Makedonce RAZBUDI SE!
Makedonce RAZBUDI SE!
ubavodete Имињата на училиштата висат на конец Мери Јордановска Оние општини што со новата територијална поделба ќе имаат претежно албанско население, слободно ќе можат да ги сменат имињата на училиштата, доколку за тоа постои согласност кај повеќето членови на советот на општината. Според упатените во оваа проблематика, од септември, во многу училишта каде учат деца од повеќе националности, може да се повтори проблемот на тетовското село Шемшево. Таму родителите-Албанци го сменија името на училиштето од „Даме Груев“ во „Јумни Јонузи“, со што предизвикаа револт кај Македонците. Проблемот остана нерешен и родителите-Македонци се уште не ги пуштаат своите деца да посетуваат настава во училиштето во Шемшево. -За да не се повторува проблемот со училиштето во Шемшево, предложив во Законот за основно образование да се вметне член во делот на нумерирањето на училиштата. Тоа значи сите училишта во земјава, наместо име, да имаат бројка. Го доставив до Министерството за образование, но оттаму не добив одговор. На овој проблем треба да се гледа подолгорочно, бидејќи може да роди проблеми меѓу Македонците и Албанците - вели пратеникот од СДСМ и член на Собраниската комисија за образование, Иван Атанасовски. Тој вели дека ваквиот начин на нумерирање на училишните установи одамна се применува во Грција, Русија, САД и во Шведска. Според пакетот закони за децентрализација, во кои се третира и делот за образованието, советите на општините со мнозинство гласови ќе одлучуваат за основање нови училишта, промени на наставните програми и менувањето на имињата на училишните установи. Таблите со имињата на училиштата ќе бидат напишани на двата јазика. Доколку месното население поднесе иницијатива да се смени име на некое училиште, треба да го достави до Советот на општината. Ова тело одлучува со мнозинство гласови и потоа го верифицира предлогот. Според пратеникот и член на Комисијата за образование, Аднан Ќахил, проблемот со именувањето на училиштата ќе се јави веднаш по локалните избори. - Најреално е дека проблемот на Шемшево сега ќе се јави во многу училишта, бидејќи тие ќе бидат во надлежност на општините. По локалните избори, сигурно е дека еден дел од населението ќе инсистира на албански имиња на основните училишта. И тоа нема да е случај само со имињата на училиштата, туку и со улиците - вели Ќахил. Според концептот за образовна децентрализација, имотот на училиштата целосно ќе се пренесе на општините. Тие ќе бидат надлежни за финансирањето на училишните установи и обезбедувањето превоз за учениците. Целата одговорност за образовните установи ќе ја понесат директорите, кои ќе именуваат наставници и ќе ги подготвуваат финансиските планови. www.vreme.com.mk
RedAlert Aludirav na pesnata od Faithless - Weapon of mass destruction.Slusni ja:)
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by RedAlert
Aludirav na pesnata od Faithless - Weapon of mass destruction.Slusni ja:)
ke se potrudam da ja najdam , Red cuv deka deneska na mtv objavile deka do denes oponentite na decentralizacijata za referendumot nemozele da soberat nitu 100.000 potpisi.Kolku ima vistina vo ova ? Mtv bese nasa nacionalna kukja neli ,urednikot na taa nasa nacionalna kukja poblisok li e do socij.partija ili do Makedonecot
Strelec
quote:
Originally posted by RedAlert
Osobeno ako sovetnicite se od SDSM i LDP naebavme.
Ова е уште еден доказ дека RedAlert и неговите истомисленици не гледаат на референдумот како борба против територијалната организација, туку како борба против противниците на ДПМНЕ!
Ceki AAAA! Sramota, lele, kako mojs taka Red, c c c. So ubavo ti nosat LDP i SDSM, a ti taka, zas ne gi sakas? Lele, sram te bilo Red, gledaj vo EU te nosat, teritorialno te organizuvaat, te civiliziraat, ke ucis nov jazik. Da znajs ne me ni cudi, sekogas mislev deka ne gi sakas branko & co. Ama ne mozam da razberam zas?
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by RedAlert
Osobeno ako sovetnicite se od SDSM i LDP naebavme.
Ова е уште еден доказ дека RedAlert и неговите истомисленици не гледаат на референдумот како борба против територијалната организација, туку како борба против противниците на ДПМНЕ!
Јас овој референдум го читам вака борба само и единствено против албанизацијата на Р.Македонија и борба против оние кои што се поборници за таа и таква албанизација .Ако Р.Македонија има над 20% тн Албанци тогаш зошто цела Р.Македонија да не е двојазична ? Зарем принципот не е тој каде има над 20% ,да се воведе двојазичност Зарем принципот не е тој туѓинецот и во туѓото ко на своето свој Задниците само да им се во фотелјите и на албоманите и на бугароманите
redstar Kako prilog na prethodno kazanoto, informacija of Tetovo deka Zdruzenieto na istoricari Albanci od Tetovo podnele predlog do Sovetot na opstinata za promena na imeto na glavniot plostad vo Tetovo od plostad Marsal Tito( me cudi kako prezivea imeto na plostadot do sega) vo Plostad na padnatite albanski borci(se misli na borcite koi zaginale za Albanskata kauza za vreme na II Svetska vojna,clenovi na organizaciite Bali Kombtar,Besa i sl.).To e kako voved na inicijativata za promena na cela edna duzina iminja na ulici,ucilista,bulevari vo Tetovo. Kako trgnala rabotava ce treba da se priviknuvame na iminja od tipot na Adem Jasari,Jumni Jonuzi,Ali Ahmeti i cela plejada komandanti na UCK,ONA,ANA itn.
dejan toa ne e ic fer! zad znaat tie albanci vo tetovo kade ziveat? MAKEDONIJA i mora na celo da im se napisi so nos. ne se vo albanija, ama MAKEDONIJA. neka priznavat toa. gadovi edni, stoki.
Ceki Ako vistina sakat da go smenat imeto na plostadot od plostad Marsal Tito vo blablabla... onda tie sami si pravat steta so ova. Tito im bese kako tatko, od kosovo sakase da napravi nova jugoslovenska republika, so albanci. Toj bese mnogu gord na kosovo. A sega vaka mu vrakat, lele, sram golem. Ako go nemase tito, srbskite nacionalisti ke gi iztrebija do posleden od jugoslavija.
Strelec Не брзајте со предвремено донесување заклучоци! Кога беше договарана новата територијална организација, ’македонскиот’ дел од владата на РМ (СДСМ и ЛДП) се согласи да направи отстапка во случаите со Скопје, Кичево и Струга, но истовремено издејствува примена на Бадинтеровото правило и на ниво на општини (повикувајќи се на ’Рамковниот договор’). Тоа значи дека во оние општини со мнозинско албанско население, доколку живеат над 20% Македонци, за да се изгласа некоја одлука неопходно ќе биде мнозинство гласови од вкупниот број советници, МЕЃУТОА, истовремено ќе биде неопходно и мнозинство гласови од ’македонскиот дел’ од советниците. Тоа значи дека во иднина нема да биде можно име на училиште (или улица сеедно) од „Даме Груев“ да се преименува во „Јумни Јонузи“, доколку со тоа не се согласи и мнозинството од советниците Македонци.
Thief Уште едно дополнување! ! Не мора дури ни над 20% да бидат Македонци во општините. Според зборовите на Александар Гештаковски, министетр за локална самоуорава, Македонците како мнозинство на територијата на Македонија, секако треба да бидат заштитени на ниво на лок. самоуправа, дури и да се помалку од 20%. Не знам дали ова влезе во ваков вид во законот или ставија одредница „над 20%“. Во крајна линија, сигурно постои член од Законот, кој му дава дискреционо право на министерот да поништи одлука, акое противуставна или не гласале заедниците кои не се мнозинство во општината.
HaCkEr` Ајде.. отидовме јабана.. курбан сите:)
Ceki Ne moj be taka, kade i da sme, iako sme pod 20% ke gi imame svoji prava. Kako deneska ... :o)
Homer MakeDonski Каква ќе е таа двојазичност кога од едно име напишано на македонски јазик со македонско писмо ,не ќе се преведува со најобичен превод на „албански јазик " и писмо туку едно име ќе се мени со друго ? Тука не може да се збори за двојазичност но само за албанизација .
quote:
Originally posted by Thief
...., Македонците како мнозинство на територијата на Македонија, секако треба да бидат заштитени ...
А да формираме завод за заштита на Македонците може ќе бидеме поуспешни во зачувувањето на македонското
RedAlert Osobeno ako sovetnicite se od SDSM i LDP naebavme.Ni Badenter ni nikoj ne ne spasuva.Navistina veruvate vo Badinterovoto pravilo?Pa SDSM kako mnozinstvo gi shitna Struga Kicevo i Skopje a mislis kako malcinstvo vo Tetovo ke brani iminja na ucislista?An action is a weapon of mass destruction.
Homer MakeDonski imported from Iraq
redstar Za Strelec,Thief i ostanatite istomislenici, abe lugje ova ne e Kanada, ova e pazar kade sto sekogas kupuva pobogatiot.Vo Zelino od 1 Septemvri decata od tamosnite sela ce odat vo ucilista koe vece treta godina se vika Jumni Jonuzi,ni Dame Gruev ni butur.I sto napravi drzavata.Nisto.Kako sto nema da napravi ni pri eventualno promena na ulici,skoli vo Tetovo,Struga itn. Diskreciono pravo na Gestakovski?! Prikazni za mali deca.
Thief Точно! Ова не е Канада! Ама, јас сум во Тетово, ако си заборавил...
Ceki Ama gledaj Thief, tesko ke mu sprecis na albanecot da ne go promeni imeto na ucilisteto, ... Ne velam, deka site se takvi, ama mnogu takvi gi ima. Ako ne bea, onda nemase da dojt do vojna vo 2001, ... Za zal taka e, albanecot ne ja gleda veke idninata vo Makedonija. Sega mojs da recis, deka ne e taka deka pogolem broj od nimi saka da ostanit vo Makedonija. Ama tie za zal ne odlucuvaat. Mozda i vo 2001 bea mnogu albanci protiv vojnata i protiv kosovarite. Ama koj gi prasa nesto? Nikoj. I taka ke bidit i utre koga ke se odcepat. Vreme e da prestanime da si lazeme, deka site albanci se dobri, ne se. Isto kako i site Makedonci ne se dobri. Zato morame da se naucime da mu kazime NE na DUI i da pocnime da sorabotuvame so albanci so ja sakat Makedonija. Ako ne, onda ojde Makedonija. I znam deka ne sakas, da e taka.
redstar [quote]Originally posted by Thief
?????! ??? ?? ? ??????! ???, ??? ??? ?? ??????, ??? ?? ?????????... Thief, Kanada bese spomnata kako primer na normalna drzava vo koja pretpostavuvam deka se pocituvaat barem zakonite i pravilata na igra. Ne mu go osporuvam na nikoj mestoto na ziveenje. Sakav samo da napomenam deka toa sto go imaat zamisleno ce go realiziraat na vakov ili onakov nacin,koristejci ja totalnata inferiornost na drzavnite organi vo pogled na toa sto se slucuva vo Tetovsko, a primerot so Semsovo mislam deka dovolno zboruva.Ne samo sto i natamu stoi imeto na Jumni vo skoloto tuku i si go iscistija skoloto od nealbanci(tuka mora da se spomene i neorganiziranosta na lokalnoto makedonsko naselenie i povtornite podelbi po partiska linija),pa sega makedonskite deca se rastrkani niz Zilce,Jegunovce i drugi sela.
RedAlert Strelec ocigledno ne razbral nekoi raboti vo Makedonija aktuelni.SDSM i LDP go donesoa ovoj zakon za decentralizacija.SDSM i LDP(nivnite vrhushki) ne ubeduvaa i seuste ne ubeduvaat deka ovoj zakon za koj se pazarea tri meseca e za dobroto na site i za unitarna Makedonija(a praven e po chisto etnichki princip).E sega jas i site drugi sme protiv SDSM i LDP(nivnite vrhushki) zosto TIE go donesoa zakonot i tie go branat toj sramen zakon.Od druga strana se SITE opozicioni partii(ne e samo VMRO-DPMNE,tuku SITE do edna a tuka se i partiite na vlast na Srbite,Turcite i Bosnjacite koi glasaa protiv zakonot a eve najavuvaat i zaminuvanje od koalicijata za UCK zaedno),tuka e i Trifun Kostovski koj e PROTIV ovoj zakon i negovoto zdruzenie na gragani koe kolku i da go omalovazuvaat negovite dovcerasni drugari od SDSM ima vazni luge od profesori,biznismeni i tn.,tuka e MPC,tuka e MANU,tuka se milion zdruzenija na gragani i sojuzi sose ZAMISLI si ti Sojuzot na Borci na Makedonija.E sega kazi koj e osamen NIE ili 10% od clenstvoto na SDSM koe slepo gi sledi instrukciite na vrvot na nivnata partija(vikam deset zatoa sto 90% od clenstvoto na SDSM se protiv ova sto se slucuva i se nadevam ke soberat sili i na referendumot da go dokazat toa).Sega najvazno e da se skine ovoj zakon koj e nelegitimen.A posle koja partija ke bide na vlast toa e najmalku bitno.Sega treba da se obedinime i da ja branime Makedonija a za politicki prepukuvanja ima vreme, i ova ne se odnesuva samo na SDSM so ista zestina sum se borel i ke se boram protiv sekoj zakon sto e na steta na Makedonija bez razlika koja partija na vlast.Taka protestirav i protiv pedagoshka i protiv ramkovniot dogovor i sega protiv ovoj zakon.Sega tvoe e da si reses so kogo ke bides.Znam deka imas problem sto ova go pravi tokmu SDSM no porasni malku nad partijata i vidi sto se slucuva so makedonskiot narod.VMRO-DPMNE ili Pavle ili Cile nema da dobijat poeni so ova,na krajot na karistata Svetskiot Makedonski Kongres na Todor Petrov e organizator na ova,ke dobie samo makedonskiot narod koj ima moznost kako retko koga da si go kaze svoeto EDNOGLASNO mislenje.
Strelec Немаш моќ објективно да ги набљудуваш работите, па затоа ќе ти простам за некои глупости кои што ги пишуваш. Кога би имало сега избори, прв ќе гласам против СДСМ и дури ќе агитирам против СДСМ. А причина за тоа се глупостите што ги направија (и што ги прават) со Законот за територијална организација. Ама ти луташ малку во некои работи. Едно е борба против СДСМ и ЛДП, а сосема друго е борба против донесениот закон. Без оглед кој го донел тој закон. Ти си еден од оние кои што десет Кичева и десет Струги би дале за ДПМНЕ да дојде на власт. RedAlert, борбата против законот треба да се води сега, а борбата против СДСМ и ЛДП ќе се води кога ќе има избори. Немој на иста страна (во тие твои 90%) да ми ги ставаш МАНУ, МПЦ, разни здруженија и организации, со луѓе како Павле Трајанов, Циле, Ѕинго итн. Првите го кренаа гласот против законот, а овие другиве го повикуваат народот против актуелната власт и со тапани на сите страни бараат оставки. Само се сомневам дека ти можеш да ја забележиш разликата!
marko_polog A kade e problemot sto nekoj povikuvaat ovaa Vlast da dade ostavka? Da ne gledas negde Makedonija da napreduva so niv? Mnogu pati ste pisuvale za edinstvo, kolku tolku opozicijata so narodot se obedinuvaat protiv ovoj ocigleden Anti-Makedonski poteg sto i na dete malo mu e jasno deka vodi kon federalizacija i podelbi. Zatoa cestito do site sto go dadova svojot potpis i site sto bea aktivni.
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
A kade e problemot sto nekoj povikuvaat ovaa Vlast da dade ostavka?
Poshto nekoj drug diktira shto i kako kje se pravi vo Makedonija, na ovaa vlast se padna da go implementira ohridksiot dogovor. Da beshe nekoja druga vlast i tie kje igraa na istata muzika, nemashe nishto razlichno da bide. E sea za tebe shto si partiski oboen, nema nikakov problem. Mene lichno seedno mi e koj kje bide na vlast, nit mene u djeb nit mene od djeb.
quote:
Da ne gledas negde Makedonija da napreduva so niv?
Jas gledam ako ti ne gledash. Eve eden primer [url="http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2537&stID=38437"]tuka[/url], ushte eden primer [url="http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2535&stID=38315"]tuka[/url], pa isto taka [url="http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2534&stID=38242"]tuka[/url], itn. So taa razlika shto koga beshe predhodnata vlast se kradeshe shakom i kapom, se vozea koli bez osiguranje, ne registrirani, duri i bez tablichki, se vrabotuvashe uveliko i pored toa shto nemashe rabota za tie lugje, so eden zbor vladeeshe anarhija. Korupcija imashe mnogu povekje. Ne deka ovie ne kradat i ne se korumpirani, no po neshto se gleda deka se sreduva. Makar sakal ti toa da go narechesh i shminkanje. Mislam ova nemozhesh da go pobiesh, sakal ili ne, definitivno ova e fakt.
quote:
Mnogu pati ste pisuvale za edinstvo, kolku tolku opozicijata so narodot se obedinuvaat protiv ovoj ocigleden Anti-Makedonski poteg sto i na dete malo mu e jasno deka vodi kon federalizacija i podelbi. Zatoa cestito do site sto go dadova svojot potpis i site sto bea aktivni.
Samo za dobro da e.
GoDsHaNd VIVA LA SDSM
RedAlert Pa i ti mene pogresno si me sfatil.A toa sto go kazuvas mu odi samo vo prilog na Vlado Buckovski i negovite braka.Jas od pocetokov povikuvam da se odi na referendum a ne na predvremeni parlamentarni izbori iako sum i za toa!A kako da ne gi stavam site zaedno koga zaedno izleguvaat na pres-konferencii,druzenata opozicija i razni organizacii i Nestor Oginar im bese gostin i profesori univerzitetski i tn.Znaci tvojata patoloska omraza kon opozicionite partii ne e vo red.Ako mislis deka samo so Sojuz na zeni ke go smenime zakonot se lazes.Sega se potrebni SITE ama bas site luge sto se protiv zakonot da zemat ucestvo vo ova.Nitu mi e Pavle pomil nitu mi e Gruevski nitu bilo koj sega i TIE site zaedno gledaat da go trgnat ovoj zakon.A toa za JAS kolku sela bi dal toa ti e moronstina zosto ti mene ne me znaes za da davas takvi komentari jas sum Makedonec od Makedonija i za ziva glava ne bi se selel od ovde a kamoli da ja rasprodavam Makedonija za bilo sto.Zatoa se potpisav uste 3 nedeli od koga pocna inicijativata na Todor Petrov ne cekav da me vikne bilo koj da se potpisam.A sega znam sto ke bide slednata igra na SDSM da se pretstavi ova kako borba megu niv i VMRO-DPMNE za toa koj da dojde na vlast i taka da se odvratat neopredelnite politicki gragani od ovaa inicijativa sto se nadevam nema da im uspee.Ti veke gledam si se nafatil na taa nivna mamka,inaku prvata recenica ke ti bese DA KE ODAM DA GLASAM NA REFERENDUMOT a ne da mi mesas tuka pavle dzingo ili ne znam koj zatoa sto na krajot na kraistata ovaa inicijativa e na Todor Petrov.