Olimpijada
Olimpijada
AaaAa Znae nekoj koja cable network u amerika ke ima najdobar/najobemen direkten prenos od Olimpijadata? Mrazam snimki fala unapred
Bravo Ma kakov cable, na ABC kje imas super 'coverage'.Zivela socijala![:D]
AaaAa
quote:
Originally posted by Bravo
Ma kakov cable, na ABC kje imas super 'coverage'.Zivela socijala![:D]
Prasav de.... jas znam deka mnogu ke imaat coverage, ama zemajki ja vo predvid razlikata vo vreme iskustvo pokazalo deka najcesto se snimki.... toa me interesirase. Koj gi ima ekskluzivnite prava? Jas mislev NBC deka e p.s bash sea slushnav na radio reklama... NBC ke go dava otvaranjeto vo 8:00 p.m. EST, znaci nema da ide direktno:(
Strelec Лазар Поповски - кајак на диви води К-1 (квалификации - 1-ва трка) Извонреден настап на нашиот кајакар во првата трка во дисциокината К-1. Од вкупно 25 натпреварувачи, Лазар го освои 8-мото место со време од 96:92! Што е уште поинтересно, нашиот натпреварувач во денешната трка стартуваше како прв, бидејќи е најслабо рангиран кајакар на светската ранг листа од сите кои што настапија на денешното натпреварување. Му посакуваме среќа на нашиот Лазар Поповски и во втората денешна трка, а секако и пласман во полуфиналето. Лазар Поповски - кајак на диви води К-1 (квалификации - 2-ра трка) Епитетот ’извонреден’ што го потрошивме за настапот на Лазар во првата трка ни онезозможува да најдеме соодветен термин за уште подоброто остварување на нашиот кајакар во втората негова трка. Лазар Поповски овојпат постигна време од 96:14, со кое го освои 6-тото место. Со вкупно 6-то време тој успеа да се пласира во утрешното полуфинале меѓу најдобрите 20 кајакари. Веднаш по денешните квалификации Лазар Поповски беше еден од 5-мината натпреварувачи од кои организаторите побараа официјална изјава. “Многу сум задоволен со моите остварувања, а особено со времето кое што го постигнав во втората трка. Ова беше тешка патека, полна со предизвици!“ - изјави нашиот олимпиец Лазар Поповски. http://www.tugjinojabano.com/atina2004.asp
StormAngel Dobro e i snimki sto ke ima.
M~A~K I waz jus watchin the live coverage on the canadian channel.I pak fyr..c c c... does anyone know how many people we have competing and for which events??[?] [:)] [:D]
StormAngel www.mok.org.mk http://www.athens2004.com/en/AthletesBiographies/tempParticipants?discipline=&noc=MKD&name= 7 matches found - Page 1 of 1 » New Search Name National Olympic Committee Sport IBRAGIMOV Mogamed - MKD Wrestling LAZAROVSKI Zoran - MKD Swimming MILADINOVSKI Aleksandar - MKD Swimming OSMANOV Sihamir - MKD Wrestling PESIC Divna - MKD Shooting STOJANOV Vanco - MKD Athletics STOJANOVSKA Vesna - MKD Swimming
Strelec Македонскиот спорт на игрите во Атина го претставуваат десет олимпијци. Распоред и резултати од настапите на нашите претставници: Сабота, 14 август: Дивна Пешиќ - стрелаштво 10 м. воздушна пушка Недела, 15 август: Весна Стојановска - пливање 400 м. слободно Александар Маленко - пливање 200 м. слободно Понеделник, 16 август: Весна Стојановска - пливање 200 м. слободно Зоран Лазаровски пливање 200 м. пеперутка Вторник, 17 август: Весна Стојановска -Пливање 200 м. пеперутка Среда, 18 август: Александар Миладиновски - пливање 200 м. мешано Четврток, 19 август: Александар Миладиновски - пливање 100 м. пеперутка Лазар Поповски - кајак на диви води К-1 Петок, 20 август: Александра Војнеска - атлетика 100 м. Дивна Пешиќ - стрелаштво 50 м. М.К пушка тристав Среда, 25 август: Ванчо Стојанов - атлетика 800 м. Петок, 27 август: Могамед Ибрагимов - борење слободен стил Сабота, 28 август: Шихамир Османов - борење слободен стил
OooOo Петок, 13 август: Мицко од Флорида - млатење слама слободен стил
StormAngel A be ic ne si fer, Kaj najde bas na micko,Petok 13.C c c.[:D]
micko abe te boli...srekja den e ova...2 uragani projdoa .. i sega 3-ti ide
a-pin-dim
quote:
Originally posted by micko
abe te boli...srekja den e ova...2 uragani projdoa .. i sega 3-ti ide
Alal ti vera SINKO :o)
Ludendorff although i can read cyrillic i cant spell or read the complicated words so can anyone here give me an update on what medals imame pobadeno, excuse my pore spelling as im still learning
Thunder from down under we have 14 gold so far 1.stealing much as you can in under 30 seconds 2.stealing much as you can in under 1 min [:)][:)] we have not won a medal since 216 bc, man [:)] abe strelec kaj se odrzuva kajak na divi vodi? nemislam da ima grcija takvi reki, se si mislam deka e vo makedonija kajak na divi vodi, samo neznam na koja reka, ne sum bash siguren ako znae nekoj tocno neka kazhe, ama siguren sum deka ne se odrzuva kajak na divi vodi vo grcija
AaaAa
quote:
Originally posted by Thunder from down under
we have 14 gold so far 1.stealing much as you can in under 30 seconds 2.stealing much as you can in under 1 min [:)][:)] we have not won a medal since 216 bc, man [:)] abe strelec kaj se odrzuva kajak na divi vodi? nemislam da ima grcija takvi reki, se si mislam deka e vo makedonija kajak na divi vodi, samo neznam na koja reka, ne sum bash siguren ako znae nekoj tocno neka kazhe, ama siguren sum deka ne se odrzuva kajak na divi vodi vo grcija
Koga organizatorot nema prirodni resursi ( divi brzi vodi) obicno se gradi vestacka pateka. Toa e slucajot i vo Grcija. A inaku reka na koja se organiziraat natprevari vo Makedonija i na koja nasite vezbaat e Treska ako ne se lazam.
Strelec Да, реката е Треска, а патеките се кај месноста Матка. Таа патека за кајак е рангирана меѓу најдобрите 5 ПРИРОДНИ патеки во Европа. А во право е АааАа и за во Грција. Првото официјално натпреварување на вештачка патека беше одржано на едно светско првенство. Не се сеќавам точно кога беше тоа, но отприлика е пред 10-тина години. Истото се случи сега и во Грција.
Thief
quote:
Originally posted by Thunder from down under we have not won a medal since 216 bc, man [:)]
Неточно! На минатите олимписки игри (Сиднеј, 2000), Могамед Ибрагимов, бранејќи ги бопите на Македонија во борење, освои бронзен медал, а многу наши спортисти биле освојувачи на олимписки медали, како дел од репрезантацијата на нашата поранешна држава - СФРЈ.
AaaAa Blagoja Georgievski basketball born 1950, Silver at Montreal OG Shaban Seidi wrestling born 1959, 2 Bronze medals at OG (Moscow 1980 and Los Angeles, 1984) Ace Rusevski box born 1956, Bronze at Montreal OG Saban Trstena (a.k.a Ova noc nije bila moj dan) Macedonia Wrestling - free-style (1 gold, 1 silver) -52 kg - gold 1984, silver 1988
Strelec Thief... Thunder не беше многу сериозен.:) Повеќе сакаше ’таќе фигуративно’ да каже дека сме далеку од оние земји што се сериозни претенденти за освојување медали!:)
AaaAa
quote:
Originally posted by Strelec
Thief... Thunder не беше многу сериозен.:) Повеќе сакаше ’таќе фигуративно’ да каже дека сме далеку од оние земји што се сериозни претенденти за освојување медали!:)
eh sea, i ti si se pomesal, sekako deka Thunder e seriozen, 216 b.c. Vulkasin Samoilov Treti, sin na Atila Tila Ilija treti Makedonski osvoi zlato za Makedonija vo disciplina cetvoroskok ispod voda bez koristenje kislorod. Grcite ni ja negiraat medaljava veruvajki deka toj bil Grk, pa zatoa retko ja naogjame vo nasite zapisi.
Strelec Аха... Ова е нешто ново за мене... не го знаев!:)
Thunder from down under za zatvoranjeto na olimpijadata, alal da mu e na egeecot peenje ama, sakashe da e svrtit na makedonski orginal kako shto e da si e ispee na raat ama zhivot mila :) so makedonska i so turska muzika se gordeeat be , tu da ti ebam narodot rasipan GLUPACI TESHKI NEVIDENI
AaaAa
quote:
Originally posted by Thunder from down under
za zatvoranjeto na olimpijadata, alal da mu e na egeecot peenje ama, sakashe da e svrtit na makedonski orginal kako shto e da si e ispee na raat ama zhivot mila :) so makedonska i so turska muzika se gordeeat be , tu da ti ebam narodot rasipan GLUPACI TESHKI NEVIDENI
Da ne e obratno? Makedonskata moderna (ne etno) muzika imala i seuste ima golemo Mediteransko vlijanie.