Чествување за Мајка Тереза
Чествување за Мајка Тереза
Strelec [img]http://www.lukaroski.com/forum/majkatereza.jpg[/img] 26 август - ден на раѓањето на големата хуманистка, Македонката Мајка Тереза!
TAJCI74 Takva Zena(MAJKA) ne se raga poveke!!!
StormAngel Ostavi zad sebe rabota koja sto 1000 luge ne bi ja zavrsile za 1000 godini. Gospod neka ja blagoslovi.
Pina Jas pak ne mislam taka. Ima i za nea nekoi mali aferichki so cash money, the root of all evil today, by the way, money loundry. Toa shto e od Makedonija za mene nema golemo znachenje, a toa shto e Albanka im doagja kako kec na desetka na osloboditelite na Albanskiot narod.
Strelec Pina, не би рекол дека е Албанка. Се’ повеќе и повеќе докази излегуваат дека Мајка Тереза не била Албанка. Но, друг топик има отворено во врска со тоа, па да не излегуваме од шемата овде! http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=3669
StormAngel Pina,ne znaele tie od Rim za tvojata humanost,siguren sum deka tebe ke te proglasele za svetec. Kakvi aferi be,znaes sto e da se grizis za cel svet bez da baras nisto vo vozvrat? Hah! Luge!
TAJCI74 Pina ovie raboti se malku nejasni ko od naftalin da se izvadeni[}:)] jas kolku sto znam Majka Tereza e rodena vo Skopje, ako ne se lazam a ako gresam se izvinuvam !!! i kolku sto imam prateno istorija za nejze ne e Albanka! a i sto ima veze ako bila ako veke na toa stojs[?] sto e edno jasno takva zena ,majka nikogas nema da se rodi nikooooogggggggggaaaaaaaaaaasssssssssssss[^][^]
sapeski Знам зошто ОооОо_ се држи надвор од дискусија. [:)]
Pina
quote:
Originally posted by bluehim
Pina,ne znaele tie od Rim za tvojata humanost,siguren sum deka tebe ke te proglasele za svetec. Kakvi aferi be,znaes sto e da se grizis za cel svet bez da baras nisto vo vozvrat? Hah! Luge!
A ti si uveren deka Rim za svetci proglasuva navistina "svetci" lugje? A kade odea parite od razni donatori, zboruvame za stotici milioni dolari, a tie siroti bolni od "neizlechivi" bolesti, nitu pred umiranje ne dobivaa neshto barem bolkite da gi podnesat, taka trebalo demek. "znaes sto e da se grizis za cel svet bez da baras nisto vo vozvrat? " Se razbira deka ne znam, zoshto se nema rodeno nekoj shto se grizhel za cel svet, a ushte zgora na toa da ne baral nishto za vozvrat.
Pina
quote:
Originally posted by TAJCI74
Pina ovie raboti se malku nejasni ko od naftalin da se izvadeni[}:)] jas kolku sto znam Majka Tereza e rodena vo Skopje, ako ne se lazam a ako gresam se izvinuvam !!! i kolku sto imam prateno istorija za nejze ne e Albanka! a i sto ima veze ako bila ako veke na toa stojs[?] sto e edno jasno takva zena ,majka nikogas nema da se rodi nikooooogggggggggaaaaaaaaaaasssssssssssss[^][^]
Taka de, rodena e vo Skopje a samata se izjasnuvashe kako Albanka, ama toa ne e vazhno, koga taa fati usfita so Vatikan od Makedonija kako drzhava nemashe nitu "M". Takvi lichnosti ne se ragjaat, tie se stvaraat preku media, propaganda, i nemaat ama bash nikakvo politichko vlijanie. Sepak vo Skopje treba da ima neshto kako spomenik posveten na nea, ama daleku od toa da e svetica.
StormAngel Pina,ne sakam da go upropastam ovoj topic poradi pocit! Ako imas nesto nejasno okolu ova sto go napomena,otvori nov topic,pa ke diskutirame.[;)]
TAJCI74 Pina !!! Nema potreba od spomenici jas barem taka mislam. Dovolno e sto svetot znae za neja i ima i knigi napisani i snimki dosta dobro e sve objasneto i kazano. Taka da nema potreba od vakva tema na razgovor!!! barem na ovoj topik!!! Mozam samo ova da recam na covek dobrinata nemozis da mu ja naplatis so nisto, taka da nemalo potreba za vozvrat so nisto!!!
Strelec Чествувања по повод денот на Мајка Тереза Поминаа 25 години откако скопјанката Гонџа Бојаџиу со пораките за љубов и меѓусебно помирување, што ги споменуваше насекаде во светот ја доби Нобеловата награда за мир. Седум години од нејзиното упокојувание, таа е на само едно чудо до прогласување на светица. Денеска, на денот на упокојувањето на Мајка Тереза беше откриено светилиштето на блажената, спомен-ѕид блиску нејзината спомен-соба. „Овој ден е значаен по тоа што блажената мајка Тереза се успокои за да вечно живее. Мајка Тереза со нејзиното големо хуманитарно мисионерско дело е граѓанка на светот“, изјави Стојан Тренчевски. „Светот не е гладен за леб, туку уште повеќе за љубов“, е молитвената порака која Мајка Тереза ја водеше низ мисијата за помош на гладните и болните. Денешниов ден ги собра претставниците од градот, политиката, науката, уметностите, да ја посетат спомен собата на блажената и да и оддадат почит на жената што е родена во Скопје, а жителка на целиот свет. „Најмногу зборува нејзиното дело, а тоа е посветување на целиот свој живот да им помага на болните и сиромашните, некогаш жртвувајќи го и целиот свој живот“, изјави Калиопи. „Таа е недостижна личност, им помагала на сите на кои им требала помош“, изјави Есма Реџепова. Во МАНУ свечено беа доделени признанијата „Послание на Мајка Тереза“ на претседателот Борис Трајковски, постхумно, внуката на Мајка Тереза, Ага Бојаџиу и на Македонскиот центар за меѓународна соработка. Благодарници за искажаната хуманост добија и Галаба Златкова Гареска, директор на Домот за деца без родители 11 октомври, уметникот Мишко Ташев, Домот за стари лица „Мајка Тереза“ од Скопје, режисерот Скендер Кули, како и на професорот Мифтар Мемети. Мајка Тереза е родена на 26 август 1910 година во Скопје, од каде почнува нејзината животна приказна. Таа го основаше редот на мисионерки на добра волја со 12 членови, а денеска брои над 3.500 сестри и браќа во повеќе од 100 земји. Почина на 5 септември 1997 година во Калкута.
SpaceLily Eto sega prvo za trendo se grabnavte sea za majka tereza sinkir i e gajle nea za vas:)