MЁSONI SHQIP, QYTET - SHKUP
MЁSONI SHQIP, QYTET - SHKUP
Sotir Учете Албански, Град - Скопје исписано низ целиот град Скопје. Ајде на здравје нека ни е. Градот Скопје ќе ги брише иритирачките пораки http://www.vest.com.mk/default.asp?id=86126&idg=5&idb=1303&rubrika=Skopje Ама низ Скопје секое утро осамнуваат вакви натписи. Низ цело Скопје. Утрово влезовите во Автокоманда, дел од Скопје (каде 99% зивеат Македонци) биле украсени со овие пораки, а станарите се збунети, од каде сега ова во нивната населба????? Ај, нека ни е на здравје.
BorisVM Dobro utro Sotir. Rano se svestivte, ova vo Tetovo e vekje stara tema.
Sotir
quote:
Originally posted by BorisVM
Dobro utro Sotir. Rano se svestivte, ova vo Tetovo e vekje stara tema.
Epa ako bilo stara tema, zosto Vie ne ste ja aktuelizirale????? Ili treba site Makedonci da odime po pet-shes dena vo sekoj grad vo Makedonija, za da bideme informirani?
BorisVM
quote:
Originally posted by Sotir
quote:
Originally posted by BorisVM
Dobro utro Sotir. Rano se svestivte, ova vo Tetovo e vekje stara tema.
Epa ako bilo stara tema, zosto Vie ne ste ja aktuelizirale????? Ili treba site Makedonci da odime po pet-shes dena vo sekoj grad vo Makedonija, za da bideme informirani?
Sotir, ti kaj zhiveesh od 2001 navamu? T.e. vo koj paralelen univerzum si kazhi mi da ti pratam informacii shto se sluchuva vo realnosta? Ah da zaboraviv, do sega ne vi goreshe na site pod noze. Shto da se aktualizira? Pak za istoto da ti pishuvam? Ili raselenive Makedonci bea mala aktualizacija?
Sotir
quote:
Originally posted by BorisVM
Dobro utro Sotir.
Aj i na tebe dobro utro, dal bog dobro.
Sotir
quote:
Originally posted by Sotir
Учете Албански, Град - Скопје исписано низ целиот град Скопје. Ајде на здравје нека ни е. Градот Скопје ќе ги брише иритирачките пораки http://www.vest.com.mk/default.asp?id=86126&idg=5&idb=1303&rubrika=Skopje Ама низ Скопје секое утро осамнуваат вакви натписи. Низ цело Скопје. Утрово влезовите во Автокоманда, дел од Скопје (каде 99% зивеат Македонци) биле украсени со овие пораки, а станарите се збунети, од каде сега ова во нивната населба????? Ај, нека ни е на здравје.
Go citam postov uste 3-4 pati i ne mozam nikako da najdam raseleni vo temata, samo poraka deka treba da ucime "Shqip". I sega jas prv pat gi gledam porakive. Boris, ti vikas deka toa e odavno aktuelno vo Tetovo (najverojatno mislis na porakite da ucime "Shqip", posto odgovorot se odnesuva na temata). E jas ne sum slusnal za toa nisto do sega, pa te prasuvam zosto Vie ne ste go aktuelizirale (ova so porakite da se uci Shqip). A ti vidi sto mi odgovaras????
quote:
Sotir, ti kaj zhiveesh od 2001 navamu? T.e. vo koj paralelen univerzum si kazhi mi da ti pratam informacii shto se sluchuva vo realnosta? Ah da zaboraviv, do sega ne vi goreshe na site pod noze. Shto da se aktualizira? Pak za istoto da ti pishuvam? Ili raselenive Makedonci bea mala aktualizacija?
трендафил Живеам во дел од градот кај што албанските натписи (на фирми, реклами...) се доминантни, па може и кај мене да имало вакви натписи, а да не сум ги забележал. Применувам едно правило. Не влегувам во дуќан што има натпис на албански, затоа што Скопје не е двојазично, а се надевам дека и така ќе остане. По референдумот, разбира се. Во врска со тоа што ДУИ под албанско знаме (пред седиштето во Чаир) се бори за унитарна Македонија, јас лично не верувам многу од тоа. Да се вратам во минатото иако тоа е привремено или за стално забрането со препорака од страна на меѓународната и власта. Ако некој не лаже, кога Љубчо и Арбен сакаа да ја поделат Македонија (иако идејата се појави откако војната веќе беше во полн ек и по влегувањето на СДСМ во владата нагло почна да се шири окупираната територија) Алах ни го испрати Али Ахмети и неговите борци, со албанско знаме на своите униформи да се борат за унитарна Македонија. Но тоа дека нападите доаѓаа од Косово, колку членови на Косовскиот заштитен корпус (вооружените сили на Косово) загинаа, дали НАТО и УМНИК не сакаа или не можеа тоа да го спречат, зошто напад од туѓа територија не се смета за агресија и многу други прашања се прашања од минатото. А Македонија е предвидено (според меѓународната и нивните марионети овде) да биде земја без минато, сегашноста е таква каква што е. Треба ли иднината да ни биде чардак ни на небо ни на земја.
dejan preterano.....i posle nekoi ke mi kaze deka nemat sloboda tamu! ako e stara tema vo tetovo, neka ne bide stara vo skopje! mora nesto da se napravi! stvarno! preterano e ova mnogu! tie sto go pravat toa, kako ne im e sram? posle sve sto bidna od 2001. sto se misli? deka vo kosovo pravat sto sakat? a vo makedonija isto?! neka kaze na EU sto pravat, pa posle da gi prasame zasto sme protiv decentralizacija.
lav
quote:
Originally posted by dejan
preterano.....i posle nekoi ke mi kaze deka nemat sloboda tamu! ako e stara tema vo tetovo, neka ne bide stara vo skopje! mora nesto da se napravi! stvarno! preterano e ova mnogu! tie sto go pravat toa, kako ne im e sram? posle sve sto bidna od 2001. sto se misli? deka vo kosovo pravat sto sakat? a vo makedonija isto?! neka kaze na EU sto pravat, pa posle da gi prasame zasto sme protiv decentralizacija.
Колега НИЕ , мислам на Македонците ...не сме против децентрализација ами само против насилна промена на атарите(меѓите) на општините а тоа ќе признаеш ДЕКА НЕ Е ИСТО.Барем не е исто за моите сфаќања. Тоа што тие ги „продаваат заедно„ (ДУИ+СДСМ) е наменето само за наивни и секако не-умни македонски гласачи ....кои се присатни дури и овде ...па затоа не им недостасува влакно од косата над тоа место каде (би) требало да го имаат умот.. пс Децентрализација е прераспределба но и трошење на Буџетскиот колач собран од граѓаните , како на државно истотака и на општинско ниво. Другото (атарите на општините) е сепак појасно оти е врзано со првото. Со други зборови тие сакат заедно да бидат со нас Македонците во исти општини ...каде тие ќе бидат ВЛАСТ (градоначелник ..советници и други дрн дрн дрн чиновници) а ние само плажќачи на нивните даноци ...оти тие не се навикнати да плаќааат НИШТО ...секао од струја вода па се до данок на државата. Ова се повторува со децении. Затоа сакам и мора така да биде ...сами да си ги плаќаат и прибираат даноците за да можат нивните апаратчици да добијат плата и да си изградат училишта патишта и се што ним им треба НО само со НИВНИ а не и МОИ ПАРИ. Ако ти е сеуште НЕЈАСНО ...стојам на располагање ...секако за дообјаснувања ако ти се после ова потребни. Поздрав
Snake Bite
quote:
Originally posted by Sotir
quote:
Originally posted by BorisVM
Dobro utro Sotir.
Aj i na tebe dobro utro, dal bog dobro.
Aj i na dvajcata dobar den,a...ke dojdat vo Strumica da pishuvaat?
Sotir
quote:
Originally posted by Snake Bite
quote:
Originally posted by Sotir
quote:
Originally posted by BorisVM
Dobro utro Sotir.
Aj i na tebe dobro utro, dal bog dobro.
Aj i na dvajcata dobar den,a...ke dojdat vo Strumica da pishuvaat?
Kako trgnala rabotava, ke dojdat, kaj i da e.
Makjedok Strumicani ke barat da se priklicat kon Bugarija. Za Strumicai sekoj go znae to.
DJ_SHEMA Momci Jas bev vo debar pred nekoi 8 godini. Vo debar ziveat 15,000 albanci i 800 Makedonci. Vo debar nemashe niedna prodavnica na koja beshe ispishano neshto na kirilica> retki bea, na prsti se broea, prodavnicite na koi imashe neshto na Makedonski napishano, se razbira na latinica. Srekja drugar mi znaeshe albanski zoshto e od debar pa mozeshe da ni poracha Burek i po nekoja slatka. Togash svativ deka Debar faktichki i ne e Makedonski grad.
DJ_SHEMA Na vremeto imam pominuvano niz Tetovo i Gostivar kade se zboruvashe Makedonski vo globala, prodavnici, pazar itn. No mislam deka kako shto pominuva vremeto arogancijata kje se zgolemuva i deka albancite za inaet nema da zboruvaat Makedonski. Mislam poznati se horor storiite deka e potrebno da znaesh albanski koga odish vo ambulanta, bolnica, itn.
Cernozemski Vo famoznata 2001-va napisav na ajvarot deka ovaa i ovakva bolest se leci so drasticni metodi: Ako ne go seces prstot, otide rakata do ramo. Ako ne ja seces rakata, zbogum zivote. E sega, prstot ke ti ostane, ama dali ke mozes so nego nesto da zapocnes e drugo ptrasanje. Bolno e da otseces del od teloto, si znaeme nie toa. Ama ako nemas m,adinja i lugje nesto poveke da napravis, seci dodeka ne e kasno. Ke se povtoram sega: granica ke ima, prasanje e samo kade ke odi taa granica. Vcera zborevme za Tetovo i Gostivar, denes za Struga i Kicevo, utre drugi ke dojdat na red. Doagam od skopska naselba kaj sto nikogas siptari ne ziveele, duri i pominuvanjeto niz naselba bilo nabrzina, da ne gi vidi nikoj. Letoska svadba pravea na sred ulica. Bidete mi pozdraveni P.S. vo globala, za sekoj poedinecno poznavanjeto na bilo koj tug jazik e golemo bogatstvo, moze samo da koristi (da ne pomisli nekoj deka sum albanofob).
Sotir
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Momci Jas bev vo debar pred nekoi 8 godini. Vo debar ziveat 15,000 albanci i 800 Makedonci. Vo debar nemashe niedna prodavnica na koja beshe ispishano neshto na kirilica> retki bea, na prsti se broea, prodavnicite na koi imashe neshto na Makedonski napishano, se razbira na latinica. Srekja drugar mi znaeshe albanski zoshto e od debar pa mozeshe da ni poracha Burek i po nekoja slatka. Togash svativ deka Debar faktichki i ne e Makedonski grad.
Dali vo Debar ima "mnogu malku Makedonci"??? godina - vkupno - Makedonci - % - Albanci -- % 1953 ---> 9009 --> 2495 ---> 27,7 -> 5815 -> 64,5 1971 --> 12808 --> 1930 ---> 15,1 -> 8787 -> 68,6 2002 --> 17952 --> 2488 ---> 13,9 > 11364 -> 63,3 Majcin jazik vo 2002 godina vo opstina Debar zboruvaat: Makedonski Jazik - % -- Makedonci - % 4174 ----------> 23,3 -> 2488 --> 13,9 A zosto se slucuva ova????? Zatoa sto nekoj veke so decenii nanazad ni kazuva deka Debar e "Albanski grad". A podatocite se za opstina Debar. Zaboravame deka Opstina Centar Zupa, vo koja patem Albancite se 7% i zafaka tri pati pogolema povrsina od Opstina Debar, so novata teritorijalna podelba se pripojuva so opstina Debar i celata taa teritorija stanuva so Mnozinsko albansko naselenie. Uste edna otstapka pred DUI t.e. UCK. A sega ni vikaat i "Tetovo e albanski grad" i "Gostivar e albanski grad". Dali e taka??? Tetovo: godina - vkupno - Makedonci - % - Albanci -- % 2002 --> 52915 -> 18555 ---> 35.1 -> 28897 --> 54.6 Gostivar: godina - vkupno - Makedonci - % - Albanci -- % 2002 --> 35847 --> 11885 ---> 33.2 -> 16890 -> 47.1 http://www.nepokor.org/ Ne mi jasno dali dezinformaciite nekoj gi siri svesno i dali nekoj dobrovolno se otkazuva od preku 30.000 Makedonci za smetka na 45.000 Albanci???
marko_polog Avtomatski stanuvaat Albanski gradovi kade sto se mnozinstvo zosto tamu ne se pocituvaat Makedonskite Zakoni i Ustav, tamu vazi drugo nesto, bez razlika dali se raboti za Albanec gradonacalnik ili obicen gradjanin(Albanec), oni ne znaat za nisto drugo osven celosna Albanizacija vo tie regioni kade sto oni vladeat, neznam jas uste kolku primeri vi treba, ne vi bese li dovolno sto ubivaa i paleva se sto e Makedonsko? Dosta filozofii, Oni odamna si gi pokazava mapite i znaat sto sakaat, planot si go sproveduvaat. Ako ne uspee referendumot onda i ne sme zasluzile da imame Republika Makedonija, ispadja site drugi ja sakaat Makedonija povece od nas(Siptari, Grci, Bugari i Srbi)
BorisVM
quote:
Originally posted by Sotir
quote:
Originally posted by Sotir
Учете Албански, Град - Скопје исписано низ целиот град Скопје. Ајде на здравје нека ни е. Градот Скопје ќе ги брише иритирачките пораки http://www.vest.com.mk/default.asp?id=86126&idg=5&idb=1303&rubrika=Skopje Ама низ Скопје секое утро осамнуваат вакви натписи. Низ цело Скопје. Утрово влезовите во Автокоманда, дел од Скопје (каде 99% зивеат Македонци) биле украсени со овие пораки, а станарите се збунети, од каде сега ова во нивната населба????? Ај, нека ни е на здравје.
Go citam postov uste 3-4 pati i ne mozam nikako da najdam raseleni vo temata, samo poraka deka treba da ucime "Shqip". I sega jas prv pat gi gledam porakive. Boris, ti vikas deka toa e odavno aktuelno vo Tetovo (najverojatno mislis na porakite da ucime "Shqip", posto odgovorot se odnesuva na temata). E jas ne sum slusnal za toa nisto do sega, pa te prasuvam zosto Vie ne ste go aktuelizirale (ova so porakite da se uci Shqip). A ti vidi sto mi odgovaras????
quote:
Sotir, ti kaj zhiveesh od 2001 navamu? T.e. vo koj paralelen univerzum si kazhi mi da ti pratam informacii shto se sluchuva vo realnosta? Ah da zaboraviv, do sega ne vi goreshe na site pod noze. Shto da se aktualizira? Pak za istoto da ti pishuvam? Ili raselenive Makedonci bea mala aktualizacija?

Sotir, ti odgovaram taka zatoa shto reakcijata mi e dobro poznata, t.e. sega koga dojde i vo Skopje ova deredzhe gledam dosta aktivnost. Se prashuvam samo kade beshe seta taa aktivnost koga moite sogradjani koi nemaa rodnini vo Skopje chekaa vo koli vo Djorche? Dali ti samiot se ponudi da prifatish nekoe semejstvo doma? Mislam se ova shto se sluchuvashe beshe na 40km od Skopje. Toa shto go kazhuvash deka e napishano ne e nishto. Porakata kako poraka ne znachi mnogu. Shto mislish kakva poraka e koga go srushija Leshochkiot Manastir koj ostanal ushte od tursko vreme?
jamajka
quote:
Originally posted by BorisVM
Sotir, ti odgovaram taka zatoa shto reakcijata mi e dobro poznata, t.e. sega koga dojde i vo Skopje ova deredzhe gledam dosta aktivnost. Se prashuvam samo kade beshe seta taa aktivnost koga moite sogradjani koi nemaa rodnini vo Skopje chekaa vo koli vo Djorche? Dali ti samiot se ponudi da prifatish nekoe semejstvo doma? Mislam se ova shto se sluchuvashe beshe na 40km od Skopje. Toa shto go kazhuvash deka e napishano ne e nishto. Porakata kako poraka ne znachi mnogu. Shto mislish kakva poraka e koga go srushija Leshochkiot Manastir koj ostanal ushte od tursko vreme?
Boris, Ne gi okrivuvaj site Skopjani iako golem del go zasluzuvaat toa. Nekoi bea svesni odamna pa i vo 2001 zemaa pushki ... Pa i primaa begalci, koj kolku moze se razbira. A za tie shto ne se svesni, takvi i dn dnska gi ima u Tetovo, za zal. Pa shto ochekuvash ponataka. Jasno e deka ne se svesni lugjeto, zatoa i na nas osvestenite ni e zadacha da gi osvestuvame, a ne da se okrivuvame megjusebno.
Strelec I agree!
dejan epten e zhalno toa sto bidnuva.......vistina e deka golem del od oni ne ja pocituvat makedonskite zakoni. nisto cudno, vo cirihk, ni tamu ne pocituvat zakonite. ni treba druga STROGA drzhava!! kade ke kazuvat 'ako ne sakate na makedonski da ucite, da zborite i sve drugo, iskocite' stvarno, vo ovakvi momenti, covek mora da na napravi nesto!!! daj boze da uspee referendumot, samo se molam na gospod da uspee! crnozemski rece deka zhivee vo naselba kade nema albanci (kade si?) i deka po brzo pominuvat tamu.....pomisluvam deka taka ke treba da bide vo site makedonski gradovi (kade se poveke). deka stvarno, ne sakam bezobrazen da bidam, ama ako ne pocituvat zakoni, mora taka da bide, kade makedoncite nema da primat stranec. jas isto malku gi ukrivuvam skopjani isto........vidi gi beogradjani, vo mart ili koga bese, vo kosovo koga bozem tie detsa se udavile, pa pak se pukale, crkvi gorele, mnogu beogradjani iskocile na protest, ama los protest, djamija nekoja ja upalile, neznam sto.......taka treba kaj nas da bide. ako vo svajcarija ke imase decentralizacija kade albancite ke bidat glavni vo nekoi grad ili naselba (no nikogas nema da bidne toa) sto bi rekle EU? ili germanija? i sakam da im bidne nesto takvo, za da vidat kako e.
lav
quote:
Originally posted by dejan
epten e zhalno toa sto bidnuva.......vistina e deka golem del od oni ne ja pocituvat makedonskite zakoni. nisto cudno, vo cirihk, ni tamu ne pocituvat zakonite. ni treba druga STROGA drzhava!! kade ke kazuvat 'ako ne sakate na makedonski da ucite, da zborite i sve drugo, iskocite' stvarno, vo ovakvi momenti, covek mora da na napravi nesto!!! daj boze da uspee referendumot, samo se molam na gospod da uspee! crnozemski rece deka zhivee vo naselba kade nema albanci (kade si?) i deka po brzo pominuvat tamu.....pomisluvam deka taka ke treba da bide vo site makedonski gradovi (kade se poveke). deka stvarno, ne sakam bezobrazen da bidam, ama ako ne pocituvat zakoni, mora taka da bide, kade makedoncite nema da primat stranec. jas isto malku gi ukrivuvam skopjani isto........vidi gi beogradjani, vo mart ili koga bese, vo kosovo koga bozem tie detsa se udavile, pa pak se pukale, crkvi gorele, mnogu beogradjani iskocile na protest, ama los protest, djamija nekoja ja upalile, neznam sto.......taka treba kaj nas da bide. ako vo svajcarija ke imase decentralizacija kade albancite ke bidat glavni vo nekoi grad ili naselba (no nikogas nema da bidne toa) sto bi rekle EU? ili germanija? i sakam da im bidne nesto takvo, za da vidat kako e.
Тоа што го посакуваш на Швајцарците но и на Германците , нема да се случи ни тамо ниту во Словенија не се случи порано кога бевме во заедничка татковина ...само затоа што дојдените по работа и парче леб Шипци и Босанчероси веднаш но и трајно добиваа ВРЕМЕН ПРЕСТОЈ и истотаква ЛИЧНА КАРТА. Во истиот миг кога посакуваа да си ги донесат на времен престој и ДЕЦИТЕ 9 веднаш беа сосе нив протерувани одкаде и се дојдени ...под изговор оти го прекршиле правилото (ЗАКОН) за времен престој на СТАРНЦИ. Е ама во Макеоднија така не мислеа „мудрите„ преходници на денешниве -ни владетели и почна НАЕЗДАТА НА ХИЕНИТЕ од КосМет но и САНЏАК за да денес имаме толкав % од тие „заедници„. Кој ни е крив што сме наивни за кое имаат и друг полош збор ...едноставно кажано ГЛУПИ. Нажалот тоа е така и нема време за исправање на грешните...само контрола на размножувањето на овие „заедници„ и забрана за ново придојдени од таков сој и воспитување.
Sotir
quote:
Originally posted by BorisVM Sotir, ti odgovaram taka zatoa shto reakcijata mi e dobro poznata, t.e. sega koga dojde i vo Skopje ova deredzhe gledam dosta aktivnost. Se prashuvam samo kade beshe seta taa aktivnost koga moite sogradjani koi nemaa rodnini vo Skopje chekaa vo koli vo Djorche? Dali ti samiot se ponudi da prifatish nekoe semejstvo doma? Mislam se ova shto se sluchuvashe beshe na 40km od Skopje. Toa shto go kazhuvash deka e napishano ne e nishto. Porakata kako poraka ne znachi mnogu. Shto mislish kakva poraka e koga go srushija Leshochkiot Manastir koj ostanal ushte od tursko vreme?
Boris, a dali si pomislil deka nekoj nemal moznost da deluva na nacinot na koj sto, na primer deneska, ima moznost da deluva??? I ne e tocno deka aktivnosta e pocnata sega, koga e dojdena rabotata vo Skopje, zatoa sto rabotata ne e dojdena sega vo Skopje, tuku mnogu odamna.
BorisVM
quote:
Originally posted by jamajka
quote:
Originally posted by BorisVM
Sotir, ti odgovaram taka zatoa shto reakcijata mi e dobro poznata, t.e. sega koga dojde i vo Skopje ova deredzhe gledam dosta aktivnost. Se prashuvam samo kade beshe seta taa aktivnost koga moite sogradjani koi nemaa rodnini vo Skopje chekaa vo koli vo Djorche? Dali ti samiot se ponudi da prifatish nekoe semejstvo doma? Mislam se ova shto se sluchuvashe beshe na 40km od Skopje. Toa shto go kazhuvash deka e napishano ne e nishto. Porakata kako poraka ne znachi mnogu. Shto mislish kakva poraka e koga go srushija Leshochkiot Manastir koj ostanal ushte od tursko vreme?
Boris, Ne gi okrivuvaj site Skopjani iako golem del go zasluzuvaat toa. Nekoi bea svesni odamna pa i vo 2001 zemaa pushki ... Pa i primaa begalci, koj kolku moze se razbira. A za tie shto ne se svesni, takvi i dn dnska gi ima u Tetovo, za zal. Pa shto ochekuvash ponataka. Jasno e deka ne se svesni lugjeto, zatoa i na nas osvestenite ni e zadacha da gi osvestuvame, a ne da se okrivuvame megjusebno.
Jamajka, koga nekoj so stavovite i postovite na forumot samiot se otvora za opravdana kritika, togash ne mozhesh toa da go zapakuvash vo dobro poznatata "Site Jurish zaedno".
Snake Bite
quote:
Originally posted by Makjedok
Strumicani ke barat da se priklicat kon Bugarija. Za Strumicai sekoj go znae to.
Ne be nie ke si napravime republika... Makjedok. Na ova morav da ti odgovoram,samo...aj be drugar da ne se karame,nema smisla veke...a i kaznata si ja zasluzivme.
jamajka
quote:
Originally posted by BorisVM
quote:
Originally posted by jamajka
quote:
Originally posted by BorisVM
Sotir, ti odgovaram taka zatoa shto reakcijata mi e dobro poznata, t.e. sega koga dojde i vo Skopje ova deredzhe gledam dosta aktivnost. Se prashuvam samo kade beshe seta taa aktivnost koga moite sogradjani koi nemaa rodnini vo Skopje chekaa vo koli vo Djorche? Dali ti samiot se ponudi da prifatish nekoe semejstvo doma? Mislam se ova shto se sluchuvashe beshe na 40km od Skopje. Toa shto go kazhuvash deka e napishano ne e nishto. Porakata kako poraka ne znachi mnogu. Shto mislish kakva poraka e koga go srushija Leshochkiot Manastir koj ostanal ushte od tursko vreme?
Boris, Ne gi okrivuvaj site Skopjani iako golem del go zasluzuvaat toa. Nekoi bea svesni odamna pa i vo 2001 zemaa pushki ... Pa i primaa begalci, koj kolku moze se razbira. A za tie shto ne se svesni, takvi i dn dnska gi ima u Tetovo, za zal. Pa shto ochekuvash ponataka. Jasno e deka ne se svesni lugjeto, zatoa i na nas osvestenite ni e zadacha da gi osvestuvame, a ne da se okrivuvame megjusebno.
Jamajka, koga nekoj so stavovite i postovite na forumot samiot se otvora za opravdana kritika, togash ne mozhesh toa da go zapakuvash vo dobro poznatata "Site Jurish zaedno".
Toj samiot shto se otvara za opravdana kritika i ne mora da znachi kako prvo deka e Skopjanec. Kako vtoro toj shto si se otvara na kritika ne znachi deka cel eden grad otvara na kritika. Edna rabota ke ti kazam, 2001 Tetovo go braneshe cela Makedonija, da ne go braneshe Makedonija, deneska nema da imashe kolku tolku Makedonci u Tetovo.
vmro ova e samo vrshenje na pritisok od sds preku dui za zaplashuvanje na lugeto pred referendum...
Snake Bite
quote:
Originally posted by vmro
ova e samo vrshenje na pritisok od sds preku dui za zaplashuvanje na lugeto pred referendum...
Tocno [:(!]