Споредба - Латвија и Македонија - ЕУ- ДВОЕН АРШИН!
Споредба - Латвија и Македонија - ЕУ- ДВОЕН АРШИН!
Maleshevo Во Латвија во 1989 година живеаа 52% Латвијци, 35 % Руси и 13% други националности (Германци, Пољаци, Литванци, Белоруси, Естонци). Денес во Латвија живеат 57% Латвијци, 30% Руси и 13% други националности. Официјален јазик во државата: латвиски Но секој петти жител на Латвија е без државјанство! На 22. 07. 2004 година се навршија десет години откако беше донесен латвискиот закон за државјанство со кого на 800.000 жители на 2,5 милионската држава им беше одземено државјанството! Тогаш на сите жители од поранешниот Советскиот Сојуз (најголем дел од нив Руси), кои во Латвија се дојдени после 17. Јуни 1940 година и на нивното поколение им беше одземено латвиското државјанство. Според законот сите на кои им е одземено државјанството, најповеќето Руси, им се дава можност „повторно да се натурализираат“, т.е. прво да обезбедат дозвола за престој, потоа да поддадат барање за добивање на латвиско државјанство и на крај да положат испит по латвиски јазик и латвиска историја. Процесот на „натурализирање“ на „неграѓаните“ почна на 1 Фебруар 1995 година. На 740 000 Руси им е дадено правото да добијат латвиско државјанство, а само 178 000 веднаш го добија. Повеќе илјади „неграѓани“ се исселија во Русија, Украина, Белорусија и Запад. Денес живеат во Латвија 480 000 „нежители“, кои немаат никакво државјанство, а кој број изнесува 21% од вкупното население во Латвија. Во последните десет години 75 000 „неграѓани“ го добија латвиското државјанство, а доколку продолжи ова темпо, според латвиските експерти за 30-50 години ќе биде решен проблемот со „неграѓаните“. Левичарки опозициски партии и некои аналисти укажуваат, дека најповеќето „неграѓани“ од кои најголем дел се Руси, се спротиставуваат на процесот на „натурализација“, бидејќи го сметаат одземањето на државјанството во својата сопствена држава за неправедно и за јасно кршење на човечите права. Најповеќето не се способни да го положат јазичниот испит. Според латвиските власти забавувањето на „интеграцијата на малцинствта“ се должи на политички причини. „Причина се некои политички игри на некои пратеници“, изјави шефот на латвиската служба за натурализирање, во уинтервјуто за рускиот весник „Телеграф“ во Рига. Латвиските власти ни по која цена не се спремни да дадат државјанство на руските жители во Латвија по брза постпка затоа што, „Русите мора да научат дека ова е латвиска држава, а вклучувањето во Советскиот Сојуз беше незаконски спроведено“, го објаснува латвискиот Претседател Ваира Вике Фрај-берга овој став. (RIA) И додека Латвија фура со полна пара и со незамисливи методи за македонските политичари, Европската Унија со благи тонови ја „критикува“ Латвија зошто не го забрзала „Процесот на интеграција на малцинствата“, а истовремено ја прими Латвија и во Европската Унија и во Европскиот Совет ! Во случајот со Македонија, Европската Унија и прети на Македонија доколку етнички не се кантонизира, не ја спроведе етничката поделба на општините и т.н. децентрализација и не се претвори во двонационална држава дека немала да влезе во ЕУ!
Ceki Bravo za postov Maleshevo, plus ima takvi slucaji sekade. Nas najblizki se grcija i za nekouku godini bugarija( koga ke vlezit vo EU). Jas sekogas zborvam, ovde ne se raboti za decentralizacija i pravicno resavanje na problemi i taka napred. Ovde se raboti za dokonecno resavanje na Makedonskoto prasanje, tie( EU i grcija) sakat da go resat problemot so imeto i istorijata na miren i "kuluren" nacin. Taka da tesko ke se vleze vo EU ... bez drzava neli? I jas nekoe vreme ne veruvav vo to, deka mozat touku zli da se, ama sekojdnevno ima se i se poveke dokazi, deka bas to go pravat. Sepak tie ne misleja na nas, koga gi praveja tie planovi. Pa zato da gi iznenadime sega so borba za nasite prava. Zato mislam nemame nisto da izgubime, ako staneme i kazime NE. Vo sekoj slucaj EU nas ne ne sakat. Od turcite se spasivme, a sega ne ke se spasime od nekoj zapadni skorumpirani politicari? Ajde be touku nisko sepak ne sme padnati?! Jas mislam, prv cekor napred ke bide uspesen referendum. Potoa vo blizka idnina novi izbori, na koj bi moralo da kandidira nekoja nova partija, sostavena so pametni i cesni luge( mislam deka ne e touku tesko da se napravi to, sepak sme pameten narod, ke najdime nekouku takvi). I potoa cekor po cekor da gi resime tie problemi so gi imame.
quote:
На 22. 07. 2004 година се навршија десет години откако беше донесен латвискиот закон за државјанство со кого на 800.000 жители на 2,5 милионската држава им беше одземено државјанството! Тогаш на сите жители од поранешниот Советскиот Сојуз (најголем дел од нив Руси), кои во Латвија се дојдени после 17. Јуни 1940 година и на нивното поколение им беше одземено латвиското државјанство.
Taka i tuka mora da bidit, i plus da se pogrizime ednuska i za nasive vo grcija, bugarija i albanija.
vmro
quote:
Originally posted by Maleshevo
Во Латвија во 1989 година живеаа 52% Латвијци, 35 % Руси и 13% други националности (Германци, Пољаци, Литванци, Белоруси, Естонци).
eve be braced odgovorot na prashanjeto ti e tuka, vo nabrojuvanjeto na nacionalnostite, nemash muslimani nemash problem, po nekoja navika EU gi shtiti evropskite muslimani (bosna, kosovo, makedonija), kako shto beshe i stavot na francija i germanija da gi shitat muslimanite od bliskiot istok vo dva navrati, ednash vo avganistan i ednash vo irak, a eve se poglasni se i vo vrska so libiskoto prashanje. Znaci toa e toa, nemash ti tuka nishto slozeno, sega koja e pricinata shto eu go pravi toa neznam ali vo minatoto eu toa go praveshe a izlea ke prodolzi
IvanC Nema tuka nikakvi dvojni arsini zaradi toa sto eden arsin nikogas ne postoel. Nikogas vo istorijata arsin na pravda ne postoel. Samo arsinot na interesite gi odreduval ishodite. Pojakiot normalno svoite interesi sekogas si gi nametnuval, umesnosta na pomaliot e so pameta svoja da gi nametne svoite interesi na pojakiot. Za sreka Gospod ne napravil pameta da odi zaedno so silata sekogas, vo toa na sekoj cekor i deneska se uveruvame. Ovaa vest voopsto ne e losa, naprotiv odlicna e. Uste ednaska go potvrduva praviloto deka se e mozno ako sila zad sebe imas. Uste ednaska kazuva deka izlez za Makedonija ima i deka e mozno duri i najflagrantno da gi krsime site mozni covekovi prava i nikoj nisto da ne kaze ako pojakiot e zad nas. Isto ovaa vest i obratnoto go kazuva ako nemas zaledina od pojakiot niedna pravda nema da ti pomogne. Sekogas vaka bilo vo istorijata i sekogas ke bide. Covekova priroda e toa i ednaska treba da prestaneme da gubime vreme barajki pravda, kolku pati treba da se uverime deka ni EU ni USA ni NATO ne nosat pravda tuku interesi i kolku pati pak barame pravda i stalno se cudime na primeri kade pravda ne se pocituva. Pa ne sme mazohisti tolku da se macime so banalni raboti vo beskraj. Toa e taka odsekogas i daj togas da vidime sto moze da se napravi da nie nasata pravda si ja sprovedeme i obezbedime podrska kaj svetot koja e klucna za sekoj uspeh ili neuspeh.
Maleshevo [:D] Докторе, не ме смеј. Прво оваа „вест“ е позната за тие кои се занимаваат со политика веќе 10 години, а ти еве сега прв пат го читаш и леле колку паметен одговор даваш. Уф уф, ама политчар е тој. И ти тоа што го опишуваш е ДВОЕН АРШИН. Да ти влезе во главата. 1. Аршин - немам интерес со тебе, не си ми стратешки или било каков сојузник во остварување на моите цели. 2. Аршин - имам интерес со тебе, ти си ми стратешки или било каков сојузник во остварување на моите цели. А сега ти вака пошто си политичи поднакован, недонакован, кажи ми зошто ЕУ има интерес Латвија да ги асимилира Русите и да ги крши со сите мерки таму човечките права на нив, потоа има интерес Грција и Бугарија да ги асимилираат Македонците и има истовремено интерес Македонија да се претвори во кантонална држава, т.е. на Македонија не и дозволува ни приближни права како што ги дава на Латвија? Можеш ли да ми одговориш, зошто ЕУ ги има тие интереси? И што ако не можеме да си најдеме некој толку јак, кој е спремен грб да ни дава, тогаш немаме ли право да постоиме? Знаеш ли оваа песна кога е напишана и зошто? Од врв Пирин планина очаен глас се слуша, Македонија плаче. Проклета и триклета, да бидеш ти Европо - блуднице Вавилонска. Французи, Англичани, Италианци и Немци, сакаат да сме под робство...
Ceki
quote:
i obezbedime podrska kaj svetot koja e klucna za sekoj uspeh ili neuspeh
Na kakov nacin sakas ti da obezbedis podrska kaj svetot? Sekoja Makedonska vlast toa veke go pravi: so donesuvanje na zakon za decentralizacija, so razni "dogovori", prodazbi na firmi, razprodazbi na ugled, ... Ama rezultatot se uste go nema! Bas taka ko sto rece, tie ne nudat pravda ama interesi. Ama im dadovme SE, ne mame nisto poveke da im dademe. So da im dajme sega da dobieme podrska? Da ja razdelime drzavava, da kazeme, deka sme bugari? So ostana uste? Ne faleja sme demokraticna zemja, zborvea Makedonija e edinstvena drzava od ex-juga vo koja nemase vojna, ... A sega ni go nametnaja "ex-juga republika" vo imeto. I so sega? Koj ne podrzuva? Nikoj. Da barame podrska od bugarija, grcija ili srbija? Toa veke se sluci ednuska, i znajme so se sluci posle ... Da barame podrska od EU i USA? Kade vo sekoja istorijska bukva pisit, deka VMRO e bugarska organizacija, Samoil bese bugar, ... So ke barame tamu, koga tie veke jasno kazuvaat koj sme. Tie poleka po poleka ni go zemat identitetot, jasno imat kazano stav taka i taka. Posle samo ke recat:" Ovoj "narod" so kratka istorija, stvoren od komunisti nema idnina, poradi nego imame trosoci i vojni. " I ke ne zbrisat. Jas ne znam, dali sme stvarno touku naivni??? Znam deka ako nemas podrska nisto ne ke napravis. Pa so mislis ti, kako dobija nasive "komsii" "nacionalni" drzavi vo 19. i 20. vek? Nitu edna drzava ne se "oslobodi" sama, i grcija i bugarija i srbija i albanija imaja nekoja velesila zad sebe. Ama tie isti sili se uste stojat zad nimi. Pa sega od kogo ke baras podrska? Se e veke razdeleno, ne znam dali ke rizikuvat bilo koja sila da ne podrzi vo ovoj moment, koga samite ne se podrzuvame.
Pina
quote:
Originally posted by Maleshevo
Во Латвија во 1989 година живеаа 52% Латвијци, 35 % Руси и 13% други националности (Германци, Пољаци, Литванци, Белоруси, Естонци). Денес во Латвија живеат 57% Латвијци, 30% Руси и 13% други националности. Официјален јазик во државата: латвиски Но секој петти жител на Латвија е без државјанство! На 22. 07. 2004 година се навршија десет години откако беше донесен латвискиот закон за државјанство со кого на 800.000 жители на 2,5 милионската држава им беше одземено државјанството! Тогаш на сите жители од поранешниот Советскиот Сојуз (најголем дел од нив Руси), кои во Латвија се дојдени после 17. Јуни 1940 година и на нивното поколение им беше одземено латвиското државјанство. ......
A eve ushte eden "biser" na EU demokratijata. Dali vi e poznato deka Hrvatska ,spored ustavot ,beshe nac. drzhava na Hrvati i Srbi. Hrvatite so nesebichnata pomosh od EU i USA gi isteraa Srbite i go smenija ustavot, sega Hrvaska e nac. drzhava samo na Hrvati. A eve i za Polska. Vo Germanija se oformi nekakva asocijacija ili taka neshto, koja bara na Germancite koi bea isterani po Vojnata da im se vratat imotite?!?! Inaku vkupno 12 milioni Germanci bea proterani od Istochniot Blok (Polska, Cheshka, Vojvodina, i ovaa sitna boranija Latvija i Litvanija, Ungarija itn. Ne ke me chudi i ako Italijanite si gi baraat svoite imoti vo Dalmacija i Slovenechkoto primorje, najmnogu na Istra (edno vreme Istra barashe avtonomija!!!). Kolku shto znam, najmalku 300 000 Italijani bea proterani od Dalmacija. Ke bide mnogu veselo.
IvanC OK jas vlegov vo diskusijava so cel da razgovaram i da diskutiram, za toa e forumot. Tebe gledam sum ti smeshen a i premnogu pameten (glup vo prevod). Togas sekoe dobro na tebe ocigledno ne ti e potrebno da slusnes sto imam da kazam, a za rasp ravii od ovoj tip koj do nikade nema da odvedad nemam ni vreme ni energija. Ne e celta na diskusijata koj e popameten. Prodolzi da go rabotis toa sto go rabotis i golem uspeh da imas. P.S. Postov se odnesuva za nickot Malesevo.
Strelec Да почнам од воведниот пост на Maleshevo... Моментот е навистина исклучително интересен и значаен и се наметнува прилика да се извлекуваат некакви паралели и да се прават некакви споредби. Правам сега трансфер до постот на IvanC, кој што дава коментар и гледа видување од свој аспект зошто меѓународната заедница се поставува на различен начин во две речиси идентични ситуации. На тој коментар од IvanC, Maleshevo се смее спротивставувајќи се на тезата дека се работи за интереси на ЕУ. Разбрав ли добро? Maleshevo, ако сум разбрал добро и доколку не мислиш дека причината лежи во интересите на ЕУ, можеш ли да го кажеш своето видување на оваа ситуација? Бидејќи се спротивставуваш на одреден став (јас така го толкувам смеењето), а не видов дека изнесуваш свој (поинаков) став!
Pro_Patria Zaradi tie dvojni arsini nikogas nema da bide pobeden nitu terorizmot.Se dodeka amerikancite se so shiptarive nikogas nema da ima mir na balkanov.
Maleshevo Па твоето паметување го читам веќе 5 години ако не и повеќе по форумите, верглаш се едно сито. Што мислиш дека тоа никој не го знае. Кажи ми како да добиеме подршка од некој појјак, а не дека треба да добиеме.
Maleshevo
quote:
Originally posted by Strelec
На тој коментар од IvanC, Maleshevo се смее спротивставувајќи се на тезата дека се работи за интереси на ЕУ. Разбрав ли добро? Maleshevo, ако сум разбрал добро и доколку не мислиш дека причината лежи во интересите на ЕУ, можеш ли да го кажеш своето видување на оваа ситуација? Бидејќи се спротивставуваш на одреден став (јас така го толкувам смеењето), а не видов дека изнесуваш свој (поинаков) став!
Не си ме разбрал добро. Никаде не реков дека не се работи за интереси на ЕУ. Напротив, сметам дека се работи за интереси на ЕУ. Се смеам зошто Иван ја открива Америка во 21 век. А да и се смеам, затоа што Иван ги толкува тие интерси на ЕУ онака за да му биде полесно.
Strelec Не гледам некоја посебна причина за смеење...
quote:
Originally posted by Maleshevo
Докторе, не ме смеј. Прво оваа „вест“ е позната за тие кои се занимаваат со политика веќе 10 години, а ти еве сега прв пат го читаш...
Ако се работи за ’вест’ позната веќе 10 години и ако е смешно некој дури сега да ја чита, зошто тогаш ја пласираш таа вест?:) Ве молам да ги смириме емоциите. Најмалку ни треба сега, еден со друг да се надмудруваме. Моменталната ситуација со нашата Македонија е таква што од нас бара да трошиме многу енергија, но треба да ја насочуваме таа енергија кон поконструктивни насоки.
Maleshevo Информацијата служи да ги отвори очите на сите (кои не ја знаеле или подзаборавиле) и да сватат дека ЕУ игра нечесна и уништувачка игра кон нас. Зошто, како и дали може тоа да се смени и како, очекувам да биде предмет на дискусија. Кои се другите солуции освен ЕУ за подршка на нас исто така треба да биде предмет на дискусија. Јас верувам во правото на правда, иако Иван мисли дека тоа не е потребно. Кога имаш ти повеќе сила, кога се чувствуваш дека си во право или пак кога знаеш дека не си во право?
Strelec Сите твои потези (освен потсмевнувањето) и сите твои мотиви за отворање на овој топик, како и сите твои размислувања во врска со оваа ситуација се на место.
IvanC
quote:
Originally posted by Ceki
quote:
i obezbedime podrska kaj svetot koja e klucna za sekoj uspeh ili neuspeh
Na kakov nacin sakas ti da obezbedis podrska kaj svetot? Sekoja Makedonska vlast toa veke go pravi: so donesuvanje na zakon za decentralizacija, so razni "dogovori", prodazbi na firmi, razprodazbi na ugled, ... Ama rezultatot se uste go nema! Bas taka ko sto rece, tie ne nudat pravda ama interesi. Ama im dadovme SE, ne mame nisto poveke da im dademe. So da im dajme sega da dobieme podrska? Da ja razdelime drzavava, da kazeme, deka sme bugari? So ostana uste? Ne faleja sme demokraticna zemja, zborvea Makedonija e edinstvena drzava od ex-juga vo koja nemase vojna, ... A sega ni go nametnaja "ex-juga republika" vo imeto. I so sega? Koj ne podrzuva? Nikoj. Da barame podrska od bugarija, grcija ili srbija? Toa veke se sluci ednuska, i znajme so se sluci posle ... Da barame podrska od EU i USA? Kade vo sekoja istorijska bukva pisit, deka VMRO e bugarska organizacija, Samoil bese bugar, ... So ke barame tamu, koga tie veke jasno kazuvaat koj sme. Tie poleka po poleka ni go zemat identitetot, jasno imat kazano stav taka i taka. Posle samo ke recat:" Ovoj "narod" so kratka istorija, stvoren od komunisti nema idnina, poradi nego imame trosoci i vojni. " I ke ne zbrisat. Jas ne znam, dali sme stvarno touku naivni??? Znam deka ako nemas podrska nisto ne ke napravis. Pa so mislis ti, kako dobija nasive "komsii" "nacionalni" drzavi vo 19. i 20. vek? Nitu edna drzava ne se "oslobodi" sama, i grcija i bugarija i srbija i albanija imaja nekoja velesila zad sebe. Ama tie isti sili se uste stojat zad nimi. Pa sega od kogo ke baras podrska? Se e veke razdeleno, ne znam dali ke rizikuvat bilo koja sila da ne podrzi vo ovoj moment, koga samite ne se podrzuvame.
Ceki ti samiot si gi navede resinijata. Problemot ne e zosto EU gi brani interesite na ostanatite tuku zosto ne gi brani nasite. Ne se isklucivi edno so drugo. I stavot deka treba nesto da im dades za da zastanat na tvoja strana ne e resenie. Ako se postavis taka pasivno tie taka i ke te tretiraat, ke zemat se dodeka ne zemat se i na kraj ke te frlat. Treba aktivno da rabotis na toa da bidat tvoj sojuznici. Kako da se obezbedi podrska i sojuznistvo? Pa kako i site drugi sto obezbedile podrska. Se znae kako se obzbeduva podrska. Na primer ke ti kazam primer od licno iskustvo. Ovde vo USA se rasprava dosta okolu zdravstveniot sistem. Preskap e i se smeta deka edna od glavnite pricini e sto doktorite se tuzeni mnogu od pacientite (ustvari advokatite koj zarabotuvaat ogromni pari na sekoja tuzba i sami im se nudat na pacientite za tuzbi ). Toa go kosta skapo ovoj sistem a doktorite se stitat so toa sto mnogu testovi pravat te dodatno go optovaruvaat sistemot. Na sekogo mu e jasno deka vo ekstrem e otideno so tuzenjata. Megjutoa iako ovoj problem e prisuten so decenii eve veke, sekoja vlada ne samo sto ne nosese zakoni da se limitira ovoj problem, nego odese i vo obratna nasoka. Elem, najsetne se stvori organizaija na doktorite koja barase clenstvo i dojdoa baraa pari od sekoj doktor so cel da idejata ja prestavat vo kongresot. Sega, moram da kazam deka ova vo USA e prilicno nezamislivo, doktorite da plakaat nekogo za da nivnata vistina i nesto sto e ocigledno pomine vo Washington. Licno imav prilika da razgovaram so vodeckiot covek pred nekolku godini i go zaprasav zosto e potrebno na kongresmenite da im se objasnuva nesto sto e ocigledno. Toj mi rece prvo ne se site kongresmeni tuku za ovaa rabota se zadolzeni samo par lugje, drugite pojma nemaat sto i kako se slucuva i ke glasaat kako nekoj sto poveke znae ke im kaze, vtoro veli, i tie sto treba da znaat nesto ne sakaat mnogu da mislat, me prasa zosto mislis deka nekoj za tvoite interesi treba da misli ? Da li negovata stolica zavisi od tvojot interes? Sto toj dobiva so tvojata vistina? , treto mi veli deka e ogromno lobito na advokatite koj svojata vistina si ja proturaat, kako tie se grizat za pacientite i deka vo interes na pacientot e se ova, voobicaeni floskuli koj ako ne se kontrirani ke pominat normalno bez problem. I togas mi rece edno: Slusaj, nie ovaa nasa vistina mora da ja prodademe vo Washington ili otide se vo nepovrat. Ne e bitno koj e vo pravo, bitno e klucnite lugje da gi ubdedime i niv nasata vistina da im ja prodademe, pa taka se se prodava ovde vo USA. Taka i najlosata hrana vo svetot se prodava najmnogu ovde vo USA, taka i se sto ne e kvalitetno od muzika , ekstremna povrsnost se prodava ovde. Da li se sekavas na video kasetitte i standardod Betamax mnogu poaren od VHS? Propadna Betamax zatoa sto mislea deka se poarni. Pogledni deka se funkcionira taka, pogledni gi samo top listite od muzika, nikakva muzika ama industrijata so reklami lansira odredeni pejaci i pejacki koj milioni zarabotuvaat. Sekoj smeta deka ne e fer eden sportista da zarabotuva 60 milini dolari godisna plata, ama ako negoviot klub moze da prodade vleznici zaradi toj covek poveke od 60 milioni a lugjeto se spremni da platat zosto ne. I navistina, bese covekot vo pravo, 3 godini podocna rabotite se menuvaat, od ekstremno jako i finansijski mokno advokatsko lobi prisutno vo Washington od sozdavanjeto na USA ostanaa samo povremeni glasovi, edna po edna drzava vo USA nosi zakoni za limitiranje na dolarskiot iznos na tuzbite . Se uste e daleku od nesto normalno ama e golema rabota napravena. I mnogu drugi raboti se promenija. Znaci , zaklucokot e deka lugjeto se lugje, ne e da se nesto preterano pametni vo vlasta te da mislat i navleguvaat vo sitnici nekoj, pogotovo ne za Balkanot. Narodot Amerikanski ili EU ne nosi odluka koj da se pdorzuva Makedonija vs Albania ili ostanatite. Ne nosi duri ni celata vlada ili celiot kongres, tuku relativno mal broj na lugje koj i ne znaat sto se slucuva. Priemri za toa ima nasekade, pogledni gi samo odlukite doneseni vo vrska so Irak. Katastrofa, tie ako samite za sebe ne si mislat zosto ocekuvas za Makedonija da mislat? Makedonija dosega vo svojata istorija NI EDNASKA nema probano na ovoj nacin da si ja objasni vistinata. Nie pravda barame po novini i na forumi. Cekame drugite da se setat za nas i si mislime a be tie koga ke sednat na nas ke mislat, ne e fer da ne zaebat. Nasata vlada spie. A se znae ako sakas tvojata vistina da pobedi kako treba da rabotis. Te bar ovde vo USA ima cela industirja za toa, celi faklulteti za marketing, reklama, i public relations. Najteska rabota e da se prodade produkt a ne da se prozivede. Hrvatite se sekavam 92 godina si zakupija agencija za Public Relations vo Washington. Slovencite si ja imaa pred toa. Taa agencija si go izraboti svoeto kako i sekoja agencija koja ima za zadaca da si go prodade svojot proizvod taa si go reklamirase vo pozitivna smisla svojot produkt a gledase konkurentskiot da si go ocrni. Srbite koj smetaa deka e toa nepotrebno i deka pravdata ke pobedi se cudea kako toa da se vo taka crno svetlo prestaveni, surovi i krvolocni komunisti..... 3 godini podocna od pocetokot na rabotata na taa agencija (ova bese vo NIN objaveno) vo stabot na istata se slavese so sampanjsko operacijata oluja i proteruvanjeto na Srbite i konecnoto ostvaruvanje na interesita na Hrvatska. Hrvatska im plati dobro a tie edinstveno sto trebaa e da odat od kongresmen do kongresmen, da drzat predavanja so predavaci koj bea plateni od niv da ja prestavat ovaa vistina, da kontakriraat novinari po vesnici koj normalno namesto da se machat da napisat kolumna so podatoci i istorijski vistini na gotovo go primaa ona sto nekoj ke im objasnese so "fakti".Koj znae za Srbija? Nikoj ama soznaa od drugi. Ti znaes nesto za Kongo koj se bori so kogo? Ama nekoj ako ti dojde i na fakultet ti odrzi predavanje ke soznaes tocno za vistinata vo Kongo, taa sto ke ti ja kazat. Sam ne veruvam deka imas interes so Kongo da se bavis i da istrazuvas i so dvete strani SAM baras da razgovaras. Ne postoi niedna pricina zosto EU i USA da se nastrana na Albancite. Albanija i Albancite ne se nikakov ekonomski interes, mesta se od koj doagja procentualno i relativno golem kriminal. Muslimani se. Netoleranti. Edinstvena rabota koja na niv im odi na raka e nasata beskrajna pasivnost i baranje na pravda. Ostavi si ja ti kukata iscistena i odi na odmor na godina dena. Koga ke se vratis ke ja najdes so prasina, krovot kisne, bojata popukala. Taka odat rabotite, ako si pasiven i ne rabotis na sebe vremeto i drugite ke ti ja odredat sudbinata. Makedoncite nikgoas vo klucnite momenti koga nivnata istorija se odreduvala od San Stefanski dogovor, Bukurest, pa i do sega nemale svoj lugje megju tie sto odlukite gi nosele. Deneska na celo na Bugarija e Simeon II covek koj decenii ima pominato megju tie lugje na zapad i licno gi znae i se od niv moze da dobie. I bugarija i grcija imaat mnogu pogolema drzavnicka tradicija od nas delumno zatoa sto kako i drzava nastapuvale i gledale da si go dibijat ona sto im sleduva dodeka nie samo sme cekale. I sto ocekuvas da bidat rezultatite? Albancite koj so mala propaganda mozes mnogu da gi ocrnis i vistinata na svoja strana da ja prestavis si rabotat na svojata, od nas ni glas ne se slusa. Ne e rabotata iselenicite da se organiziraat i lobiraat nesto, toa od Makedonija treba da dojde posto tamu e izvrsnata vlast, taa ako e pasivna i korumpirana nikoj da pomogne ne moze. Zaednicka strategija treba da se napravi. No sto se slucuva, tie si mislat ako pravat se EU sto im kazuva deka EU na nasa strana ke bide. Ne be, se lazat mnogu, EU ke gleda se da si dobie i pomalku problemi da ima a nie ako treba ke ne rasturat samo za tie da ne slusaat nisto od Balkanot. Ne mozat za nas da mislat. A nie nasta vistina koja ne e bitno da li e pravedna ili ne, no za nas e, mora da si ja prodademe tamu kade sto se znae kako eden produkt se prodava. Primeri ima iljada. Pasivni sme i ne rabotime na toa i toa e glavniot problem, Cekame pravda, a pravda samo za nas treba da ima, prvo vo sopstvenata drzava , pravdata e najkorisna rabota tamu za samite nas, koga sme vo odnos so drugiot nema pravda , tuku samo nas interes. I mene bi mi bilo milo Pirisnka i Egejska da bidat nasi, toa e nepravda mozebi sega za golem broj od lugjeto sto tamu ziveat sega, ama sto me interesira toa. Nie pravda vo sopstvenata drzava nemame a barame od drugi da ni ja dadat? Sami ne sme sposobni za nejze doma da se izborime a po svetot ja barame.
Pina
quote:
Originally posted by Maleshevo [br Кажи ми како да добиеме подршка од некој појјак, а не дека треба да добиеме.
E ajde jas neshto ke kazham. Da pochnam po red,da se prisetime od kogo R. Makedonija do sega (60 godini) imala podrshka i kako ja koristela istata. Prvo beshe YU, podrshka koja traeshe i beshe zagarantirana, da ne preteram, 35 godini, i za tie godini ako se sekjavate vakva "a la Tanushevci" Specijalna Vojna protiv Makedonija beshe nezamisliva, sekakov obid beshe reshavan po kratka postapka, bez mnogu galama, bidejki bilo kakva neprijatelska vooruzhena akcija vo Makedonija se yretirashe kako akcija protiv YU, a JNA na vremeto vazheshe za vazhna regionalna voena sila vo Evropa. Znachi od taa strana bevme bezbedni. Ova go naveduvam samo da ukazham deka na Makedonija i beshe zagarantiran teritorijalniot integritet, ne se raboti za Jugonostalgija. I shto napravivme nie za toa vreme? Istite uslovi vazhea za nas i za Slovencite, zoshto nie ne se snajdovme najdobro? Imavme 35 godini vreme da go reshime ili barem da go aktuelizirame Makedonskoto prashanje na megjunarodno nivo.Za zhal nie strplivo chekavme pred Grchkiot Konzulat za viza, onie od vnatreshnosta dojdeni po viza spieja na trotoarite pod vedro nebo Dojde kraj na toa, YU stana ludnica i nie pametno se izvlekovme bez gragjanska vojna, so diplomatija, i ostanavme bez nikakva podrshka, sami na svoeto, nezavisni, uslovno kazhano se razbira. Se prashuvam samo zoshto Albanskiot narod ne se krena na "vostanie" togash, pa da , Imperijata beshe stignata samo do Bosna, se chekashe nejzino doagjanje vo Makedonija. Slednata podrshka shto R. Makedonija ja imashe beshe od Kina, chlenka na UN so pravo na veto, i edinstveno toa veto ne dozvoluvashe NATO da se nasadi na granicata so Srbija, demek da ne brani od Srbija, i da pochne Tanushevac. Ama nie kurnazi, vospostavivme diplomatski odnosi so Tajvan, i seushte nikoj ne znae shto e Tajvan, drzhava li e, ostrov li e, del od Kina li e? Zamisli sega nekoj da ja priznae Z. Makedonija kako albanska drzhava, e taka reagirashe KIna, si ja povleche podrshkata kon Makedonija, UN silite se povlekoa i dojdoa Amerite da sechat i da pechat.The Empire arrived. Sledejki go staroto pravilo, razdeli pa vladej, Specijalnata vojna shto ja sprovede Imperijata si go stori svoeto, pod prinuda se oformi eden parlament vo koj bez soglasnost na predstavnicite na 20-25% od naselenieto na R.Makedonija, ne mozhe da se donese nikakva odluka. "Razdeli pa vladej" at its best, sho vikaat ovde. Makedonija e interesna za Imperijata samo kako strategisko podrachje, i mora da go kontrolira toj prostor, politichki i voeno. Krivolak, sporniot del na granicata so Kosovo (vazhna kota), koridorot kon Bond Steel na Kosovo, vazhnata arterija na Balkanot Belgrad-Skopje-Solun itn... Praktichno Makedonskiot parlament e pod kontrola a Makedonija e pod okupacija. I sekoj shto bi se obidel da go podrzhi Makedonskiot narod ( namerno ne velam R. Makedonija) treba da dobie "dozvola" od Imperijata ili.... Ukraina toa mnogu dobro go znae. Po se izgleda dojde vreme Makedonskiot narod bez nikakvi podrshki da si go tera patot, da se prisposobuva na uslovite, Makedonija e kolonija, za nekakva demokratija i politichki formuli za koi zboruva Denko Malevski nema uslovi. Da ne chekame podrshka od nikoj, shto i da pravime ke ja nema. Ostanuva da vikame, da pretame, referendumi, gragjanska neposlushnost, pa da privlecheme nekakvo vnimanie nekoj barem vo neshto da ne podrzhi, verbalno ako ne inaku. Edno treba da znaeme, sekakov vooruzhen konflikt so Albancite, kako shto sega stojat rabotite e konflikt so Imperijat, toa treba da ni e jasno i taka da se postavi9me.
Misirkov Кажи ми како да добиеме подршка од некој појјак, а не дека треба да добиеме. ---------------------------------------------------------------------- 2 cekora, nadvoresen i vnatresen: Nadvoresen: $50 milioni sega, na raka, i $100 od eden nas potencijalen sojuznik vo sosedstvoto. Mora zaednicki nastap zosto taka se postaveni rabotite. So sredstvata se kupuva momentalno vlijanie, se gradi mediska kampanja i se investira vo "dolgorocna pomos" dodeka ne se instalira dotocnata drzava vo celost (problemot e sto se instaliraa delumno za badijala). Zboruvam za centralata nadvor od EU, bidejkji se znae kade e centarot na mokjta. Koga covek kje razmisli, pa i ne e taka slozeno, no iziskuva mogu trud i umesnost da se sprovede. Glavniot problem e sto vremeto e kratko. Vnatresen: Stap i/ili bandera.
Cernozemski
quote:
Според законот сите на кои им е одземено државјанството, најповеќето Руси, им се дава можност „повторно да се натурализираат“, т.е. прво да обезбедат дозвола за престој, потоа да поддадат барање за добивање на латвиско државјанство и на крај да положат испит по латвиски јазик и латвиска историја.
Супер ти е споредбата со Литванија, нема што. Викаш они законот за државјанство го донеле во 94. Ние наѓиот го донесовме година/две порано. И сега пак ке кажам несто под ризик да бидам обвинет за дефетизам и повторување. Никој не ни е крив браќа, сами си ја продадовме државата. Со скандалозниот закон за државјанство се отворија портите за косовските кадри да се стекнат со македонско државјанство. Тоа беше времето на првата влада на сегашниот ни прецедател, првата коалиција со шиптарска партија и почеток на распродавање на државните интереси во корист на ситни партиски и лични интереси. Почеток на приватизацијата, итн. И сега едно наградно прашање. Дали мислите дека ни е ЕУ крива ѕатоа што Литванија донела ѕакон ѕа државјанство каде што се води сметка за државните интереси, поучени од минатото, или е крива затоа што на некои наши државотворци поважно им било пазарењето и ѕацврстувањето на власт? Бидете ми поѕдравени
vmro abe vidi se sekavam, mislam deka beshe odma posle referendumot za osamostojuvanje, nekoj si (mnogu poznat niz politickiot svet, jas ne mu go pamtam imeto) clen na avstraliskiot parlament, ponudil na makedonskata vlada, da lobira niz cel svet za priznavanje na makedonija pod ustavnoto ime, covekot duri ponudil i fizicki dokazi za nekolku drzavi kade shto mu uspealo lobiranjeto a isto taka dostavil i dokazi deka ima eptem mokni prijateli niz svetot (ted tarner mislam deka bil ednen od poveketo), no so seto toa covekot im ostavil bankovna smetka vo shvajcari i livce so cifra koja ocekuva da mu bide platena, e sega na nashive ne im se svigalo toa i se sluci Bjrm. Zborot mi e, kako da ostvarish nekade ili od nekogo podrshka koga edinstveno kade se aktivni nashite politicari e vo nokni barovi i raznorazni bordeli.
IvanC
quote:
Originally posted by Misirkov
Кажи ми како да добиеме подршка од некој појјак, а не дека треба да добиеме. ---------------------------------------------------------------------- 2 cekora, nadvoresen i vnatresen: Nadvoresen: $50 milioni sega, na raka, i $100 od eden nas potencijalen sojuznik vo sosedstvoto. Mora zaednicki nastap zosto taka se postaveni rabotite. So sredstvata se kupuva momentalno vlijanie, se gradi mediska kampanja i se investira vo "dolgorocna pomos" dodeka ne se instalira dotocnata drzava vo celost (problemot e sto se instaliraa delumno za badijala). Zboruvam za centralata nadvor od EU, bidejkji se znae kade e centarot na mokjta. Koga covek kje razmisli, pa i ne e taka slozeno, no iziskuva mogu trud i umesnost da se sprovede. Glavniot problem e sto vremeto e kratko. Vnatresen: Stap i/ili bandera.
Ti go kaza mnogu ubavo ova vo dva zbora. A i para vrti kade burgijata ne saka. I tocno, ne e mnogu tesko. I jas taka mislam, samo sto mora da pocne da se raboti na toa. Vreme nema. A ne se raboti. Ako centarot na mokta e kluc za ishodot na evntualniot konflikt i idnina na Makedonija (kako sto dosega bese) togas neka kaze nekoj koj e covekot ili lugjeto ili organizacija koja vo Brisel i Washington raboti na nasiot imidz i kauza? Koi se tie koj stanuvaat na sabajle i odat na rabota kade edinstvenata zadaca im e da ja sirat nasata vistina, da obezbeduvaat kontakti i slicno. Nema takvi. Nema nikoj koj bilo sto za Makedonija raboti na ovie najvazni mesta, ama zatoa ima armija koja pravda bara po internet. Jas bev moshne zacuden koga doznav deka skoro sekoja poznacajna kompanija ili institucija vklucuvajki i bolnici si imaat svoj covek vo Washington cija zadaca e non stop da gi ubeduva site vo toa kolku e korisno za Amerika progresot na negovata kompanija. Bez toa ne moze. A jas sum ubeden deka Makedonija ima izlez i deka se e mozno ako se saka, klucot e da bides podrzan togas se mozes da napravis. Nie treba da gradime imidz deka sme sojuznici a ne imidz na poslusno kuce koe se ke napravi za gospodarot , od druga strana treba da se gradi imidz na tie sto pravat problemi i takvi i da se prestavat i stalno da se objasnuva zosto Ramkovniot Dogovor e greska golema za Evropa i ostanatite.
IvanC
quote:
Originally posted by vmro
abe vidi se sekavam, mislam deka beshe odma posle referendumot za osamostojuvanje, nekoj si (mnogu poznat niz politickiot svet, jas ne mu go pamtam imeto) clen na avstraliskiot parlament, ponudil na makedonskata vlada, da lobira niz cel svet za priznavanje na makedonija pod ustavnoto ime, covekot duri ponudil i fizicki dokazi za nekolku drzavi kade shto mu uspealo lobiranjeto a isto taka dostavil i dokazi deka ima eptem mokni prijateli niz svetot (ted tarner mislam deka bil ednen od poveketo), no so seto toa covekot im ostavil bankovna smetka vo shvajcari i livce so cifra koja ocekuva da mu bide platena, e sega na nashive ne im se svigalo toa i se sluci Bjrm. Zborot mi e, kako da ostvarish nekade ili od nekogo podrshka koga edinstveno kade se aktivni nashite politicari e vo nokni barovi i raznorazni bordeli.
E pa taka e kako sto go kaza. Nikoj ne raboti nisto na toa. Pazi, da ti kaze nekoj deka saka da prodava kola vo Amerika i deka planira da ja prodava bez reklama , samo na kvalitet ke odi , ke mu kazes deka e glup i budala i lud. I najkvalitetnite koli trosat ogromni pari na reklami, a tie sto tek sakaat da se probijat uste poveke. Taka i ova, nasite politicari ne samo sto ne rabotat i ne sakaat da platat nekogo za ova, tie cekaat nekoj da im prijde i da im plati za da prodadat toa sto ima uste sto da se prodade. Toa e nivoto na Makedonija. I posle se drug e kriv, pesni se peat za teskata sudbina i kako golemite sili ne rasturaat... a nie samo cekame da se resat rabotite sami od sebe. Kazi , kako ti bi tretiral nekoj koj e pasiven i nezainteresiran za svojata sudbina? Koj samo se zali na nperavdi a nisto na sebe ne raboti i za sebe? Na koja osnova Makedonecot se nadeva na pozitiven ishod na svojata sudbina?
Misirkov Vidi go mojot goren post, cenata e konkretizirana! Ne mozes da mi kazes deka Makedonija ne moze da sobere $40-50 milioni ako e vo prasanje da se bide ili ne -- i da ja resi rabotata ednas za sekogas! A be i pola neka se i so taa cifra kje rabotime samo da trgne raboata. Za vreme na krizata vo 2001 g., eden sovesen analiticar vo kancalarijata na liceto Boris Trajkovski go izusti nezamislivoto -- rece $40 milioni ce dademe ako treba, t.e. Telekomot, za da se kupat specijalci od jugot na Afrika + da se lobira. Boris i kompanija go isteraa covekot.
redstar Fakt e deka nemame nikakvo lobi i deka ne mozeme da mu parirame na albanskoto lobi finansirano od trgovijata so droga,oruzje,belo robje so koe se kompromitiraat i potpkupuvaat razni pratenici,diplomati i kvazi intelektualci od EU,Megunarodna krizna grupa i drugi evropski institucii.Duri smetam deka politikata na aktuelnata amerikanska diplomatija e mnogu pokorektna od politikata sto ja vodi EU sprema Makedonija.Licno se plasam deka so pobedata na demokratskiot kandidat Keri na prestojnite pretsedatelski izbori politikata kon Makedonija ce bide mnogu polosa vo pogled na nejzinata idnina.Kako primer,iako ne e direktno povrzano so Makedonija,e poslednata izjava na Ricard Holbruk,(koj se smeta za glaven kandidat za pozicijata drzaven sekretar vo slucaj na pobeda na demokratot Keri)deka Srbite treba da izberat pomegju Kosovo i Evropskata Unija i deka vo slucaj ako se "inaetat" i go odberat Kosovo bi mozele da ostanat i bez ednoto i bez drugoto.Ovaa izjava ja potenciram od aspekt sto bi trebalo da prestavuva najava za politikata sto ce ja vodat USA na Balkanot,a mozeme da pretpostavime kakov ce bide odnosot kon nas i albanskoto prasanje vo Makedonija
vmro
quote:
Originally posted by redstar
Fakt e deka nemame nikakvo lobi i deka ne mozeme da mu parirame na albanskoto lobi finansirano od trgovijata so droga,oruzje,belo robje so koe se kompromitiraat i potpkupuvaat razni
abe nema vrska sega i ti go otera na druga strana, kolku shto mozat oni tolku moze i duri poveke makedonija kako drzava, samo problemot e vo politicarite. Toa e problemot !!!
marko_polog vmro, Ne preteruva covekot, ima politicari sto se rasporedeni niz Balkanot(na primer Butler kaj nas) sto ova im e zivotna prilika da zarabotat, a parite sto gi primaat se tokmu od taa droga, oruzje itn.. Izigrava Car vo Makedonija, go plasi narodot so koj treba da mu se dade poddrska i koj ne, Krstot na Vodno javno go kritikuvase, ni delese pamet za koj i sto bil Ahmeti, na sobiri vo naseleni mesta so Albanci ne trebalo da se preveduva na Makedonski, sega e protiv referendumot i stotini drugi primeri, dali ti deluva kako covek sto e kupen? Sto e najtragicno on gi informira vo Washington za situacijata vo Republika Makedonija, kakvo lobi sakate od strana koga korenot e vo Makedonija, lobito pocnuva vo Skopje a nie vo diasporata onda mozeme da pomogneme, za sto ke lobirame nie vo diasporata koga uste se sprotistavuvame na Skopje, se dodeka ne se smeni politikata(politicari) vo Makedonija, nie vo diasporata mozeme samo da tapkame vo mesto. Znaci mora referendumot da uspee za da se pocne toj proces, Vnatresno obedinuvanje na Makedonskiot Narod i vodenje Republika Makedonija na pravilen pat, vo racete i samo vo racete na Makedonskiot Narod.
vmro
quote:
Originally posted by marko_polog
vmro, Ne preteruva covekot, ima politicari sto se rasporedeni niz Balkanot(na primer Butler kaj nas) sto ova im e zivotna prilika da zarabotat, a parite sto gi primaat se tokmu od taa droga, oruzje itn.. Izigrava Car vo Makedonija, go plasi narodot so koj treba da mu se dade poddrska i koj ne, Krstot na Vodno javno go kritikuvase, ni delese pamet za koj i sto bil Ahmeti, na sobiri vo naseleni mesta so Albanci ne trebalo da se preveduva na Makedonski, sega e protiv referendumot i stotini drugi primeri, dali ti deluva kako covek sto e kupen? Sto e najtragicno on gi informira vo Washington za situacijata vo Republika Makedonija, kakvo lobi sakate od strana koga korenot e vo Makedonija, lobito pocnuva vo Skopje a nie vo diasporata onda mozeme da pomogneme, za sto ke lobirame nie vo diasporata koga uste se sprotistavuvame na Skopje, se dodeka ne se smeni politikata(politicari) vo Makedonija, nie vo diasporata mozeme samo da tapkame vo mesto. Znaci mora referendumot da uspee za da se pocne toj proces, Vnatresno obedinuvanje na Makedonskiot Narod i vodenje Republika Makedonija na pravilen pat, vo racete i samo vo racete na Makedonskiot Narod.
ne rekov deka preteruva...
Misirkov Ne e zarabotkata na ambasadorot vo prasanje, bidejkji na ovoj ili onoj nacin site tie zarabotuvaat pristojno. Pa znaete li kakvi se ne beneficii dava Stejt departmentot (besplatno skoluvanje za cela familija na primer, besplatno stanuvanje, dozivotno zdravstveno osiguruvanje, ako treba i policiska zastita + moznosti da bidat angazirani vo nevladini istrazuvacki i drugi centri ili mediumi), ziveat kako kralevi i bez da zarabotat na strana. Buler e naj-albanski nastren USA ambasador do sega, i saka da go istera mandatot do krajot na godinata bez da ima trzavici vo Makedonija. Toa e vo osnovata. Marko polog, dali znaes deka osnovacite na VMRO i recisi site garnituri po niv se izricito pro-amerikanski nastroeni, a protiv blludnicata Vavilonska? Ostaj sto zboruva delcevecot, koga doticniot vide deka nemalo pravda, revidirase za prv pat vo istorijata na Organizacijata izvorni vmro-vski stavovi.
vmro
quote:
Originally posted by Misirkov
Marko polog, dali znaes deka osnovacite na VMRO i recisi site garnituri po niv se izricito pro-amerikanski nastroeni
miss stoun ako se sekavate beshe amerikanka !!! zashto togash ne se obratile na evropa, vsushnost se obratile ama ovie gi odje#ale kako shto nas ne prcaat sega.
bitushanec Nie kako poedinci nemame shansi da sobereme $ 50 mil.:-) Megutoa, mozheme da ja shirime vistinata za Makedonija vo ramkite na nashite mozhnosti: da isprakame pisma so toa shto se pravi "Javier Solana" vo Makedonija, koj e glavniot vo EU shto go opredeluva stavot na EU kon Makedonija, do vesnici, pisma do EU Chelnici, do vladite na EU drzhavite, do chelnicite na NATO.... Eve mesto da go gubime vremeto po forumi i nishto da ne dobieme, edno nashe objaveno pismo so nashata vistina za Makedonija do nekoj vlijatelen vesnik vo USA, FR, DE, NL.....ke znachi malku neshto za nashata kauza, no golem za makedonecot:-)Debelo korumpiranite "politichari" od kovot na Solana koga ke bidat obvineti za korupcija vo sopstvenite drzhavi, sepak nema da im bide seedno, barem od toa shto ete imeto ke im se vlechka po vesnicite...
redstar Politicarite od EU mozat da bidat obvineti edinstveno za korupcija povrzano so problemi vo maticnite drzavi a nikogas za politikata sto ja promoviraat vo drugi delovi od svetot,odnosno va nasiot slucaj vo makedonija.Primerot so prestavnikot na EU Leotar,eden od potpisnicite na Ohridskiot ustav,dovolno govori.Covekot si ja odraboti svojata rabota vo Makedonija,a vo Francija go obvinija za finansiski malverzacii.
Ceki Da poveke od tie "politicari" so se zanimavet so balkanot se potkupeni i samo gledat da dobijat so poveke. Tie go koristat balkanov za da dobijat so poveke pari, gajle im e so ke se sluci so nas. A tie pari so gi dobivaat, najveke se ilegalno zasluzeni. Malku gi ima takvi cesni zapadni politicari so se ovde da ne resat, poveke od nimi samo gledat da napravat nekoja kariera i da dobijat so poveke, i se razbira kurvi gi interesiraat. Tuka jas ne gledam nisto kulturno i civilizirano, nitu demokratsko. Zato ne mi e ic gajle so zborvat tie.
Misirkov Sepak, ne mozes niv da gi krivis koga doma ne ti e resena situacijata. Kakov saka neka e stranecot, toj e sporeden vo sporedba so NASITE politicari. Tie samo koristat situacija. Plus sekogas ima opcija da ne se prifati eden ambasador, ili da se protera; ima opcija MKG da ne dobie viza ili isto taka da i se otkaze gostorimstvoto... NASIOT problem e sto NASITE POLITICARI se krajno korumpirani i recisi celata vina tamu lezi! A kako pominuva vremeto, nadolnata spirala se povekje zema zamav. Ako porano bea pasivni i go kocea priznavanjeto na Makedonija zaradi nekakvi politicki shemi, denes samite tie bukvalno ja unistuvaat nacijata. Nie najprvin treba da go resime prasanjeto koj ni se vodacite, za da go se spravime so ambasadori i ostanati medjunarodni. Od samiot pocetok vo 1990 nemame vodac/vodstvo se do denes.
Pina
quote:
Originally posted by Cernozemski
quote:
Според законот сите на кои им е одземено државјанството, најповеќето Руси, им се дава можност „повторно да се натурализираат“, т.е. прво да обезбедат дозвола за престој, потоа да поддадат барање за добивање на латвиско државјанство и на крај да положат испит по латвиски јазик и латвиска историја.
Супер ти е споредбата со Литванија, нема што. Викаш они законот за државјанство го донеле во 94. Ние наѓиот го донесовме година/две порано. И сега пак ке кажам несто под ризик да бидам обвинет за дефетизам и повторување. Никој не ни е крив браќа, сами си ја продадовме државата. Со скандалозниот закон за државјанство се отворија портите за косовските кадри да се стекнат со македонско државјанство. Тоа беше времето на првата влада на сегашниот ни прецедател, првата коалиција со шиптарска партија и почеток на распродавање на државните интереси во корист на ситни партиски и лични интереси. Почеток на приватизацијата, итн. И сега едно наградно прашање. Дали мислите дека ни е ЕУ крива ѕатоа што Литванија донела ѕакон ѕа државјанство каде што се води сметка за државните интереси, поучени од минатото, или е крива затоа што на некои наши државотворци поважно им било пазарењето и ѕацврстувањето на власт? Бидете ми поѕдравени
Ako ne tie teshko so dva-tri zbora da mi go kazhesh zakonot za drzhavjanstvo, navistina bi sakal da znam. A se znae li kolku Kosovari dobija Mak. drzhavjanstvo. Na nagradnoto prashanje ke se obidam da odgovoram samo delumno. Litvanija ne go donese toj zakon zatoa shto se vodi smetka za drzhavnite interesi, toj zakon e donesen vo interes na EU i nejzinata namera da ja deRusificira Litvanija. Koga se donesuva eden vakov zakon so koj direktno se odzema pravoto na gragjanstvo (normalen praven zhivot) na blizu polovinata od naselenieto ne mozhe da bide vo interes na bilo koja drzhava. Toa znachi odzemanje na gragjanstvo na polovinata lekari, inzheneri, profesori... Rusite vo Litvanija ne oformija Osloboditelni armii kako kaj nas i na Kosovo shto napravija Albancite. Nagradno prashanje: Zoshto?
Pina
quote:
Originally posted by Ceki
Da poveke od tie "politicari" so se zanimavet so balkanot se potkupeni i samo gledat da dobijat so poveke. Tie go koristat balkanov za da dobijat so poveke pari, gajle im e so ke se sluci so nas. A tie pari so gi dobivaat, najveke se ilegalno zasluzeni. Malku gi ima takvi cesni zapadni politicari so se ovde da ne resat, poveke od nimi samo gledat da napravat nekoja kariera i da dobijat so poveke, i se razbira kurvi gi interesiraat. Tuka jas ne gledam nisto kulturno i civilizirano, nitu demokratsko. Zato ne mi e ic gajle so zborvat tie.
Pa ti prashaj se koj gi prakja i plakja tie EU politichari, a toa znachi chija politika forsiraat kaj nas. Samo imaj na um edna rabota. Toa shto tie go dobivaat od Albancite preku nelegalni kanali e samo neshto kako dzheparlak.
Pina
quote:
Originally posted by redstar
Politicarite od EU mozat da bidat obvineti edinstveno za korupcija povrzano so problemi vo maticnite drzavi a nikogas za politikata sto ja promoviraat vo drugi delovi od svetot,odnosno va nasiot slucaj vo makedonija.Primerot so prestavnikot na EU Leotar,eden od potpisnicite na Ohridskiot ustav,dovolno govori.Covekot si ja odraboti svojata rabota vo Makedonija,a vo Francija go obvinija za finansiski malverzacii.
Leotar ne e potpisnik na Ohridskiot "ustav", on e posrednik. Potpisnici se nashite i Albanskite pretstavnici, vo ovoj sluchaj parlamentot de. Se e zakonski. Toa shto toj pravel "under the table" za lichna materijalna korist e sosema druga rabota, osven se razbira, ako nie imame dokazi deka promal mito od Albanskata strana pa da go sedneme vo Hag, uslovno kazhano de.
Misirkov Potpisnici se nashite i Albanskite pretstavnici, vo ovoj sluchaj parlamentot de. Se e zakonski. ---------------------------------------------------------------------- Ama upravo toa go kazuvam, KAJ "NASITE" E VINATA! LjuBco i Branko potpisaa vo Ohrid. Da ne bese prviot anacionalen kriminalec, a vtoriot bugariziran kriminalec, kje dadea ostavka i/ili kje se povlecea od politika bez da potpisat, a ne AKTIVNO da rabotat na unistuvanje na Makedonija! A kakva tek zbirstina na nedokvakani e Sobranieto cccc! Vidovte li so kakva lesnotija go profuraa za konot za ter. podelba vo Sobranieto??? Sega se sto se pravi od Zapad velat pa samite Makedonci (si) go napravija, seto napraveno ima legitimiet! Toa e zatoa sto nema odgovornost vo Makedoinja. Porano za takov cin letale glavi na lice mesto.
Ceki
quote:
Koga se donesuva eden vakov zakon so koj direktno se odzema pravoto na gragjanstvo (normalen praven zhivot) na blizu polovinata od naselenieto ne mozhe da bide vo interes na bilo koja drzhava. Toa znachi odzemanje na gragjanstvo na polovinata lekari, inzheneri, profesori...
Da to e pravilno, ama so podelba istite tie odat plus i zemjava. Polovina lekari, inzeniri, profesori, pola Makedonija, ... A so ke bidit so drugata polovina, podobro da ne zborvime.
Pina
quote:
Originally posted by redstar
Fakt e deka nemame nikakvo lobi i deka ne mozeme da mu parirame na albanskoto lobi finansirano od trgovijata so droga,oruzje,belo robje so koe se kompromitiraat i potpkupuvaat razni pratenici,diplomati i kvazi intelektualci od EU,Megunarodna krizna grupa i drugi evropski institucii.Duri smetam deka politikata na aktuelnata amerikanska diplomatija e mnogu pokorektna od politikata sto ja vodi EU sprema Makedonija.Licno se plasam deka so pobedata na demokratskiot kandidat Keri na prestojnite pretsedatelski izbori politikata kon Makedonija ce bide mnogu polosa vo pogled na nejzinata idnina.Kako primer,iako ne e direktno povrzano so Makedonija,e poslednata izjava na Ricard Holbruk,(koj se smeta za glaven kandidat za pozicijata drzaven sekretar vo slucaj na pobeda na demokratot Keri)deka Srbite treba da izberat pomegju Kosovo i Evropskata Unija i deka vo slucaj ako se "inaetat" i go odberat Kosovo bi mozele da ostanat i bez ednoto i bez drugoto.Ovaa izjava ja potenciram od aspekt sto bi trebalo da prestavuva najava za politikata sto ce ja vodat USA na Balkanot,a mozeme da pretpostavime kakov ce bide odnosot kon nas i albanskoto prasanje vo Makedonija
Richard Holbrook samo plashi "mechka so resheto". I shto ako Srbite ne se soglasat da otstapat del od svojata teritorija( Kosovo) za da se vospostavi nova drzhava na Balkanot? Kosovo ke bide nova drzhava de jure a Srbija nema da ja primat vo veke "famozniot" EU. Imaj na um deka Mechkata e nachnata, mozhebi i razbudena od zimskiot son!!! Sega e momentot za referendum, sega mu e majkata, spored site objektivni (po moe lichno mislenje) analizi shto gi gledam Referendumot vo Makedonija e golemo iznenaduvanje za Imperijata, udar pogla'a so sopstven kamen, demokratski legalno sproveden referendum, rezultatot mora da se prifati, legalno i pravno. Se zaplashuva narodot so razni scenarija na "povtoruvanje" na 2001, Novi Tanushevci, Arachinava itn..., totalna gragjanska vojna ...ekonomska izolacija...se shiri strav megju naselenieto. Mozhebi ovoj pat, ako se povtori 2001, Putin ke ja kreni vegjata da vidi da ne ima nekoj od Cheknija po planinite na Makedonija, so svoi specijalni edinici, sakale nashite vladi ili ne, seedno. Ili pak Imperijata ke ne izigra ushte ednash i ke ja otstapi Makedonija pod uprava na nashit istochen sosed...ajde de, ne me svakjajte seriozno. Teshko e da si vo kozhata na Makedonecot vo Makedonija, a propagandite tukushto zapochnaa.
marko_polog Ednostavno mora rederendumot da uspee, ne se raboti samo za teritorijalna podelba, se raboti za Makedonsko obedinuvanje protiv SITE politicari, organizacii itn.. sto rabotat protiv Makedonskite Nacionalni interesi. Znaci edno jasno NE na site propagandi i lagi, Dosta e vece. Obvrska e na sekoj Makedonec da glasa ZA a ne da se plasi od prazni propagandi sto edinstveniot cel im e da se plasi narodot, odnosno na "kulturen" nacin da se podeli Makedonija. A tie sto plasat so Vojni se tokmu najgolemite kukavici sto nikogas nemale puska vo race i ne znaat sto zboruvaat, Preku Ustavno pravo e pokrenata ovaa inicijativa, ako sakaat Vojna neka pukaat, pa togas ke morame i nie da reagirame, no vo nikoj slucaj ne smee na gotovo da se dava Makedonija.
Pina
quote:
Originally posted by Misirkov
Potpisnici se nashite i Albanskite pretstavnici, vo ovoj sluchaj parlamentot de. Se e zakonski. ---------------------------------------------------------------------- Ama upravo toa go kazuvam, KAJ "NASITE" E VINATA! LjuBco i Branko potpisaa vo Ohrid. Da ne bese prviot anacionalen kriminalec, a vtoriot bugariziran kriminalec, kje dadea ostavka i/ili kje se povlecea od politika bez da potpisat, a ne AKTIVNO da rabotat na unistuvanje na Makedonija! A kakva tek zbirstina na nedokvakani e Sobranieto cccc! Vidovte li so kakva lesnotija go profuraa za konot za ter. podelba vo Sobranieto??? Sega se sto se pravi od Zapad velat pa samite Makedonci (si) go napravija, seto napraveno ima legitimiet! Toa e zatoa sto nema odgovornost vo Makedoinja. Porano za takov cin letale glavi na lice mesto.
Dobro de se'a, ne bash da letale glavi, ama da se ponishtat tie potpisi trebalo da ima referendum za ili ne prifakjanje na dogovorot kako takov (Ramkovniot) a ova kako jas shto razbiram e samo za decentralizacija da ili ne. Ama na nashiov narod ako mu se zasladi ovoj referendum, posle za sekakvi odluki ke se odi na referendum dodeka ne se namali nevrabotenosta na edno 5-10%, pa posle koj ve dupi.
Misirkov Veruvajte, Referendumot vo Makedonija e ogromno iznenaduvanje za site. Toj e nadvor od scenarioto za Makedonija od domasnite vo sprega so nadvoresnite akteri, pa zatoa sega site sretstva na manipulacija se vo igra (od propaganda do kriminalni dejstva). Videte na primer kako go napadnaa Todor Petrov, te ne znam prasanjeto ne bilo kako sto treba (a referendumot demek bil OK), te Toshe bil luzer, itn. Potoa pocnaa da spomnuvaat vojna (so kogo sem ako ne pod patronat na drzavniot vrv, ovoj pat SDSM, so kriminalcite od DUI i Kosovskite UCKi?). Potoa imame i "teoretski raspravi" za "svajcarskiot model" na upravuvanje kako taa od Denko Malevski... Pina: BMPO davala predupreduvanje, a potoa smrtna kazna na SEKOJ onoj sto rabotel protiv interesite na BMPO/Makedonija. Richard Holbrook e opasna licnost i ne bi se slozil so tebe deka samo nekogo plasi! Srbite so ovaa vlast ne mozat da se sprotivstavat bidejkji zasega, kako nas, nemaat strategija zad koja se obedineti.
bitushanec mnogu intelektualci, simpatizeri na SDSM ke glasaat pozitivno za starata teritorijalna podelba....od lichno iskustvo znam mnogu luge "teshki SDSMovci" koi ke glasaat na referendumot, a i gi dadoa svoite potpisi za proglasuvanje referendum...problemot se onie so nisko obrazovanie koi voopsto ne razmisluvaat so svoja glava, tuku so praznata glava na Brane Crv....gledam moi komshii koi se SDSMovci a prodavachi, shoferi itn. po profesija kako slepo go slushaat "vogata" Brane Crv.
Misirkov Daj Boze bitusanec taka da e! Najmnogu treba site kako tebe i marko polog i ostanatite da im podadat raka na tie od SDSM. Inaku nema druga, kje zaglibime zasekogas. I agitiraj kat tie komsii sto mi gi kazuvas, ne mora da bide napadno, onaka uz muabet, a be i samiot znaes kako e najdobro koga si motiviran so nesto sto e sveto. Napraj si paln sekoj den da agitiras kaj 15-20 dusi. Pro Patria - pozdrav.
Strelec
quote:
Originally posted by Misirkov
...treba site kako tebe i marko polog i ostanatite da im podadat raka bas na tie od SDSM. Inaku nema druga, kje zaglibime zasekogas.
Одлично кажано! Тоа е тоа што го говорам со недели, а за возврат целиот сум облепен со СДСМ-овски етикети од два-тројца членови овде! Инаку, подавањето рака не значи дека и понатаму не можете да си останете политички противници. Она што треба да го правите е да ги убедувате дека ова е борба за Македонија во целина. Не борба против СДСМ и ЛДП, туку борба против од нив донесените одлуки кои што се штетни за Македонија. И не борба против Албанците во Македонија, туку против нивните лакоми и неразумни апетити. Никако не треба да се потценува моќта на огромното гласачко тело и на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ! Победа може да се издвојува САМО СО ЗАЕДНИЧКИ СИЛИ! Кој ќе ја води нашата Македонија во иднина ќе размислуваме кога ќе дојде време за тоа. А сега силите да ги насочиме да му покажеме на светот дека Македончето е сепак СИЛНО!
Pina
quote:
Originally posted by Maleshevo
[:D] Докторе, не ме смеј. Прво оваа „вест“ е позната за тие кои се занимаваат со политика веќе 10 години, а ти еве сега прв пат го читаш и леле колку паметен одговор даваш. Уф уф, ама политчар е тој. И ти тоа што го опишуваш е ДВОЕН АРШИН. Да ти влезе во главата. 1. Аршин - немам интерес со тебе, не си ми стратешки или било каков сојузник во остварување на моите цели. 2. Аршин - имам интерес со тебе, ти си ми стратешки или било каков сојузник во остварување на моите цели. А сега ти вака пошто си политичи поднакован, недонакован, кажи ми зошто ЕУ има интерес Латвија да ги асимилира Русите и да ги крши со сите мерки таму човечките права на нив, потоа има интерес Грција и Бугарија да ги асимилираат Македонците и има истовремено интерес Македонија да се претвори во кантонална држава, т.е. на Македонија не и дозволува ни приближни права како што ги дава на Латвија? Можеш ли да ми одговориш, зошто ЕУ ги има тие интереси? И што ако не можеме да си најдеме некој толку јак, кој е спремен грб да ни дава, тогаш немаме ли право да постоиме? Знаеш ли оваа песна кога е напишана и зошто? Од врв Пирин планина очаен глас се слуша, Македонија плаче. Проклета и триклета, да бидеш ти Европо - блуднице Вавилонска. Французи, Англичани, Италианци и Немци, сакаат да сме под робство...
Imperijata ima samo eden arshin koj e usloven od nejzinite planovi za shirenje i koloniziranje spremani so decenii. E sega vo tie planovi Makedoncite si imaat edna uloga a Albancite druga, vo zavisnost od toa kakva Makedonija i treba na Imperijata. Mozhebi eden vid na banana republika, sekogash na rabot na potpolna (all out) gragjanska vojna (veshtachki stvorena psihoza, strav, zakani), voenoto prisustvo na Imperijata e neophodno, Makedonija zavzema vazni geostrategiski koti za kontrola na Balkanot i da ne redam. Za Litvanija spomnav vo drug post, EU saka da ja deRusificira Litvanija, podrzhuva rezhim so fashistichki background, bottom line EU stvara buffer zona nach'chkana so lansirni rampi zavrteni kon istok, i vo sluchaj na "ne daj bozhe" prvi ke bidat zbrishani od liceto na zemjata, sekako ovoj pat vo interes na EU. Dobro de malku preteruvam nema da ima "ne daj bozhe". Da skratam, vo Makedonija beshe potreben konflikt za ostvaruvanje na spomnatite geostrategiskite planovi, toa beshe ostvarlivo samo so iskoristuvanje na Albanskite ekstremisti, da se nametne specijalna vojna na Makedonija, so nekakva "podrshka" na Makedoncite ke nemashe konflikt, ke nemashe potreba za humana demokratska intervencija od strana, ili t.n. "nasilna demokratija" (ili taka neshto) shto ja spomnuva Denko Malevski. I sega, vo edna vakva situacija, bilo kakva podrshka od strana e direktno meshanje vo planovite na Imperijata, toa dobro go znae Ukraina. Do sega vo Makedonija se si beshe "bussiness as usual", se si odeshe mazno, isceniraa Albanska NOB, gi sednaa nashite rakovoditeli da legaliziraat odluki spremeni po toj pogore spomnat arshin, decentralizacija (bez nikakvi ekonomski kretiumi), dvojazichnost i novi univerziteti (na cela siromashtija).... I da saka nekoj da ne podrzhi nema argumenti deka ti se krshat chovekovi prava. Mozhebi sega so referendumot,pod uslov narodot da se opredeli da nema decentralizacija, da saka nekoj da gi podrzhi Makedoncite (od bilo koi lichni interesi) ke ima za adut legalno i pravno izjasnuvanje na narodot za idninata na svojata drzhava.
Misirkov Pina slisaj: Nadvoresnata politika na Imperijata sega e rakovodena od mnogu zol i tersene kadar podelen vo 2 grupi: 1. Neo-konzervativci (Brezinski, Perle, itn) 2. Socijaldemokrati so medjunaroden intervencionisticki fokus (Klinton i kompanija) I ednite i drugite ne se vecni; naprotiv naropdot vo SAD se branuva, no slicno kako i vo RM, ne gleda alternativa sega. Taa nuzno kje se iskristalizira i kje ima promena. Znaci "Imperijata" ne e taka dadena, tuku i taa vnatre ima svoja dinamika i moze da se modelira odvnatre. E vo posledniov del nie padjame na ispitot ne so 5, ami so 0. Pozdrav.
Makjedok Litvanija na Litvancite, Amerika na Amerikancite, Francija na Francuzite, Grcija na Grcite, Bugarija na Bugarite, Albanija na Albancite, Kosovo na Albancite, Makedonija na ?
трендафил Латвија е само пример дека секој се бори за своите интереси. Истото треба да го правиме и ние македонците. Ако албанските партии се борат само за албанците, не гледам зошто тоа би го правеле и македонските. Кој ги застапува интересите на македонскиот народ во парламентот? Дали нашите партии само кога се во опозиција водат сметка за нас. Што се однесува до референдумите, мислам дека странците беа изненадени и од нашиот прв референдум (што истото малцинство и тоагаш го бојкотираше). Иначе нема двојни аршини. Никој не добива ништо, туку сам мора да се избори за тоа.