Прашалникот на ЕУ
Прашалникот на ЕУ
highlander Еве уште некој ден ќе го добиеме прашалникот од ЕУ. Дали некој знае од прилика какви прашања ќе содржи? Што на пример ако има прашање: Колкава е невработеноста во Македонија? И овие нашиве ќе одговорат па... опозицијата вика дека има 400 000 но ние од сигурни извори знаеме дека нема повеќе од 390 000. Аха ќе речат у Брисел... добро е... добри се овие. А колкава беше пред 10-тина години... Епа помала беше ама видете... Добро, добро... А како планирате да го решите ова ’прашање’? Па ние работиме на отварање нови работни места, привлекуваме странски инвестиции... ОК за овој одговор 10-ка. Друго прашање колеги апликанти: Колкава е корупцијата во владата на Македонија? Ех... од кај го најдоа ова прашање мамицата нивна, ќе речат нашиве. Ама ќе се снајдат, ќе речат... Па да ви кажеме искрено ние макотрпно работиме на искоренување на ова ’зло’. Колку, колку беше прашањето? Е добро де... сите министи земаат мито та нели за тоа сме тука, (кој го ебе народот)... А бре Македонче... каде се спремаш ќе речат... 10-ка и дај ваму прашалникот... ќе дојдете 2050... здравје. Мислам... дали може да има вакви прашања кои ќе не стават во ќорсокак? Како мисли ’нашава влада’ да одговори на овие прашања? Само да не се заплетка многу во лажирањето на одговорите, оти ако одговараме искрено, тешко ни се пишува.
bojan81 Sigruno i deka ke ima takvi prasanja. No procedurata e druga. od mojte skromni poznavanja na procedurata mislam deka najvazno bese zosto uspeavme da go dobieme toj prasalnik, zosto po toa pocnuvaat site potfazi za sto da srabotime. EU odi pod glavi, glava sudstvo, glava odbrana, glava ekonomija itn. Za sekoja glava se otvaraat fondovi od eu za zatvaranje na prasalnicite, se postavuva rokovi i se raboti na zatvaranje na glavite. Toj pat go pominaa site zemji sto vlegoa vo EU. Dodeka kaj nas ne lazea deka nesto rabotat tamu rabote. A nie duri sega pocnuvame. Znaci ako sporedime za kolku vreme vlegoa ceska, slovenija- odnosno za edno deset godini. Togas nas ni treba uste deset godini od deneska. Taka na primer sega moze i vizite da ni gi skinat ne deka dosega nemozea no nasite ne rabotea. Za da ni gi skinat vizite, treba da potpiseme dogovori so site eu zemjia za prifakanje na emigranite, da se obezbedat kranicite, da se kopljuteriziraat preminite, i da se promenat patnite ispravi po evrospi standardi. Koga ke go napravime ova togas i ke ni gi skinat vizite. Znaci za se treba rabota a kaj nas nikoj ne raboti, pa posle cel svet ni e kriv.
Misirkov Iskreno se nadevam deka Makedonija nema da vleze vo EU. Taa zbirstna na nesoodvetni na edna super-drzava drzavi doprva kje ima problemi so samata sebe, ekonomski, politicki i ostanati. Barem gi znaeme nedostasocite i krajot na edna slicna mini-EU drzava -- Jugoslavija. Makedonija da si gi najde intereite kaj drugi sili, pa bile toa SAD, Kina, ili Rusija. Poslednava, NIKOGAS, nema da bide del od EU!
dejan Neli Prodi ke doide licno da go dade? Isto neli so SLovenija ili Hrvatska, on toa napravil so oni, pa vidi gi sega.
Pina Gospod da chuva i da brani. Ne ke me chudi i ako sprovedat i nacionalen IQ test za sekoj gragjanin na Makedonija, 75% prosek, i mozhebi ke razmislat da ja primat Makedonija fo famoznata EU.
Maleshevo Надежта на Р. Македонија да влезе во ЕУ ќе ја уништи. Реални услови Р. Македонија да влезе во ЕУ се: Или да носи било какво име кое не го содржи зборот Македонија. Или да се чкртне македонска нација и народ. Или најголемиот број од Македонците да извадат бугарски пасоши? Сакате ли во ЕУ?