Канада две места пред Австралија!:)
Канада две места пред Австралија!:)
Strelec BBC News, July 26th For the second year running, Norway has been named as the best place in the world to live, according to an annual report from the United Nations. Norway was followed by Sweden, Canada, Belgium, Australia and the US - but the bottom of the chart is dominated by African countries. Top 15 countries: Norway Sweden Canada Belgium Australia United States Iceland Netherlands Japan Finland Switzerland France United Kingdom Denmark Austria
OooOo huh, nemoj CanMak ova da go prochita, kje gi izede zhivi Thunder From Down Under i Graf :)
Whitebaby United Nations za inat praat false izveshtai posho United States im duzhat pari pa gi stavaat na 6to mesto a treba da bidat na 1vo! [:D][:D][:D] p.s. Se tesham, sho da praam. [:(]
Tosse Ма мене ми е некако сомнително и тоа 6-то место за САД. Да не им е многу високо.:) Tosse
protivpropaganda Шо знаете вие каде е најубо![:p] Најубо е во Македонија! [8D] - Си се излежуваш бидејки си невработен. - Гледаш вест 24/7 бидејки друго нешто убо нема за гледање. - Бидејки социјализацијата ти е нула затоа што си намќор жив и немаш пријатели ама затоа со постојано гледање на ефтини шпански сапунски опери добиваш чувство дека те дружат богати и успешни и дека си и ти некаква вредност поради тоа. - Се караш со комшии, колеги, другари, роднини. - Муабетиш за политика, се караш со секого дека твојот миленик, џоа политичар, помалку крадел од неговиот противник. - Шеташ по продавници и гледаш производи кои не можеш да ги купиш. - Чекаш на први родителите да ја добијат пензијата за да можеш цигари да си купиш, а за чоколадо за детето... му ги штитиш забите од кариес. - Зборуваш на мобилен бидејки фиксниот е поскап. - Гледаш да не те запукаат репресираните малцинства бидејки нив закон не ги фаќа. - Бегаш од политички привилигираните криминалци бидејки и нив закон не ги фаќа. - Те лажат дека утре ќе влезеш во европа и нато, а најблиску до европа си кога ќе купиш ефтино чоколадо, а до нато си најблиску кога ќе ја повикаш својата сосетка Наташа. - Приморан си да веруваш во лажги со опашки, а богами и без опашки оти немаш што друго. - Пиеш Скопско, а си се фатил за Даб. - Поради општата безпарица секој викенд одиш на риболов, со скара, пијачка и друштво за да уловиш нешто за јадење. - Исто така, бидејки во викендите, поради беспарицата ниеден тениски терен не е слободен оти веќе се закажани сите термини од напред. - Навечер нема место за седење по кафаните. Јеби га, дома се нема пари затоа се оди во кафана да се најадеш и напиеш. - Таман си заштедил за некаков луксузен производ со кој ќе излезеш пред комшиите да ти позавидат и гледаш дека веќе е сиот распродаден низ целиот град. - Си решил стан да купиш бидејки со парите кои ги имаш не може да си купиш јахта (леле сиромав) никаде не може да најдеш стан бидејки се веќе однапред продадени. - Фактурите не ти ги плаќаат, кукаш, плачиш, ама затоа во кеш си го договорил плаќањето, а фактурата е само заебанција со која се правдаш за да не те закачат огромните даноци на државата. [:D][:D][:D] Ај доста беа зафрканции. Најубо е во Македонија бидејки, еве вака: Само да се седне со добра домашна ракија од 45-50%, а може и 55% со салата направена од патлиџан јабучар или некое друго наше мезе/јадење па после третата чашка да си запееш една староградска со своите пријатели и така до наутро... ехехеееееј Едно црно Македонско кафе на тераса да си пиеш, онака од мерак, полеееека. Секоја голтка да ти биде уживање. ... Има и други работи кои кога ги правиш се многу поубави од каде било бидејки знаеш дека си свој на своето и со своите! Се` потоа изгледа небитно во споредба со ова. МАКЕДОНИЈА Е НАВИСТИНА НАЈУБАВО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ!!! Јеби га, со каква мера мериш така ќе измериш!!![;)]
OooOo Zaboravi da gi spomnesh Shpanskite serii so shto go trujat narodot na sekoja TV stanica [;)]
protivpropaganda
quote:
Originally posted by OooOo
Zaboravi da gi spomnesh Shpanskite serii so shto go trujat narodot na sekoja TV stanica [;)]
Ти благодарам што ми посочи на утката. Како што можеш да видиш, веднаш се поправив.
Sunshine dokaz deka ima i beter...MK e na 66-to mesto, a ima vkupno 173 zemji na listata. Ne e se taka crno. :)
Rodney Well Strelec this is not exactly correct:) The actual 2004 ranking is Norway,Sweden,AUSTRALIA,CANADA,Netherlands and so on...So Canada is 4th and AU 3rd...So all of you Australians can sleep well this night...you are still in top 3:)) [url]http://hdr.undp.org/reports/global/2004/pdf/hdr04_complete.pdf[/url] Bulgaria is 56 - The first of the Midiumly Developed Countries and will be hopefully entering the High Humen Developed states next year...damn it so close only one spot[:(!]...Macedonia is 60 and Romania 69...and wow Albania is 65th!!! Better than Romania...good job for Republika Sqiptaria:) Bad news for Sierra Leone this year it's 177/last/...well hopefully next year...
Thunder from down under trcash i lazhish strelec [:D] canada nikogash nemat da bidit pred avstralija nemat shansi be[:D] UNITED NATIONS Norway, Sweden, Australia, Canada and the Netherlands ranked as the best five countries to live in but Africa’s quality of life plummeted because of AIDS, said a U.N. report released on Thursday. http://www.iht.com/articles/529503.html
TAJCI74 koj lazi bre[:)]taka dve nazad ste vie od australija dosta samo ripate ko kengurceto opa opa[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by Rodney
Well Strelec this is not exactly correct:)
quote:
Originally posted by Thunder from down under
trcash i lazhish strelec [:D] canada nikogash nemat da bidit pred avstralija nemat shansi be[:D]
Коза лаже, рог не лаже! Еве ви линк од 24 јули, СКЕПТИЦИ низаедни!:) http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/2149799.stm
TAJCI74 ahaha abe koj laze i krade ahahahaha ama ne laze strelec toa e sega nazad e australia zad canada so da prajme sega[:)]
sapeski Home is where your heart is.
Rodney Strelez I gave you the link to the FULL report...it's on the UN site...I think that the ppl that have made the report know best;) don't you think? Download the pdf file and see by yourself
Strelec Rodney, аз не сам Стрелез обаче, ами Стрелец!:) и си ги измешал работите... во тој Annual Report има стотици разни листи, а јас зборував за ’best place to live’... И да ти кажам дека почна ми шеташ по нерви... Топиков беше отворен заради Thunder, а не за некој од страна да се меша!:)))
TAJCI74 Rodney ne gi mesaj rabotite toj link ti so kazuvas e veter i magla slusaj go Sterelec ti ok[:)] i nemi go nerviraj Strelec pa duri i go prekrste !!!! Koga Thunder ne se buntova so ti togas:))))))))) neli topikot za nego e otvoren:)))))) uf canada e dve napred od australija:)))))))))) Thunder ej bro jas ja sakam australija tuku daj vo edno paketce pustimi edno dzoi[:)] malo kengurce[;)]
Rodney yeah yeah whatever...[;)] According to the UN report Au is 3rd and Canada 4th..i don't think that is so important after all Srelez...oops Strelec...[:p]in BG we use the z as ц sometimes... This is the whole report...I am absolutelly possitive that AU is 3rd and CA is 4th...but as I said who cares...any of this countries is Ok... P.S. Ot kade da znam che e za Thunder toja posting?Nekade da pishe "Za Thunder"?[8D]
Rodney Wow Strelec the link you gave, it's from 2004! See http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/2149799.stm Wednesday, 24 July, 2004, 17:14 GMT 18:14 UK I see where the problem is, I am just using old data...
TAJCI74 oooooooo my Rodney[:)] The only thing that australia is ahead from canada is the time [;)] but she is still two behind canada[:)]
Rodney Haha this was a good one... I find this dispute stupid...esp. having in mind that the 2 countries are I think still commonwealths of Great Brit or something like that...So if you like colder climate choose Canada...if you are into deserts and inverted seasons go for Australia...Hm I would personally go for Canada...but that still does not change the ranking by UN...
Thunder from down under vie vo kanada da si e sredite klimate prvo, da ne e mnogu ladno i da ne vrnit sneg, i posle javete se za da se tokmite so avstralija, kaj imate vie shansi vo srede zima aircondion vo kolata pusteno do kraj i po kusi rakavi , i $7 na sat da te plajka drzhavata za doma da lezhish [:)] i $3000 ako sklepash dete [:D]
Thunder from down under i ic da ne spomnuvam deka avstralija na dijamnti spiet , uranium , zlato , nafta , plin itn, a vo kanada samo jaglen i sneg imat drugo nishto [:D] plus zvezdi sme za kriket, plivanje, tenis, svetski prvaci sme za avstraliski fudbal [:D][:D][:D] ( ova beshe vo stil na amerikancite , tie taka se proglasuvaat svetski prvaci vo grid iron i baseball, poshto samo tie igret drugi nikoj) prvata i najbrzata kola na sonceva energija e imavne ovde
Strelec 1. 2. 3. Canada 4. 5. Australia etc. :)))))))
TAJCI74 Thunder sekoja drzava si ima svoja ubavina a jas uste li da cekam edno dzoi kengurce}po posta prakajgo[:)]
Thunder from down under nemat dzoi daleku se mnogu, kolbasi domashni ako sakash da ti pratam od meso od kengur, poeftino ke ne fatit za poshtarina :)) sega na olimpiskite igri parce ke ve naprajme, za inaet duplo medali od vas ke zemime :))) vo plivanje ke bidit interesno, imat 2-3 dosta dobri od kanada
TAJCI74 lolllllllllll nejkam kolbasi ahah zboktisano mi e od kolbas ahahaha ziv ili nikakov nejkam :)))) cccccccccc lelele abe toa e kengurceto opa opa :))) sea demek i vo olimpiskite igri ste podobri ofleleeeeeeeeeeee nema sansa :))) abe nije tuka nemame ajkuli. kaj vas lol namesto vo okeano vo bazeni se kapite vi e strav da ne ve jadat ajkulite a nije ne se plasime ahahahaha