КУП НА УЕФА
КУП НА УЕФА
a-pin-dim Пандев му донесе одлична предност на Лацио во Доњецк Дека нашиот репрезентативен напаѓач Горан Пандев заслужува првотимски статус во една од најдобрите екипи во Серија А, Лацио, докажа во првиот дуел од Купот на УЕФА против Металург од Доњецк, откако само три ми [img]http://www.vest.com.mk/images/{C11C75AA-56C7-413C-B5CF-1D7EDBCFB48C}_pandev-2.jpg[/img] Дека нашиот репрезентативен напаѓач Горан Пандев заслужува првотимски статус во една од најдобрите екипи во Серија А, Лацио, докажа во првиот дуел од Купот на УЕФА против Металург од Доњецк, откако само три минути по влегувањето во игра постигна гол и му донесе на својот тим одлична предност од 3:0 пред реваншот во Рим. Пандев во игра влезе во 82. минута на местото на стрелецот на првиот гол, Роки, и само три минути подоцна од повеќе од 20 метри оддесно биеше силно и неодбранливо за домашниот голман Вирт. Претходно, "лацијалите" чекаа цели 73 минути за водечкиот гол, кој беше дело на Роки, а по само две минути прецизно стрелаше и Сезар. Оваа средба требаше да биде своевидно "македонско" дерби, но за тимот од Украина во игра не влезе повремениот репрезентативец Игор Ѓузелов, додека Бобан Грнчаров и натаму не игра поради повреда. Во вториот "македонски" дуел поуспешен беше Величе Шумуликоски, кој со својот Зенит во Санкт Петербург ја растури Црвена Sвезда на Горан Попов со 4:0. За разлика од Лацио, Русите својата задача ја решија уште во првиот дел, бидејќи благодарение на двата гола на Аршавин и едниот на Горшков си обезбедија предност од три погодоци, која потоа само ја заклучи Кержаков. Шумуликоски во текот на сите 90 минути беше на теренот, за разлика од Попов, кој не беше ниту во поширокиот состав на белграѓаните. Релативно успешен настап до 79. минута имаше и нашиот интернационалец во унгарски Ференцварош, Александар Бајевски. Унгарците од гостувањето кај членот на првата англиска дивизија и финалист на ФА купот, Милвол, се враќаат со нерешени 1:1. Според новите правила, оние 40 клубови кои ќе го минат 1. коло ќе бидат распоредени во осум групи со по пет екипи. А, во втората фаза речиси сигурни учесници веќе се: Шалке, кој со 5:1 славеше над Металургс од Летонија (благодарение на хет-трикот на Данецот Ебе Санд), австриски ГАК, кој со 5:0 го совлада Литекс од Бугарија, германскиот второлигаш Алеманија, која со 5:1 славеше на гости кај Хафнарфјордур, како и Бриж и Сошо, кои со резултат од 4:0 ги победија Шатору, односно Стабек. Одлична партија прикажа и холандскиот интернационалец во дресот на Њукасл, Патрик Клајверт. Тој, всушност, сам го победи израелскиот Бнеи Сахин, првиот арапски клуб кој настапил во еврокуповите, бидејќи беше стрелец и на двата гола за "црно-белите". Реваншите се закажани за 30 септември. *** РЕЗУЛТАТИ Вентспилс - Амика 1:1; Терек Грозни - Базел 1:1; Макаби Хаифа - Дњипро 1:0; Висла - Динамо (Т) 4:3; Зенит - Црвена Sвезда 4:0; Шалке - Металургс 5:1; Горица - АЕК 1:1; Левски - Беверен 1:1; ААБ - Оксер 1:1; ГАК - Литекс 5:0; Металург - Лацио 0:3; Гренланд - Феенорд 0:1; Стеауа - ЦСКА (С) 2:1; Трабзонспор - Атлетик (Б) 3:2; Аигалео - Генчлебирлиги 1:0; Утрехт - Ѓургарден 4:0; Паниониос - Удинезе 3:1; Партизан (Б) - Динамо (Б) 3:1; Шелбурн - Лил 2:2; Динамо (З) - Елфсборг 2:0; Хамарби - Виљареал 1:2; Бриж - Шатору 4:0; Дукла - Бенфика 0:3; Сошо - Стабек 4:0; Стандард - Бохум 0:0; Ујпешт - Штутгарт 1:3; Австрија - Легија 1:0; Хартс - Брага 3:1; Милвол - Ференцварош 1:1; Њукасл - Бнеи Сахин 2:0; Бодо - Бешикташ 1:1; Маритимо - Рејнџерс 1:0; Мидлсборо - Бањик 3:0; ПАОК - Алкмар 2:3; Парма - Марибор 3:2; Хафнарфордур - Алеманија 1:5; Спортинг - Рапид 2:0.
NARCIS` CSKA Sofia (Bul) 2 - 2 Steaua B'rest (Rom) L. Metalurgs 0 - 4 Schalke (Ger) Dinamo Tbilisi (Geo) 2 - 1 Wisla Krakow (Pol) Genclerbirligi (Tur) 1 - 1 Egaleo Athens (Gre) Dnipro D'trovsk (Ukr) 2 - 0 Maccabi Haifa (Isr) SC Heerenveen (Hol) 5 - 0 Maccabi Petah Tikva Stuttgart (Ger) 4 - 0 Ujpest (Hun) Amica Wronki (Pol) 1 - 0 Ventspils (Lat) Dinamo Bu'rest (Rom) 0 - 0 Partizan Belg. (S&M) Sigma Olomouc (Cze) 2 - 3 Zaragoza (Spa) Stabaek (Nor) 0 - 5 Sochaux (Fra) Besiktas (Tur) 1 - 0 Bodo/Glimt Braga 2 - 2 Hearts Lille (Fra) 2 - 0 Shelbourne (Ire) Red Star Belg. (S&M) 1 - 2 Zenit St. Pe'burg (Rus) Alemannia Aachen 0 - 0 Hafnarfjordur (Ice) AZ Alkmaar 2 - 1 PAOK Saloniki (Gre) Basel (Swi) 2 - 0 Terek Grozny Djurgarden (Swe) 3 - 0 FC Utrecht (Hol) Elfsborg (Swe) 0 - 0 Dinamo Zagreb (Cro) NK Maribor (Slo) 0 - 0 Parma (Ita) AEK Athens (Gre) 1 - 0 Nova Gorica (Slo) Beveren 1 - 0 Levski Sofia (Bul) Bochum 1 - 1 Standard Liege (Bel) Chateauroux 1 - 2 Club Brugge (Bel) Feyenoord (Hol) 4 - 1 Odd Grenland (Nor) Auxerre (Fra) 2 - 0 AaB Aalborg Bnei Sachnin 1 - 5 Newcastle U. (Eng) Legia Warsaw (Pol) 1 - 3 Austria Vienna (Aus) Ostrava 1 - 1 Middlesbrough Rapid Vienna (Aus) 0 - 0 Sporting Lisbon (Por) Benfica 2 - 0 Banska Bystrica Ferencvaros (Hun) 3 - 1 Millwall Lazio (Ita) 3 - 0 Metalurg Donet. (Ukr) Nacional 1 - 2 Sevilla Rangers (Sco) 1 - 0 Maritimo (Por) Udinese 1 - 0 Panionios Athletic Bilbao 2 - 0 Trabzonspor Villarreal (Spa) 3 - 0 Hammarby (Swe)
a-pin-dim hahahahah Vo Stip site izgubija koga im vikam jas Crvena Zvezda ke izgubi nikoj ne mi veruvashe epa sega nisam i jas kriv :o)
NARCIS` vo wilhil zvezda ne davaa da se igra demek 1 ke bila...
bliznak
quote:
Originally posted by NARCIS`
CSKA Sofia (Bul) 2 - 2 Steaua B'rest (Rom) L. Metalurgs 0 - 4 Schalke (Ger)
Ova kolo e edno od tie retkite vo koi kladilnicite placat! Sledniot den po zavrsuvanjeto na natprevarive za 5 saati vo kladilnica DZOKER - Ohrid bea isplateni 17 000 000 denari. Do 22:00 vecerta vkupno 23 000 000. Samo toj sho ne uplati, toj ne fati. Jas budzetot moj go zgolemiv za 3100 den. [:D]
DJ_SHEMA Deka golem broj favoriti pobedija?
NARCIS` da,iskocija site rezultati kako sto treba REALNI
NARCIS` Utresni utakmici. Dinamo Tbilisi : Sochaux Zenit : AEK Aachen (nt) : Lille Egaleo : Middlesbrough Dnipro : Club Brugge Steaua : Standard Feyenoord : Hearts Schalke 04 : Basel Panionios : Newcastle Amica : Rangers Beveren : Stuttgart Auxerre : GAK Zaragoza : Utrecht Ath. Bilbao : Parma Lazio : Villarreal Benfica : Heerenveen
NARCIS` moj tip Zenit : AEK 1 Egaleo : Middlesbrough 0-2 gola Feyenoord : Hearts 1 Beveren : Stuttgart 2 Zaragoza : Utrecht 1 Ath. Bilbao : Parma 1 Lazio : Villarreal 0-2 gola Benfica : Heerenveen 1
StormAngel E aj so sreka da si gi potrosis parite benfica so napravi? mi se cini deka utnaa,ili ne? Aj se nadevam i sabota-nedela ke fatis nesto Doduse i jas fativ Od trite najdolgoto![:D]
NARCIS` Krajni rezultati od kupot na uefa za ova kolo: Feyenoord Rotterdam 3 - 0 Hearts Schalke 1 - 1 Basel Steaua Bucuresti 2 - 0 Standard Liege Athletic Bilbao 2 - 0 Parma Dnipro D'petrovsk 3 - 2 Club Brugge Zaragoza 2 - 0 FC Utrecht Din. Tbilisi 0 - 2 Sochaux Panionios 0 - 1 Newcastle U. Egaleo Athens 0 - 1 Middlesbrough Lazio 0 - 1 Villarreal Amica Wronki 0 - 5 Rangers Auxerre 0 - 0 Graz AK Beveren 1 - 5 Stuttgart Zenit St. Petersburg 5 - 1 AEK Athens Alemannia Aachen 1 - 0 Lille Benfica se igra uste podocna krajen rezultat za niv a momentalen e Benfica 2 - 0 SC Heerenveen 42 min
NARCIS` Na edno livce fativ 12 470 so slednive utakmici Zenit : AEK 1 Egaleo : Middlesbrough 0-2 gola Feyenoord : Hearts 1 Beveren : Stuttgart 2 Zaragoza : Utrecht 1 Ath. Bilbao : Parma 1 Lazio : Villarreal 0-2 gola na drugo livce ja cekam Benfica za 8100 pa vodi 2-0 :) mi se nasmevna srekata,koj e za pivo i skara neka poveli :)
NARCIS` Benfica 4 - 2 SC Heerenveen Fala Blu koj e za castenje neka poveli vo Amigo najubava skara :)
a-pin-dim UEFA Cup - Group B FT Parma 1 - 0 Steaua Bucuresti FT Besiktas 3 - 1 Athletic Bilbao UEFA Cup - Group C FT FC Utrecht 1 - 2 Dnipro D'petrovsk UEFA Cup - Group E FT Partizan Belgrade 4 - 0 Egaleo Athens UEFA Cup - Group F FT Graz AK 3 - 1 Amica Wronki UEFA Cup - Group G FT Stuttgart 3 - 0 Benfica FT Dinamo Zagreb 6 - 1 Beveren Do sega zavrseni utakmici od kupot se ovija !!
StormAngel Ova kolo gi skinaa kladilnicive. Epten realni rezultatite od UEFA Kupot.
NARCIS` dap super iskocija,fativ 3729 den fativ za 100 mala uplata mala dobivka dobro e samo vaka momci produzete da igrate:)
StormAngel Deneska i utre isto taka ima super utakmici.;))))