Ново читање на историјата
Ново читање на историјата
трендафил Љубчо Георгиевски на времето повикуваше на ново читање на историјата. Не ја превзема ли неговата идеја актуелната власт. Посебно кога се работи за војната во 2001, за која се` повеќе се зборува дека и ја немало, односно била спречена. Не би се изненадил ако по некоја година за неа во учебниците по историја не пишува: Славомакедонските орди предводени од Љубчо, Љубе и предавникот Џафери пустошеа низ Македонија. Затоа Ахмети и Бранко мораа да заминат во партизани. Морам да нагласам дека Џафери поради сегашната соработка во бојкотот на референдумот има шанси да биде амнестиран, и дека Ахмети не беше во планина туку во Призрен, обезбедуван од НАТО и УМНИК (сигурно не го обезбедувала УЧК со илегално оружје, а тамошната власт да не превземе ништо), а Бранко во власта од каде работеше во илегала. Посебно не ми е јасна улогата на Џафери. Ако тој беше за поделба, зошто одеше на поклонение кај Ахмети во Призрен. Дали за да се договори со УНИТАРИСТОТ како да се подели земјата? Или како можеше командантот на Тетовскиот фронт на УЧК, командат Лека од сепаратистичката ДПА, да им наредува на неговите потчинети од ДУИ да ја распарчат земјата, а тие извршувајќи ги тие наредби за поделба, да се борат за унитарна Македонија, и тоа не под македонско, туку под албанско знаме. Нејасно е и на кого мислеше Бучко кога тврдеше (пред 15 септември) дека нема да коалицира со терористи. Посебно сега кога на референдумот коалицираше со сите албански партии, вклучувајќи ја и ДПА.
трендафил Според тоа кој што доби после војната, кај политичарите е јасно кој победи (СДСМ, ЛДП, ДУИ и многу странци), а кој загуби (ВМРО-ДПМНЕ, ДПА, ЛП, Третиот пат и многу други). Нејасно е исто така као се случи СДСМ и ЛДП да излезат како победници, а ДПА како губитник. Кога Бучко беше министер за капитулација на пример, а Лека од ДПА победи на тетовскиот фронт. Како е можно ниту еден од УЧКите што во војната кога ќе ги притиснеа нашите бранители бегаа на Косово (дел и беа уапсени), да не биде осуден. И таму не е дозволено носење на оружје без дозвола, посебно не автоматско или ракетни фрлачи. Ако пријателството помеѓу УЧК и НАТО (преку него и со ЕУ) беше воспоставено во време пред (обучување) и во текот на косовската војна, од кога СДСМ и ЛДП станаа дел од тоа друштво. Дали за време на нашата војна? Зошто во таа војна (ако се боревме само со УЧК) капитулиравме кога по ниту еден воен параметар не бевме послаби. Ниту имавме повеќе жртви, ниту помалку оружје, ниту послабо оружје, ниту бевме во безизлезна воена ситуација... Нашите сојузници не ставија под ембарго за оружје што ресорите во тогашната власт водени од министрите што и сега се тоа го прифатија без да се спротивстават. Пред се мислам на министерката Митрева која не лобираше кај нели на нас наклонетите САД и ЕУ пред се` да не не ставаат под ембарго на оружје во сред војна. Ниту министерот Бучковски не го стори тоа. Дури им го ускратуваше на војниците правото на одбрана, нешто дозволено по сите воени и природни правила. Некои други луѓе беа за тоа прво да се победи непријателот, а после да се преговара за човекови права. Дел од нив се во затвор, други на црните листи на нашите западни пријатели.
concrete Gresis Divider, gresis.Tvrdite razgovori si tecea mnogu, mnogu pred 1990 i se spomnuvase 2003 kako planiran period. Posle pocnaa odredeni, na mnogumina potpolno za sega nejasni zabeguvanja koi rezultiraa so nekolku golemi odlaganja.Ne samo sto ja razbucaa SFRJ (ekonomskite i nacionalnite pricini drzat voda isto kolku sto drzat da receme sega albanskite vo Makedonija) tuku i EU zabavija barem edno 20 god. so mnogu koncepciski izmeni i nejasnotii. Moe privatno , skromno cuvstvo,e deka i vo proektot EU ke ima krupni izmeni vo odnos na ona sto sega si go zamisluvame kako EU. Koj voopsto bea Milosevic,Tudzman i ostanatata bratija, del od koja i denes ovde vo RM prodava pamet ili glumi vlast, nikogas nema da doznaeme. Poprvo ke doznaeme koj go skinal JF.KENEDI,proba da go sredi Gligorov, go spasi samo luda sreka ,misteriozno go kremirase predposledniot predsedatel ili kade gi krijat vonzemjanite od Roswell , a toa znaci malo morgen. Uzivaj vo zivotot, kako e tamu na Papua Nova Gvinea????
Divider Ush malu i anzad barte, kako doma nema na drugo mesto. Vrne btw.
трендафил Дали апстиненцијата на учесниците на форумов на темата што ја отворив да ја толкувам како одобрување на напишаното? Како што локалната македонска власт и централната власт (од странците, да не речам газдите) ги толкува резултатите од референдумот. Целта на отварањето на темава ми беше да расчистиме, во рамки на нашите можности, дали војната во 2001 постоеше или беше спречена пред да почне, како што се` повеќе се пропагира. Потоа дали беше востание за човекови права или агресија од надвор (Косово). Кој учествуваше во неа и на која страна, односно кој беше агресор, кој бранител, кој домашен предавник? Додека уште не држи меморијата. Да не ни се случи некои идни генерации да го прават тоа. Како што Ченто на пример го осудија неговите современици, а го амнестираа луѓе што не биле родени кога тој бил жив. Едноставно дали тие што сега се во затвор (Љубе, генералите на Лавовите и други) се злосторници или тие што ги испратиле таму. Поради сегашноста и иднината, не поради минатото, односно да видиме како тие што сега се на власт, но и тие што имаат можност тоа да го сторат во иднина се однесувале во време на војната. За почеток едно прашање. Ако го исклучиме ДУИ (за кого признавам дека даде најмногу жртви во 2001), дали ви е познато дека загинал член на некоја друга од партиите во власта?
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
Intersna tema , nema sto. Predlagam da ja prodolzime bez voobicaenoto partisko namudruvanje bidejki dopira bitna rabota za site nas. Mojot momenten stav, sto ne znaci deka ne se menuva ako nekoj prezentira bitni fakti, sega za mene nepoznati ,kako pricina za toa : 1.Makedonija ne e napadnata od Kosovo vo 2001 godina. Samo Kosovo nitu sega ima , niti togas, kapacitet za takvo nesto. 2.Celata prikazna pocnuva mnogu poodamna vo kontekstot na raspaganjeto na Jugoslavija ,izdvojuvanjeto na R.Rakedonija i pregrupiranjeto na interesite na pobednicite po Studenata vojna. 3.Poddrskata na UCK ne se razlikuva nisto od poddrskata na mnogu takvi paravojski vo razni delovi na svetot od strana na nasite sakani "sojuznici" koga tie si gi sreduvaat svoite interesi,normalno tuka odi i propagandata kako segment od celata logistika . 4.Fingiranata vojna imase za cel da ne natera, mislam na obicniot narod, da prifati eden Ohridski dogovor t.e. diktat. Seto toa vo direkten dogovor so site koi bea na vlast od expertskata vlada navamu. I taa si imase odredeni muvi na kapa , ama ne od vakov vid. Site ucesnici se bogato,duri prebogato nagradeni.Smesno e sto i toa e sitnez, nalogodavcite mislam deka togas bea spremni za mnogu poveke. 5.Vojnata za teritorii ???? Na KOMPRIMIRANITE albanci so nivniot natalitet koj e rekorden vo svetot ( mislam deka Kosovo sega e apsoluten sampion na ziteli po Km2) kako dobar morkov im bese vetuvanjeto za prosiruvanje i tie najnormalno otidoa vo toj pravec.Toa e cenata koja im e platena za nivnite uslugi. Baska pogledaj te ja slikata po generacii : tie vo momentov imaat apsolutno najgolem procent na potencijalno topovsko meso na posirokiov prostor. 6.Brzoto naoruzuvanje bese samo brzo trosenje na parite od Telekomot,novo zadolzuvanje i eleganten nacin da se isplatat kvislinzite preku provizii. Vo vojnicki smisol rezultatite bea smeska, sto e i za ocekuvanje , bidejki nalogodavcite dobro se osiguraa, nieden vistinski skoluvan strateg da ne bide ni blizu do pozicija da vlijae. Nie se zabavuvame so operetski vojskovodci. 7.Embargo na oruzje nikogas nemase , bese samo formalno zaradi zgolemuvanje na cenite na oruzjeto i opremata. Za mesanjeto na strancite zakanite itn. verojatno e jasno.Kako velat od SDSM: Nekoi prasanja ne zasluzuvat odgovor!!!. Edinstveno mnogu mi bese zal za stariot umen i kulturen Badinter koj morase da gi progolta hartiie koi pred toa gi bese napisal i toa javno na TV. 8.Ova so SDSM i voveduvanje na voena sostojba : he , he pa toa ti e kako kadija te tuzi , kadija te sudi!!! 9. Koj Vrhoven Komandant ????Koe rascistuvanje na pat Tetovo-Jazince???Koja pregovaracka pozicija??? Od koga nesto kako ARM + Policija so seta sermija kakva takva pregovara so 500 desperadosi??? Odgovorot se bara na sosema druga strana. 10.Spogodba od 5 Juli??? Kako nema odgovori , pa sekoj den na TV slusas po nekoj del. 11.Karpalak lici na samovolie na lokalen desperados,prethodnite masakri se nesto drugo. Ljuboten morase da se smisli za da ima takanarecen zlocin protiv covecstvoto i na makedonskata strana i moram da priznaam perfektno e reziran, isto i Rastanski lozja , taka ti e koga rabotite gi vodat klenovi. Za sega tolku.
Еве некои факти: 1. На Косово постои Косовскиот заштитен корпус (составен од поранешни УЧКи. Еве само една вест од МИА
quote:
OPEN AGGRESSION FROM KOSOVO PROTECTION CORPS http://www.realitymacedonia.org.mk/news/mia33.html
Или писмото на македонскиот премиер до Кофи Анан (страна 65 и 66 во Адобе акробат верзијата на Белата книга за УЧК ( што може да се симне на http://www.dnevnik.com.mk/whitebook/ ). Таму има и други докази. На Косово имаше и друга војска, НАТО
quote:
"Ethnic Albanian rebels claimed a major success Tuesday," the AFP article continues, "after they were escorted, with their weapons, by US troops to the Black Mountain, north of Skopje, leaving Macedonian authorities shocked and silent." http://www.antiwar.com/justin/?articleid=3167
2. И да останеше Македонија во Југославија, сигурно ќе се случеше истото. Пример е Косово. 3. Точно е дека западните земји помагале на многу вооружени групи, но кога во некои земји имало за нив непријателски режими. Ниту една македонска влада, ниту македонскиот народ до случувањата во 2001 не бил против запад. Мнозинството не е ниту сега, по се што ни сторија. 4. Воглавно се согласувам, со забелешка не сите. Пример за тоа е погоре наведеното писмо до Кофи Анан кое завршува со зборовите: „Ние немаме друг избор сем да ја браниме нашата слобода и иднината на МАкедонија“. 5. Мислам дека западот им возвраќаше за борбата против СФРЈ. 6. Војната и жртвите не беа залудни. Без нив веројатно не ќе имавме рамковна туку никаква Македонија. Резултатите беа слаби поради предавството. Посебно АРМ не се бореше како што треба, па мораше да се формираат посебни (паравоени) полицијски единици, ЛАВОВИте, кои имаа во својот состав и оклопни единици. Тука се поставува логично прашање. Зошто платените медиуми беа толку против ЛАВОВИте? Дали затоа што тие можеби се бореа против дел (или целата) идна марионетска власт? 7. Ембарго имаше, не од ОН, туку под директен притисок на САД
quote:
Ваквиот чекор на САД предизвика негодување особено во Москва, каде што рускиот печат се огласи со коментарите дека американското предупредување е претерано бидејќи во ОН нема донесено никаква резолуција за ембарго за оружје за Македонија. Коментарите оделе дотаму што од рускиот претседател Владимир Путин било побарано Русија да и испорачува оружје на Македонија доколку Киев подлегне на американските притисоци. http://217.16.70.236/default.aspx?pbroj=1619&stID=2709
8. Не беше само СДСМ против воена состојба. Беа и ДПА и ПДП кои исто така беа во широката коалиција. Мислев дека за ДПА и ПДП тоа е нормално, па не го наггласив и нивното учество.
quote:
Во моментот кога една фракција во власта(на ВМРО-ДПМНЕ) на чело со премиерот побара воведување на воена состојба, а албанските политички лидери се заканија со напуштање на владата и парламентот, Македонија се доближи до самиот раб на граѓанска војна. Во јули, коментирајќи ги собитијата околу Арачиново, тогашниот министер за одбрана В.Бучковски сеуште гаеше надеж дека поведението на СДСМ во текот на кризата ќе биде соодветно наградено од страна на меѓународната заедница: МОЈА ЗАБЕЛЕШКА: Тоа и се случи во 2002 година. Иако написот е спонзориран од нашите западни пријатели доста интересен е поради историјските факти. http://www.newbalkanpolitics.org.mk/OldSite/Issue_5/maleska.soocuvanja.mac.asp
9. Врховен командант е претседателот на државата. Каков - таков. И таквиот командант даде наредба за чистење на патот Тетово- Јажинце
quote:
Земете го само примерот кога за време на војната со УЧК Трајковски му нареди на Бучковски да биде деблокиран патот Тетово Јажинце, а овој не ја исполни наредбата како министер за одбрана. http://a1.com.mk/vesti/listaj.asp?ID=74
10. Токму тоа и ме интересира. Ушто што се` не пишува во таа спогодба. За сега толку
трендафил И државата (државотворните СДСМ и ДУИ) има формирано комисија за ново читање на историјата. Измените воглавно се однесуваат на тоа дека балистите не биле фашисти, туку борци за човекови права. Да не речам предвесници на УЧК.
quote:
Балистите не биле фашисти, затоа што ниту еден од нив не бил осуден на кривичниот суд. Сите тие по војната избегале во Америка, а ако биле фашисти, ќе избегале во Германија http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=15274&broj=243
Професорот Ариги заборава дека и усташот Артуковиќ кој подоцна и беше испорачан на тогашна СФРЈ (но кога беше предоцна и поради болест и не беше суден) исто така беше избеган во САД. Тука може да се отвори друга тема за односот на САД кон поедини фашисти и нивното негување за )зло)употреба во некои земји, вклучувајќи ја и војната во Македонија во 2001 и настаните по неа. П.С.: За Андрија Артуковиќ е врзана една анегдота. Бидејќи кога САД го испорача за судење беше тешко болен, од авионот на загребскиот аеродром бил изнесен на носила. И рекол:- „ Ви велев ли дека кога ќе се вратам во Хрватска ќе ме носат на раце“.
concrete Trendafile, ako odime malku vo teorija na vojuvanjeto ( dobro li rekov??) ke procitame , nesto mnogu odmna kazano, deka sekoja bitka (vojna ako sakas) e dobiena ili izgubena mnogu vreme pred taa da pocne. Za nasa uteha, vo odnos na ona sto nas mnogu ne tisti,toa ne znaci deka so toa dosol i krajot na svetot.Ke si ima i mnogu drugi vojni koi ke udirat pecat na nekakvi prethodni procesi. No temata e mnogu golema i mnogu slozena za eden vakov forum. Kako cresna e, ti zemas edna ,a se izvlekuvaat uste 5-6. Isto taka ona sto ni e bitno nas, ne znaci deka vo takva forma im bilo bitno na onie pred nas,ili ke im bide bitno na tie po nas. Stom go pravime ovoj muabet, vsusnost mnogu malku znaeme, a toa se odnesuva i na site budaletinki koi vednas ke pocnat da tvrdat deka se mnogu umni i seznajni.
Divider Jas znam deka nisto ne znam - Sokrat No, jas znam deka seuste nisto ne e gotovo, nema staveno tocka. Cekajte lugje, istorijata ke se menuva itekako. Koj ke dobie, a koj ke izgubi e prasanje na vreme i prethodna podgotovksa, planiranje, predviduvanje i umno vlecenje potezi. kako sto rece kolega concrete: "deka sekoja bitka (vojna ako sakas) e dobiena ili izgubena mnogu vreme pred taa da pocne." taka i ovaa nasava prethodna. Sega, se spremaat novi pohodi na nasata istorija (na ona sto nie go nzaeme kako vistinksa istorija, sto i ne znaci deka kakao takva ja gledaat ostanatite), na nas e da ja odbranime onaa koja ja smetame za vistinita. Referendumot za Nezavisno Kosovo Republjik ako (stom) se sluci i e uspesen, velikoalanskite propagandisti na niven (ne)suptilen nacin ke se obidat da ja ispisat onaa istorija koja niv im odgovoara, apotoa i da go potvrdat toa so prenesuvanje na problemot na severot i zapadot na Makedonija. Za zal, tie (albancite) imaat dolgorocen plan, kolku i da deluvat nestrplivo, trpelivi se. Koj i da dojde na vlast j atera istata politika. Za uste pogolem zal, nie nemame nacionalen dolgorocen plan. Toa ke bide nasiot dowfall. Dodeka ne se sozdade nacionalen plan i ideja za negovo sproveduvanje ke tapkame vo mesto. primer: Vo sosedna Grcija, koj i da dojde na vlas, kolku i da mrazele so prethodnata vlast, Megalo idejata si tece, poleka, no sigurno kon nejzino ispolnuvanje. Primer: Albancite: DPA se pizdese so PDP koj bese na vlast, odednas DPA dojde na vlast i pocna da ja tera istat politika na PDP, sega DUI istoto go pravi. Imaat idea, imaat cel, ja teraat. Primer: Makedonija, nema ideja, nema plan, tapka vo mesto. Megalo idejata e sozdadena uste pred Metaksas, eneja uste tera Golema Albanija zapocnuva sso prizrenskata liga, ene ja taa ideja ne umira. Obid za nacionalna ideja imalo kaj Jane Sandanski po ilindenskoto vostanie, no kako i sekogas, samite sme sboi najgolenmi dusmani, umira so predavstvo (idejata, ne Jane) od vnatre. Uste vo zarodish. zatoa ke ima novo citanje na istorijata stom se napise. A ke se napise. za zal, na znasa steta. Se razbira, ako ne se osvestime, sozdademe i pocneme da rabotime na nea. Kratkorocnite politiki mozat da teraat bez da se vo kolizija so nacionalnata ideja i plan, no koj da go ukopcha toa. Brane, Ljubche & Co!! Tesko verojatno!! Stvarno, temava e super, ama otvara milion drugi pottemmi! Pozdrav
трендафил Идејата ми беше да расчистиме со деловите од блиската историја, на која сите сме сведоци. Посебно за минатото на политичарите што се на власт или се потенцијални кандидати за владеење. И да ја истакнам демагогијата. Тие што најповеќе се бунеа за новото читање на историјата и национално помирување на македонците, сега молчат кога албанците на нов начин ја читаат историјата. Од тоа може логично да се заклучи дека не им пречи новото читање на историјата, туку националното помирување. Можно е и во текот на војната да се поалбанчиле. Јас сум за тоа историјската вистина да излезе на површина. Полесно е да се расчисти поновата историја, чии сведоци, непосредни или посредни (преку медиумите, пријатели учесници во војната и на други начини) бевме. Мое гледање на настаните тогаш. - Македонија во 2001 година беше нападната од протекторатот Косово. - Борбата беше потпомогната од криминалци (во вистинска смисла на зборот), македонски државјани. - УЧК добиваше логистичка подршка од НАТО, а пропагандна од западните медиуми. - Цел на борбата беше освојување на територии. Тоа го потврдуваат и првите коминикеа во кои се спомнува славомакедонски окупатор. - Се очекуваше брза капитулација на Македонија, а сите беа изненадени од брзото организирање на одбрана (вооружување и обезбедување борци - бранители). - Се замешуваат директно странците прво со воведување на ембарго за оружје на Македонија, а подоцна и со директно претење за употреба на воена сила и под нивен притисок се потпишува Рамковната спогодба. Не ми е јасно - Зошто СДСМ не дозволи воведување на воена состојба што би ја зголемила одбрамбената моќ на државата затоа што сите би биле во функција на одбрана на државата, но и индиректно со повикување на албанците на вежба и нивно изолирање, при што УЧК би останала без подршка - Зошто не се почитуваше наредбата на Врховниот командант за расчистување на патот Тетово-Јажинце што би ја подобрило многу нашата преговарачка позиција (Бучковски, изгледа наместо до Генералштабот, наредбата ја проследил до странски дипломати) - Што пишува во спогодбата за прекин на огнот од 5 јули и понатаму не е познато на јавноста. Познато е дека по примирјето територијата окупирана од УЧК се зголеми тројно, а со новата територијална поделба уште двојно. - Дали масакрите кај Карпарлак и Љуботенски Бачила не беа договорени помеѓу сегашните коалициони партнери, за да ја прифати македонскиот народ Рамковната спогодба со помалку отпор? - Зошто од партиите што сега се на власт загинати има само од ДУИ, а една од другите две е поголема? На http://www.dnevnik.com.mk/whitebook/ ќе најдете The White Book on the terrorism of the so-called NLA aims to promote the truth regarding the activities of the so-called „human rights and democracy fighters“ of the so-called NLA in Republic of Macedonia. It aims to tell the true motives and objectives, as well as to condemn the atrocities and the acts of violence and terror as not appropriate for democracy, for civilized societies and for the universal human values... Warning: Some of the material at this web site is graphic, brutal, and shocking. Persons who do not wish to see or read such material should go no further.
lav Според мене (а и многу други истото го кажуваат) Историјата ЈА ПИШУВА поБЕДНИКОТ. Во нашиов случај тоа , се сите оние кои не испаднаа на гласање за Референдумот или ПРЕЛОМОТ во водењето на Македонската политика. Сега СЕ Е ПОИНАКУ во однос на времето пред тој Референдум. Некој сега некој утер а некој можеби и догодина ќе разбере што се случувало тогаш. А некој НИКОЈПАТ нема тоа да го разбере , разбира се ако е поголема БУДАЛЕТИНКА од споменативе.
трендафил
quote:
Originally posted by lav
Според мене (а и многу други истото го кажуваат) Историјата ЈА ПИШУВА поБЕДНИКОТ. Во нашиов случај тоа , се сите оние кои не испаднаа на гласање за Референдумот или ПРЕЛОМОТ во водењето на Македонската политика. Сега СЕ Е ПОИНАКУ во однос на времето пред тој Референдум. Некој сега некој утер а некој можеби и догодина ќе разбере што се случувало тогаш. А некој НИКОЈПАТ нема тоа да го разбере , разбира се ако е поголема БУДАЛЕТИНКА од споменативе.
За ДУИ ми е јасно. Не ми е јасно како СДСМ и ЛДП победија во војна во која не учествуваа. Исто како што победија на референдумот ли?
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by lav
Според мене (а и многу други истото го кажуваат) Историјата ЈА ПИШУВА поБЕДНИКОТ. Во нашиов случај тоа , се сите оние кои не испаднаа на гласање за Референдумот или ПРЕЛОМОТ во водењето на Македонската политика. Сега СЕ Е ПОИНАКУ во однос на времето пред тој Референдум. Некој сега некој утер а некој можеби и догодина ќе разбере што се случувало тогаш. А некој НИКОЈПАТ нема тоа да го разбере , разбира се ако е поголема БУДАЛЕТИНКА од споменативе.
За ДУИ ми е јасно. Не ми е јасно како СДСМ и ЛДП победија во војна во која не учествуваа. Исто како што победија на референдумот ли?
СДСМ стално победувал и ќе победува ...дали со ДУИ или со ПДП сеедно е ...само да (го) победува „својот„ Народ. А кога Народот стварно ќе победи тогаш „отиде„ сдсм во неврат.
Divider narodot ke pobedi samo ako pocne da razmisluva so sopstvena glava. Pa dobro majku mu, citav, slusav, okolu referendumot, se spomenuvaa "mracni", "crni", "uzzasni" scenarija, podelbi, vojni i stgo li ti ne. Potoa, se zakanuva deka ke brkaat od rabota ako nekoj voopsto i se pojavi na referendum (bez ogled kako ke glasa). Narodov, ili za zal narodecov se prepali, se skri vo nekoja temna gluvcheshka dupka, i ne izleze na referednum. Velam, do koga!! Niedna drzava ne se sozdala i ja opravdala svojata drzavnost i postoenje bez vojna ili barem bitka vo koja pobedila. Partiite ne se vinovni kolku sto e vinoven nasiov narod komu: navednata glava sabja ne ja sece, ama koga ke ja navedne glavata g'zenceto mu e napupeno i sekoj go klecka. 2001 (kako sto rece trendafil) bevme napadnati od Kosovo, malku gi iznenadivme, posle samite povtorno "se iznenandivme" i se pobedivme. od domasni predavnici. Ima edna makedonska anegdota (jas kako patriot ne ja sakam, ama e prigodna skoro vo sekoja prilika), veli vaka: setaat dvajca prijateli, se srekavaat i edniot go prasuva, prijatele koj ti go dupna okoto, pa ti e isteceno? na sto ovoj odgovara: brat mi. prviot spremno mu vozvraka, aaa zatoa e tolku dlaboka dupkata!! Taka i kaj nas, ako sami ne se zaebeme, koj. narodot treba da se osvesti, da razbere deka nikoj nema na srebren posluzavnik da ni ja dade drzavnosta, taa e neprekinat postojan proces koj se dobiva ili gubi vo sekojdnevni bitki na dolgorocen plan. Se sekavam koga pocna konfliktot, se zapocna so teroristicki grupi infiltrirani od kosovo, duri i onoj uck-loverot od BBC odese so niv preku planini da pokaze kkao odi toj proces, potoa naednas stanaa borci za sloboda. Tuka veke ja utavme. Trebase da pokazeme zabi i uste vo tanusevci da potepame sve, bez milost, da se poduplasat, mamakoj? Nie li? Potoa, reciprocitet: oni nemale tenkovi, ne trebalo nitu nie da koristime. Ova mi zvuci na ona na vremeto, aj na ferka, ostaj lanecot on nema, samo so tupanici??!! Potoa, se isponaoruzavme, ni zabranija, blokada. Jebiga. Sto potoa?!! Uste edno nesto, imam prijatel vo MNR koj mi kaza deka deckoto koj sedi so nego vo kancelarija bil vo Ukraina za vreme na konfliktot i bil svedok koga ukrainskiot min. za odbrana go povikal nasiov nesposoben ambasador i mu pokazal satelitski snimki od bandite, niven raspored, naoruzuvanje, plan i strategija. Nasive go prosledile toa. Zosto ne se reagiralo? ne znam, znam samo deka smenivme zname, ustav, sega uste i imeto da go smenime, iako i edna SAD ne prizna bi bilo kapak na sve. Posle, da odime site kolektivno na odmmor na more i da se udavime, bidejki ne ne biva i vakva zemja ne zasluzuvame. Osven ako ne se osvestime. narodot da se osvesti.
concrete Intersna tema , nema sto. Predlagam da ja prodolzime bez voobicaenoto partisko namudruvanje bidejki dopira bitna rabota za site nas. Mojot momenten stav, sto ne znaci deka ne se menuva ako nekoj prezentira bitni fakti, sega za mene nepoznati ,kako pricina za toa : 1.Makedonija ne e napadnata od Kosovo vo 2001 godina. Samo Kosovo nitu sega ima , niti togas, kapacitet za takvo nesto. 2.Celata prikazna pocnuva mnogu poodamna vo kontekstot na raspaganjeto na Jugoslavija ,izdvojuvanjeto na R.Rakedonija i pregrupiranjeto na interesite na pobednicite po Studenata vojna. 3.Poddrskata na UCK ne se razlikuva nisto od poddrskata na mnogu takvi paravojski vo razni delovi na svetot od strana na nasite sakani "sojuznici" koga tie si gi sreduvaat svoite interesi,normalno tuka odi i propagandata kako segment od celata logistika . 4.Fingiranata vojna imase za cel da ne natera, mislam na obicniot narod, da prifati eden Ohridski dogovor t.e. diktat. Seto toa vo direkten dogovor so site koi bea na vlast od expertskata vlada navamu. I taa si imase odredeni muvi na kapa , ama ne od vakov vid. Site ucesnici se bogato,duri prebogato nagradeni.Smesno e sto i toa e sitnez, nalogodavcite mislam deka togas bea spremni za mnogu poveke. 5.Vojnata za teritorii ???? Na KOMPRIMIRANITE albanci so nivniot natalitet koj e rekorden vo svetot ( mislam deka Kosovo sega e apsoluten sampion na ziteli po Km2) kako dobar morkov im bese vetuvanjeto za prosiruvanje i tie najnormalno otidoa vo toj pravec.Toa e cenata koja im e platena za nivnite uslugi. Baska pogledaj te ja slikata po generacii : tie vo momentov imaat apsolutno najgolem procent na potencijalno topovsko meso na posirokiov prostor. 6.Brzoto naoruzuvanje bese samo brzo trosenje na parite od Telekomot,novo zadolzuvanje i eleganten nacin da se isplatat kvislinzite preku provizii. Vo vojnicki smisol rezultatite bea smeska, sto e i za ocekuvanje , bidejki nalogodavcite dobro se osiguraa, nieden vistinski skoluvan strateg da ne bide ni blizu do pozicija da vlijae. Nie se zabavuvame so operetski vojskovodci. 7.Embargo na oruzje nikogas nemase , bese samo formalno zaradi zgolemuvanje na cenite na oruzjeto i opremata. Za mesanjeto na strancite zakanite itn. verojatno e jasno.Kako velat od SDSM: Nekoi prasanja ne zasluzuvat odgovor!!!. Edinstveno mnogu mi bese zal za stariot umen i kulturen Badinter koj morase da gi progolta hartiie koi pred toa gi bese napisal i toa javno na TV. 8.Ova so SDSM i voveduvanje na voena sostojba : he , he pa toa ti e kako kadija te tuzi , kadija te sudi!!! 9. Koj Vrhoven Komandant ????Koe rascistuvanje na pat Tetovo-Jazince???Koja pregovaracka pozicija??? Od koga nesto kako ARM + Policija so seta sermija kakva takva pregovara so 500 desperadosi??? Odgovorot se bara na sosema druga strana. 10.Spogodba od 5 Juli??? Kako nema odgovori , pa sekoj den na TV slusas po nekoj del. 11.Karpalak lici na samovolie na lokalen desperados,prethodnite masakri se nesto drugo. Ljuboten morase da se smisli za da ima takanarecen zlocin protiv covecstvoto i na makedonskata strana i moram da priznaam perfektno e reziran, isto i Rastanski lozja , taka ti e koga rabotite gi vodat klenovi. Za sega tolku.
lav
quote:
Originally posted by concrete
Intersna tema , nema sto. Predlagam da ja prodolzime bez voobicaenoto partisko namudruvanje bidejki dopira bitna rabota za site nas. Mojot momenten stav, sto ne znaci deka ne se menuva ako nekoj prezentira bitni fakti, sega za mene nepoznati ,kako pricina za toa : 1.Makedonija ne e napadnata od Kosovo vo 2001 godina. Samo Kosovo nitu sega ima , niti togas, kapacitet za takvo nesto. 2.Celata prikazna pocnuva mnogu poodamna vo kontekstot na raspaganjeto na Jugoslavija ,izdvojuvanjeto na R.Rakedonija i pregrupiranjeto na interesite na pobednicite po Studenata vojna. 3.Poddrskata na UCK ne se razlikuva nisto od poddrskata na mnogu takvi paravojski vo razni delovi na svetot od strana na nasite sakani "sojuznici" koga tie si gi sreduvaat svoite interesi,normalno tuka odi i propagandata kako segment od celata logistika . 4.Fingiranata vojna imase za cel da ne natera, mislam na obicniot narod, da prifati eden Ohridski dogovor t.e. diktat. Seto toa vo direkten dogovor so site koi bea na vlast od expertskata vlada navamu. I taa si imase odredeni muvi na kapa , ama ne od vakov vid. Site ucesnici se bogato,duri prebogato nagradeni.Smesno e sto i toa e sitnez, nalogodavcite mislam deka togas bea spremni za mnogu poveke. 5.Vojnata za teritorii ???? Na KOMPRIMIRANITE albanci so nivniot natalitet koj e rekorden vo svetot ( mislam deka Kosovo sega e apsoluten sampion na ziteli po Km2) kako dobar morkov im bese vetuvanjeto za prosiruvanje i tie najnormalno otidoa vo toj pravec.Toa e cenata koja im e platena za nivnite uslugi. Baska pogledaj te ja slikata po generacii : tie vo momentov imaat apsolutno najgolem procent na potencijalno topovsko meso na posirokiov prostor. 6.Brzoto naoruzuvanje bese samo brzo trosenje na parite od Telekomot,novo zadolzuvanje i eleganten nacin da se isplatat kvislinzite preku provizii. Vo vojnicki smisol rezultatite bea smeska, sto e i za ocekuvanje , bidejki nalogodavcite dobro se osiguraa, nieden vistinski skoluvan strateg da ne bide ni blizu do pozicija da vlijae. Nie se zabavuvame so operetski vojskovodci. 7.Embargo na oruzje nikogas nemase , bese samo formalno zaradi zgolemuvanje na cenite na oruzjeto i opremata. Za mesanjeto na strancite zakanite itn. verojatno e jasno.Kako velat od SDSM: Nekoi prasanja ne zasluzuvat odgovor!!!. Edinstveno mnogu mi bese zal za stariot umen i kulturen Badinter koj morase da gi progolta hartiie koi pred toa gi bese napisal i toa javno na TV. 8.Ova so SDSM i voveduvanje na voena sostojba : he , he pa toa ti e kako kadija te tuzi , kadija te sudi!!! 9. Koj Vrhoven Komandant ????Koe rascistuvanje na pat Tetovo-Jazince???Koja pregovaracka pozicija??? Od koga nesto kako ARM + Policija so seta sermija kakva takva pregovara so 500 desperadosi??? Odgovorot se bara na sosema druga strana. 10.Spogodba od 5 Juli??? Kako nema odgovori , pa sekoj den na TV slusas po nekoj del. 11.Karpalak lici na samovolie na lokalen desperados,prethodnite masakri se nesto drugo. Ljuboten morase da se smisli za da ima takanarecen zlocin protiv covecstvoto i na makedonskata strana i moram da priznaam perfektno e reziran, isto i Rastanski lozja , taka ti e koga rabotite gi vodat klenovi. Za sega tolku.
Коментари: 1. За оваа точка не си во право оти дел од убиените биле УЧКИ со азиско потекло ..секако дојдени и платени од косоварите. 6. За оваа точка имам забелешка СО КОЕ ОРУЖЈЕ ТРЕБАШЕ ДА ВОЈУВА ВОЈСКАТА ...та нели Киро Глигоров им го (пре)даде СЕТО ОРУЖЈЕ од арсеналите на некогашната ЈНА на Србите во заминување од Македонија. Остатокот кој се „затекна„ таму беше НЕУПОТРЕБЛИВО или трофејно оружје и орадија. 7. За ова делумно си во право оти ИМАШЕ ЕМБАРГО но КОЈ БАРА И ЌЕ СИ НАЈДЕ , мислам на неопходното оружје за војката која врховниот командант ја УМРТВИ и служеше само за парадирање , а старешините таму не можеа да си ги видат чевлите и..секако од надуените стомаци (ова не се однесува на сите). Тие што ќе се препознаат и веројатно и ќе се јават овде за коментар. 11.За ова не си во право , оти ако бил друг на место на Б(а)учко и ги пратеше на екскурзија војниците во време на војна тие ќе беа подобро заштитени но и транспортирани. Но сите се учат на туѓи а само ние на личните грешки. И за УТМАНИТЕ (кленовите) си потполно во право.
Divider Tocka 7. Kondoliza Rajs otide kaj Kucma da go natera da potpise soglasnost deka poveke nema da i prodava na Makedonija oruzle, potoa se razbira, istiot den vo hotel Belvi potpiavme dogovor za voena sorabotka so RF!! Imase obid za embargo, ok, ne uspea vo celost. Tocka 9. Koj vrhoven komandant, tocno, se slozuvam (za mrtvite se najubavo) ama nasiot vrhoven komandant nemase muda da izdade takva naredba, baska poveke sakase da izigrava kandidat za Nobelova nagrada za mir, otkolku tatko na drzavata. Inaku, ke ima uste edna, popraven, da ne padneme??
concrete 1.ne se razbirame:imase kosovari, amerikanski i belosvetski albanci,se i sesto vo UCK kako i vo sekoja platenicka vojska.Koga velam deka Kosovo ne ne napadna sakam da kazam deka tie si bea i se seuste nekakov protektorat (pro forma) taka da realno ni pile od tamu ne bi mozelo nekontrolirano da pomine , ako nekoj sakase da ne pomine.Ne ne napadna Kosovo koe nema kapacitet ( i seuste)duri i za vojnicki diletantskata ARM i policija,tuku nekoj sosema drug. 6.Ne deka ne trebase da se nabavuva,vo vojna toa sekogas treba,problemot e kako se nabavuvase i sto,po koja cena i preku kogo. Ne cinese kako na Saint Peter Eggs,a efektot bese golemo nisto. 11.Od nesto kako toa na Karpalak nikoj ne moze da zastiti, mozese samo vednas da se fatat ili ubijat izvrsitelite,ako tamu ne se odese kako na svadba i so smesna obuka. Drugata varijanta e preventivno sprecuvanje na takvo iznenaduvanje so potpolen nadzor na terenot,izvestuvaci, itn., ama ako dobro slusam toa ni den denes ne e slucaj.( Inaku svadbarskata atmosfera ne bese bas retka pojava togas , za sega ne znam). 7.Pa sto ako otide, formata si e forma , drugoto si e biznis , samo ja smenivme firmata, drcna e Kondoliza za sekoja para. 9.Realno gledano ne bi mozel i da saka, mokta na nasiot vrhoven komandant ne odi mnogu daleku,mozebi moze da naraca da mu donesat rucek,vesnici ili taka nesto, za drugo ne sum siguren.
lav Originally posted by concrete
1.ne se razbirame:imase kosovari, amerikanski i belosvetski albanci,se i sesto vo UCK kako i vo sekoja platenicka vojska.Koga velam deka Kosovo ne ne napadna sakam da kazam deka tie si bea i se seuste nekakov protektorat (pro forma) taka da realno ni pile od tamu ne bi mozelo nekontrolirano da pomine , ako nekoj sakase da ne pomine.Ne ne napadna Kosovo koe nema kapacitet ( i seuste)duri i za vojnicki diletantskata ARM i policija,tuku nekoj sosema drug. Ние многу добро се разбираме оти Косово и неговиот заштитен корпус беа логистика на качаците овдешни - како во поглед на опрема која овие козји синови не би знаеле да ја активираат освен ако некој не ги подучувал - мислам на врвната и супер софистицирана комуникациона опрема која и нашата војска ја немала и не знаела за нејзината употреба. Факт е дека сите таму беа „кукли„ чии конци ги влечеа Американците 6.Ne deka ne trebase da se nabavuva,vo vojna toa sekogas treba,problemot e kako se nabavuvase i sto,po koja cena i preku kogo. Ne cinese kako na Saint Peter Eggs,a efektot bese golemo nisto. Овде би бил актуелен слоганот на Тито кој велеше: Да градиме како 100 години ќе биде мир , НО и ја наоружуваме нашата војска како утре да ќе биде војна 11.Od nesto kako toa na Karpalak nikoj ne moze da zastiti, mozese samo vednas da se fatat ili ubijat izvrsitelite,ako tamu ne se odese kako na svadba i so smesna obuka. Drugata varijanta e preventivno sprecuvanje na takvo iznenaduvanje so potpolen nadzor na terenot,izvestuvaci, itn., ama ako dobro slusam toa ni den denes ne e slucaj.( Inaku svadbarskata atmosfera ne bese bas retka pojava togas , za sega ne znam). Во случајов факт и тоа неодмонлив е дека немаше превенција. А за т.н. свадбарска атмосфера виновни се само тие кои ја организирале оваа „експедиција„ и до ден денешен не видов искажана ниту утврдена одговорност кај никој од тогашните врвни старешини 7.Pa sto ako otide, formata si e forma , drugoto si e biznis , samo ja smenivme firmata, drcna e Kondoliza za sekoja para. Секој , па дури и таа Кондолиза си има точка на „топење„ на карактерот ..кога се што не смее станува можно и дека смее (да се стори) , но и спротивното ...се според ценовникот 9.Realno gledano ne bi mozel i da saka, mokta na nasiot vrhoven komandant ne odi mnogu daleku,mozebi moze da naraca da mu donesat rucek,vesnici ili taka nesto, za drugo ne sum siguren. Реалноста произлегува и од желбата но и уставната надлежност (обврска) на председателот на државата таа фукција на врховен заповедник да ја обавува, оти таа е показ дека воската има надредена цивилна структура пред светот ...карактеристично за секоја демо(н)кратија меѓу кои и ние (се трудиме да) сме . А оперативната или егзекутивната моќ е кај генералштабот кој во случајов е само спроведувачки орган на издадената команда на врховниот командант
Divider Tocno, Pretsedatelot na RM moze da go raspusti parlamentot kako telo ke e nefukncionalno, vo konfliktan sostojba, da proglasi voena sostojba. Toags, kako sto rece lav, generalstabot ke morase da ja izvrsi odlukata ili da bide staven zatvor za velepredavstvo.
lav
quote:
Originally posted by Divider
Tocno, Pretsedatelot na RM moze da go raspusti parlamentot kako telo ke e nefukncionalno, vo konfliktan sostojba, da proglasi voena sostojba. Toags, kako sto rece lav, generalstabot ke morase da ja izvrsi odlukata ili da bide staven zatvor za velepredavstvo.
Велепредавството е од скоро сите предпоставено но не и констатирано. Само недостасува(ат) СУД и соодветни за тоа судии за да го озаконат но и ги казнат (евентуалните) виновници кои од тоа судење ќе произлезат. пс А не како сега (во многу монтирани процеси) држење во „времен„ (читај бескраен) притвор на осомничените , само затоа што се немаат (мислам) никакви валидни докази ...кои моѓат да „поминат„ кај секој неутрален и докрај чесен правник во Македонија.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Само недостасува(ат) СУД и соодветни за тоа судии за да го озаконат но и ги казнат (евентуалните) виновници кои од тоа судење ќе произлезат.
Судот ни е презафатен за прво да ги заврши постапките од претходните случаи, кои што се во преголем број. Еве на пример последниот случај вели дека Марјан Ѓорчев платил 100 илјади евра за поправла на стар камион!?
concrete 10.Da sme zivi se nadevam barem ke pocuvstvuvame. 9.A zosto sledniot den ne gi poapsi neposlusnite i ne gi potpre na zidce?? 8.SDSM,PDP,VMRO i ostanata bratija , aj ne bidi naiven. 7.Za da si gi zemat tie parite , a ne nekoja Ukraina ili Rusija. 6.Ova e mnogu delikatno, bara mnogu posiroko objasnuvanje 5.SFRJ e sosema drug problem, vo sosema drug kontekst.Edna mnogu pokomplicirana prikazna. makedonija e neocekuvan problem, neplaniran zatoa i taka trapavi resenija.Istovremeno nasite drzavnicki kapacitete ispadnaa polosi i od najmracnite pretspostavki....i tolku treba za igranka. 4.Kofi Anan ??? ON : slicni izjavi imase i pred lomot na SFRJ, pa sto posle??? 3.Ne problemot vo Makedonskata Drzava , PROBLEMOT E MAKEDONSKIOT NAROD KAKO DRZAVOTVOREN NA MAKEDONSKATA DRZAVA!!!! 2.Vo rasturena Jugoslavija , da , no ne sum siguren za SFRJ ako prodolzese stabilno da postoi. Sigurno do 2000 ke bese vo EU i se ova sto sega go raspravame ke bese malku mnogu podrugo. 1....... 0. BUUUM!!!!
Divider Буум, само малкуцка си грешка, кога се распаѓаше Југославија веѓе и бесе понудено да стане членка на ЕУ. Одбија на седницата на Бриони 1990 или 1989 не се сеќавам.
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
10.Da sme zivi se nadevam barem ke pocuvstvuvame. 9.A zosto sledniot den ne gi poapsi neposlusnite i ne gi potpre na zidce?? 8.SDSM,PDP,VMRO i ostanata bratija , aj ne bidi naiven. 7.Za da si gi zemat tie parite , a ne nekoja Ukraina ili Rusija. 6.Ova e mnogu delikatno, bara mnogu posiroko objasnuvanje 5.SFRJ e sosema drug problem, vo sosema drug kontekst.Edna mnogu pokomplicirana prikazna. makedonija e neocekuvan problem, neplaniran zatoa i taka trapavi resenija.Istovremeno nasite drzavnicki kapacitete ispadnaa polosi i od najmracnite pretspostavki....i tolku treba za igranka. 4.Kofi Anan ??? ON : slicni izjavi imase i pred lomot na SFRJ, pa sto posle??? 3.Ne problemot vo Makedonskata Drzava , PROBLEMOT E MAKEDONSKIOT NAROD KAKO DRZAVOTVOREN NA MAKEDONSKATA DRZAVA!!!! 2.Vo rasturena Jugoslavija , da , no ne sum siguren za SFRJ ako prodolzese stabilno da postoi. Sigurno do 2000 ke bese vo EU i se ova sto sega go raspravame ke bese malku mnogu podrugo. 1....... 0. BUUUM!!!!
0. Мислиш ли на економскиот бум што ни се случува во оваа година, а јас не успевам да го видам. Изгледа сум ослепен за бумови. 1. КЗК е посилен од проектираната сила на АРМ. 2. Тука се согласувам дека во случај на опстанок на СФРЈ (се разбира без С) како конфедерација или на друг начин прифатлив за сите, државата ќе влезеше во ЕУ. ЕУ тоа го сакаше. А САД? 3. Македонскиот народ сигурно би ја сакал САД како што тоа сега ја сакаат албанците ако во 2001 година за нас го стори тоа што го стори за нив. И Бин Ладен ги сакаше американците, на пример, кога го подржуваа во Авганистан против СССР. 4. до 10. Да се вратиме на темава, историјата и нејзиното ново читање што го спроведува државотворната власт или било кој друг. Познати ми се политичките гледања на актуелните политички партии во власта и опозицијата. Би сакал овде да зборуваме со факти, со, по можност, наведување на изворот за информации.
concrete 0.Jas onaka figurativno, za ekonomski BOOM ke si pocekame,inaku licno golem skeptik sum.Ako ne se najde nekoj nekonvencionalen pristap, za klasikata koja momentno se prodava barem dve tri generacii ke bidat izgubeni. 3.Toa za makedoncite vo dadenive konstelacii nikogas ne bi go storile,nivnite intersi se od sosema druga pricina i nie tamu ne igrame.Bin Laden i deneska si gi saka isto kako i porano,od mnogu izvori citam detali deka toa se dobriot i losiot od ista prikazna, ne znam samo koj e grdiot tuka. Za drugoto poleka ,da slusneme i drugi mislenja.
OooOo http://www.a1.com.mk/vesti/listaj.asp?ID=94 Prochitajte go Agim od Struga kako ja chita istorijata.
lav А погледајте пак што глупости изнатреска овој МАМЛАЗ Салин во интервјуто водено вчера на А1 ТВ пред нашата многу итра и умна новинарка Биљана Секуловска.
трендафил Еве едно мислење од неутрален извор http://www.antiwar.com/orig/deliso46.html During the war, the Dutch report also states, constant telephone connection was maintained between Albanian rebels and high-level American officials. Some of these conversations were taped by European intelligence. At some point the Americans became aware that they were being tapped, and discontinued direct phone contact. At this point, the Europeans claim, America purchased computers with phone technology for the NLA. Thus communications were restored. Еве список на македонците кои не беа ослободени од УЧК: 1. Андре Ристовски (1967) од Тетово, киднапиран на 05.07.2001 во тетовско Доброште. 2. Васко Михајловски (1963) од Непроштено, киднапиран на 23.07.2001 во Непроштено. 3. Цветко Михајловски (1949) од Непроштено, киднапиран на 23.07.2001 во Непроштено. 4. Димитрие Димковски (1941) од Тетово, киднапиран на 23.07.2001 во Џепчиште. 5. Крсто Гогоски (1934) од Непроштено, киднапиран на 24.07.2001 во Непроштено. 6. Симеон Јакимовски (1941) од Брвеница, киднапиран на 24.07.2001 во Тетово. 7. Бобан Јевтимовски (1972) од Тетово, киднапиран на 27.07.2001 во Дреновец. 8. Васко Трајчевски (1953) од Тетово, киднапиран на 27.07.2001 во Дреновец. 9. Илко Трајчевски (1953) од Тетово, киднапиран на 27.07.2001 во Дреновец. 10. Ѓоко Синадиновски (1954) од Варавара, киднапиран на 27.07.2001 во Дреновец. 11. Бошко Димитриевски (1945) од Беловиште, киднапиран на 31.08.2001 по пат за Тетово. 12. Славко Димитриевски (1952) од Беловиште, киднапиран по пат за Тетово. 13. Нестор Петровски (1924) од Матејче. Се гледа дека сите се киднапирани по потпишаното примирје на 5 јули. Интересно е што еден од нив е и американски државјанин, но САД нема направено ништо за негово ослободување. Surprisingly, out of the twelve kidnapped persons is one American citizen, 52-year-old Boshko Dimitrievski from the village of Belovishte. He came to Macedonia several years ago from the US, in order to take care of his mentally-disabled brother. Both of them were kidnapped at the same time. I was surprised, I told them, that the US embassy had not done anything about this. My interlocutors just shrugged. Apparently negotiations failed. http://www.antiwar.com/orig/deliso23.html Или:
Macedonia's Civil War: 'Made in the USA' Scott Taylor reports from Tetovo August 20, 2001 http://www.antiwar.com/orig/taylor1.html
concrete Trendafile,ne te razbiram koja ti e poentata???? Ova pogore i vrapcite (onie koi toa gi interesira) vo Evropa i svetot go znaat. Povtoruvam, onie koi gi interesira.Verojatno i mnogu poveke od ova znaat. Nie sega sme ti vo edna sema na koja nitu ti nitu jas nemame ama bas nikakvo vlijanie.Da se molime deka megu ovie koi ne vodat ima nekoj koj go cital Sekspir i e dovolno umen pa ja svatil "metodologijata" na Hamlet.Drugo vo segasnava konstelacija ne pominuva.
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
Trendafile,ne te razbiram koja ti e poentata???? Ova pogore i vrapcite (onie koi toa gi interesira) vo Evropa i svetot go znaat. Povtoruvam, onie koi gi interesira.Verojatno i mnogu poveke od ova znaat. Nie sega sme ti vo edna sema na koja nitu ti nitu jas nemame ama bas nikakvo vlijanie.Da se molime deka megu ovie koi ne vodat ima nekoj koj go cital Sekspir i e dovolno umen pa ja svatil "metodologijata" na Hamlet.Drugo vo segasnava konstelacija ne pominuva.
Сакам и врапците во Македонија да се запознаат со историјата на која и беа сведоци. Затоа што нашите џивџани не веруваат во тоа што го гледаат туку на тоа што некој ќе им го каже. За да не се случи самите да си ги сотреме хероите, па некој друг после нас да се сеќава на нив. Како Ченто, Брашнаров, Шатев...И да можеме да им веруваме на историчарите. Ако во едноумието историјата беше врзана за една партија, тоа не беше голем проблем затоа што таа владееше без прекин до 1998. Во моментов имаме проблем што во власта не се гледа исто на историјата. Не велам дека нема приближување, односно дека СДСМ и ЛДП полека не го прифаќаат (барем премолчено) гледањето на ДУИ и дека после не се борат за него. До последната запирка, разбира се.