Бундестагот се заложи за употреба на уставното имe
Бундестагот се заложи за употреба на уставното имe
OooOo Бундестагот се заложи за употреба на уставното име на Македонија Сигналот што Берлин генерално го испраќа до Скопје гласи поддршка на земјата за нејзиниот пат до ЕУ. Германскиот парламент ја задолжи владата во Берлин да се залага за употреба на уставното име на Македонија во рамките на ЕУ. И владеачките социјалдемократи и зелените, како и опозиционите ЦДУ, ЦСУ и Либералите сметат дека името ФИРОМ треба да се исфрли од меѓународната комуникација и да се употребува уставното име на земјата кое за македонците, како што се вели, е дел од нивниот идентитет. И до тука се согласни и позицијата и опозицијата. Дел од заклучоците на Парламентот усвоени доцна синоќа што се однесуваат на Македонија во кои има разлики во ставовите е оној за референдумот. Пратениците од владеачката коалиција сметаат дека Охридскиот договор треба да се спроведе целосно во планираната форма и дека Македонските граѓани не треба да гласаат на референдумот. Стравуваме дека референдумот може да успее и да предизвика големи последици во Македонија, изјави за Дојче веле Ута Цапфорд од владеачките социјалдемократи задолжена за надворешна политика. Нејзиниот колега од опозиционите либерали Рајнер Штимер вели дека кон еден референдум не треба да се имаат предрасуди. Не си давам за право да кажам дека регулативата што ја изготви власта за децентрализацијата е единствениот можен пат, изјави Штимер. МНР го поздрави потегот на Бундестагот МНР го поздравува овој потег на Бундестагот, повикувајќи ги и другите земји-членки на ЕУ, да го сторат истото, употреба на уставното име на Македонија. „ва е еден исчекор во однос на она што беше претходно и се надеваме дека ова ќе биде следено и од другите национални парламенти. Значи во форма на акт, инаку во билатералната комуникација секогаш се употребува уставното име на Македонија, но ниво на ЕУ, на што се однесува ставот во резолуцијата се уште се користи референцата ФИРОМ“, вели Каролина Ристова СДСМ. „Да иницираме во собранието на Македонија соодветен начин со кој ќе ги поздравиме заложбите на германскиот Бундестаг за користење на уставното име на Македонија во рамките на ЕУ“, изјави Јани Макрадули СДСМ. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=38890"]source[/url]
Maleshevo НАЈГОЛЕМИИОТ НЕПРИЈАТЕЛ НА МАКЕДОНЦИТЕ Е НАИВНОСТА НА МНОГУТЕ МАКЕДОНЧИЊА. И КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДАТ ЗА КРАТКО ОД СОНОТ НА НАИВНОСТА СО МАЛКУ ДОБРИ ЗБОРОВИ СЕКОЈ МОЖЕ ПОВТОРНО ДА ГИ УСПИЕ. Бундестагот се заложил за употреба на уставното име на Македонија. Каде е размена на официјални ноти помеѓу двете државите дека не признаваат под името Македонија? Сето тоа е маневар за мачкање очи на опозицијата и македонскиот народ поради стравот од успех на референдумот. Германија сака да ја види Македонија во кантонално уредување, a за тоа нема сомнеж. Тие се против референдумот и никакво мрдање од рамковниот. (Двојазичен парламент, двојазична држава, етнички силно децентрализирана и сето тоа заедно значи кантонизирана држава - „Швајцарија на Балканот“ - ала Ванчо Михајлов. Споредете ја германската подршка за Хрватска и стварање на Хрватска национална држава, подршката во војната со краишките Срби, како и подршката за влез на Хрватска во ЕУ, безвизниот режим уште од самото осамостојување за Хрватите и реда други работи со оваа наводна подршка за нас. другите национални парламенти САМО ВО МАКЕДОНИЈА ТОЈ НЕ Е НАЦИОНАЛЕН
BorisVM Maleshevo, moram da se slozham so tebe. Ova se vika Shargarepata pred Magareto.
OooOo Политичкиот блок ја поддржа резолуцијата на Бундестагот Македонскиот политички блок денеска со експресна реакција и подршка за резолуцијата на германскиот парламент со која на владата во Берлин и се сугерира во рамките на европската унија да го користи уставното име на земјава. „Ние се надеваме дека и другите националните парламенти на државите членки на ЕУ ќе го следат овој пример“, вели Каролина Ристова СДСМ. „Тоа е еден добар сигнал кој што Бундестагот го испраќа до германската влада, а и до останатите држави во ЕУ“, вели Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, двете најголеми партии со дијаметрално спротивни ставови околу оценките на германскиот парламент за влијанието и последиците од референдумот. „Се согласуваме и со нивната оценка дека успешен референдум би ја поткопал меѓуетничката доверба“, вели Ристова. „Ја подрржуваме поддршката на ЦДУ која што го поддржува ова, но се спротиставува на било какво мешање на Германија по прашањето на референдумот во Македонија велејќи дека референдумот е уставно загарантирано право на граѓаните во секоја држава“, рече Груевски. Инаку, социјал-демократите си ја препишаа себе заслугата за резолуцијата тврдејќи дека таа е по иницијатива на германските социјал-демократи кои биле нивна сестринска партија.
Misirkov "...Ја подрржуваме поддршката на ЦДУ која што го поддржува ова..." [:0]
IvanC Malesevo mi go zede zborot. Vo pravo e za ovaa rabota totalno.
Maleshevo Во оргинал било
quote:
Originally posted by Misirkov
"...Ја подвжуваме поддвшката на ЦДУ која што го поддвжува ова..." [:0]
[?][xx(][|)][B)] ЦДУ и така и така е силен подржувач на ДПМНЕ, (особено во времето Лубчо), па да се каже нешто.
Snake Bite Maleshevo vo pravo si.A,cekajte i uste vakvi "podrshki" do 7-mi ima uste vreme.Sega site ke ne sakaat...
vmro
quote:
Originally posted by OooOo
Нејзиниот колега од опозиционите либерали Рајнер Штимер вели дека кон еден референдум не треба да се имаат предрасуди. Не си давам за право да кажам дека регулативата што ја изготви власта за децентрализацијата е единствениот можен пат, изјави Штимер.
kolku se razlicni lugevo koga se vo opozicija, od koga ke dojdat na vlast, sekade vo svet, mora da se razlikuvaat vo izjavite...
Snake Bite A i toa... Ljubco ne e protiv referendumot ve uveruvam vo toa,duri povikal na partiski aktivnosti vo VMRO-narodna za podrska na referendumot,koga bil vo Strumica minatata nedela.
Maleshevo Магарето нема шанси да го лапне морковот, ќе си оди така додека не цркне гладно од одење да го лапне морковот кој му изгледа толку близок, а всушност е толку далеку и наместен е никогаш да не го лапне.
јузер "ќе се се заложи за употреба на уставното имe", под услов да не успее референдумот, тоа е многу битен момент
dejan ay da cernozemski. jas ne go procitav sve. zasto mislite deka ne lazat? ili ne igrat? jas mislam, na protiv, germanija mora da ne razbere zasto sakame da ni uspee referendum. oni imat mnogu muslimani vo germanija isto, i isto ima mnogu albanci vo cirihk kako sto znam.
lav
quote:
Originally posted by Maleshevo
НАЈГОЛЕМИИОТ НЕПРИЈАТЕЛ НА МАКЕДОНЦИТЕ Е НАИВНОСТА НА МНОГУТЕ МАКЕДОНЧИЊА. И КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДАТ ЗА КРАТКО ОД СОНОТ НА НАИВНОСТА СО МАЛКУ ДОБРИ ЗБОРОВИ СЕКОЈ МОЖЕ ПОВТОРНО ДА ГИ УСПИЕ. Бундестагот се заложил за употреба на уставното име на Македонија. Каде е размена на официјални ноти помеѓу двете државите дека не признаваат под името Македонија? Сето тоа е маневар за мачкање очи на опозицијата и македонскиот народ поради стравот од успех на референдумот. Германија сака да ја види Македонија во кантонално уредување, a за тоа нема сомнеж. Тие се против референдумот и никакво мрдање од рамковниот. (Двојазичен парламент, двојазична држава, етнички силно децентрализирана и сето тоа заедно значи кантонизирана држава - „Швајцарија на Балканот“ - ала Ванчо Михајлов. Споредете ја германската подршка за Хрватска и стварање на Хрватска национална држава, подршката во војната со краишките Срби, како и подршката за влез на Хрватска во ЕУ, безвизниот режим уште од самото осамостојување за Хрватите и реда други работи со оваа наводна подршка за нас. другите национални парламенти САМО ВО МАКЕДОНИЈА ТОЈ НЕ Е НАЦИОНАЛЕН
Почитуван колега Ти во детали се кажа она што и јас си го мислев но со една забелешка а која е подцртана од мене Македонците и Хрватите во времето на распаѓање на Југославија БЕА во СПРОТИВНИТЕ ТАБОРИ ...се заради т.н. „мудра„ (читај вазалска) политика на некаде споменатиот екс председател на Македонија. Тоа што на (и тогаш) не-умниот Киро Глигоров му „текна„ подоцна оти ја погрешил страната и времето ..тоа е и ден денес видливо и опипливо. Германците НЕ САКАА НЕО-комунисти на власт ниту тогаш ниту денес. Тоа што нашиве изгубени гревчиња од држалници-де го гледаат она што дури и полуписмените не го гледаат е само одговор на стварната паника кај владетелите оти го „утнале„ автопатот но и возилото ...со кое ете денес „управуваат„ но за секого видливо ЛОШО и АМАТЕРСКИ.
The_Crow Dobro be edna rabpota ne mozam da ja razberam i nikako ne mozi da mi vlezi vo glava. Abe ovie zapadnajcive mislat deka vo Republika Makedonija ziveat trajno dusevno bolen, narod, privremeno bolni nervno rastroeni ili luge so zaostanat duseven razvoj. Ova so germanskiot bundestag e samo slepa kokoska koja kolva so klunot vo prazno. Demek aj sea ke gi muvame makedoncite kolku e ova vazno samo da sedat doma i da ne idat da glasaat. Brukaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa samo mi e krivo toa sto nekolku mladi sdsmovcinja si ja prepisuvaat zaslugata za sevo ova i go uveruvaat narodot so zborovite "eve gledate drzavava ide napred izborot e ednostaven ili evropa ili nazad" sto bi rekol mojot profesor marjanovik abe ne se tie krivi tolku im seci ali dobro mislam deka narodot veke e dovolno zrel na vakvi provokacii da ne nasednuva i dosledno da se postavi vo ovaa situacija. Se nadevam deka sevo ova nema da vlijae vrz lugeto uste poveke i vo pomasoven broj da izlezat i da im kazat na evropanite deka i tuka ima narod a ne varvari kako tie sto mislat. Fala
dejan http://www.utrinskivesnik.com.mk/default.asp?pBroj=1614&stID=24765&pR=2 sto kazuvate? deka samo ne igrat taka?
Cernozemski Dejane, go kliknav linkot od Utrinski Vesnik sto go postavi i cudna rabota mi padna vo oci.
quote:
Германскиот Бундестаг побара признавање на уставното име на Македонија и неуспех на референдумот Германија ќе лобира во ЕУ за уставното име на Македонија
A be Gebels za ovie tezok amater e. Vrv na bezobraznosta i bezumieto: go povrzuvaat neuspehot na referendumot so upotrebata na ustavnoto ime i lobiranjeto za taa cel. Pa dobro be majku mu, zarem toa SDSM-to misli deka nafta pieme i deka na ovakvi evtini propagandni trikovi se fakame? Braka, ova e atak vrz nasata inteligencija, site na referendum, isposrani se, pocnaa i poslednite karti za zaplasuvanje od rakac da gi vadat. Pozdrav
highlander -------------------------------------------------------------------------------- Германскиот Бундестаг побара признавање на уставното име на Македонија и неуспех на референдумот Германија ќе лобира во ЕУ за уставното име на Македонија -------------------------------------------------------------------------------- Das ist fantastisch [:D]
Snake Bite
quote:
Originally posted by highlander
-------------------------------------------------------------------------------- Германскиот Бундестаг побара признавање на уставното име на Македонија и неуспех на референдумот Германија ќе лобира во ЕУ за уставното име на Македонија -------------------------------------------------------------------------------- Das ist fantastisch [:D]
highlander,ti (sto veli Boris) go lapna morkovot,znaci si magareto... Od takvi kako tebe ne ja biva ovaa drzava...
OooOo Прекинат молкот на Атина за одлуката на Бундестагот Молкот од официјална Атина на препорката на германскиот Бундестаг до Владата на канцеларот Шредер за употреба на уставното име на Македонија, е прекинат со кусата изјава на портпаролот на грчкото МНР, Георгиос Кумуцакоцос, објавен синоќа на официјалниот сајт на Министерството. Штом Министерството за надворешни работи дозна за усвојувањето на резолуцијата, му се посвети на прашањето преку неопходните дипломатски акции, изјави портпаролот Кумуцакос, одговарајки на новинарско прашање. Според неговата изјава, германското МНР ставило до знаење дека позицијата, на која досега стои германската Влада не е променета. Таа останува подржувач на дијалогот, со цел изнаоѓање прифатливо решение за името. Ова, вели тој, е потврдено со релеватна изјава на портпаролот на германското МНР. Резолуцијата, со која Бундестагот и препорача на Владата да се заложи за употреба на уставното име на Македонија во меѓународната комуникација, беше донесена доцна прексиноќа. Македонското МНР ги повика и другите земји да го сторат истото, употреба на уставното име на Македонија.
Snake Bite A be da im ja ispeeme "danke dojcland"
highlander
quote:
Originally posted by Snake Bite
quote:
Originally posted by highlander
-------------------------------------------------------------------------------- Германскиот Бундестаг побара признавање на уставното име на Македонија и неуспех на референдумот Германија ќе лобира во ЕУ за уставното име на Македонија -------------------------------------------------------------------------------- Das ist fantastisch [:D]
highlander,ti (sto veli Boris) go lapna morkovot,znaci si magareto... Od takvi kako tebe ne ja biva ovaa drzava...
Снејк! Шта си се окомио на мене бре! Шо ти згешив, што сум против ДПМНЕ?
highlander А ако не си ја сватил иронијата на мојот претходен пост... твој проблем.
трендафил Колку што гледам на сајтот на НАТО ( на пример http://www.nato.int/fyrom/home.htm#FN1 ) кај што пишува former Yugoslav Republic of Macedonia(1) кога ќе се кликне (1) гледаме 1. Turkey recognises the Republic of Macedonia with its constitutional name. Никаде не пишува дека тоа го сторила и Германија. Всушност и не станува збор за признавање, туку за користење на име во меѓусебната комуникација. Да не кажам дека Германија одлучи нашето име да го користи како прекор. Официјално и за нив остануваме земја без име, со референца. Грција, нормално, во случајов не се буни многу, затоа што и одговара ваква територијална поделба, ова ќе му дојде веројатно само нешто како предреферендумски маркетинг, по кој треба да заборавиме дека германски инструктори го обучуваа УЧК. Ги имаше и во Арачиново. Како и од неколку други земји од НАТО ( Британија, со министерот часовничар на пример), кои многу не сакаат. Не сите туку само тие што ќе го бојкотираат референдумот на чело со тие што први беа за бојкот. Успешен референдум ќе ја обелодени лагата што ја пласираат на сопствените граѓани за успешната мисија во Македонија.
Misirkov --------------------------------------------------------------------- "Официјално и за нив остануваме земја без име, со референца." --------------------------------------------------------------------- Ne e tocno! Ostanuvame za niv zemja so ime - FYROM! Jas ne znam do sega nekoja licnost ili zemja itn. da se narekuva so "referenca"?!
трендафил
quote:
Originally posted by Misirkov
--------------------------------------------------------------------- "Официјално и за нив остануваме земја без име, со референца." --------------------------------------------------------------------- Ne e tocno! Ostanuvame za niv zemja so ime - FYROM! Jas ne znam do sega nekoja licnost ili zemja itn. da se narekuva so "referenca"?!
Ние сме единствени и во тој поглед. The Republic of Macedonia, also known under the temporary UN reference as Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) (1) due to a naming dispute described below, is an independent state in southeastern Europe. И кога ќе се кликне на (1) The title of this article is not meant to imply an official position on this naming dispute, односно на http://www.brainyencyclopedia.com/encyclopedia/r/re/republic_of_macedonia.html#Notes покажуваат дека и нив им е сето ова глупаво, а го пишуваат дека е така. Иначе има места каде се` е многу погрубо. А reference значи знак, упатува ... Почитуваниот (затоа што ќе излезе на референдумот) претседател Глигоров рече дека името ќе ни се врати за два месеца. Колку ли само години трае еден месец по Глигоровјански календар.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Колку што гледам на сајтот на НАТО ( на пример http://www.nato.int/fyrom/home.htm#FN1 ) кај што пишува former Yugoslav Republic of Macedonia(1) кога ќе се кликне (1) гледаме 1. Turkey recognises the Republic of Macedonia with its constitutional name. Никаде не пишува дека тоа го сторила и Германија. Всушност и не станува збор за признавање, туку за користење на име во меѓусебната комуникација. Да не кажам дека Германија одлучи нашето име да го користи како прекор. Официјално и за нив остануваме земја без име, со референца. Грција, нормално, во случајов не се буни многу, затоа што и одговара ваква територијална поделба, ова ќе му дојде веројатно само нешто како предреферендумски маркетинг, по кој треба да заборавиме дека германски инструктори го обучуваа УЧК. Ги имаше и во Арачиново. Како и од неколку други земји од НАТО ( Британија, со министерот часовничар на пример), кои многу не сакаат. Не сите туку само тие што ќе го бојкотираат референдумот на чело со тие што први беа за бојкот. Успешен референдум ќе ја обелодени лагата што ја пласираат на сопствените граѓани за успешната мисија во Македонија.
ТОа што ние посакуваме да се случи ..односно да бидеме споменувани со уставното-ни име на кои сме горди ..најнапред зависи од тоа КОЈ СЕ НЕ ПРЕСТАВУВА НАДВОР се мисли на кадарот во странската но и домашната јавност ...која будно ги следи чекорите на „званичниците„. Е сега , КАКВИ (биле) СЕ ТИЕ , така и не „рецкаат„. Држава со сите нишани , се прави во повеќето случаи со/во КРВ извојувана (како АСНОМ-ската Македонија) и само од НАЦИОНАЛИСТИ а не од анационални типчиња кои на првиот истрел на странска војска или пак да речеме терористи или по најново „борци„ за човекови права му ја „здувнуваат„ на летен одмор на ХАЛКИДКИ ...оставајќи ги другите да ги „вадат„ жешките костени од нивната т.н. „мудра„ политика секако спроведувајќи разно-разни планови од А-Ш како што во една пригода кажа сега скриениот некаде од јавноста нашиот министер војни ...другарот Б(а)учко , разбира се.
Snake Bite
quote:
Originally posted by highlander
А ако не си ја сватил иронијата на мојот претходен пост... твој проблем.
Aaaa...da be ironija... ...Zer gud
darkjesus sekoja cest:) uste da pocnat so neshto poveke akcija okolu lobiranjeto
OooOo ГЕРМАНИЈА ДОСЛЕДНА Спикерот почестен со уставното име Германскиот Парламент од вчера почна и официјално да ја нарекува Македонија со уставното име.Претседателот на Бундестагот, Волфганг Тирзе, претставувајќи им го на германските пратеници претседателот на македонскиот Парламент, Љупчо Јордановски, рекол: "На почесната трибина седи претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Љупчо Јордановски со делегацијата. Му посакуваме срдечно добредојде". Со ова Бундестагот го спроведе во дело тоа што пред еден месец го побара од сојузната влада - признавање на уставното име на Република Македонија. Токму Бундестагот, односно пратениците од владејачката коалиција на Социјалдемократите и Зелените е главниот промотор на нашето уставно име во Европската унија. Германскиот Парламент побара од Владата да лобира кај другите земји-членки на ЕУ да ја отфрлат референцата БЈРМ и да го признаат уставното име на Македонија. Претставниците на Бундестагот го поздравиле напредокот на демократизацијата во Македонија и патот кон балансирање на односите меѓу македонските и албанските граѓани. (Б.М.)