Da go spasime Skopskoto Kale od Destrukcija!!!!
Da go spasime Skopskoto Kale od Destrukcija!!!!
MKoloski Ve molame da se potpishite na peticijata da se spasi Kaleto!!! http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html Online Petition to Protect Kale/Gradishte in Macedonia Dear Friends, I'm sending you a link to an on-line petition to help protect the area of Kale/Gradiste [Gradishte], an important area of Skopje, Macedonia, where the US Government wants to build its new embassy. This site is important to Macedonians and they do not want the Americans to build here. However, both the Macedonian government and the US government are at fault as they signed a Conditional Sales Agreement last December, without input from local citizens and ignoring the General Urban Plan for Skopje. You can read more about the arguments in the letter to President Bush and others by following the link. The link to this new petition is http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html The Coalition to Protect Kale Gradiste, here in Skopje, is also organizing a signature drive to put a stop to this. They launched their initiative on Thursday in Skopje and in two days collected 14,000 signatures. This will continue over the next few days. In addition, there have been numerous articles appearing in the local press against the building of the embassy on this site. Please sign and forward this petition to anyone you believe cares about the image of the United States in Macedonia and our desire to be respectful of the cultural heritage of other countries. Thank you. Jason Miko My message: In a matter of two and a half days we managed to collected 580 signatures. I thank all those who have signed and care. I saw a few signatures from people in the Dominican Republic and Iceland, nuts, eh? Good going everyone! Keep it up, we have to collect 2,420 signatures more. If you haven't signed, please do so at http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html and spread the word.
vmro brace jas ne se potpishuvam, od nekolku pricini: 1. na toj del kade shto sakaat da gradat nema nishto samo stari muslimanski (turski) grobishta, znaci nishto od nekako znacenje. 2. slushnav muabeti deka se toa e povrzano so prizanavanjeto od strana na usa kon makedonija pod ustavnoto ime. taka da me boli za kaleto...
f9 ТИ ВМРО НЕ СЕ ПОТПИШВИШ ЗАШТО СИ НА British Indian Ocean Territories И Е ИЛУЗИЈА ДА СЕ ПОТПИШВИШ,АМА БАР СИ ГО КАЖА СВОЕТО ДЕСТРУКТИВМО МИСЛЕЊЕ ВО ТРАДИЦИЈАТА НА ИСКОНСКИОТ МАКЕДОНСКИ МАЗОХИЗАМ.
StormAngel 599. Mirsad Asani Gostivar Polog Macedonia 599 Signatures Total
ozonce 535. Dejan Krstev Negotino Macedonia Macedonia
DJ_SHEMA Ajde potpishete se i ne mudruvajte mnogu. Toa mesto e del od istorijata na Skopje i ne smee da se narushi so vakvi gradbi. 10 godini ne popushtame za imeto, zarem sega kje popushtime?
darkjesus 653. Nikola Bresliev Ohrid Macedonia Macedonia 653 Signatures Total
dejan site ste 500 ili 600, jas duri negde vo 100 sum, prv bev:p xixix
Strelec Broj 104...
sinner` jas sum 668 :)
lav
quote:
Originally posted by BorisVM
Lav, Trendafil, Intel, ve molam ako vece se odluchuvate na vakvi prepiski, tie da gi prefrlite na privaten email, a ne tuka na forumov. Ovde sme site da razmenuvame mislenja, da se druzhime shto ne znachi deka mora da se slagame vo mislenjata i site edno da mislime. Razlikata vo mislenja mozhe da se iskazhe i bez navredi.
Во потполност се согласувам со тоа колега , но сепак мешање на баби и жаби е лошо за иднината на форумов. Не смее сите да се „трпаат„ во еден ист кош иако се сосема различни во поведението ...само поради „староста„ на припадникот на форумов?? Се гледа ..кои се тука кои ги навредуваат другите учесници без примена на еднакви казни врз нив секако од надлежните , иако овде сме сите полнолетни и рамноправни-де (барем Јас искрено се надевам) , се надевам и дека со голо око се забележува тоа...нели. Недостатокот од валидни аргументи од некој некултурен форумџија ...и оп оп комунистичката проверена шема ...пушташ „буви„ ...па другите нека се чешаат потоа ...нели???. Но , Јас има проверен ДДТ за „такви„ и тоа многу ефикасен т.е се раководам според Библискиот Закон ...ОКО ЗА ОКО , ЗАБ ЗА ЗАБ ..секако доколку ги има противникот. Благодарам
intel
quote:
Originally posted by трендафил
И една американка има напишано дека министер албанец ја продава македонската историја. Договор до сега се уште не е потпишан, туку само преддоговор, кој е обврзувачки ако двете страни не се договорат за измена. Затоа петицијата се` уште не е залудна.
Твојот втор ник(Лав) односно твојата поубава половина размислува вака:
quote:
Јас само ти (по)кажав дека сите т.н. преддоговори имаат ОБВРЗУВАЧКО ДЕЈСТВО пред меѓународните судови (мислам дека беа во Базел или таму некаде) а тоа што никако не сакаш да го прифатиш дека сдсм-офците одсекојпат ја кроеле капата на државата и тоа секојпат со диктат одозгора. Преддоговорите се всашност само draft на конечниот договор кој теоретски можат да го менуваат обете потписнички , но ВО СТВАРНОСТА е поинаку , односно важи правилото „КАКО ЌЕ КАЖЕ МАМА„ , секојпат , разбира се мамата од странство.
Кога се надополнувате,кога сами себеси се врзувате во чвор.ШАХ-МАТ што би се рекло. Среќа ваша што не сум админот.Вакви деструктивни типови би ги отстранил без никакаов респект. Контра колку да е контра.Негација на негативното и ширење негативна енергија и песимизам и таму каде има најмалку или воопшто нема место за тоа.Но тоа ви е вам и задачата всушност. Знам вас ПуШко(двоцевка) кад сте пиштољ(валтер)била. П.С.Нешто околу темава.Локацијата е таа што ја наведе Мисирков-пустелија со два гроба.Десно над бензинската пумпа пред француки гробишта гледано од касарната. Мое лично мислење е дека зад оваа избрана локација стои нешто друго а не чие знаме највисоко ќе се вее. 1.Касарна илинден-можен иден мини Бонстил 2.Близината на патот кој треба да се изгради,односно заобиколницата за Тетово од Петровец и нормално прку неа поблиску и полесно до најголемата американска база на балканот. Типовите што ги посочи Мисирков се слични на некои овде присутни во поново време.Од бело да се направи црно и да се задоволи сопствената страст за ситење над Македонецот на кој еве колку му е тешко.Колку нам ни е потешко толку таквите се понајадени,позаситени,дури и презаситени со злоба.
OooOo Gledam deka indirektno i podmuklo mi se obrakjash mene pa aj kje te udovolam so ist takov odgovor ...
quote:
Originally posted by Misirkov
1. Dali novata amerikanska ambasada treba da se gradi na mestoto za koe sto vie protestirate ili ne?
Prashanjevo ti e trik prashanje pa zatoa kje dobiesh i trik odgovor -> Da i Ne.
quote:
2. Ako ne, zosto voopsto postoi peticija?
N/A
quote:
3. Toj sto ja promovira peticijata -- Meto Koloski -- ako ne znae deka promovira pogresna informacija za tugji, privatni celi - ne li e budaletinka? Javno go narekov taka zosto ne mu e prv pat i treba malku da se zauzda za da ne pravi steta.
N/A
quote:
4. Ako pak Koloski svesno prezentira pogresna informacija (prevzemena od Zivko Popovski) preku koja za zal vas ve igra, a Makedonija ne kjaruva, ne li bas vie pogresno informiranite i ostanatite treba da mu kazete kazete deka e taka?
N/A
quote:
Ocekuvam konkretni odgovori, a ne retoricki za uctivost kon neistomislenici, dali ciganite se lugje ili masini itn.
Kako toa ochekuvash konkretni odgovori a si go stavil Koloski na pola prashanja? Nikoj nemozhe u negovo ime da ti odgovora osim on, poshto epiteti na nego mu zalepi samo, na nikogo drug. Inache i jas ne se slagam so negoviot tekst, kolku za informacija (po vtor put)!
quote:
Blagodaram.
Nema problem!
lav
quote:
Originally posted by Misirkov
--------------------------------------------------------------------- Мислењата се спротивни но затоа и има различни луѓе , кои затоа не треба да се воведуваат во состојба каква ти ја резентираш ....секако за себе. Смири се малку и обиди се барем со културен пред се однос кон останатите твои неистомисленици да ја раскажеш својата приказна. Затоа молам без ХИСТЕРИИ тука...туку тамо каде им е местото. Благодарам --------------------------------------------------------------------- 1. Dali novata amerikanska ambasada treba da se gradi na mestoto za koe sto vie protestirate ili ne? 2. Ako ne, zosto voopsto postoi peticija? 3. Toj sto ja promovira peticijata -- Meto Koloski -- ako ne znae deka promovira pogresna informacija za tugji, privatni celi - ne li e budaletinka? Javno go narekov taka zosto ne mu e prv pat i treba malku da se zauzda za da ne pravi steta. 4. Ako pak Koloski svesno prezentira pogresna informacija (prevzemena od Zivko Popovski) preku koja za zal vas ve igra, a Makedonija ne kjaruva, ne li bas vie pogresno informiranite i ostanatite treba da mu kazete kazete deka e taka? Ocekuvam konkretni odgovori, a ne retoricki za uctivost kon neistomislenici, dali ciganite se lugje ili masini itn. Blagodaram. P.S. Uste ne mi se veruva sporedbata so Aljaska, prosto ne mozam da se sovzemam!!!
Тоа што ти на некултурен начин се однесуваш и со тоа покажуваш дека не си можел да разбереш Е САМО ТВОЈ ПРОБЛЕМ , секако мислам на моќта за да од нешто што е во пишана форма ти да не си можел да сфатиш. Па ајде те молам кому се продаваат овде еклери или пуфки ги викаа!!!???. На погрешно место си се јавил ..нели???. Овде (би требало барем) да се јавуваат тие кои разбираат по-нешто а ако не знаат да прашаат и се (се надевам) ќе им се разјасни , разбира се ...барем пристојно да се совземат.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
И една американка има напишано дека министер албанец ја продава македонската историја. Договор до сега се уште не е потпишан, туку само преддоговор, кој е обврзувачки ако двете страни не се договорат за измена. Затоа петицијата се` уште не е залудна.
Твојот втор ник(Лав) односно твојата поубава половина размислува вака:
quote:
Јас само ти (по)кажав дека сите т.н. преддоговори имаат ОБВРЗУВАЧКО ДЕЈСТВО пред меѓународните судови (мислам дека беа во Базел или таму некаде) а тоа што никако не сакаш да го прифатиш дека сдсм-офците одсекојпат ја кроеле капата на државата и тоа секојпат со диктат одозгора. Преддоговорите се всашност само draft на конечниот договор кој теоретски можат да го менуваат обете потписнички , но ВО СТВАРНОСТА е поинаку , односно важи правилото „КАКО ЌЕ КАЖЕ МАМА„ , секојпат , разбира се мамата од странство.
Кога се надополнувате,кога сами себеси се врзувате во чвор.ШАХ-МАТ што би се рекло. Среќа ваша што не сум админот.Вакви деструктивни типови би ги отстранил без никакаов респект. Контра колку да е контра.Негација на негативното и ширење негативна енергија и песимизам и таму каде има најмалку или воопшто нема место за тоа.Но тоа ви е вам и задачата всушност. Знам вас ПуШко(двоцевка) кад сте пиштољ(валтер)била. П.С.Нешто околу темава.Локацијата е таа што ја наведе Мисирков-пустелија со два гроба.Десно над бензинската пумпа пред француки гробишта гледано од касарната. Мое лично мислење е дека зад оваа избрана локација стои нешто друго а не чие знаме највисоко ќе се вее. 1.Касарна илинден-можен иден мини Бонстил 2.Близината на патот кој треба да се изгради,односно заобиколницата за Тетово од Петровец и нормално прку неа поблиску и полесно до најголемата американска база на балканот. Типовите што ги посочи Мисирков се слични на некои овде присутни во поново време.Од бело да се направи црно и да се задоволи сопствената страст за ситење над Македонецот на кој еве колку му е тешко.Колку нам ни е потешко толку таквите се понајадени,позаситени,дури и презаситени со злоба.
Јас повторно , после се овде напишано од тебе ќе кажам со сета одговорност: ДЕКА ТИ СИ ЕДНА ИСФРУСТРИРАНА И ДЕСТРУКТИНА ЛИЧНОСТ неподобна за билокаква културна комуникација со НЕ-истомисленицитре твои ...ТАЖНО Е ШТО СЕПАК НЕ Е ВО МОЈА НАДЛЕЖНОСТ ТОА....со состојбата на твојот деструктивен дух покажан овде , но насекаде каде се јавуваш. Не знам од каде и зашто ти е втеран стравот в’коски од нас обајцата...иако ништо не сме ти сториле лошо ..освен понудената помош за лечење на твоите овдепокажани комплекси и фрустрации. Некој лекар би бил поарен во објаснување на твојата очебијна и овде покажана ПАРАНОЈА ...секако доколку е присатен на форумов?.
BorisVM Lav, Trendafil, Intel, ve molam ako vece se odluchuvate na vakvi prepiski, tie da gi prefrlite na privaten email, a ne tuka na forumov. Ovde sme site da razmenuvame mislenja, da se druzhime shto ne znachi deka mora da se slagame vo mislenjata i site edno da mislime. Razlikata vo mislenja mozhe da se iskazhe i bez navredi.
intel На лав ќе му беше попаметнио да одговори зошто за една иста работа во време на владеење на две различни партии има спротивставено мислење.Ако е нешто лошо тоа е така па било кој да го прави.Но сепак како што го знаеме во недостаток на одговор почнува со навреди и со свртување на темата во сосоема сруг правец. Зошто за телекомот твдите вие двајца дека пред-договорот потпишан од Бузлевски(но не и договор) бил непроменлив,а за калето се изјаснувате вака: >Договор до сега се уште не е потпишан, туку само преддоговор, кој е обврзувачки ако двете страни не се договорат за измена. Затоа петицијата се` уште не е залудна.< Ова е она на што треба да одговорите. Инаку за навреди се гледа односно се чита,ако имаш проблем со мене ОК но еве и на Мисирков му сеобраќаш со : >Тоа што ти на некултурен начин се однесуваш и со тоа покажуваш дека не си можел да разбереш Е САМО ТВОЈ ПРОБЛЕМ , секако мислам на моќта за да од нешто што е во пишана форма ти да не си можел да сфатиш. Па ајде те молам кому се продаваат овде еклери или пуфки ги викаа!!!???.< Да не вадам сега од другите теми зошто има најмалку 10-тина на кои успеа вака да им се обратиш за ова кратко време додека си тука. Затоа и ти напишав на една друга тема: П.С.Бидејќи не сакаш да ти се обраќаат со лавче или овака онака,затоа те молам во иднина кога ќе ми одговараш да не употребуваш Љ наместо Л. Форава ти е стара и истрошена како и ти. Во спротивно ЗАБОРАВИ МЕ..ОК.Не ме приметувај, не ме читај, не ми одговарај,барем додека не се научиш да не го правиш она што не сакаш да ти го прават.До твоето културно просветување ЗБОГУМ. P.S. за стравот од вас двајца ќе ти одговорам со приватна порака.
lav Originally posted by intel
На лав ќе му беше попаметнио да одговори зошто за една иста работа во време на владеење на две различни партии има спротивставено мислење. Иако како ми се чини дека се јавуваш на некој друг koristej'i go 3 lice ednina , само затоа што тука и Јас сум споменат ќе ти одговорам дека ПОЗИЦИЈАТА го одредува и ПОГЛЕДОТ НА ИСТИ РАБОТИ. Пример колку да биде на твое ниво и сосема ЈАСНО. Ако двајца седнати на спротивната страна од иста маса ги запрашаш што гледаат во листот на кој е напишан ...еве на пример бројот 9 ..сигурен ли си дека од „другиот„ посматрач ќе биде „гледано„ исто односно 9-тка???. Ти гарантирам дека другиот СИГУРНО ќе каже 6-ка. ЈАСНО или треба уште да појаснувам ??? Ако е нешто лошо тоа е така па било кој да го прави.Но сепак како што го знаеме во недостаток на одговор почнува со навреди и со свртување на темата во сосоема сруг правец. Зошто за телекомот твдите вие двајца ( Јас сум еден единствен и немам свој КЛОН ) дека пред-договорот потпишан од Бузлевски(но не и договор) бил непроменлив,а за калето се изјаснувате вака: >Договор до сега се уште не е потпишан, туку само преддоговор, кој е обврзувачки ако двете страни не се договорат за измена. Затоа петицијата се` уште не е залудна.< Ова е она на што треба да одговорите. Инаку за навреди се гледа односно се чита,ако имаш проблем со мене ОК но еве и на Мисирков му сеобраќаш со : >Тоа што ти на некултурен начин се однесуваш и со тоа покажуваш дека не си можел да разбереш Е САМО ТВОЈ ПРОБЛЕМ , секако мислам на моќта за да од нешто што е во пишана форма ти да не си можел да сфатиш. Па ајде те молам кому се продаваат овде еклери или пуфки ги викаа!!!???.< ?????!!!!Да не вадам сега од другите теми зошто има најмалку 10-тина на кои успеа вака да им се обратиш за ова кратко време додека си тука. Затоа и ти напишав на една друга тема: П.С.Бидејќи не сакаш да ти се обраќаат со лавче или овака онака,затоа те молам во иднина кога ќе ми одговараш да не употребуваш Љ наместо Л. Форава ти е стара и истрошена како и ти. Во спротивно ЗАБОРАВИ МЕ..(што имав но и имам Јас со тебе та да те заборавам) мОК.Не ме приметувај, не ме читај, не ми одговарај(за тебе изгледа ова не важи ???) ,барем додека не се научиш да не го правиш она што не сакаш да ти го прават. Аман бре што ми изнакажа овде ???До твоето културно просветување ЗБОГУМ. !!!!!! P.S. за стравот од вас двајца ќе ти одговорам со приватна порака. Тоа исто ти го препорача нели и администраторот ..колку што знам!!!
mafisKumA bravo dejan sto si vo prvite 100 [:)], jas malce pospora nemozam tolku brzo na stari godini 761 [;)]
dejan xixi blagodaram:p
StormAngel Kolku potpisi se sobrani?
Inkognito Jas sum 870-ti po red, shto znachi deka do sega se tolku. Ne davajte nishto shto ima istorisko-arheoloshko znachenje za Makedonija! pozdrav.
MKoloski Ima 962 potpisi do sega!!! Ni treba 3,000 do ovoj petok. Ve molam da go prepratite do site lujge koi gi znaete: http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html
dejan 1391.....stvarno, brojot skokna od fcera! koga jas go videv.....500-600 sega duplo!
Inkognito Koga se sobiraa potpisi za referendumot vo mojata opshtina bev 300-ti po red, pa ja zavlekov nogata .. i vo narednite 3 dena se sobraa nad 3 000 potpisi, i sega za kaleto pak zavlekov .. pa da videme dali kje uspee i ovoj pat :)
трендафил Скоро ќе бидат 1500 потписници. Подржувачите на американизирањето на Градиште велат дека со тоа тој крај ќе заживее. Колку што заживеа Илинденска со преселувањето на американската амбасада од центарот на градот. Ако се сеќавам, со неколку исклучоци, на пример по бомбардирањето на СР Југославија или во 2001 кога таму имаше демонстрации, таму никогаш не било живо. Подигната е висока ограда, повисока одколку окулу куќите во Арачиново. Предвидува ли некој чести демонстрации пред амбасадата на САД???
StormAngel Jas i na mojata stranica go staviv linkot. Pa i na IRC gledam deka e.Taka da veruvam deka ke se soberat 3000 potpisi.[;)]
MKoloski Koja stranica e taa?
StormAngel www.strangecreature.info A vidov deka ja ima peticijava i na IRC kanali po undernet.[;)] I sega gledam deka e najaktivna peticija.
vmro
quote:
Originally posted by f9
ТИ ВМРО НЕ СЕ ПОТПИШВИШ ЗАШТО СИ НА British Indian Ocean Territories И Е ИЛУЗИЈА ДА СЕ ПОТПИШВИШ,АМА БАР СИ ГО КАЖА СВОЕТО ДЕСТРУКТИВМО МИСЛЕЊЕ ВО ТРАДИЦИЈАТА НА ИСКОНСКИОТ МАКЕДОНСКИ МАЗОХИЗАМ.
momak prva rabota ja ne ni znam kade se toa British Indian Ocean Territories ( a do dusha bev vo usa edno 6 meseci i sega se vrativ nazad) tolku za toa... drugo, abe izlea vie ne znaete koj del od kaleto go baraat amerikancite?! znaci oni ne sakaat da gradat na tvrdinata oni go sakaat prazniot prostor nakaj kasarnata ilinden, shto znaci KALETO i FRANCUSKITE VOENI GROBISHTA ke ostanat nedopreni, shto znaci nishto znacajno nema da bide unishteno, imashe pred 1 god iskopuvanja tamu i najdoa samo dva turski groba od pred 2 veka a toa e nula koga veke se zbori za arheoloshki naogalishta. I JAS BASH SPROTIVNO NA TVOJOT ISKAZ DEKA SUM DESTRUKTIVEN, JAS SUM DA SE GRADI A NE DA SE URIVA.
Misirkov Mislam deka "VMRO" e vo pravo, barem pod edna tocka (no ne taa za priznavanjeto). Mene mi izgleda deka vo osnova e losa inicijativa bidejkji im steti na makedonskite interesi. Clen na mojata familija ja potpisa peticijata, no samo zaradi MOZNOSTA deka se raboti za mesto od potencijalno arheolosko znacenje. Kolku sto mi e poznato, ambasadata trebase da bide ne bas na Kaleto, tuku dosta podole - a toj prostor tamu e puka bedotija i osven muslimanskite grobista nema nisto. Plus mislam deka prostorot do Kaleto treba da se urbanizira, sto sega ne e slucaj i tesko deka kje bide bez ovakov eden zafat. Mislam deka celava rabota e kapric na odredena licnost, a negoviot pomagac Meto Koloski e maldo dete da ne recam budaletinka. Koga jas bi se prasuval, bi napravil amerikanskata ambasada da dominira vo Skopje. Slicno kako sto ruskata dominira vo Vasington i e na najvisokoto mesto. Toa e od inters za Makedonija bez razlika sto vo mementyov vladejat anti-amerikanski cuvstva (osnovano za nekoi raboti).
OooOo Detskata gradinka vo Karposh 1 ja zemaa na mnogu prljav nachin i napravija ambasada, se bunkerosaa ko kojznae koj da e zainteresiran za niv. Jas ne sum ni ZA ni PROTIV gradenjeto na novata amabsadata, ali ako vekje gradat neka si platat ubava cena za toa mesto, a ne za bez pari da go zemat prostorot. Za tie pari jas bi go kupil toa mesto.
vmro
quote:
Originally posted by Misirkov
Mislam deka "VMRO" e vo pravo, barem pod edna tocka (no ne taa za priznavanjeto). Mene mi izgleda deka vo osnova e losa inicijativa bidejkji im steti na makedonskite interesi. Clen na mojata familija ja potpisa peticijata, no samo zaradi MOZNOSTA deka se raboti za mesto od potencijalno arheolosko znacenje. Kolku sto mi e poznato, ambasadata trebase da bide ne bas na Kaleto, tuku dosta podole - a toj prostor tamu e puka bedotija i osven muslimanskite grobista nema nisto. Plus mislam deka prostorot do Kaleto treba da se urbanizira, sto sega ne e slucaj i tesko deka kje bide bez ovakov eden zafat. Mislam deka celava rabota e kapric na odredena licnost, a negoviot pomagac Meto Koloski e maldo dete da ne recam budaletinka. Koga jas bi se prasuval, bi napravil amerikanskata ambasada da dominira vo Skopje. Slicno kako sto ruskata dominira vo Vasington i e na najvisokoto mesto. Toa e od inters za Makedonija bez razlika sto vo mementyov vladejat anti-amerikanski cuvstva (osnovano za nekoi raboti).
pogore jas kazav kade sakaat tocno oni da gradat, znaci tvrdinata pa posle francuskite grobishta pa prazen prostor e tamu sakaat da gradat, a koja e dobivkata od nivnoto odenje gore, prva e toa shto oni se na apla prometno mesto a da ne spomenam deka se granicat so sredno shkolo (zamislete shto bi se slucilo ako nekoj odluci da im frli neshto, oni se zabarikadirani shto samo slucajni minuvaci moze da nastradaat - deca od shkoloto) znaci se namaluva moznosta od nesakan incident, vtora rabota koja e isto taka dobra e shto toj del na kaleto e duvlo na narkomani i dileri so nivno doaganje tamu ke se instalira odnosno ke stane zona so maksimalno obezbeduvanje ( da podsetam deka bash od toa isto mesto pred edna godina shiptari frlija granata na kasarnata goce delcev) a treto, osekam deka ke izgradat ama bash tvrdina shto i od druga strana ubavo izgleda. A Misirkov da te podsetam deka toj prostor detalno beshe ispitan pred edna godina i tamu nemashe muslimanski grobishta nego samo dva groba znaci ne se raboti za mnogu nego samo za dva i za toa imashe konferencija za pecat imamot na islamskata verska zaednica koj izjavi deka nema nikakvi podatoci za postoenje na grobishta vo toj reon (inace ako imalo grobishta ke imalo i dzamija) znaci ova se samo dva sosema izolirani grobovi.
Misirkov Znam deka povekjeto tuka ste za peticijata i deka ova sto go pisuvam oddudara od opstoto razmisluvanje i emotiven naboj (kako na pr. "na prljav nacin zemale gradinka" itn). No sepazk mi izgleda deka peticijava e fama, odnosno nacin da se kanalizira mnogu negativna energija sobrana zaradi politikata na SAD po svetov i vo RM Sepak mislam deka opsto zemeno e pogresna rabota. Iako clenovi na moja familija ja potpisaa peticijata, jas sepak mislam deka ni treba edna sila zastapnik - simbolicno da ima vakva ambasada za da ne smee nikoj naokolu da mrdne protiv Makedonija. Inaku pokrenuvacot na peticijata e anti-amerikanski raspolozen covek od svoi pricini, a detevo M. Koloski -- budateletinkata sto go vikam jas -- se razmavalo so frazi za "destrukcija na Kaleto" sto da ti kazam. Sem moznosta da se raboti za arheoloska zona, drugite argumenti se tenki. Najvazna mislam deka e lokacijata sto spored mene e OK bidejkji e dosta pozadi Kaleto - i samo kje go dopolni. Eve jas bas prasav covek da pojde na lice mesto da vidi i vo pravo e "VMRO", podaleku e od Kaleto i fr. grobista, nakaj Tomini zgradi ako znaes kade se, maltene skroz kaj ciganite. Toa se moi informacii, ako ima nekoj podrugi neka kaze.
MKoloski "detevo M. Koloski -- budateletinkata sto go vikam jas" Typical Macedonian phrase! Congratulations!
dejan
quote:
Originally posted by Misirkov
Clen na mojata familija ja potpisa peticijata, no samo zaradi MOZNOSTA deka se raboti za mesto od potencijalno arheolosko znacenje. Mislam deka celava rabota e kapric na odredena licnost, a negoviot pomagac Meto Koloski e maldo dete da ne recam budaletinka.
Znaci misirkov, taa clen na familijata, samo potpisa deka mislat deka kale ima nekoi arheoloski verdnost? dali clenot e od skopje? dznaci ako kale nemase arheoloski vrednost, clenot nemase da se potpise? jas go gledam ovaka, da pravis ambasada na kale, e kako da pravis ambasada na akropolisot vo atina. zamisli ako amerikancite sakale da pravat ambasada na akropolisot? (no ne e mozne) ama zamisli gi site grci okulu svetot, i ako ne se od atina, ne bi sakale toa da bidne. mene izgleduva deka toi clen na tvoja familija, mnogu im e gajle ako ke se prodade kale (izvini ako gresam) ponekoi pati se prasuvam, zasto nemozat site makedonci da bidat kako grcite ili srbite. vidi gi kakvi se tie site, zaedno se site, i bi umrele za sfojata zemja. i zasto koloski go vikas dete? barem ni kazuva na site tuka da se potpisime, pravi nesto za da ne se prodade kale. bravo na tebe koloski!
MKoloski Se izvinuvam shto otvoriv nov topik za ova: Dear Friend, I would like to inform you that two very important press releases came out in the last week regarding the US Embassy plans to build atop Kale-Gradishte in Skopje. Please read these press releases and distribute as widely as possible: Three Thousand Signatures Collected to Save Kale-Gradishte from Destruction http://maknews.com/html/articles/misc/kale/kale_press_release.pdf Macedonian Alliance Condemns US Embassy http://maknews.com/html/articles/misc/kale/kale_press_release_aus.pdf To sign petition to Save Kale-Gradishte, please go to http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html The total number of signatures so far collected is 3,330. Sincerely, Metodija A. Koloski
mafisKumA
quote:
Originally posted by OooOo
neka si platat ubava cena za toa mesto, a ne za bez pari da go zemat prostorot.
to obavezno ke bidi ako nemu go dat poklon ke mu go dat skoro za dzabe [V][:(!][}:)] anything just to keep the US happy
MKoloski Tie vejkhe go prodadoa za 50 evra po kvadrat a celata kupna cena beshe 2.5 milijoni Americhki dolari. Gradishte e prodadeno, zatoa sega nie reagirame. Ministerot Budzhaku go prodade na Butler.
трендафил И една американка има напишано дека министер албанец ја продава македонската историја. Договор до сега се уште не е потпишан, туку само преддоговор, кој е обврзувачки ако двете страни не се договорат за измена. Затоа петицијата се` уште не е залудна. Локацијата е западно од француски гробишта. Дел од подржувачите за давање на американците на се` што ќе посакаат велат дека сега таму имало наркомани. Дали ако таму се изгради амбасадата и наркоманите се преселат на пример на Водно ќе предложат и тоа да се продаде на американците и етапно да ја продадеме цела Македонија?
IvanC
quote:
Originally posted by MKoloski
Ve molame da se potpishite na peticijata da se spasi Kaleto!!! http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html Online Petition to Protect Kale/Gradishte in Macedonia Dear Friends, I'm sending you a link to an on-line petition to help protect the area of Kale/Gradiste [Gradishte], an important area of Skopje, Macedonia, where the US Government wants to build its new embassy. This site is important to Macedonians and they do not want the Americans to build here. However, both the Macedonian government and the US government are at fault as they signed a Conditional Sales Agreement last December, without input from local citizens and ignoring the General Urban Plan for Skopje. You can read more about the arguments in the letter to President Bush and others by following the link. The link to this new petition is http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html The Coalition to Protect Kale Gradiste, here in Skopje, is also organizing a signature drive to put a stop to this. They launched their initiative on Thursday in Skopje and in two days collected 14,000 signatures. This will continue over the next few days. In addition, there have been numerous articles appearing in the local press against the building of the embassy on this site. Please sign and forward this petition to anyone you believe cares about the image of the United States in Macedonia and our desire to be respectful of the cultural heritage of other countries. Thank you. Jason Miko My message: In a matter of two and a half days we managed to collected 580 signatures. I thank all those who have signed and care. I saw a few signatures from people in the Dominican Republic and Iceland, nuts, eh? Good going everyone! Keep it up, we have to collect 2,420 signatures more. If you haven't signed, please do so at http://www.petitiononline.com/Gradiste/petition.html and spread the word.
Zdravo Metodija, Gledam se razbiras vo problemov, jas ne sum vo Skopje, bi te zamolil ako mozes da mi objasnis kade TOCNO se planira izgradbata na ambasadata i sto tocno ima sega na toa mesto. Kale e sirok pojam. Blagodaram mno gu. Isto mislam deka i onie 3000+ lugje koj zaradi vasata akicja go stavija podpisot na peticijata treba detalite da gi znaat. Ne deka Vie ste vo greska, no detalite se bitni.
Misirkov A be dosta pravite nepotrebna fama! Budaletinka" e makedonska fraza, a jas si dozvoliv da ja upotrebam zaradi nacinot na koj sto M. Koloski nastapi i ponatamu nastapuva. Zosto treba da si neiziveana budala da pravis nesto sto nema osnova. Eve koi se faktite: - Akcijata e pottikknata od Zivko Popovski so svoj soucesnik od A1 TV - Velija. - Dogovorot NE e da se gradi na Kaleto nitu pak do nego tuku vo delot sproti kasarnata na okolu 800 metri desno od bezinskata pumpa. Mestoto e obelezano i javno e kazano vo site mediumi sem vo A1 kade kje se gradi. - Toa mesto godini nanazad e najzapusteno pasiste za konji, mesto kade sto ima samo cigani i narkomani, kade sto se kolat jagninja Gjurgjovden. Mesto so nevidenoto djubre, verojatno vtoro po deponijata Drizla. Postoi samo edna mala, epten mala moznost mestovo da ima nekakvo arheolosko znacenje - i zatoa me zaintrigira. Toa i takvo mesto e dobro sto amerite go platile kolku sto go platile, zosto i 50 centi po metar kvadraten bi bilo tesko da se izvadat. - Za toa vreme, doticniot Zivko go prezentira Kaleto od site agli na A1, prostorot okolu Muzejot i okolinata so srceparacki tekstovi za makedonskata istorija dodeka vistinskoto mesto za ambasadata e 1.5 km. podaleku. - Toj Zivko samo Bog znae zosto gi zamrzil amerite, a kontinuirano se provlekuva od televizija do televizija za da pluka po niv, no mu uspeva samo na A1. A celata kampanja ja tera Velija od A1. Da posocam li deka amerite go tuzat Velija veke 4 godini za da gi vrati dobienite od niv $2.5 milioni namenski sredstva za razvoj na televizijata?! No toj so parite kupuva pilinja, gi prodava, pravi fabrika za gricki itn. Amerite najavija deka kje si gi povratat parite pa majka Jana da mu e i deka ako treba procesot ke go teraat pred Evropski sud. E toa e vo osnovata na peticija protiv lugjeto koi zemaa da go sredat najprjlaviot del od gradot Skopje, a kje vlozat doplnitelni nekolku milioni za sreduvanje na celata infrastruktura vo okolinata, a toa se pari za gradot. Jasno li ti e sega zosto vo slucajov si "useful idiot"? Ti si mozel da imas najdobri nameri, no patotot do pekolot e poslan so dobri nameri.
Misirkov --------------------------------------------------------------------- Затоа петицијата се` уште не е залудна. Локацијата е западно од француски гробишта. Дел од подржувачите за давање на американците на се` што ќе посакаат велат дека сега таму имало наркомани. Дали ако таму се изгради амбасадата и наркоманите се преселат на пример на Водно ќе предложат и тоа да се продаде на американците и етапно да ја продадеме цела Македонија? --------------------------------------------------------------------- Trendafile: da ti objasnuvam li sega za "bugarska" t.e. LjuBceva logika?!? Etapno Kiro, LjuBco i Branko vekje ja prodadoa Makedonija, samo sto kalimeroto LjuBco svati deka nemalo pravda pa si go okrka otkako ja namesti Makedonija da jade stap zaradi nego. Neinformiran narod na drzava so prodadeni simboli sto ja simbolizirale, so izmeneto ime (za koe sto uste pregovara!), so prodadeni strateski ekonomski objekti i potencijali ja kanalizira negativnata energija preku peticija sto nema osnova?!? NA REFERENDUM! Zaokruzi "3A" i togas kje napravis dobro za Makedonija!
OooOo So del od stvarite ne sum zapoznaen i nemozham da dadam komentar, ali za ovie nekolku raboti mislam deka ne si vo pravo ...
quote:
Originally posted by Misirkov
Eve koi se faktite: - Toa mesto godini nanazad e najzapusteno pasiste za konji, mesto kade sto ima samo cigani i narkomani, kade sto se kolat jagninja Gjurgjovden. Mesto so nevidenoto djubre, verojatno vtoro po deponijata Drizla. Postoi samo edna mala, epten mala moznost mestovo da ima nekakvo arheolosko znacenje - i zatoa me zaintrigira.
Faktov ti vrishti, prvo toa mozham da ti kazham. Kazhi mi ti vaka: Ciganite ne se lugje shto ti vaka se ponashash?? Toa shto e leglo na narkomani, shto e deponija i ostanatoto e problem na gradot.
quote:
-Toa i takvo mesto e dobro sto amerite go platile kolku sto go platile, zosto i 50 centi po metar kvadraten bi bilo tesko da se izvadat.
Izvini, ali tuka ne si u pravo. Mozhesh tvojata kukja ili stan da im ja prodaesh za 50 centi po kvadrat, ali nemozhe drzhavno zemjishte da se prodava za ich pari. Za ich pari neka ide pozadi Vodno u toa nivite neka gradi za evtini pari, a ne tamu.
quote:
Jasno li ti e sega zosto vo slucajov si "useful idiot"?
Vakov rechnik nema da se tolerira ponataka!
Misirkov --------------------------------------------------------------------- Ciganite ne se lugje shto ti vaka se ponashash? Toa shto e leglo na narkomani, shto e deponija i ostanatoto e problem na gradot. -------------------------------------------------------------------- Zboram za ciganskite cergari bre, koi sto go zaposednuvaat mestoto za Gjurgjovden i kolat dnevno po 30tina jagninja pa mestoto e celoto krvosano. Gjubre ima vekje 10tina godini nanazad, a narkomanite se bas tamu pa sekogas ima po 100tina igli. I nikoj ziv po pazarna logika ne bi platil $50 po metar kvadraten, a ne da ti gradi infrastruktura. Zatoa dobro e sto e dr. drzava vovlecena bar da vidime nekoj kjar. Plus samiot grad ne moze da se spravi so gjubreto i so narkomanite, pa zaradi peticijata gubi Skopje, a Makedonija dobiva negativen diplomatski poen. Ocigledno ne znaes, "useful idiot" e prifaten termin vo politikologijata, a se povekje i vo mediumite. Na primer mladinskite organizaciii pred 10tina dena vo Belorusija gi narekoa "useful idiots". Koloski mozebi imal dobri nameri, no so peticijava si go zasluzi toj prekar.
OooOo
quote:
Originally posted by Misirkov
Zboram za ciganskite cergari bre, koi sto go zaposednuvaat mestoto za Gjurgjovden i kolat dnevno po 30tina jagninja pa mestoto e celoto krvosano. Gjubre ima vekje 10tina godini nanazad, a narkomanite se bas tamu pa sekoga sima po 100tina igli.
Ja te prashuvam dali ciganite ne se lugje, ti mi vikash: "zboram za cergarite shto go zaposednuvaat mestoto ..." [xx(] Aj kje te prasham pak. Dali chergarite ne se lugje shto ti taka se ponashash? Tie cergari da imaa kaj da idat, nemashe da bidat tamu. Ostaj gi lugjeto poshto nishto ne ti pravat tebe. Gradot neka si go sredi problemot koga kje bide sposoben.
quote:
I nikoj ziv po pazarna logika ne bi platil $50 po metar kvadraten, a ne da ti gradi infrastruktura. Zatoa dobro e sto e dr. drzava vovlecena bar da vidime nekoj kjar.
Pazarna logika e mnogu ednostavna i eve kje ti kazham kako ide: Zapushti go mestoto, stvori kriminal i prodaj go za evtini pari. A inache da, ajde da vidime kjar poshto i jas sum za toa. Ako gledame kjar zashto mestoto ne se dade na javna licitacija, nego taka ispod rukav se dade?? Neka ima licitacija pa neka konkuriraat i Amerikancite za toa mesto, pa koj dae vishe neka go zeme. Toa mesto pari vredi, ali ochigledno Skopje ne ti e dobro poznato, a izgleda ni toj del, pa zatoa vaka i zborish. $50 od kvadrat e NISHTO za toa mesto. Toa mesto tamu e panorama, na nekolku stotici metri od mestoto kade shto planiraat da gradat e rezidencijata na poglavarot na MPC. Posle toa trgni od toa mesto po ulichkata pozadi benzinskata pumpa pa nagore da vidish kakvi palati se pravat natamu i da vidish kolku e "zapushteno" toa mesto. Toa kje bide Vodno2 i amerite ne se budali shto go baraat toa mesto! Neverovaten pogled ima na Skopje, Vardar i Vodno. Veruj mi deka ima lugje shto bi dale debeli pari za toa mesto koga bi ishlo na licitacija!
quote:
Plus samiot grad ne moze da se spravi so gjubreto i so narkomanite, pa zaradi peticijata gubi Skopje, a Makedonija dobiva negativen diplomatski poen.
Krivi go gradot, krivi ja vladata. Od Amerikancite i diplomatskite poeni samo go papame celo vreme. Na kraj kraeva, koja dobra volja sme ja videle od Amerikancite kako narod u posledno vreme pa da rechesh, eksik i mesto i se, stvarno se prijatelski nastroeni prema nas.
quote:
Ocigledno ne znaes, "useful idiot" e prifaten termin vo politikologijata, a se povekje i vo mediumite. Na primer mladinskite organizaciii pred 10tina dena vo Belorusija gi narekoa "useful idiots". Koloski mozebi imal dobri nameri, no so peticijava si go zasluzi toj prekar.
Ochigledno ti mene ne me svakjash koga ti vikam deka navredite prema lugjeto da si gi chuvash za sebe. Kritikuvaj gi ideite, a ne lugjeto!
Misirkov Znaci ostaj sto ne znaes deka "ciganite - cergari" se vo sustina nomadi, pa odat kaj mozat koga sakaat (i deka takva im e kulturata), tuku isto taka ne znaes deka gradenje ambasadi se regulira so bilateralni drzavni dogovori sto ne e kako so obicni gradbi. Makedonskata ambasada vo Washington upravo se gradi otkako e izbrano mestoto od Ljubica Acevska odnosno kukjata koja kje sluzi kako ambasada. E sega zamisli cergari na sred Connecticut avenijata do ambasadata kako kolat jagninja koga kje im tekne i pravi si evtini prikaski "dali se ludje"? Uste nesto, jas ne go krivam gradot no vladata ja krivam i sigurtno kje ja krivam za ekonomskata katastrofa i organiziraniot kriminal sto go sozadade vo Makedonija. Shodno, "diplomatskite poeni" taa najcesto samata si gi pravi za sebe kako sega so referendumot -- za da ostane na vlast, a retko koga Makedonija ima kjar. I ne deka nemoze Skopje i Makedonija da sredi nesto, no ni gradot i drzavata nemaat skrsen denar. Da mozev da nacrtam, kje ti nacrtav: "useful idiot" ne e kompliment, no ne e ulicarska navreda. Toa e politikoloski termin, a sega i termin upotrebuvan vo mediumite. Upravo ima vrska so idei, zosto zaradi besmislena ideja i shodno akcija nekoj e "useful idiot."
OooOo
quote:
Originally posted by Misirkov
Znaci ostaj sto ne znaes deka "ciganite - cergari" se vo sustina nomadi, pa odat kaj mozat koga sakaat (i deka takva im e kulturata)
koj si ti da sudish i presuduvash i da im davash iminja? Te prashav dali oni neshto tebe ti zgreshile shto vaka se ponashash? I od kaj ti se ovie podatoci i (dez)informacii shto gi prezentirash?? Koga tie lugje bi imale domovi i koga bi imale rabota i koga ne bi bile diskriminirani vo opshtestvoto ne bi bilo vaka kako shto e.
quote:
tuku isto taka ne znaes deka gradenje ambasadi se regulira so bilateralni drzavni dogovori sto ne e kako so obicni gradbi.
Da taka e. I isto taka neznam deka koga kje prodadesh zemjishte na nekoja druga drzhava za da gradi ambasada na toa mesto, deka toa zemjishte vekje ne e vo sopstvenot na drzhavata. Isto taka neznaev deka nemash nikakva nadlezhnost niti pravo vo i vrz objektot. Stvarno ne gi znaev ovie raboti. Fala shto mi gi pojasni.
quote:
E sega zamisli cergari na sred Connecticut avenijata do ambasadata kako kolat jagninja koga kje im tekne i pravi si evtini prikaski "dali se ludje"?
Momentalno tamu nema ambasada, taka da ostatokot od tekstot ti pagja u voda. Scenarija mozheme da pishuvame do utre ako sakash. I ne mi zbori za Connecticut Ave koga nekolku bloka naokolu se najgolemite geta u Amerika koi se duri i poodvratni nego toa mestoto shto go kupuvaat amerikancite za ich pari.
quote:
Uste nesto, jas ne go krivam gradot no vladata ja krivam i sigurtno kje ja krivam za ekonomskata katastrofa i organiziraniot kriminal sto go sozadade vo Makedonija. Shodno, "diplomatskite poeni" taa najcesto samata si gi pravi za sebe kako sega so referendumot -- za da ostane na vlast, a retko koga Makedonija ima kjar. I ne deka nemoze Skopje i Makedonija da sredi nesto, no ni gradot i drzavata nemaat skrsen denar.
I? Zatoa sho nemaat skrshen denar daj da prodavame poshto-poto. Neli kjar kje gledame? Kade e licitacijata? Ne se prodava kaleto i mene mi e jasno toa, krivo mi e shto se prodava DRZHAVNO ZEMJISHTE za ich pari. Zatoa ti rekov preeska, ako sakash za 50 centi po kvadrat prodaj si go tvojot stan ili kukja, ali za drzhavno zemjishte nemozhe da odluchuva niedna poedinka.
quote:
Da mozev da nacrtam, kje ti nacrtav: "useful idiot" ne e kompliment, no ne e ulicarska navreda. Toa e politikoloski termin, a sega i termin upotrebuvan vo mediumite. Upravo ima vrska so idei, zosto zaradi besmislena ideja i shodno akcija nekoj e "useful idiot."
Internetov e dosta mokjna alatka i nekoi raboti shto chovek go interesiraat mozhe da gi prochita (primer na google pishuvash define: idiot ili what is useful idiot? i kje dobiesh odgovor), ali sepak fala sho se potrudi da objasnish. Ali toa pak ne ti dava za pravo da lepish etiketi na drugi lugje! P.S. ako mi odgovarash, vrati se na site moi predhodni postovi i kvtotiraj del po del, zashto nemam namera da se povtoruvam, a golem del od moite postovi shto ne ti odgovaraa gi preskokna. [;)] P.P.S. prekini da go editirash tekstot, nemozham posle sekoj tvoj edit da dodavam raboti za da ti odgovoram na site tvoi detali. [:D]
lav Особено ме радува ...тоа што го читам овде , односно што повеќето овдеприсатни форумџии се ПРОТИВ давањето за бадијала на тој простор близу калето кој секако е идеален за резиденцијални објекти НО НЕ НА/ЗА СТРАНЦИ ами само за домашна употреба. За наивните.. да кажам дека со (про)давање на тој дел Македонска Земја ТАА СТАНУВА ЕКСТЕРИТОРИЈАЛНА односно веќе не е Македонска ами на тој кој ја (за бадијала) купил од секако наивните и НЕ далеку гледачки политичари , мислам директно за нашите лидери од 1990 година па се до ден-денешен. Таков наивен потез но не и со таков обем но со ист квалитет била и продажбата на некојпат Руската АЉАСКА на Американците за бедна сума долари ...секао платени во злато. А сега на АЉАСКА ИМА ТОЛКУ ЗЛАТО што може уште цела Русија да ја плати ...секако доколку некој ЛУД РУС или политичар е спремен да ја продаде на истиве овде споменати Американци. пс Запомнете сите вие кои скате тоа да се случи ...дека и земјиштето околу амбасадата ВЕДНАШ ќе стане НЕПРИСТАПНО (иако ќе биде „македонско„)за секој иден шетач на/по Калето ...секојпат со образложение дека ...од безбеносни причини е забранет пристапот на сите неовластени лица 500 метри од оградата на сеуште неизградената амбасада.
Misirkov --------------------------------------------------------------------- "Таков наивен потез но не и со таков обем но со ист квалитет била и продажбата на некојпат Руската АЉАСКА на Американците за бедна сума долари ...секао платени во злато. А сега на АЉАСКА ИМА ТОЛКУ ЗЛАТО што може уште цела Русија да ја плати..." --------------------------------------------------------------------- BRAVO CARE, ME ODUSEVUVAS! PATEM, DOLAROT E EDINICA MERKA ZA ZLATO (I SREBRO), KAKO STO SE EDINICI MERKI METAR ILI KILOGRAM ITN. --------------------------------------------------------------------- "дека и земјиштето околу амбасадата ВЕДНАШ ќе стане НЕПРИСТАПНО (иако ќе биде „македонско„)за секој иден шетач на/по Калето" --------------------------------------------------------------------- FENOMENALNA ARGUMENTACIJA! BAREM BUDALETINKATA SE POTRUDIL DA NAVEDE IAKO POGRESNO DEKA DEMEK SO IZGRADBATA SE TANGIRAL NE ZNAM USTAVOT, URBANISTICKIOT PLAN, ITN. AMA SHETACITE NA KALETO?! PRASAJ NEKOGO KOGA NARKOMANITE SE DROGIRAAT ILI KOGA E UZURPIRANO MESTOTO ZA KOLENJE JAGNINJA, ILI KOGA "PATROLIRAAT" PROSTOTUTKI ZA 500 DENARI DALI SE POMINUVA DO KALETO ILI TIE STO TREBA DA POMINAT, SHETACITE DE, VRTAT NAOKOLU? ZA DA SOZNAETE KOLKU NEMA VRSKA OVA STO SE PISUVA, T.E. KOLKU E VENTIL ZA NASOBRANIOT GNEV MEDJU NARODOT, DA VI KAZAM DEKA DURI I VASIL ILJOVSKI I VANGEL BOZNIVOVSKI SE ISKAZAA ZA GRADBA NA AMBASADATA. VTORIOV PAK, DIREKTNO GO SPUKA ZIVKO POPOVSKI -- ORGANIZATOROT NA PETICIJATA -- NA TV ZARADI KAMPANJATA POSTIRANA TUKA.
OooOo ne vikaj, pishuvaj so mali bukvi!
Misirkov Ne vikam de, golemi bukvi da se gleda poubavo za da se smeeme t.e. da placeme nad argumentacijata.
OooOo
quote:
Originally posted by Misirkov
PRASAJ NEKOGO KOGA NARKOMANITE SE DROGIRAAT ILI KOGA E UZURPIRANO MESTOTO ZA KOLENJE JAGNINJA, ILI KOGA "PATROLIRAAT" PROSTOTUTKI ZA 500 DENARI DALI SE POMINUVA DO KALETO ILI TIE STO TREBA DA POMINAT, SHETACITE DE, VRTAT NAOKOLU?
Ajde sega malku logichno da razmisluvame i da ne se vrtime u krug. Da kazheme deka eve tamu vrie od narkomani, prostitucija itn. Eve kje se prodade zemjishteto i kje se izgradi ambasadata. Shto potoa?? Tie prostituki vekje nema da bidat prostitutki? Tie narkomani nema vekje da bidat narkomani?? Ako se drogiral na toa mesto, kje se drogira i na drugo mesto, orospiite ako se bockale na toa mesto, kje se bockaat i na drugo mesto. Znachi kje si soberat partalite i kje se preselat na novo mesto i shto posle? Pak jovo-na-novo taka? Znachi pak site argumenti ti pagjaat u voda.
quote:
ZA DA SOZNAETE KOLKU NEMA VRSKA OVA STO SE PISUVA, T.E. KOLKU E VENTIL ZA NASOBRANIOT GNEV MEDJU NARODOT, DA VI KAZAM DEKA DURI I VASIL ILJOVSKI I VANGEL BOZNIVOVSKI SE ISKAZAA ZA GRADBA NA AMBASADATA. VTORIOV PAK, DIREKTNO GO SPUKA ZIVKO POPOVSKI -- ORGANIZATOROT NA PETICIJATA -- NA TV ZARADI KAMPANJATA POSTIRANA TUKA.
Misirkov, ochigledno nie ne se razbirame. Neznam zashto ispomesha 200 lugje u muabetov. Gi napravi odredeni lichnosti deka se bog i batine. Ko site da ja gledaat samo A1 Televizija i nemaat svoja glava da razmisluvaat ili pak ne se informirani dovolno, pa eve A1 e glavniot spasitel. Ja mislam deka sekoj ima svoja glava da razmisluva. Peticijata ja potpishav ne poradi toa shto Koloski tamu napishal u toj tekst, tuku poradi shto JAS lichno ne se slozhuvam kako drzhavjanin na Republika Makedonija so prodazhbata na toa zemjishte, a prichinite gi navedov vo eden od postovite na predhodnata strana. Neznam zashto uporno probuvash da dokazhesh neshto koga nieden argument ne ti e na mesto. Love your country, DON'T trust it's government
IvanC Ne sakam da se mesam vo diskusijava, no samo edno da napomenam. Mislam deka nedorazbiranjeto doagja od faktot sto faktite ne ni se poznati. Generalno se ima vpecatok deka " Kaleto se prodava" no da li e toa taka. Ako navistina se raboti za del koj ne e od presudna vaznost za Makedonija (znaci ne e od rangot na Kale) togas toa e druga rabota. A, ako se raboti pak za necii licni interesi i propagandi da stojat zad peticijata togas toa e druga rabota. Vo sekoj slucaj taa ambasada treba da stoi nekade pa togas prasanjeto e sledno: 1. Da li nekoj znae (ova go prasav i Kolovski no ne dobiv odgovor verojatno go nema procitano) kade tocno ke se gradi ambasadata? 2. Ako tocnoto mesto se identificira a i jas mislam deka toa e bas tamu kade Misirkov go opisuva da li e toa prifatlivo za Makedonija ili ne, to est vo sto e razlikata sto ambasadata ke bide tamu vs sega kade sto e pokraj Orce Nikolov gimznacijata na Ilindenska?
Misirkov OOOOooo: Ti sto mislis, zosto otprilika 70%+ od lugjeto si go smenija stavot otkako amerite javno izlegoa i go obelezija mestoto koe nema vrska so insinuaciite na Zivko Popovski? Ako ne e taka, nasobraniot gnev protiv amerite kje kulminirase zosto kaj narodov i taka se sobira poodamna! Losoto e sto slepo vlegovte vo privatna igra na luge kako Zivko (a so argumentacija po umot na neziziveanata budaletinka). Logikata e deka parite sto kje se dobijat so urbanizacijata i samata urabanizacija na mestoto se daleku povekje kjar vo sekoj pogled otkolku da gi nema. A za resavanje na ekonomskite i socijalnite problemi - otvori nov topik. Ima mnogu da se kaze.
OooOo
quote:
Originally posted by IvanC
2. Ako tocnoto mesto se identificira a i jas mislam deka toa e bas tamu kade Misirkov go opisuva...
Tochno e mestoto shto Misirkov go navede.
quote:
Originally posted by Misirkov
Ti sto mislis, zosto otprilika 70%+ od lugjeto si go smenija stavot otkako amerite javno izlegoa i go obelezija mestoto koe nema vrska so insinuaciite na Zivko Popovski?
I ova od rakav statistika ili ... ?
quote:
Ako ne e taka, nasobraniot gnev protiv amerite kje kulminirase zosto kaj narodov i taka se sobira poodamna! Losoto e sto slepo vlegovte vo privatna igra na luge kako Zivko (a so argumentacija po umot na raznorazni neziziveani budaletinki).
I shto kazha razlichno od toa shto jas go kazhav u predhodniot post?
quote:
Logikata e deka parite sto kje se dobijat so urbanizacijata i samata urabanizacija na mestoto se daleku povekje kjar vo sekoj pogled otkolku da gi nema.
Aha, znachi po tvoja logika, daj sve za djabe da dademe (ne da prodavame), pa od urbanizacijata kje ima kjar. Ako ima ima, ako ne zdravje.
quote:
A za resavanje na ekonomskite i socijalnite problemi - otvori nov topik. Ima mnogu da se kaze.
Reshenija imaat mnogu od nas, nema koj da gi sprovede.
lav
quote:
Originally posted by Misirkov
--------------------------------------------------------------------- "Таков наивен потез но не и со таков обем но со ист квалитет била и продажбата на некојпат Руската АЉАСКА на Американците за бедна сума долари ...секао платени во злато. А сега на АЉАСКА ИМА ТОЛКУ ЗЛАТО што може уште цела Русија да ја плати..." --------------------------------------------------------------------- BRAVO CARE, ME ODUSEVUVAS! PATEM, DOLAROT E EDINICA MERKA ZA ZLATO (I SREBRO), KAKO STO SE EDINICI MERKI METAR ILI KILOGRAM ITN. Аман бре што се не ми изнакажа ...ќе останев неинформиран за ова!!! --------------------------------------------------------------------- "дека и земјиштето околу амбасадата ВЕДНАШ ќе стане НЕПРИСТАПНО (иако ќе биде „македонско„)за секој иден шетач на/по Калето" --------------------------------------------------------------------- FENOMENALNA ARGUMENTACIJA! BAREM BUDALETINKATA (само ПОГОЛЕМА БУДАЛЕТИНКА може тоа да го види но и да го каже) SE POTRUDIL DA NAVEDE IAKO POGRESNO DEKA DEMEK SO IZGRADBATA SE TANGIRAL NE ZNAM USTAVOT, URBANISTICKIOT PLAN, ITN. AMA SHETACITE NA KALETO?! PRASAJ NEKOGO KOGA NARKOMANITE SE DROGIRAAT ILI KOGA E UZURPIRANO MESTOTO ZA KOLENJE JAGNINJA, ILI KOGA "PATROLIRAAT" PROSTOTUTKI ZA 500 DENARI DALI SE POMINUVA DO KALETO ILI TIE STO TREBA DA POMINAT, SHETACITE DE, VRTAT NAOKOLU? (Гледам дека не си ја разбрал поентата на моето пришување ...но тоа е само ТВОЈ а не и мој ПРОБЛЕМ почитуван колега секако како ти самиот се преставуваш како BUDALETINKA.) ZA DA SOZNAETE KOLKU NEMA VRSKA OVA STO SE PISUVA, T.E. KOLKU E VENTIL ZA NASOBRANIOT GNEV MEDJU NARODOT, DA VI KAZAM DEKA DURI I VASIL ILJOVSKI I VANGEL BOZNIVOVSKI SE ISKAZAA ZA GRADBA NA AMBASADATA.(Па што тоа има врска со моето мислење секако спротивно на нивното !!!. Тие се најверојатно добро „подмачкани„ штом не го гледаат она што останатите го забележуваат и кажуваат јавно) VTORIOV PAK, DIREKTNO GO SPUKA ZIVKO POPOVSKI -- ORGANIZATOROT NA PETICIJATA -- NA TV ZARADI KAMPANJATA POSTIRANA TUKA.
Мислењата се спротивни но затоа и има различни луѓе , кои затоа не треба да се воведуваат во состојба каква ти ја презентираш ....секако за себе. Смири се малку и обиди се барем со културен пред се однос кон останатите твои неистомисленици да ја раскажеш својата приказна. Затоа молам без ХИСТЕРИИ тука...туку тамо каде им е местото. Благодарам
Misirkov --------------------------------------------------------------------- Мислењата се спротивни но затоа и има различни луѓе , кои затоа не треба да се воведуваат во состојба каква ти ја резентираш ....секако за себе. Смири се малку и обиди се барем со културен пред се однос кон останатите твои неистомисленици да ја раскажеш својата приказна. Затоа молам без ХИСТЕРИИ тука...туку тамо каде им е местото. Благодарам --------------------------------------------------------------------- 1. Dali novata amerikanska ambasada treba da se gradi na mestoto za koe sto vie protestirate ili ne? 2. Ako ne, zosto voopsto postoi peticija? 3. Toj sto ja promovira peticijata -- Meto Koloski -- ako ne znae deka promovira pogresna informacija za tugji, privatni celi - ne li e budaletinka? Javno go narekov taka zosto ne mu e prv pat i treba malku da se zauzda za da ne pravi steta. 4. Ako pak Koloski svesno prezentira pogresna informacija (prevzemena od Zivko Popovski) preku koja za zal vas ve igra, a Makedonija ne kjaruva, ne li bas vie pogresno informiranite i ostanatite treba da mu kazete kazete deka e taka? Ocekuvam konkretni odgovori, a ne retoricki za uctivost kon neistomislenici, dali ciganite se lugje ili masini itn. Blagodaram. P.S. Uste ne mi se veruva sporedbata so Aljaska, prosto ne mozam da se sovzemam!!!
MKoloski „Faktite” protiv peticiite bea iznesuvani i na pochetokot, deka e zapusteno mesto i deka Amerikancite khe go sredat i slichno. Otpochetok e jasno deka ne stanuva zbor za samoto Kale, no toj del Gradishte e del od istiot rid, i toa go zastituvame. No, mnogu perfidno, servilnive krugovi vo Makedonija, go koristat toj "argument" za da kazhat deka Amerkancite ne sakaat kulturno nasledstvo, tuku mesto oddalecheno 1 km... Nie celo vreme pisuvame Kale-Gradiste, znaci nikoj nikogo ne vodi vo zabluda, a na pres konferenciite se istaknuva i urbanisticki plan od koj tocno se gleda za sto stanuva zbor. Znachi, negovata vrednost osven istoriskata memorija (pominuval rimskiot akvadukt, ima lo grobista - kulturno mesto - e sto e na istata drevna urbanisticka oska na Skopje- od Tvrdinata do Skupi, a pogledot od samoto Gradishte e edinstven vo Evropa - cela skopska kotlina vo 360o, sto e vrednost koja po konvencii na UNESCO, moze da se zashtiti kako kulturen predel (pejsazh). Novo vo ovaa "gebelsovska" propaganda, e spomnuvanjeto na arh. Zhivko Popovski i A1 televizija (so sopstvenikot Velija). Toa (Velija) Koordinativnoto telo ne go interesira, zatoa sto arh. Zhivko od pocetok e vo Koordinativnoto telo za zashtita i gi iznese site argumenti na struchnata javnost i zakonskite aspekti. Stopati sme kazale deka ako toa mesto e neuredeno, drzavata ke go uredi koga ke moze i ne slucajno, so urbanisticki planovii samu ne e predvidena gradba na ambasadi (eksteritorijalnost). Neka prasaat "pametnive" sto sega me napagaat i demoraliziraat za peticijata, kade se naogja novata ambasada na USA vo Hrvatska, Turcioja, kako pominale vo Romanija koga isto taka barale lokacija na mesto koe ne e predvideno za gradba. Za zal, problemot e vo slabosta na nasite vlasti i prodadenite dushii megu nekolku poartiski direktori (Zavod za zashtita na spomenioci na kulturata na Skopje) i pratenici! Ovaa lokacija ne e tvrdinata Kale - toj i site toa go znaat. No oddalecenosta od 1-1.5 km. ne ja menuva sushtinata. Taman rabota da go baraa samoto Kale-Tvrdina! Fala bogu deka toa e epten nevozmozhno! Za toa nemashe da ni treba vakva "borba".
MKoloski PRAGMATISM OF THE EGGS By Venko Andonovski (The author is a professor at the philological faculty) Suggestion: The Americans as our traditional friends, to finance construction of a university campus on Skopje’s Kale “Egoist is a man which is capable to burn somebody’s house, just so he can boil two eggs”-said in one occasion Bacon. The great philosopher who said that with out assuming that one day the word “egoist” can be replaced with “pragmatist”, meaning- western political pragmatism. What else could Bacon not known when he said this thought? He could not known that western political pragmatism will dominate first as a mode for philosophical thought, and then as a way of living of entire hemisphere on the planet (the western). He could not know that such a “pragmatism”, behind which hides basic egoism, will conquer the whole eastern otherwise completely non-pragmatic and altruistic raised world (at least in the philosophy of the eastern nations, the pragmatism and egoism does not have a privileged spot). He could not known that the egoism as a category which maybe defines the human being most correctly as an originally self-centred and selfish, from the aspect of phycology will transfer to the field of the politics and will become a main instigating political force of the 20th and 21st century, and will even try to conquer the whole world. That expansion of new age post-modern “cultural” imperialism, lead most often under the face of political pragmatism, unfortunately, most often will be used with the flag of the most powerful political and military force in the world today- USA. That flag, as the media are announcing, should soon be flied on Skopje’s Kale, on the building of the embassy that would eventually be built there. According to the news that shyly can be read in the newspapers, the Americans will buy off a bigger part of Kale, in order to build an embassy on one of the most attractive locations in Skopje and Macedonia in general. They would pay enormous sum in euros, to accommodate themselves in the fortress. But the archaeologists are warning: there are indications that on the site, which Americans are planning to build their embassy on, are located valuable archaeological findings. If the Americans do not know, then our archaeologists should know very well that the Macedonian history is written in the core of that land, in its numerous layers, and those layers are the pages of that rich and still unread book, and the bones and dust of our predecessors – letters and signs in that gold book . Sounds smart, does not? Well my dears, sounds pathetic because even our brains are already intoxicated from the political pragmatism of the western philosophical thought. Sounds pathetic that whole paragraph with archaeological layers against one practical action such as the construction of embassy of the most powerful world force, because we completely replaced the concept of heroism with the concept of small pragmatism. We put a price tag on the land and the history written over it. We are completely retrained in the spirit of the Bacon’s thought: every day, at every place, in every field of our social activity, we burn one house, so we can boil two eggs. We exiled the heroes and we do not want to have to do anything even with their bones. Truly, my dears, do you know any live heroes today? The heroes are completely dead these days: the fortresses like Kale or the WW2 monuments are the only evidence of those past heroic times , or the old notes from the former SFRJ (for example the one with the labour hero Alija Sirotanovik). The West does not recognise heroes and heroism, because those words associate them with the dirty Balkan wars. That is why the West knows only about pragmatism. Behind which is hidden egoism. (While writing the column, purely accidentally I look through the window and I notice two workers on the top of the building adding tiles on the roof. They are not secured with any belts; they do not have any safe stairs, and bravely are doing their job on 30 metres high building, unnoticed by anyone, even by the passers by, faced with the prospect of falling down and getting killed. Are these people distant scions of the past heroes, and if that is the case, why they are left on the margins of the society? So, to be clear: Bacon did not know that one day, in his wise thought the eggs would become political metaphor for an embassy. For an embassy from a country which is the biggest military and political (however not a cultural) power. I am saying this considering that the culture as a definition means respect towards the others, especially towards the unexcavated cultures. But still, the main problems are not the Americans. The problem is in the eggs, and not in the foreign ones, bit in the local ones. The problem lies with the heroism that we exiled. It is unbelievable, how nobody in this country can give priority to its own rather then the foreign eggs. If we boil or cook eggs already, and the price for that is destroying of a fortress, then the eggs should be local. For example, somebody could thought off (before the Americans) that Skopje’s Kale is for decades back the darkest and most abandoned place in the city, but it can become the most attractive and most visited part of the city. To urbanize it, after the necessary archaeological explorations take place. Or to say: for years now Macedonia does not have its own student campus. If the Kale will be urbanized, and if the archaeological findings are really not that important, it could become the most modern (and most archaic at the same time) university town. It could have been the pride and curiosity of Europe, in educational sense. On this field would connect in a best possible way, the concept of the heroism with the concept of pragmatism, the history with the future. Understandably, that if somebody actually cared about the university problems. If somebody deserves to look Skopje from a high point, then that would be the young academic citizens. Especially because of the fact that, for years now they write pleas and letters to the government, to solve their question of “accommodation”. Just as an example: only in the building which comprises the Philosophical and the Philological faculty, daily are passing around ten thousand students. And that building looks like a smaller embassy of the world’s superpowers and not even closely satisfies the space and quality needs. It looks like a prison, not like a building of education and brightness. According to this, if on Kale something should be build, for sure it should not be the embassies. Firstly, the book of the land should be read and the archaeologist should tell us what lies under. Then if that book of the land is worthless, the Kale should be declared as a university town. I suggest the Americans as a major investor in the project of this new university. With that they will really show that they are our friends, and that they have not come here to boil eggs, or to make political omelette, but to do big and heroic acts. Only the omelette could have been already mixed. Because there is no force that can return the omelette back to the egg. Translated by Goce Sengulovski
Pina
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
И една американка има напишано дека министер албанец ја продава македонската историја. Договор до сега се уште не е потпишан, туку само преддоговор, кој е обврзувачки ако двете страни не се договорат за измена. Затоа петицијата се` уште не е залудна.
Твојот втор ник(Лав) односно твојата поубава половина размислува вака:
quote:
Јас само ти (по)кажав дека сите т.н. преддоговори имаат ОБВРЗУВАЧКО ДЕЈСТВО пред меѓународните судови (мислам дека беа во Базел или таму некаде) а тоа што никако не сакаш да го прифатиш дека сдсм-офците одсекојпат ја кроеле капата на државата и тоа секојпат со диктат одозгора. Преддоговорите се всашност само draft на конечниот договор кој теоретски можат да го менуваат обете потписнички , но ВО СТВАРНОСТА е поинаку , односно важи правилото „КАКО ЌЕ КАЖЕ МАМА„ , секојпат , разбира се мамата од странство.
Кога се надополнувате,кога сами себеси се врзувате во чвор.ШАХ-МАТ што би се рекло. Среќа ваша што не сум админот.Вакви деструктивни типови би ги отстранил без никакаов респект. Контра колку да е контра.Негација на негативното и ширење негативна енергија и песимизам и таму каде има најмалку или воопшто нема место за тоа.Но тоа ви е вам и задачата всушност. Знам вас ПуШко(двоцевка) кад сте пиштољ(валтер)била. П.С.Нешто околу темава.Локацијата е таа што ја наведе Мисирков-пустелија со два гроба.Десно над бензинската пумпа пред француки гробишта гледано од касарната. Мое лично мислење е дека зад оваа избрана локација стои нешто друго а не чие знаме највисоко ќе се вее. 1.Касарна илинден-можен иден мини Бонстил 2.Близината на патот кој треба да се изгради,односно заобиколницата за Тетово од Петровец и нормално прку неа поблиску и полесно до најголемата американска база на балканот. Типовите што ги посочи Мисирков се слични на некои овде присутни во поново време.Од бело да се направи црно и да се задоволи сопствената страст за ситење над Македонецот на кој еве колку му е тешко.Колку нам ни е потешко толку таквите се понајадени,позаситени,дури и презаситени со злоба.
Znachi toa mu doagja kako znachajna geostratgiska lokacija za gradot. Vo taa Grmushka lezhi zajakot. Sosema jasno deka Amerikancite ke baraat takva lokacija, kako shto velat lokacija, shto ke osigura maksimalna bezbednost na idnata ambasada. Sega ova e muabet za nashite voeni stratezi i struchnjaci da se izjasnat, ako smeat. Mi se chini deka veke stanuva zbor za edna vazhna kota od voeno taktichna gledna tochka. Toa bil prv kriterium za gradenje na tvrdini niz vekovite. Mora da ima nekakvi voeno taktichki planovi za odbrana na gradot vo sluchaj na vojna. Jas samo go sledam muabetot, za toj predel od gradot malku se skjavam. Ima li nekoj nachin da se vidi planot na toj predel na internet? P.S. Edno vreme slushav muabeti deka Palanechkiot kraj namerno bil ostaven bez asalen avtopat i zhel. pruga do Bugarskata granica samo od sigurnosni prichini. Pri eventualen napad od Bugarija, Skopje da bide poteshko pristapno za agresorot. Mozhebi se samo muabeti, koj znae. P.S.S. Sho ima vrska Kriva Palanka so Skopskoto Kale da vi kazham poima nemam.
intel ......Моје име је Даворин..........а ово све око мене, то је црно бјели свјет......црнобјели телевизори....УВОЗНИ ЕКСКЛУЗИВНИ ПРОГРАМ.... или можеби: ....једну вичу не слушај Брену, други вичу гаси Бору, па кога да слушам ја у ова шугава времена...ЗАУСTАВИТЕ ЗЕМЉУ СИЛАЗИМ.....није било ничег одлазим....... И така, да не почнам да се расфрлувам со Џони* зш може некој да ми каже подобро и Србин да бидеш сам да не си Бугарчета[:D] *ексклузивитет на Cernozemski кој ете си земал за ник некој кој убил српски крал.
MKoloski Najnova vest okolu Kaleto: http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=14115&broj=228
MKoloski Mnogu vazhna statija, objavena deneska vo Vreme: http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=14174&broj=229
lav
quote:
Originally posted by MKoloski
Mnogu vazhna statija, objavena deneska vo Vreme: http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=14174&broj=229
Денес НАМЕРНО минав кај месноста Градиште идеејќи преку Калето , за да „видам„ со свои очи пред напишам нешто за ова. Кој може(л) да сели стара бензинска станица и тоа дислокацијата е (веројатно) одамна направена , а се во договор со продавачиве и тоа бескрупулозни на Македонска земја без да си го прашаат Народот свој. А тој им (по)кажа дека не сака ...никаква градба со екстериторијален статус на овој природен габарит кој е природна и НЕДЕЛИВА целина со Калето. Тоа е исто како да раздвојувате близнаци или близнакињи сеедно е , селејќи го едниот(та) во туѓ дом односно семејство. Барем Јас така гледам на оваа , една од многуте глупости сторени досега од „мудриве„ наши владетели.
AaaAa Me ima edno kratko upitanje: Od koga drugari principot na "ekstrateritorijalnost" ili "extraterritoriality" shto bi rekle bracata anglicani, se odnesuva i na prodadeno zermjiste? Ako e smeneta definicijata kazete mi da si znam :) A da ne se macite jas ke vi kazam. Ekstrateritorijalnost, ala ovo je ovde amerika se odnesuva na imunitet(od odgovornost pred lokalen zakon) koj go uzivaat site diplomati vnatre i sekoj koj ke vleze so legitimno pravo da go tvrdi toj imunitet; baska diplomatite generalno se pokrieni so toa pravilo i koa ne se u ambasadata im. Zatoa na connecticutt avenue se parkiraat kaj shto ke im prdne a ja moram meter da naogjam :-) na edno 25-30 bloka od ghetto btw :) Nejse, Ako amerite go kupat kaleto toa neznaci deka toa zemjiste e pod nivna kontrola use pomalku deka e nivno za vek i vekov. Zemjisteto im e dadeno na koristenje. Ne e nivno zatoa shto: a) nemozat da go prodadat b) nemozat da vrsat iskopini nadvor od zacrtaniot plan c) po prekin na koristenje od dadeni pricini zemjisteto ostanuva pod kontrola na drzavata. Znaci ne se sekirajte i da im go dadat ne e nivno. Umesto da se zamarate da trknevte od vreme na vreme do Makedonija, da videte kaj e toa cudo od zemja, a vie koi ste vekje tamu ili nekogash ste bile tamu da fatevte da prolistate nekoj zakon na taa drzava??? da ne se palite vaka ko skorcinja.(swekoja cest na isklucocite) Ko na akropolis da gradat. Ajde be, Embassy row u Washington nekoj videl kade e? Mkoloski btw, koa posleden pat bese ti na kale?
jamajka Ne mi tolku za ambasada shto ke se gradi, ali benziskata mi beshe omilena, sve tamu polnev.
AaaAa
quote:
Originally posted by Misirkov
--------------------------------------------------------------------- AaaAa: "Ako amerite go kupat kaleto toa neznaci deka toa zemjiste e pod nivna kontrola..." --------------------------------------------------------------------- Lele, lele, lugje, prijateli, daj smirete go devojcevo zosto jas ne znam so da se prai![:D][:D] Me smee kako nikoj drug![8D][:D] --------------------------------------------------------------------- "Zatoa na connecticutt avenue se parkiraat kaj shto ke im prdne a ja moram meter da naogjam :-) na edno 25-30 bloka od ghetto btw :)" --------------------------------------------------------------------- Od Belata kukja preku Du Pont Circle nagore do Hilton Hotel i se pogore do kaj sto e makedonska ambasada na Connecticut Ave. nema parking![8D][:D] Vo prodolzenie na prikazanoto, celiot toj del e vo dosta ubav kraj - Cleveland Park i ponatamu Woodley Park itn. - znaci nema geto![:D][:D] AaAaa te moalm olabavi malku, inace Strelec kje moze da bide vo pravo so sugestijata od drugata tema.[;)] .
Na strelec sugestijata moze samo u Hollywood brainless movie so Arnold Swarceneger u glavna uloga. A ti sea aj poleka tekstot od ednash procitaj go , A, B, V, G, D... se taka do SH i preprocitaj go da si povtorish, i posle dojdi nagovesti mi kaj toa AaaAa rece deka na Conn. Ave., Ima ghetto-posebno od Dupont pa nagore do kaj Adams MOrgan --AaaAa rece 25-30 jali kolku rekov Bloka zlaten ubav, mil na majka patriote? Conn. Ave. Odi od eden do drug kraj na DC ne samo od White House nagore, zavisi kaj dupeto ke ti se najde. Ama ti vaka poumen de objasni mi na mene, posto jas ne rabotam na Conn. Ave, i ne ziveam na Dupont, cekam ti da mi kaesh kaj e shto u ovoj grad i koj kade moze da parkira i kaj nema parking? Samo ima meter da si gi nacukash u toa ... aj da ne ti kazam shto. Meter koj jas moram da go baram, a diplomatite nemoraat poso ako im saka patlakot i na circle-ot mozat da si ja kacat kolata, i kaj sakaat na strana od ulica da si ja parkiraat. A parking nema za decata od selo, ima za site drugi, 1800 (ova popraiv da znaesh tocno kade) Conn. ima garaza sledniot pat ko ke dojdesh da znaesh kaj ima parking i sekade in the surrounding area. A ako amerite go kupat kaleto toa neznaci deka e nivno--patriotizam lit ala Ljubisa na drug da mu propovedash, gledam se palat drugarcinjata okolu tebe, ama remember nekoj fatil pa procital zakon na svoja zemja, ne se puca samo u gradi. Od kvazi patrioti ko tebe preku legendarniov. I stvarno mislish deka me dirash?, i stvarno mislish deka tvoite idei vrcat nekade sem megju sredno skolo edvaj obrazovani ligusi na koj svetot im e kriv? Malo si se zbunio. Idi fati go drugar ti bojan81 na nego lekcii drzi mu, a pred mene mozesh da marshirash, se do belata kukja od onaa strana na southwest da vidish sto e ghetto na conn. ave. I ODBI bre!
jamajka Emocii!
AaaAa Najdov jas na koj da mu objasnuvam. Kaj ne obrazovani pa i ko pilci na strek se samo da ti skoknat, iako azbukata uste ne ja znaat. I zashto ne ni ja bivalo drzavata. Mi ODBI-ja. Zbogum.
Misirkov Mila AaaAa, Priznavam, prvo ti se lutev za anacionata SDSMovska dioptrija, no potoa svativ deka si super cool devojka! Promena na pozitivno, neli nema nisto loso vo toa? Dokolku ima bilo kakva moznost da se ostvari motion picture so mene, tebe i Arnold - so golemo zadovolstvo od moja strana. Kje se obidam zadovolstvoto da e obostrano![;)] Veruvam vo sudbina. A ti? Pozdrav, P.S. Sto si vo kineski horoskop (mozebi si bila vo Yengching Palace na Conn Ave. - imaat najdobri fortune cookies)?[;)] P.P.S. A bre lugje do kaj sme so rabotava, go spasivme li Kaleto od destrukcija?! .
djigi misirkov, ova prasanje mu go postaviv na Koloski pred nekolku nedeli ama izgleda namerno me ignorirase. Me interesira, bidejki taka bese najaveno na forumov a i vo vesnicite vo MK deka treba da ostvarite/se ostvari sredba vo State Deprtmentot? Dali toa bese napraveno i koj e rezultatot/vpecatocite od sredbata? Nemam procitano nisto na forumov okolu toa..
Misirkov --------------------------------------------------------------------- AaaAa: "Ako amerite go kupat kaleto toa neznaci deka toa zemjiste e pod nivna kontrola..." --------------------------------------------------------------------- Lele, lele, lugje, prijateli, daj smirete go devojcevo zosto jas ne znam so da se prai![:D][:D] Me smee kako nikoj drug![8D][:D] --------------------------------------------------------------------- "Zatoa na connecticutt avenue se parkiraat kaj shto ke im prdne a ja moram meter da naogjam :-) na edno 25-30 bloka od ghetto btw :)" --------------------------------------------------------------------- Od Belata kukja preku Du Pont Circle nagore do Hilton Hotel i se pogore do kaj sto e makedonska ambasada na Connecticut Ave. nema parking![8D][:D] Vo prodolzenie na prikazanoto, celiot toj del e vo dosta ubav kraj - Cleveland Park i ponatamu Woodley Park itn. - znaci nema geto![:D][:D] AaAaa te moalm olabavi malku, inace Strelec kje moze da bide vo pravo so sugestijata od drugata tema.[;)] .
fio Отишла си једног дана, и однела си два јоргана, сад се врачаш с` једно чебе, бежи курво, ко те јебе...