Bezobrazie
Bezobrazie
SLaCk Deneska vo poseta na Makedonija dojde ministerot za evropski prasanja od V.Britanija.Ne znam dali primetivte kolku sme im interesni sega na del od zapadanjacite nesto koga ke pocneme da razmisluvame i da im odime kontra nivnata shema.Sega sleden e onaa nesreka od covek sto go mrzat od Spanija preku balkanot pa se do Izrael - Solana.Tuku bezobrazieto na angliskiov minister mi bese zborot se sostoese vo toa sto toj ne ni preporaca da ramzislime pred da izlezeme na referendum standardnata poraka od diplomatite se do sega tuku direktno ni poraca SEDETE SI DOMA i izvadi saat od dzebot!Pa go vrtese demek ke sme se vratele nazad,ete za sto ne esapat vo anglija za domorodci pa vizuelno ke ni objasnuvale sto znacel referendumot.Jas samo da poracam deka referendumot mora da uspee zatoa sto ako i ova ne uspee togas pet pari nema nikoj da dava za naseto mislenje vo idnina a mozebi ke bide i vo pravo bidejki morame da pokazeme edinstvo ednas! P.S. Da neni go donela diplomatskata indijanka Ilinka ovoj minister od nizinite od Vels ili pa covekot sega se zagrizil za Makedonija slucajno. Site na referendum - 7 noemvri!
Misirkov Se raboti za povekje od bezobrazie -- arogancija, negacija na demokratski prava i bezobzirno zakanuanje: "Во недела на 7 ноември, останете дома, размислете што сакате да сторите. Ајде да направиме Охридскиот договор да успее, ајде да ги направиме промените што луѓето ги сакаат ", им порача денеска на Македонците британскиот министер за Европа, Денис Мекшејн. Тој по средбата со претседателот Бранко Црвенковски, ја предупреди Македонија дека успехот на референдумот за територијалната реорганизација ќе го "врати часовникот назад за Македонија". "Британија сака Македонија да го задржи курсот кон целосно членство во Европа. Ние се надеваме дека македонските гласачи разбираат дека секој глас на референдумот е против Охридскиот договор и против Европа", рече британскиот министер. "Ако луѓето гласаат, тоа ќе го врати назад часовникот за Македонија. Не го враќајте часовникот назад", порача Мекшејн./крај/тт/ил Kakva sramota da se drzne eden EU birokrat da vrsi opstrukcija na glasanje! Za vakva izjava, coveko po kratka postapka se proteruva od zemjata i se ismejuva vo mediumite. No znaejkji za kakva anacionalna i kriminalna vlast vo Makedonija se raboti, najverojatno Branko Crvenkovski da ima mnogu doleano na ognot. SITE NA REFERENDUM! SPRECI JA PODELBATA - GLASAJ "3A"!
SLaCk A od Makedonija letnal na Kosovo kade sto gi "iskaral" Srbite zosto ostanale doma za vreme na izborite vo Kosovo!?I rekol deka samo taka se resavaat problemite!?A nie sto sme?Fenomen? P.S.Site na referendum - 7 noemvri
Misirkov Sto mislis za ovie potezi??? ПАНИКА ПРЕД РЕФЕРЕНДУМОТ СДСМ ќе дисциплинира до второ колено. Оној функционер што нема да ги контролира гласовите на своето семејство на 7 ноември, ќе биде разрешен. Владејачката партија сакала да ја избегне опасноста нејзините симпатизери и членови напразно да се колнe. Аналитичкиот центар за обработка на податоци на СДСМ низ бројки утврдил дека референдумот не може да успее, ама за секој случај, ќе го примени методот за дисциплинирање на членството со правење на списоци на фамилиите до второ колено. ној функционер што нема да ги контролира гласовите на своето семејство, ќе биде разрешен, дознаваме од локални партиски ограноци на СДСМ. На списоците биле опфатени покрај членовите со нивното потесно семејство и најблиските роднини. Така, објаснуваат нашите извори, владејачката партија сакала да ја избегне опасноста нејзините симпатизери и членови напразно да се колнат во СДСМ и да ветуваат дека нема да гласаат, а сепак на 7 ноември да ги пуштат своите фамилиите да излезат на референдумот. Од електоратот што брои околу 1. 700.000 гласачи, 200 илјади фигурираат на списокот, но не гласаат. 450 илјади се Албанци од македонско потекло, така што остануваат еден милион гласачи, од кои за да успее референдумот треба да излезат 85 отсто, што според анализите на СДСМ не е можно. Аргументацијата е дека редовното гласачко тело на социјалдемократите брои околу 350 илјади гласачи. Партиските проценки се дека пратеникот Тито Петковски со својот став дека ќе излезе на референдумот може да повлече само 7 отсто од партиските членови. "Тито Петковски сега е понеомилен во СДСМ, отколку меѓународната заедница меѓу народот", тврди нашиот извор. Во државната администрација, пак веќе се применуваат познатите предизборни методи на притисоци. Иако опозицијата постојано укажува дека не е можно од работа да се избркаат илјадници административци, сепак, во државните установи има страв пред референдумот. Службениците кои партиски се неопределени и кои има опасност на денот на референдумот да размислуваат граѓански а не партиски, веќе се предупредени дека ако излезат да гласаат тоа ќе значи дека може да останат без работа. Докажаните социјалдемократи во администрацијата добиле задача да го опипаат пулсот меѓу колегите и будно да следат кој каков став има за референдумот. Портпаролот на СДСМ Борис Кондарко дематираше дека СДСМ се служи со вакви валкани методи и дека тоа се груби невистини и подметнувања.[:D][:D][:D] "Не е прв пат од какви било побуди кој било да пласира во јавноста невистини што не можат да се проверат. Дури е безмислено и да се коментираат. Легитимно е да се брани еден концепт со факти. СДСМ води позитивна коректна кампања претставувајќи ги на граѓаните нашите аргументи за новата територијална организација"[:D], изјави порпаролот Кондарко. Во најтесното партиско раководство го разгледувале и проблемот со незадоволните активисти на СДСМ кои има опасност да ги изневерат на 7 ноември. "Факт е дека нашите членови кои работат во ресорите каде министрите се на ДУИ не се задоволни од работењето во изминатите две години. Ова се однесува на ресорите транспорт и врски и здраство и образование. Страшно незадоволство има и кај СДСМ-овците кои работат со договор на дело, кои две години чекаат да ги вработтат", велат членови на СДСМ.
sfetle lele kampanja na forumov na velikoooo:))) dosta gledame na vesti,i tuka li ke citam vakvi gluposti:) koj kako saka kje glasa ili nema da glasa,daj olabavete malku... p.s. nemoj da mi se s'snete posle ovoj post:)
bojan81
quote:
СДСМ ќе дисциплинира до второ колено. Оној функционер што нема да ги контролира гласовите на своето семејство на 7 ноември, ќе биде разрешен. Владејачката партија сакала да ја избегне опасноста нејзините симпатизери и членови напразно да се колнe.
Abe oni pravat silen pritisok, sega najvazno site onie koj se za referendum da im se zakanat na tie rodnini deka dokolku ne izlezat i oni na referendum, ke se otkazat javno od nim preku vesnik. Toa vi e dobar metod kontra sdsm propagandata. Pa da vidime koj komu e pomil sopstveniot narod sam na sebe ili BUCKO IDIOTOT!!!
Sotir
quote:
Originally posted by Misirkov Од електоратот што брои околу 1. 700.000 гласачи, 200 илјади фигурираат на списокот, но не гласаат. 450 илјади се Албанци од македонско потекло, така што остануваат еден милион гласачи, од кои за да успее референдумот треба да излезат 85 отсто, што според анализите на СДСМ не е можно. Аргументацијата е дека редовното гласачко тело на социјалдемократите брои околу 350 илјади гласачи. Партиските проценки се дека пратеникот Тито Петковски со својот став дека ќе излезе на референдумот може да повлече само 7 отсто од партиските членови.
Misirkov, Od elektoratot koj broi okolu 1.700.000 glasaci, okolu 170.000 figuriraat na spisokot, a ne glasaat. Ova e proveren podatok. Od ovie del se iselenicite koi imaat makedonsko dzavjanstvo, sto znaci deka fizicki ne se prisitni i ne mozat da glasaat. Del od ovaa brojka se "crana dupka vo spisokot". Znaci dovaganjeto na makedoncite od dijasporata na glasanje go namaluva procentot onie koi "ne glasaat", bidejki ke dojadat i ke glasaat. Anketite koi se pravat vo Makedonija, se pravat na realno prisutnite glasaci, a tie anketi dosega pokazuvaat deka procentot ne se spusta pod 60%. Ako se odzemat onie 170.000 od vkupno zapisanite glasaci, spored procenkite potrebno e 56% od realno prisutnite glasaci vo Makedonija da izlezat na referendum, za istiot da uspee. Spored site pokazateli, dokolku ne se vrsat dopolnitelni pritisoci, referendumot ke uspee. Crnite dupki vo spisocite i pritisocite od vladejackata strukrtura nemaat efekt koga na narodot ke mu pukne film.[:D]
Sotir
quote:
Originally posted by sfetle
lele kampanja na forumov na velikoooo:))) dosta gledame na vesti,i tuka li ke citam vakvi gluposti:) koj kako saka kje glasa ili nema da glasa,daj olabavete malku... p.s. nemoj da mi se s'snete posle ovoj post:)
Svetle, abe aj vidi kako se vika forumov????? Sto ocekuvase ti??? Vicovi???
sfetle a ti vidi shto stoi na krajot na sekoj post pa kje ti stane jasno za sshto zboram:))) znaev deka kje mi se s'snete i zatoa vise na pisuvam tuka;))) pozdrav
vmro eee koga jadev gomna na forumov deka evropa ne ne saka, deka edinstven spasn ni e usa i bratot bush....
Sotir
quote:
Originally posted by sfetle
a ti vidi shto stoi na krajot na sekoj post pa kje ti stane jasno za sshto zboram:))) znaev deka kje mi se s'snete i zatoa vise na pisuvam tuka;))) pozdrav
Abe mnogu si negativna. Koj ti se s`snal??? Samo si pravam vicovi. Pa neli za toa e forumov. Za vicovi???
Maleshevo [img]http://www.macedonia-info.org/egzodus/Zasoleno.gif[/img]
Maleshevo
quote:
Originally posted by Sotir Abe mnogu si negativna. Koj ti se s`snal??? Samo si pravam vicovi. Pa neli za toa e forumov. Za vicovi???
Ти не знаеш. Девојчето ќе бојкотира. Таа сака еден ден Македонија да биде како Косово. Таму денес било многу убаво.
Misirkov Taka e Sfetle, treba "provod", a ne tuka da se bavis so Referenum, opstanok na nacija i drzava i drugi sitnici! Eve i Mare kasierkata taka mi rece, namesto Referendum sea ke idela da cita horoskop dodeka lakira nokti. Dobar mesec kje bil za Vodolii vo sverata na ljubovta. Bojane, daj vidi ako mozes da i gledas na kafe na Sfetle pred da odi na frizer be! SPRECI JA PODELBATA - GLASAJ "3A"!
sfetle Misirkov mislam deka ziveam vo demokratska drzava,vo koja sekoj ima pravo na glas i svoe mislenje...a ti uporno probuvas da im go smenis mislenjeto na drugite shto ne e vo red... izvini ama dovolno sum pametna za da ja sogledam situacijata vo drzavata vo koja ziveam i zatoa kje pravam shto sakam vo vrska so referendumot...dlai kje izlezam ili ne-e moe pravo!
redstar Vakvite izjavi na "kvazi" politicari od tipot na britanskiot minister za evropski prasanja uste povece go akumuliraat gnevot na makedonskite gragjani i voljata da izlezat na referendum. Mislam deka e kontraproduktivna politikata na vladejcakata garnitura na nosenje belosvestki politicari i nivnite izjavi deka e podobro da si ostaneme doma,lica koi uporno se povikuvaat na Ohridkiot dogovor a siguren sum deka pojma nemaat sto e sodrzinata na toj dogovor.
dejan abre koi gi slusa, koi saka neka otide na referendum, koi e on gaden anglichanec da kazuva sto da se pravi, gomno edno. neka otide on doma, pa da razmisli za severniot del na irska.
трендафил
quote:
Originally posted by vmro
eee koga jadev gomna na forumov deka evropa ne ne saka, deka edinstven spasn ni e usa i bratot bush....
И представникот на Буш во Македонија, амбасадорот Батлер нема нешто многу подобар став кон референдумот. Но треба да имаме на ум дека цела една гарнитура странски претставници во Македонија и околината ќе бидат сменети по успехот на референдумот. Прво затоа што тврдеа дека ние сме „телиња“, па како што пројде Рамковната, премолчено и покрај несогласувањето со неа, им тврделе на претпоставените дека ќе пројде и територијалната поделба. Истото важи и за нашите во марионетската влада. Сите тие мислеа дека нема шанси да се соберат ниту 150.000 потписи. Сега на сите им е јасно дека повеќе од 2/3 македононци се` за зачувување на својата држава (другата 1/3 и не е свесна што се спрема, па затоа не е против). Интересен беше и податокот што вчера го изнесе професорот Иванов дека 35% од анкетираните ќе излезат на протести во случај референдумот да не успее поради бојкот. Тоа се над 500.000 граѓани (претпоставувам дека има окулу 1.500.000 активни гласачи, а другите на изборниот список или не се во државата или не постојат) под услов на протести да не излезат со деца, односно повеќе од вкупниот број на запишани албанци на пописот (и од нив сите не се во државата). Повикувањето на бојкот е признание дека законот за поделба на Македонија е против волјата на граѓаните, па се прави обид истиот да остане на начин непознат во досегашната пракса. Власта да повикува на бојкот на гласањето, пред се, па дури и странци да повикуваат на бојкот. Бојкот е оружје на слабите. Кој се смета за послаб јавно се произнасува. И затоа со недемократски средства се обидуваат да го направат тоа за што се платени (мислам и на странците, но и на нашите). Продавањето на идеологијата дека треба да ја гледаме крајната цел (ЕУ и НАТО) и за да влеземе таму некој месец порано треба да дозволиме се`, е ... (нема да напишам што за да не бидам привремено или трајно исклучен од форумов. Јас не би му препорачал на некој што конкурира за работа доколку работодавочот му е хомосексуалец и сака да го „легне“ за да го вработи истото да го прифати поради крајната цел, вработувањето. Ниту мислам да ги послушам тие што ми препорачуваат да направам нешто слично во врска со мојата татковина. П.С.: Да не бидам обвинет од заштитниците на хомосексуалците дека не сум толерантен , да напишам дека немам ништо против нив. Дури можеби би сакал сите мажи да се такви. Тогаш сите жени би биле мои.
lav Погрешката на ...очебијно третокласниот дипломата кој го упатиле на соодветна територија (читај Македонија) заборав(л) едно ...секако на времето односно покажаното време од часовникот негов. Енглеска е сепак еден час порано односно не припаѓа на т.н. средноевропско време мерено според Гриниџ ...одкаде и дошол овој копук со НЕ-енглески дипломатски манири на однесување ..,.кои се (Јас мислам) предизвикани од личната проценка негова за „нивото„ на своите домаќини - секојпат јавно покажани прикажани од ТВ камерите ... со вазалски менталитет. И накрај , неразбирањето мое за покажаното од него (точно) време произлегува од максимата која ја ширел секој дипломат нивни , дека СОНЦЕТО НЕ ЗАОЃА НА ТЕРИТОРИИТЕ КОИ СЕ ПОД КРАЛСКАТА КРУНА (сега) на Елизабета втора.
Sotir
quote:
Originally posted by Misirkov Во државната администрација, пак веќе се применуваат познатите предизборни методи на притисоци. Иако опозицијата постојано укажува дека не е можно од работа да се избркаат илјадници административци, сепак, во државните установи има страв пред референдумот. Службениците кои партиски се неопределени и кои има опасност на денот на референдумот да размислуваат граѓански а не партиски, веќе се предупредени дека ако излезат да гласаат тоа ќе значи дека може да останат без работа. Докажаните социјалдемократи во администрацијата добиле задача да го опипаат пулсот меѓу колегите и будно да следат кој каков став има за референдумот
Ova veke lici na paranoja, a ne na panika. Kolku nisko moze nekoj da se spusti vo momenti na beznadeznost. Sramota.
Misirkov CUDO NEVIDENO: UK referendum on EU Constitution set for March 2006! A UK referendum on the EU Constitution is to be held in March 2006 - shortly after the UK ends its turn for the Presidency of the European Union in December 2005, according to the Sunday Telegraph. The paper quotes Jack Straw, the Foreign Secretary, as saying: "We can't do it while we are holding the presidency. But we need to strike while the iron is hot." Prime Minister Tony Blair has reportedly agreed to the timetable. The European Constitution will be signed in Rome on Friday (29 October) and submitted to referendum in close to half of the EU member states.
bojan81
quote:
izvini ama dovolno sum pametna za da ja sogledam situacijata vo drzavata vo koja ziveam i zatoa kje pravam shto sakam vo vrska so referendumot...dlai kje izlezam ili ne-e moe pravo!
Svetle, za referendumov ne treba pamet, mnogu e prosto site se "za" samo onie koj go donesoa toj zakon, toa se dvatrojca, ili ti mislis kako sto vika malesevo deka vo kosove na srbite ime e mnogu ubavo?[:D][:D]
lav
quote:
Originally posted by redstar
Vakvite izjavi na "kvazi" politicari od tipot na britanskiot minister za evropski prasanja uste povece go akumuliraat gnevot na makedonskite gragjani i voljata da izlezat na referendum. Mislam deka e kontraproduktivna politikata na vladejcakata garnitura na nosenje belosvestki politicari i nivnite izjavi deka e podobro da si ostaneme doma,lica koi uporno se povikuvaat na Ohridkiot dogovor a siguren sum deka pojma nemaat sto e sodrzinata na toj dogovor.
Синојка на Сителовата емисија овој идиот-дипломат доби 73 црни БУМБАРИ и сите учесници го поред нарекуваа СААТЧИЈАТА или пак ЧАСОВНИЧАРОТ. Тоа значи дека Народот е длабоко навреден од „гостите„ во земјава кои сега некако пречесто ни идат секако на владин повик и (ни) даваат ДОБРИ совети , но проследени со ЛОШИ примери.
Sotir I uste bezobrazie, samo sega domasno bezobrazie, pa uste i arogancija. Ministrite vo Vladata na Hari nisto ne rabotat, tuku teraat kampanja za neuspesen referendum:
quote:
МИНИСТЕРОТ ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ НЕМА ВРЕМЕ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ Ја упропасти сеидбата далдисан против референдумот Пелагониските земјоделци се гневни на министерот Петров кој завчера бил во Битола, но не да се сретне со нив туку да го убедува народот да остане дома за референдумот. Претседателот на Сојузоот на земјоделците Вељо Тантаров вели дека Петров бил во Битола и и покрај нивното инсистирање да се сретнат и да разговараат за проблемите на земјоделците, тој ги игнорирал. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=85952&idg=5&idb=1299&rubrika=Makedonija
Ova go pravat i Ministerot za odbrana, i onoj za trud i socijala, i za stopanstvo i za nadvoresni i tn. Ti se cini celata vlada ja stopirala svojata rabota, pa se seta po Makedonija i drzi tribini za neuspesen referendum. Jas, koj patem sum za uspesen referendum za razlika od pogore posocenite, odvojuvam od svojata plata, plakam danoci, si baram fiskalni smetki i na sekoj nacin se trudam drzavata da gi sobere sredstvata za Budjetot, a tie zemaat plata od tie moi pari, ama ne si ja vrsat rabotata za koja gi zemaat platite tuku se setaat na moj trosok i uste agitiraat protiv voljata na narodot. E ova ti e beter bezobrazie i od ona na Britanecot, a bogami e i arogantno i cinicno.
OooOo Третиот пат и Петров на иста линија и за вчерашниот настап на британскиот министер, со вртењето на стрелките од часовникот напред назад, покажувајќи каде Македонија ќе се најде, доколку успее референдумот го навредил македонскиот народ. Iako nikogo ne mirisam od toj Tret Pat (treta majka shto gi vika eden moj prijatel) ovoj izvadok od tekstot mi se svigja: Партиите од Третиот пат денеска му се благодарни на Мекшејн, бидејќи партиските анкети покажале дека рејтингот од 67% на граѓани, кои ќе излезат на референдумот, по неговата изјава се покачил дури за 5%. Cel tekst go ima [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=38812"]tuka[/url]
dejan dali ima nekoja partija ili nekoi covek.....sto misli dobro na makedonija? dali toa postoi? ustedno prasanje.......tolku pari makedonija dobiva ot international monetary fund, i drugi zapadni zemji, za ekonomijata (posebno IMF dava) i jas kako sto gledam, ne gledam razlika? pa popovski kazuva deka vo 2005 ke ima boom.