Maastricht/Aachen
Maastricht/Aachen
Squawk Ident Ima nekoj posetitel na forumov shto zhivee vo Maastricht/Aachen Area?
Squawk Ident NIkoj a? :(
sapeski 'Ko ова да ни е вкомшилук. Холандија е тоа? Близу Heerlen?
Squawk Ident Da. Prashanjeto bese namerno taka postaveno, ili mozhebi trebase da prasam dali nekoj zivee vo zapadna Evropa, pa otkoga kje dobiev pozitivni odgovori, da prasam dali ima nekoj sto zivee vo Holandija, pa posle vo Maastricht........itn, itn..... Zatoa skrativ malce, :) [email protected]
sapeski Видиш како знам. [:)] Како и да е, вероватно ќе живеам во близина за некоја недела, здравје Боже. Да те исконтактирам? [:)]
melpomena sapeski se zapisha na faks vo Holandija?
sapeski Сеуште не сум запишан, уписот за факултетот кој го одбрав е во Март 2005, а дотогаш најдов само еден начин да одам и учам јазик - туристички. За некој ден би требало да одам во амбасада и да се надевам на туристички престој од неколку месеци, се надевам ќе можам да го продолжувам се до приемните во Март месец. А доколку сум примен на факултетот, добивам работна дозвола и престој. Пријателите кои ми помагаат живеат баш во овој дел од Холандија кој е на граница со Германија. Моето школо не е воопшто далеку од границата и се наоѓа во Германија. Знаеш дека нахнадно ќе те информирав штом ми беа работите посигурни. [:)] Како е Александра?[:I]
melpomena Da, da, znam za Germanija, zatoa ova Holandija mi doe "nenadejno". Znachi turistichki idesh za Germanija ili kaj prijatelite vo Holandija? p.s. Aleksandra me "gjnavi" do maksimum :)
sapeski Откако контактирав со факултетот сватив дека како студент не можам да заминам се до приемните во Март 2005. Јас сакам што побрзо да бидам било каде во Германија за да го научам јазикот, поготово Берлин. (Знам дека ќе ти текне зошто баш таму[8)]) Пријателите кои живеат во Холандија се близу до "границата" со Германија, и сега поднесов документи за шенгеј виза од Холандија која важи подеднаква за сите држави-членки на ЕУ освен Грција и Англија. Нема значение од која држава е, би можел да останам каде сакам, зошто меѓу многу држави нема воопшто гранични контроли и појаси. Тоа ми беше единствената опција, и се надевам за 2 недели веќе да бидам таму. Планот ми е до Март да живеам и учам германски па потоа да се фатам за приемните и да бидам студент, што ќе ми биде полесно и за документи, престој и работа. Но се по ред. Знаеш, мајка ми од секогаш вика "Мали деца - мали проблеми, големи деца - големи проблеми." Верувај ми е така, таа сама си знае. Сигурно би ти рекла, "уживај додека се мали."[:)]
Strelec
quote:
Originally posted by sapeski
"Мали деца - мали проблеми, големи деца - големи проблеми."
Голема вистина!:) Шапе, ти посакувам среќа кај и да си!:)
Thief Ех, Шапе, и мајка ми исто вика! [:D] Берлин?! Ах, Шапкин мој... ја да се спремам за ДетроиЌ?! [:D]
sapeski Ти благодарам Ацо, искрено. Бобане нека те носи на кино Ани. [:)]
Squawk Ident
quote:
Originally posted by sapeski
Видиш како знам. [:)] Како и да е, вероватно ќе живеам во близина за некоја недела, здравје Боже. Да те исконтактирам? [:)]
Jas kje bidam tamu od 20ti do 27mi sept, koj ti e mail? pvt me! [email protected]