Konechno Makedonskoto lobi da napravi neshto
Konechno Makedonskoto lobi da napravi neshto
DJ_SHEMA Bravo Ovaa rezolucija pominala pred godina dena ama jas eve sega doznav. http://www.leginfo.ca.gov/pub/bill/asm/ab_0051-0100/ajr_52_bill_20030910_introduced.html BILL NUMBER: AJR 52 INTRODUCED BILL TEXT INTRODUCED BY Assembly Member Correa SEPTEMBER 10, 2003 Assembly Joint Resolution No. 52--Relative to Macedonians. LEGISLATIVE COUNSEL'S DIGEST AJR 52, as introduced, Correa. Macedonians. This measure would declare that the Legislature supports the rights of Macedonians living throughout the Balkans to, among other things, speak their language, to practice their customs, and to be granted all the civil and human rights required by international law. Fiscal committee: no. WHEREAS, In 1991, 95 percent of the voters of Macedonia voted for independence from Yugoslavia; and WHEREAS, In 1993, the Republic of Macedonia became a member of the United Nations; and WHEREAS, In 1994, the United States of America recognized the Republic of Macedonia as a sovereign state, and the Republic of Macedonia was recently cited and honored by President Bush and the United States Department of State for its support in the war with Iraq; and WHEREAS, There is a large contingency of Macedonians living throughout California; now, therefore, be it Resolved by the Assembly and Senate of the State of California, jointly, That the Legislature of the State of California supports the rights of Macedonians living throughout the Balkans to speak their language, to attend schools and churches offered in their language, to practice their customs, to be able to call themselves Macedonians, and to be granted all the civil and human rights required by international law; and be it further Resolved, That the Chief Clerk of the Assembly transmit copies of this resolution to the President and Vice President of the United States, to the Speaker of the House of Representatives, to the Majority Leader of the Senate, and to each Senator and Representative from California in the Congress of the United States.
Thief Читав во весник, и прво нешто што се запрашав беше: „Зарем и ние имаме лоби?“. Арно им текна нешто да направат...
Sunshine Thief, malku si kontradiktoren. Shto bidna so onaa izjava deka Mk imigracija treba da molchi???
NARCIS` ne e do nego,nego cestitki za Makedonskoto lobi
Thief Не гледам каде увиде моја контадикторност! И понатаму стојам на ставот дека не може да ми кажува мене дома како да ми биде, некој кој е на илјадници километри од татковината и кој ЈА НАПУШТИЛ неа! Ако толку ја сакал и се грижел за неа, требал и тука да си остане... Не сакам да се конфронтираме пак и немам сили за расправање со нашата дијаспора, која дала „два долари да остане знамето и името!“. Ако забелеѓа, првото прашање кое си го бев поставил беше: „Зарем и ние имаме лоби?“ Ете, повели на линкот од мојот потпис и прочитај ги моите колумни, ќе ти станат појасни моите ставови... Btw, сакам да ми ја местиш вујна му на твојот сопруг! [:D]
Strelec Thief, еве каде е контрадикторноста која што ти ја посочи Sunshine: Хипотетички... прашање за тебе: - Дали македонската имиграција треба според тебе да прави нешто за Македонија, или нема право на глас со оглед на тоа дека ја напуштиле земјата? Еве да цитирам два твои одговори што ги имаш дадено: Одговор бр. 1: Македонската дијаспора има право да МОЛЧИ!... Одговор бр. 2: Арно им текна нешто да НАПРАВАТ... Или си контрадикторен, или што е уште посмело од твоја страна, сакаш македонската имиграција да ПРАВИ нешто за Македонија, ама притоа и да МОЛЧИ!:) Значи МОЛЧЕШКУМ!:))) Рани кучета и не дирај дугмета!:)))
Sunshine Thief, ne pomisliv da se raspravam, nit imam namera. Muabetot mi beshe zashto sega vikash arno im tekna neshto da napravat. Shto ima nekoi koi ja NAPUSHTILE Makedonija da ti kazhuvaat tebe deka kje se vikash Makedonec i deka kje zborish Makedonski, kje se shkoluvash na svoj jazik i kje slavish tvoi praznici. Znachi kako duva veterot, ako mi odgovara togash arno im tekna, ako ne ondak sho ima ti da mi kazhuvash.
Thief Оф, знаев дека ќе се замерам со имиграцијата присутна на форумов... Сонценце мое! Факт е дека не треба никој да ми кажува ЈАС на кој јазик ќе се школувам, зборувам... ама, сметам дека долг на иселеништвото е да нарпави нешто за матицата... Нека биде „храброст“ (како што вели Ацо), ама мислам дека не треба да се мешаат за актуелна (секојдневна) политика, а за вакви работи, кои подиректно ги тангираат (однсно, ВЕ тангираат), би требало да направите нешто... Едно е мешање во актуелна политика, а друго е лобирање за сопствената земја, да не мешаме поими. Ако ништо друго, оваа земја ви овозможила школување и живот до некоја година од вашето битисување, зарем не чувствувате дека на некој начин треба да и` се оддолжите! Навистина чувствувам симпатии кон твоите мислења и почит кон желбата да си ја одбраниш сопствената позиција, но никогаш нема да отстапам од овие мои јавно и јасно декларирани ставови. Еве, мислам дека Ацо ќе се жртвува за мене, и ако му фрлиш некое парче свинско на скара, и опнеш некое пивце [:D] , ќе ти ги образложи подетаљно моите ставови, кои биле предмет на поопширна дискусија повеќепати меѓу нас и мислам дека тогаш ќе стане појасно зошто ги имам овие ставови... Да не се повторувам дека сум можел да бидем дел од твојата „докторатура“ (мислам на твојата титула, се разбира), ама не сум и не би сакал да бидам... Срдечни поздрави од топлото Тетово, Бобан
Thief Зошто чувствувам дека Ацо ќе ми реплицира?! [:D]
Strelec Пред да ти одговорам, прво да ти кажам дека штотуку забележав дека го отвораш линкот Active Users... а познавајќи ти го карактерот, сигурен сум дека додека ти одговарам, во меѓувреме ќе постираш како демек чувствуваш дека ќе ти реплицирам!:))) Вака сега... Ваму во Канада велат GOOD TRY!:) Се обидуваш со висок стил да ги замачкаш работите, ама не ти успева... притоа и си дозволуваш да обвиниш некого дека не те сватил... односно дека ’ги меша поимите’! Да те потсетам... За македонската дијаспора пред некој ден се изјасни дека треба да молчи кога е во прашање територијалната поделба. Сега велиш дека имиграцијата треба да молчи кога е во прашање ’секојдневна политика’... И ајде сега...:) Територијалната поделба за тебе е ’секојдневна политика’!?:) Не се обидувај и понатаму да се извлечеш од стапицата... бидејќи се’ повеќе заглавуваш!:)
Thief Ацика, љубави моја! [:)] Контрираш на моето божемно „извлекување“ со финтаџиство „ала Бранко“! [:D] К`о негова политичка школа да си! [:D] Мојата поента беше дека едно е да си лобираш и да ја сакаш земјата, а друго е да бистриш политика за работи кои се случуваат далеку од тебе... Мислам дека ова е на „нормален“ стил кажано и повеќе од јасно, не е вадење, а и нема контрадикција со погоре напишаното... И... да! Ќе си ја препрочитам колумната, ама не сум свесен дека некаде сум напишал дека иселеништвото не треба да се меша во територијалната организација (аман, немој „поделба“, жити мене! [:)]). A, се разбира и јасно е дека тоа е политика и дека не треба да се мешате! [:D]
Strelec Форум: Macedonia - News and Political talks Тема: Cenzura na MTV za teritorijalnata podelba Автор на пост: Thief Дел од текстот: Македонската дијаспора има право да МОЛЧИ! http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=6379
Thief Стојам на таа изјава, иако ја знаеш мојата реторика и знаеш дека сум некогаш поостар на зборови, отколку што треба... Но, ако го прочиташ целиот пост и ако ги тргнеш емоциите настрана, мислам дека е сосема коректен постот, а ако се тргне нервозната комуникација, тогаш стојам на напишаното, од „а“ до „ш“... На крајот на краиштата, знаеш дека има група од умни луѓе во дијаспората, чие мислење ми значи мнооогу повеќе, потколку на некоја багра оттука, но право на одлучување - никогаш... Најнакрај: „Chicho Strelec says: We all have different opinions... that's what makes us fun!“ П.С. АКо дојдам на власт еден ден и ако ми обезбедиш гласови во дијаспората, ќе ви дадам да гласате, плус амбасадор во Канада ќе бидеш! [:D] (<< Е, вака функцинориа напата денешна политика!)
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Оф, знаев дека ќе се замерам со имиграцијата присутна на форумов...
Neznam sho majka barash na forum koj go drzhi imigrant
quote:
Навистина чувствувам симпатии кон твоите мислења и почит кон желбата да си ја одбраниш сопствената позиција, но никогаш нема да отстапам од овие мои јавно и јасно декларирани ставови.
Ponekogash od tvoite principi i stavovi me fakja "meka stolica", koga site znaeme tvoite principi i tvrdi stavovi si gi prekrshil 100 pati na forumov (ako ne mi veruvash kje gi svrtam temive na forumov i kje ti kvotiram). Te si idesh, te se vrakjash, te ova ne ti chini, te ona ne ti chini ... kako i da e .. nema svrha da ti se objasnuva koga si ushte malechok i letash so pametot. Srdechni pozdravi od preubavata Canada
Thief Можеби одам на форумот, ашто тој „имигрант“ го сметам а драг пријател, а ова е собиралиште на многу македони и на многу различни ставови?! иако не му е тука местото, сепак едно објаснување: еднаш сум „отишол“, а кога „тоа“ било отстрането, сум се вратил... значи, несум прекришил принип, туку сум извојувал морална победа... И, навистина, не сакам да се замерам со луѓе кои ги ценам и сметам за пријатели, па затоа ќе се повлечам од овој топик... Или зашто Војо ме подимити со пивце кога ќе одам у Канада?! [:D] Имате право да се повикувате на моите години, секогаш кога не ви одговара она што го пишувам! [;)]
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Можеби одам на форумот, ашто тој „имигрант“ го сметам а драг пријател, а ова е собиралиште на многу македони и на многу различни ставови?!
A mozhda i zatoa sho nemash bolji odgovor
quote:
И, навистина, не сакам да се замерам со луѓе кои ги ценам и сметам за пријатели, па затоа ќе се повлечам од овој топик...
Nemoj da se vratish, kje go skrshish principot! [:D]
quote:
Имате право да се повикувате на моите години, секогаш кога не ви одговара она што го пишувам! [;)]
Ne se povikuva nikoj na tvoite godini, smetam deka si pozrel za razlika od tvoite vrshanjci, ali smetam i deka mnogu letash. Spushti se na zemja malku.
Sunshine hahahahhah, Thief od kontradikcija vo kontradikcija. Prvo vikash ako si ja sakal i si se grizhel za mk togash si trebal da ostanesh, a potoa vo nekoj post podole demek nema nishto losho vo toa da si ja sakash zemjata i da lobirash. Pa ajde kazhi mi ako ne sme umeshani i ne ja poznavame sekojdnevnata politika, togash za shto da lobirame, za bananite shto gi izvezuva Mk ili za ananasot shto ne uspea ovaa godina? Dolgot kon maticata? Makedonija e do ushi zakopana vo dolgovi prema svoite gragjani. Jas ja sakam Makedonija, ama od ljubov ne se zhivee.
Strelec Македонија нема да има ниту корист, ниту штета од тоа дали ние неколкумина на форумов ќе полемизираме на теми кои што се однесуваат за Македонија... Меѓутоа... ... се нервирам кога памет ми соли некој што кога беше најпотребно да се остане во татковината, фатил магла и се скрил на бугарска територија!
OooOo ali ne povekje od 12 saati [:D][:D][:D]
Strelec ТОЈ тоа да не го кажал!? е да... прво тврдеше дека воопшто не отишол, па сега 12 саати и на крај ќе излезе неколку месеци... таман додека траела кризата!!! Е ТОА МЕ ВАДИ ОД ТАКТ!
killerr jebesh ti makedoniju kad je albanija zapad :))
micko
quote:
Originally posted by Thief
Читав во весник, и прво нешто што се запрашав беше: „Зарем и ние имаме лоби?“. Арно им текна нешто да направат...
Abe mochko eden shto se lupas u gradi i se pravis tolku silen. Shto e toa shto ti si go napravil pa zboris ovde "arno neshto napravile", osven shto go pushish na _TIE_ iznad tebe, i shto uporno pokushavas da dokazes na forumov deka ustvari si neshto, se dokazuvas deka si epten golem tipicen makedonski filozof sho nema pojma od zivot i nema ni malce najosnoven odnos so lugjeto pa deli mislenje na forumi. Drug put koga napagjas nekoj prvin izvadi tvoi fakti/dokazi pa posle zbori za drugite, se ponashas ko tipichen prost seljak.
micko
quote:
Originally posted by Thief
Не сакам да се конфронтираме пак и немам сили за расправање со нашата дијаспора, која дала „два долари да остане знамето и името!“.
Ne e deka ne sakas, nego NE MOZES! Sedis tamu tamu i solis pamet, se pravis nekoj jak patriota na prv shansa kje begas nadvor od makedonija. Ja barem iskreno si kazuvam deka _ich kur ne me boli za makedonija_ i deka ni 2 dolari ne bi dal za nekoj prost moron vo makedonija za da gi krade parite, pa takvi ispraznite u mozok ko tebe kje mi zborat ovde deka toa bilo prav patriot i deka ja vodi makedonija na prav pat. Koja logika ima ja da se mucham, da trosam vreme i nervi, a tamu seljaci sedat vo fotelji i uzivaat, i se prodavaat za eftini pari ko kurvine na bitpazar.
Thunder from down under taka e micko, i ne samo prva shansa nego i bos ke zaminit na avion od brzanje, drugo nikoj prav i zrel makedonec ako imat shansa ne bi ostanal vo makedonija i da gledat kako se rasturat makedonija pred negovi oci, prav makedonec ne bi dozvolil da go gledat toa , ili bi go zel zakonot vo svoi race (shto ne e preporaclivo) ili najpametno bi zaminal od makedonija
TAJCI74 quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Thief И понатаму стојам на ставот дека не може да ми кажува мене дома како да ми биде, некој кој е на илјадници километри од татковината и кој ЈА НАПУШТИЛ неа! Ако толку ја сакал и се грижел за неа, требал и тука да си остане... Не сакам да се конфронтираме пак и немам сили за расправање со нашата дијаспора, која дала „два долари да остане знамето и името!“. ------------------------------------------------------------------------------------------ tvojeto doma e doma kaj so spies i jadis makedonija e na site makedonci dali ziveat vo neja ili se vo tugina!!!!!!!!!! a zosto i kako sme vo tugina , da ne kazuvame edni isti prikazni na razlicni topici kazano e !!priznaj imas i ti zelba sega da si nekade blisku do Strelec[:)] [:)] 2$ duso greska si mnogu beja looooooool kaj e znameto kaj se parite a a a a a[?] gi zel nekoj i pak nije ne cinime[:)] ------------------------------------------------------------------------------------------ quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Thief Ако ништо друго, оваа земја ви овозможила школување и живот до некоја година од вашето битисување, зарем не чувствувате дека на некој начин треба да и` се оддолжите! ----------------------------------------------------------------------------------------- na ova so napisa samo ova ke ti recam ni skolo ni zivot ni pruzija ,i ne mu sme dolzni nije nego dolzni se nanas zaradi toa sto (mnogu ni pruzile? a i sega vas mnogu so vi pruzat stradate tamu) a nie tuka narecine so sakas tvoe pravo ali taka e koj i da ima sansa ke zduvne ne bugarija usvet ke fati da znaes !!! ------------------------------------------------------------------------------------ quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Thief Ќе си ја препрочитам колумната, ама не сум свесен дека некаде сум напишал дека иселеништвото не треба да се меша во територијалната организација (аман, немој „поделба“, жити мене! ). A, се разбира и јасно е дека тоа е политика и дека не треба да се мешате! ---------------------------------------------------------------------------- aman te molam koci pak dojde na toa vie imate pravo samo da MOLCITE ,, cekaj malce zastani znaci podobro e da se mesa albanecot vo makedonija i da mu se dava pravo na sve (se izvinuvam no nemam namera da vregam) nego makedonec roden rasten maka trgnal itn vo makedonia a sega zivee vo tugina i da nema pravo [?] ----------------------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Thief Но, ако го прочиташ целиот пост и ако ги тргнеш емоциите настрана, мислам дека е сосема коректен постот, а ако се тргне нервозната комуникација, тогаш стојам на напишаното, од „а“ до „ш“... На крајот на краиштата, знаеш дека има група од умни луѓе во дијаспората, чие мислење ми значи мнооогу повеќе, потколку на некоја багра оттука, но право на одлучување - никогаш... ----------------------------------------------------------------------------------------- niti nervoza niti emocia kako sekoj makedonec i jas i site sto sme nadvor od mk imame pravo poveke od nekoj so demnee i misli kako da ja spicka makedonia da ja prodade ili da ja izbrise od kartata !!!!!!!!! Samo nedaj boze da dojdi den kako so terat rabotite da dojdi do takvo nesto krivi ke ste vie a ne nie zatoa sto nigi zatnuvate pravata na glas zatoa sto sme tuginci za vas i ni velite MOLCITE!!!!! -------------------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Thief И, навистина, не сакам да се замерам со луѓе кои ги ценам и сметам за пријатели, па затоа ќе се повлечам од овој топик... ------------------------------------------------------------------------------------------ GABE SE POVLEKUVAS ELA SI VAMU NE NE GLEDAJ KO VAN ZEMLJANCI[:)] AKO NIE MAKEDONCITE NE MISLIME ARNO NA MAKEDONIA SO MISLIS NEKOJ DRUG POVEKE [?]
dejan Ova e sigurno dobro...... Thief, mora da ima nekoi lobby, koga ima mnogu Makedonci okulu svetot, i deka ne ziveat tamu, ne znaci deka ne se sikarat za zemjata.
AaaAa
quote:
Originally posted by Thief
П.С. АКо дојдам на власт еден ден и ако ми обезбедиш гласови во дијаспората, ќе ви дадам да гласате, плус амбасадор во Канада ќе бидеш! [:D] (<< Е, вака функцинориа напата денешна политика!)
One step at the time :) Prvo dobi zlaten pravo na glas, pa pocni posle da delish mislenje, pa tek ondak sanjaj za doagjanje na vlast:) Jas glasav u poslednite predsedatelski i parlamentarni izbori, a tebe ni tocak ne ti davaa da vozish ne pravo na glas da imas:) Tebe moze do sabajle da ne ti se dopagja no mnogu od dijasporasite imaat drzavjanstvo, i mnogu od nas den denes glasaat (jas imav k'smet na nekolku pati da se najdam vo MKD za vreme izbori, dali lokalni ili drzavni), guess what ja glasav a ti seuste nemas ni pravo ... :) Baska mnogu od tiue dijasporasi i ko ke im gi izemesh godinite shto se na strana, pak mnogu podolgo od tebe imaat ziveeno u mkd i mnogu pojke i imaat dadeno. Ti so pravish pa za makedonija sem so davash mislenje? Odish na skolo bez pari, gi abish patistata sekoj den a ne plakjash danok...da ne zboram za voda od wc solja i tetovski komunalec :))) so pojke od bilo koj dijasporas prais? dijasporasite ako nishto telekomot go podrzuvaat so uzasni smetki od vrtenje za usa:) Zato M'CI i javi se ko ke ti dadat pravo na glas konecno i tebe. Drzavata te smeta za zelen a ti uporno ja branish :)))) [:D] BTW da se vratam na temata, LOBI nema dokolku nema Akcija-recenicata makedonskoto lobi neshto naprai... toa NGO e? :-)))
Strelec Лелеее шамарањеее!!!:)))
AaaAa Za tie shto se zalat deka Makedonija nema Lobi na zapad nekolku raboti izgleda treba da im se pojasnat-prvo i osnovno celiot koncept na Lobiranje, neshto so vo Makedonija ne postoi, vo Makedonija ima samo nepotizam. Osnovite na lobiranje: Sredba so zakonodavci i izvrsiteli na zakonodavna vlast so cel da im se dade analiza i informacija koja ke doprinese do donesuvanje dogovor i vzaemna polza. E sea, za da toa se pocne najpotrebnoto neshto e realna cel; zaednicka cel, i zaednicki interes od strana na lobiracot i na konstituentot kon kogo lobiranjeto e nameneto ( vo ovoj daden slucaj koga imigracija lobira za svoja zemja). Tuka lezi zajakot, Makedonija go nema toa. Za razlika od Grcive Makedonskava imigracija nema podrska od Maticnata zemja. Nema usoglaseni zaednicki celi i stavovi. KOga nekoj Makedonec (prva vtora generacija Amerikanec-ist takov ko Michael Dukakis) ke se ponudi na Makedonskite politicari vo Makedonija da dobie funkcija ili da ima odvrzani race da zbori vo nivno ime za da moze da se stavi u pozicija da lobira vo Kongres, makedoncite ednoglasno se izjasnuvaat deka Amer ne im treba(prvata zena ambasador na makedonija vo usa bese edna od niv, ama ne traese dolgo). I makedoncive od Makedonija poprvo bi pratile nekoj novo pecen politicar od makedonija ( so sredno obrazovanie) koj posle 4 godini zivot vo NYC so stan na racun od makedonskite danocnici, neznae kako da stigne na Subway od Soho do Village. Za Lobiranje treba mnogu povekje od pari, treba znaenje i umeenje, treba razbiranje za amerikanskiot sistem. makedonija takvite ne gi podrzuva i od takvite sama se odgraduva..isto ko shto Thief se odgraduva. Nemoze da se bara Lobi koga maticnata zemja ne stoi pozadi tie lugje. Moze sekoj so malku pojke kesh da proba da lobira ko shto mnogu od niv probale, ama na primer ko odredeno prasanje ke dojde do nekoj Kongresmen i koga istiot ke se sretne i ke mu rece na Branko: vasiot zemjak So and so me kontaktirashe so ovie i ovie informacii, zvuci intrigantno, Branko se vrti i veli : Koj e toj? ja mu dadov funkcija? epa normalno deka nemame lobi... taka da da Grcive imaat Lobi, ama koga Aristotel Onasis dopre do dinastijava Kennedy preku Zaklina, za Aristotel bese otvorena Grckata vlada od spred i popreg. Koga Michael Dukakis bese kandidat za predsedatel Grckava vlada mu dade masovna podrska so sto gi potikna Amerikanskive Grci da go podrzat. Ako daj boze se sluci nekoj Makedonec da se kandidira za Senat rekacijava vo Makedonija ke bide mnogu podruga glava stavam. Za da nekoj lobira znaci deka treba da e infiltriran vo tugji krugovi, kaj nas toj ne e lobist, vo makedonskiot um toj e predavnik.
Thief Само една реченица, зашто пиздам у моментов и страв ми е дека ќе се искараме ептен, а на мИРЦ си ми у пвт, не сакам со пцуење да заврши работава! [:)] Една само: Колку што јас имам направено за државава, други луѓе со генерации нема да можат да направат... освен да емигрираат од неа и на тој начин да не` спасат од нивното присуство во наша близина!
AaaAa
quote:
Originally posted by Thief
Само една реченица, зашто пиздам у моментов и страв ми е дека ќе се искараме ептен, а на мИРЦ си ми у пвт, не сакам со пцуење да заврши работава! [:)] Една само: Колку што јас имам направено за државава, други луѓе со генерации нема да можат да направат... освен да емигрираат од неа и на тој начин да не` спасат од нивното присуство во наша близина!
Tvoe pravo da mislish taka, isto ko i moevo pravo da mislam i da kazam sto mislam. A politika i ideologija nikogash ne dozvoluvam da mi raskaruva prijatelstva. Prekrsuvanje na morali, principi i verba kvari prijatelstva. Jas seuste veruvam vo tebe. Ke se raskarame, samo ako ti taka sakash.
Thief I love you, too...
mafisKumA site od ednas mu sti se spustile na Thief kutro deta nemal sanca da disi malce [:(] a Thief i ako nezivejme vo makedonija neznaci deka sni je zaborajle [:(] veruvatno site uste imame familija tamu i se grizime za niv i za makedonija [:(] pozdrav
VeGaS Nie iselenicite fizichki ne sme prisutni vo MK, no zatoa psihichki, so mislite sme podlaboko zavlezeni vo idninata na MK, za razlika i grev od onie koi sto se fizicki prisutni vo Mk, a ne im e gajle za nea... Seto toa najednostavno, mozime da go potvrdime site makedonski iselenici, koga nekoj od strana bi ne zaprashal dali SEKOJ bozlji den, prviot dopir so pc chitame online news za Mk, dali vtoroto prasanje koga se slusame so nasite bliski od Mk e "Sto ima novo niz MK ?"
Thief И јас секој ден се интересирам дали Бин Ладен фрлил уште некоја бомба или дали Чеченија гори, ана тоа не ме парви ниту член на Ал Каеда, ниту руски националист, а најмалку Чеченец лојален на Аслан Масхадов. Зарем може да се сака на далечини?! Можеш да сакаш некоја „виртуелно“?! Вие сите ја сакате Македонија, како некоја божемна љубов на мИРЦ или на МСН! Македонија се сака и се брани и се чува ТУКА!
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Зарем може да се сака на далечини?! Можеш да сакаш некоја „виртуелно“?!
Ti i Ani, ti i svetaa itn ...
quote:
Вие сите ја сакате Македонија, како некоја божемна љубов на мИРЦ или на МСН! Македонија се сака и се брани и се чува ТУКА!
Nemozhesh da zborish dodeka ne izlezesh i osetish. Btw na prvata stranica na ovoj topik reche deka nema da pishuvash vekje tuka. Pak skrshi princip c c cc c c c
Sunshine
quote:
Originally posted by Thief
Една само: Колку што јас имам направено за државава, други луѓе со генерации нема да можат да направат... освен да емигрираат од неа и на тој начин да не` спасат од нивното присуство во наша близина!
Mene me interesira shto si napravil. Mnogu e lesno da se kazhe sum napravil mnogu i da se vrti muabet vo krug. Taka razgovaraat politichari. Ajde daj neshto konkretno, samo da ne bide zhiveam vo Mk i disham vozduh tuka.
AaaAa
quote:
Originally posted by Thief
И јас секој ден се интересирам дали Бин Ладен фрлил уште некоја бомба или дали Чеченија гори, ана тоа не ме парви ниту член на Ал Каеда, ниту руски националист, а најмалку Чеченец лојален на Аслан Масхадов. Зарем може да се сака на далечини?! Можеш да сакаш некоја „виртуелно“?! Вие сите ја сакате Македонија, како некоја божемна љубов на мИРЦ или на МСН! Македонија се сака и се брани и се чува ТУКА!
Cel svet se budi sekoj den i cita da vidi dali BIn Laden upucal neshto. Logikata ti e kasa. I Bin Laden ne zivee vo zemjata na svoe ragjanje. NItu Aslan Mashkadov ziveel nitu pak zivee vo Chechenya. Aslan Mashkadov ne e ni Cecenec za tvoja informacija, nego e od Igushetija, sosema treta republika vo Rusija, koj ogromen del od svojot zivot go pominal vo Kazakhstan vo sluzba na Ruskata Armija. Denes e vo begstvo se pretpostavuva vo Igushetija. I Aslan Mashkadov ne e ni cecenski nacionalist use pomalku Cecenec, nego kriminalec. Mohamed Atta liderot na 9/11 teroristite, znaesh kaj ziveel godini pred da gi pukne avionite? Dali toa go napravi pomalku "lojalen" na svoite?