Golema Albanija?
Golema Albanija?
ubavodete Наша историска задача е да создадеме голема Албанија [img]http://www.vreme.com.mk/sliki/radusa1_resize.jpg[/img] Емил Зафировски Визијата на УЧК почна со Косово, а ќе заврши со големо сензационално обединување на Албанците во идната голема Албанија, која ќе ги опфаќа Македонија, Албанија, Косово и источно Косово, порача пратеникот Фазли Велиу завчера пред неколку илјади Албанци во Радуша, кои ја славеа тригодишнината од војната во 2001 година. Велиу, кој важи за еден од идеолозите на УЧК, на бината во Радуша нагласи дека „идната година ќе се слави и нова победа на сензационално обединување на Албанците“. - Нашата славна историја не е завршена. Таа продолжува кон национална цел со национална стратегија - Македонија, Албанија, Косово и источно Косово (се мисли на подрачјето Прешево, Медвеѓе и Бујановац во Јужна Србија) - викна Велиу пред насобраните граѓани. Според него, прославата во Радуша е круна на победата на УЧК, која опфаќа повеќе од 200 жртви, но која го вратила националното достоинство на Албанците. На прославата говореше и пратеникот од Радуша Рафиз Алити, познат како командант Масуеси. - Овој ден дојде по борбата за рамноправност, за демократија, за достоинство и за национален напредок. На албанскиот народ во Радуша на помош му дојдоа најдобрите синови и ќерки што беа дел од УЧК. Моравме да го избереме патот до слободата преку јазикот на оружјето затоа што другите патишта беа исцрпени. Албанците беа дискриминирани и бркани - рече Алити, исто така потпретседател на ДУИ. Според него, борбата во Радуша била испровоцирана од македонските полициски и воени сили, кои биле командувани од „антиалбанци и антиграѓани“. - Борбата во Радуша ја помогнаа и Косовци, и тоа како компензација на нашата помош во Косово против Србите. Нашата одлучност ги принуди меѓународниот и внатрешниот фактор да го сменат ставот. Албанскиот субјект во Призрен даде согласност за охридскиот договор - истакна Алити. Пратеникот Шаќири нагласи дека УЧК ги удрила темелите на охридскиот договор и го остварила аманетот на предците, кои ја дале својата крв за слободата и за мирот во Македонија. Освен говорите на потпретседателите на ДУИ на прославата во Радуша завчера се пееја и патриотски песни во слава на загинатите од ОНА и се играа ора. Централната манифестација се одржа на полјаните над Радуша, а присуствуваа неколку илјади граѓани. Освен функционерите на ДУИ, не присуствуваа претставници на ниту една друга партија. ДПА не учествувала на прославата затоа што тоа за неа претставува „евтин политички маркетинг“. ******** СДСМ нема коментар за изјавите на Велиу <>Во СДСМ велат дека не можат да коментираат изјава што не ја чуле. - Не можеме да коментираме изјава што не сме ја чуле и за која не знаеме. Не веруваме дека во денешно време некој може да даде таква изјава. Македонија е суверена држава со европска иднина - изјави вчера Борис Кондарко, портпарол на СДСМ. ******** ВМРО-ДПМНЕ: Најава за поделба на Македонија Изјавата на потпретседателот на ДУИ е само потврда и најава дека новата територијална организација треба да ја распарчи и да ја подели Македонија, смета ВМРО-ДПМНЕ. - Изгласаниот Закон за територијална организација е потврда дека таа стратегија се спроведува. Таквите изјави од Велиу доаѓаат на денот кога Собранието го изгласа штетниот закон - изјави Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. ******** ПДП без коментар <>Нема да ја коментирам таквата изјава, но ќе кажам само дека нашите партиски заложби се институционална борба за рамноправност на Албанците во Македонија, и ништо повеќе. Тоа впрочем е главната определба на охридскиот договор и ПДП ќе работи единствено во таа насока - изјави пратеникот Исмет Рамадани. <> ******** <>ВМРО-ДПМНЕ: Ако го потпише законот, Црвенковски ќе потврди дека е велепредавник <> <> <>ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Бранко Црвенковски да не го потпишува Законот за територијална организација. - Го повикуваме Бранко Црвенковски да не го потпише изгласаниот закон, оти со тоа тој го потврдува своето велепредавство - изјави вчера Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. КОМЕНТАРИ AB () Петок, 13 Август 2004 No comment. Ah Branko, dzabe ti go dale imeto Branko, kogo ti ke branis. Trebale kako mal da te krstat Predavko ili da te vikale branko ama na siptarski,barem nemase da ti se lutime. Da ti e prokleto imeto Aco/Tetovo () Петок, 13 Август 2004 Branko na siptarski se vika PRPARIM () Петок, 13 Август 2004 “Наша единствена цел е да ги избркаме Словените од териториите кои историски се албански.“ Изјава на балистот Али Ахмети за Newsweek, март 2001 Ljatif /Radusa () Петок, 13 Август 2004 Tungat Schoku me Schotche Nas zadaca je da idem od Makedonija da idem kod None Albanija, Da chifscham be i Kosovo i Albanija. Abe da chifscham ovaj ekstremisti od albanija sto ni pravi veliki tragedija na nas albanci u Makedonija. Mi volim ovaj drzava mi zivim dobro be tuka. Abe apeliram do svi moji zemljaci albanci i makedonci. Da se druzim zajedno i da zajedno isteram ovie ajvani extremisti sto mi pravi veliki nered i mrznja na nas albanci vo makedonija. Ja Ljatif i mojqa familija se distanciram od ovaj govnari od kosovo sto dodje da mi brani od nikogo. Ja i moj familija zivim 100 godina vo radusa i nikoj makedonac ne mi pipnal. i on sega ce da dodje da mi brani. Oh kuku be none Da chifscham i Ali Ahmeti i UCK i sve da mu chifscham be de ce dusa da mu ide. Prt mir Ljatif od radusa () Петок, 13 Август 2004 Od kade im na VMRO-DPMNE tolkuvanjeto deka izjavata na Veliu e najava za podelba na Makedonija. Toj vika deka Makedonija cela ke se obedini so Albanija, Kosovo i Istocno Kosovo. vlado (skopje) Петок, 13 Август 2004 BITKATA JA DOBIVTE SIPTARI EDNI I TOA SO POMOS NA EBENITE AMERIKANCI, NO ZAPOMNETE VOJNATA NIKOGAS NEMA DA JA DOBIETE. OVA E PRAVOSLAVNA ZEMJA I TOA KE OSTANE. A VIE SITE KE TONETE VO JADRANSKO MORE BALKAN () Петок, 13 Август 2004 Zarem nema vo makedonija takvi izjavi od strana na pravoslavnite,gi ima i toa kolku: Egejska , Pirinska,Vardarska, i sto ve cudi sega, site na balkan se za golemi drzavi,golema Srbija,golema Albanija, golema Makedonija,golema Bugarija i taka nataka, a ne ste ni svesni, na site vo Balkan pilinja ne bi vi dal da cuvate, a ne drzavi da pravite, da vi ebam fasistoidnite stvorenja prljavi BALKANSKI,MARS SITE VO P...MATERINA.kazete mi koja balkanska drzava funkcionira kako sto treba, niedna,sve skapana do skapana....da vi gi otvorat granicite, za 5 min, ke ostane cel balkan prazen......sve lopvi do lopovi da vi ebam usmrdenite.... BALKAN () Петок, 13 Август 2004 Zarem nema vo makedonija takvi izjavi od strana na pravoslavnite,gi ima i toa kolku: Egejska , Pirinska,Vardarska, i sto ve cudi sega, site na balkan se za golemi drzavi,golema Srbija,golema Albanija, golema Makedonija,golema Bugarija i taka nataka, a ne ste ni svesni, na site vo Balkan pilinja ne bi vi dal da cuvate, a ne drzavi da pravite, da vi ebam fasistoidnite stvorenja prljavi BALKANSKI,MARS SITE VO P...MATERINA.kazete mi koja balkanska drzava funkcionira kako sto treba, niedna,sve skapana do skapana....da vi gi otvorat granicite, za 5 min, ke ostane cel balkan prazen......sve lopvi do lopovi da vi ebam usmrdenite.... Ако () Петок, 13 Август 2004 Ако албанците правятъ Велика Албания ! Какво ще правятъ сърбо-македнците отъ югословеснки произходъ. Каква държава ще правятъ тези дето са измилсени отъ сръбската комунистическа партия. Пирински македонец (Благоевград) Петок, 13 Август 2004 Албанците си имат държава - Албания, и македонците също си имат - България. Македонец не значи националност, а е регионално понятие - като тракиец, шоп, добруджанец () Петок, 13 Август 2004 a? DIMKO (APSAANA) Петок, 13 Август 2004 BARAM OFICIJALNO OD VMRO-DPMNE I DO DRUGITE PARTII OFICIJALNO DA POKRENAT KRIVICNA PRIJAVA PROTIV FAZLI VELIU ZA POTTIKNUVANJE NA MEGJUNACIONALNA OMRAZA, I VO RAMKITE NA SISTEMOT DA SE PRESLUSA I PREVEDE GOVOROT NA FAZLI VELIU I AKO SE POTVRDI DEKA NAVISTINA KAZAL TAKA, DA SE GONI KRIVICNO! NE SMEEME DA DOZVOLIME NIKOJ DA SI IGRA SO NASITE CUVSTVA I DA GI VLOSUVA MEGJUNACIONALNITE ODNOSI, NIKOGAS, A POSEBNO NE VO OVOJ CUVSTVITELEN PERIOD! SO TOA KE SE POKAZE KOLKU FUNKCIONALNO MOZE DA FUNKCIONIRA OPOZICIJATA I PRAVNATA DRZAVA! BLAGODARAM! DIMKO (APSAANA) Петок, 13 Август 2004 BARAM OFICIJALNO OD VMRO-DPMNE I DO DRUGITE PARTII OFICIJALNO DA POKRENAT KRIVICNA PRIJAVA PROTIV FAZLI VELIU ZA POTTIKNUVANJE NA MEGJUNACIONALNA OMRAZA, I VO RAMKITE NA SISTEMOT DA SE PRESLUSA I PREVEDE GOVOROT NA FAZLI VELIU I AKO SE POTVRDI DEKA NAVISTINA KAZAL TAKA, DA SE GONI KRIVICNO! NE SMEEME DA DOZVOLIME NIKOJ DA SI IGRA SO NASITE CUVSTVA I DA GI VLOSUVA MEGJUNACIONALNITE ODNOSI, NIKOGAS, A POSEBNO NE VO OVOJ CUVSTVITELEN PERIOD! SO TOA KE SE POKAZE KOLKU FUNKCIONALNO MOZE DA FUNKCIONIRA OPOZICIJATA I PRAVNATA DRZAVA! BLAGODARAM! DIMKO (APSAANA) Петок, 13 Август 2004 BARAM OFICIJALNO OD VMRO-DPMNE I DO DRUGITE PARTII OFICIJALNO DA POKRENAT KRIVICNA PRIJAVA PROTIV FAZLI VELIU ZA POTTIKNUVANJE NA MEGJUNACIONALNA OMRAZA, I VO RAMKITE NA SISTEMOT DA SE PRESLUSA I PREVEDE GOVOROT NA FAZLI VELIU I AKO SE POTVRDI DEKA NAVISTINA KAZAL TAKA, DA SE GONI KRIVICNO! NE SMEEME DA DOZVOLIME NIKOJ DA SI IGRA SO NASITE CUVSTVA I DA GI VLOSUVA MEGJUNACIONALNITE ODNOSI, NIKOGAS, A POSEBNO NE VO OVOJ CUVSTVITELEN PERIOD! SO TOA KE SE POKAZE KOLKU FUNKCIONALNO MOZE DA FUNKCIONIRA OPOZICIJATA I PRAVNATA DRZAVA! BLAGODARAM! DIMKO....KOJ TE LJULJA....MAGLA.. () Петок, 13 Август 2004 HAHAHAHAHA..... македонец(Од пиринска Македония) (Благоевград) Петок, 13 Август 2004 Мили брака и сестри македонци, искам едно да стане ясно , не всички тук сме такива за кавито не говорат, много от наз са си македонци има и такива дето се прават българи и искат всични да сме като тех.Сакам да ви кажа да се обединиме ,да не се караме , ние имаме много неприатели и врагове ама сега требе да се ресчисти с шиптарите, а тие тука серовции нещасници нека си лаат они друго и не знаат.Да живее Македония и македонците. stojko (negde) Петок, 13 Август 2004 more pirinski makedonec ti da odis na tvojte bugari da mu go izmasiras ednas razbra. oti kolku so sum jas eskim tolku ti si bugarin ama ti go isprale mozokot tatarite. goni se u trista lepe p... m..... Пирински македонец (Благоевград) Петок, 13 Август 2004 в Пиринска Македония македонци се пишат само тия от ОМО Илинден, они иначе са само за смех и подигравка на останалите. Нормални хора в Пиринска Македония да се пишат македонци нема, или са неграмотни, или смахнати, или за пари /като не могат да си ги изкарат по друг начин/ DIMKO-DO CESNITE MAKEDONCI (APSAANA) Петок, 13 Август 2004 BARAM OFICIJALNO OD VMRO-DPMNE I DO DRUGITE PARTII OFICIJALNO DA POKRENAT KRIVICNA PRIJAVA PROTIV FAZLI VELIU ZA POTTIKNUVANJE NA MEGJUNACIONALNA OMRAZA, I VO RAMKITE NA SISTEMOT DA SE PRESLUSA I PREVEDE GOVOROT NA FAZLI VELIU I AKO SE POTVRDI DEKA NAVISTINA KAZAL TAKA, DA SE GONI KRIVICNO! NE SMEEME DA DOZVOLIME NIKOJ DA SI IGRA SO NASITE CUVSTVA I DA GI VLOSUVA MEGJUNACIONALNITE ODNOSI, NIKOGAS, A POSEBNO NE VO OVOJ CUVSTVITELEN PERIOD! SO TOA KE SE POKAZE KOLKU FUNKCIONALNO MOZE DA FUNKCIONIRA OPOZICIJATA I PRAVNATA DRZAVA! BLAGODARAM! stojko (negde) Петок, 13 Август 2004 slu6ai ti pereras skapan. 6te ti eba maikata v gyzy. ti ako ne si makedonec ai sikter ot saita razbra li? otivaj tamo na nqkai bylgarski sait. ai sikter ot tuka Пирински македонец (до стойко) Петок, 13 Август 2004 много ти е крехко македското съзнание, щом ме гониш от сайто. интернет е свободно пространсто и секи може да пише що си сака. Нема беганье от истината и не може и да се крие вече дори и у вас. И секи идиот в Пиринска Македония може да се пише македонец и никой не му пука за това. Насекаде има идиоти и они имат право да се пишат какви си сакат lidija (bitola) Петок, 13 Август 2004 Citam i nemozam da veruvam. Ne se pominati ni 24 casa od donesuvanjeto na zakonot za decentralicacija, Albancite veke otvoreno zboruvaat za nivnite nacionalni celi. Uste i se zafkavaat so nas navodno mislele na "duhovno obedinuvanje. O moj Boze , go slusas li , go gledas li seto ova. Makedonskiot narod koj vecno pruza raka za prijatelstvo ,nikogas ne mu se vratilo so prijatelstvo. Eve citajte konkreten primer. Ovie li sakaat sozivot? Ovie li sakaat mir? Ovie sakaat samo da ne se deli Makedonija pa da ja lapnat cela so vreme. Zatoa koga gi citam ovie izjavi na nivni vodaci od YCK i ONA, jas sepak mislam deka podobro bi bilo nie da se odcepime edni od drugi , i sekoj so svojata sreka. A vaka , apetitite nivni i nemaat kraj , pa po nekoe vreme ke ja sakaat i cela Makedonija. Gledano od toa kako se razmnozuvaat, kako gluvci, normalno i e da ne gi beri samo vo segasnite gradovi , pa i togas ke si baraat novi i taka planot im e sekade se da zemat. Zatoa i sto pobrzo beganje od niv, Nivnata zelba i nivnite svakanja se zastrasuvacki, POdobro edni pokraj drugi otkolku da si go izgubime i toa sto sega go imame. Taka e najpametno. Kakov sozivot, kakvi prazni muabeti?Beganje sto pobrzo i spas. Eve citajte i gledajte. A nasite pratenici i site vo vlasta ako ne videle i ne cule nisto od komentarite, redno e sto pobrzo da cujat i vidat a ne samo da se zafrkavaat. Nisto ne e za zafrkavanje, SE E PREMNOGU SERIOZNO. Toa e moeto razmisluvanje po site sekojdnevni slucuvanja. Goran B. () Петок, 13 Август 2004 Goran B. (Skopje) Петок, 13 Август 2004 Branko Crvenkovski etnickiot Makedonec a politicki Albanec koj uspea da vpregne mnogu nasi volovi vo vlaskoto ralo, ja preora Makedonija i ce se obide na ova zlostorstvo(teritorijalnata podelba po terk na balistite) da mu dade ljudsko obrazlozenie i opravduvanje i normalno ce go potpise zakonot (kako opravdan).. Koj Makedonec ova ne go boli toj nema srce. VMRO-NARODNA () Петок, 13 Август 2004 SE GLEDA PRAVOTO LICE NA GNASNITE MUSLIMANI. TIE SE SAMO DA STVORAT GOLEMA ALBANIJA I DA GI ETNICKO CISTAT DRZAVITE OD PRAVOSLAVNITE. SIPTARI KE PLACITE KE OSTANETE BEZ ZEMJA DA VI GO EBAM MAMETO VASHE MUSLIMANSKO. SRBITE OD TAMU NIE OD OVDE GOTOVI KE BIDITE. DA BIDI GOSPOD SO NAS PRAVOSLAVNITE DA ZIVEE MAKEDONIJA. LJUPCO I SESELJ ZAEDNO, ZA DA NEMA SIPTARI. NAPRED BB () Петок, 13 Август 2004 Unpared se izvinjavam sto moj Makedonski nije bas na nivou pa mozda nisam uvek razumeo sta se sve pise po vasim novinama I ovim pricaonama. Nadam se da vas to nece naljutiti. Ima nekoliko stvari koje upadaju u oci dok citam poruke na ovom sajtu, prva od kojih je neverovatna doza primitivstine I samo-destrukcije nekih citatelja. Imam dilemu dali su bas svi potpisani kao Makedonci ustvari bas to – Makedonci, jer ako jesu, onda tesko vama I vasoj zemlji. Ja bih ipak pre rekao da su to Albanci ili neki drugi koji koriste svoje znanje da bi podmetali kukavicje jaje kod Makedonaca I to na nacin da pisu grozote kao uciemo, zaklacemo, udavicemo Siptare, pa cemo ovo-pa cemo ono … Ponovo, nadam se da su potpisi neiskreni I da su to ustvari Albanci maskirani pod Makedonskim potpisom. Druga stvar koj privlaci paznju je nesvesnost pokreta za negaciju vaseg zakona za – kako vi kazete – decentralizaciju. Mislim da je vasa opozicija na pavom putu da postigne Pirovu pobedu, ili bolje receno, ceh svog uspeha platice na lokalnim izborima. Vasa je vlast uspela dokazati da je opozicija jos uvek u filmu ranih devedesetih I nije sposobna izgraditi svremeno drustvo ravnopravnih. Pobeda etnickog refernduma bit ce kraca nego referendum sam, jer ce tim aktom opozicija demonstrirati etnicki pristup stvarima od drzavnog znacaja, sto ce Albanci perfidno iskoristiti u Makedoniji I Kosovu. Ukratko receno, zbog par prigradskih naselja, izgubice se puno vrednije teritorije. No ukoliko to makedonci misle dozvoliti sebi, budeti siogurni da stranci nece. Mada zanimljivo, misljenje jednog vaseg profesora (Frokovski ili Frakovski?) da ce stranci prihvatiti ono sto vecina odluci je krajnje naivna I – oprostite – glupa. Nit EU nit SAD nece uvuci sebe u takvu igru zarad Makedonaca, prihvatajuci presedan koji ce se kasnije primenjivati na Kosovu, u Crnoj Gori i Bosni. Uostalom, takve primedbe kao ova od spomenutog profesora ukazuje na to da se opopzicija zaletjela u nesto o cemu – blpago receno – nema pojma. Makedonska opozicija moze nastaviti protestirati I oglasiti svoje protivljenje, ali treba jos jednom razmisliti sto dobija a sto gubi referendumom. Ponovicu, mislim da ce na kraju price Albanci – a ne Makedonci – biti pravi prakticni pobjednici od odrazavanja takov referenduma. Gledano sa strane, Makedonci su sad u poziciji u kojoj su bili Kosovski Albanci pre martovskih dogadjanja – simpatije sa svih strana, su presahnule nakon sto su CNN I BBC izvestile o paljevinama I ubistvima. Vi ste nazalost veoma blizu da dozivite isti scenario. Tokom mog boravka u Skoplju morao sam konstatirati nevidjenu dozu kratkovide manipulacije sa vjerskim osecanjima ljudi, wild-imagination-conspiracy-theories o nekim Pravoslabnim savezima radi “spasa Makedonije”, hrscanske naklonosti amerikanaca prema ovim ili onim. To je jednsotavno naivno, ali I te kako pogubo misljenje za Makedonce. Pre svega, treba reci istinu – Amerikanci (administracija) imaju problema sa Arapima I Irancima, ne sa muslimanima. Drugo, zapadnjaci su svesni da njihova jedina iskrena potpora na Balkanu dolazi iz Tirane I sa Kosova, oni dobro znaju da Beograd, Atina I Sofija, pa I Skoplje, iskazuju poslusnost tek zbog straha od moguce Albanske ekspanzije. Vashington zna da bez Tirane I Prishtine, americki dani na Balkanu su odbrojani. Usotalom, doviljno govori podtak da je Albanski Premier Nano bio jedini ugoscen od strane samog Busa tokom zadnje posete Jadranske trojke. Ne zalost, moram se sloziti sa konstatacijama velokig broja citalaca koji ne stede neke epitete na racun Albanaca, zbog kojih smo svi mi u njihovom okruzenju platili dobru cenu. Ali oni su realnost. Nasa je prva greska (koju jos uvek pravimo) ta sto mi nih smatramo nizim bicima. Ta nas je prepotentnost skupo kostala I ukoliko nastavimo sa takvim stavom – cena koju cemo platiti bice jos visa. Kad kazem to sjecam se reci jednog mog prijatelja – Engleza – koji radi na Kosmetu –koje je nakon mojih izjava da su Albanci glupi, neineligentni, nekulturni, nesavremeni, odgovorio veoma sazeta: “First, you’ve just described how we in the West consider the Serbs. Second, if they are such as you say, then you must be worst than them, ‘cause they won over you. Third, Serbs still talk about Albanians, while the later don’t even bother talking about Serbs anymore”. Vreme je promeniti taktiku: if we cant fight them, let’s join them. Vreme je da pocnemo misliti glavom a ne testosteronom. BB () Петок, 13 Август 2004 Unpared se izvinjavam sto moj Makedonski nije bas na nivou pa mozda nisam uvek razumeo sta se sve pise po vasim novinama I ovim pricaonama. Nadam se da vas to nece naljutiti. Ima nekoliko stvari koje upadaju u oci dok citam poruke na ovom sajtu, prva od kojih je neverovatna doza primitivstine I samo-destrukcije nekih citatelja. Imam dilemu dali su bas svi potpisani kao Makedonci ustvari bas to – Makedonci, jer ako jesu, onda tesko vama I vasoj zemlji. Ja bih ipak pre rekao da su to Albanci ili neki drugi koji koriste svoje znanje da bi podmetali kukavicje jaje kod Makedonaca I to na nacin da pisu grozote kao uciemo, zaklacemo, udavicemo Siptare, pa cemo ovo-pa cemo ono … Ponovo, nadam se da su potpisi neiskreni I da su to ustvari Albanci maskirani pod Makedonskim potpisom. Druga stvar koj privlaci paznju je nesvesnost pokreta za negaciju vaseg zakona za – kako vi kazete – decentralizaciju. Mislim da je vasa opozicija na pavom putu da postigne Pirovu pobedu, ili bolje receno, ceh svog uspeha platice na lokalnim izborima. Vasa je vlast uspela dokazati da je opozicija jos uvek u filmu ranih devedesetih I nije sposobna izgraditi svremeno drustvo ravnopravnih. Pobeda etnickog refernduma bit ce kraca nego referendum sam, jer ce tim aktom opozicija demonstrirati etnicki pristup stvarima od drzavnog znacaja, sto ce Albanci perfidno iskoristiti u Makedoniji I Kosovu. Ukratko receno, zbog par prigradskih naselja, izgubice se puno vrednije teritorije. No ukoliko to makedonci misle dozvoliti sebi, budeti siogurni da stranci nece. Mada zanimljivo, misljenje jednog vaseg profesora (Frokovski ili Frakovski?) da ce stranci prihvatiti ono sto vecina odluci je krajnje naivna I – oprostite – glupa. Nit EU nit SAD nece uvuci sebe u takvu igru zarad Makedonaca, prihvatajuci presedan koji ce se kasnije primenjivati na Kosovu, u Crnoj Gori i Bosni. Uostalom, takve primedbe kao ova od spomenutog profesora ukazuje na to da se opopzicija zaletjela u nesto o cemu – blpago receno – nema pojma. Makedonska opozicija moze nastaviti protestirati I oglasiti svoje protivljenje, ali treba jos jednom razmisliti sto dobija a sto gubi referendumom. Ponovicu, mislim da ce na kraju price Albanci – a ne Makedonci – biti pravi prakticni pobjednici od odrazavanja takov referenduma. Gledano sa strane, Makedonci su sad u poziciji u kojoj su bili Kosovski Albanci pre martovskih dogadjanja – simpatije sa svih strana, su presahnule nakon sto su CNN I BBC izvestile o paljevinama I ubistvima. Vi ste nazalost veoma blizu da dozivite isti scenario. Tokom mog boravka u Skoplju morao sam konstatirati nevidjenu dozu kratkovide manipulacije sa vjerskim osecanjima ljudi, wild-imagination-conspiracy-theories o nekim Pravoslabnim savezima radi “spasa Makedonije”, hrscanske naklonosti amerikanaca prema ovim ili onim. To je jednsotavno naivno, ali I te kako pogubo misljenje za Makedonce. Pre svega, treba reci istinu – Amerikanci (administracija) imaju problema sa Arapima I Irancima, ne sa muslimanima. Drugo, zapadnjaci su svesni da njihova jedina iskrena potpora na Balkanu dolazi iz Tirane I sa Kosova, oni dobro znaju da Beograd, Atina I Sofija, pa I Skoplje, iskazuju poslusnost tek zbog straha od moguce Albanske ekspanzije. Vashington zna da bez Tirane I Prishtine, americki dani na Balkanu su odbrojani. Usotalom, doviljno govori podtak da je Albanski Premier Nano bio jedini ugoscen od strane samog Busa tokom zadnje posete Jadranske trojke. Ne zalost, moram se sloziti sa konstatacijama velokig broja citalaca koji ne stede neke epitete na racun Albanaca, zbog kojih smo svi mi u njihovom okruzenju platili dobru cenu. Ali oni su realnost. Nasa je prva greska (koju jos uvek pravimo) ta sto mi nih smatramo nizim bicima. Ta nas je prepotentnost skupo kostala I ukoliko nastavimo sa takvim stavom – cena koju cemo platiti bice jos visa. Kad kazem to sjecam se reci jednog mog prijatelja – Engleza – koji radi na Kosmetu –koje je nakon mojih izjava da su Albanci glupi, neineligentni, nekulturni, nesavremeni, odgovorio veoma sazeta: “First, you’ve just described how we in the West consider the Serbs. Second, if they are such as you say, then you must be worst than them, ‘cause they won over you. Third, Serbs still talk about Albanians, while the later don’t even bother talking about Serbs anymore”. Vreme je promeniti taktiku: if we cant fight them, let’s join them. Vreme je da pocnemo misliti glavom a ne testosteronom. BB () Петок, 13 Август 2004 Unpared se izvinjavam sto moj Makedonski nije bas na nivou pa mozda nisam uvek razumeo sta se sve pise po vasim novinama I ovim pricaonama. Nadam se da vas to nece naljutiti. Ima nekoliko stvari koje upadaju u oci dok citam poruke na ovom sajtu, prva od kojih je neverovatna doza primitivstine I samo-destrukcije nekih citatelja. Imam dilemu dali su bas svi potpisani kao Makedonci ustvari bas to – Makedonci, jer ako jesu, onda tesko vama I vasoj zemlji. Ja bih ipak pre rekao da su to Albanci ili neki drugi koji koriste svoje znanje da bi podmetali kukavicje jaje kod Makedonaca I to na nacin da pisu grozote kao uciemo, zaklacemo, udavicemo Siptare, pa cemo ovo-pa cemo ono … Ponovo, nadam se da su potpisi neiskreni I da su to ustvari Albanci maskirani pod Makedonskim potpisom. Druga stvar koj privlaci paznju je nesvesnost pokreta za negaciju vaseg zakona za – kako vi kazete – decentralizaciju. Mislim da je vasa opozicija na pavom putu da postigne Pirovu pobedu, ili bolje receno, ceh svog uspeha platice na lokalnim izborima. Vasa je vlast uspela dokazati da je opozicija jos uvek u filmu ranih devedesetih I nije sposobna izgraditi svremeno drustvo ravnopravnih. Pobeda etnickog refernduma bit ce kraca nego referendum sam, jer ce tim aktom opozicija demonstrirati etnicki pristup stvarima od drzavnog znacaja, sto ce Albanci perfidno iskoristiti u Makedoniji I Kosovu. Ukratko receno, zbog par prigradskih naselja, izgubice se puno vrednije teritorije. No ukoliko to makedonci misle dozvoliti sebi, budeti siogurni da stranci nece. Mada zanimljivo, misljenje jednog vaseg profesora (Frokovski ili Frakovski?) da ce stranci prihvatiti ono sto vecina odluci je krajnje naivna I – oprostite – glupa. Nit EU nit SAD nece uvuci sebe u takvu igru zarad Makedonaca, prihvatajuci presedan koji ce se kasnije primenjivati na Kosovu, u Crnoj Gori i Bosni. Uostalom, takve primedbe kao ova od spomenutog profesora ukazuje na to da se opopzicija zaletjela u nesto o cemu – blpago receno – nema pojma. Makedonska opozicija moze nastaviti protestirati I oglasiti svoje protivljenje, ali treba jos jednom razmisliti sto dobija a sto gubi referendumom. Ponovicu, mislim da ce na kraju price Albanci – a ne Makedonci – biti pravi prakticni pobjednici od odrazavanja takov referenduma. Gledano sa strane, Makedonci su sad u poziciji u kojoj su bili Kosovski Albanci pre martovskih dogadjanja – simpatije sa svih strana, su presahnule nakon sto su CNN I BBC izvestile o paljevinama I ubistvima. Vi ste nazalost veoma blizu da dozivite isti scenario. Tokom mog boravka u Skoplju morao sam konstatirati nevidjenu dozu kratkovide manipulacije sa vjerskim osecanjima ljudi, wild-imagination-conspiracy-theories o nekim Pravoslabnim savezima radi “spasa Makedonije”, hrscanske naklonosti amerikanaca prema ovim ili onim. To je jednsotavno naivno, ali I te kako pogubo misljenje za Makedonce. Pre svega, treba reci istinu – Amerikanci (administracija) imaju problema sa Arapima I Irancima, ne sa muslimanima. Drugo, zapadnjaci su svesni da njihova jedina iskrena potpora na Balkanu dolazi iz Tirane I sa Kosova, oni dobro znaju da Beograd, Atina I Sofija, pa I Skoplje, iskazuju poslusnost tek zbog straha od moguce Albanske ekspanzije. Vashington zna da bez Tirane I Prishtine, americki dani na Balkanu su odbrojani. Usotalom, doviljno govori podtak da je Albanski Premier Nano bio jedini ugoscen od strane samog Busa tokom zadnje posete Jadranske trojke. Ne zalost, moram se sloziti sa konstatacijama velokig broja citalaca koji ne stede neke epitete na racun Albanaca, zbog kojih smo svi mi u njihovom okruzenju platili dobru cenu. Ali oni su realnost. Nasa je prva greska (koju jos uvek pravimo) ta sto mi nih smatramo nizim bicima. Ta nas je prepotentnost skupo kostala I ukoliko nastavimo sa takvim stavom – cena koju cemo platiti bice jos visa. Kad kazem to sjecam se reci jednog mog prijatelja – Engleza – koji radi na Kosmetu –koje je nakon mojih izjava da su Albanci glupi, neineligentni, nekulturni, nesavremeni, odgovorio veoma sazeta: “First, you’ve just described how we in the West consider the Serbs. Second, if they are such as you say, then you must be worst than them, ‘cause they won over you. Third, Serbs still talk about Albanians, while the later don’t even bother talking about Serbs anymore”. Vreme je promeniti taktiku: if we cant fight them, let’s join them. Vreme je da pocnemo misliti glavom a ne testosteronom. http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ http://www.democrats.org/contact/ (http://www.democrats.org/contact/) Петок, 13 Август 2004 PISETE IM NA DEMOKRATITE VO AMERIKA, ZA TOA KOI SE I STO SE SIPTARITE!!! http://www.democrats.org/contact/ KOI SE SIPTARITE () Петок, 13 Август 2004 LUGE AJDE EDNA GOLEMA INTERNET AKCIJA PROTIV SIPTARITE!!! VE MOLAM PISETE IM NA DEMOKRATITE!!! http://www.democrats.org/contact/ KOI SE SIPTARITE () Петок, 13 Август 2004 LUGE AJDE EDNA GOLEMA INTERNET AKCIJA PROTIV SIPTARITE!!! VE MOLAM PISETE IM NA DEMOKRATITE!!! http://www.democrats.org/contact/ KOI SE SIPTARITE () Петок, 13 Август 2004 LUGE AJDE EDNA GOLEMA INTERNET AKCIJA PROTIV SIPTARITE!!! VE MOLAM PISETE IM NA DEMOKRATITE!!! http://www.democrats.org/contact/ KOI SE SIPTARITE () Петок, 13 Август 2004 LUGE AJDE EDNA GOLEMA INTERNET AKCIJA PROTIV SIPTARITE!!! VE MOLAM PISETE IM NA DEMOKRATITE!!! http://www.democrats.org/contact/ KOI SE SIPTARITE () Петок, 13 Август 2004 LUGE AJDE EDNA GOLEMA INTERNET AKCIJA PROTIV SIPTARITE!!! VE MOLAM PISETE IM NA DEMOKRATITE!!! http://www.democrats.org/contact/ MK () Петок, 13 Август 2004 A sto MISLEVME nie Makedoncite koga premolceno go odobrivme Ramkovniot dogovor sto znaci kapitulacija na drzavata. Iako ne bevme porazeni na voeno pole "nasite" politicari si potpisaa deka ke ja sproveduvaat Prizrenskata deklaracija. I denes povtorno se cudime. Siptarite imaat strategija koja ja sproveduvaat cekor po cekor. Sto imame nie. Nemame strategija, nemame patriotizam, deluvame difuzno i nekorrdinirano, mal e brojot na onie sto imaat silna MAKEDNOSKA NACIONALNA SVEST, mnogu e mala spremnosta da se zrtvuva Lidija (bitola) Петок, 13 Август 2004 Dragi moj BB. Ako sve tako dobro razumes sto se tice Albanaca Amerikanaca i sve druge, kao naprimer Srbe, STO SVE TO STO OVDE PISES, zasto ne predlozis Srbima, SRbima u Kosovo Crnogorcima koji isto tako imaju problema sa Albancima. Ako tvoji saveti bi bili dobro implementirani u Srbiji, sigurno to da bi prihfatili i Makedonci.Koliko su Makedonci glupi i dali su glupi, nije dobro da to sada raspravljamo. Ali ti kao "DOSTA" pametan primeni to sto nama kazes u Srbiji, pa ako je tamo dobro, moze bidi dobro i u Makedoniji, STO i NEZNACI da bi ovde bilo isto tako dobro.LJUDI nisu ni glupi, nitu budale, ali svakodnevni promlemi sa ALbancima irtiraju, pa narod reaguje tako kako sto reaguje. Izvini za Greske jer ja neznam bas dobro Srpski jezik Пирински македонец (Благоевград) Петок, 13 Август 2004 нема как от 1945 година да се формира силна македонска национална съвест. малко е, нема традиции, нема вековна история и култура различна от българсктата. а освен това само в една част от Македония. Пиринските македонци са си българи открай време, а егейските гръцката държава не ги признава ни за македонци, ни за българи. Албанците си имат държава и, знаят що сакат и ке си го земат Goran B. (Skopje) Петок, 13 Август 2004 Vojnata so siptarite bese nasilno prekinata , no taa prodolzuva vo drugi oblici. Pa zatoa slobodno ako vi dojde da gi pluknete tie genetski teroristi , povelete na sajtov. Da se iznaplukame, da vidat deka ne sakame sozivot so mutanti,paraziti.........A za tatarite sto mislat deka nie Makedoncite sme kominternovska nacija treba da znaat deka sme najcista nacija. Tie imaat golem kompleks zasto se turlitava nacija sto tatari sto cuvasi sto avari sto sloveni sto turci sto trakijci. No mora da se malku srekni sto vo nivnata krv ima i nasa makedonska ,a vo nasata krv nema nisto od toa nivno azisko. Bidejki treba da odam na rabota i nemozam povtorno da pisam na kraj da gi pozdravam nasite prijateli od golema albanija: DA VI EBAM MATER NA SITE OD PRISTINA DO VALONA. ДО РЕТАРДИРАНОТО КОМУЊАРЧЕ (СИ ЗНАЕШ ДЕКА Е ЗА ТЕБЕ) Петок, 13 Август 2004 ДО КОГА КЕ ГИ ДАВИШ ЛУГЕВО НА WEB-ов СО ТВОЈОТ “ИСПРИЧАН ЛОШ СРПСКИ“ ТЕКСТ СО НАСЛОВ “ББ“?! ИМБЕЦИЛУ КАДЕ ТИ СЕ ДРУГИТЕ 2 ТЕКСТОВИ “СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА“ И “НИКОЛА И ЉУБЧО ....“?! И ДА НЕ ЗАБОРАВИШ ДА ОСТАВИШ БРОЈ ДА ТИ СЕ ЈАВИМЕ ИМБЕЦИЛУ! () Петок, 13 Август 2004 i dodeka tie veke zboruvaat za svoite nacionalni celi, nie si sedime i mnogu ne se sekiirame sto ja gubime drzavata. Ne mozeme da sobereme ni 150, 000 potpisi, posto pak sme razedineti. DO VLASKOSLAVITE () Петок, 13 Август 2004 LIDIJO KOGA TI SE EBES JA SAKAS SAMO GLAVATA VNATRE ILI CELIOT KUR? A ZA DRUGITE NE IMA MNOGO I NE TROPAJTE GLUPOSTI DA ZNAETE DEKA NIE ZA 48 CASOVI 800000 POTPISI SOBIRAME A VI MISLITE MU JA. A ZA TOJ BULASOT STO SE PRESTAVUVA KO OD RADUSA DA MI GO PUSISI KUROT KAKO STO PISUVAS BE TATARU EDEN, PROSVETI SE MALCE BULASU EDEN. A ZA EBENJETO VO SAJTOT SAMO VIE STE MAJSTORI A NIE SI EBEME KAJ STO TREBA I KAKO TREBA. VMRO--BALISTICKA FORMACIJA () Петок, 13 Август 2004 VMRO--BALISTICKA FORMACIJA () Петок, 13 Август 2004 VMRO--BALISTICKA FORMACIJA () Петок, 13 Август 2004 VMRO--BALISTICKA FORMACIJA () Петок, 13 Август 2004 Nevrokop () Петок, 13 Август 2004 Ajde, Chestito! So srekja! () Петок, 13 Август 2004 Se gleda koj e balisticka formacija i koj koalicira so niv. Ne se pravi glup, takov si, glupaku eden AB (Do gadot sto se obraka na Lidija) Петок, 13 Август 2004 Spored istrazuvanjata na "WorldWideResearch" i "Durex" vo 1997 god. siparite imaat najmali penisi vo svet. A kaj im se najmali uste i si gi secat. So sto ke ebete vie be seljacista edni, da vi ebam semeto. So prst, dojdi da vidis kaurski kur kako dupi. Zatoa vasite si gi bricat pickite, za da ne vi smetaat vlaknata i penetrirate podlaboko, do 7 sm maximum, da vi ebam gadovite so golemi nosovi i mali kurovi NE E OVA SEX STRANICA..AJVANI EDNI () Петок, 13 Август 2004 Ova e SHUGA stranica (Bolnicata vo Chair ja zagadija!) Петок, 13 Август 2004 MK-JAVI SE VO BARDOVCI..HITNO E () Петок, 13 Август 2004 AB (do znaat koi) Петок, 13 Август 2004 ABe secen eden, od vas siptarite se zagadi bolnicata vo cair, otkako se zaposlija gadovi kako vas sto perat cmar so race a posle gi fakaat bebinjata, MK-SEGA SI AB,PAK SE MENUVAS () Петок, 13 Август 2004 NEGO OZBILNO TE BARAAT VO BARDOVCI,JAVI SE ,DA NE KAZAT LUGETO ,PAK SI IZBEGAL..DOKAZI IM DEKA SI POSTEN I JAVI SE.... DO MK () Петок, 13 Август 2004 EJ ,MK AJ KAZI MALKU ZA SEVERINA I GANKA,SLUSNAV SE "MAVNAA" VO TROJKA, TI SI PODOBRO INFORMIRAN,ZAEDNO SO NIV JADESE I PIESE.....ZITI SE AJ KAZI MALKU POVEKE ZA NIV....TE MOLAM AMAN () Петок, 13 Август 2004 AMAN () Петок, 13 Август 2004 AB () Петок, 13 Август 2004 Koj vi e toj MK, AB se moite inicijali AB SEGA SE PRAVIS LUD,NE PALI... () Петок, 13 Август 2004 AB () Петок, 13 Август 2004 Najiskreno jas sum AB, ne sum nikakov MK, a koj si ti sto prasuvas? Mozes bar da se prestavis, ili bar inicijali da napises Toa sum jas Kristofer! () Петок, 13 Август 2004 Nasa istoriska zadaca e da jo iskorenime Shugata kaj Shiptarite! ТРАГЕДИЈА () Петок, 13 Август 2004 ТОЈ Е РЕТАРДИРАНОТО КОМУЊАРЧЕ “ДА ВИНЧИ“, “ВМРО--БАЛИСТИ“, “ББ“, “СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА“, “БАЛКАН“ И МНОГУ ДРУГИ ПСЕВДОНИМИ ОД НЕГОВАТА КОМУЊАРСКО ОПСЕДНАТА MULTI PERSONALITY ЛИЧНОСТ! СТИЛОТ МУ Е ПРОСТ( ЧИТАЈ 3 ТОЧКИ РЕЧЕНИЦА) И ТОЈ Е ВЕРНАТА ПУДЛИЦА НА БУЧКО И БРАНЕ! Do Pirinski Makedonec () Петок, 13 Август 2004 Mi stvarase konfuzija naslovot odnosno nikot . pa od tvoeto pismo deka sekoj idiot moze da pisuva se svativ deka si pisuvas odnosno si mislis za sebe i vo pravo si pisuvaj, be bratu makedonski . Pisuvaj kako bugarin taka ke te razlikuvame. Ama pusta zelba da se bide makedonec e golema EJ SHIPTARI !!! (BITOLA) Петок, 13 Август 2004 Edno e sigurno i jasno,...moletese vo vashiot ALAH da nepukne po vtor pat a ako pukne polosho od Bosna ke ve najdi, ima da ve istrebime do posleden da bidite 110% sigurni...EEE ! togash ke vidite kako se zivee vo Kosovo i Albanija oti ovde najdovte i zajdovte....Ne zaboravajte,...ke si gi platite site grevovi za celo vreme pominato, ali ovajpat duplo,...bidete sigurni..............SE CEKA SAMO PRVATA PUSHKA DA PUKNE ! Djuro (proevce) Петок, 13 Август 2004 Do site Makedonci siptarite ne se krivi tie dobia samo toa sto go platia ako ste site slozni platete i vie pa ke ve bide i vas a ne kako kumunjarive ropajte bez pari i kradete ja drzavata i ebete go narodot vo zdrav mozok se dodeka ne mu dodee i da stane da kaze dost a toa se sluci posle 5 vekovi so Turcite mozebi posle 10 veka ke se sluci isto ako nie facame na kondicija ke vidite vie strumfovi ke dojde naseto a na gazda Brane da mu pomozi Gospod kolko toj na narodot Do Pirinski Bugarin () Петок, 13 Август 2004 Nie znaeme kakva istorija imame, a znaeme kakva i vasata revolucija. SEXUALNAI ORALNA. Vie ste doajeni na lizenje jajca i toa e istorijata vasa. A revolucionerna istorija vi e sexualnoto vojuvanje na vasite devojki i zeni so siptarite pa bidejki ste vo dobra faza na napredok se nadevam deka semeto ke im go isusite. Pozdrav. Denis () Петок, 13 Август 2004 Narod sto ima mladina kako Boris Kondarko ne treba da se grizi za svojata idnina (citaj:drzava)... Zosto? Zatoa sto ke ostane bez idnina.. () Петок, 13 Август 2004 Abe sto ripat samo tolku abe ednas da puknat site ke izbegat koj kade vidi koj kaj baba koj kaj najde jas vikam samo nekoj pogolema bomba koga imad vladata sednica pa da moze site do eden da se istrebat tie sto ne i trebat na makedonija i posle ke moze nekako da se odinapreed i da se gradi sozivot a se dodeka se tie ovde zivot vo makedonija nema ama za nekoja godina i neja ke ja snema siptarite uster sega vi kazuvat sto ke se slucuva i toj ramkoven diogovor uste sto veke ne ima vo nego naredno e da ja smenime i himnata pola na makedonski pola na albanski pa imeto i taka grcite ne ni go sakat akogo stavime albansko togas moze nema da se protivat i neznam i nemopzam da gi razberam tie nas vodaci pustia teroristi od kosovo da ni vodat drzava i kako prvo tie se azilanti kaj nas akoj i dozvolil da vodat drzava ova nema go nigde vos vetot samop vo makedonija pa zatoa sto nie se znaeme abe nieli za se ne biva naj glupa nacija sme DO MK OD DA VINCI () Петок, 13 Август 2004 MK-NE SERI MNOGU,GLEDAM OLIMPIJADA,OTVARANJETO VO ATINA, I NE UPOTREBUVAJ MNOGU IMINJA NA SAJTOV,GI BUNIS LUGETO,KAZI MI ZA SEVERINA....AJDE I NE MRCI,VMROVSKO -GOMNO DO MK OD DA VINCI () Петок, 13 Август 2004 ABE MK,CEL DEN SI NA NETOV,NEMAS LI DRUGA RABOTA VO ZIVOTOT,NAJDI SI NEKOE HOBI,MNOGU E POZDRAVO, TOA E ZA TVCE DOBRO,GLUPAKU EDEN, EEEEEEEEEEE NEMA VMRO, ETE TI PRST......SAKAS DA LAPAS USTE ,UMRE TOA VREME,GOTOVO E,UKRADE STO UKRDE,NEMA VEKE.....AMA ARAM E,A TOA SE VRAKA SO LOSO VO ZIVOTOT...ARAM NE SE JADE..OOO MK MAKEDONIJA () Петок, 13 Август 2004 LUGE OSVESTETE SE I VIDETE KADE ODI MAKEDONIJA!!! NE E TOCNO TOA DEKA MAKEDONIJA KE BIDE GRCKA ILI SRPSKA, ZATOA STO NA GRCIJA MAKEDONIJA NE I TREBA ( NE I TREBA PROBLEM NA GLAVA ODNOSNO NE I E DOZVOLENO DA JA IMA I OD TURCIJA I OD EU A NAJVAZNO OD SE OD SAD!!! ) A SRBITE SE PREMNOGU SLABI TOA DA GO OSTVARAT A NAVISTINA GO POSAKUVAAT! MAKEDONIJA KE BIDE POLOVINA ALBANSKA POLOVINA BUGARSKA! NIKOJ NE SPOMNUVA DEKA BUGARIJA VO MOMENTOT E NAJBLISKU DO OSTVARUVANJE NA SVOJATA CEL. NA SVOJA TERITORIJA IMA RAZUZNAVACKI INSTALACII ( CIA , NSA, DIA ) NAJMOKNI NA BALKANOT KOI STO GI UPRAVUVA TAA. IMA PODDRSKA OD NAJMOKNITE DRZAVI VO SVETOT ZA OSTVARVANJE NA SVOJATA CEL. NAJBOLNO OD SE E STO MNOGU LUGE TOA GO ZNAAT NO NE GO KAZUVAAT! NIEDEN POLITICAR OD REGIONOV NEMA TAKVA MOK KAKO BUGARSKIOT MASON KRALOT SIMEON SAKSOBURGOTSKI. TOJ E COVEKOT KOJ STO GO UPRAVUVA BALKANOT POVRZAN SO NAJMOKNITE KONSPIRATIVNI INSTITUCII VO SVETOT. VO MAKEDONIJA IMA NAVISTINA PLODNA POCVA ZA OSTVARUVANJE NA SAMATA IDEA, FAKT E DEKA GOLEM DEL OD MAKEDONSKOTO NASELENIE E SO PRO-BUGARSKA ORIENTACIJA ( VMRO-DPMNE ) I E INDOKTRINIRANO. BUGARIJA KONTROLIRA SKORO 70% OD NEVLADINITE ORGANIZACII VO R. MAKEDONIJA PREKU FINANSIRANIOT OD CIA - REGIONALEN CENTAR ZA RAZVOJ NA DEMOKRATIJATA VO JUGOISTOCNA EVROPA. DOBIVANJETO NA BUGARSKITE PASOSI E USTE EDEN PROEKT NA BUGARIJA ZA OSTVARUVANJE NA SVOJATA CEL. ZOSTO NIKOJ NE I KAZUVA NA MAKEDONSKATA JAVNOST DEKA NE SLUCAJNO MAKEDONSKIOT TELEKOM E PRODADEN NA MATAV ODNOSNO NA DOJCE TELEKOM, TOA E NAPRAVENO PORADI VLIJANIETO NA BUGARSKIOT KRAL VO TIE KOMPANII? NA RED E PRIVATIZIRANJETO NA ESM ODNOSNO PRODAZBATA NA SAMATA KOMPANIJA NA KOMPANIJA BLISKA ILI VO SOPSTVENISTVO NA KRALOT SIMEON, ISTOTO KE SE SLUCI I SO FONDOT ZA PATISTA, VODITE ITN. CELTA E BUGARIJA KAKO SLOVENSKA ZEMJA DA IMA NAJGOLEMO VLIJANIE VRZ BALKANOT, ODNOSNO PRIMARNO VRZ NAJBITNIOT DEL NA BALKANOT - MAKEDONIJA A POTOA I VRZ OSTANATITE SLOVENSKI DRZAVI OD OVOJ REGION. KOSOVO KE BIDE NEZAVISNO I MNOGU SKORO ALBANCITE OD MAKEDONIJA KE POSAKAAT DA IMAAT SPECIJALNI ODNOSI SO " SVOITE KOSOVSKI BRAKA " A TOA ZNACI DEFAKTO FEDERACIJA NA MAKEDONIJA SO KOSOVO KOJA KE BIDE OPRAVDUVANA SO POLESNO INTEGRIRANJE NA MAKEDONIJA VO EU STO NIKOGAS NEMA DA SE SLUCI ZATOA STO NEMA DA POSTOIME!!! MAKEDONIJA E VO NAJLOSA EKONOMSKA SOSTOJBA OD SITE ZEMJI NA BALKANOT I ZA ZAL VO EVROPA. ISTO TAKA NE SMEE DA SE IZOSTAVI I VLIJANIETO STO TURCIJA GO IMA VO CELAVA SITUACIJA, TURCIJA ODNOSNO SLUZBATA -MIT- E INVOLVIRANA VO PODRZSKA NA ALBANSKITE ASPIRACII ZATOA STO VO NEJZIN INTERES E MOKNA ALBANIJA SO PROSIRENA TERITORIJA PREKU KOJA MOZE DA VRSI VLIJANIE VRZ OVOJ DEL OD EVROPA NO I POSIROKO SO OGLED NA GEOSTRATEGISKOTO ZNACENJE NA SAMIOT REGION. GJOKO (SKOPJE) Петок, 13 Август 2004 A BE DOSTA SO SIRENJE NACIONALIZAM, DOSTA SO NAVREDI , I JAS SE SOGLASUVAM SO GORENAVEDENIOT KOMENTATOR , DEKA NA MAKEDONEC TOLKU DEMOKRATIJA E LOSA RABOTA. DOSTA VISE SO TOA , OVIE NAVREDI SEKAKO GI PRVAAT TIE OD ISTOCNA MAKEDONIJA STO IMAAT BUGARSKO POTEKLO I JAZIK , TIE TAKA NAVREDUVAAT , TIE SE ELJACI NEOBRAZOVANI , JA NE VERUVAM DEKA NEKOI OD SKOPJE ILI KUMANOVO BI REAGIRAL TAKA . Zemeno od www.vreme.com.mk http://www.vreme.com.mk/index?nid=9519&akcija=komentari
RedAlert Ova mi e simptomaticno - toj sto ja dal izjavata(Fazli Veliu) ne e kriv,tuku toj sto ja prenesuva e provokator i vinovnik.Koja e ovaa logika?Sega mi e jasno zosto go snema brat mu na Fazli Veliu 2001 godina.A ova govedo mesto da sedi vo zatvor ni drzi govori za golema albanija i sedi vo parlamentot trosi nasi pari.
IvanC
quote:
Originally posted by Strelec
Да, јас бев тој што го избриша текстот! И пред да дојдат ’ајваровци’, а и после тоа, овој форум бил имун на обраќања од типот на ’глуп’ и обраќања од типот на ’шиптар’! Форумов е навистина сега содржински побогат и многу ми е драго дека е така, но правилата и понатаму остануваат правила. Реално, ниту еден форум не може да биде без провокации (дури тие го прават форумот и поинтересен), но од упатување навреди ќе мораме да апстинираме сите!
Ova 100% go podrzuvam! Fala Bogu da se najde nekoj forum koj e imun na tie raboti od tipot glup i slicno, posledicata e da ako se dozvoli od pocetokot toa degeneracija nastapuva vednas, zatoa i na ajvar dali 10% od registriranite ucesnici ucestvuvaa vo raspravii i na kraj forumot bese dominiran od idioti vo 90% od slucaevite. Cest na izuzetoci. Znaci samo sechi se ostro. Red mora da ima.
IvanC
quote:
Originally posted by Maleshevo
Стрелец не ме бриши, сакам да видам дали буехим е навистина албанец, како што сам вика. Bluehim shok, Cka po bon no vmacedoniaforum ?
Sto si zapnal be dali e Albanec? Jas coekot ne go znam i ne mu ja znam nacionalnata opredelba iako sum siguren 99% deka e Albanec, ama toa bas ich ne mi prechi tuku naprotiv, coekot e na forumov konstruktiven. Moze da imam mislenje za odnesuvanjeto na Albancite vo Makedonija i da mislam negativno za toa ama ovoj poedinec ama bas nishto ne prechi.
Maleshevo Докторе, што ти се мешаш кај што не ти е работа? Не е проблемот дека е Албанец и ме радува дека е меѓу нас, тоа веќе го подвлеков, туку дека ги релативираше дивјаштвата и тврдеше дека и Македонците така би постапиле... Тоа не беше ама воопшто констуктивно од негова страна.
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by RedAlert
I drug pat koga unitarno ke slavite pobeda na Albanija ve molam da ne vi tekne da projdete niz Aerodrom.
Слушнавте ли а? а не дај боже да поминете низ страниците на овој интернет форум да видете што јунаци има [:D]
Maleshevo На што работи албанската кауза и што им е целта преку новата територијална поделба и децентрализација. [img]http://www.albanian.ca/cityguide/MacMap.jpg[/img] http://www.albanian.ca/Macedonia.htm [img]http://www.rnw.nl/hotspots/assets/images/Macedonia_Skopje-1.jpg[/img] [img]http://www.realitymacedonia.org.mk/Images/252/GreaterAlbania.gif[/img]
vmro
quote:
Originally posted by RedAlert
I pak nema reakcii tuku otvorile tema za Tutsite i hutite vo Rwanda?Bravo majstori.A Fazli Veliu samo neka sonuva ako pocnuvaat vtor pat da znaat deka loso ke si pominat.Stop na federalizacijata!
abe kakvo pocnuvanje, od 2001 pa do sega rabotite mnogu se izmenija, posebno posle ova vo severna osetija... a posebno komentarot na putin deka london i vashington imaat dvojni standardi za terorizam, i izjavata na nacalnikot na generalshtabot na ruskata armija deka ke napagaat teroristicki celi nasekade vo svet, a najnoviata statistika za izborite vo usa kade shto bush bega so 10%, shto znaci deka ako pobedi se ova ke prodolzi.... drugo e sega nema veke "nie albancite sme zrtvi na srpskite i makedonskite paravoeni formacii koi kolat zeni i deca" nepali poveke toa, a oni se svesni, sega oni ziveat od luge kako shto se bUCKovski i crvenkovski gi drzat pod zakani celo vreme i dobivaat shto sakaat... spored mene reshenie za problemot e predvremeni izbori ali ne kako shto beshe podobro magare nego ovie shto se sega, znaci da se izbere potpolno nova politicka garnitura, luge koi znaat da kazat NE i luge koi ne rabotat pod pritisoci....
Maleshevo Уште една карта која го покажува големоалбанскиот фашизам и неговата цел. [img]http://www.shqiperiaebashkuar.org/Pikturat%20ndihmese/harta-1912.jpg[/img]
Pro_Patria Maleshevo tie se borat za toa,a nie ako sme klosari mojme da gi ostajme bez borba da ni ja zemat Makedonija.Gledam Shiptarive bile okolu 800 000 vo MK.Na ova samo coek da se nasmee i nisto drugo.Vo nivnata t.n Golema Albanija vleguva i Ohrid,Bitola,Prilep gradovi vo koi shiptarive(zaedno) se pomalku od 5 %.Ili mozda nivna strategija e "eden shiptar tamu e nasa zemja". "Koj se bori moze da izgubi,koj ne se bori vekje izgubil"[^]
Maleshevo Јас од странство ќе додјам да гласам на референдумот. Колку други Македонци ќе дојдат не знам. Струга, Охрид, Битола (Прилеп не е), Скопје (17%), Куманово (30%), тоа се долгорочни цели на албанската кауза како дел од една албанска држава. И во Охрид (околу 5-10%) и Битола (8%) има Албанци, сега тие се таму во малцинство, но во малцинство беа пред 30 години и во Гостивар и во Тетово, па сега гледај како е таму. Ако прошеташ низ Охрид ќе забележиш дека ги има многу повеќе од пред 15 години. Така да тоа што си ги планираат и Охрид и Битола, тие знаат зошто тоа го правта. Тие не се интегрираат во Македонската држава и не се мешаат со нас Македонците. СЕкоја чест на исклучоците, тие можеме да го сметаме како наши пријатели.
vmro
quote:
Originally posted by Maleshevo
Јас од странство ќе додјам да гласам на референдумот. Колку други Македонци ќе дојдат не знам. Струга, Охрид, Битола (Прилеп не е), Скопје (17%), Куманово (30%), тоа се долгорочни цели на албанската кауза како дел од една албанска држава. И во Охрид (околу 5-10%) и Битола (8%) има Албанци, сега тие се таму во малцинство, но во малцинство беа пред 30 години и во Гостивар и во Тетово, па сега гледај како е таму. Ако прошеташ низ Охрид ќе забележиш дека ги има многу повеќе од пред 15 години. Така да тоа што си ги планираат и Охрид и Битола, тие знаат зошто тоа го правта. Тие не се интегрираат во Македонската држава и не се мешаат со нас Македонците. СЕкоја чест на исклучоците, тие можеме да го сметаме како наши пријатели.
bravo majstore ako stvarno dojdesh da glasash zasluzuvash pocit...
graf dui can go to hell. taka jas velum
RedAlert I pak nema reakcii tuku otvorile tema za Tutsite i hutite vo Rwanda?Bravo majstori.A Fazli Veliu samo neka sonuva ako pocnuvaat vtor pat da znaat deka loso ke si pominat.Stop na federalizacijata!
Thief Стрелец, дечково нешто на наша сметка, а?! [:D] Му се плаче, значи, ДПМНЕ што не е на власт! [:D]
RedAlert Jas mislam deka edinstven na koj mu se plache se iljadnicite gragjani izmameni od SDSM shto vaka ja prodavaat Makedonija.Na primer partenikot Gomnarko pardon Kondarko izjavuva citiram"Ne e mozno Veliu da rekol takvo nesto.Zatoa ne komentiram".Znachi chovekot koj flrashe bombi vo Kichevo i Kumanovo,shto beshe organizator na pederskite akcii vo zaseda spored Kondarko ne e mozno da rekol takvo neshto.Ovoj GAD - Veliu trebashe sose brat mu vo JAMA da zavrshi ama ima ushte vreme.A ti Thief gledaj malce shto se sluchuva vo Makedonija a ne vo Afrika i porasni nekogash nad partiskite interesi i napravi neshto dobro za Makedonija za pochetok odi potpishi se za referendum.
zArE Koj go 4itase prfiot post cel :)))) mene me mrzese :)
tincheto jas nemozef i mene me mrzeshe :)) a za ova za golema albanija mozda ke si bidi nekogash ama toa ne mi se veruva mene zasho kako prvo albancite od makedonija ne sakaat golema albanija sakaat da si zivejat vo makedonija
vulgaren sto ke citas - edno de isto...edno sto e zagrizuvacki e deka e mozno nekoi od forumdziive da se provokatori so cel da gradat 'opsta nesigurnost" i so toa da gradat slika za opsta nestabilnost. Znam deka ova zvuci 'komunisticki' ali e mozno od nekoi Bugari Grci i sto ne.
dejan
quote:
Originally posted by tincheto
jas nemozef i mene me mrzeshe :)) a za ova za golema albanija mozda ke si bidi nekogash ama toa ne mi se veruva mene zasho kako prvo albancite od makedonija ne sakaat golema albanija sakaat da si zivejat vo makedonija
moze albanci vo makedonija nesakat, ama drugi sakat:((((((((((((( http://www.vreme.com.mk/index?nid=9791 ne razbiram nisto! jas moram da otidam vo makedonija posleden pat da si gi vidam site rodnini posleden pat, i zemjata posleden pat da ja vidam, deka kako sto izgleda, nema da ima drug pat![V] i ako albanciten e sakat golema albanija, sto ne otidat da se potpisat za refendumot? ne sum cital na vesti deka siptar potpisal.
Ceki
quote:
Originally posted by vulgaren
sto ke citas - edno de isto...edno sto e zagrizuvacki e deka e mozno nekoi od forumdziive da se provokatori so cel da gradat 'opsta nesigurnost" i so toa da gradat slika za opsta nestabilnost. Znam deka ova zvuci 'komunisticki' ali e mozno od nekoi Bugari Grci i sto ne.
Ne smeeme nitu da sirime "opsta nesigurnost" nitu "slepa doverba" na se so ni davat. Ke mora da najdeme sreden pat, koga trezni ke razmislime so ne cekat, zasto nitu eden albanec ne se podpisa na referendum, zasto ako site albanci se protiv golema albanija, sega poleka si ojme kon golema albanija, ... Gledaj ti mojs da si nekoj "happy jojo" a jas sum realen. I velat "istoria est magistra vitae". Sega kazi mi, kouku pati ni vetuvaja se, za da ne zaebat na kraj. Mora da mislis so glava, ova e golem cekor napred( ili nazad) i zato ke morame da razmislime dobro so ke ni donesit. I ko so gi znajme albancite i kosovo, znajme so ke bidit i tuka. I daj te molam, albanskiov narod e pred najgolemo nesto so im se desi od koga ja dobija svojata drzava vo 1912. Zar vistina mislis, deka tie ke se svrtat na sred pat nazad, koga imat se vo dzep?? Te molam ne bidi slep!! Go znam covekot, i znam so sakat. So poveke to podobro.
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by RedAlert
.A ova govedo mesto da sedi vo zatvor ni drzi govori za golema albanija i sedi vo parlamentot trosi nasi pari.
Veli vaka Govedo -plemenito domasno zivotno koe mnogu mu pomaga/l na coekot vo negovata borba so prirodata Govedo- plemenito domasno zivotno koe voopsto ne zasluzuva da bide navreduvano, a najmalku na toj nacin i so taka napraveni sporedbi Baram vednas i neotpoviklivo da se izvinete ..
OooOo ahahahahahahahahah, ova e dobro :)
HaCkEr` :))))))))))))))))) no comment
Един Български Патриот Ами, каквото сте си направили, това ще сърбате. Когато албанците поискат да ви присъединят към Велика Албания, тогава може би най сетне ще се сетите да се присъедините към майка България. Това е единственото ви спасение. В противен случай албанците ще ви асимилират!!!
OooOo Makedonija nema ni tamu ni vamu da se prisoedinuva. Ova e kolku da ve isprovocirame i da vi otvorime tema na razgovor na vas "blgarskite patrioti"
ikooo Ovoj topik e otvoren samo za nekoja provokacija 100%
Pro_Patria idejata za golema shiptarija kje zavrsit isto kako idejata za golema srbija
Maleshevo [img]http://www.index.hr/images2/albanijanavijaciv.jpg[/img] од утакмицата во Грција http://www.index.hr/clanak.aspx?id=220925 Албанците од Косово, Македонија и Албанија се 99% сложни кон целта голема Албанија. Ние Македонците кон која цел сме сложни така, може ли некој да ми каже?
StormAngel Maleshevo,sho ima toa vrska so terminot Golema Albanija? Aj sea,ke vidis slika na Tito negde,i ajde ke oformime nova Jugoslavija,a be aj citajte se sto pisuvate. Golema Albanija nemalo,nema a nema ni da ima.Samo sto nekoi megu koi sto gledam i nekolku od vas si kreiraat svoi ideji za toa deka ke ima ili ke nema Golema Albanija. I kolku za tvoja informacija,fudbalot nema apsolutno nikakva vrska so socialno-politickite slucuvanja vo Balkanot. Baska toa,nekolku Albanci se ubieni zaradi toa so gi pobedile Grcite. Baska toa...Aj nema vrska. Golema Albanija na fudbalski teren e isto kako da zboris za vrakanje na federacijata Jugoslavija u partija karti.:))))
bitushanec Ovdeka ke diskutiram za nekoi makedonci (pred se za chlenovi na SDSM koi ne znaat da razmisluvaat ili razmisluvaat nadvor od sekoja logika)....pred nivni ochi albancite se borat za Golema Albanija, a niv za toa ama voopshto uvo ne gi boli...se bori DUI za federalizicija (sekako so DPA, PDPD i site albanski partii koi se zdruzhuvaat koga se borat za albanskata kauza), a nekoi od chlenovite, a osobeno rakovodstvoto na SDSM ne reagiraat na zapochnatiot proces na unishtuvanje na Makedonija, naprotiv, tie ushte i go potpomagaat federaliziranjeto-delpata na RM so davanje drzhavjanstva na emigranti od Kosovo (vo posledno vreme gledam cela zapadna Makedonija e okupirana od albanci od Albanija) i namaluvanje na predstojot vo RM za dobivanje drzhavjanstva, dodeluvanje na visoki funkcii vo javniot sektor na albansci od kosovo (pr. stomatoloski klinicki centar ima direktor kosovar) itn. Vo RM makedoncite stanavme podredena klasa, luge od vtor red, oti na vlasta SDSM-DUI im e vazno samo mislenjeto i zelbite na albancite vo drzavata, koja e vodena od Vlasi i Albanci.
Maleshevo
quote:
Originally posted by bluehim
Maleshevo,sho ima toa vrska so terminot Golema Albanija? Aj sea,ke vidis slika na Tito negde,i ajde ke oformime nova Jugoslavija,a be aj citajte se sto pisuvate. Golema Albanija nemalo,nema a nema ni da ima.Samo sto nekoi megu koi sto gledam i nekolku od vas si kreiraat svoi ideji za toa deka ke ima ili ke nema Golema Albanija. I kolku za tvoja informacija,fudbalot nema apsolutno nikakva vrska so socialno-politickite slucuvanja vo Balkanot. Baska toa,nekolku Albanci se ubieni zaradi toa so gi pobedile Grcite. Baska toa...Aj nema vrska. Golema Albanija na fudbalski teren e isto kako da zboris za vrakanje na federacijata Jugoslavija u partija karti.:))))
Се мислев како да ти одговорам за да ти помогнам. Одговорот кој ми го даде може да се толкува само поради две причини, 1. не разбирање на комплексноста на состојбата и нејзиниот натамошен развој или 2. разбирање на состојбата, но апстинирање и по приородата на помол отпор зaтварање очи пред неа. Појдувам од тоа дека се работи кај тебе за личност, која плашејќи се од суровата реалност, се труди со лажење себеси и фрлање охрабрувачки пароли во воздухот си дава храброст. Сметам дека доколку некој се решил да учествува на некакви политички дискусии има политички познавања и барата со потребни информации и познавања во политиката за да може да учествува во такви дискусии. Не се возбудувај, не си единствениот човек, кој бегајќи од проблемот и вртење на главата спрема него мисили дека ќе го реши проблемот т.е. дека проблемот сам ќе си се реши од себе. Во научната теорија на однесување во зоологијата тоа е појава која се приметува кај сите живи суштества. Школски е примерот при борба на два петла. Во момент кога едниот петел мисли дека не може победи над другиот, при сред дуел, почнува да клука по земјата, правејќи се дека нешто јаде. Тоа се нарекува „прескокнувачко движење“. И набљудувањето на човечкото суштество покажува слични примери на однесување при негова субјективна суета дека е невозможно да искочи на крај со состојбата. Но бидејќи човечкот стреми кон тоа да биде посилен од некои негови заостанати животински нагони, а во тоа се разликува од животните, тој се труди со подигање на својата ментална сотојба, да ја промени природата, средината во која живее и да ја прилагоди во своја полза и на тој начин да го реши проблемот. Транспарентот од фудбалскиот меч ја дава реалната слика во албанското општество. На транспарентот пишува United States of Albania. United States of Albania во албанската секојдневица значи Косово, Западна Македонија и Албанија заедно во една држава, а тоа е Голема Албанија. Тоа е тема на разговор која 99% од Албанците во секојднеието веќе ја водат помеѓусебе, а на теренот вредно работат на неа. Тито е мртов, а Голема Албанија НЕ Е. Независноста на Косово се ближи. А западна Македонија го доживува развојот како Косово во седумдесетите години. На политичко и јуристичко поле албанската кауза реди победи зад победа. Македонија е де факто двонационална држава, во која се зголемува сферата на влијание на албанската нација. Голема Албанија не само што ја имало во минатото, туку таа е повторно тема на разговори во високи политички кругови во светот. Не можам да разберам како пароли од типот „Golema Albanija nemalo, nema a nema ni da ima“, кои се историски неточни може некој да употребува при озбилни дискусии. Следниве историски карти мислам дека доколку си пазел на историја си ги видел. [img]http://www.macedonia-info.org/maps/Makedonija1941-44_1.jpg[/img] http://www.macedonia-info.org/maps/1939-42-Evropa.jpg http://www.macedonia-info.org/maps/1943-45-Evropa.jpg Голема Албанија ќе има доколку состојбата се развива во правецот, во кој досега се развиваше, а истовремено оние кои можат тоа до спречат се понашаат како петел кој губи во борба. Поради ментална слабост клукаат по земја, т.е. си фрлаат охрабрувачки пароли без да учествуваат во спротиставување на негативниот развој на состојбата.
StormAngel A be dobro seto toa? No prasanjeto e Kade ke odi zapadniot del na Makedonija ili da parafraziram za da me razberete... Kon koja drzava at-hok nie bi trebalo da se pripoime?[:D]
Strelec Добро бе bluehim, зошто само на овој топик пишуваш? Толку ли те заинтригира насловот?:)))
Maleshevo
quote:
Originally posted by bluehim
A be dobro seto toa? No prasanjeto e Kade ke odi zapadniot del na Makedonija ili da parafraziram za da me razberete... Kon koja drzava at-hok nie bi trebalo da se pripoime?[:D]
Ти што викаш кон кого треба да се припоиме?
StormAngel
quote:
Originally posted by Strelec
Добро бе bluehim, зошто само на овој топик пишуваш? Толку ли те заинтригира насловот?:)))
Zatoa sto poimot Golema Albanija,postoi samo vo lektirite vo ova vreme,uslovno kazano terminot e samo vo nekoi kuloari koi imaat tendencii za kvazi-realizacija na ova. Jas ke kazam a drugi ke dokazat deka ovoj termin e samo teorija irelevantna za nas.
Maleshevo ...Инаку во саботата по фудбалскиот натпревар Албанија-Грција јавниот ред и мир беше нарушен во Скопје, Тетово, Куманово и Струга. Албанците во Македонија ја славеа победата со колона возила и пукаа со огнено оружје во воздух. Во Тетово против две лица полицијата поднесе кривична пријава за недозволено поседување оружје. Нивното апсење предизвика блокада на патот Тетово-Јажинце во близина на селото Порој која заврши откако приведените беа пуштени. Во Куманово беше превртено едно возило, полицијата се уште работи на тој случај..... Ова ти како го нарекуваш? Правна држава со име Македонија? Ова е Косово во седумдесетите.
StormAngel Okej. Sfakam. Aj sea objasni mi ti mene,kako ke slavevme nadvor od granicite na Makedonija ako na primer Makedonija ja pobedi Holandija...ili Grcija eve neka e ili Albanija,a?
Maleshevo
quote:
Originally posted by bluehim
Okej. Sfakam. Aj sea objasni mi ti mene,kako ke slavevme nadvor od granicite na Makedonija ako na primer Makedonija ja pobedi Holandija...ili Grcija eve neka e ili Albanija,a?
Со сила ли се правиш глуп или што е работата? На пример, во Грција ниту еден Македонец не ќе смееше да слави јавно. А во друга држава ретко некој ќе правеше корзо со коли, а да пука во воздух со огнено оружје нема шанси да се случи, а камоли блокади на пат да прави, затоа што уапсиле некој дека го пркршил законот на државата. Било која држава да беше немаше да пушти некого на слобода поради притисок доколку го прекршил законот.
StormAngel Toa prvoto ke da e,glup sum![:D]
Maleshevo /Избришан текст од администратор!/
Maleshevo Стрелец, ако ти ме избриша погоре, подобро ќе биде Oграничените и провокаторите да бидат исто така опоменувани поради рушење на квалитетот на дискусиите и претварање на форумот во детска градинка, како што го паметам од времето, а сега дека го нема ајвар-форумот, се собраа луѓе кои му го подигнаа квалитетот. Инаку искрено си кажувам, во последниот негов одговор помислив навистина дека блуехим е скипетар, бидејќи цело време ја релативира опасноста во која се наоѓа Македонија и прекршувањето на законите и рушење на правниот систем од страна на скипетарите.
Strelec Да, јас бев тој што го избриша текстот! И пред да дојдат ’ајваровци’, а и после тоа, овој форум бил имун на обраќања од типот на ’глуп’ и обраќања од типот на ’шиптар’! Форумов е навистина сега содржински побогат и многу ми е драго дека е така, но правилата и понатаму остануваат правила. Реално, ниту еден форум не може да биде без провокации (дури тие го прават форумот и поинтересен), но од упатување навреди ќе мораме да апстинираме сите!
Maleshevo Стрелец не ме бриши, сакам да видам дали буехим е навистина албанец, како што сам вика. Bluehim shok, Cka po bon no vmacedoniaforum ?
Strelec ОК... иако се наеднаш неколку правила прекршени, сепак ќе го оставам овојпат постот (па bluehim ако сака нека ти одговори), но и сакам да ве замолам за коректен однос понатаму при пишување и меѓусебно обраќање!
StormAngel
quote:
Originally posted by Maleshevo
Стрелец не ме бриши, сакам да видам дали буехим е навистина албанец, како што сам вика. Bluehim shok, Cka po bon no vmacedoniaforum ?
Strelec,ne go brisi!:))) Da,bluehim taka vika albanec e. Za vtoriot del na prasanjeto,kazi mi da ti kazam. Jas na vmacedonia forumot sum moderator,moderiram delot namenet za svetski i makedonski fudbal. Sea ja imam prasanje,kazi mi TI sto pravis na forumov?
Maleshevo kлrkoj shoqe e harxhoj im lirл koha.
vulgaren Temava otidna mislam - a Malesevo ti si samo uste eden rasist. I sto ako e Bluehim Albanec? Mislam sto e poentata? Demek ti si golem Makedonec. Takvo nesto ne postoi, postoi samo golema i sitna dusa - ti odluci na koja strana ke odis.
Maleshevo вулгарен и ти ли си Албанец? Зошто делуваш како немакедонец кога човек ги чита твоите постови? Поентата е дека блуехим ги релативира кршењата на законите во Македонија од страна на Албанците. Инаку секоја чест дека се дружи со нас, така треба, на крај и тој го има правото да биде или стане Македонец(припадник на македонскиот народ).
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by bluehim
Toa prvoto ke da e,glup sum![:D]
или се обидуваш да создаваш глупаци од нас тука на форумов ?
RedAlert Znaci spored administratorot na forumot i Ramkovniot dogovor megu drugoto e i rasisticki!Zosto?Zatoa sto tamu ne pregovaraa gragani tuku Makedonci od edna strana i Albanci od druga strana.Znaci podelbata ne ja napravivme nie tuku nekoj drug!Pa sega imame albanski partii,albanski klubovi,albanski drustva na pisateli,albanski znaminja,albanski himni,albanski univerziteti,albanska zemja(kako onaa od Chelopek Tetovsko) i tn.I mesto da gi osudis tie sto na cel glas vikaa Golema Albanija pukaa nasekade vo Skopje,Tetovo,Gostivar,vie ne ubeduvate deka nie sme rasisti.Barem vo edno ste vo pravo - GLUPI STE,samo nemoj za toa sto ste vie glupi da ja unazaduvate Makedonija ostavete pametni luge da ja vodat i da diskutiraat za nejzinata sudbina,a ne anacionalni tipovi ili albanski teroristi.
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by RedAlert
.Barem vo edno ste vo pravo - GLUPI STE,samo nemoj za toa sto ste vie glupi da ja unazaduvate Makedonija ostavete pametni luge da ja vodat i da diskutiraat za nejzinata sudbina,a ne anacionalni tipovi ili albanski teroristi.
Ред ,што мислиш со цитираново ? кого го сметаш за глуп ,кога велиш GLUPI STE ?
StormAngel
quote:
Originally posted by RedAlert
Znaci spored administratorot na forumot i Ramkovniot dogovor megu drugoto e i rasisticki!Zosto?
Kaj vide ti administratorot da napisal nesto tuka za ramkovniot dogovor,postot ne Strelec se sostoese od opomena kon user koj sto direktno omaluvazuva.Zosto,zatoa sto nikoj ne saka da bide prozvan so pogrdni iminja.Ni jas ni ti pa ni nikoj drug.
quote:
Zatoa sto tamu ne pregovaraa gragani tuku Makedonci od edna strana i Albanci od druga strana.
Zatoa sto Makedoncite i Albancite ziveat u edna drzava,i nema strani,pregovorite bea za opsto dobro,nase dobro.
quote:
Znaci podelbata ne ja napravivme nie tuku nekoj drug!Pa sega imame albanski partii,albanski klubovi,albanski drustva na pisateli,albanski znaminja,albanski himni,albanski univerziteti,albanska zemja(kako onaa od Chelopek Tetovsko) i tn.
Albanski partii imalo i ke ima,kako i drugite delovi sto gi spomena,zatoa sto Makedoncite i Albancite pak ke kazam ziveat u edno mesto.A za albanska zemja u Makedonija,nema,a nema ni da ima.Makedonija ima svoja teritorija,suverenitet i integritet.Sekoe dejstvo koe sto go stava vo prasanje nekoj od ovie tocki,e kaznivo so zakon!
quote:
I mesto da gi osudis tie sto na cel glas vikaa Golema Albanija pukaa nasekade vo Skopje,Tetovo,Gostivar,vie ne ubeduvate deka nie sme rasisti.
A koj od ne gi osudi?:))))
quote:
Barem vo edno ste vo pravo - GLUPI STE,samo nemoj za toa sto ste vie glupi da ja unazaduvate Makedonija ostavete pametni luge da ja vodat i da diskutiraat za nejzinata sudbina,a ne anacionalni tipovi ili albanski teroristi.
Epten e ubavo da se bide glup,jas go znam toa najdobro.Mnogu nesta koi sto sakas,ne mozes da gi sfatis. Koi se tie pametni luge koi sto ke diskutiraat za idninata na Makedonija,i patem so kogo ke diskutiraat? Homer_Makedonski,nikogo ne se stremam da go napravam glup.Ako moite postovi navredile nekogo,povlekuvam sekoj zbor. Edno se znae,covek e ili glup ili ne e.Treto nema. Jas mozam do sabajle da kazam koj e ili koj ne e,ama toa e samo moe mislenje,i ne mora da znaci deka e tocno.
Homer MakeDonski види види сум добил ѕвезда петокрака да ме краси небарем медалјон на гради
RedAlert Tocno se soglasuvam so Maleshevo.Ne e problem sto nekoj e Albanec problem e koga nekoj Albanec ke mi kazuva na mene dali sum patriot ili ne sum i dali sum nacionalist ili ne.I nemoj da pocnuvas za toj SRAMEN dogovor od Ohrid koj bese donesen pod zakana od oruzje na tie sto sega se vo vladata i ne ubeduvaat deka ke pocnele nova vojna ako nie se obiduvame da iskoristime demokratski sredstva kako sto e referendumot.E toa me nervira pa koj saka neka e i albanec i makedonec ke reagiram koga nekoj siledzija izgirava pacifist.Koe fajde go vidoa Makedoncite od toj dogovor?Koe fajde ke vidat od novata teritorijalna podelba?Nikakva.A za albanska zemja dali ima...Koja zemja unitarna i so suverena vlast ima znaminja na tugi drzavi da se veat vo nea a da ne smeat da se simnat,koja drzava prasuva pred da intervenira so policija?Ama ke im se udri od glava toa,dodeka ne pocneme i nie da blokirame kako vo Chelopek sto napravija nasite,pa da vidime do kade ke odime taka.I ne zaboravaj ne sme nie po broj isti Albanci ima tri pati pomalku od Makedonci taka da vie ste i sekogas ke bidete malcinstvo ovde a ne ednakva strana vo nekoj dogovor.I drug pat koga unitarno ke slavite pobeda na Albanija ve molam da ne vi tekne da projdete niz Aerodrom.Pozdrav.
dejan Maleshevo, tie sliki se strasni, i me pravat tazen da bidam:\ zasto sakat del od makedonija? sto napravivme nie za da go uzivame ova sto ni bidnuva? so vekovi sme ponizeni, probuvame nekako da zhiveem, i nikako da ni uspee!
vmro
quote:
Originally posted by dejan
Maleshevo, tie sliki se strasni, i me pravat tazen da bidam:\ zasto sakat del od makedonija? sto napravivme nie za da go uzivame ova sto ni bidnuva? so vekovi sme ponizeni, probuvame nekako da zhiveem, i nikako da ni uspee!
znaesh zashto se ova ni se slucuva??? moze ke izgleda smeshno no kako se veli "se se vraka se se plaka" aleksandar "mama ebal" na cel svet na vremeto, i sega nas ni ja "ebat" zatoa se ova se slucuva... barem jas taka gledam na rabotite
Ceki I jas taka mislam, deka ni se slucuva "se se vraka, se se plaka" efekt na nas sega. Pa ne samo zaradi Aleksandar, ama i zaradi toa so se sluci po negovata smrta, koga site samo zemaja i deleja se za so se borese Aleksandar. Mozda ima nekoe prokletsvo na ova ime Makedonsko, koj znajt?
dejan ne se soglasuvam vmro......aleksander pravel toa, odel po toi svet, neznam sto........ama ne mislam deka sve da ni se vrati za po loso.......zasto sega? Zasto na Rim ne im se vrati, kako jas sto znam Rimskata imperija bese losa, i pravele koi znae sto, zasto nesto ne bidne, kako kai nas vo Italija? Ili vo Germanija za evrejcite sto go ubile milijona? ili na Anglija sto go usvoi svetot, pravese losi stvari na aboriganite vo avstralija, isto so indicite vo Amerika.....zatoa ne mislam deka za radi aleksander makedonski go ebal svetot. isto, zasto na grcite ne im se vrati nesto ot sto ni napravile oni so Egejcite, i sega sto uste ni pravat so imeto.
Ceki Rim propadna, Rim go nema poveke, italjanive deneska ne se isti ko tie vo antika. Taka deka i na nimi im se vrati se. Ama na site ke im dojde kraj, i na USA so prajt vakvi losi raboti, i ta ke dozivit kraj, nisto ne e vecno. Jas mislam, se se vraka, se se plaka, ne se izmisli za dzabe ova. Mora da e vistina.
dejan moze imas pravo.......propadna Rim, ama isto Aleksandar propadna.........vremeto ke kaze sve!
Maleshevo
quote:
bravo majstore ako stvarno dojdesh da glasash zasluzuvash pocit...
Момче, тоа е обврска на секој Македонец. Не испуштај шанса за тоа насекаде да зборуваш и да го шириш. Користи ги моите постови за аргументи ако наидеш на демагози. Поздрав!
Homer MakeDonski Момче и кога ќе почнеш да пишуваш,да зборвиш и шириш за тоа што е должност на секој Македонец ,допиши и вака Хомер МакеДонски е уште еден од Македонците кој ќе замине кон својата *Мајка Земја Македонија за да го исполни својот долг кон нејзе ,гласајќи ЗА референдумот Хомер МакеДонски
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by Ceki
Mozda ima nekoe prokletsvo na ova ime Makedonsko, koj znajt?
Никакво проклетство нема и ниту имало во тоа СВЕТО ИМЕ, Проклетството е во оние кои што и работат душмански и против Името и против *она што стои зад името А таквите ги имало и има многу ко зрната песок се и бројот име е милијарда милијарди и милиони милиони . Жалам за секој еден што ќе биде пресметан во збирот од таквиот број Ти што читаш прочитај и размисли добро и немој да бидеш дел од таквиот збир и собир . Тоа е од мене а Ти како сакаш