Референдум
Референдум
Strelec Има уште неколку часа до отворање на гласачките кутии... Господ нека одлучи како е најдобро за Македонија! Би сакал овде да не’ извести секој што бил на гласање и што си ја завршил својата обврска!
dejan lele ova ubav toi na baba mora da mi se smeni:p taka e lav. vo pravo si. ama isto znam ima siptari sto ne se kako drugite, ama i toa e duri mal broj.
lav
quote:
Originally posted by dejan
lele ova ubav toi na baba mora da mi se smeni:p taka e lav. vo pravo si. ama isto znam ima siptari sto ne se kako drugite, ama i toa e duri mal broj.
Секако дека има шќиптари и од друг маштаб односно современо воспитани.Во секое жито има кукол ..вели Македонската мудрост и Јас во потполност се сложувам со тоа. Но само ПОРАДИ своето генетски вградено чуство за НАСТАП во ЧОПОР им се губат сите позитивни одлики здобиени со друг тип на образование надвор од нивниот круг на соплеменици. Со други зборови кога се ЗАДНО делуваат како ТОЛПА=ЧОПОР , а секој одвоено и можат да поминат низ некој тест за цивилизирани луѓе. Не за бадијала НАСЕКАДЕ низ СВЕТОТ се НАРКО-дилери и КРИМИНАЛЦИ и секако ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
AaaAa Aj poleka so Dejan vie. taka doma vie, kaj i na gosti da idete od prvpat skokate? :) so usul malku so dejan:)))) A lav-ce de ziti sve bar eden validen dokaz za ovaa poslednata ti recenica....Albanci so najvisok procent na Kriminalci... i Zatvorenici? Od pod koj jastug infoto?:)))))))
f9 Повреда на слободата на определување на избирачите Член 160 (1) Тој којшто со употреба на сила, сериозна закана, измама или на друг начин ќе присили или ќе спречи друг да го врши, да не го врши или да го врши избирачкото право во определена смисла, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. Gi pregleduvav kaznive i navistina se smeshni.Mislam mandatot trae 4 godini,a kaznive po 1?
Snake Bite Vo Strumica pred izbirackite mesta stojat aktivisti na SDSM vraboteni vo drzavnata administracija i pravat spisoci koj izleguvava da glasa.kablovskata televizija beshe isklucena okolu 1 cas za vreme na vestite,a na kablovska se 95% od graganote.
Snake Bite ...pak ja isklucija kablovskata televizija!
Snake Bite Vo kontakt sum so nekolku luge aktivni za referendumot...po razgovorite so glasackoto koe ne izleglo da glasa,odgovorot bil "malku pokasno".Koga ke se stemni se ocekuva reka od luge kon glasackite mesta
f9 07.11.2004 Прес конференција 14:00ч Според досегашните информации од нашите набљудувачи, како и од јавувањето на граѓаните на бесплатната телефонска линија 080 080 080, регистрирани се неправилности од типот: ненавремено отворање на избирачките места, дислоцирање на избирачки места, прекини во гласањето и отворено агитирање. Набљудувачите на МОСТ, до централната канцеларија дојавија дека 4 гласачки места воопшто не се отворени, а на 19 гласачки места изјаснувањето е започнато со задоцнување. Прецизно по избирачки места, набљудувачите на МОСТ ги регистрираа следните неправилности: 1119 и 1128- Отља, Куманово- Избирачкото место било отворено, но по наредба на претседателот на месната заедница ИМ подоцна е затворено. 0413- Гостивар- Направена е промена на избирачкото место,заради тоа што сопстевникот на приватниот објект каде што до сега се гласало не дозволил ИО да влезе и да го спроведе гласањето. 1491- Мало Мреморани, Крушево- имало прекин на гласањето од 45 минути, поради расправии на претседателот и членовите на ИО. По овој прекин гласањето е продолжено. 1597- с. Дамјан, Радовиш- набљудувачот на МОСТ е замолен да ја напушти просторијата каде што се одвивало гласањето. Мобилниот тим на МОСТ го посетил веднаш избирачкото место при што е констаститрано дека во кутијата имало многу повеќе ливчиња од претходно. 0745- Кичево- Прекинато е гласањето поради тепачка на членовите на ИО, по што на увид биле повикани членови од ОИК и полицијата, по што гласањето продолжило. 2266- Штип- Забележано е отворено агитирање пред избирачкото место. Одзивот на гласачите до 14 частот, според PVT програмата што ја работи МОСТ е 12,2 %.
Strelec Претседателски избори 2004 (1 круг) - 14 април 15:00 часот - Одзивот на гласачите: 26,3 проценти! 19:00 часот - Конечно гласале 55,14 проценти! Претседателски избори 2004 (2 круг) - 28 април 15:00 часот - Одзивот на гласачите: 34,46 проценти! 19:00 часот - Конечно гласале 53,84 проценти! Референдум 2004 - 7 ноември 14:00 часот - Одзивот на гласачите: 12,2 проценти! 19:00 часот - Конечно гласале хх,хх проценти! Се’ помалку и помалку надеж!
OooOo
quote:
Originally posted by Snake Bite
Vo Strumica pred izbirackite mesta stojat aktivisti na SDSM vraboteni vo drzavnata administracija i pravat spisoci koj izleguvava da glasa.
Ova e bezvrska, ako vladata saka da vidi koj izleogl da glasa, toa mozhe da go vidi vo glasachkite spisoci.
Snake Bite
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Snake Bite
Vo Strumica pred izbirackite mesta stojat aktivisti na SDSM vraboteni vo drzavnata administracija i pravat spisoci koj izleguvava da glasa.
Ova e bezvrska, ako vladata saka da vidi koj izleogl da glasa, toa mozhe da go vidi vo glasachkite spisoci.
Ne e bash bez vrska koga glasacite ke cujat deka nekoj pravi spisoci,nema da izlezat da glasat...neli oooooooo?[:0]
Snake Bite Strelec od kade ti se informaciite?SITEL veli poveke...
OooOo Znaejkji deka vladata gi ima tie informacii posle glasanjeto, koja e razlikata dali kje te zapishat pred ili posle? Takvi informacii samo shirat panika megju narodot.
Snake Bite
quote:
Originally posted by OooOo
Znaejkji deka vladata gi ima tie informacii posle glasanjeto, koja e razlikata dali kje te zapishat pred ili posle? Takvi informacii samo shirat panika megju narodot.
Pa toa mi beshe i zborot,no te razbrav.
OooOo
quote:
Originally posted by Snake Bite
Strelec od kade ti se informaciite?SITEL veli poveke...
jas gledam na http://www.dik.mk/ od vreme na vreme, ali mnogu im e spora stranata, a i kasnat so informacii.
Snake Bite Kako se gi slusham vestite na tv izgleda deka DIK namerno koci so informaciite.
cile
quote:
By Dejan samo 150 000 vo Skopje cile? ili cela Makedonija?
Vo cela Makedonija..!!!
Snake Bite Ne sum bash siguren dali dobro vidov na TV ,ama mislam deka na glasanje izleze i Liljana Popovska Podpretsedatel na Sobranie
Snake Bite Eeeej!Ke mi cestita li nekoj deka sum taze clen? p.s....morashe li so zvezda da me nakitite,nemashe li nekoe lavce,a administratori?
ozonce Stanav denes u 12,30 minuti i pushtam vesti i MTv vika 4 %, sitel vika mnogu poveke, A1 neshto izmegu, me zabole glava i ispadnav da glasam. Sega na tie podatoci koi gi davaat mediumite i DIK dojadete +1
Strelec
quote:
Originally posted by Snake Bite
Strelec od kade ti se informaciite?SITEL veli poveke...
Информациите ми се од МИА, а таа се повикува на информации добиени од ДИК и од ’Мост’! http://www.mia.com.mk/mak/registered/newslist_reg.asp
f9 Odzivot spored Vmro-Dpmne do 15 chasot bil megu 20 i 30 %
MK Lion So what percent has voted so far? Anyone want to fill in the english speaking maks?
f9 15 chasot-koordinativnoto telo=31%
OooOo ushte pomalku od 2 saati ostanuvaat.
MK Lion It doesnt look like its going to pass
jamajka toa e tajna rabota...
Strelec Никаде не се вели дека е тајна дали некој бил на гласање или не... Јас не реков да кажат луѓето како гласале, туку само да ни се ’пофалат’ дека биле на гласање!:)
Sotir Deneska e golem den za Republika Makedonija. Gospod neka ni ja cuva.
dejan Koga ke se doznae sto narodot odlucil?
Snake Bite Zamilete...ulicite se prazni niz Strumica...gradot se pretvoril vo grobnica od horor filmovite...vremeto e oblacno. Se poveke se plasham deka ova nema da uspee...daj boze da gresham.
Strelec Првични резултати од ДИК за одзивот на референдумот: Берово - 5,52% Крива Паланка - 2,22% Битола - 4,80% Куманово - 2,79% Македонски Брод - 5,44% Неготино - 4,09% Валандово - 2,70% Охрид - 4,55% Виница - 2,18% Прилеп - 5,02% Гевгелија - 3,69% Пробиштип - 3,20% Дебар - 0,08% Радовиш - 4,14% Делчево - 3,02% Ресен - 3,54% Демир Хисар - 4,96% Свети Николе - 4,53% Кавадарци - 3,46% Струга - 5,33% Кичево - 5,01% Струмица - 4,27% Кочани - 2,29% Тетово - 3,08% Кратово - 5,96% Велес - 5,26% Штип - 3,85% Карпош - 5,65% Центар - 6,11% Гази Баба - 4,56% Чаир - 3,86% Кисела Вода - 6,23% Вкупно: 4,3%
Snake Bite Rano e ushte...
Strelec Претседателски избори 2004 - 14 април 10:00 часот - Одзивот на гласачите: 5,18 проценти! 19:00 часот - Конечно гласале 55,14 проценти! Референдум 2004 - 7 ноември 10:00 часот - Одзивот на гласачите: 4,32 проценти! 19:00 часот - Конечно гласале хх,хх проценти!
dejan dali e rano za de se molam na gospod:p *crosses fingers*
f9 АКРЕДИТИРАНИ НАБЉУДУВАЧИ НА ДОМАШНИ И МЕЃУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ 2004 година 1. ОБСЕ 31 набљудувачи + (26 преведувачи) 2. ОДИХР 183 набљудувачи + (123 преведувачи) 3. ИФЕС 09 набљудувачи 4. Мониторинг мисија на ЕУ 30 набљудувачи + (26 преведувачи) 5. МОСТ 3.701 набљудувачи 6. Светски македонски конгрес 6.111 набљудувачи 7. Здружение на граѓаните за почитување на прописите 63 набљудувачи 8. Гординија невладина организација Гевгелија 46 набљудувачи 9. Коалиција граѓани за граѓани 274 набљудувачи 10. Амбасада на САД 50 набљудувачи + (39 преведувачи) 11. Парламентарно собрание на Советот на Европа 3 набљудувачи 12. Младинска алијанса - Тетово 50 набљудувачи 13. Британски хелскиншки комитет 6 набљудувачи 14. Факултет за општествени науки 57 студенти набљудувачи ВКУПНО: набљудувачи: 10.614 + преведувачи: 214 = 10.828
cile Jas samo sto se vrativ od glasanje se si e ok nema problem.Sega slusnav na televizija do 13:00 izlegle okolu 150 000 glasaci.
f9 ЦЕНТАР 1823 -6.11 % ГАЗИ БАБА 3078 -4.56 % ЧАИР 2173 -3.86 % КИСЕЛА ВОДА 3546 -6.23 % БИТОЛА 2733 -4.8% ОХРИД 2371 -4.55 % СТРУГА 1739 -5.33 % КИЧЕВО 1265 -5.01 % Ако се познава денот по утрото,Скопје и Југозападна Македонија имаат скоро двојно повеке проценти на одзив од Источна Македонија.
dejan samo 150 000 vo Skopje cile? ili cela Makedonija? i do 1 saat! ajde bre, okulu 150 000 ljude ima vo kisela voda! do kolku ke traa glasanjeto?
f9 Do kolku i da trae ,e veke propadnata rabota.Dvojno poslabiot odziv vo Istochna Makedonija odzema 1/4 od vkupniot broj i ako na ova mu se dodadat onie % koj iskalkulirale deka izbiraat pomegu priznavanjeto na imeto od edna strana i ovaa teritorijalna podelba od druga proizleguva deka ke ima maksimum nekade okolu polovina milion glasachi od koj 75 % bi glasale so za.
cile bogami pocna straF da me Faka !!!!!!!!! Ajde bre iskacajte da glasate [}:)][}:)][}:)]
f9 DIK-do 16 chasot odzivot 15%
Snake Bite 33-35% Ni reka od narod,ni ljandra,ne uspea ova gotovo e...dzabe e se...
Christian http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/3989605.stm vie velat deka referendumot ne uspeal[:(]
dzadzev Еххх ... џабе ни беше се [:(] Овци сме сите македонци ... се задоволуваме со трошки (признавањето на името од страна на САД) ... џабе името кога ќе се подели Македонија [:(][:(!]
Makjedok Kaj ke bide samo granicata? Od denes vremeto raboti zabrzano protiv nas. Sega ke se odseluvaat uste poveke Makedonci od zapadna Makedonija. Ova e od statisticki zavod na Makedonija. Strasno izgleda. [img]http://tinypic.com/kawx5[/img]
dejan [:(]!!!!!!!!! kolku mi e krivo!!!!!!! i sto sega?! site makedonci ke morat da ucat albanski?! za zhal ova,mnogu mi e zhal!! http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=39202 znaci tie 20 000 bile site albanci? pa ne e ni cudno sto mal broj od niv iskocile, znaele deka nema da ni uspee! zad nemoze da se napravi drug referendum?! mora nesto drugo da se napravi!
tigar kratko i jasno, do deka ne se zemat kalasnikovite u raka pak vo Makedonija ke bide loso i poloso. za nekoj pameten sto ke kaze vidi go toj pameten od stranstvo pisuva za kalasnikovi, ovde sum skoro dojden, bev dole koga bese vojnata a i tatkomi bese u tetovo koga bese najzesko, taka da znam sve e i kako e.
Thief Ништо нема да се случи и никаквио црни и мрачни сценарија не заговарајте. Како до вчера, така и од утре... Нема опасност на краткорочен план, а на долгорочен сите ќе бидеме во големото европско семејство на народите и овие разграничувања ќе бидат смешни. Да не се разбереме погрешно: и јас бев за референдумот од проста причина што предлогот беше политички Бит Пазар и оргијарење и воден само од етнички мотиви, но, сепак, иднината на една сериозна држава не смее да зависи од една териотријална организација.
Makjedok
quote:
Originally posted by Thief
Ништо нема да се случи и никаквио црни и мрачни сценарија не заговарајте. Како до вчера, така и од утре... Нема опасност на краткорочен план, а на долгорочен сите ќе бидеме во големото европско семејство на народите и овие разграничувања ќе бидат смешни. Да не се разбереме погрешно: и јас бев за референдумот од проста причина што предлогот беше политички Бит Пазар и оргијарење и воден само од етнички мотиви, но, сепак, иднината на една сериозна држава не смее да зависи од една териотријална организација.
Prvo drzavata ne ni e seriozna, a vtoro me zabole za nea i taka ne ja custvuvam veke za moja. Mene idninata na makedonskiot narod me zagrizuva, zosto takva drzava mu ja kroji.
Strelec
quote:
Originally posted by tigar
kratko i jasno, do deka ne se zemat kalasnikovite u raka pak vo Makedonija ke bide loso i poloso.
tigar, биди внимателен во иднина и воздржи се од вакви муабети!
dejan daj boze da e taka theif!!! ama utre.....vo zapadna makedonija ke se zbori albanski jazik poveke, i vo skopje duri!!!! kaj go ima toa?!!! ako bese ovaka vo srbija, cel narod bi iskocel!!! isto vo grcija! zamisli vo atina da se zbori albanski jazik! ama toa nikogas nema da bidne! bas mi e zhal. a sega koga ludaci ali ahmeti, i drugi politicari kako on, ako ke pocnat drugo vojna, sto ke im bide razlokot?! ke mora nesto drugo da bide, deka eve dobiele sto sakale!!!! moze ke napravat kako vo kosovo, bozem 3 deca se udavile. ajde nie makedonci slavivme za imeto, sega albancite se na red da slavat za ne uspeshen referendum, a i vladata isto so niv! kade se NATO sega i EU da ni kazat, eve kandadit na EU stanete ili NATO........da gi pluknjam vo faca, oni i vladata.
f9 Луге,за жал на сите оние врз кои оваа децентрализација ке се натовари-ма треба јасно да се каже. Опозиција која врши амортизација на незадоволство и не е опозиција-туку чувар на власта.Со референдумот легално се изиграни граганите кој се директно погодени.Што има да гласа за ова оној кој живее во Кочани,кога тоа него не го погодува. Вистински засегнатите и кој со повелбите за локална самоуправа кој оваа држава ги ратификувала се изиграни со референдум на државно ниво како да се однесуваат овие промени насекаде.Со референдумот само му се даде легитимитет на централната власт да го воспостави законот со присилни мерки. Прашањето е кој тоа ја одржува владата со ваква политика во опозицијата.Која е таа петта колона во опозицијата ?
f9 Konechni rezultati za odzivot od 19 chasot DIK. Vkupno zapishani-Glasale 01 БЕРОВО 16201-5463 02 БИТОЛА 87699-30478 03 МАКЕДОНСКИ БРОД 5960-1867 04 ВАЛАНДОВО 9933-2949 05 ВИНИЦА 16814-5277 06 ГЕВГЕЛИЈА 29051-8269 07 ГОСТИВАР 113174-3851 08 ДЕБАР 20985-165 09 ДЕЛЧЕВО 21495 21495 5600 10 ДЕМИР ХИСАР 8412-2958 11 КАВАДАРЦИ 35404-12395 12 КИЧЕВО 33785-9969 13 КОЧАНИ 41857-11111 14 КРАТОВО 11757-3958 15 КРИВА ПАЛАНКА 20830-4306 16 КРУШЕВО 19058-4170 17 КУМАНОВО 107864-20566 18 НЕГОТИНО 18946 - 6672 19 ОХРИД 57406 - 20988 20 ПРИЛЕП 84183 - 23728 21 ПРОБИШТИП 13348 - 3393 22 РАДОВИШ 25251 - 8166 23 РЕСЕН 18174 -3513 24 СВЕТИ НИКОЛЕ 17345 - 6036 25 СТРУГА 54770 - 16289 26 СТРУМИЦА 79772 - 25084 27 ТЕТОВО 155107 - 8202 28 ВЕЛЕС 78488 - 19095 29 ШТИП 44567 - 13300 30 КАРПОШ 77306 - 21661 31 ЦЕНТАР 75682 - 18626 32 ГАЗИ БАБА 67531 - 25280 33 ЧАИР 113751 - 33893 34 КИСЕЛА ВОДА 127630 - 48924
трендафил Сега треба да очекуваме конечно власта да и се посвети на економијата. По следното оправдување зошто уште не го прави тоа, локалните избори, ќе видиме кое ново оправдување ќе го измислат. Тие што очекуваат брзо влегување во НАТО и ЕУ, ќе видат дека власта научила што и како да ветува од нив. За жал пропуштивме шанса да и дадеме лекција и на оваа и на сите идни власти дека треба да го слушаат народот. Ова под услов да беа точни сите (баш сите) анкети, од кои најповолната за власта беше со одзив од САМО 54%. Власта доби порака дека на народот му е убаво. На малцинството (мислам политичко, бидејќи етничките малцинства се во политичко мнозинство) што не му е убаво најдобро ќе биде да си замине од државата. Во свој и во интерес на другите. За да не ги вознемирува власта и мнозинството среќни граѓани.
f9 EDNO GRUPIRANJE ... So najgolem odziv= Охрид 57.406 20.988 36,56% Прилеп 84.183 23.728 36,48% Скопје - Гази Баба 67.531 25.280 37,43% Скопје - Кисела Вода 127.630 48.924 39,72% ------------------------------------------- Zasegnatite= Кичево 33.785 9.969 29,51% Струга 54.770 16.289 29,74% ------------------------------------------- Otrpnatite= Гостивар 113.174 3.851 3,40% Тетово 155.107 8.202 5,29% ------------------------------------------ Skopje vo delba= Скопје - Карпош 77.306 21.661 28,02% Скопје - Центар 75.682 18.626 24,61% Скопје - Чаир 113.751 33.893 29,80% -------------------------------------------- Patuvanje vo idninata- Дебар 20.985 165 0,79% --------------------------------------------- Najrevnosna opshtina spored vlasta= Ресен 18.174 3.513 19,33% --------------------------------------------- Srceto junachko= Крушево 19.058 4.170 21,88% ---------------------------------------------- Imalo i tamu koj da glasa= Куманово 107.864 20.566 19,07%
dejan sto ti znaci ova f9? znaete li deka mnogu deca tuka vo avstralija sto sum gi zapoznal, sto porasnale tuka, i ke otidat vo makedonija da vidat kako e, i sekogas koga ke prasam 'kade ti e najubavo, tuka(avstralija) ili makedonija?' oni odma Makedonija! ama za zhal.....neznam dali ke bide taka sega. nemoze pak da ima referendum?! mora nesto da se napravi!!! videv na televizija tuka na nekoi poseben kanal za nadvoresni raboti. i referendumot pokazale.....i nekoi albanec kazuvase nesto sto ne e vazno, od tetovo. i posle nekoi ke mi kaze deka albancite na sakat da se otcepuvat!!! ako taka bese, sto ne glasale ZA Makedonija? mnogu zhalno ova e.....
darkjesus moram da se slozam so Thief zosto celo vreme mrcite za nekoj crni scenarija. vo edna shvajcarija ucat 3 jazici zarem za nas ke e problem ako naucime 1 plus. setete se na onaa latinskata. i uste pomilo mi e ko ke vidam deka ohrigani izlegle najmnogu:) a onie od istokot kaj se da gi vidam! tolku brzo ja otpisaa zapadna makedonija! e ke gi vidam letovo ko ke mi dojdat ohrid site so stap ke gi tepam:))
dejan ne ni cudno zasto ne uspeelo referendumot! http://www.utrinskivesnik.com.mk/default.asp?pBroj=1621&stID=25243&pR=2 dali narodot se plasese? dali mislile deka drugo vojna ke ima ako referendumot ke uspee? Zasto?! Mora da ima razlok!!!!
Snake Bite
quote:
Originally posted by Thief
Ништо нема да се случи и никаквио црни и мрачни сценарија не заговарајте. Како до вчера, така и од утре... Нема опасност на краткорочен план, а на долгорочен сите ќе бидеме во големото европско семејство на народите и овие разграничувања ќе бидат смешни. Да не се разбереме погрешно: и јас бев за референдумот од проста причина што предлогот беше политички Бит Пазар и оргијарење и воден само од етнички мотиви, но, сепак, иднината на една сериозна држава не смее да зависи од една териотријална организација.
Thiev Se toa sto go pisuvash e tocno,no dali za toa imaat svest albancite,koi seuste ziveat semejni pleminja imaat golemi verski ogranicuvanja i imaat golemi verski razliki od nas,dali mislish deka se zreli za vakva lokalna samouprava?Zamislete samo koga eden takov albanec ke stane gradonacalnik,kako toj ke ja komanduva policijata,zdravstvoto,obrazovanieto i sto e najzalno retko koj veke albanec ne e tezok nacionalist...site znaeme deka albanskite kriminalci se idoli kaj nivniot narod,sto ke se sluci koga takvi idoli ke zavladeat so nekoja opstina,koj ke ja komanduva policijataobrazovanieto itn.Ostajte tie raboti deka ke e podobro,da ke bide podobro no vo idealni uslovi,koga ke go nema se ona gorenavedenoto.Seuste nema generacii vospitani na nasive prostori za takov vid na demokratija.Za toa treba vreme.
darkjesus ona sto bese slucaj do pred nekoe vreme da imaat po 10+ deca od den na den se menuva i onie kultiviranite veke si imaat 1-2. ama ako razmislite od druga strana so neuspehot udrivme dve muvi:) prvo grcija - imeno SAD posle dolgo vreme investiranje vo nea konecno i udri shlakanica i kako sto trgnala rabotava ke si go dobieme imeto naza, a od druga strana im se ispolnija zelbite na EU pederite da ne uspee referendumot so shto navodno bi bile pro evropski orientirani. znaci vo idnina treba da dobieme silna podrshka i od nivna strana sto znaci grcija bi dobila uste eden noz vo grb a kaj nas konecno ke mozat rabotite da trgnat na podobro
lav
quote:
Originally posted by Thief
Ништо нема да се случи и никаквио црни и мрачни сценарија не заговарајте. Како до вчера, така и од утре... Нема опасност на краткорочен план, а на долгорочен сите ќе бидеме во големото европско семејство на народите и овие разграничувања ќе бидат смешни. Да не се разбереме погрешно: и јас бев за референдумот од проста причина што предлогот беше политички Бит Пазар и оргијарење и воден само од етнички мотиви, но, сепак, иднината на една сериозна држава не смее да зависи од една териотријална организација.
Не заборави дека во меѓувреме : BIG BROTHER is watching you ...и другите-де , разбира се. http://www.liferesearchuniversal.com/orwell.html http://www.ucl.ac.uk/Library/special-coll/orwell.htm
Pro Patria 2 so ovci i so kozi drzava ne se prajt zalosno e so samo Vevcani imase okolu 65 % izlezeni,vo site drugi mesta bese pod 40 %.Ziva sramota sme.USA ni dade lizavce(priznavanjeto na ustavnoto ime) i nie kako bebinja prestanavme da se bunime(ne glasavme na referendumot),SRAMOTA. pa dobro be vo Bitola,Ohrid,Prilep,I.Makedonija kade sto se Makedoncite vo apsolutno mnozinstvo trebase da izlezat barem 75 % od glasacite.E sega ke imame drzava so ime,a vnatre etnicki podeleni.Sega siptarive se prosirija vo Struga,Kicevo,Skopje.Za 5-10 godini ke se prosirat vo Ohrid,Bitola,Prilep...i posle zbogum Makedonijo!!! Poraka do Makedoncite so ne izlegoa:za 5-10 godini vasite deca,vnuci ke ucat siptarski,e togas ke se pokaete za ova so go naprajvte vcera.ama kasno ke e... i edno znajte:nikogas nema da zivejte vo mir so siptarite,tie koga se vo malcinstvo se prijateli,a vo mnozinstvo se agresivni i sakaat da ziveat vo etnicki cista teritorija.Nemojte da mislite deka ste vo Bitola,Prilep ili I.Makedonija i ste sigurni. barem mene(i na onie 500 000 Makedonci) mi e cista sovesta. od vcera Makedonija e klinicki mrtva
трендафил За да утврдиме дали изборите беа чесни, треба да се запрашаме дали во предизборната кампања: 1. Сите учесници (власта и здружената опозиција со граѓанските здруженија) имаа еднаков пристап кон медиумите 2. имаше ли заплашувања (општи и поединечни) 3. имаше ли кршење на изборниот молк и 4. имаше ли грешки во спроведувањето на изборите. Мојот одговор на сите овие прашања е ДА и повеќе од тоа. 1. На страна на власта учествуваа и странци, а државните функционери (вклучувајќи го и претседателот кој наводно е на сите граѓани) ја користеа секоја можност за неплатена политичка пропаганда. Дури и секој странец, тука или дома, вршеше пропаганда. Нешто што ниту во Белорусија го немаше. Таму барем странци не се мешаа на страната на Лукашенко. За разлика од кај нас се мешаа на другата страна, таа страна загуби, па тамошниот референдум беше прогласен за недемократски. 2. Бучко не плашеше со војна, па Бране рече дека нема да има војна. Странците заедно со нашите не плашеа дека ако пројде референдумот нема да влеземе во ЕУ и НАТО. Колку години треба да поминат, а да не бидеме членка на ЕУ, па сите што поверувале во ова да си признаат на себе дека биле наивни. 5 години, 10... 3. Прославата на признавањето на уставното име со државниот врв во првите редови беше најдрастичен пример за кршење на молкот. Бо организација на невладините кои би требало да се борат против вакви појави. Кога ги спомнав НВО-ата нејасно ми е и како ниту едно не се побуни на повикот на бојкот од страна на власта (што значеше кој ќе гласа е против нас). Наместо да се борат секој поединец да се изјасни. 4. Иако повеќе неправилности беа во деловите од земјата каде што сопственото мислење е непозната работа, туку се следат лидерите, па тоа не влијаеше битно на вкупниот резултат, факт е дека многу гласачки места не беа отворени. Ако нашиот референдум инициран од граѓаните го споредам со тој во Белорусија (што му овозможи на Лукашенко трет претседателски мандат) инициран од власта), разликите се во тоа што иницијаторите се различни и земјите од западната демократија се во двата случаја против нив (кај нас против опозиционерите, таму против власта). Спроведувањето на референдумот е исто. Оценките различни. Према тоа која страна ја подржува западот. П.С.: Имаше и лажење. Васил Топурковски во 1998 вети 1 милијарда, а од Тајван добивме 280 милиона долари. (Исполни 28%). Сега вети 1 милион гласови, конечните резултатите не се познати но не се под 410.000 (значи исполни мајмалку 41%). И тој, кој често пати е прогласуван за „најголем лажго“ има доста висок коефициент на чесност. Да ја спомнам ли Радмила Шеќеринска од другата страна, што рече дека ако не се собереа 150.000 потписи, власта сама во собранието ќе изгласала истиот да се одржи. Да верувам дека би свикале референдум за да апстинираат на него? Претседателот на сите граѓани исто така не гласаше, ниту ЗА ниту ПРОТИВ. Познато ли му е на некој во некоја друга држава претседателот да не излезе да гласа на референдум. Според резултатот (бидејќи Бучковски се заблагодари на тие 1,25 милиона гласачи што со апстиненција ја подржаа владата) не гледам зошто власта толку се исплаши од референдумот. Или таа самата знае колку демократска сила има употребено за резултатот да биде ваков каков што е. Сепак, јас сум малку разочаран и од моите сонародници. Ако во 2001 бегаа од облекувањето бранителска униформа, сега бегаа од гласачките ливчиња. Ако тогаш не сакаа да загинат за Љубчо или Бранко, зошто сега му ја пропуштија својата победа на ДУИ со партнерите.
darkjesus trendafil prashanjeto na referendumot ne trebase da e politicko i so politicka pozadina. a kaj nas se sozdade bash takva atmosfera. pa sekoj den go gledavme i slushavme gospodinot meko R so negoviot nov prijatel KRMAKOT i nashiot ex minister za vnatreshni raboti Palve. siguren sum deka eden dobar del gragani ne izlegoja na referendum tokmu poradi politiziranjeto na istiot
dejan koi znaese deka nesto kaj nas vo makedonija mozese nesto ovakvo da ni bidne......albanci vo vlasta.....a sega albanci ke 'vodat' vo tetovo, gostivar, struga, i malku vo Skopje...posle Kicevo e na red.....dali moze pak referendum svetskiot makedonski kongres da napravi?! me sekira ova mnogu!
ViennaBoy Referendumot ne uspea(kako i so se pretpostavuvase), a zivotot vo Makedonija tece ponatamu. Da ne zaboravime deka so noviot zakon se revidiraat opstinskite granici vnatre vo drzavata, a ne se revidira drzavnata granica so Albanija(iako nekoji zhedni za vlast politicari uporno toa go plasiraa vo javnosta).
f9 Dudlaj,dudlaj...ne mi se veruva deka e zaradi malograganstvo.Jasna e rabotava,-na site im e strav da ne se predomislel Bush ako mu go srshevme merakot.I na dobro delo nashiot narod (nevidel ajr do sega),vraka so doverba na slepo. Psihologijata e taa,a koj ke e krajniot rezultat ke vidat vnucite i pravnucite.
Divider Eden prijatel od Skopje mi kaza deka na semejstvoto na negovata zena im bilo zabraneto da izlezat na referendum. Ne da glasaat za referendum ili protiv, da ne izlezat voopsto inaku ke bil izbrkan od rabota (tatkoto na zena mu). Ne sakale da dozvolat izleguvanje i na onie koi mozebi bi glasale protiv, za da ne se dade legitimitet so brojkata na izlezeni lica. Demokratska drzava, neli?? Demokratska vlas?? Demokratski uslovi za ziveenje. pa vo komunizmot barem ti bese odnapred jasno. Tuka, sekoj mafta i laze. Sramota. P.S. Jas isprativ sve sto znaev (plus cela moja familija na glasanje za referendumot), steta sto ne sum tamu!
Pro Patria 2 epa vidi vaka brate:mozda sega ke si gi zadrzat rabotnite mesta(deka ne izlegoa na referendumot),ama za 5-10 g. sigurno ke gi izgubat zatoa sto ke mora da se vrabotat siptari. vcera se bese vo nasi race.imat narodi vo afrika so pogolema nacionalna svest od nas(ama sporedbata so afrika e navreda za narodite tamu). p.s.evo kaj i da e za 2-3 godini ke sme vo NATO i EU,kako nagrada sekako(ova e za onie so ne izlegoa,da si se "tesat")
Divider
quote:
Originally posted by Pro Patria 2
epa vidi vaka brate:mozda sega ke si gi zadrzat rabotnite mesta(deka ne izlegoa na referendumot),ama za 5-10 g. sigurno ke gi izgubat zatoa sto ke mora da se vrabotat siptari. vcera se bese vo nasi race.imat narodi vo afrika so pogolema nacionalna svest od nas(ama sporedbata so afrika e navreda za narodite tamu). p.s.evo kaj i da e za 2-3 godini ke sme vo NATO i EU,kako nagrada sekako(ova e za onie so ne izlegoa,da si se "tesat")
Nikoj ne kaza deka ne otidoa da glasaat, jas samo gi zedov kako primer kako vlasta se obiduvase da go supresira narodot i narodnoto mislenje. Eden od nacinite na SeDeSe da manipuliraat so Makedonija. Onie bea i si ja izvrsija ne smao gragjanskata tuklu i patriotskata dolznost i glasaa ZA referendumot da uspee. Dali ke leta od rabota covekot, doprva ke vidam. Ako gi zibrkaat, ke pisam. Pozdrav.
Divider NATO i EU kaj i da e ke se raspadnat, a ako ne se raspadnat za dve-tri godono, togas stom nie ke vlezeme. So nas, ovakvi, hehehe, daleku ke dotera Evropa. Samo Branko da im go pustime i posle ke se smeeme. Ke gi resi. Dole vlada, dole opozicija, da zivee Makedonija i Mkaedoncite.
Pro Patria 2 hahaha vo pravo si,samo da vlezime vo EU parce ke gi naprajme,kako crvi ke gi izejme pozdrav
dzadzev Им го честитам успехот на сите 73,76 проценти од гласачите кои решија да го послушаат советот да останат дома и да не излезат на референдум. Се надевам дека нема многу да чекаат до следното упатство кое - ако се оди по планот - би требало да гласи: 'Наведнете ги газињата и глејте си работа'. Ветувам дека кога ќе дојде тоа време ќе бидам тука и со огромно задоволство ќе го следам спроведувањето на тоа упатство и на надлежните органи ќе им укажувам на евентуалните неправилности во процесот. Исто така, на сељаците од Кондово им го честитам влегувањето во Скопје. На нашите нови сограѓани им посакувам топло добредојде со мал совет: кога ќе наидете на раскрница, ако е зелено продолжете, ако е црвено - застанете. Така функционира семафорот, јеби га, не е тоа ништо лично против вас. Енивеј, референдумот пропадна. Со тоа е отстранета најголемата пречка кон интеграцијата на Македонија во Европа и НАТО! Веќе ништо не стои на нашиот пат, пичиме триста на саат кон Европа! А сега свртете се околу себе, разгледајте малку и признајте си пред себе: нели е стварно така?!!! мало нас је ал' смо говна, Трендо Превземено од [url="www.on.net.mk"]On.net[/url]
AaaAa
quote:
Originally posted by darkjesus
moram da se slozam so Thief zosto celo vreme mrcite za nekoj crni scenarija. vo edna shvajcarija ucat 3 jazici zarem za nas ke e problem ako naucime 1 plus. setete se na onaa latinskata. i uste pomilo mi e ko ke vidam deka ohrigani izlegle najmnogu:) a onie od istokot kaj se da gi vidam! tolku brzo ja otpisaa zapadna makedonija! e ke gi vidam letovo ko ke mi dojdat ohrid site so stap ke gi tepam:))
koj ve trkala... 150 denari pijacka... ako vi e [:D][:D][:D]
darkjesus e deca neznam dali vie ne gledate podaleku od vashite nosevi ili mene diopterov mi e mnogu jak:) ama kaj so gi slusham onie serkovcite LjuBco, Andov, Cile, G`ruevski i kompanija kako zboruvaat bzvz se pojke i pojke gledam deka prajte copy/paste od niv, i ne mi e jasno zosto:) i dobro be ako tie mislat deka ovaa vlasta ni sprema samo crni scenarija zarem i vie treba da go mislite istoto:) fakt e deka branko uspea da izdejstvuva priznavaanje na ustavnoto ime na mkd:) isto taka EU pederite sega ke zastanat na nasha strana ej pa podobro od ova vo momentov i ne mozese da ni se desi da bidime barem na moment REALNI iako sme vo virtuelniot svet:). i ako razimirame ova pogore znaci konecno zastanavme na nekoj dobar pat koj ke ne odnesi vo vistinska nasoka! 'a ako ne! e togash sami ke si go izgradime nashiot vistinski pat, taka bilo niz vekovi taka ke e i vo idnina' AaaAa.. za tebe kukle edno prashanje:) Dali znaes zosto svinjite vo ohrid se poskapi od onie vo ostanatite gradovi vo makedonija? .. za da ne se macis eve ti odgovor[:)] zosto se rasteni so pogled na ezero [:D][:D][:D]
intel
quote:
Originally posted by darkjesus
e deca neznam dali vie ne gledate podaleku od vashite nosevi ili mene diopterov mi e mnogu jak:) ama kaj so gi slusham onie serkovcite LjuBco, Andov, Cile, G`ruevski i kompanija kako zboruvaat bzvz se pojke i pojke gledam deka prajte copy/paste od niv, i ne mi e jasno zosto:) i dobro be ako tie mislat deka ovaa vlasta ni sprema samo crni scenarija zarem i vie treba da go mislite istoto:) fakt e deka branko uspea da izdejstvuva priznavaanje na ustavnoto ime na mkd:) isto taka EU pederite sega ke zastanat na nasha strana ej pa podobro od ova vo momentov i ne mozese da ni se desi da bidime barem na moment REALNI iako sme vo virtuelniot svet:). i ako razimirame ova pogore znaci konecno zastanavme na nekoj dobar pat koj ke ne odnesi vo vistinska nasoka! 'a ako ne! e togash sami ke si go izgradime nashiot vistinski pat, taka bilo niz vekovi taka ke e i vo idnina' AaaAa.. za tebe kukle edno prashanje:) Dali znaes zosto svinjite vo ohrid se poskapi od onie vo ostanatite gradovi vo makedonija? .. za da ne se macis eve ti odgovor[:)] zosto se rasteni so pogled na ezero [:D][:D][:D]
Поздрави го другар ми ПАНА и кажи му да се јави на рапорт.
AaaAa
quote:
Originally posted by darkjesus
e deca neznam dali vie ne gledate podaleku od vashite nosevi ili mene diopterov mi e mnogu jak:) ama kaj so gi slusham onie serkovcite LjuBco, Andov, Cile, G`ruevski i kompanija kako zboruvaat bzvz se pojke i pojke gledam deka prajte copy/paste od niv, i ne mi e jasno zosto:) i dobro be ako tie mislat deka ovaa vlasta ni sprema samo crni scenarija zarem i vie treba da go mislite istoto:) fakt e deka branko uspea da izdejstvuva priznavaanje na ustavnoto ime na mkd:) isto taka EU pederite sega ke zastanat na nasha strana ej pa podobro od ova vo momentov i ne mozese da ni se desi da bidime barem na moment REALNI iako sme vo virtuelniot svet:). i ako razimirame ova pogore znaci konecno zastanavme na nekoj dobar pat koj ke ne odnesi vo vistinska nasoka! 'a ako ne! e togash sami ke si go izgradime nashiot vistinski pat, taka bilo niz vekovi taka ke e i vo idnina' AaaAa.. za tebe kukle edno prashanje:) Dali znaes zosto svinjite vo ohrid se poskapi od onie vo ostanatite gradovi vo makedonija? .. za da ne se macis eve ti odgovor[:)] zosto se rasteni so pogled na ezero [:D][:D][:D]
komunjaro stara...ne lazi i izcezni od forumot i ti :) kakov branko kakvi bakraci da da ostaevme nie u imigracija (- mene) na takvite shto gi redish ke ve priznaea vas na veligden. p.s. Od juruk na plackovica ne si kupuval svinja izgleda [:)]
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Thief
Ништо нема да се случи и никаквио црни и мрачни сценарија не заговарајте. Како до вчера, така и од утре... Нема опасност на краткорочен план, а на долгорочен сите ќе бидеме во големото европско семејство на народите и овие разграничувања ќе бидат смешни. Да не се разбереме погрешно: и јас бев за референдумот од проста причина што предлогот беше политички Бит Пазар и оргијарење и воден само од етнички мотиви, но, сепак, иднината на една сериозна држава не смее да зависи од една териотријална организација.
Не заборави дека во меѓувреме : BIG BROTHER is watching you ...и другите-де , разбира се. http://www.liferesearchuniversal.com/orwell.html http://www.ucl.ac.uk/Library/special-coll/orwell.htm
Да преведеме....Здраво су ми дома сербер си живују,ТЕТКЕ МИ У СОБУ ЧЕСТО НАВИРУЈУ...здраво живо Зоне...
darkjesus toa sto na poslednite parlamentarni glasav za Dzingo, na pretsedatelskite za Branko, a na referendumot izlegov na glasanje ne me pravi ni poveke ni pomalce komunjar od tebe[:D] od jurucite mozda ne sum kupuval svinja ama sum imal dosta bliski kontakti[:P], ama definitivno ti ja imash kupeno ohridskata svinja cim ja znajs cenata[:D] intel, stavot e licno moj ne baram odobrenie ili kritika i nejkam da bidam staven vo edniot ili drugiot tabor:)
AaaAa
quote:
Originally posted by darkjesus
toa sto na poslednite parlamentarni glasav za Dzingo, na pretsedatelskite za Branko, a na referendumot izlegov na glasanje ne me pravi ni poveke ni pomalce komunjar od tebe[:D] od jurucite mozda ne sum kupuval svinja ama sum imal dosta bliski kontakti[:P], ama definitivno ti ja imash kupeno ohridskata svinja cim ja znajs cenata[:D] intel, stavot e licno moj ne baram odobrenie ili kritika i nejkam da bidam staven vo edniot ili drugiot tabor:)
Vikash u ohrid nekoj dava pari za svinji? Mene ne mi se slucilo toa do sea, jas obicno od doma si gi nosam [:D] a za cena nikad ne prashuvam ako e rasna [:D] a od juruci mobitel si kupil nekad?[:)]
darkjesus ako prodolzime ke ispadni mircanje na forum sto e strogo zabraneto od upravata:) zatoa da se vratime na temata:)
AaaAa
quote:
Originally posted by darkjesus
ako prodolzime ke ispadni mircanje na forum sto e strogo zabraneto od upravata:) zatoa da se vratime na temata:)
da se slozuvam. Iako moze da se izracuna deka e u sklop na tema komunizam aka bratsvo i edinstvo, zemajki u predvid deka trgnavme od zapadna do istocna makedonija i nazad, so propratno zastanuvanje vo nadmorska makedonija i iskomentiravme tri etnicki grupi: istocnjaci, svinji i planinci:))) shto vo nasava drzava i te kako moze da bide politicka tema na razgovor. Ali aj u pravo si ja utnavme temata...me se isprasta
Snake Bite Imashe edna interesna izjava na Sitel,na prashanjeto zashto izleguvate da glasate odgovorot beshe:Zatoa shto mi branat da izlezam da glasam... Po se izgleda klucen faktor shto ne uspea referendumot beshe stravot kaj graganite.
dejan
quote:
Originally posted by Pro Patria 2
epa vidi vaka brate:mozda sega ke si gi zadrzat rabotnite mesta(deka ne izlegoa na referendumot),ama za 5-10 g. sigurno ke gi izgubat zatoa sto ke mora da se vrabotat siptari.
pa siptari veke imat mnogu raboti. na majkami sestra bese negde za baranje rabota, i na shalterite sve siptari. sve imat sto oni sakale, posle srusenje crkvi i ubivanje ljude, dobile premnogu od sto imale pret toa. se prasuvam. madzarite vo vojvodina, nemat mnogu respekt od srbija, kako sto znam. a oni ne pocnuvat vojni, ne srusat crkvi, zborat so majchinskata zemja. a zasto drugo e vo balkan? (Makedonija i Srbija.
concrete Dejan, ubavo detence na baba , aj ne ja srami baba ti , ne prasuvaj gluposti !!!! I sto si mesas babi i zabi : t.e sveti kravi so drug dobitok.....
lav
quote:
Originally posted by dejan
quote:
Originally posted by Pro Patria 2
epa vidi vaka brate:mozda sega ke si gi zadrzat rabotnite mesta(deka ne izlegoa na referendumot),ama za 5-10 g. sigurno ke gi izgubat zatoa sto ke mora da se vrabotat siptari.
pa siptari veke imat mnogu raboti. na majkami sestra bese negde za baranje rabota, i na shalterite sve siptari. sve imat sto oni sakale, posle srusenje crkvi i ubivanje ljude, dobile premnogu od sto imale pret toa. se prasuvam. madzarite vo vojvodina, nemat mnogu respekt od srbija, kako sto znam. a oni ne pocnuvat vojni, ne srusat crkvi, zborat so majchinskata zemja. a zasto drugo e vo balkan? (Makedonija i Srbija.
Колега Не би требало да се обидуваш да правиш ПАРАЛЕЛА помеѓу Маѓарите во Војводина и шќиптарите овде во Македонија , Србија или пак Албанија. НЕСПОРЕДЛИВО Е , само затоа што едните се Европејски воспитувани (маѓарите) а другиве се исти како оние што ги гледаш секидневно на CNN или пак BBC мислам на breackig news , секидневно во толпа со оружје во рака и бомби околу појасот. Културните РАЗЛИКИ се мерат со ВЕКОВИ мислеејќи на вековните културни разлики помеѓу нив , а кои се подцртани од мене.
Snake Bite
quote:
Originally posted by darkjesus
ako dobro me sluzi memorijata edina greshka na sdsm beshe so im ja dade vlasta vo 98 na vmro zarem mislis deka ke ja povtorat istata?:)
Zal mi e sto si zaboravil sto se sluci se pred '98,za da mislish deka nastanala nekoja greshka togash. He!He!No se nadevam deka isto taka ke zaboravish sto se slucuvshe,do 2002-ra,pa ke se sluci toa shto ocekuvam... Pozdrav
bliznak [url]www.sdsm.org.mk[/url] [^][^][^]
Pro Patria 2
quote:
Originally posted by Snake Bite
Imashe edna interesna izjava na Sitel,na prashanjeto zashto izleguvate da glasate odgovorot beshe:Zatoa shto mi branat da izlezam da glasam... Po se izgleda klucen faktor shto ne uspea referendumot beshe stravot kaj graganite.
a dali toj plasliv narod zasluzuva drzava??? samo hrabri narodi imaat vistinski drzavi,narodi koi znaat sto e drzaven interes,narodi koi ne se prodavaat na drugi drzavi za da odat vo orospijata vavilonska... imat pleminja vo Afrika so pogolema nacionalna svest od nas(ama sporedbata so Afrika e veke premnogu za nas)...
Snake Bite
quote:
Originally posted by bliznak
[url]www.sdsm.org.mk[/url] [^][^][^]
bliznak samo ti uzivaj...ja dobivte bitkata no ne i vojnata[:)] p.s.se gledame na lokalni izbori...
darkjesus ako dobro me sluzi memorijata edina greshka na sdsm beshe so im ja dade vlasta vo 98 na vmro zarem mislis deka ke ja povtorat istata?:)
bliznak Ti samo cekaj... i pak cekaj... i pak cekaj... Samo edno da ti kazam.. nekoj cekal i ne docekal, a nekoj cekalna otvoril :-) btw, te razbiram. vo red e da se place! koj gubi go ima toa pravo...
трендафил Референдумот не помина затоа што македонската парола за 100 години девалвира од
СЛОБОДА ИЛИ СМРТ во ПОДОБРО ДА ИЗГУБИШ СО 3:0 ОТКОЛКУ СО 5:0
За победа не станува ниту збор.
quote:
State laws prohibited political campaigning in the 48 hours before the vote. But the government made maximum use of the American announcement, holding a folk and rock concert in central Skopje, an event that was given widespread coverage on local television on the eve of the vote. http://www.nytimes.com/2004/11/08/international/europe/08macedonia.html
Пишува Њујорк Тајмс. Дали некој ќе расчисти дали парите за кршењето на предизборниот молк се од буџетот, испрани пари или чесни донации во склад со законот за невладини организации. Според конечните резултати од референдумот, само 22.212 гласачи се против законот од 1996, 454.347 гласачи се за, има 5.023 што згрешиле при гласањето, а остатокот од 1.255.189 може да се поделат во неколку групи. Најголемиот број веројатно им е сеедно која територијална поделба ќе важи, па не излегле на гласање. Дел не излегле од страв од власта, која исто така не го подржа својот закон. Дел се во странство каде што не им е овозможено да гласаат. Најоправдано се одсутни починатите од заклучувањето на изборниот список до изборите (Нека им е лесна земја). Според Бучковски сите овие ја подржуваат власта. Бидејќи и мртвите се нивни подржувачи, на некои од претставниците од власта им пожелувам што побрзо директно да им се обратат на овој дел од нивните симпатизери.
lav
quote:
Originally posted by AaaAa
Aj poleka so Dejan vie. taka doma vie, kaj i na gosti da idete od prvpat skokate? :) so usul malku so dejan:)))) A lav-ce de ziti sve bar eden validen dokaz za ovaa poslednata ti recenica....Albanci so najvisok procent na Kriminalci... i Zatvorenici? Od pod koj jastug infoto?:)))))))
Нема никави тука информации извадени од некакви јастуци ами само прочитани од дневнит печат , радио и ТВ станици Пример: Во изјавата на професорот Марјановиќ дека (мислам) преку 70% од затворениците во Швајцарија се албанци по потекло. Можно е и да сум погрешил во % секако прикажувајќи помал од реалниот процент на затвореници. пс А тој е ...се мисли на професорот Марјановиќ , сепак Dr sci по меѓународно кривично право.
Strelec Албанската мафија последнава деценија го зазеде приматот во сите развиени западни држави! Тоа беше во поглобални рамки информација... А Ануш, што се однесува до ситуацијата во Македонија, распрашај се кој во Западна Македонија и Скопје воопшто немал регистерски таблички на своите возила! И каде полицијата воопшто не смее да запре возило! Читам пред некој ден дека возач прегазил полицаец од причина што овој се дрзнал да го заустави за да го легитимира!? Ама ај да не ја префрлувам топката во Македонија, затоа што кажаното од lav се однесуваше за криминалот на Албанците во светот.
f9 Albanci so najvisok procent na Kriminalci... i Zatvorenici? Od pod koj jastug infoto?:))))))) I mene me zachudi bre AAA.Pa na drugiov kraj na svetov begaat od Soxo ,zatoa shto sega tie go drzhat.Za heroinot ajde da ne zboruvame.No najdobro e da si pobarash oficijalni podatoci i sho ke vidish Makedonci po drzhavjansvo se predstavuvaat i nas kako narod ne blamiraat.Pa nas zaradi toa ne vodat kako nesakani patnici.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
lele ova ubav toi na baba mora da mi se smeni:p taka e lav. vo pravo si. ama isto znam ima siptari sto ne se kako drugite, ama i toa e duri mal broj.
Сигурно е дека сите арнаути како и сите други не се исти. Само што во политички смисол кај нив нема демократија. Едноставно се како овци што го следат лидерот, овенот предводник. За жал и кај нас македонците референдумот покажа дека бројот на тие што се спремни да се спротивстават на власта ако мислат различно не е доволно голем. Ако анкетите беа точни, најмалку секој втор човек што не се согласува со територијалната поделба на СДСМ и ДУИ немаше храброст да гласа. Референдумот покажа дека лидерите на арнаутите имаат целосна контрола над нивниот дел од населението на унитарна Македонија. Зошто тој авторитет не го употребат и да овозможат враќање на бегалците во Матејче, Арачиново... Дури и во тетовско, кај што бројот на вратени е доста висок, не смеат да си дојдат доме тие што како резервисти биле во АРМ или МВР во 2001. Тие што биле во УЧК се дома и во Скопје, град чија површина мораше да се зголеми за 80%, за да стане двојазично. А враќањето на бегалците е неисполнета обврска од Охридскиот договор.
AaaAa C c c Strelec abe, lav ne me zaprepastuva ama ti. Moeto prasanje se odnesuvashe na
quote:
Не за бадијала НАСЕКАДЕ низ СВЕТОТ се НАРКО-дилери и КРИМИНАЛЦИ и секако ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
Albanski narko-dileri- Ne e diskutabilno, gi ima. Najvise? Columbijcite gi znaete? Kriminalci-da gi ima, kolku se najvise e vekje diskutabilno?!?, iako da posle kosovo imashe statistiki deka procentot na kriminal vo evropskite drzavi kade tie se doselile se pokacil.. primer koj mi lezi na glava e Svedska kade shto toj procent skokna 16% i oni go krivea na KOsovarite. No,
quote:
ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
This is BOLD. Pa ne e ni blisku ne da zgresil u procent. Za da ova go tvrdish i frlash na okolu treba da imash statistika, ne fishfull thinking and analysis based on daily new spapers. Da ne zemal lav da gi broi statisticki sekoj den incidentite objaveni vo svetski vensici? Da lav-ce duso edna od pogolemite mafii u USA se ama toa ne znaci deka se najgolem procent na zatvorenici u svet. ja bi rekla najmal... retko koj dobar kriminalec lezi zatvor--a ko shto i samiot kaza ustvari ne kaza ama jas ke ti kazam deka Albanskata mafija go zede primatot na cosa nostra u NYC. A sto sakash ti da kazesh deka pred niv najgolem procent na kriminalci i zatvorenici u svet bea Italijanite? E sea, seto toa kazano, da se tvrdi deka procentualno imaat najgolem procent na kriminalci, pa i edni od najpovekjeto , pa uste zgora na toa i zatvorenici , e za mene smesno--nadmudruvanje na deca na ulica, koj pogolemo "wow-stvarno?" ke smisli Fakt e deka evropa se zalese na niv, ama fakt e deka i germanija se zalese na Bosancite i nivnite kriminalni dejstvija posle vojnava u Bosna. I strelec, edno e koj vozi bez tablici , edno e Makedonija toa e sosema druga tema, drugo e da tvrdish deka odredena grupa na lugje imaat najgolem procent na kriminalci pa i zatvorenici be. Nemoze taka. Najgolem procent na zatvorenici-Kubanci i kinezi. Zemja so najgolem procent na zatvorenici-Amerika. Zemja so najgolem procent na kriminal Myanmar i Bangladesh i kriminal od tipot na toj koj postoi pomegju Albancite -Rusija i Ukraina, da ne zboram za Avganistan i ostali batki. Edno e da recesh "ne e ni cudo shto imaat tolkav kriminal" Drugo e da recesh deka se najgolem % na zatvorenici i kriminalci-zato statistika ke treba da mi se dade[:)] Iam pravo da pobaram neli strelec?
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa
Iam pravo da pobaram neli strelec?
Барај!
Thief Просекот на криминалитет во однос на број на жители кај нив е најголем... ај, сега да те видам кај ќе цепидлачиш?! [:D] Умна си ти, ја сфати суштината од Лав, иако тој СТРААААШНО претерува, сепак, еден од елементите зошто Албанците не и` веруваат на полицијата е токму тој што и најголемиот криминал се одвива преку нив. Не дека напаѓам некоја етничка заедница, само констатирам факти во МАкедонија, а богами и во Европа. Статистиките велат дека албанската мафија ќе и` го земе приматот и на италијанската уште малку...
AaaAa Statistikite zaklucija deka i go zemala... imashe report u nyt, neznam kako site albanoljubimci go ispustija. Procentualno po glava na zitel... infoto shto jas ti go dadov e procentualno po glava na zitel. Nikoj ne vodi evidencija u svetot po etnikum posto svetot odavna pomina niz etnicki obojuvanja na kriminal i kriminalni dejstvija... No sepak ako tolku ste zainteresirani zemete gi site zemji u svetot kade shto albanci ziveat , duplirajte go procentot na kriminalitet za da go dobiete nivniot doprinos, soberte se zaedno--pak nema da dojdete do brojkite od Columbia, Myanmar, itn. Svetot e mnogu sirok poim iako e mal. Jas znam so Lav saka da kaze, ama on neznae--i sve shto prai e go kreva nivoto na omraza kaj nekoi. Toj i nekolku drugi ne samo shto preteruvaat nego go rasturaat forumot. Nema nikakva debata ima samo nabacuvanje na "koj poise ke izmisli i smisli" koj po pogrdni zborovi ke upotrebi, koj poise ke zaplasi .... Toa e edinstvena pricina zashto jas cepidlacam, nadevajki se deka na nekoj ke mu tekne deka nekoi raboti treba nekad da se kontroliraat "megju etnicki prepucavanja, grdenja bez osnov, manipuliranje so fakti." Ama i jas ne si imam rabota... nema vise da vi cepidlacam So long!
Thief Љубави, се разбираме ние! ТЕ сфаќам потполно, а го познавам и лавовсково пишување од поодамна. Сепак, за да не ти ја прилепат етикетата албанофил, а нам на останатите албанофоби, морав да се замешам. И, се разбира, Колумбијците се цареви во сопствената држава, а Албанциве и надвор од неа. И` го зеле приматот и на италијанската, нели?! ;) Јас последно кога читав беа тука некаде., ете, сум го пропуштил последното писание. И, не скокај за „цепидлачењето“, знаеш дека немав зли намери :)
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa
Jas znam so Lav saka da kaze, ama on neznae...
Иако е од АааАа, сепак многу е ова!:)))
Misirkov --------------------------------------------------------------------- AaAaa: "Albanci so najvisok procent na Kriminalci... i Zatvorenici? Od pod koj jastug infoto?" --------------------------------------------------------------------- Spored stotuku zaminatiot svajcarski ambasador vo Washington, Albancite se najzastapeni po broj vo svajcarskite zatvori! Istava konstatacija e potkrepena od ministrestvoto za pravda na Svajcarija. Spored britanskite mediumi, go drzat podzemjeto za prostitucija vo London (konkretno vo So-Ho).
AaaAa
quote:
Originally posted by Misirkov
--------------------------------------------------------------------- AaAaa: "Albanci so najvisok procent na Kriminalci... i Zatvorenici? Od pod koj jastug infoto?" --------------------------------------------------------------------- Spored stotuku zaminatiot svajcarski ambasador vo Washington, Albancite se najzastapeni po broj vo svajcarskite zatvori! Istava konstatacija e potkrepena od ministrestvoto za pravda na Svajcarija. Spored britanskite mediumi, go drzat podzemjeto za prostitucija vo London (konkretno vo So-Ho).
Aaa gospon moderator...fala shto me popravi, znaci cek da si povtoram ... Svajcarija = juzna hemisfera Britanija t.e. Bitansko podzemje = severna skupa zajedno to jednako na SVET! e fala.... nego Greenland? ili on u severna e uklucen? Thief... etiketa da mi zakacat tesko da mozat da me dokacat... A za tvoe info Kolumbijcite se mnogu po aktivni nadvor od KOlumbija... Meksiko-USA-Bolivia..... Anyways, se gledame na literatura od sea natamu, politikata neka im e na gospon moderator i kompanija, gledam im trgna pa da im otvoram prostor. Strelec [8]
dejan tatkomi bil vo svarcija, vo cirihk, i tamu ima isto dosta albanci, i on rekol deka oni ja nosat drugata i sve drugo, prostitucija....
lav
quote:
Originally posted by AaaAa
C c c Strelec abe, lav ne me zaprepastuva ama ti. Moeto prasanje se odnesuvashe na
quote:
Не за бадијала НАСЕКАДЕ низ СВЕТОТ се НАРКО-дилери и КРИМИНАЛЦИ и секако ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
Albanski narko-dileri- Ne e diskutabilno, gi ima. Najvise? Columbijcite gi znaete? Kriminalci-da gi ima, kolku se najvise e vekje diskutabilno?!?, iako da posle kosovo imashe statistiki deka procentot na kriminal vo evropskite drzavi kade tie se doselile se pokacil.. primer koj mi lezi na glava e Svedska kade shto toj procent skokna 16% i oni go krivea na KOsovarite. No,
quote:
ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
This is BOLD. Pa ne e ni blisku ne da zgresil u procent. Za da ova go tvrdish i frlash na okolu treba da imash statistika, ne fishfull thinking and analysis based on daily new spapers. Da ne zemal lav da gi broi statisticki sekoj den incidentite objaveni vo svetski vensici? Da lav-ce duso edna od pogolemite mafii u USA se ama toa ne znaci deka se najgolem procent na zatvorenici u svet. ja bi rekla najmal... retko koj dobar kriminalec lezi zatvor--a ko shto i samiot kaza ustvari ne kaza ama jas ke ti kazam deka Albanskata mafija go zede primatot na cosa nostra u NYC. A sto sakash ti da kazesh deka pred niv najgolem procent na kriminalci i zatvorenici u svet bea Italijanite? E sea, seto toa kazano, da se tvrdi deka procentualno imaat najgolem procent na kriminalci, pa i edni od najpovekjeto , pa uste zgora na toa i zatvorenici , e za mene smesno--nadmudruvanje na deca na ulica, koj pogolemo "wow-stvarno?" ke smisli Fakt e deka evropa se zalese na niv, ama fakt e deka i germanija se zalese na Bosancite i nivnite kriminalni dejstvija posle vojnava u Bosna. I strelec, edno e koj vozi bez tablici , edno e Makedonija toa e sosema druga tema, drugo e da tvrdish deka odredena grupa na lugje imaat najgolem procent na kriminalci pa i zatvorenici be. Nemoze taka. Najgolem procent na zatvorenici-Kubanci i kinezi. Zemja so najgolem procent na zatvorenici-Amerika. Zemja so najgolem procent na kriminal Myanmar i Bangladesh i kriminal od tipot na toj koj postoi pomegju Albancite -Rusija i Ukraina, da ne zboram za Avganistan i ostali batki. Edno e da recesh "ne e ni cudo shto imaat tolkav kriminal" Drugo e da recesh deka se najgolem % na zatvorenici i kriminalci-zato statistika ke treba da mi se dade[:)] Iam pravo da pobaram neli strelec?
Секако дека имаш право да бараш ..мислам на податоци , НО НЕ ОД МЕНЕ повеќе.Јас веќе ги искажав. Моите сознанија се базираат на изјави на званичници и текстописци со познато име и презиме во печатените и електронски медиуми. пс Ако си нешто засегнат(а) од ВИСТИНАТА (се вели дека СИ ИМАШ МУВА НА КАПАТА) која Јас ја презентирав во ваква воопштена форма , секако дека имаш право да ни предочиш други контрааргументи , секако добиени или пронајдени од тебе. Благодарам
f9 E pa aaaaaaaaa mladost imash,a jas dobro se se'avam koga mu dojde preku glava na Svajcarcite ova nivno kriminaliziranje i Svajcarija i nivniot minister za nadvoreshni raboti otvoreno na javen sobir im kazha deka SITE ke gi deportira od Svajcarija,ako tie nevinite Albanci ne napravat neshto za da se prestane so doturot na Heroin tamu.I shto sledeshe posle -neka ti kazhe sekoj Albanec toa go znae.I vladata nasha znae zatoa shto toj ministerot na dvapati dojde vo Makedonija so cel da vlijae vrz Albancite ovde bash za toa prashanje.
f9 Kako se pravi prijatel ,a od druga strana udira so nozh v grb i na Makedonija i na SAD.Ne veruvam deka posle ovaa izjava ke dojde vo Makedonija. СОЛАНА: РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ УСПЕА УШТЕ ПРЕД АМЕРИКАНСКОТО ПРИЗНАВАЊЕ НА УСТАВНОТО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА -
Pina
quote:
Originally posted by f9
Kako se pravi prijatel ,a od druga strana udira so nozh v grb i na Makedonija i na SAD.Ne veruvam deka posle ovaa izjava ke dojde vo Makedonija. СОЛАНА: РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ УСПЕА УШТЕ ПРЕД АМЕРИКАНСКОТО ПРИЗНАВАЊЕ НА УСТАВНОТО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА -
Koj udira nozh v grb na SAD? Ti mora da se sheguvash. Rabotata e "good cop-bad cop", a nie na sredina.
Snake Bite A vide li nekoj Makedonskata Pravoslavna Crkva da ileze so stav vo vrska so referendumot?
Pina
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by AaaAa
C c c Strelec abe, lav ne me zaprepastuva ama ti. Moeto prasanje se odnesuvashe na
quote:
Не за бадијала НАСЕКАДЕ низ СВЕТОТ се НАРКО-дилери и КРИМИНАЛЦИ и секако ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
Albanski narko-dileri- Ne e diskutabilno, gi ima. Najvise? Columbijcite gi znaete? Kriminalci-da gi ima, kolku se najvise e vekje diskutabilno?!?, iako da posle kosovo imashe statistiki deka procentot na kriminal vo evropskite drzavi kade tie se doselile se pokacil.. primer koj mi lezi na glava e Svedska kade shto toj procent skokna 16% i oni go krivea na KOsovarite. No,
quote:
ЗАТВОРЕНИЦИ чиј % е највисок во светот.
This is BOLD. Pa ne e ni blisku ne da zgresil u procent. Za da ova go tvrdish i frlash na okolu treba da imash statistika, ne fishfull thinking and analysis based on daily new spapers. Da ne zemal lav da gi broi statisticki sekoj den incidentite objaveni vo svetski vensici? Da lav-ce duso edna od pogolemite mafii u USA se ama toa ne znaci deka se najgolem procent na zatvorenici u svet. ja bi rekla najmal... retko koj dobar kriminalec lezi zatvor--a ko shto i samiot kaza ustvari ne kaza ama jas ke ti kazam deka Albanskata mafija go zede primatot na cosa nostra u NYC. A sto sakash ti da kazesh deka pred niv najgolem procent na kriminalci i zatvorenici u svet bea Italijanite? E sea, seto toa kazano, da se tvrdi deka procentualno imaat najgolem procent na kriminalci, pa i edni od najpovekjeto , pa uste zgora na toa i zatvorenici , e za mene smesno--nadmudruvanje na deca na ulica, koj pogolemo "wow-stvarno?" ke smisli Fakt e deka evropa se zalese na niv, ama fakt e deka i germanija se zalese na Bosancite i nivnite kriminalni dejstvija posle vojnava u Bosna. I strelec, edno e koj vozi bez tablici , edno e Makedonija toa e sosema druga tema, drugo e da tvrdish deka odredena grupa na lugje imaat najgolem procent na kriminalci pa i zatvorenici be. Nemoze taka. Najgolem procent na zatvorenici-Kubanci i kinezi. Zemja so najgolem procent na zatvorenici-Amerika. Zemja so najgolem procent na kriminal Myanmar i Bangladesh i kriminal od tipot na toj koj postoi pomegju Albancite -Rusija i Ukraina, da ne zboram za Avganistan i ostali batki. Edno e da recesh "ne e ni cudo shto imaat tolkav kriminal" Drugo e da recesh deka se najgolem % na zatvorenici i kriminalci-zato statistika ke treba da mi se dade[:)] Iam pravo da pobaram neli strelec?
Секако дека имаш право да бараш ..мислам на податоци , НО НЕ ОД МЕНЕ повеќе.Јас веќе ги искажав. Моите сознанија се базираат на изјави на званичници и текстописци со познато име и презиме во печатените и електронски медиуми. пс Ако си нешто засегнат(а) од ВИСТИНАТА (се вели дека СИ ИМАШ МУВА НА КАПАТА) која Јас ја презентирав во ваква воопштена форма , секако дека имаш право да ни предочиш други контрааргументи , секако добиени или пронајдени од тебе. Благодарам
Ajde malku ostavete gi Albancive po beliot svet, jas poveke sum da muabetime za Makedonskite Albanci. Znachi kolku e zastapen kriminalot megju Albancite vo Makedonija, toa e "bitno" za nas. Mene ne mi treba nekoja statistika ili kojznae kakvi vladini izveshtai za da si imam edna pretstava za odnosot Makedonski Albanci/kriminal. Jas 30 godini zhiveev vo Chair, rabotev na ul.Dzhon Kenedi, sekojdnevno sum bil vo kontakt so Albanci. Aj da ne dolzham, mi se chini deka 90%(figure of speech} od Albanskite semejstva imashe nekoj koj ili e vo zatvor ili lezhel zatvor, so dva zbora vkluchen vo kriminal. Polovinata od tie shto "bile na rabota" vo Shvajcarija imaat odlezhano nekoja godina. Na vremeto, Tetovskiot kraj pak beshe poznata meka za shvercerite so dojche marki i se drugo uz toa. Od cela YU doagjaa za monkey business. Makedonskite Albanci mozhebi nemaat svetski primat vo kriminalot, ama bez somnenie se prva liga.
Strelec Ај, ај... Нека те прочита АааАа, па ќе ти ја очерупа таа косата што се крева на аватарот!:)))
lav
quote:
Ajde malku ostavete gi Albancive po beliot svet, jas poveke sum da muabetime za Makedonskite Albanci. Znachi kolku e zastapen kriminalot megju Albancite vo Makedonija, toa e "bitno" za nas. Mene ne mi treba nekoja statistika ili kojznae kakvi vladini izveshtai za da si imam edna pretstava za odnosot Makedonski Albanci/kriminal. Jas 30 godini zhiveev vo Chair, rabotev na ul.Dzhon Kenedi, sekojdnevno sum bil vo kontakt so Albanci. Aj da ne dolzham, mi se chini deka 90%(figure of speech} od Albanskite semejstva imashe nekoj koj ili e vo zatvor ili lezhel zatvor, so dva zbora vkluchen vo kriminal. Polovinata od tie shto "bile na rabota" vo Shvajcarija imaat odlezhano nekoja godina. Na vremeto, Tetovskiot kraj pak beshe poznata meka za shvercerite so dojche marki i se drugo uz toa. Od cela YU doagjaa za monkey business. Makedonskite Albanci mozhebi nemaat svetski primat vo kriminalot, ama bez somnenie se prva liga.
И ден денес Чаир си е ист или можеби полош во однос кога си живеел таму. Има секидневни вечерни концерти со „оркестри„ кои „свират„ музика by КАЛАШЊИКОВ ...поединечно но и во рафали мерак да ти е да ги слушаш. Милина една за тие кои како што некои овдеприсатни и благонаклони кон нив „неверни томи„ треба да го осетат Чаирскиот шмек зачинет со променада од „инструменти„ ама не за свирење ами за свирнување на понекој куршум , секојпат според желбите на имателите на тие „инструменти„ на војната. Паркот позади бензинската пумпа е ОПУСТОШЕН и насреде има една 7-8 катница а наоколу диви тезгаџии ..разбира се БЕЗ фискаљни каси , како што е вообичаениот ред за Скопје. А ЃУБРЕ и расфрлан градежен материјал сосе пластика НАСЕКАДЕ и по укуци и по третоарите ...како да се наоѓаш во КАЛКУТА. Има и други досега неопишани „убавини„ ...но засега доста е си мислам ?.
трендафил
quote:
ХАВИЕР СОЛАНА
Референдумот не успеа уште пред одлуката на САД
Референдумот во Македонија не успеа уште пред американското признавање на уставното име на Република Македонија, изјавил во Лондон високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Хавиер Солана. Во обраќањето пред студентите на престижната лондонска школа за економија ЛСЕ, Солана рекол дека уште пред одлуката на американската администрација, било јасно дека референдумот нема да успее затоа што тоа го покажувале испитувањата на расположението на граѓаните. Според Солана, "референдумот што требаше да биде оружје против Албанците", не успеал поради одлуката на албанските партии да го бојкотираат изјаснувањето за владиниот закон за територијална поделба на државата. http://217.16.69.15/default.asp?pBroj=2607&stID=43448
Оваа вест ја пренесоа сите македонски медиуми. Мое мислење е дека бојкотот од страна на македонците во власта, односно тоа што народот се плаши од неа, посебно од СДСМ доведе до ваков резултат на референдумот. Ако јас добро го разбирам Солана, тој сите партии што го бојкотираа референдумот ги смета за албански. И СДСМ и ЛДП, како и помалите партии на ромите, турците, србите, бошњаците и власите или со еден збор СДСМ и придружбата. До овој момент не слушнав нивен демант дека не се албански партии. Да не е дојдено до промена во нивниот статут. Очигледно е дека во принцип и Солана се сложува со моето мислење дека СДСМ и ЛДП се проалбански врховистички партии. Тој дури смета дека веќе не се македонци туку албанци.
lav Многу интересен напис во весникот ВРЕМЕ има околу овој (веќе прогласен за неуспешен) референдум и неговите кобајаги-поддржувачи и пишманаџии. Прочитајте овде http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=14851&broj=238 .
Pina
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
ХАВИЕР СОЛАНА
Референдумот не успеа уште пред одлуката на САД
Референдумот во Македонија не успеа уште пред американското признавање на уставното име на Република Македонија, изјавил во Лондон високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Хавиер Солана. Во обраќањето пред студентите на престижната лондонска школа за економија ЛСЕ, Солана рекол дека уште пред одлуката на американската администрација, било јасно дека референдумот нема да успее затоа што тоа го покажувале испитувањата на расположението на граѓаните. Според Солана, "референдумот што требаше да биде оружје против Албанците", не успеал поради одлуката на албанските партии да го бојкотираат изјаснувањето за владиниот закон за територијална поделба на државата. http://217.16.69.15/default.asp?pBroj=2607&stID=43448
Оваа вест ја пренесоа сите македонски медиуми. Мое мислење е дека бојкотот од страна на македонците во власта, односно тоа што народот се плаши од неа, посебно од СДСМ доведе до ваков резултат на референдумот. Ако јас добро го разбирам Солана, тој сите партии што го бојкотираа референдумот ги смета за албански. И СДСМ и ЛДП, како и помалите партии на ромите, турците, србите, бошњаците и власите или со еден збор СДСМ и придружбата. До овој момент не слушнав нивен демант дека не се албански партии. Да не е дојдено до промена во нивниот статут. Очигледно е дека во принцип и Солана се сложува со моето мислење дека СДСМ и ЛДП се проалбански врховистички партии. Тој дури смета дека веќе не се македонци туку албанци.
Ajde ne vrti od okolu. Narodot se plashi od USA Balistite i nishto drugo.
concrete Ne sum go pogledal ova porano , ova za pravicnata zastapenos na albancite vo nedozvolenite, iliti kriminalnite aktivnosti. AaaAa spominja cel svet. Ne e sporno deka na toa nivo imaat dva tri golemi konkurenti. Mislam deka zboruvame za prostorot koj go snabduva so droga najmogu pazarot na EU , delumicno USA i Canada. Vo momentov mnogi se zastapeni na nivo na ulica i prizemje vo EU , za USA i Canada ne znam. (Da pravite razlika sto e ulica ,prizemje, a sto podzemje) Toa i doveduva do toa da gi ima vo golem broj vo evidencija i po zatvori. Interesno e sto najmnogu se od Kosovo (so mnogi dojdenci od severna Albanija koi se veke etablirani kosovari) potoa od severnite delovi na Albanija ,a od Makedonija, kako po pravilo od kraevite naseleni so mehanicki priliv (od Kosovo) intenzivno od pocetokot na 60. Da prekinam , zastapenosta ne e pravicna tuku e prekumerna. Ako ja interesira AaaAa, od svoite kontakti vo Washington,D.C , ako ima takvi , moze da dobie pikantni detali. Normalno ni od daleku deka albancite vo celost se poveke delikventni odkolku bilo koj drug narod , tuku kaj niv se vo igra mnogu drugi faktori i mnoguvekoven nacin na zivot na del od taa populacija . I Kolumbiskite selani ne ja tetiraat cocata kako zlo , taa e za niv zemjodelska kultura od koja mozat da ziveat zosto imat kupec za nea. Odi kazi im na prilepcani deka tutunot e zlo do besvest i na site drugi ponatamu vo toj lanec na ishrana , he,he!!! Generalno problemot e vo rabotodavcite i nivnite nameri. E tuka zastapenosta e potpolno podruga, a pikantnosta eksponencijalna. Da ne zaboravam : mnogu cesto nezavisno od kade se albancive pri apsenje izjavuvaat deka se od makedonija , a birokratijata vednas gi zaveduva kako makedonci . E toa e veke mnogu , mnogu interesno .
Divider
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Originally posted by Misirkov
--------------------------------------------------------------------- AaAaa: "Albanci so najvisok procent na Kriminalci... i Zatvorenici? Od pod koj jastug infoto?" --------------------------------------------------------------------- Spored stotuku zaminatiot svajcarski ambasador vo Washington, Albancite se najzastapeni po broj vo svajcarskite zatvori! Istava konstatacija e potkrepena od ministrestvoto za pravda na Svajcarija. Spored britanskite mediumi, go drzat podzemjeto za prostitucija vo London (konkretno vo So-Ho).
Aaa gospon moderator...fala shto me popravi, znaci cek da si povtoram ... Svajcarija = juzna hemisfera Britanija t.e. Bitansko podzemje = severna skupa zajedno to jednako na SVET! e fala.... nego Greenland? ili on u severna e uklucen? Thief... etiketa da mi zakacat tesko da mozat da me dokacat... A za tvoe info Kolumbijcite se mnogu po aktivni nadvor od KOlumbija... Meksiko-USA-Bolivia..... Anyways, se gledame na literatura od sea natamu, politikata neka im e na gospon moderator i kompanija, gledam im trgna pa da im otvoram prostor. Strelec [8]
Rabotev so eden policaec od Ungarija koj vo edna diskusija okolu kriminalot, vaka-taka se najdovme vo diskusija okolu najpoznatite i najnemilosrdni kriminalci. Mi kaza deka vo Budimpesta imalo organiziran kriminal za sverc so oruzje i perenje pari od strana na Chechencskata mafija, no otkoga albancite se zamesale vo podzemjeto so svoite bandi, ovie (Chechencive)izbegale. Ja izgubile bitkata za kontrola na koridorot: zapadna Evropa-preku Ungrarija-Romanija-Crno More-Abhazija-Ingushetija-Chechenija i nazad. Pa videte sega.
Divider BTW, najveketo od niv bile albanci so makedonski pasosi, se razbira od onie koi uspeale da gi uapsat.
concrete Divider,retko se na videlo pasosi vo tie semi , obicno na pocetok e samo licna izjava, a birokratijata se pogrizuva toa da si ostane vo statistikite kako makedonec. Go znaes ona so zajakot , magarinjata i usite.Ispravkite obicno ne se pravat,ako ne se razvikas , a nie sme molcelivi po definicija.