Отсекогаш знаел да каже
Отсекогаш знаел да каже
fio САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски 1 Да не си им во кожа на претседателот и на премиерот. И ним не им е лесно. Цела држава во барикади, брзаат да донесат закони за да ги стигнат локалните избори, производството им паѓа, туристичката сезона не им се погоди, цело време се со мисла кон ЕУ и НАТО и уште мораат да одат на кошарка во Белград. Тие не се свесни колку тој кошаркарски натпревар дополнително ќе им го искомплицира животот. За кого ќе навиваат во Белград? Во душата за Србија, а рационално за Америка. Ако ги бодрат Србите, ќе им се налути Батлер. Ако развеат американско знаме, ќе ги навредат домаќините што ги поканиле. Уште попот Јован да ги благослови за среќен пат. Кога виде Бучко дека цел ден го нема на телевизија, а не може ништо да смисли за да направи уште некоја беља, очајно свика: "Зошто не ме носите и мене? Сакам НБА! Ај лав дис гејм!". Брзо се најде министерот за одбрана од Белград да му прати покана, оти мора да решат некои сериозни безбедносни прашања во регионот. Без Бучко натпревар не бидува. Вистинските проблеми за иднината на евроатлантската ориентација на Македонија допрва доаѓаат. Затоа што во македонската кошаркарска делегација нема ниту еден Албанец. Што правиме со Рамковниот договор, што правиме со правичната застапеност на Албанците во делегациите. До кога ќе ги шиканираме тие намачени души, и тоа на највисоко државно ниво? Навистина, Муса Џафери, или Агрон Буџаку не се добри со Србите, ама како може да им се одземе основното човеково право да бидат близу до нивните браќа - Американците? По оваа криза во владината коалиција се очекува Ермира Мехмети од Мала Речица да ни порача дека нејзиниот лидер Али Ахмети е разочаран од партнерите. "Да не го уништиме тоа што е веќе постигнато од 2001 година до сега", ќе каже Ахмети, а Ермира ќе преведе. "Ако веќе морате да одите во Белград, навивајте за Американците!" 2 Договорот за историската посета на кошаркарскиот натпревар бил направен на 2 август меѓу претседателот Бранко Црвенковски и српскиот премиер Воислав Коштуница, соопшти портпаролот Сашо Чолаковски. Од година в година се повеќе напредуваме кон Прохор Пчињски. Лани, државната делегација стаса само до граничната меѓа. Оваа година стасавме до чешмичката. Чешмичката пред манастирот е од суштинско значење за односите меѓу двете држави. Пред неа паднал договорот да се оди на Белград. Да не беше чешмичката немаше да има и НБА. Ај лав дис гејм. 3 Кога премиерот Хари Костов не караше зошто не ја прифаќаме новата територијална поделба, не праша дали би ни пречело да имаме двојазично Скопје, ако малцинството сосе Сарај и Кондово биле Англичани. Едните маршираат, другите ги гаѓаат со камења. Тоа не се случува во Чаир. Тоа се случува во Белфаст. Ете, на Хари му дојдоа и Англичаните. А богами и Ирците. 4 Али Ахмети стави државно знаме на една прес - конференција во Речица и се помрднавме од радост. Знамето му беше зад грб, да не го вознемирува. За Илинден, низ тетовските улици не се вееше државното знаме на Република Македонија. Илинден е државен празник. Ако СДСМ со своите блиски партнери од ДУИ не можеше да се договори и за овој мал, но значаен детаљ во ситуација на општо вриење, нека му ја мислат и Струга и Кичево како ќе изгледаат во "не - македонска Македонија, туку европска Македонија", како што ни порача Бранко во Пелинце. Во меѓувреме од ДПА порачуваат дека имало уште посуштествени работи за решавање, за да дојдеме до тоа да прославуваме заедно. Точно е. Има. Едно од тие посуштествени прашања е кога ќе се вратат раселените во Арачиново, Матејче и другите села во кои Македонците беа протерани од дома. Дали некој на Али Ахмети и на оние од ДПА, кои кога тогаш пак ќе дојдат на власт, ќе им рече дека Албанците борејќи се за своите права извршија етничко чистење на Македонците? И дали некој се сеќава дека која било клета македонска власт, од АСНОМ до денеска, која толку многу ги обесправувала сиромашките Албанци избркала некој Албанец од дома? И уште Бранко ќе ни каже дека Македонците како побројни имаат поголема одговорност Македонија да ја направат европска. А тие не сакаат ни заедничкиот празник заедно да го прославиме.
OooOo Ova e tipichno jadenje trici ... sakam kazham, neznam recham .. filozofi u Makedonija ima povekje nego vo Antichko doba
Ceki Super napisano, covekov znajt da pisit.
quote:
"Да не го уништиме тоа што е веќе постигнато од 2001 година до сега", ќе каже Ахмети
Jadenje trici OooOo ili vistina?
fio
quote:
Originally posted by Ceki
Super napisano, covekov znajt da pisit.
quote:
"Да не го уништиме тоа што е веќе постигнато од 2001 година до сега", ќе каже Ахмети
Jadenje trici OooOo ili vistina?
Како за кого, за локалниот Македонец вистина, за иселеникот Македонец јадење трици :-)
OooOo
quote:
Originally posted by fio
Како за кого, за локалниот Македонец вистина, за иселеникот Македонец јадење трици :-)
Shou-Biznisot e ubava rabota, zavisi koj kako kje ja svati :)
Ceki Zavisi od koja perspektiva gledas na ova, ili te navreduva ili se soglasuvas so ova.
Pina Eh, Goran Mihajlovski. Edno vreme go chitav on -line, zaboraviv shto vesnik beshe. Ama brzo mi stana zdodeven do nemajkade. Vrti nekoj sarkazam i pika se vo ista torba, se "utepuva" da bide vickast, se na se, prodziren i predvidliv, so godini istata formula i kich odnesuvanje, nikako da "sozree" veke ednash pa da kazhe neshto popametno. Sepak veruvam deka ima odreden broj "verni" chitateli shto go chitaat. Za mene lichno painfully boring.
Ceki Kako na kogo Pina, jas covekov prvpat go citam, i so se so napisa mozam da se soglasam. Poso jas ne sum navreden so napisanovo, poso ne mi se bas mili branko, bucko i ostanatite so se spomenati. end aj lav sarkazm
fio
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by fio
Како за кого, за локалниот Македонец вистина, за иселеникот Македонец јадење трици :-)
Shou-Biznisot e ubava rabota, zavisi koj kako kje ja svati :)
Јас како локалец го контам како реалност, не како глуп шоу-бизнис
Strelec Локалец си од што мораш, а не од што сакаш... никаде не би те примиле!:)))
OooOo
quote:
Originally posted by fio
Јас како локалец го контам како реалност, не како глуп шоу-бизнис
Po se izgleda deka shou-biznisot podsvesno te raboti bez ti da primetuvash.
IvanC
quote:
Originally posted by OooOo
Ova e tipichno jadenje trici ... sakam kazham, neznam recham .. filozofi u Makedonija ima povekje nego vo Antichko doba
Se slagam podpolno. Coekot samo negativno pisuva i se nekoj filozofii, doskochici so cel drugi da mu kazat - ejjj, kako ubavo mu odgovori i mu kaza sto e modus vivendi vo Makedonija. OK vo pravo e, ama posle tolku godini pisuvanje ednaska ne dade predlog konkreten ili nekoja akcija kako poarno da bide. Ednaska ne napisa nekoja analiza i seriozna strategija za izlez od ova kaj sto sme.
fio
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by fio
Јас како локалец го контам како реалност, не како глуп шоу-бизнис
Po se izgleda deka shou-biznisot podsvesno te raboti bez ti da primetuvash.
А затоа мене ме боли нешо од позади [;)] Кај ти е кирилицата педерче? Вети![:)]
Thunder from down under Goran Mihajloski, do lani sekoja nedala go citav po cela strana imashe vo Australian-Macedonian weekly, sekoj vtornik go citav,ovaa godina nekolku pati samo sum cital od nego i Mende Petkoski na radio go slusham ,isto i toj e dosta dobar
HaCkEr` Fio.. ova mislam deka e vtor pat jas i ti da se soglasime vo nekoja rabota:) Ni otide drzavava.. na NBA natprevar:p
DJ_SHEMA Добро напишано, ама кој чита и слуша во денешно време.
f9 Hm...ajde malku da kazham i jas neshto.Goran ne upotrebuva samo sarkazam tuku i dobro spakuvan cinizam.Politichkata opozicija kaj nas ne e i kulturno spakuvana,a toj e dobar primer na vesht orator i oponent bez razlika shto i koj i kade oponira,ednostavno upotrebuva satirichni antitezi so intelektualno vizioniran cinizam.Jasno e deka toa e kompleksna varijanta na koja polupismeni i nepismeni seljachishta nikogash ne se naviknale,a kamo li da gi obrabotat literaturno i gramatichki tekstovite,ushte pomalku od nekoja si politichka strana.Vo poslednite godini nekoj oratori prerasnaa vo politichki institucii vo makedonija.Goran,Trendo,Gorgi,Frchko i dr.koj ne vleguvaat vo kalapite na vladeechkite fanatici,zatoa i me pogoduva koga nekoj kako gospodinot OoOOo najduvaat da go kritikuvaat ona shto so godini nekoj go pravi vo Makedonija ,a mu se voodushevuvaat na nekojsi e..vetar na amerikansko-kanadskata tv,eve Micko neka kazhe dali lazham,,,.
OooOo f9, ti ochigledno se slagash so niv poshto i ti si ist kako niv. Kratko recheno filozof (chitaj tvoj title Македонски Аристотел). Nesakam da te sudam ili presuduvam, no koga ti se drzna po mene, vikam aj da ti vratam. OooOo od nikogash nemozhel da smisli filozofi od tipot na Goran, Trendo i slichnite kako niv. Mlatenje slama iliti jadenje trici u prazno se vika toa ili na kulturen nachin shou-biznis. Ako e tolku silen na zborovi neka izleze so konkreten plan. Vladava ni vrishti, opozicijata isto. Neka izvadi kolumna so konrekten plan i kritika. Rekov i pak kje recham filozofi u Makedonija ima povekje nego vo Antichko doba. Jas ne poreknuvam deka toa shto go napishal Goran ne e tochno, no on samo pridonesuva Makedonecot i ponataka da se izrazuva sarkastichno, cinichno i ironichno. Neznam koga posleden pat si bil vo Makedonija, no kje primetish deka vo Makedonija 99% od lugjeto zborat cinchno i vo ironija (Samite lokalci (kako sho vika fio) nemozhat da se primetet, zatoa shto samite tie se takvi, no koga kje dojde chovek od nadvor toa e prvoto neshto sho mu pagja vo ochi). Mene toa me nervira i iritira.
RedAlert Razbira se pred da dojde SDSM na vlast Goran bese OK covek i covek so stil.No sega e "filozof" i jadach na trici.Sepak na zapalenkovcite da im ukazam deka Goran Mihajlovski ja kritikuvase i PRETHODNATA vlast i SEGASNATA vlast,toj pisuva humoristicni kolumni a ne e politicar ili filozof za da dava resenija ili ne znam sto.Ednostavno percepira toa sto ne cini kako sekoj obicen graganin.DRZAVNICITE treba da nudat resenija a ne da bidat polosi i od pisuvaci na humoristicni kolumni.Isto kao da kazam PECKO e glupak zosto samo kritikuva e na nudi resenija.Non sens.E sega ima razlika megu Goran i PECKO.PECKO na primer e komunjarska karikatura meko gi ismejuva SDSM a jako gi ismejuva site drugi,a Goran si e konstanten i za toa go cenam.
OooOo Ne me spomnuvash mene vo tvojot post, ali spored toa shto pishuvash i kvotirash nekoi raboti od mene, ochigledno e deka mene mi odgovarash.
quote:
Originally posted by RedAlert
Razbira se pred da dojde SDSM na vlast Goran bese OK covek i covek so stil.No sega e "filozof" i jadach na trici.
Jas rekov: OooOo od nikogash nemozhel da smisli filozofi od tipot na Goran, Trendo i slichnite kako niv. Znachi ne e vazhno koja vlada ja kritikuva, moeto mislenje e isto.
quote:
Sepak na zapalenkovcite da im ukazam deka Goran Mihajlovski ja kritikuvase i PRETHODNATA vlast i SEGASNATA vlast,toj pisuva humoristicni kolumni a ne e politicar ili filozof za da dava resenija ili ne znam sto.
Chim nedava reshenija, a samo zbori znachi mlati slama u prazno. Jas rekov: Mlatenje slama iliti jadenje trici u prazno se vika toa ili na kulturen nachin shou-biznis. Goran i takvite kako nego znaat deka takvite kako tebe kje gi chitaat i kje gi tapshaat po ramo i kje im vikaat: "Bravo majsotre, kako im go zabiberi", a ustvari oni nishto ne prevzemaat so toa, nego samo shirat omraza megju narodot sprema vlasta.
quote:
Ednostavno percepira toa sto ne cini kako sekoj obicen graganin.DRZAVNICITE treba da nudat resenija a ne da bidat polosi i od pisuvaci na humoristicni kolumni.Isto kao da kazam PECKO e glupak zosto samo kritikuva e na nudi resenija.Non sens.E sega ima razlika megu Goran i PECKO.PECKO na primer e komunjarska karikatura meko gi ismejuva SDSM a jako gi ismejuva site drugi,a Goran si e konstanten i za toa go cenam.
Pecko ne sum go chital bog znae od koga, bashka Pecko spagja u Humor, a ne vo kolumni. Ima razlika neli? So ova samo ja potvrdi mojata teza i se prepozna vo mojot post za cinizam, ironizam i sarkazam.
ozonce Jas gi cenam onie koi pishuvaat ona shto go mislat, ili da plukaat na se shto e crno kaj nas (a toa e mnogu). Plukajte!
Pina 1 Да не си им во кожа на претседателот и на премиерот. И ним не им е лесно. Цела држава во барикади, брзаат да донесат закони за да ги стигнат локалните избори, производството им паѓа, туристичката сезона не им се погоди, цело време се со мисла кон ЕУ и НАТО и уште мораат да одат на кошарка во Белград. Тие не се свесни колку тој кошаркарски натпревар дополнително ќе им го искомплицира животот. За кого ќе навиваат во Белград? Во душата за Србија, а рационално за Америка. Ако ги бодрат Србите, ќе им се налути Батлер. Ако развеат американско знаме, ќе ги навредат домаќините што ги поканиле. Eve prenesov eden del od prviot post. Go chitam 20-ina pati i shto ima ovde interesno ili dali voopshto ima i neshto satirichno barem. Dobro de za nekoj shto se smee "na prst" mozhe da bide. Shto sakal pisatelot da kazhe. What's the point? Ili mozhebi jas sum glup. Eve eden link http://www.theonion.com/ so humor i satira i malku politichki angazhiran, pa sporedete.
IvanC
quote:
Originally posted by RedAlert
Razbira se pred da dojde SDSM na vlast Goran bese OK covek i covek so stil.No sega e "filozof" i jadach na trici.Sepak na zapalenkovcite da im ukazam deka Goran Mihajlovski ja kritikuvase i PRETHODNATA vlast i SEGASNATA vlast,toj pisuva humoristicni kolumni a ne e politicar ili filozof za da dava resenija ili ne znam sto.Ednostavno percepira toa sto ne cini kako sekoj obicen graganin.DRZAVNICITE treba da nudat resenija a ne da bidat polosi i od pisuvaci na humoristicni kolumni.Isto kao da kazam PECKO e glupak zosto samo kritikuva e na nudi resenija.Non sens.E sega ima razlika megu Goran i PECKO.PECKO na primer e komunjarska karikatura meko gi ismejuva SDSM a jako gi ismejuva site drugi,a Goran si e konstanten i za toa go cenam.
Hm, tocno toj ne e politicar ili filozof za da dava resenija ama pisuva za politika ili politcarite i obimno filozofira. Si dava za pravo da pisuva i kritikuva a nisto da ne ponudi. Vidi, ova sto go napisa e kontradiktorno. Golemi se sansite deka Goran seriozno saka da mu go zemat pisuvanjeto. Ako e toa taka, togas samo so kritika i cinizam ne se postignuva nisto seriozno, negovoto pisuvanje kako sto i samiot kaza nema da dovede do nisto. Ednostavno stanuva zdodevno posle odredeno vreme. se pocnuva i zavrsuva tamu so napisanoto i nikakov drug efekt. Ako sakas znaci da go citas Goran sekoja nedela za da se zabavuvas OK e toa, ama togas treba da razgovarame za razlika vo vkusovite vo smisol na neozbilna i zabavna literatura. A da navleguvame vo razgovori a be ostroumen e, pameten, vidi kako odgovori, zaebi toa, vo Makedonija site taka zboruvaat, daj da vidime rezultati ednaska. Nas skandinavcite ni izgledaat glupi zatoa sto stalno kutat a koga ke kazat nesto , eptem glupo i dosadno ni e, nie sme bistrite, filozofite, ama skandinavcite bar imaat nesto napraeno a nie od kolumni tipa Goran nikade podaleku ne sme otisle. Znaci coekot odbral togas da pisuva na neseriozen nacin za seriozni raboti. Toa e znaci negovoto nivo pa sekoj sam neka si oceni.
DJ_SHEMA Abe sekoj so svoj vkus. Shto tuku se nategate bez potreba kolku samo da se prefrlalo za neshto. Ooooo kaza deka ne mu se dopadjaat kulumnari, i toa si e negova rabota. Sega aj kje go ubeduva OoOoO so toa shto poraneshnata vlast bila podobra ili shto li ne. Mozebi ako gi chita kolumnite pod polna mesechina kje mu se bendisaat? Vi kaza ubavo deka sodrzinata na tekstot ne ja kritikuva, zatoa nema potreba da se umeshuvaat vladi, poraneshi i segashni. Ja na primer obozavam cinizam i obozavam da go chitam trendo. Obozavav da go slusham janko za vreme na euro 2004. Aj kazete mi koja vlada e kriva zaradi toa shto jas gi sakam niv?
Ceki Ne mozam da veruvam. Covekov ubavo napisa, za toj so znajt da mislit i ke razberit so pisit. Zborvi vistina. A vie taka. I posle ke dadete nekoja strana od drzava vo koja ima demokratija 2 veka za da sporeduvate. Pa luge vo Makedonija ima demokratija( "demokratija") samo 14 godini. Pravo na zborot poleka se razviva. Vakvi luge ke gi ima se poveke i se poseriozni ke bidat( se nadevam). Se dodeka ne ke se nauci vlasta deka e tuka zaradi narodot, a ne narodot zaradi vlasta. Pa taka mora da e. Vo Makedonija e se uste prisutno custvo, deka na tie so se gore ne smejs nisto da im recis. Pa zato posle sekoja partija so ke dojt na vlast, ke proba so mojt da ukradit od narodot. A narodot si cutit. Pa so sakate vie, da citate so dobro ni napravil branko? Pa i jas bi sakal takvi raboti da citam. Ama gi nema takvi raboti. I sega ako ke prestanit Goran da pisuvat vakvi raboti, vie mislete deka odma ke se smeni se? Deka luge kako Goran ja unistuvaat Makedonija? Deka e nekoj seljak so ne znajt da pisit?
quote:
Vi kaza ubavo deka sodrzinata na tekstot ne ja kritikuva
Da mnogu ubavo. Jadenje trici ...
OooOo Shema, sakam kolumni kaj shto ima neshto ubavo da se prochita, ne sakam vakov tip na kolumni. Ceki, Jas ne poreknav i ne poreknuvam deka chovekot ja zbori vistinata, jas go kritikuvam nachinot na negovoto izrazuvanje, zatoa shto ochigledno takvite kako nego doprinesuvaat narodot vo Makedonija da se ponasha kako shto se ponasha, cinichno i ironichno. Dali e toa podsvesno ili svesno neznam, no toa e vistinata.
Ceki Pa gledaj, vakvi luge kako nego ne se za to da go vodat narodot i slicni raboti, so nekoj od forumov ocekuvat od nimi. Vakvi luge morat da pisuvat vistina, da se partisko neopredeleni i da ja stavat partijata so e na vlast tamu kade i e mestoto. Ako ta dobro vladat, onda super. Ama ako e vaka ko so e sega, i plus da se ponasat kako da se bog, onda e edinstevniot nacin so koj ke gi stavis na mesto so im pripaga, da pisis so satiricni, ironicni, ... stil. Stil so ne mojt sekoj da go razberit. Lugeto kako Goran, morat da ja drzat vlasta vo strav, deka ako ne raboti dobro, ke gi izgubi narednite izbori. Morat da sirat "propaganda". Taka e vo demokratija. zatoa shto ochigledno takvite kako nego doprinesuvaat narodot vo Makedonija da se ponasha kako shto se ponasha, cinichno i ironichno. Dali nekogas ti tekna, deka mozda se nasive politicari krivi za to? I ne te razbiram bas tocno, sekoj se ponasa ironicno, ... Dali mojs potocno da mi objasnis so mislese so ova. Gledaj narodov e tepan so vekovi, od sekogo od kogo ocekuvase pomoc, bese poeban. Pa sega kazi mi, kako ke se ponasat narod so vakvi problemi i so vakva vlast, so koja ne mojt konstruktivno da raboti i da im veruva?
OooOo
quote:
Originally posted by Ceki
Pa gledaj, vakvi luge kako nego ne se za to da go vodat narodot i slicni raboti, so nekoj od forumov ocekuvat od nimi. Vakvi luge morat da pisuvat vistina, da se partisko neopredeleni i da ja stavat partijata so e na vlast tamu kade i e mestoto. Ako ta dobro vladat, onda super.
Ova shto go kazha ti go kazhav i jas predhodno, samo se povtoruvame i vrtime u krug.
quote:
Ama ako e vaka ko so e sega, i plus da se ponasat kako da se bog, onda e edinstevniot nacin so koj ke gi stavis na mesto so im pripaga, da pisis so satiricni, ironicni, ... stil. Stil so ne mojt sekoj da go razberit.
Jak stil nema shto! I Tolstoj i Shekspir ne mu se ramni na stilot, mozhat da mu pljuknat pod prozor i da mu zaviduvaat.
quote:
Lugeto kako Goran, morat da ja drzat vlasta vo strav, deka ako ne raboti dobro, ke gi izgubi narednite izbori. Morat da sirat "propaganda". Taka e vo demokratija.
Gledam vlasta se trese od takvite kako nego. Nikoj ne gi tangira osim poedinci.
fio
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Lugeto kako Goran, morat da ja drzat vlasta vo strav, deka ako ne raboti dobro, ke gi izgubi narednite izbori. Morat da sirat "propaganda". Taka e vo demokratija.
Gledam vlasta se trese od takvite kako nego. Nikoj ne gi tangira osim poedinci.
Ти знаеш кого го тангираат [:)]
OooOo ne treba da znam, sami se javuvate [:D]
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
ne treba da znam, sami se javuvate [:D]
хахха!:)))