Рекордна цена на „премиумот“ - првпат 60,5 денари
Рекордна цена на „премиумот“ - првпат 60,5 денари
VeGaS Рекордна цена на „премиумот“ - првпат 60,5 денари Од синоќа на полноќ (3-4/oktomvri/2004) се зголемија цените на нафтените деривати во земјава. Литар „премиум“ ќе чини 60,5 денари, што е рекордна цена на бензинот во историјата на државава и која никогаш не ја преминала границата од 60 денари за литар. Одлуката е донесена на вчерашната седница на Регулаторната комисија, која ги утврдува највисоките цени на одделни нафтени деривати согласно со методологијата. Од денеска практично се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 9,32, односно за 5,70 отсто. Цената на литар безоловен бензин од 55 е зголемена на 57 денари, на безоловниот „премиум“, од 55,50 на 57,50, а на дизелот 44,50. Зголемувањето на цената на нафтените деривати е резултат на влијанието на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена, која изнесуваше 46,086 за барел и е за 11,5 проценти повисока од просечната цена на суровата нафта, 41,344 долари за барел, а според која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. Возењето на автомобилите станува сў поскапо Од синоќа на полноќ се зголемија цените на нафтените деривати во земјава. Литар ?премиум" ќе чини 60,5 денари, што е рекордна цена на бензинот во историјата на државава и која никогаш не ја преминала границата од 60 денари за литар. Одлуката е донесена на вчерашната седница на Регулаторната комисија, која ги утврдува највисоките цени на одделни нафтени деривати согласно со методологијата. Од денеска практично се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 9,32, односно за 5,70 отсто. Цената на литар безоловен бензин од 55 е зголемена на 57 денари, на безоловниот ?премиум", од 55,50 на 57,50, а на дизелот 44,50. Зголемувањето на цената на нафтените деривати е резултат на влијанието на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена, која изнесуваше 46,086 за барел и е за 11,5 проценти повисока од просечната цена на суровата нафта, 41,344 долари за барел, а според која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. "Ова е рекордна цена на бензинот, како последица на рекордните зголемувања на цените на светската нафта во последните денови. Државата не би требало да интервенира во ваква ситуација, бидејќи тоа се движења кои ги диктира пазарот. Може само да се апелира до субјектите максимално да штедат нафта за своите потреби. Оваа ситуација со променливоста на цените на нафтата во текот на годината би требало да ги провоцира државните органи да размислуваат за што поскоро воведување на други извори на енергија, пред сў на гасот, кој е многу економичен. Со тоа македонските фирми нема да бидат целосно зависни од движењето на цените на нафтата во светски размери", вели Гоце Пачемски, портпарол во Министерството за економија. Според него, сў уште е неизвесно дали фирмите кај кои траснпортните трошоци учествуваат со голем процент во цената на производот, како што е лебот, на пример, ќе ги зголемат цените на своите продукти. "Глобално, новите цени на бензините нема да го погодат џебот на граѓаните, односно животниот стандард, бидејќи статистички, од месец во месец животните трошоци опаѓаат, заедно со цените на мало", вели Пачемски. (М.Т.) Prevzemeno od http://utrinski.com.mk/default.asp?pBroj=1593&stID=23494&pR=2 btw: Sto e rabotava so 'golemcive' vo MK?!?!? dali sakaat da ja izramnat cenata na gorivoto so onaa sto e niz evropa, kolku sto sum informiran $5 za gallon... Ova gi skratuva site idei za nosenje nekoe unikatno auto od stranstvo vo MK !!!
Thief Ајде, земам блокче за скицирање и моливче за да им нацртам на некои: цената на светскиот пазар има достигнато рекордно висока цена. На берзите, таа е скоро 47 долари (просечно) за изминативе две седмици. Во Владата постои регулациона комисија за енергетика, која аналогно на светските цени ги приспособува и македонските. Значи, ова не е волја на некои „големци“, туку реална аналогија на случувањата (политички) низ светото и економските тенденции во последно време, диктирани од берзите кои се наоаат во државата на авторот на топиков. Ова го пишува и во пастираниот напис, ама кој да прочита, нели![}:)] П.С. Живео „копи-пејст“ [:)]
VeGaS Kako sto zborish, bi trebalo sekoe pokachuvanje na gorivoto vo Mk da se odviva paralelno so pokachubvanjeto na gorivoto vo Evropa, sto NE e tocno !!! P.S: Ziveo Active Member Thief` 24/7[:D][^][;)]
Thief Tи од уџум знаеш како оди во Македонија поскапувањето! Точно е дека владината регулациона комисија се состанува на извесен период и врз основа на РЕАЛНИТЕ трошоци на комапниите кои вршат увоз, дистибуција и продажба на нафтени деривати и цената на суровата нафта, ја одредува цената на бензинот, мазутот, дизел-бензиот... Знам дека ова е шпанско село за тебе, ама потруди се, можеби и ќе сфатиш еден ден! П.С. зошто ме провоцираш да ти го заверам свидетелството, зошто?! :)
VeGaS
quote:
Originally posted by Thief П.С. зошто ме провоцираш да ти го заверам свидетелството, зошто?! :)
Tolku be merak imash za NOTAR[^] A be... Da imav problemi so ostanative clenovi na forumov da ne se razbiram, aj da staam prst na glaa i da se zamislam sto e problemov so mene, ali ne e taka. TI si toj, sto ni gospod ne se razbral so nego, a ne pa jas ...[^][:D] i ako nekad replicirash na nekoj moj post repliciraj na sodrzinata na postot, ne na avtorot na postot [^] fala odnapred na 'razbiranjeto' [:D]
Thief Како што може да се забележи, јас одговарам на содржината... се плеткаш во проблематика која ти е сосема непозната, па уште тврдиш што е, а што не е точно. Препрочитај го написот, ќе сфатш што е „штосот“ со бензинот. Секаде во светот има дотигнато рекордно висока вредност, контај малку! Ирак, Саудиска АРабија, избори во САД, Чеченија, нафтовод, гас... ти станува појасно? Btw, свидетелството го потпишува директорот на училиштето, а класниот раководител или советото одлучува за поведението. Твоето е непримерно!
VeGaS
quote:
Originally posted by Thief
Како што може да се забележи, јас одговарам на содржината... се плеткаш во проблематика која ти е сосема непозната, па уште тврдиш што е, а што не е точно. Препрочитај го написот, ќе сфатш што е „штосот“ со бензинот. Секаде во светот има дотигнато рекордно висока вредност, контај малку! Ирак, Саудиска АРабија, избори во САД, Чеченија, нафтовод, гас... ти станува појасно? Btw, свидетелството го потпишува директорот на училиштето, а класниот раководител или советото одлучува за поведението. Твоето е непримерно!
bold = ne e tocno !!! italysized = ne si ti toj sto kazuva dali sum vo pravo ili ne, ova e forum sekoj ima pravo na svoe mislenje... i sakav da ti 'prekopiram' nekoi drugi raboti sto gi primenuvash a ne gi voochuvash, ali ajde ke se povlecham od prosta prichina... ne mi vrakaj, ne ti ni vrakam, ali za podolgo ovoj pat, zaso sekogas se povlekuvash i kako sto vika Strelec, do naredniot moj post !!! daj kuliraj malce... pls !!!
Thief Ти као мал изглеа си пиел нафта! :))) Затоа, сега ќе те земат у регулационата комисија у Влада :) Виде дека не си во право, па гледам не пишуваш веќе за нафтата, а?! Нема да ти ги избришам постовите надвор од теам што се, да видат сите ја за што зборам, а ти како ми враќаш... Ај, биди ми така :)
VeGaS Ti izglea ko si bil mal si bil mnogu umen pa zatoa sega si MALOUMEN !!! aj zivej si so samobendisanosta!!! i 24/7 konekcijata, ke ja zaboravev...:P
cile Benzinot kaj nasite sosedi Srbija,Grcija,Bugarija e poeftin, kaj nas e najskap.Toa e zatoa sto ovie majmuni od vladata nekat da ja namalat akcizata za da se puni drzavnata kasa...A do togas nie ke imame najskap benzin ... ali mozeme nie nemame gajle pffff sto e za nas 60den. litro.
intel Нашите соседи Србија,Грција,Бугарија ја немаа Окта и влада која ќе ја продаде на најлош можен начин.Договор е договор што да правиш.
Misirkov Cekaj be intel! Pa moral LjuBco so nesto da plakja i nesto da stava na strana za crni denovi, za ne daj Boze sto rekle starite. Ete sega nova partija formiral covekot, pa so sto da plati kancalarii i drugi dazbini?! Daj imaj malce razbiranje, si procenil nema nikojda go upuca zaradi rasprodavanje na Makedonija i sega si tera covekot. To ase veli uspesen biznismen. Prijateli, ne e samo benzinot. I telefonskite smetki se vo stratosverata otideni. 40% se gladni. 4% mozat da ziveat komotno. I sto e najvazno Branko & Co. ic uvo ne gi boli.
intel
quote:
Prijateli, ne e samo benzinot. I telefonskite smetki se vo stratosverata otideni. 40% se gladni. 4% mozat da ziveat komotno. I sto e najvazno Branko & Co. ic uvo ne gi boli.
За телекомот нема што да се додаде освен да се повтори кажаното за Окта.Колку може ова де се поправи незнам.Сепак е се добро смислено и испланирано.Ако се остане на власт да се цица, а ако се падне големи проблеми за наследниците.Еве да кажеме дека овие што ич уво не ги боли ги поништат овие договори.Како?Тоа се сепак странски инвестиции(не е сега дискутабилно колку нам ни одговараат).После??И така никој не инвестира или во најмала рака тоа оди многу тешко,ова би било крај за посериозни странски инвестиции во наредните 10тина години.Никој нема да не праша Зошто? се раскинати договорите туку топ тема ќе биде дека Македонија е несигурна за било какви инвестиции.За санкциите по основ на договорите кај за тоа надлежните судови да не почнуваме да правиме муабет колку ќе не чини.Сето ова е добро смислено и прокрчкано во кујната на ДПМНЕ која ете сега со резултатите од своето владеење ги убива со бројки сдсмовците.Никој не може да ме убеди дека не е свесно одено по грбот на народот,па таму најмногу боли,од таму доаѓаат и паѓаат влади.Но добро,кој разбрал разбрал, кој не ќе научи.Затоа кога ќе го видам уплаканото лице на Груевски ми излагаат сипаници,,ако само е на работ на липање додека зборува за економски тешката положба во МК кога е пред камерите. Е сега Бране&со. Можеби во горните два случаи не се многу моќни нешто да изменат но дека ги боли уво се согласувам.Две години чекам да почнат да работат.Ама они па поголеми чекачи од мене се погодија.Чекаа да поминат 90 дена за составување влада,па чекаа неколку месеци да легнат работите,па да погине Трајковски,па предвремени претседателски,па локални,е тука улетува чекање гратис за референдумот,па ќе се чека за локални до пролет и зависно од резултатот кога ќе седнат да работат нема господ да ги сопре. Ај јас ќе чекам до 15-09-2006. Инаку она со процентите 40% гладни и 4% комотни, извини ама не се согласувам исто како ни со бројката од 400.000 невработени.