Разбојништвa во Кичево, Тетовско и Скопје !
Разбојништвa во Кичево, Тетовско и Скопје !
Maleshevo Дали некој знае каква националност биле сопствениците на менувачницата во Кичево? Во Македонија во последно време се зачестени пљачките на разни менувачници, фабрики, приватни лица, бизнисмени итн. при што се одземаат големи суми пари... Сомнежот е дека тоа го прават организирани групи, дел од нив и Албанци од Косово со заеднички налогодавач. Парите се наменети за активности во Македонија... http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=35901
vulgaren Ne be malesevo - ne si razbral. Sobiraat pari za da platat nekoj da te skine posto siris religiozan i nacionalna omraza na forumov.
Maleshevo Вулгарен, Вулгарос е грчкото име за Бугар. Ти бугар да не си? Покажи точно каде сум ширел национална и верска омраза. Покажи го тоа. Ти да не се плашиш тебе да не те скинат во Македонија бидејќи си очигледен непријател на македонскиот народ и Р. Македонија? Ако некој шири омраза тоа си ти. Такви како тебе има многу помалку, а како мене е целиот Македонски народ. Целиот ли македонски народ сакате да го убиете? ПС: Во Македонија оперираат групи од Косово кои пљачаат, тоа го призна и Министерството за Внатрешни работи.
Ceki Glup vulgaren bugar eden. Tebe da te skinit nekoj. Jas ke mu dam pari.
redstar Deka se organizirani grupi, se organizirani, samo neveruvam deka se raboti pari koi potoa bi se koristele za "nekakvi" aktivnosti vo Makedonija, bidejci na udar se i privatni albanski biznismenai i trgovci.Posebno ovie organzizirani incidenti se slucuvaat vo delovi so mnozinsko albansko naselenie,verojatno poradi mosne slabata prisutnost,konrola i zastita od strana na tie sto treba da go garantiraat redot i mirot i privatana sopstvenost. A kako dopolnuvanje na blokot informacii za grabezi na benzinski pumpi informacijata deka benzinskata pumpa vo Tetovo na patot za Gostivar(Blok 82) od sredinata na 2001 do sredinata na 2004 e ograbena povece od 30 pati.Nieden od pocinitelite na ovie grabezi ne e otkrien. Ova kako informacija za toj sto ima urgentna potreba od nekoj denar,bartali potrosuvacki kredit od banka koga imas mnogu polesen nacin da dojdes do nekoj denar.Zemes uste dvajca ortaci ides na benzinska im go sobiras dnevniot promet(50000-60000 denari) im vikas fala i raat si mesecot.[:D]
vulgaren
quote:
Originally posted by redstar
Deka se organizirani grupi, se organizirani, samo neveruvam deka se raboti pari koi potoa bi se koristele za "nekakvi" aktivnosti vo Makedonija, bidejci na udar se i privatni albanski biznismenai i trgovci.Posebno ovie organzizirani incidenti se slucuvaat vo delovi so mnozinsko albansko naselenie,verojatno poradi mosne slabata prisutnost,konrola i zastita od strana na tie sto treba da go garantiraat redot i mirot i privatana sopstvenost. A kako dopolnuvanje na blokot informacii za grabezi na benzinski pumpi informacijata deka benzinskata pumpa vo Tetovo na patot za Gostivar(Blok 82) od sredinata na 2001 do sredinata na 2004 e ograbena povece od 30 pati.Nieden od pocinitelite na ovie grabezi ne e otkrien. Ova kako informacija za toj sto ima urgentna potreba od nekoj denar,bartali potrosuvacki kredit od banka koga imas mnogu polesen nacin da dojdes do nekoj denar.Zemes uste dvajca ortaci ides na benzinska im go sobiras dnevniot promet(50000-60000 denari) im vikas fala i raat si mesecot.[:D]
pa u sekoja druga zemja ke stavat neuniformirani policajci na 24 saati kontrola - i za edna godina ke fatis 30 kriminalci neli? Lesno ama kako da mu tekne na nekoj a?
Maleshevo Грабеж на бензиска пумпа во Чаир Грабежот се случил нешто пред 3 часот ноќеска од тројца маскирани и вооружени крадци. Тие испукале еден куршум од пиштол кон еден од вработените на бензинската кој бил надвор од објектот, по што тој избегал. Вториот вработен во моментот бил во тоалетот, каде останал се додека не пристигнала полицијата. Вооружените крадци од касата на бензинската одземале 100.000 денари и избегале. Во меѓувреме вработениот на пумпата, кон кого било пукано, сопрел една девојка со автомобил и заминал во полициска станица да го пријави грабежот. Поради страв никој од вработените денеска не сакаше да го коментира грабежот, кој не е прв на оваа бензиска пумпа во Чаир.А1 дознава дека тројцата крадци сепак не биле сами и дека од спротивната страна на улицата нив наводно ги чекала група од околу 15-тина вооружени лица. ...... ... http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=36097 Два одделни вооружени грабежи во Тетовско Во два одделни инциденти, утрово во тетовско беа нападнати и ограбени две лица. Во првиот случај при излегување од лифт во зграда од тетовската населба блок 82, 36 годишниот Мурат А. од Тетово, сопственик на колонијална продавница, бил пресретнат од две маскирани и со пиштоли вооружени лица, околу 2:15 минути по полноќ. Разбојниците заканувајќи му се со пиштолите, го вратиле Мурат назад во лифтот, по што му одзеле 1.560 американски долари, 1.100 швајцарски франци, 200 евра, 6.000 денари и пиштол, кој тој го поседувал со дозвола. Вториот инцидент се случил околу 4 часот на магистралниот пат Тетово – Јажинце, кога три вооружени лица со автомобил Југо, се обиделе принудно да го запрат автобусот, со кој управувал 40 годишниот Махи О. од Нераште. Тој не застанал и продолжил да вози, но разбојниците со Југото, го препречиле патот пред селото Нераште, каде морал да сопре. Тогаш од автомобилот излегле две вооружени лица, од кои едниот бил маскиран и од Махи одзеле 500 евра. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=35755 ИТН. ИТН.
RedAlert Vcera bese ograbena benzinskata na Makpetrol vo Tetovo.Tocno e deka se kradat pari i od Albanci,no da ne zaboravime ima i Albanci sto se protiv ona od 2001 godina i protiv ona sto se slucuvase na Kosovo da ne slucajno od niv zimaat pari?Sega gi kradat tie sto ne davale pari za ONA vo 2001 godina zatoa ne e smesno toa sto go pisuva Malesevo tuku e cista vistina.Parite moze ne se site za paravojski ili nesto slicno no dobar del se nameneti za toa.
redstar Prvo i osnovno, najgolem broj od razbojnistvata, da ne kazam site, se lucuvaat vo oblasti vo koja pretezno zivee albanskoto naselenie i na koja prisutnosta na makedonskite bezbednosni sili e neznacitelna ili podobro kazanao formalna. ZNACI SE KORISTI TOTALNATA NEZAINTERESIRANOST NA DRZAVATA ZA CUVANJE NA NEKAKOV RED I ZASTITA NA PRIVATNATA SOPSTVENOST. Paravojska ili bilo kakvi teroristicki formacii se finansiraat od trgovijata so droga,oruzje,belo robje i slicni vidovi na "trgovija". Od krazbi na benzinski i kolonijali moze da zivee edinstveno "paravojska" od edno cetvorocleno semejstvo i toa maksimum 30-60 dena
Ceki E pa zato albancite mislat deka loso ziveat vo Makedonija. A ne znaat deka nivnite politicari se krivi za se so im se slucuva. I mislat vo albanija ke im e podobro, aj ke vidime. Prestanete ednas so tie podelbi albanci, i aj zaedno da naprajme edna moderna i sigurna Makedonija.
marko_polog Ceki, Siptarite ja sakaat Makedonija, zatoa se borat da ja podelat, a tie prikazni za sozivot zavrsiva vo 2001, Sekoj den so razni primeri se gleda kolku ovaa Vlast e zainteresirana za Makedoncite kade sto vladeat Siptarite, da ne povtoruvam stotini primeri samo pogledni sto se pravi vo Celopek i ke vidis kakva moderna i sigurna Makedonija Siptarite sakaat, a sto e najzalosno nigde ja nema Vlast da reagira.
NARCIS` so e bitna nacionalnosta bitno deka mkd e div zapad se pljacka sred bel den... Ke vi kazam pred nekolku dena u cair so se desi pred moj oci..dvajca decki sred bel den u 13:15 vadat pistoli i na eden decko so kombe cigari raznesuvase pistolot u celo i daj parite,a jas bev pozadi kombeto i gleam se so se desaa luge kolku sakas site gledaat i nikoj niso ne prai...i to sred bel den ..ne mi se veruvase na toa so go vidov..
HaCkEr`
quote:
Originally posted by vulgaren
quote:
Originally posted by redstar
Deka se organizirani grupi, se organizirani, samo neveruvam deka se raboti pari koi potoa bi se koristele za "nekakvi" aktivnosti vo Makedonija, bidejci na udar se i privatni albanski biznismenai i trgovci.Posebno ovie organzizirani incidenti se slucuvaat vo delovi so mnozinsko albansko naselenie,verojatno poradi mosne slabata prisutnost,konrola i zastita od strana na tie sto treba da go garantiraat redot i mirot i privatana sopstvenost. A kako dopolnuvanje na blokot informacii za grabezi na benzinski pumpi informacijata deka benzinskata pumpa vo Tetovo na patot za Gostivar(Blok 82) od sredinata na 2001 do sredinata na 2004 e ograbena povece od 30 pati.Nieden od pocinitelite na ovie grabezi ne e otkrien. Ova kako informacija za toj sto ima urgentna potreba od nekoj denar,bartali potrosuvacki kredit od banka koga imas mnogu polesen nacin da dojdes do nekoj denar.Zemes uste dvajca ortaci ides na benzinska im go sobiras dnevniot promet(50000-60000 denari) im vikas fala i raat si mesecot.[:D]
pa u sekoja druga zemja ke stavat neuniformirani policajci na 24 saati kontrola - i za edna godina ke fatis 30 kriminalci neli? Lesno ama kako da mu tekne na nekoj a?
Ova pochna da se primenuva od pred nekoj den (od sigurni informacii)[:D][:D][:D]