Територијална поделба
Територијална поделба
Strelec Дали мислите дека со новата територијалната поделба и со компромисот кој што го направија СДСМ и ЛДП од една страна и ДУИ од друга страна (или условно речено, отстапките со кои што се согласи ’македонската страна’), Македонија е сега чекор поблиску до целосно остварување на евро-атланските интеграциони процеси? Која од следниве опции е најблиску до вашиот став и вашите размислувања?
Whitebaby Da i se poraduvame na Makedonija ushe malce zoshto kako shto trgnalo ne ke ja bide ushe dolgo.
kopacot izbor 2 i 4 prodaeni dusi..no further comments
Strelec Јас знам само дека сум многу збунет и дека во главава чувствувам хаос. Би можел да гласам за било која од горенаведените опции, затоа што за секоја од нив постојат АРГУМЕНТИ! Единствено првата опција ми беше ’туѓа’ до пред неколку саати, но сепак се подзамислив за две работи. Прво... Земајќи го во предвид тврдењето на демографите дека околу 2020 (а најдоцна 2025 година) Македонците ќе станат малцинство во Македонија, нели се наметнува како спас за Македонија токму релативизирањето на европските (вклучително и балканските) граници? А ако е веќе така, нели ова што сега се случи не претставува само приближување кон едно такво решение? Дали СДСМ и ЛДП овојпат успеаа да погледнат малку ’подалеку’ од останатите? И второ... дали Бранко Црвенковски не е во право кога за Скопје вели дека е подобро во него да бидат и Сарај и Кондово, земајќи во предвид дека на тој начин Скопје на своја територија ќе ги има и изворот Рашче (од каде речиси цело Скопје добива вода), па СРЦ ’Сарај’, езерото Треска итн.!?
f9 Иако е пул,нема да одберам од одговорите ниту еден.Мислам дека прашањето е покомплексно за да се стави во мали и одбрани рамки.Околу евроатланските интеграции-прецизирај што подразбираш,-зашто и тие што ги представуваат тие организации не се начисто.Од една страна е АнглоАмериканскиот систем на стварање на една нација со англиски акцент,а од друга страна е Француско-Германскиот каде што има унија на нации и култури.Дури и Нато иднината не е разрешена,ефикасноста,гломазноста и политичките интереси на членките.Мислам дека Нато е минато,се разбира ако не се плашиме од инвазија на Кина спрема Македонија...таква организација е само екстра трошок.Друго е прашањето кој се уште ја одржува и за какви цели опстојува и тоа посебно на Балканот(Окупациони цели!)За Македонија овие интеграции ни се нудат од неефикасната власт која има катастрофални резултати во економската свера како некоја посветла иднина(Комунизам).Точно затоа ние и не сме суверена држава со економски подем.Ние и таа наша власт треба да ја направиме Македонија богата и вистински Европска и тоа овде во Македонија заради Македонија и заради нас.Да власта тргнеше од тој принцип на решавање на евроатлантските интеграции сите промени и работи и проблеми ке беа гледани од сосема друг агол.Агол од Македонија за Македонија.Заради тоа на Македонија не и требаат возови за пат кон Европа ниту таканаречени Европејци кој ке ни кажуваат како ке мора да изгледа Македонија и како тоа нив им одговара.
Thief Не ги бидува ни за преговарање! Капитулираа! Да имав членска книшка од СДСМ, во моментот кога Собранието и официјално ќе ни го наметнеше овој срам, ќе ја запалев и тоа на плоштад... Вака, се` уште се надевам дека ќе имаат доблест да не ја послушаат партиската диктатура и дека нема да гласаат за децентрализацијата со вакви општински граници. Нема компромис ако јас го извадам МОЕТО пенкало на маса, а потоа се договараме како да си го поделиме меѓусебе. ЈАС секако губам, зашто го имав целото за мене. Но, секое чудо за три дена... ќе се навикнеме и на ова... не се „офирам“ понатаму, ова ќе биде тема за мојата следна колумна. Не е крај ни на светот, ниту пак за Македонија... нема да се изменат многу работи во пракса, но со ова „македонскиот“ дел од власта покажа дека не знае да си ги сочува и да ги одбрани ставовите (ако не фингираа преговори, а се` беше догворорено мнооогу порано!).
TAJCI74 More taka ni treba koga i sami sme krivi koj go izbra ovaj predsedatel nesakam ni imeto da mu go spomnam sekogas sme stradale i ke stradame poradi tie so se na vlast tie se tie so ja resavaat sudbinata na makedonija i narodot vo neja ..... Baraat dvojazicnost albansko makedonski aj be majkata kaj davat taka kako prvo ne se 25% albasko malcistvo tuku 17% neka ne gi teraat so sila lugeto da toa go kazuvaat .... Jas ziveam vo zemja so 1000 i poveke malcinstva so se veli so ke stane sekoje malcinstvo da bara pravo na takvi raboti i podelba na teritorija more placat da gi kacime vo eden voz koj saka albanija i albanski nazad vo albanija.... A kakvi prava imaat nasite makedonci vo albanija dali nekoj toa se prasal NE tocno deka ne.... I pak ke recam nasiot predsedatel so e sega go izbraja albancite a ne makedoncite posto toj e toj so mu gi obeka ovie raboti so sega se slucuvaat i nema sto da cekame podobro utre zatoa sto ke dojdi den namesto makedonija ke ja krstat velika albanija a nie makedoncite ne ke postoime kako sto seuste ne postoime za nekoj drzavi ... Neznam so da recam tesko na narodot vo makedonija od budali koi se na vlast se sekavam koga vo sobranieto imase sednica i albanec izleze zborase na albanski i go izvade znameto albansko i rece ti ne plasis mene jas tebe plasam ( demek jas od tebe ne se plasam ti se plasis od mene ) ama toa e vlasta i pak vlasta e kriva a na narodot mu e zboktisano od sve iznemosteni od nemastija bezrabotie i sve natamu da ne nabrojuvam i nemaat sili da mu se sprotistavat na vlasta za ovie raboti .... Na koj mu se zivej vo makedonija neka zivej neka nebara preku lebot pogaca dovolno e so poveketo od niv se vraboteni a dodeka nasite se tehnoloski visok ... i aj da ne dolzam .... GOSPOD NEKA JA CUVA MAKEDONIJA I MAKEDONCITE.......................
pr1nc za niedna od gorenavedenite opcii ne bi mozel da glasam bidejki,sto znam,nekako gledani od nacionalisticki aspekt da se (mozebi gresam pa praviot zbor bi trebalo da bide nacionalen).ne znam mnogu okolu ova delenjevo,samo znam deka ima dosta sto se kontra ovaa rabota.inace,samo sakav da tresnam nekoja glupost kako i sekogas. lof ja all [:P]. Pozdraf.
TAJCI74 pr1nc taka e kontra se i toa mnogu koj saka takva glupost jas ne a veruvam i poveketo od makedoncite ,delejne nee ova pogaca pa ke ja delime na site na koj kako saka i so saka e nemoze taka po zelba samo kaj ferus mustafof [:)][;)]
dejan jas 5:(
darkjesus ako razmislite podobro ne bi bilo losho da naucime i albanski, ova albancive se kotat ko zajcinja pa kako so trgnalo i evropava mala ke im e:) a ustvari so ima loso ako znajme eden jazik plus i ako komsijata ni e albanec a ne makedonec barem jas nemam problem so seto to a i definitivno ke se fatam da go ucam jazikot:)
TAJCI74 DaRkJeSuS jazikot e edna rabota toa e drugo 100 a dodeka za територијалната поделба toa neee potrebno vo nikoj slucaj ...a albanski veruvam deka pola mk znae i razbira albanski bez da uci skolo :)))) nema potreba za ftor jazik vo mk posto albanskiot nee svetski jazik kako sto e angliskiot germanskiot i francuskiot:))))))
darkjesus abe koga ke ne primat vo EU nema da imame problem so taa teritorijalnata podelba:) neli ke bideme Evropa bez granici:) a albanskiot i to kako ke stani svetski:)))))))))))
Whitebaby Neznam dali ja slushate emisijata na Toni Mihajlovski na Radio Ros... ako ne, togash treba da pochnete. Deneska zboruvashe Mirka Velnovska... otvoren tip na emisija e... bukvalno mozhesh da go slushnesn glasov na narodov. Ili ke ja bide lugje sega, ili Makedonija e gotova!
TAJCI74 DaRkJeSuS :)))))))))) see mozno:)))))))) Whitebaby vo koe vreme se vodat takvi razgovori na radio ros?
Whitebaby
quote:
Whitebaby vo koe vreme se vodat takvi razgovori na radio ros?
Mislam deka e vo Nedela emisijata, ama ja davaat repriza vo Ponedelnik. Jas deneska ja slushav... nekade od kaj 2 ili 3 do kaj 6 poruchek.
TAJCI74 Whitebaby fala duso aj ke slusnam i jas malce :))) fala
StormAngel Teritorijalna podelba i decentralizacija se razlicni poimi.[;)]
TAJCI74 tocno deka e taka no nekogas stanuvaat i isti za nekoj na primer kako tie so se na vlast [;)]
Thief
quote:
Originally posted by Whitebaby
Neznam dali ja slushate emisijata na Toni Mihajlovski na Radio Ros... ako ne, togash treba da pochnete. Deneska zboruvashe Mirka Velnovska... otvoren tip na emisija e... bukvalno mozhesh da go slushnesn glasov na narodov. Ili ke ja bide lugje sega, ili Makedonija e gotova!
Била другарката конвертит, која заедно со Латас преку ноќ ги смени ставовите, откако ДПМНЕ и` го прими син и` на работа на царина, а на Латаса му дадоја петособен стан комплетно наместо + џипче... таквите немаат образ да зборат за ништо!
TAJCI74 Thief pa normalno prodaeni dusi se zatoa i nemaat obraz ali tie pa tie se vrtata na tv i po radijata od takvi kako niv makedonija strada i makedoncite vo neja....
StormAngel Problemot ne e ama ic kako sto gledam jas koj sto i kako ke zeme,kolku sto e problemot koj poveke saka da profitira od makite na narodot.Za zal odsekogas taka bilo taka i ke bide.
Whitebaby
quote:
Originally posted by Thief Била другарката конвертит, која заедно со Латас преку ноќ ги смени ставовите, откако ДПМНЕ и` го прими син и` на работа на царина, а на Латаса му дадоја петособен стан комплетно наместо + џипче... таквите немаат образ да зборат за ништо!
Barem vo ovie momenti ne bidi politichki oboen!!! [:(!] Duri mu gi lizheshe "topkite" na Branko togash dobra ti beshe garant i niedna kolumna nejzina ne propushtashe!!! Bashka koga zboruvashe vchera ne braneshe nitu edna politichka partija, chak shto vishe gi napagjashe i VMRO i skoro cela opzicija!!!
TAJCI74 se so se deli po vlasta e zemeno od narodot i tono kako sto bluehim rece taka bilo i ke ostane !!!!!
The_Crow Abe koga narodot e stoka taka i mu treba. Podelbata odi vo interes na nekoi tesni partiski interesi a narodot koj go ebe so izvinenie na zborot iako Strelec ke me iskritikuva ali nema veza. Nardot e toj sto ja dava vlasta narodot e toj sto ja zema vlasta. Ne moze nekoj da se izivljava so sudbinata na makedonskiot narod i na malcinstvata sto ziveat vo drzavava. Vakva odluka se nosi so konsenzus. A jas ne vidov tuka konsenzus. Zatoa referendum vo vrska so decentralizacijata bi bilo najdobro resenie i politicki i pravno. Ako ne znaes dali edna odluka e dobra ili ne e prasaj go narodot,toj najdobro ke ti kaze dali e za ili e protiv.
TAJCI74 da go prasa makedonskito narod???????????? ne on go prasuva albanskoto malcinstvo taka da predsedatelot nas bese odbran od niv a ne od makedoncite !!!!!!!!!!!!!!!! i red drugi raboti koi nese za zboranje tuka ova e se maslo da se zamackaat nekoj raboti kako na primer zaginuvanjeto na nasiot bivsi predsedatel i odgovorite za toa epa sega srkaj manga so ovaj predsedatel nemozes !!!!!!!!!!!
darkjesus pretsedatelot i ne mozese da bide podobar:) a dali terit. podelba ke bide vakva ili takva ne e vazno nie ke si zivejme zaedno:)
Thief
quote:
Originally posted by Whitebaby Barem vo ovie momenti ne bidi politichki oboen!!! [:(!] Duri mu gi lizheshe "topkite" na Branko togash dobra ti beshe garant i niedna kolumna nejzina ne propushtashe!!! Bashka koga zboruvashe vchera ne braneshe nitu edna politichka partija, chak shto vishe gi napagjashe i VMRO i skoro cela opzicija!!!
„Овие моменти“ ?! Не е прашање на живот и смрт и не е прашање на опстанок на државата! Ако сме се довеле во позиција една територијална поделба да биде кобна или судноносна за една држава, тогаш таа не заслужува да го носи тој атрибут... Мирка никогаш немала колумни! Инаку, ја знам и лично...
melpomena Mirka ljubavi jedina moja tiii Ko te sada dirka i ko ti pod prozorom dolazii Da ti svirka :))))) Mirka Velinovska ja znam mnogu dobro. Kisneshe vo "Sin klub" vo Skopje (restoranot na SDSM). Malku povekje e "pogana na jazik"... se sekjavam na tekstot za Marija Stambolieva:)
StormAngel
quote:
Originally posted by TAJCI74
ne on go prasuva albanskoto malcinstvo taka da predsedatelot nas bese odbran od niv a ne od makedoncite !!!!!!!!!!!!!!!!
Ne mislis seriozno za ova sto go kaza neli?
Thief
quote:
Originally posted by melpomena
Mirka ljubavi jedina moja tiii Ko te sada dirka i ko ti pod prozorom dolazii Da ti svirka :))))) Mirka Velinovska ja znam mnogu dobro. Kisneshe vo "Sin klub" vo Skopje (restoranot na SDSM). Malku povekje e "pogana na jazik"... se sekjavam na tekstot za Marija Stambolieva:)
Миркааа, можда би и сретно живелииии... само да си ти, нашла прави пут, до мог тужнооог сррррцаааа! И сака малку повеќе да пивне? [8D]
OooOo znae li nekoj kade ja ima opshtinskata karta na Skopje podelena po opshtini?? Ili znae li nekoj dali volkovo, bardovci, orman, stopanski dvor, zelenikovo, hipodrom itn vleguvaat vo granicite na Skopje so novata teritorijalna podelba ili ne (ili tie opshtini se vekje vo sklop na Skopje)?
Strelec Мирка Велиновска не ја сакам. Не знам зошто, но отсекогаш ми била антипатична. Меѓутоа...! Мирка Велиновска е еден од ретките новинари во Македонија што има ’западен’ (во позитивна смисла) стил. Несомнено дека има квалитети. Без оглед што ретко кога се согласувам со нејзините политички ставови. Единствено би и’ забележал дека малку ’плива’ меѓу истражувачко и аналитичко новинарство. За да биде уште поуспешна, би морала да се определи само за едното од нив!
Thief Aцo! Во Македонија нема ниту истражувачко ниту аналитичко новинарство, нажалост! Почва за второво има, ама за првово ќе те изедат за доручек! [:(] Треба средства, пристап до информации, извори... кај нас тоа , едноставно, со вакви политички гарнитри, власт, опозиција и организација на државата, никогаш не ме да успее...
Strelec Токму и затоа реков дека Мирка Велиновска има еден западен (невообичаен за македонски прилики) новинарски квалитет. Нели тајно го следеше Циле по аеродромите низ Европа? Е тоа е истражувачко новинарство, а не да чекам да ме викне портпарол од некое министерство и да ми ги каже дневните активности на министерот.
melpomena
quote:
Originally posted by OooOo
znae li nekoj kade ja ima opshtinskata karta na Skopje podelena po opshtini?? Ili znae li nekoj dali volkovo, bardovci, orman, stopanski dvor, zelenikovo, hipodrom itn vleguvaat vo granicite na Skopje so novata teritorijalna podelba ili ne (ili tie opshtini se vekje vo sklop na Skopje)?
I Pripor po site kriteriumi bi trebalo da vleze vo sklop na Skopje. Dosta e urbaniziran, bashka na 2km od Centar e.
OooOo melpomena, ozbilno prashav, poshto nema logika arachinovo da vleguva vo sklop na Skopje, ako volkovo, orman, hipodrom i ostanatite opshtini (da ne recham sela) se van Skopje. Po nivna logika, ako saraj e na 200 metra od skopje i treba da bide vo sklop na Skopje, na 200 metra se i volkovo i drachevo neli?
StormAngel [img]http://www.unet.com.mk/skopjemap/mapa_skopje.JPG[/img] Najdobroto sto mozev da go najdam, Na linkot na slikava moze so klik da gi zgolemite podracjata.[;)]
StormAngel Zakonot za Skopje u normativa: http://www.mls.gov.mk/mlsgLaw1.htm
StormAngel Член 4 Подрачјето на Градот Скопје го сочинуваат подрачјата на општините Центар, Кисела Вода, Гази Баба, Карпош, Чаир, Шуто Оризари и Ѓорче Петров, во границите утврдени со овој закон. Општината Центар го опфаќа централното подрачје на Градот Скопје во границите од вкрстосницата на улица "Иво Лола Рибар" со улицата ''557" оди по улицата "557" ги сече Булеварот "Партизански одреди" и улицата "Илинденска" продолжува по пешачката улица што се наоѓа меѓу Зоолошката градина и првиот дел на Градскиот парк, потоа преку пешачкиот мост на реката Вардар излегува на Булеварот "Југославија", ја опфаќа од северната страна населбата Топаана и излегува на вкрстосницата на улицата "Џон Кенеди" со Булеварот "Македонско-Косовска бригада", продолжува по улицата "Џон Кенеди" до вкрстосувањето со улицата "Цветан Димов", потоа по оската на улиците "160", "389" и "152-бис" излегува на Булеварот "Југославија" продолжува по улицата "375" на делот пред Скопското сајмиште, скршнува по продолжението на Булеварот "Гоце Делчев" до оската на новиот Железен мост на реката Вардар, продолжува по оската на новопроектираната улица "Борис Кидрич", го сече Булеварот "III Македонска бригада",излегува на трасата на новопроектираниот Булевар "Македонија", оди по оската на Булеварот "Македонија" до постојниот подвозник, скршнува по оската на улиците "Бихачка" и "437", продолжува по долните падини на планината Водно со тоа што ги опфаќа населбите Тасино Чешмиче, Цвеќара и Водно, продолжува по улицата "550" до улицата "Козле", оди по улицата "Козле" до вкрстосницата со новопроектираната улица, која поминува меѓу населбите Козле и Капиштец и излегува навкрстосницата на улицата "Иво Лола Рибар" со улицата "557". Општината Чаир го опфаќа подрачјето на КО Бутел, КО Радишани, КО Љубанци, КО Љуботен и КО Визбегово, продолжува по Јадранската магистрала до вкрстосницата на Булеварот "Југославија" со Булеварот "Октомвриска револуција", продолжува по границата со општина Центар опишана во став 2 на овој член, до вкрстосницата на улицата "Цветан Димов" со улицата "Христијан Тодоровски-Карпош", продолжува по постојниот пат меѓу населбата Железара и населбата Бутел II до оградата на Железарницата, продолжува по оградата на Железарницата до вкрстосницата со улицата "Христијан Тодоровски-Карпош" и железничката линија Скопје-Белград, продолжува по границите на КО Бутел, КО Радишани, КО Долно Оризари, КО Горно Оризари и КО Визбегово. Општината Карпош го опфаќа подрачјето на КО Бардовци, КО Долно Нерези, КО Горно Нерези, КО Влае, КО Тафталиџе, КО Злокуќани, КО Долно Водно и КО Горно Водно, продолжува по Јадранската магистрала до вкрстосницата со Булеварот "Октомвриска револуција", продолжува по Булеварот "Југославија" до границата со општина Центар, продолжува по границата со општина Центар, опишана во став 2 на овој член до тромеѓето меѓу општините Карпош, Центар и Кисела Вода и продолжува по границата меѓу општините Карпош и Кисела Вода опишана во став 6 на овој член, и продолжува по границата на општина Ѓорче Петров опишана во став 8 на овој член. Општината Гази Баба го опфаќа подрачјето на КО Инџиково, КО Трубарево, КО Стајковци, КО Црешево, КО Булачани, КО Страчинци, КО Раштак, КО Смиљковци, КО Јурумлери, КО Идризово и КО Сингелиќ, продолжува по границата со општина Кисела Вода опишана во став 6 на овој член до тромеѓето на општините Кисела Вода, Центар и Гази Баба, продолжува по границата на општина Центар до тромеѓето на општините Центар, Чаир и Гази Баба опишани во ставовите 2 и 3 на овој член, продолжува по границата на општина Чаир опишана во став 3 на овој член. Општината Кисела Вода го опфаќа подрачјето на КО Горно Лисиче, КО Долно Лисиче, КО Усје, КО Драчево и населбата Драчево, започнува од тромеѓето меѓу општините Центар, Гази Баба и Кисела Вода (Железниот мост на реката Вардар), продолжува по осовината на регулираното корито на реката Вардар до КО Горно Лисиче, од тромеѓето на општините Центар, Гази Баба и Кисела Вода, продолжува по границата со општина Центар до тромеѓето со општините Кисела Вода, Центар и Карпош опишани во став 2 на овој член и продолжува по границата со општина Карпош опишана во став 4 на овој член. Општината Шуто Оризари го опфаќа подрачјето на КО Горно Оризари и КО Долно Оризари со населбата Шуто Оризари. Општината Горче Петров го опфаќа подрачјето на КО Ново Село, КО Волково, КО Никиштани, КО Орман, КО Кучково, КО Грачани, КО Оризари и населбата Ѓорче Петров продолжува во осовината на мостот преку реката Вардар на патот за Тетово, продолжува по осовината на реката Вардар до новопроектираниот мост на улицата "1249", продолжува по осовината на улицата "1249" до раскрсницата со улицата "Ѓорче Петров" продолжува по улицата "Ѓорче Петров" до почетокот на новопроектираната улица "231" продолжува на новопроектираниот спој, со Булеварот "Црвена армија" продолжува во правец на мостот на реката Лепенец со спојот на улицата "1462" ("Пролетерска"), а притоа ги тангира завршетоците на улиците "1301" и 1302" (три пати) и продолжува узводно по регулираното корито на реката Лепенец.
OooOo fala na info :)
melpomena
quote:
Originally posted by OooOo
melpomena, ozbilno prashav, poshto nema logika arachinovo da vleguva vo sklop na Skopje, ako volkovo, orman, hipodrom i ostanatite opshtini (da ne recham sela) se van Skopje. Po nivna logika, ako saraj e na 200 metra od skopje i treba da bide vo sklop na Skopje, na 200 metra se i volkovo i drachevo neli?
Pa i jas ozbilno ti vikam deka Pripor ne e na 200 metra od Skopje tuku na 2km od centar na Skopje, a vednash pochnuva posle opshtina Kisela Voda
TAJCI74 bluhime nemislam no mozda taka e :))) nesum tamu pa da znam jas neglasav za predsedatelot sto e sega:)))) kako i da e ni nanese golemi prepreki na koi od bilo koja gledna tocka i da gledas pak vkal ja pika makedonija nisto za napred ..... vcera slusav vesti gluposti demek trebalo da ova se stori za da vlezeme vo evropskata unia ma kaj psisi taka nikade,, a bre neide toa taka samo mackanje e ova em toa so fil:))))))))))
OooOo Whitebaby i ja isto mislam tochki, zapirki, prashalnici, izvichnici, sakam kazham neznam recham itn ...
StormAngel
quote:
Originally posted by TAJCI74
nesum tamu pa da znam jas neglasav za predsedatelot sto e sega:))))
Glasanjeto e tolku privatna rabota i tolku sveta sto nemam ni zborovi da go opisam.A toa sto nie ne go sfakame toa taka,toa e baska muabet
quote:
kako i da e ni nanese golemi prepreki na koi od bilo koja gledna tocka i da gledas pak vkal ja pika makedonija nisto za napred ..... vcera slusav vesti gluposti demek trebalo da ova se stori za da vlezeme vo evropskata unia ma kaj psisi taka nikade,,
Ne se ova gluposti,mozda izbrzuvanjeto na zakonot e glupost,ama nema zemja u Evropa sto nema zakon za decentralizacija.Zosto e toa taka? Opstinite siguren sum deka podobro ke moze da se vodat nego li da gi vodi nikoj drug, Imeno ja sum od Gostivar,i mnogu poblisku do srceto mi e Gostivar nego Tetovo,sfakas?
quote:
a bre neide toa taka samo mackanje e ova em toa so fil:))))))))))
Ovaa vlada barem prezema konkretni cekori,i krajniot ishod na rezultatite ke pokazat kakvi cekori bile tie,pravilni ili nepravilni, A jas ti garantiram deka dokolku ovaa vlada ovozmosi standard od 500 evra plata i da sredi toa sto treba da se sredi,site ke zaboravat na malite greski. Aj da ne bidam mnogu dosaden, Imam uste mnogu da napisam ama... Vo naredni priliki toa.
Whitebaby
quote:
Originally posted by OooOo
Whitebaby i ja isto mislam tochki, zapirki, prashalnici, izvichnici, sakam kazham neznam recham itn ...
[:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D]
TAJCI74 Bluhime Bluehim glasanjeto vo makedonija go racunas za privatna rabota ma idi begaj znaes koga ke bide taka koga site glasacki kutii ke bidat prazni i pred narodot da pocni da glasa go pokazat toa taka da togas ke veruvam a sega na polni kutiii so veke glasani livcina i ni 50% od narodot izlegol na glasanje ihihihih kako da ne da mi reces za tuka deka e pravilno glasanjeto ne vo mk :))))))) i posto e ova sosema druga tema nema sto da kazuvam veke za ova nego pak ke se vratam nazad na temata ::: gledam kazuvas plata od 500 evra koga be duso nikogas kako prvo ovaa vlada ne e sposobna da ovozmozi vrabotuvanje nasprotiv izvaduva tehnoloski visok e aj sega kazi na toa ... kako drugo dosta raboti se zapocnuvaat i se zamackuvaat taka da toa nee vlada toa e aramilok itn... a narodot nezaborava ni na najmala greska zatoa sto preku glava mu e dojdeno od sve i toa ti e duso mizi asam da ti jadam slatkite:)))))))))))) nema potreba od terotorijalna podelba i vproveduvanje albasnki jazik kako vtor jazik vo makdedonija zatoa sto se samo 17 % albanci a ne 25 % naselenie okic a so ke stane za drugite koi gi imame vo mk aj na site pravo da im dademe i da delime se zivo e nemoze taka na koj mu cini neka sedi vo makedonija na koj aut back to albania zatoa sto nasite makedonci vo albanija nemaat ni 1 % kolku sto imaat albancite vo makedonija e toa nemoze taka toa ti e isto kako tuka vo canada ili usa ili bilo kade site malcinstva da baraat svoj prava i so ti ne, e nedavaat tuka taka i zatoa e podobro tuka zatoa sto ti pruzat zivot sto si go nemal nekade istoto toa znaci za albancite ti se dopaga zivej ne nazad rikvers u albanija a ne da utre imam jas pasaport na makedonsko albanski i da nemoze da odes na mesta kade sto si odel ehehe granici se znae kaj se klavaat a ne izmegu gradoj i sela .... abe za vo kazan se da gi varime :)))))))))))))))nemam protiv albanskiot narod no baraat preku lebceto pogaca i mene mi se prijade pogaca sega :)))))))))))))) aj dosta veke dr dr samo ,mi pukna filmot :)))))))))))veke
StormAngel Taka e.[^]
StormAngel Imam samo edno prasanje za tebe,zatoa sto mi se cini deka se razbiras od politika: Kako treba da bidat rabotite vo Kanada, ova de Makedonija? Sto treba da se napravi za da zastane Makedonija na pravi noze,da bide cvrsta i stabilna?
TAJCI74 Bluehim srcus taka netaka me zdobole glavceto od tije raboti aj za denes dosta veke jas nikogas so politiki nesum se zanimavala sega pocnav aj belja da me nosi[:)][;)]
StormAngel Draga moja Tajci, Makedonija navistina ima golemi problemi,ama najgolemiot e toa sto drzavata sekogas ja vodele luge koi sto vrska nemaat od politika.[;)] Sekogas se nosele pogresni odluki vo pogresno vreme,zatoa sme tamu kaj sto sme,ama ete da se nadevame deka idninata i za nas prvpat ke donese nesto ubavo.
OooOo
quote:
Originally posted by TAJCI74
gledam kazuvas plata od 500 evra koga be duso nikogas kako prvo ovaa vlada ne e sposobna da ovozmozi vrabotuvanje nasprotiv izvaduva tehnoloski visok e aj sega kazi na toa ...
Eve jas kje kazham tuka. Predhodnata vlada vrabotuvashe kapom i shakom vo administrativnata oblast pred da si ide od vlast. U Administracija imashe povekje lugje nego stolchinja. Po hodnici visea vrabotenite (kako stranki) od shto nemaa kade da sednat, a kamoli da imaat prostor za da pochnat da rabotat. Nekoi raboti treba so trezna glava da se razmisluvaat, a ne samo da se zbori na prazno. Za ostatokot od tvojot tekst nemam komentar.
StormAngel I uste eden fakt drug: Prethodnata vlada ostavila nisto pomalku od 120.000 vraboteni u Administracija!!!!!!
TAJCI74 Daj boze Bluhim abe so kako so da se praj sekoj covek ima nekoja zamisla i nekoj sovet ama gabee koga narodot ne go slusa nikoj vo makedonija i ne se ostvarilo nisto so bilo obekano se samo za nadolu e trgnato !!!! kako prvo vrabotuvanje treba da ima zgolemuvanje na platite a ne tehnoloski visoci .. da mu se pruzi na narodot osnovnoto rabota ,pari da imaaat da go vrvat mesecot kako sto treba a ne da nemaat za parce leb samo poskapuvaat struja, voda, tv, telefoni i so ti ne a sve stoi isto toest sve poloso ,,kaj e mladinata vo makedonija mozda da ne preteram pola se po stranstvo izbegani dali vlasta i nasiot predsedatel se prasale zosto e toa taka ako neznaat jas ke mu kazam od mene licno : zaradi toa sto ucievme vo mk za nisto rabota nema, maskite vojska gi nosat i kako sto bese so slucajot na pogranicniot premin kosovo zaborajv kako se vikase mestoto ali nema veze vojnicinata ni beja potrosen materijal e taka duso i nikakva idnina nema tamu za nas sakas da se zenis mazis od kade koj ke ti izdrzuva familija tato mama nemaat i tie duso moja sve e u propast otideno ona osnovnoto go nemaat makedoncite a kamoli drugo koga tie raboti ke se sredat togas se pravat ovie drugi raboti........ ednostavno so eden zbor nisto ne e storeno za nas makedocite pa sega ke gledame nije za albancite so sakale ova ona cekaj bre neka se svesti ttoj predsedatelot so praj i so e bitno prvo za makedoncite posle za drugoto sve so e drugo vo mk se doselenici kako sto i jas sum tuka doselenik i kako so ke mi svirat taka ke igram nemi cini tuka nazad vo makedonija ete taka e toa koj kako so ke svati ali taka e ... godini se storija so tie obekavanja za vrabotuvanje i povisnica na plata i slicno ali dosega nisto od toa pa niti nisto od tero.podelba i od vtor jazik vo mk alb... nisto nema nisto neke bide samo edni golemi glavobolki za narodot vo mk .... zalosno e ova za makedonija sto edno malo parce zemja sme i sekoj gleda da iskoristi da grabne da zmeme nesto od neja !!!!!!!!!!
TAJCI74 OooOo se soglasuvam so tebe za toa ali toa bese sve so predhodnata vlast.. a ne sega ovaa sto e nema vrabotuvanje na narodot opsti rabotnici so se i skolovanite e nema duso do koga taka ne ni ovozmozuvaat na nas makedoncite prvo a sakat na drugite nemoze toa taka plus na seto ova i tehnoloski visoci izvadija neznam tocno kolkava brojka bese ali mnogu se sve nekako pomesano se vodi sve preku red ali toa e so ke prajs vlast si e vlast kako saka taka ke praj makar i preku narodot ke pregazi samo da stori ona sto zamislile !!!!!! a koj ke strada za nivnite odluki toa ne im e gajle posto sepak pak narodot e toj sto ke strada !!!!
StormAngel Tajci74,daj kazi ni ja srzta na cela ovaa rabota,sto sakas da kazes,nikako da te sfatam.[;)]
NARCIS`
quote:
Originally posted by bluehim
Draga moja Tajci, Makedonija navistina ima golemi problemi,ama najgolemiot e toa sto drzavata sekogas ja vodele luge koi sto vrska nemaat od politika.[;)] Sekogas se nosele pogresni odluki vo pogresno vreme,zatoa sme tamu kaj sto sme,ama ete da se nadevame deka idninata i za nas prvpat ke donese nesto ubavo.
Drzavata sega ja vodat TERORISTI zarem toa se luge so imaat vrska od politika ?Narodot nema da dozvoli da se usvoi ovoj zakon,no dokolku toa bi se desilo vo Makedonija ke ima golemi neredi,neshto slicno na 2001 god samo togas ripnaa Albancite a ovojpat ke ripne celiot Makedonski narod.
NARCIS`
quote:
Originally posted by bluehim
I uste eden fakt drug: Prethodnata vlada ostavila nisto pomalku od 120.000 vraboteni u Administracija!!!!!!
Od kaj ovoj fakt deka predhodnata vlada ostavila pomalku od 120.000 vraboteni ?
StormAngel
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by bluehim
I uste eden fakt drug: Prethodnata vlada ostavila nisto pomalku od 120.000 vraboteni u Administracija!!!!!!
Od kaj ovoj fakt deka predhodnata vlada ostavila pomalku od 120.000 vraboteni ?
Zavod za statistika.[;)]
zArE BlueHim Kiss My Fat Ass !
dejan Koi moze da go baci debel ges! :o Decentralizacija e dobro, ama ponekoi stvari so gi barat DUI i neznam koi, se preterani, i da, barat lep preku pogaca. Vo Avstralija ima premnogu ljuge od Azija, poveke od Kina, i od Grcka i Italija, moze tie se naj golemi etnicki grupi kako jas sto znam, imat pravda za da otvorat prodamnici sto pisuvat na jazikot sto sakat. Kako so kineskiot, tuka vo Brizbejn ima edna naselba kade se site kinezi ili nekoi drugi od Azija, i sve pisuva na toa jazik, ama sepak ima granica. Na pacos ne mi pisuva na Kinezki, samo angliski i francuski, kako Name/Nom, pa neznam koi jazik e usfari:p
dejan I nesto drugo! Ako odite vo Vizbegovo, kazi mu zdravo na dedomi, go nema vo opstina! Trebe pot karpus da bide ili sutka;) http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2513&stID=36920 Во новата територијална поделба, скопското село Визбегово го нема во ниту една општина. Нејасно е дали се работи за техничка грешка во законот за територијална организација или, пак, Владата го оставила Визбегово за дополнителни пазарења помеѓу СДСМ и ДУИ, рече чаирскиот градоначалник Аце Миленковски на Собраниската анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните.
Strelec Во однос на престојните протести против територијалнава поделба, сакам да кажам дека ова е убава шанса да и’ се даде до знаење на сегашнава влада дека етничките барања не смеат да бидат главниот критериум при донесување на вака важни и суштествени прашања за Македонија. Дури и самата влада вчера призна дека етничкиот критериум ’не можел да биде заобиколен’!!! Значи, овој предлог, перспективно гледано, можеби е и најдоброто нешто за Македонија, но мене ми предизвикува мачнина и (нека ми биде простено за изразов) диареја, фактот што се занемаруваат желбите и потребите на еден (мнозински) етникум, за сметка на желбите и потребите на друг (малцински) етникум. Не смееше оваа влада да дозволи Македонецот да се почувствува (буквално речено) УЦЕНЕТ! Но... Овие протести се на добар пат да пропаднат. Не дека тие нема да се одржат, но се плашам дека ќе се остане само на еден јалов обид нешто да се стори. Причина за тоа ќе бидат токму обидите на многумина, од сето ова што се случува, ’политички да профитира’ некој од противниците на актуелната власт. Народот треба да се крене, но не против Бранко, не против СДСМ и не против оваа коалиција (СДСМ, ЛДП и ДУИ). Народот треба да се крене против целокупната политика на сите оние што биле на власт овие 13 години, чија политика беше демек заснована само на т.н. компромиси. Дури и чесните Албанци е добро да се придружат и да почувствуваат дека се добредојдени на денот на протестите. Само на тој начин Македонија ќе успее во своите намери и само на тој начин Европа и САД ќе прифатат дека ’бунтот’ е од една маса луѓе чие што мислење треба и мора да се респектира!
TAJCI74 NARCIS` vo pravo si deka ja vodat teroristi a na toj so nesvaka i pak da mu kazis pak nema da svati tocno e deka nema da dozvoli makedonskiot narod no ako do toa dojdi tocno deka ke ima goelmi neredi vo makedonija i tocno deka makedoncite ke ripnat a ne albancite.... ---------------------------------------------------------------------------------------------- bluehim a so da ti objasnam so nesvakas poprosto od toa objasnuvanje nemozi da bidi za da svatis ili se praes deka nesvakas aj idi begaj tamu !!!!!!! So ne ti e jasno da ti objasnam pak kazi??? ete pak nakratko komentar na moeto gore navedeno : Dodeka makedonija ne zastane na stabilni noze da se gleda prvo interesot na makedoncite a posle na drugite vo neja nema zivot da ima !!! Dodeka nema vrabotuvanje vo makedonija koj ke moze i uspeee usvet ke fati po tugina za da ima normalen zivot sto go nema vo MK!!!!!a gospodinot nas predsedatel i pisma da praka i stopira po ambasadite da ne se davat vizi za da makedoncite stojat vo mk pa ocigledno e deka ako bi se otvorile granicite nieden makedonec momentalno kako sto e situacijata ne bi ostanal vo mk site bi fatile so podaleku i bi ostanala vladata i albancite da si delat i ovozmozuvaat i so saka da pravat !!!!!! Narodot e iznemosten od ovie raboti no neznaci deka nema sila da mu se sprotistavi na vladata zatoa sto ako nema makedonec vo makedonija togas taa nee makedonija!!!! i posleden komentar koga bese najlosoto na tromegeto pomegu kosovo srbija i albanija toa sto rekov deka nasite vojnicina sto bea tamu bea potrosen materijal i toa e taka mozda nekoj od vas bil togas tamu no zboram od tocni izvori zatoa sto mojot brat bese tamu i staresinite go rekoja toa nesto i mu dadoja po 5 kursumi evevi cuvajte ali ne pukajte e taka vladata sakase ... no sepak ja cuvas makedonija no se cuvas i samiot sebesi ....ZOSTO VELAM VAKA ZATOA STO KADE SE DECATA NA TIE SO SE NA VLAST SO NE GI PUSTIJA TOGAS ILI KOGA BILO POTREBNO PA DA OSETAT IZNAAT SO SE SLUCUVA DODEKA NASITE MAJKI I TATKOVCI PLACAT I SE MOLAT ZA NASITE MAKEDONCINA KOJI BEA NA METAK I SEGA VO VAKVI SITUACII SE E MOZNO !!!A DODEKA NIVNITE DECA SE DOBRO SMESTENI I SBNABDENI A TIE ZATVORENI VKANCELARII DODEKA NEKOJ UMIRA A TIE SE CESLAT!!!!!!!!!!
StormAngel Tajci,kade zivees ti sega?[:D]
Strelec Следува прашање: КОГА СИ ДОМА?:)
StormAngel Ama daj ozbilno, Nikoj podobro od tie sto ziveat vo Makedonija ne mozat da sfatat sto se desava,i na kraj krajeva stosot e vo toa sto vo celiot tekst na Tajci jas pak nisto ne sfativ kako treba da i se pomogne na Makedonija. Ziveejki vo istorija ne moze da se prosperira.[;)]
TAJCI74 abe bluehim slusajvamu so kade sum canada aj ela i adresa sakas np :))) ama ke te oderam da znaes :))))) so ima veze kaj sme so sme vazno e so sme makednoci i nemoj da mislis deka nesto poveke znaes deka si ti bas vo MK a jas nesum jas sum rodena vo Mk vo Bitola i tamu pominav 20 godini od mojot zivot i ako sum tuka nemenuvam moje mislenje za MK pa so saka neka e i so sega !! demek nije treba da kutime a??????/ a ko ke treba pari udri na kanada na usa itn a parite kaj se kaj e znameto:)))))))))))) vladata gi zede:)))))))))
StormAngel loooooooooooooooooooooooooool
TAJCI74 znam :))))))))))))))))))))))