Breaking news USA ја признаа Македонија под ус име
Breaking news USA ја признаа Македонија под ус име
Maleshevo Ај живели. Браво Републиканци! Грците се во шок. Грчкиот министер за надворешни работи ја откажал постетата во Брисел, кде што денес треба да присуствува на средба.
dejan cekaj! stvarno ova e vistina? sto kazale? sto rekle?! daj boze da ostane ovaka sve:)))))))))))
Maleshevo Како ти рече татко ти, деки. Сине ај да славиме дека Буш победи. :-) Има време за вистинско славење, далеку сме уште од тоа, имаме проблем в куќа, не само од надвор. Answer of Foreign Minister Mr. G. Koumoutsakos to a journalist's question regarding the imminent recognition of FYROM under its constitutional name by the US Information Department Thursday, 4 November 2004 Foreign Ministry spokesman Mr. G. Koumoutsakos, in answer to a question from a journalist regarding information concerning the imminent recognition of the Former Yugoslav Republic of Macedonia under its constitutional name by the US, answered: "There is, in fact, information to that effect. In light of that, and following consultation with the Prime Minister, Foreign Minister Mr. P. Molyviatis cancelled his trip to Brussels, where he was to attend the European Council. He informed the President of the Republic and the leaders of the Political Parties. The Foreign Minister summoned US Ambassador Mr. T. Miller and will receive him in his office today, at 12:00. A further announcement regarding this will be made to diplomatic journalists in the evening, at an hour to be appointed."
dejan :) da da, rano za stvarno da se slavi za nesto dobro!
IvanC Ova ako se potvrdi i oficijalno e NAJDOBRATA vest. Da pocekame uste malce, ama samo vaka problemot so imeto ke moze i da se razresi na kraj. Airlija neka e! Sega uste i vo EU ostanuva.
трендафил
quote:
Грчкото Министерство за надворешни работи потврди денеска дека Владата во Атина добила информација оти САД ја признаа Република Македонија под уставното име, јавува МИА повикувајќи се на македонски дипломатски извори во Атина. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=39098
Македонците во САД не погрешија што ја дадоа целосната поддршка на претседателот Буш. За разлика од грците и албанците. Да се надеваме дека нешто слично ќе дочекаме и во врска со вторите.
quote:
Soedinetite Amerikanski Dr`avi ja priznaa Republika Makedonija pod nejzinoto ustavno ime. Ova go javi MIA, povikuvaj}i se na oficijalni pretstavnici od Ministerstvoto za nadvore{ni raboti, koe se o~ekuva vo tekot na denov da odr`i pres-konferencija vo vrska so toa. http://www.mr.com.mk/Bilteni/Noemvri2004htm/Najnovavest04112004.htm
lav Со оградување дека ова ете можеби и се случило ....ќе напоменам дека само ИСТРАЈНИТЕ СЕКОЈПАТ НАКРАЈ ПОБЕДУВААТ. А и покажаната самосвест и упорност на Македонскиот Народ околу РЕФЕРЕНДУМОТ и негово одржување веројатно придонеле кон ова одамна посакувано решение. А сега сите кои брзаа со распродажба на името и знамето Македонско ...нека учат како со трпение и упорност се гради држава со сите нишани , за која актуелниот прецедник неодамна кажа : дека со АПСТИНЕНЦИЈА ДРЖАВА НЕ СЕ ГРАДИ. И Јас потполно со него се сложувам..со оваа негова констатација.
трендафил Признавањето од страна на САД го потврди напишаното на прогласот од здружената опозиција и граѓани за подршка на референдумот во кое меѓу другото пишува зошто треба да се гласа на референдумот ЗАтоа што РУ и САД ги почитуваат цврстите!
StormAngel E aj so sreka neka ni e.:)))
MKoloski Oh this is the happiest day of my life!!! Our forefathers fought and died for Macedonia, for an independently recognized Macedonia! The United States of America recognized Macedonia today. What a historical, glorious day for Macedonians around the world, especially those in Macedonia and in the United States. The tireless lobbying efforts of all who wanted to be recognized as Macedonia, and not the FYROM have finally paid off. But our efforts do not stop here. We will lobby and write letters and call officials around the world, until each and every country in the world recognizes us as MACEDONIA!!! Washington Overrules Greece, Recognizes Macedonia http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=worldNews&storyID=6713981 'Macedonia' strains Greek-US ties http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3981499.stm From Athen's News Agency http://www.ana.gr/anaweb/user/showplain?maindoc=2267249&maindocimg=2267113&service=6
intel Кој ми избриша пост и зошто????
OooOo Macedonia's President Hails U.S. Recognition Of Name 4 November 2004 -- Macedonian President Branko Crvenkovski today praised the United States for recognizing the former Yugoslav republic of Macedonia by its disputed name, "Macedonia." There has not yet been a public announcement from the United States about the decision. But Crvenkovski described today as a "great day for Macedonia and for all Macedonians wherever they are." Crvenkovski also pledged to not let the decision affect relations with Greece, which has disputed the name. "I want to send a message to the Greek government and to the Greek people that the Republic of Macedonia is strongly determined to continue to build friendly, sincere, good-neighborly relations." Earlier today, Greek Foreign Minister Petros Molyviatis said his country has lodged a protest with the U.S. ambassador to Athens. Molyviatis told reporters the U.S. decision may result in what he called "many negative effects." Greece has argued the use of the name Macedonia -- which is also the name of Greece's northern province -- could imply territorial claims by its northern neighbor. The two neighbors have been involved in UN-led talks for a name acceptable to both sides for more than a decade.
Great_Macedonian OVA E NAJSREKNIOT DEN ZA SITE MAKEDONCI VO SVETOT.. DENES MAKEDONIJA E KONECNO PRIZNATA..STOM NE PRIZNA AMERIKA, NIJE SME ODSEGA MACEDONIA I NISTO DRUGO.. VECNA DA SI MAKEDONIJO!!!