Referendumsko Otcepuvanje
Referendumsko Otcepuvanje
kopacot Зачестија заканите за отцепување на Албанците ДПА повтори дека охридскиот договор е ништовен и дека сите опции се на маса ако Македонците и Албанците не почнат дијалог за нов договор Се поизвесно е дека албанските опозициски партии ќе распишат референдум за отцепување на дел од западна Македонија ако успее референдумот на Светскиот македонски конгрес за поништување на Законот за територијалната поделба. ПДП вчера за "Дневник" изјави дека е можна соработка со ДПА за организирање референдум бидејќи "зошто Албанците би ја штителе државата што самите Македонци сакаат да ја уништат". ДПА и вчера повтори дека охридскиот договор е ништовен и дека сите опции се на маса ако Македонците и Албанците не почнат нов дијалог за нов договор во кој Македонија реално ќе функционира како мултиетничка држава. Според најновиот извештај на "Свиспис", швајцарска агенција за развој и соработка, во Македонија во наредниот период може да се очекува дека ќе продолжат протестите против Законот за децентрализацијата и радикализација на состојбите. "Свиспис"предупредува дека во случај на радикализација етничките Албанци би можеле повторно да организираат екстремни и вооружени формации. Според "Свиспис", можно е да успее референдумот на СМК, а ДПА во соработка со другите опозициски партии ја разгледува можност за референдум за независност на западниот дел на Македонија. Во извештајот се наведува дека лидерот на ДПА, Арбен Џафери, ја отфрлил идејата за мултиетничка држава. Во ДПА велат дека институцијата референдум е над Собранието и над охридскиот договор. - Охридскиот договор не функционира од почетокот, а со усвојувањето на законите за територијална поделба и за Скопје покажа дека е ништовен. Последните случувања покажаа дека земјата е во длабока политичка криза и таа секојдневно се продлабочува. Владата ја крева тензијата за да купи време. Итно е потребен нов дијалог за да се разреши политичката криза. Ако успее референдумот на СМК, ќе имаме ново уредување во Македонија. Ако не најдеме заеднички јазик за мултиетничка држава, сите карти се на маса - изјави Сулејман Рушити, портпарол на ДПА. ПДП порача дека Македонците што си ја сакаат земјата треба да размислуваат порационално. - Сите вакви иницијативи во едно мултиетничко општество се ризични за државата и може да предизвикаат контратези. Иницијативите на СМК за осамостојување на градови или за Илирида се крај на Македонија - вели Ќенан Алиу, портпарол на ПДП. Тој рече дека не сака да прејудицира дали со ДПА ќе организираат референдум за отцепување на дел од западна Македонија. [url]http://dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2536&stID=38381[/url] ne znam kade vo svetof eden narod koj do vcera tvrdese deka e za sozivot naednas ke se selit vo "druga"drzava ...hmmmm
vulgaren Abe ova e pandorina kutija ako ja otvoris. Ne gledam kako ke gi sprecis albancite da odat na referendum ako nasiot referendum uspee! Eventualno nivniot referendum bi bil za otcepuvanje i so toa ramkovniot dogovor se ponistuva i sve odnovo no nejrealisticno ke dojde do nekoj vid na podelba. Ekonomski - Makedonija ne moze da prezivee nesto vakvo pa ke mora nesto drugo. Kaj nas nikogas ne se misli na posledicite neli.
kopacot koj ke im go priznajt samo referendumot ne znam ako krenime i nie gla :))
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by kopacot
Зачестија заканите за отцепување на Албанците ДПА повтори дека охридскиот договор е ништовен и дека сите опции се на маса ако Македонците и Албанците не почнат дијалог за нов договор Се поизвесно е дека албанските опозициски партии ќе распишат референдум за отцепување на дел од западна Македонија ако успее референдумот на Светскиот македонски конгрес за поништување на Законот за територијалната поделба. ПДП вчера за "Дневник" изјави дека е можна соработка со ДПА за организирање референдум бидејќи "зошто Албанците би ја штителе државата што самите Македонци сакаат да ја уништат". ДПА и вчера повтори дека охридскиот договор е ништовен и дека сите опции се на маса ако Македонците и Албанците не почнат нов дијалог за нов договор во кој Македонија реално ќе функционира како мултиетничка држава. Според најновиот извештај на "Свиспис", швајцарска агенција за развој и соработка, во Македонија во наредниот период може да се очекува дека ќе продолжат протестите против Законот за децентрализацијата и радикализација на состојбите. "Свиспис"предупредува дека во случај на радикализација етничките Албанци би можеле повторно да организираат екстремни и вооружени формации. Според "Свиспис", можно е да успее референдумот на СМК, а ДПА во соработка со другите опозициски партии ја разгледува можност за референдум за независност на западниот дел на Македонија. Во извештајот се наведува дека лидерот на ДПА, Арбен Џафери, ја отфрлил идејата за мултиетничка држава. Во ДПА велат дека институцијата референдум е над Собранието и над охридскиот договор. - Охридскиот договор не функционира од почетокот, а со усвојувањето на законите за територијална поделба и за Скопје покажа дека е ништовен. Последните случувања покажаа дека земјата е во длабока политичка криза и таа секојдневно се продлабочува. Владата ја крева тензијата за да купи време. Итно е потребен нов дијалог за да се разреши политичката криза. Ако успее референдумот на СМК, ќе имаме ново уредување во Македонија. Ако не најдеме заеднички јазик за мултиетничка држава, сите карти се на маса - изјави Сулејман Рушити, портпарол на ДПА. ПДП порача дека Македонците што си ја сакаат земјата треба да размислуваат порационално. - Сите вакви иницијативи во едно мултиетничко општество се ризични за државата и може да предизвикаат контратези. Иницијативите на СМК за осамостојување на градови или за Илирида се крај на Македонија - вели Ќенан Алиу, портпарол на ПДП. Тој рече дека не сака да прејудицира дали со ДПА ќе организираат референдум за отцепување на дел од западна Македонија. [url]http://dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2536&stID=38381[/url] ne znam kade vo svetof eden narod koj do vcera tvrdese deka e za sozivot naednas ke se selit vo "druga"drzava ...hmmmm
Што е тоа што Гегите можат да го сторат откако ќе успее референдумот на Македонецот ? -Ќе соберат 150 000 потписи и ќе излезат и самите на референдум за илирида ,во ред. Бидејќи се работи за иднината на државата за која се однесува, за да биде полнозначен и со политичка и со правна тежина,тој претпоставен референдум треба да биде потпишан не само од -страната иницијатор и нивното гласачко тело, - нејзините сојузници и нивното гласачко тело -Претседателот на РМ и најтесното му раководство и нивната гласачка машинерија туку на тој и таков референдум треба да гласаат сите жители на Македонија ,а не само еден дел од нив. За тој референдум мора да се изјаснат сите што имаат право на глас,сите до еден ,вклучително и Македонците
vmro
quote:
Originally posted by kopacot
Зачестија заканите за отцепување на Албанците ДПА повтори дека...
dali jas sum glup ili neshto ne e vo red, kako moze da se otcepat albancite, za da neshto se otcepi treba da bilo prethodno zacepeno... hehehe mislam svakash neli... ali kolku za informacija da si ja imash momce mlado zapadna makedonija bila makedonska se dodeka drugarot tito posle ustavnite promeni od 1974 g. pocnal od kosovo da gi nosi shiptarite vo imeto na bratstvoto i edinstvoto, znaci se dodeka se odnesuvame kako shto se odnesuvaat nekoi deka zapadna makedonija e nekoja shto ti ja znam teritorija koja nie sme ja prisvoile i sega se stremi kon nezavisnost se dotogash ke imame problemi... i shto tolku ste se isplashile od toa shiptarite majkumu stara ko koj zna shto da se... [img]http://freewebs.com/makedonska/kaziNE/leo-makedonski.jpg[/img] [img]http://freewebs.com/makedonska/kaziNE/brane3.jpg[/img]
dejan tie albancite sto sakat da ja otcepuvat zapadna makedonija, gledat mnogu filmovi i se zanesuvat. ako togas moze oni da se 'otcepuvat' togas zatsto da ne makedoncite vo albanija, grcka, srbija i bugarija da se otcepuvat?
BorisVM Dejan, Tetovo i Gostivar se vekje otcepeni. Romansierite na forumov ce protivrechat na mojot stav, ama faktite si se fakti, a se se dolzhi na grajanskata odgovornost. Pred nekolku godini na primer, tochno se znaeshe deka Gradonachelnik na Tetovo ce zaraboti okolu 1 milion marki. Tuka pocnuva i zavrshuva celata prikazna.
fio Не се отцепени, сабајлево кога се разбудив, тие беа дел од Република Македонија. Видете, албанците може да организираат референдуми до миле воље, меѓутоа, според законот, за еден референдум да биде успешен, треба да излезат во моментов окулу 850.000 гласачи. што е половина од гласачкото тело, а 50% од нив треба да гласаат позитивно. Е сеа, албанците нека си покренат иницијатива за референдум, нека си соберат 150.000 потписи, знам дека можат да го сторат тоа и за 1 недела, но останува прашањето, кај ќе најдат 850.000 албанци во Македонија?
dejan kako mislis veke se otcepeni boris? isto kako fio rece, uste se del od makedonija. i ako oni ke go zemat tetovo i gostivar i neznam kade, duri toa nema dovolno da im bide, i ako site makedonci vo balkanot da gi snema, duri i toa nema dovolno da im bide! isto mislam moze malku tesko da gi zemat tie gradovi, ako sve ke otide po plan za da ne ima desentralizacija, togas malkul tesko ke im bide? fio, dali albancite im treba 850 000 glasaci za da otcepuvat delot sto sakat?! kako e toa mozno? koi zakon dozvoluva toa?! i 850 000, pa kako ke najdat tolku? neli ima samo 500 000 albanci vo makedonija?
izguben MAKEDONIJA ne smee da se deli,na nikakov nacin. od TATKOMU da ne mu e ostavena na nekogo pa ke ja deli,eeeeeejjjj RAZBUDETESE koj im go dade pravoto da ja delat?do koga so podelbi? treba da se gleda da si gi spoime i delovite sto ni se zemeni a ne da se DELIME MAKEDONCI-MAKEDONKI RAZBUDETESE ne spijajte.
Belomorec Само се чека погоден момент за прогласување на голема Албанија. Имале ние референдум или не тоа ќе се случи. Нашиот референдум го сваќам како мобилизација на здравите сили на ова опшество. Инаку Тетово и Гостивар се во Македонија. Дивото населување од Косово и од Албанија еден ден може да добие разрешница со нивно враќање од местото каде дошле. Инаку и самата Албанија е длабоко поделена така да нема шанси да го понесе товарот на голема Албанија. Тој момент кога ќе ги покренат тие процеси ќе дојде и до нејзино распаѓање. Ние треба да бидеме обединете и спремни за да поентираме во наша корист.
Strelec А да ја освоевме ние некако Албанија! Ќе си имаме излез на море!:)
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
А да ја освоевме ние некако Албанија! Ќе си имаме излез на море!:)
A be zaebi more, gledaj zdravje!
Thief Борис, јас во моментов живеам во Македонија, а не во отцепена територија. Одам каде сакам, не се плашам, пијам кафиња со Албанци, влегувам среде маса од стотици Албанци... се чувствувам како а сум во Македонија. Не сум се поимал како романтичар, но нефункционирањето на државата е рак кој се шири, не само на териториите во Македонија со мнозинско население немакедонско, туку и кадешто живеат мнозинство Македонци. Ние имам проблем со правната држава, со криминалот, со животната егзистенција на луѓето. Ако мене ми понудат цена за 30% повисока од реалната за мојата куќа, јас од економски причини ќе ја продадам, а Албанецот тоа нема да го направи. Затоа во Тетово, Гостивар, Дебар... има тенденција на доброволно иселување, првично мотивирано од економски и егзистенцијални причини. Македонците се чувствувале силни, кога била силна државата, зашто живееле од и за неа, додека Албанците - сосема спротивно. Ако државата е доволно силна да интервенира и да го направи Тетово економски јако, да видиш како од Источна Македонија масoвно би се селеле наваму... Малку сум конфузен, но тоа е последица на тоа што скоро сум станат од спиење...[:D] Се надевам дека се разбираме и со олкава доза на конфузност од моја страна.
melpomena Belomorec, potpolno se slagam so tebe. Samata Albanija e podelenena i toa mnogu dlaboko. Kako shto znaeme Albancite poteknuvaat od dve razlichni pleminja Toski i Gegi. Vo Albanija do 1976 imalo dva oficijalni Albanski jazici (na toskite i na Gegite). Enver Hodza 1976 proglasil eden oficijalen jazik koj shto e i denes vo upotreba, a zborovite se 80% zemeni od Toskite (od taa prichina Albanskiot jazik kaj nas i vo Albanija e mnogu razlichen). Albancite koga zborat za golema Albanija trgnuvaat od Islamot i negovite pravila, a da ne zaboravite Toskite se katolici. Taka da, poshto najgolemiot problem shto go imame nie so niv e poradi sosema razlichna veroispovest, ne veruvam deka i samite tie kje stvaraat Golema Albanija. POtochno recheno -Sakaat da napravat, ama kako shto reche Belomorec so samoto formiranje kje dojde do nejzino raspagjanje. Zatoa Makedonche glavata gore, ne gubi nadezh i brani si ja drzhavata.
fio Зарем некој ќе си помисли дека албанците-католици од Албанија сакаат да се спојат со племенскиве дивјаци од Македонија и Косово (Србија и Црна Гора)? Ма дајте бре, не се ни тие толку глупави :)
Фици Само едно мало потсетување. Пред да почнеме да се занимаваме со АЛбанците и нивните прашања, сакам да расчистиме како тоа ние би функционирале,ако дојде до конфликт дали нашите МАКЕДОНЦИ ќе застанат еден до друг и би бранеле ист став. Би сакал да чујам Ваше мислење почитувани...
RedAlert Thief a tamu kade sto si piesh lezherno kafe so prijatelite Albanci razgovarate li za teritorijalnata podelba,za znameto nase,za imeto za vojnata 2001 za zaginatite?Ili samo onaka si piete si kutite i cekate da ni ja "otvorat vratata od Evropa".Tebe Slave Arsovski od Gostivar tetin da ne ti e?
fio РедАлерт, зарем има потреба толку да го главиш?
acelav ti be fio si mnogu glup so toa znameto.selska rabota.ti najde da kazvis politiki ovde na forumov so toa selsko zname
dejan Dali ova e mozno? http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?pBroj=2540&stID=38632 ako oni ne sakat 2001 da se poftori, togas neka ne pravat otcepuvanje. sonuvat malku premnogu.
vulgaren Pa ne e bas da sonuvaat za zal. Ako propadne ohridskiot dogovor so pretext deka nema da ima teritorijalna podela koja bese del od ramkovniot dogovor togas Albancite vo Makedonija ke baraat podela. Za da se spreci podelata ke ima ili vojna ili nov dogovor. Posledniot pad izleze dogovor, ovoj pat ne znam dali dogovor ke bide mozen. Siguren sum deka nema da mozeme da pukame na civili ili selime luge i mozna e status qvo situacija sto e loso posto zemjata ke kapitulira ekonomski. Ama vremeto istekuva...
dejan albanskite partiji morat da znaat deka za da resis nesto vo zemja, nemoras sekogas da pukas. abre zasto ke sakat podelba? zasto bi sakale nesto takvo? ne razibram, oni zhiveat vo makedonija......de bre, mora zakon da se pocituva, i ako zakonot ke bide deka ramkoviot dogovor nema da vazi, togas toa neka bide, i toa neka go pocituvat. neli im treba 850 000 za da podelat?! kako ke najdat tolku, kako jas sto znam ima okulu 600 000 albanci vo makedonija?
vmro
quote:
Originally posted by vulgaren
Pa ne e bas da sonuvaat za zal. Ako propadne ohridskiot dogovor so pretext deka nema da ima teritorijalna podela koja bese del od ramkovniot dogovor togas Albancite vo Makedonija ke baraat podela. Za da se spreci podelata ke ima ili vojna ili nov dogovor. Posledniot pad izleze dogovor, ovoj pat ne znam dali dogovor ke bide mozen. Siguren sum deka nema da mozeme da pukame na civili ili selime luge i mozna e status qvo situacija sto e loso posto zemjata ke kapitulira ekonomski. Ama vremeto istekuva...
Ke kapitulira??? pa so brane drugarce makedonija veke 12 godini e kapitulirana, a toa deka shiptarite ke pocnele vojna, neka pocnat, se vide nivnata voena mok, a ova e 2004 godina a ne 2001 pa cel svet da im veruva deka se oni zrtvi pa taka da dobivaat politicka podrzshka od cel svet, sega ako pocnat vojna nikoj nema da izvestuva za niv, sega se aktiuelni a i ke ostanat edno 10-15 godini, irak, avganistan, sudan... taka da shiptarite se svesni za svojata nemok, samo ziveat od ona "strav selo cuva" plashat luge naokolu deka ke pocnele vojna i site vo nesves pagaat... nema vrska muabetov oni najmalku sakaat vojna deka ke go izedat kako magarinja
RedAlert Samo si go pokazuvaat vistinskoto lice sega,vo slucaj nekoj da pomisli deka stvarno ni stanale prijateli.Ali Ahmeti za "Bota Sot" izjavuva deka referendumot bil voved vo graganska vojna.Znaci ednas nasilnik-sekogas nasilnik!A nasiclnici mnogu mrazam a veruvam i vie mrazite.So teroristi nema pregovori,zatoa sto nivnite baranja nemaat kraj,kako sto rekov utre ke ni se zakanuvaat ako ne go smenime znameto,pa imeto,pa ako ne staneme federacija i tn.I do koga taka?Ajde preku referendumot da im pokazeme deka ne se plasime i ne samo na niv tuku i na svetot deka eksperimentot "Makedonija" e zavrsen a "zamorcinjata" se svestija!