денеска, па натаму ако не го врзете безбедносниот појас следува казна од 1.500 денари. Зборувањето на мобилен додека возите ќе ве чини 2.500. Ако автомобилот во движење нема запалено позициони светла се казнува со 2 илјадарки. Можеби затоа некои денеска ги оставија светлата и додека беа паркирани. Не смеете ниту да ги украсувате регистарските таблички со лавчиња, ружи, орли или други симболи. Казнети ќе бидете и ако некој ве претекнува, а вие ја зголемувате брзината. Возачката дозвола, пак, можат да ви ја одземат и повторно да полагате ако ви бидат изречени три потешки прекршочни казни во рок од 6 месеци. Оние кои сакаат да добијат возачка дозвола одсега ќе мора полагаат писмено и усно, но и испит по прва помош.
Strelec Колку ќе трае тоа? Дај Боже навистина да се применуваат тие мерки... и нека разберат и нека прифатат сите дека тоа е во интерес на самите нив!
Thunder from down under dobra ideja ,samo kaznite se malce nerealni ekvivalentno na primer za na mobil ako zborvis vo kanada ili avstralija da te kaznat $1000
StormAngel
quote:
Originally posted by Thunder from down under
vo kanada ili avstralija da te kaznat $1000
Kolku se 1000$ u kanada tolku se iljada denari u Mk.[;)]A ova e epten dobra ideja,prvo zaradi dobroto na site a i plus sto ne gi zemaat parite u raka veke.[:D]
RaGeAnGeL blue src greshka si za 1000$=1000 denari:))))
StormAngel Ne zboram za vasi dolari![:D]
Strelec Просечна НЕДЕЛНА плата во Канада е околу 1000 долари... па сега правете понатамошни математики...
StormAngel Brat mi dobi kazna od 2.500 denari, i plus sudski troskovi vo vrednost od 1.000 se na se,3.500 denari,a tuka prosecna plata e 10.000 denari.Pa presmetaj...tri kartoni! Nadvor od igra.[:D] Vo Makedonija za da prezivees treba da si Aligator,Hiena,Lav,Pinokio...se samo za da izlezes na kraj.
RaGeAnGeL kolu e marlboro kanada aj aj kazete sega odma:))i blue peer pak greshka ....od kade bre prosecna plata 10.000 den:))))))))))))) da beshe taka super ke beshe
StormAngel 150 evra=9000 denari+plus baksis+plus kradenje=10.000 [^]
SpaceLily udri mu tuka ddv ke se soberet nekako:)
OooOo
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
kolu e marlboro kanada aj aj kazete sega odma:))i blue peer pak greshka ....od kade bre prosecna plata 10.000 den:))))))))))))) da beshe taka super ke beshe
Nema marlboro u Canada [xx(]
RaGeAnGeL mihihihihiihih so ne si kazal ti ke ti pratime od ovde :)) 7$ kutija peer .....blue per prosecna plata ti e 6000 den ...kradi so sakas praj pak vdupka ke si na kraj od mesecot:))))))))))
Strelec Нема ниту Dunhil, Rothmans, Lucky Strike, Camel, Kent... апсолутно ниту една позната светска марка на цигари ја нема во Канада!
SpaceLily Parlament imat?:)))
RaGeAnGeL cekajte sega me zbunavte zs nemat????a so imat??i btw so pushite vie?:)))))))))))))ofde imat parlament
Strelec Имат и парламент и влада... и салони за масажа имат... се’ имат, само ренде немет!:)
Strelec
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
cekajte sega me zbunavte zs nemat????a so imat??i btw so pushite vie?:)))))))))))))ofde imat parlament
Ивана, навистина такви цигари воопшто нема во Канада... само цигари од домашно производство се продаваат... ептен непознати марки... инаку, јас цигарите ги оставив уште пред да дојдам во Канада, а ОооОо на пример ги остави пред извесно време сега... а си пушеше од тие домашни цигари што ги спомнав...
RaGeAnGeL jakuzi imat?ne morat rende mojt i sukalo
RaGeAnGeL strelec mene ne mi e jasno samo zaso nema:)) na pr marlboro??bahska OooOo volov ushte pushit znam jas[:p]
Strelec епа за сукало не знам дали ви пашеТ!:))) а за рендање знаев дека ве бидуваТ!:) зошто ги нема тие цигари? па веројатно економска политика некоја... се штитат Канаѓаниве од одлив на девизи... ОооОо ги остави цигарите пред неколку месеци, па потоа се откажа од откажување... но сега верувам дека е во процес на дефинитивно откажување од тоа зло!
RaGeAnGeL strelec :)) so se razbirash ti od oshavki ziti se:))DONT START pak sega tamam se smiriv[;)]
RaGeAnGeL KANADA mi e mnogu cidna drzava:)) ama slusham deka e mnogu poubavo od ovde ...i pak ke ti kazam...OooOo pushti da znajs ...se krijat od tebe da ne go karash
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Нема ниту Dunhil, Rothmans, Lucky Strike, Camel, Kent... апсолутно ниту една позната светска марка на цигари ја нема во Канада!
Moram da go popravam Strelec tuka. Rothmans, Dunhill, Camel i Lucky Strike gi ima. A Kent ne sum videl. Btw OooOo pusheshe Rothmans plavo :) A sea pushi kachak i dzvaka tutun. OooOo stana pirat. [;)]
RaGeAnGeL ushte kapce ti falit i bezbol palka:))
OooOo i kuka iam na raka, ali pazam koa brisham dupe da ne se zaebam [:D]
RaGeAnGeL ZNAM:))poveke ti odgovara da brishesh so kukata:))))))
StormAngel A ja nasabajlecki cigara si zapaliv.Me zadumivte.[^] Da ne turat kazni i za cigari pusenje?[:D]
pr1nc bas me gajle. /me jade treva.kondovska...
protivpropaganda Ебаго белјата!!! Да украдеш милиони од заедничката каса (буџетот) тогаш си афера и никому ништо. Ако украдеш зимница од нечиј подрум си опасен криминалец и в`сургун че те пратат. Ако не возиш со појас и запалени светла си општествена закана и ќе платиш максимална казна. Ај после речи дека не сме сериозна држава. Уф шо правна држава ќе да бевме ние, МАШАЛА! Доволно е Проксима да пролафи и со се` ќе не среди, уреди и нареди. Џоа вистински европејци сме с`с тија попалени светла сред бел ден. Аирлија нека ни е. Фали уште да спроведат мрднеш-губиш стратегија на живеење и после ќе можат да ни плукнат под прозор.