Кој зел бугарски пасош ќе служи и бугарска војска!
Кој зел бугарски пасош ќе служи и бугарска војска!
highlander Конечно бугарите ’пуштија срце’ сега можеме да служиме војска во ’нашата армија’. Кој зел бугарски пасош ќе служи и бугарска војска! Александар Божиновски Голем број Македонци што во изминативе 14 години добиле бугарско државјанство, а не отслужиле воен рок во АРМ или во поранешната ЈНА, деновиве добиле покани од бугарската армија таму да служат војска, дознава „Време“ од дипломатски извори. Никој не знае точно колку покани се испратени во земјава и какви последици евентуално може да има за тие што зеле пасош од нашиот источен сосед. Според официјалните бројки на бугарското Министерство за внатрешни работи, околу 15.000 Македонци добиле бугарско државјанство од независноста на Македонија до денес. Нашите извори велат дека најголемиот број од нив се млади луѓе на возраст од 18 до 28 години. Токму на таа возраст, според бугарските закони, сите машки државјани на оваа земја мора да го отслужат долгот кон татковината. Воениот рок таму трае 9 месеци за граѓани со средно или со основно образование, а 6 месеци за оние со вишо или со високо образование. Во бугарскиот Парламент минатиот месец бил поднесен предлог за намалување на старосната граница до која може да се служи воениот рок, од 28 на 26 години. „Време“ вчера контактираше со неколку „бугарски Македонци“ што добиле покана за служење во тамошната војска. - Јас поканата ја добив лани, ама тогаш живеев во Софија и на бугарскиот пасош ми е впишана адресата во Софија. Се вџашив кога видов дека ме канат да служам во граничната бригада на бугарската војска, и тоа на бугарско-турската граница. Решив веднаш да ги напуштам студиите во Софија и се вратив во Македонија. Ако одам во војска, тоа ќе биде македонската и никоја друга - вели скопјанецот Тоше П., кој откако ја добил поканата веќе не отишол во Бугарија. Неговото тврдење го потврдуваат и нашите извори. - Ниедна држава во светот не испраќа покани за служење војска на странската адресата на обврзникот – вели доброупатен дипломат. Ова правило се применува и во Македонија. - Нашите обврзници добиваат покани за служење во АРМ на последната пријавена домашна адреса - вели Марјан Ѓуровски, портпарол на МО. На нашето прашање во врска со овој проблем, вчера, мошне енергично реагираа во Министерството за одбрана на Бугарија. - Не е практика да земаме македонски граѓани со бугарски пасоши - изјави Николај Свињаров, министер за одбрана на Бугарија. Тој нема информации колку Македонци добиле покани од бугарската војска. За министерот Свињаров ова прашање е проблем што треба да се решава билатерално. Сличен проблем Бугарите имале и со Турција. - Поседувањето бугарско државјанство не значи само шенген-виза, туку подразбира права и одговорности. Сличен проблем имаме и со турските граѓани со бугарско државјанство, но тоа не значи дека ги задолжуваме по секоја цена. Доколку служеле во турската војска, не мораат да служат и во бугарската. Тоа е проблем што треба да го решат двете држави и на истиот начин тоа треба да се направи и со Република Македонија. Во текот на воените реформи за нас е проблем што имаме премногу воени обврзници и најмалку ни требаат други - изјави за „Време“ министерот Свињаров. Да така е господине Свињаров... тоа сега најмалку ви треба. http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=11998&broj=196
Strelec Сега ќе се појават огласи: Приватна агенција посредува при враќање на веќе земени бугарски пасоши!:)))
vmro
quote:
Originally posted by Strelec
Сега ќе се појават огласи: Приватна агенција посредува при враќање на веќе земени бугарски пасоши!:)))
XaXaXaXaXaXaXaXaXaXaXaXaXaXa!!! more ne treba da im se smeeme, lugeto si imaat problem !!! P.S majceto da im go rasplacam na site tie shto zemale pasosh.
shop Post edited by the Administrator
Pro_Patria tataru ne jadi mnogu lajna a za tie so zele tatarski pasos edna poraka:nikogas da ne se vrakjate vo Makedonija predavnici smrdeni
shop Screw you and your propaganda! User Banned Edited by the Administrator
shop Коj зел бугарски пасош, се е изjaснил доброволно како бугарин по националност. Што има лошо у таа работа, та требе да се лажаат льугето дека ке ги тражаат за воjници у армиjaта. И бугарите од Бугариja сека са повеке одколку са потребни за таму
Misirkov Tatarive samo taka nesto mozat da postignat, so izmama, ne deka taka e. Za dlabocinata na nivnite kompleksi ic da ne potegnuvame. Ovoj gore se gleda deka se raduva sto e del od komunjarsko-siptarsko-EU zdelka protiv nas. Duri i si ja opravduva politikata so kretenizmi od tipot "porano se plasele, sega ne." Highlander: koj zemal moze i da vrati. Ili pak da se deklarira kako ona sto navistina e.
highlander Не се криви ни тие што земале, со таков пасош им се отвара вратата на ЕУ, но да те уценуваат да се напишеш бугарин е тоа е веќе нешто друго. Дај боже Стрелецу да се отворат такви агенции и да им тргне работата.
melpomena Epa kako bre highlander, aj kazhi mi na drug nachin kje zemesh pasosh od druga zemja? Za da zemesh americhki pasosh kje se kolnesh i deka kje ja branish USA i red drugi stvari... Rabotata e deka Bugarskiot pasosh se zema mnogu lesno, so samoto toa shto se deklarirash Bugarin, ne e potrebna druga procedura, a jasna e celta na Bugarija so izdavanje na tie pasoshi.
Ceki Da zemes od druga zemaj pasos, to ne znaci deka ti si po nacionalnosta od ta zemja. A bugarive te praat da potpisuvas, deka si bugar. A nie drugive po drugi zmeji, nie mozeme slobodno da kazvime deka sme Makedonci vo slovenija, kanada, usa, ... Ne e bas ova demokratsko i fer. Ama tie so gi zemat se sami krivi, i jas bi gi izteral odma od Makedonija. Podobro da odat nekade na zapad. Ili neka ostanat doma, a ne vaka da se prodavat ko k*rvi.
OooOo Bugarizacija na moderen nachin. Nishto povekje, nishto pomalku!
a-pin-dim
quote:
Originally posted by melpomena
Epa kako bre highlander, aj kazhi mi na drug nachin kje zemesh pasosh od druga zemja? Za da zemesh americhki pasosh kje se kolnesh i deka kje ja branish USA i red drugi stvari... Rabotata e deka Bugarskiot pasosh se zema mnogu lesno, so samoto toa shto se deklarirash Bugarin, ne e potrebna druga procedura, a jasna e celta na Bugarija so izdavanje na tie pasoshi.
koja e celta ... jas so ja kazav ili nekoja druga !!
Homer MakeDonski постои ли можност и ние обичните смртници да ѕирнеме во текстот на обрасците што треба да се потпише при поднесувањето на барањето за добивање на Бугарски пасоши Дали има расположение некој да ги постави на форумов ?
melpomena Abre lugje sho chudni ste, Bugarija si dala uslov za dobivanje pasosh, a sea Makedoncite sho go zemaat toj pasohs nikoj ne im e kriv. Primer vo Turcija za da zemesh pasosh osven nizata od legalni proceduri koi sekoja zemja gi ima, treba i da imash tursko prezime (bukvalno da si izmislish novo prezime, i tamu si Turchin i nishto drugo, e sea nikoj tebe ne ti brani da se deklarirash kako sho sakash, da idesh u crkva ako si hristijanin i red drugi raboti). Jas lichno koga bi imala mozhnost bi zemala turski pasosh (zoshto ne, Turcija ne mi go zagrozuva suverenitetot na drzhavata i ne go osporuva postoenjeto na Makedonskiot narod). Rabotata e deka Bugarija ima drugi celi so izdavanjeto na Bugarskite pasoshi na tolku "ednostaven" nachin.
darkjesus neznam zosto ama mnogu ke mi e milo ako gi soberat site so bugarski pasosh da sluzat vojska na bugarsko-turska granica
a-pin-dim
quote:
Originally posted by melpomena
Abre lugje sho chudni ste, Bugarija si dala uslov za dobivanje pasosh, a sea Makedoncite sho go zemaat toj pasohs nikoj ne im e kriv. Primer vo Turcija za da zemesh pasosh osven nizata od legalni proceduri koi sekoja zemja gi ima, treba i da imash tursko prezime (bukvalno da si izmislish novo prezime, i tamu si Turchin i nishto drugo, e sea nikoj tebe ne ti brani da se deklarirash kako sho sakash, da idesh u crkva ako si hristijanin i red drugi raboti). Jas lichno koga bi imala mozhnost bi zemala turski pasosh (zoshto ne, Turcija ne mi go zagrozuva suverenitetot na drzhavata i ne go osporuva postoenjeto na Makedonskiot narod). Rabotata e deka Bugarija ima drugi celi so izdavanjeto na Bugarskite pasoshi na tolku "ednostaven" nachin.
Vaka sega da te pitam dali im e celta na Bugarite ovaa ... Deka vo Makedonija nema Makedonci tuku ima Bugari ... !!! ( kazano so dva zbora "Makedonija spaga pod Bugarija" ) eve eden Bugar kako mi vika na hattrick!! opa kak e vav zapadna bulgaria(macedonia)?:)!! Eve sto im e celta !!
highlander Што сум слушал Кажуваат дека се чуствуваат како бугари... ’Демек мајка ми е бугарка, дедо ми бил бугарин’, им даваат адреса дека живеат у Бугарија, и завршена работа. Толку знам.
quote:
Epa kako bre highlander, aj kazhi mi na drug nachin kje zemesh pasosh od druga zemja? Za da zemesh americhki pasosh kje se kolnesh i deka kje ja branish USA i red drugi stvari... Rabotata e deka Bugarskiot pasosh se zema mnogu lesno, so samoto toa shto se deklarirash Bugarin, ne e potrebna druga procedura, a jasna e celta na Bugarija so izdavanje na tie pasoshi.
Епа тоа де :) Ама Јенките не ме тераат да речам дека сум индијанец :) Нека даваат и бугарите нивни пасоши, ама да бидеш државјанин на Бугарија, а Македонец
highlander
quote:
opa kak e vav zapadna bulgaria(macedonia)?:)!! Eve sto im e celta !!
Незнам дали сте гледале, барем оние што сте од Македонија, пред едно-два месеца на Сител имаше некоја информација за бугарски леб пакуван во фолија извезуван во дваесеттина европски земји а меѓу нив и Македонија, со знамето на државата и името под него. И погодете што пишуваше под знамето на Македонија? Да, да токму така... зап. Б’лгарија. Само незнам кој дозволил ваков леб да влезе во Македонија?
marko_polog Siguren sum deka 99.9% od Makedoncite sto zimaat Bugarski pasos licno ne se smetaat za Bugari, baraat spas nadvor od drzavata da zarabotat i nisto drugo, jas licno bi jadel samo leb i sol no toa nikogas ne bi go storil, no ne sum vo nivna koza. Sakam da znam ako ima nekoj informacii, dali koga ke zemat Bugarski pasos sepak im ostanuva i Makedonskiot, kako sto e vo USA?
Misirkov Tie ne se smetaat, no nadvor gi vodat kako Bugari. Plus samata Bugarija potoa ima osnov da zboruva za "bugaska Makedonija" i za "bugarsko malcinstvo" -- i shodno da ni nematnuvaat razni politiki kako taa za teritorijalna podelba. Ova e mn. podla politika, posebno sto Makedoncite se staveni vo karantin od orospijata EU, a ostaveni na samite sebe od vladata koja ja dokrajcuva ekonomijata. Da, moze da imas dvojno drzavjanstvo so taa razlika sto vo slucajot na Bugarija (isto i na Grcija) te teraat da se deklariras kako Bugarin po rod iako toa ne si - iako se e "dobrovolno". Vo Amerika (Kanada, itn.) si Makedonec so amerikansko drzavjanstvo i nikoj ne moze da te natera legalno pravno da kazes deka si nesto drugo! Vo Bugarija te smetaat za Bugarin bez razlika dali imas makedonsko drzavjanstvo. OGROMNA RAZLIKA! Stom potpises, istiot kje ni go potturaat kako istoriski dokument -- isto kako sto ni pravat za drugite Makedonci vo istorijata koi zaradi prisila, neznaenje, zablludenost, ili identifikuvanje so drzava za razlika od druga etnos i drzava (demek da kazat deka ne se Grci, ili pak kako Makedoncite koe velea deka se jugosloveni iako Makeonci vo smisol ziteli na Jugoslavija) nekogas izjavile deka se Bugari. Po podlo ima li od azijatska taktika? Ili od SDSMovski kriminalci so blagoslov na DPMNE?