Bogorodica se pojavi vo Gostivar
Bogorodica se pojavi vo Gostivar
tincheto Спроти Петровден, во неделата, во гостиварскиот ресторан "Ми-Фи", еден гостин бил вчудовиден кога забележал како на една штица од ламперијата се појавил ликот на светица. Ликот, според некои, е на Богородица, а според други - на света Петка. Минииконата што се формирала во глуждот од дрвената ламперија е елипсовидна и со големина на јаболко. Очевидци на настанот од неделата велат дека околу пладне на масата што се наоѓа до местото на кое се појавил ликот седеле тројца гости. Вознемирениот граѓанин, кој сака да остане анонимен, за настанот разговарал со свештениците и раскажал дека е Албанец од муслиманска вероисповед и дека се занимава со градежништво. Неколку дена претходно тој се жалел дека чувствувал немир, кој кулминирал дента кога ја видел иконата. На блиските со кои седел им тврдел дека гледал светци во кафеаната и дека слушал гласови и притоа неколкупати се расплакал. Приказната за чудесната икона се прошири низ Гостиварско и во кафеаната има врвулица од луѓе, кои се крстат и оставаат пари за здравје. - Ова е божја работа и треба да се поклониме - вели една гостиварка, која дошла да го види чудото. За целиот настан е информирана и МПЦ, која дозволи да се слика местото. Таа препорача парите што верниците ги оставаат да се носат во блиската црква Света Петка. Свештениците биле на местото на настанот, каде што разговарале со сопственикот на кафеаната, Даме Филипоски, и со човекот што прв ја видел иконата.
tincheto znam deka del nema da go procitate toa
tincheto odite na http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2508&stID=36620 procitaj te toj sho ne razbira
StormAngel Sum bil vo ovoj restoran.Se naoga vednas do avtobuskata stanica na Gostivar,i e mesto kade sto se odrzuvaat vencavki.[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by bluehim
...i e mesto kade sto se odrzuvaat vencavki.[;)]
Аууу... подалеку од таму!:)))
a-pin-dim
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by bluehim
...i e mesto kade sto se odrzuvaat vencavki.[;)]
¬Ў¬е¬е¬е... ¬б¬а¬Х¬С¬Э¬Ц¬Ь¬е ¬а¬Х ¬д¬С¬Ю¬е!:)))
koshmari da ne te fakat :o) pa vikas podaleku od tamu :o) ўЇ
StormAngel [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/1mifi.jpg[/img] [img]http://www.gostivar.com.mk/gostivar/restorani/1mifi4.jpg[/img] Inaku ova e restoranot.[;)]
tincheto more za vakva rabota ne se zaebavat!
TAJCI74 DA tince ne se smee !!!
mEnEmA Abe ne se zezzaat gledas samo go istaknaa restoranot.. :)
TAJCI74 Abe ubav e restoranot nisto ne mu fali[:)]