Над 70% од граѓаните се против територијалната ...
Над 70% од граѓаните се против територијалната ...
GROBAR Над 70% од граѓаните се против територијалната организација Над седумдесет проценти од граѓаните од кои најголемиот дел од македонско етничко потекло, не се согласуваат со владиниот договор за територијална организација. Од нив околу 40% активно ќе се спротистават на овој договор, а останатите и покрај несогласувањето, не се подготвени да учествуваат во протести. Ова го покажа анкетата на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања која го сондира мислењето на македонските граѓани за предложената територијална организација. Ова мислење го делат 70% од анкетираните, 26% проценти од кои повеќето Албанци мислат дека и покрај противењето на општините, централната власт треба да опстои на договорот. За најголем дел од граѓаните, дури 84%, главен критериум при одлучувањето за новата територијална организација треба да биде ефикасно работење на единиците на локална самоуправа без оглед на етничкиот состав, а 15% сметаат дека тие треба да бидат етнички чисти. Најголем дел од граѓаните немаат одговор на прашањето што значи договорената територијална организација, дали таа ќе го гарантира мирот и меѓуетничкиот соживот, дали е исполнување на барањата на меѓународниот фактор или води кон поделба и нов конфликт. Од оние кои се против референдумот, 72% се Албанци, а 13% Македонци. Анкетата е извршена врз репрезентативен примерок од 1.200 граѓани во целата држава, во периодот од 23 до 29 минатиот месец. http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp
RedAlert I bez anketa znaeme:).Jas ne sum sretnal covek sto ja poddrzuva teritorijalnata podelba.
GROBAR И јас не сум сретнал само знаеш во Македонија како е.... кучината лаат караванот си оди никому ништо и ова ќе помини... а ние уште ќе коментираме тука
RedAlert Pa odi potpisi se za referendum i zemi uste 5 dushi so tebe.Nema nisto da izgubite.
Misirkov NAVISTINA GROBAR: POJDI SEGA I VIKNI GI SITE KOMSII, PORAZGOVARAJ SO NIV, POTOA JAVI IM SE NA SITE DRUGARI, NA RODNINITE. POVLECI BAREM NEKOLKUMINA SO TEBE. IMAS PIJACKA OD MENE AKO TOA GO NAPRAVIS! ZNACI SE PRIDRUZUVAM NA APELOT NA REDALERT, SITE STO STE VO MAKEDONIJA DA DELUVATE I NE SAMO POEDINECNO TUKU DA APELIRATE NA DRUGI LUGE DA VI SE PRIDRUZAT, PRED SE NAJBLISKITE NO I OSTANATI. AHMETI SE FALI DEKA TIE KJE SOBERELE 150.000 POTPISI ZA 7 DENA!
protivpropaganda Дали некој знае што е тоа апатија и дефетизам, менталитет на стомакот, разединетост, хобсова џунгла, левијатан или колективизам? Ако одговорот е НЕ, тогаш срам да ви е!!! Прстите ме заболеа од пишување за тие појави. Воопшто немојте да се чудите што не е успеано да се соберат потписи и тоа што мнозинството е против, а никој не го есапи нивното мнение. Кој што им може на своите претставници? Веќе и не се знае ни кои се ниту за каде се. Според емпириски гледишта може безбедно да се каже дека е добиен впечаток дека НИКОМУ НЕ МУ Е ГАЈЛЕ ЗА НИШТО ДРУГО ОСВЕН ЗА СЕБЕСИ!!! Што врска има што 70% од некојси таму што не се согласува со нешто. Тие не знаат што е добро за нив самите. Затоа ги имаат своите претставници кои знаат што е „добро за нив“!!! Најжално од се` е што излегува дека навистина се во право. Ние како народ сепак не знаеме што е најдобро за нас самите, ама затоа сме многу вични во курназлакот. Во заебување на својот ближен, во неговото изигрување и измамување за потоа да го исмејуваме.[V][:(!]
АКО ЧОВЕК САКА ДА БИДЕ ЦЕНЕТ КАКО ЧОВЕК ТОГАШ ТРЕБА ДА СЕ ОДНЕСУВА КАКО ЧОВЕК, А НЕ КАКО СТАДНО ЖИВОТНО!!!
melpomena Protivpropaganda imashe edna izreka od Gete: Za stadoto ne e dobro, ako pastirot mu e ovca :) p.s. A ti sociolog da ne si? :) Levijatan... Non est potestas super terram que comparetur ei. (Nema sila na zemjata shto mozhe da mu se sprotistavi) Ako dobro pamtam od ispitot po sociologija i Voved vo pravo:)
Thief Прашање: Што ако вашата тероија не се согласува со фактите!? Одговор: Толку полошо по фактите! Срамна е оваа терторијална организација...
Misirkov Mnogu, ama mnogu e jako soopstenievo na Institutot! Belkim i SDSMovci kje progledaat deka se raboti za opstanok i deka treba da se iskazat protiv predavnickata politika na nivnoto rakovodstvo. Inaku za onie sto ne znaat, Institutot e ako ne najavtoritativnata organizacija za ispituvanje na javnoto mnenie, togas medju prvite dve! Treba da se istaknuva nasekade!
fio Ќе бидам оптимист до крај дека ќе се соберат потписите, макар тоа не оддалечило и 10000000 км од Европа :-) Ќе излеземе најголеми шупаци ако не ги собереме потписите, и во тој случај стварно заслужуваме не да не поделат, туку да не постоиме повеќе како држава.
GROBAR
quote:
Originally posted by RedAlert
Pa odi potpisi se za referendum i zemi uste 5 dushi so tebe.Nema nisto da izgubite.
Колку за информација бев да се потпишам и се потпишав
HaCkEr` I jas se potpishav.. i navistina ako ne sobereme potpisi.. kje bide najgolem sram
dejan
quote:
Originally posted by Misirkov
AHMETI SE FALI DEKA TIE KJE SOBERELE 150.000 POTPISI ZA 7 DENA!
More ke soberat 150 000 potpisi za 7 dena, ljude kako on se uporni. Uste 90 000 potpisi i treba za protiv neli? Ne sum vo Makedonija, ama kako Makedoncite mislat? Iskacat za da se potpisuvat?
protivpropaganda melpomena Protivpropaganda imashe edna izreka od Gete: Za stadoto ne e dobro, ako pastirot mu e ovca :) Да ја знам, фала што ме потсети/насмеа на неа! p.s. A ti sociolog da ne si? :) Сум, ама не сум!!! Levijatan... Non est potestas super terram que comparetur ei. (Nema sila na zemjata shto mozhe da mu se sprotistavi) Ako dobro pamtam od ispitot po sociologija i Voved vo pravo:) Заборави на тоа дека злото победува само кога добриот човек не реагира? Поздрав