Голем успех на нашата Сузана Диневска
Голем успех на нашата Сузана Диневска
Strelec На неодамна завршениот филмски фестивал “Монтреал, 2004”, првата награда како најдобар студент - режисер ја доби младата Македонка Сузана Диневска, за нејзиниот 30-минутен документарен филм “Децата од 1948”. Сузана Диневска неодамна ги заврши постдипломските студии по филмска продукција на York University. Покрај паричната награда, нашата сонародничка обезбеди следната година прикажување на филмот на познатиот филмски фестивал во Кан, во делот посветен на младите таленти. Филмот е посветен на македонските деца бегалци, жртви на граѓанската војна во Грција, во 1948 година, а инспирација за таа тема се спомените на родителите од Сузана кои што потекнуваат од пограничниот дел кај Преспа. Сузана Диневска е родена во Скопје, а во Торонто доаѓа по завршувањето на средното училиште и се запишува на студиите за филмска продукција на Humber College и Ryerson University, а на 25-ти август, оваа година, таа успешно ја одбранува и својата магистерска работа на York University.
kopacot komunisticki film....znam na sho aludirash ti.......use malce i famoznata '49 ke ja spomnis nekade :)))))) Airlija Suze
cile Pusti bre slika od taa nasa Makedonka da vidime sto licno devojce e [:)]
Strelec [img]http://www.makemigration.com/upload/SuzanaDinevska.jpg[/img]
Thunder from down under aj najdi go filmot strleco ako mozis ,
Strelec На web сигурно го нема, но ќе пробам да го најдам по друга линија! btw, ги симна ли песните од Васка Илиева?:)
dejan daj nekio link vo angliski za da pratam na SBS tuka za da go pokazat toi film, ne sto im bidnalo na pakistancite!