OooOo |
vash komentar na ova?
Dzon Keri obechava ubrzano reshavanje statusa Kosmeta
Kandidat Demokratske partije na predsednichkim izborima u SAD Dzon Keri u petak je izdao saopshtenje, namenjeno prevashodno birachima albanskog porekla, u kojem je najavio da che, u sluchaju pobede na izborima, Amerika ponovo preuzeti lidersku ulogu na Balkanu, a posebno na Kosovu i Metohiji. U Kerijevom saopshtenju obechava se ubrzavanje reshavanja konachnog statusa Kosova i Metohije, odbacuje bilo kakva podela te teritorije duz etnichkih granica i ocenjuje da "narod Kosova mora da sam odluchi o svojoj buduchnosti i sistemu upravljanja". Trenutna nejasna situacija samo pogoduje ekstremistima i gura region u bezakonje i kriminal, tvrdi se u saopshtenju predsednichkog kandidata Demokratske stranke Dzona Kerija.
Danijel Server, struchnjak za Balkan vashingtonskog Instituta za mir ocenjuje da bi, ukoliko ostane na vlasti, Bushova administracija bila zadovoljna svakim dogovorom Prishtine i Beograda, ukoliko on ne bi ugrozio suverenitet Makedonije ili Bosne i Hercegovine.
"Mislim da medju republikancima i demokratama postoji ogromna razlika o pitanju Kosova. Republikanci u praksi nisu agresivno pokushali da reshe problem Kosova. Zadovoljili su se odlaganjem tog pitanja i njegovim izbegavanjem. U Demokratskoj stranci postoji nekoliko vaznih lichnosti, medju kojima je i gospodin Keri, koje smatraju da se reshavanje tog problema vishe ne moze odlagati, niti zanemarivati", rekao je Danijel Server za BBC.
Server kaze da demokrate zele da se imenuje specijalni izaslanik, koji bi ubrzao reshavanje konachnog statusa Kosova i Metohije, kao shto je senator Bajden obrazlozio pre nekoliko dana u urednichkom komentaru u ´Vashington tajmsu´, a Dzon Keri potvrdio. "Ne treba ni napominjati da se sa takvom politikom slaze i Richard Holbruk", rekao je Server. Danijel Server naglashava da je u diplomatskoj zamisli reshavanja kosovskog pitanja americhke Demokratske stranke jedno od najvaznijih pitanja definicija granica.
"U SAD se pravi razlika izmedju ´pomeranja granica kako bi se na neki nachin izashlo u susret postojechim etnichkim podelama´ i ´promene statusa samih granica´. Amerikanci su mnogo spremniji da pristanu na promenu statusa granica nego na prvu opciju", kaze Server. On objashnjava da promena statusa granice moze da ima razlichita tumachenja, a da bi u sluchaju Kosova i Metohije mogla da znachi da - Kosovo i Metohija postane republika u okviru Srbije i Crne Gore, ili nezavisnost, ali i druge opcije.
Danijel Server je skeptichan prema nagoveshtajima holandskog shefa diplomatije Bertranda Bota, izrechenim u ponedeljak posle ministarskog sastanka Evropske unije u Briselu, da bi konachno reshenje za status Kosova i Metohije moglo da bude pronadjeno u nekom konfederalnom uredjenju. Server objashnjava da se konfederacija, kao zajednica ravnopravnih chlanica, ne bi dopala kosovskim Albancima, ali da ni Srbi ni Crnogorci ne bi bili spremni da prihvate ravnopravnu zastupljenost Kosova i Metohije.
"Mozete li da zamislite situaciju u kojoj bi predsednik zajednice bio Crnogorac, a premijer Albanac sa Kosova? Oni koji zele da zadrze Kosovo, obichno ne razradjuju na koji nachin bi kosovski Albanci u tom sluchaju bili zastupljeni", rekao je Danijel Server, struchnjak za Balkan vashingtonskog Instituta za mir za BBC. (BBC)
|