Brakja Makedonci se crtaat karti
Brakja Makedonci se crtaat karti
Pro_Patria http://p083.ezboard.com/fbalkansfrm101.showMessageRange?topicID=194.topic&start=1&stop=20
OooOo i ja doma WarCraft koga igram si crtam taka karti, ama u realnosta teshko mi odi.
Whitebaby I jas doma na salfetka sho nacrtav edna karta na MK, wow, i odma sama si se proglasiv za imperator.
ikooo Jas koga igram Age si pravam svoja mapa i tepam se zivo :)
micko me stega proliv od vakvi razgovori
Thief Немам време деновиве... ако има некој, би го молел да им постира на тој форум карта на Македонија во времето на Александар или барем во етничките граници, кога веќе забегуваат и сонуваат и си играат децата на тој форум!
ikooo :)))
StormAngel A be okej se,ama prvo da zemes da gi citas biserite na tie so se na forumot,eden e Car na Prusija,drug e Franko Golemiot,tretiot r Turski Imperator,a be biseri nevideni ima. Karti site sme videle,ama nikoj ne mozel da napravi karta u realnost.
RedAlert 1913 na salvetka si crtkaa pa eve do den denesen taka si ostanaa granicite.Sega ne gi crtaat na salvetki nego kaj Branko vo office.
Pro_Patria vo 1913 ne se crtaa na salfetka tuku vo Belgrad,Atina i Sofija.togas bea drugi vreminja,a bogami sega mnogu potesko kje im e da ja podelat Makedonija.
Cernozemski Hmmmmm. Crtaat karti vikate? Losa rabota. Samo neznam zosto ne sum iznenaden[?] Me mrzi sega da gledam po linkovite i da gi gledam kartite, im se imam nagledano. Sekoj si crta kako mu odgovara. A nie kako i sekogas zateceni, so smknati gaki cekame kako ke ni se padne i koj ke ne zakaci. Pusto Makedonceґ. Ne iznenadija, nema sto. Nisam ocekivo (Radovan III). Pokvaren narod, nema sto. E sega malku poseriozno: Pred nesto poveke od tri godini dojdov na forumot na ajvar pod ovoj nick, i mnogumina nickot go sfatija kako provokacija. Uste koga napisav deka delenje ke ima, sakale nie ili ne, jaooj koga mi se nafrlija, te bugaras, te vakov te takov. Ne sum si ja sakal tatkovinata i sum sakal da ja delam. Luge bozji, nema sto da se deli. Ne mozes na nekogo da mu dades nesto sto e veke negovo. On veke toa si go zemal, bez razlika na koj nacin i mu preostanuva samo toa da si go legalizira. E sega kako i zosto sme mu dozvolile da zeme nesto e veke druga rabota, ama nad prosipanoto mleko ne vredi da se place, samo se gubi energija i vreme, a ne se isprava. Edinstveno sto moze da se napravi e ogranicuvanje na stetata. Arno ama...... koj da go napravi toa? Jas vo nasava denesna politika ne gledam nikogo koj bi imal madinja i znaenje za takvo nesto. Pak za delenjeto i za cepenjeto: znaete sto e rak i kako se lekuva, neli? A moze i so gangrena sporedba da napravime. Zaboluva prstot, nema spas. Doktorot vika, mora da se sece, ne se leci. Aman doktore nemoj, kako bez prst i toa najmiliot, ke me ostavi zena mi. Aj se pismanil doktorot, mozda greska sum, belki ne e gangrena, sama mozda ke se povlece. Po nekoj mesec se prosirilo na cela dlanka. Lekarot vika, nema care mora da se sece. Leleeeeeeeeeeeeee nemoj majstore, desnak sum, levata samo za potpiranje mi e. Da ne ja dolzam mnogu, sfakjate sto sakam da kazam: ili leci ili seci. Ako neznaes da izlecis, mora drasticno da se deluva. Vo sekoj slucaj MORA da se deluva. Mozeme da glumime noevi(toa i go pravime), i da se pravime kako nisto da ne bilo i kako nisto da ne se slucuva, ama realnosta koga i da e ke ne udri po lice. I togas ke boli uste poveke, zatoa sto ke bideme svesni deka sme imale moznost nesto da napravime, a ne sme prevzele nisto. I togas ke pocne vnatremakedonskata presmetka, ama ovojpat se plasam krvava. Sega ne e krvava samo poradi toa sto seuste kravata ne e izmolzena, taka da poisplatlivo e da se molze otkolku da se puka (prasajte gi DUI).
Maleshevo Добра анализа, Церноземски, се знаеме од ајварот, види потписот. НО проблемот е дека ти велеше да правиме ампутација пред потпишување на фамозниот охридски "договор" кога Македонија беше дефинирана вака http://faq.macedonia.org/politics/constitution.html Таа сепак беше еден вид национална држава на Македонците, грешката беше во тој устав дека не ги израмниле сите жители (ние, албанците, србите, турците, ромите итн.) со Македонци и со еден официјален јазик македонскиот, т.е. дека уште од СФРЈугославија си ја влечевме титовата и комунистичка космополитија и демагогија. Така не се најдоа паметни луѓе во државата, луѓе кои ќе имаат визија дека ќе се случи ова што денес се случува, а такви имаше неколку, но никој не сакаше да ги слуша. Од 1945 вo Македонија се води наивна политика на потчинетост и покорност, со девизата наведната глава мач не ја сече, па така пишувачите на уставот не мислеле на долга стаза (тука се и господата старци од МАНУ), туку мислеа од денес за утре со плашливо срце, како циганите ! Но затоа ете сепак беше национална, но со сите граѓански права на спомнатите малцинства. Тогаш де јуре, „Церноземски“, Р. Македонија НИ ПРИПАЃАШЕ НАМ и на нив, но бидејќи единствено ние бевме конститутивен народ на државата, само ние можевме де јуре да одлучиме што ќе се случува со нејзе. Имавме гангрена, но таа се лечеше!!! Затоа предлогот за ампутација на заразениот прст од твоја страна во тогашно време беше ЧИСТО ПРЕДАВСТВО, чиста капитулација, ист како предлогот на Љубчо Георгиевски за „замена на територии“ - Мижи Мито тулумби паѓаат , кој патем во олицотворение на неговата тогашна министерка за Внатрешни работи Доста Димовска и навистина не го интересираше од Групчин на Запад! - јавна ијава на Д. Димовска, инаку докажана бугарски шпиунка која во Македонија моментално организира и создава нови бугарски шпиуни помеѓу млади луѓе!), и поради што меѓу другото и дојде до ова кое денес ни се случува. Македонија пред охридскиот „договор“ беше наша на Македонците, земјата беше неделива, иако и малцинства живеа и си имаа купено парцели земја (изнајмено на користење) ! Изјави од типот „Ne mozes na nekogo da mu dades nesto sto e veke negovo“ беа капитулантски и предавнички ! Само душман и немакедонец може да го каже тоа! Денес после охридскиот „договор“, т.е. капитулацијата и предавството на Македонија и Македонците, потпишана од Трајковски,Георгиевски и Црвенковски, состојбата изгледа де јуре сосема поинаку. Македонија е претворена во држава која припаѓа исто на сите националности кои живеат во неа и за нејзината судбина де јуре може да одлучуваат сите националности кои живеат во неа. И не само тоа, таа де факто е претворена во држава во која што Албанците имаат поголеми права од самите Македонци. Р. Македонија повеќе не ги заштитува интересите на Македонскиот народ, кој нема и немаше друга држава во последните 1000 години освен Р. Македонија т.е. С.Р. Македонија во составот на СФРЈ. Но и сега и ден денес изјави од типот „треба да дадеме парче од Македонија“ иако од јуристичка гледна точка се издржани, тие се предавнички, иако изгледаат толку реални како никогаш до пред донесување на охридскиот „договор“. Албанските интелектуалци, водачите на албанската кауза сега не сакаат поделба, бидејќи ќе добијат многу помалку одколку тие што имаат зацртано дека треба да отцепат од Македонија! Тие ќе чекаат подобар моменткога ќе можат да заграбат повеќе. Затоа и оваа територијална поделба и децентрализација. Затоа такви изјави изгледаат предавнички, бидејќи ти не повикуваш за излегување на референдум против новата територијална општинска поделба и децентрализација и не даваш предлог за конституирање на нов македонски устав, чисто национален, по пример на сите други национални држави во западна Европа. По донесување на таков устав, бидејќи македонските партии се во абсолутно мнозинство во парламентот, а македонскиот народ по потреба може да се мобилизира да излезе на рефеендум да изгласа таков устав, ние би ја вратиле состојбата де јуре пред потпишување на охридскиот „договор“ и тогаш би биле во многу подобра ситуација, па при секакво можно делење ќе имаме многу подобри карти и многу помалку би изгубиле. Македонија губи со 2:0, играта сеуште трае. Македонци земете ја топката во свои нозе за да дадеме и ние гол, можеби ќе победиме или играме нерешено, но не ја оставајте топката во нозете на „Илирида“ затоа што ќе не победат со 5:0 ! Излезете сите масовно на референдум !
Cernozemski
quote:
Затоа предлогот за ампутација на заразениот прст од твоја страна во тогашно време беше ЧИСТО ПРЕДАВСТВО, чиста капитулација, ист како предлогот на Љубчо Георгиевски за „замена на територии“ - Мижи Мито тулумби паѓаат , кој патем во олицотворение на неговата тогашна министерка за Внатрешни работи Доста Димовска и навистина не го интересираше од Групчин на Запад! - јавна ијава на Д. Димовска, инаку докажана бугарски шпиунка која во Македонија моментално организира и создава нови бугарски шпиуни помеѓу млади луѓе!), и поради што меѓу другото и дојде до ова кое денес ни се случува. Македонија пред охридскиот „договор“ беше наша на Македонците, земјата беше неделива, иако и малцинства живеа и си имаа купено парцели земја (изнајмено на користење) ! Изјави од типот „Ne mozes na nekogo da mu dades nesto sto e veke negovo“ беа капитулантски и предавнички ! Само душман и немакедонец може да го каже тоа!
Velis dusman i nemakedonec. Ne me iznenasuvas. Spomnuvas Ljubco, razmena na teritorii, Dosta, Grupcin i slicni raboti. Jasno li ti e deka povedoa so 2:0 (ti kako sto vikas) mnogu porano, dodeka gorespomenatite seuste predavaa marksizam, pisuvaa poezija. Velam deka nemozes na nekogo da mu dades nesto sto e veke negovo. Pogledni koj zivee vo Tetovo, Tetovsko, Gostivar, gostivarsko. Mozes da me nareces predavnik i nemakedonec kolku sto sakas, ama pamti mi go zborot: vcera zborevme za Tetovo i Gostivar, denes zboruvame za Skopje, Struga i Kicevo, a utre ke zboruvame za Veles, Prilep i Kumanovo(gradot). Prijatel, problemov e so mnogu podlaboki koreni otkolku moronskite izjavi na nekoi nasi takanareceni politicari (ustvari politikanti). Po se izgleda najvazniot del od mojot post ne si go procital (ili ne si sakal da go procitas), deka MORA da se deluva. So glavata vo pesok nisto ne postigame. No, za zal jas ne gledam deka nesto se pravi. Referendumov e mozebi posledna prilika da se promeni nesto. Bidete mi pozdraveni
vmro
quote:
Originally posted by OooOo
i ja doma WarCraft koga igram si crtam taka karti, ama u realnosta teshko mi odi.
OooOo kaza shto sakav da kazam pa duri i poveke... mene ova me zagrizuva - http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=37048
Cernozemski
quote:
„Сите во ЕУ велат дека за да се овозможи имплементацијата на Рамковниот договор, неопходна е децентрализација, а предуслов за неа е територијалната реорганизација, и тоа пред да се одржат локалните избори. Дури тогаш ќе бидат исполнети сите предуслови неопходни за стабилизација на земјата, нејзината демократизација, имплементација на рамковниот договор и исто така за приближување кон ЕУ“, истакнува Салин.
Najverojatno ovoj del od izjavata na cenetiot te zagrizuva. Tokmu vo toa e i mamkata. Novata teritorijalna podelba e vnatresen dogovor na dve interesni grupi, koj dogovor samo voljata na graganite moze da go srusi. Starata kurva Evropa ke mora da go prifati ishodot na referendumot kakov i da e, i nema potreba nas toa da ne plasi i zamisluva. Od druga strana, ovakvi izjavi mi se dopagaat, zatoa sto pokazuvaat deka referendumot e poteg koj pomatuva necii smetki i zasegnatite se javuvaat za zbor i se bunat. A za izjavata na Dzaferi deka uspesniot referendum ke sozdade potreba za nov dogovor vo Makedonija, toj toa go zboruva celo vreme otkako e vlezen vo politikata i ako imavme politicari koi znaat da gledaat podaleku od svojot nos, toa ke go napravevme vo #180;91-#180;92, koga imavme pojaki karti vo racete. Ovaka dozvolivme da bideme nabieni vo kos i da prifatime sve sto ke ni se ponudi. Bidete mi pozdraveni
RedAlert Edvaj cekam da im gi vidam facite koga ke uspee referendumot!Pa ne moze samo nie da bideme izrodi od cela Evropa.Na kipar imase referendum kaj niv celo ima referendumi za sekakvi prasanja i na nikogo ne mu teknuva da povika na bojkot tuku site se obiduvaat da gi ubedat graganite da glasaat ZA ili PROTIV.A koga ke uspee referendumot ke mora da go prifatat ishodot.Sega veke koga i Dzaferi se prikluci(sto ne e bas nekoja radosna vest) ne mozat da se vadat na toa deka e ednonacionalen referendumot,pa se poveke ke tezhneat kon toa da go pretstavat kako chisto politichki sto nema da im uspee koga vo kampanjata ke vidat koj se od intelektualci do umetnici,od luge sto perat koli do univerzitetski profesori se ZA referendumot.
Strelec Салин: „Успешен референдум, одложување на ЕУ интеграцијата“! Оваа изјава на амбасадорот на ЕУ во Македонија е класичен пример за мешање во внатрешните работи на една земја!
Maleshevo
quote:
Originally posted by Cernozemski Velis dusman i nemakedonec. Ne me iznenasuvas. Spomnuvas Ljubco, razmena na teritorii, Dosta, Grupcin i slicni raboti. Jasno li ti e deka povedoa so 2:0 (ti kako sto vikas) mnogu porano, dodeka gorespomenatite seuste predavaa marksizam, pisuvaa poezija. Velam deka nemozes na nekogo da mu dades nesto sto e veke negovo. Pogledni koj zivee vo Tetovo, Tetovsko, Gostivar, gostivarsko. Mozes da me nareces predavnik i nemakedonec kolku sto sakas, ama pamti mi go zborot: vcera zborevme za Tetovo i Gostivar, denes zboruvame za Skopje, Struga i Kicevo, a utre ke zboruvame za Veles, Prilep i Kumanovo(gradot). Prijatel, problemov e so mnogu podlaboki koreni otkolku moronskite izjavi na nekoi nasi takanareceni politicari (ustvari politikanti). Po se izgleda najvazniot del od mojot post ne si go procital (ili ne si sakal da go procitas), deka MORA da se deluva. So glavata vo pesok nisto ne postigame. No, za zal jas ne gledam deka nesto se pravi. Referendumov e mozebi posledna prilika da se promeni nesto. Bidete mi pozdraveni
Зошто шириш демагогија и дефетизам? Како може некоја теритоија во државата да припаѓа на некое малцинство, кога тоа не е државотворен народ во таа држава?! Преамбалута на стариот устав почнуваше вака и што тука не е јасно? „Тргнувајќи од историското културно, духовно и државно наследство на македонскиот народ и од неговата вековна борба за национална и социјална слобода и за создавање своја држава, .......Македонија е конституирана како национална држава на македонскиот народ во која се обезбедува целосна граѓанска рамноправност и трајно сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности“ Тие поведоа 1:0 пред 1991. Но после 1991 имавме добар јуристички услов за победа. А во 2001 кога го променија уставот поведоа со 2:0. Но ништо не изгубено ако се мобилизираме и сега. Војната во 2001 год. беше навистина еден од одлучувачките моменти. Таков момент во својата историја имаше и Хрватска, па ниту еден Хрват не рече тогаш, Крајина е веќе изгубена. Додека во Македонија се јавија предавници кои тогаш збореа за менување и размена на територии... Шансата ја испуштивме и затоа што 10 години наназад, никој во Македонија не помисли дека тоа ќе дојде, дури и во 1999 кога беше војната на Косово, мнозината не веруваа, и власта на Љубчо Глупчо и опозицијата. Па зар јас не викам дека вчера зборевме за Тетово и Гостивар, а денес збориме за Струга, Кичево и Скопје?? Што ми солиш памет. Поентата е дека во такви состојби се поставуваат максималистички барања, а не капитулантски барања. Што е со македонскиот народ во соседните држави, какви пак тие имаат човечки права?! Јас главата во песок ја немам, многу ми е јасна работата. Потоа велиш дека ништо не се прави??? Можеби ти не правиш, па Затоа ти изгледа дека други не прават. Очекуваш ли некој да дојде дома покана да ти даде и да те замоли? Дали се заинтересира да превземеш своја иницијатива, да отидеш во клубот во твојот град, да зборуваш со луѓето, да им дадеш храброст да излезат на референдум? Во врска со веста од А1. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=37048 Вчера не тераше ЕУ да го потпишеме рамковниот „договор“, денес не тера да ја истуркаме новата територијална поделба на општините и т.н. децентрализација по етнички тертип во корист на некоја „илирида“, утре ќе не тераат и не убедуваат дека ние не сме Македонци! А знаете ли зошто!? Затоа што ниту едн соседна земја на Македонија не ја тераат ни приближно да даде такви права на малцинствата кои живеат таму, а камоли пак да го признае официјално македонското малцинство и да му овозможи да ги ужива основните човечки права како малцинство. Па затоа мислете му ја, ако сега потклекнеме, Р. Македонија ќе стане зандана за македонскиот народ, во која тој ќе биде уништуван. Уште нешто, не бидете сигурни дека ќе успее референдумот, ако не се помачи секој од вас кој е овде и прави нешто за тој да успее! Особено ме интересира какви одговори ви даваат некои заведени демагози, кои мислат дека не треба да се искочи на референдум.
Cernozemski
quote:
Зошто шириш демагогија и дефетизам? Како може некоја теритоија во државата да припаѓа на некое малцинство, кога тоа не е државотворен народ во таа држава?! Преамбалута на стариот устав почнуваше вака и што тука не е јасно? „Тргнувајќи од историското културно, духовно и државно наследство на македонскиот народ и од неговата вековна борба за национална и социјална слобода и за создавање своја држава, .......Македонија е конституирана како национална држава на македонскиот народ во која се обезбедува целосна граѓанска рамноправност и трајно сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности“ Тие поведоа 1:0 пред 1991. Но после 1991 имавме добар јуристички услов за победа. А во 2001 кога го променија уставот поведоа со 2:0. Но ништо не изгубено ако се мобилизираме и сега
Е па, ако све тоа било убаво наредено, како можеше да се случи да дојдеме во ситуација притиснати кон ѕид и уценети да го потпишеме тој договор со кој го сменивме тој добар устав? Точно е, ги имавме сите услови да направиме држава со сите нишани. Арно ама, не направивме. Наместо тоа се дадовме во лов по позиции и разграбуванје на имотот. Паѕарењето на сметка на државните интереси ни стана главно хоби. Како викаше Ѕинго? Кој го е тоа доѕволил дами и господа? Сите ние, до последен. Еден грст криминалци не продаде, ни ја продаде иднината, државата. Е да знаеш, и ширам дефитизам ти како што викаш. Но следниот пат пробај тој мој дефитизам да го побиеш, докажи ми и мене и на другите дека не е вистина. Останувам на тоа дека паметен човек, а во случајов паметно водство, мора да ги предвиди настаните и однапред да ги раѕгледа чекорите кои ќе треба да ги превземе за да ги избегне проблемите кои следуваат. Како ние постапивме нема потреба да писувам, познато е. Се сложувам потполно дека не е касно и дека штетата сеуште може да се ограничи. Но МОРА да се делува. Но кој ќе го направи тоа? Најискрено да ти кажам не гледам никого кој има доблест и кој не е искомпромитиран за таа работа. Ако и ова го сметаш за дефитизам, побиј ме, но со име и презиме на таквиот и образложи. Биди ми поздравен
vmro abre amante veke zashto pagate na fori i na gluposti odnosno cista propaganda, nie 5 veka sme bile gazeni od turci seldzuci pa ete sme vo 21 vek (jes da so branko vo noviot milenium) ali tuka sme postoime, pa zar ke se plashime od shiptarite??? mnogu vi se netokmu da recam muabetive.
Maleshevo Јас можам да ти анализирам многу добро зошто тоа се случи во Македонија и да ти ги набројам и сите внатрешни, но и надворешни фактори кои придонесоа за развој на состојбата со Македонија, каде што е сега. Но за тоа немам време, а и многу пати претходно на ајварот го правев. Инаку и ти можеш можеш да делуваш и ти можеш тоа да го направиш, секој од нас може да го направи. Јас пак ќе те прашам, дали на еден човек му ја објасни важноста да излезе на референдум? Ако досега ништо не си сторил , а само ги констатираш и набројуваш досегашните загуби, тогаш дефинитвно шириш дефитизам. Но доколку ги констатираш, набројуваш, но и го покажуваш патот за излезот и делуваш во тој правец тогаш не шириш дефитизам и правиш нешто за тебе, за твоето поколение, за македонскиот народ и Македонија.
Maleshevo
quote:
Originally posted by vmro
abre amante veke zashto pagate na fori i na gluposti odnosno cista propaganda, nie 5 veka sme bile gazeni od turci seldzuci pa ete sme vo 21 vek (jes da so branko vo noviot milenium) ali tuka sme postoime, pa zar ke se plashime od shiptarite??? mnogu vi se netokmu da recam muabetive.
Аџ момче, младо момче, каква пропаганда? Довоно си голем да ја согледаш реалноста. Јас од шиптарите не се плашам момче, туку од Македонците! Прво турците селџуци не сакаа да го муслиманизираат целото население (најголем дел од муслиманизираните Македонци после тоа се потурчија или поалбанчија, о од потурчените огромен дел пребегна во Турција во 1912), затоа што од христијанското население - „рајата“ само наплатувале данок, додека муслиманското било поштедено, па така си ја полнеле државната каса. А инаку во записите на еден руски патешественик во Македонија во крајот на 19 век, останало запишано, (инаку можеш да го најдеш во една книга со руски документи за Македонија која е отпечатена во Македонија.) „Бев со една група комити, ајдуци и тргнавме по еден пат, а на патот не сретна еден турчин кој јаваше на коњ. Групата застана, а војводата се оддели и отиде напред да разговара со турчинот. По десетина минути заврши разговорот, а војводата нареди да се пушти турчинот да помине. Јас вчудоневиден го прашав војводата, зошто тоа го направил, кога турчинот може да ја предаде групата на аскерот дека дошла овде. А тој ми одговори: Бидејќи е турчин и ми даде беса дека нема да не издаде, го пуштив, а да беше Македонец ќе го утепавме, затоа што за пари ќе не предадеше на аскерот!“ Па така момче, тоа проклетие и ден денес не прати, за пари и кариера, многу ја продадоа Македонија. И погледни уште колку има неасимиларни Македонци во Грција, Бугарија и Албанија после 90 години живот во тие држави и ќе сватиш дека доколку ја изгубиме државата дека ќе се случи со мнозината од македонскиот народ, тоа што се случи таму.
Cernozemski
quote:
Инаку и ти можеш можеш да делуваш и ти можеш тоа да го направиш, секој од нас може да го направи. Јас пак ќе те прашам, дали на еден човек му ја објасни важноста да излезе на референдум? Ако досега ништо не си сторил , а само ги констатираш и набројуваш досегашните загуби, тогаш дефинитвно шириш дефитизам. Но доколку ги констатираш, набројуваш, но и го покажуваш патот за излезот и делуваш во тој правец тогаш не шириш дефитизам и правиш нешто за тебе, за твоето поколение, за македонскиот народ и Македонија.
Е ај сега за да те сфатам озбилно, објасни ми ти како и со што делуваш и колку луѓе ти си убедил да излезат на референдум. Ама признавам само ако ги наброиш со име и преѕиме, адреса или телефон. Си се запењил дека сум дефетист и дека само зборам а не делувам. Е па ај отвори ми ги очите, дај пример. Еве да претпоставиме дека јас неѕнам како, а ти ѕнаеш. Не е фер тоа знаење само за тебе да го задржиш, сподели го со нас. Биди ми поздравен
vmro
quote:
Originally posted by Maleshevo
Бев со една група комити, ајдуци и тргнавме по еден пат, а на патот не сретна еден турчин кој јаваше на коњ. Групата застана, а војводата се оддели и отиде напред да разговара со турчинот. По десетина минути заврши разговорот, а војводата нареди да се пушти турчинот да помине. Јас вчудоневиден го прашав војводата, зошто тоа го направил, кога турчинот може да ја предаде групата на аскерот дека дошла овде. А тој ми одговори: Бидејќи е турчин и ми даде беса дека нема да не издаде, го пуштив, а да беше Македонец ќе го утепавме, затоа што за пари ќе не предадеше на аскерот!“
i jas bash vaka mislev za nas makedoncite deka sme dushmani sami za sebe, a za drugite okolu nas (srbi, bugari...) deka se zaedno, deka se slozni itn. no eve izlegov od makedonija veke nekolku meseci i sega svakam deka ne e taka, mene mi pomogna makedonec i toa pomaganje brat do nebo i nazad, sakam da kazam usluga kakva samo brat moze da ti napravi, a jas i on se poznavavme samo polovina den, nesakam da zamaram ali ke ti ja kazam sluckata, nashiot e na eptem golema funkcija vo kompanijata kade shto rabotam, a jas sum pred brkanje so dva warning-a, ushte eden i gotov sum a mojot shef (poljak) mi go sprema tretiot, i deckovo doaga i za pola den shto samo se zapoznavme i mu ja kazav makata coekov napravi da dobijam unapreduvanje i da bidam preflen vo drug department za da ne me izbrkaat. E sega za drugite, ovde ima milion srbi i bugari, abe brat ocite megu sebe si gi vadat za pari i kariera se izdavaat megusebno kaj shefovite - ludnica se samo da gi gledash i da se smeesh, a nie makedoncite, hrvatite i filipincite sme najslozni edno neshto losho ne izleguva od nashiot krug.