До каде е работата со рушење на Шпанското Село ?
До каде е работата со рушење на Шпанското Село ?
lav Во Македонија си имаме закони против ДИВОГРАДБИ и тоа е во ред и за секоја почит. АМА НЕМАМЕ НИВНО РАМНОМЕРНО И ПРАВИЧНО СПРОВЕДУВАЊЕ во дело ? Летоска , го „рушеа„ Охрид во екот на сезоната на собирање посетители и нивните пари. А сите други познати ДИВОГРАДБИ , од Тетово па до Скопје сега како НИКОМУ ДА НЕ МУ СМЕТААТ!!! Важат ли законите ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО во оваа држава??? Шпанското Село е сепак (по)близу до министерството за УРБАНИЗАМ од Охрид или пак Тетово. А за Гостивар и Дебар воопшто и не мислам да дискутирам , се додека ова во Скопје не се расчисти.
трендафил Во Македонија се рушат само дивоградбите на тие што не се блиски до власта. Дури и новинарите се против рушењето ако се рушат дивоградби на некој близок до СДСМ, како што пред некоја година го подигнаа јавното мислење кога во Злокуќани се рушеа дивоизграденото вештачкото езеро и дел од дивоградбите изградени на археолошки значајно земјиште на роднината на поранешниот државен секретар во Министерството за одбрана, Љубчо Поповски, кој беше во притвор поради земање мито. (Кога сме веќе кај Поповски, знае ли некој што е со обвинението против него или обвинителството е концентрирано само на опозицијата). Јавноста беше подигната дури и против изградбата на легална куќа од страна на поранешниот премиер. Состојбата беше вжештена до тој степен што тој нелегално (со помош на катастарот) го прогласи својот плац за туѓ. За еден куп палати низ целиот град никој не се возбудува. Дали затоа што мислат дека блиските до СДСМ имаат природно право на палати. Дали и Шпанското село не е еднопартијско, односно цело Водно СДСМ не го смета за своја територија, па им забрани на новинарите да пишуваат за него?
dejan vo tetovo i gostivar nesmee tamu da se rusi, ako ne cela vojska od UN ke dojde. oni neka rusat crkvi i neznam sto..... kazimi, koi odlucil za da se rusi toa vo ohrid?
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
vo tetovo i gostivar nesmee tamu da se rusi, ako ne cela vojska od UN ke dojde. oni neka rusat crkvi i neznam sto..... kazimi, koi odlucil za da se rusi toa vo ohrid?
Министерот Буџаку. Тој не му одговараше на Премиерот за својата работа туку на лидерот на неговата партија, човекот што за да не се подели Македонија не убиваше, прогонуваше, ни палеше и рушеше куќи и цркви и што уште не, Али Ахмети. Со амин на пратениците од целата владина коалиција. Рушењата во Охрид беа токму пред почетокот на туристичката сезона. Се рушеа и објекти стари повеќе децении.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by dejan
vo tetovo i gostivar nesmee tamu da se rusi, ako ne cela vojska od UN ke dojde. oni neka rusat crkvi i neznam sto..... kazimi, koi odlucil za da se rusi toa vo ohrid?
Министерот Буџаку. Тој не му одговараше на Премиерот за својата работа туку на лидерот на неговата партија, човекот што за да не се подели Македонија не убиваше, прогонуваше, ни палеше и рушеше куќи и цркви и што уште не, Али Ахмети. Со амин на пратениците од целата владина коалиција. Рушењата во Охрид беа токму пред почетокот на туристичката сезона. Се рушеа и објекти стари повеќе децении.
Јас и порано мислев дека „оваа„ влада на балисти+комунисти е всашност ДИВОГРАДБА и затоа и самата си „падна„ односно сруши. ПАЛА ВЛАДА , разбира се.
Divider Koe e toa Spansko selo, kade tocno se naogja?
lav
quote:
Originally posted by Divider
Koe e toa Spansko selo, kade tocno se naogja?
Тоа е пределот на падините на Водно на потегот од населбата Жданец па до с.Долно Нерези
Divider
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Divider
Koe e toa Spansko selo, kade tocno se naogja?
Тоа е пределот на падините на Водно на потегот од населбата Жданец па до с.Долно Нерези
Delot od kukite koi se vednas nad Kozle, onie na "Janicarski Rid" se vo proces na dobivanje na dozvoli se do pola pat do ledinata koja e vo zastiteniot pojas. Drugite se epten vo zastiteniot pojas, ama ima mnogu bliski do vlasta i zatoa nema da se rusat. Jas licno, koga bev na odmor sreduvav za dozvola za gradba za na Janicarski Rid samo so katastarski-posedoven list i geodetski premer deka ne se vo zastiteniot pojas. A inaku slusnav deka sinot na DZingo gradi hotel tamu nekade ili slicno. E pa ela rusi go, iako e "protiv" vlasta. Nema protiv vlast, ima samo za ili vo vlast, neli!
Divider BTW, thanks for the info
lav
quote:
Originally posted by Divider
BTW, thanks for the info
You are welcome anytime
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Divider
Koe e toa Spansko selo, kade tocno se naogja?
Тоа е пределот на падините на Водно на потегот од населбата Жданец па до с.Долно Нерези
Згрешка си.Шпанско село започнува едно два километри пред Жданец.Од капиштец над болницата за тбц преку козле па до нерези.Инаку нај-градбите се во линија на Алумина кога гледаш кон крстот кој морничаво го потсеќа народов на владеењето на твоето дпмне,па затоа е толку посетен колку што е.Но тоа е друга тема нели,мешање на религија и црква во партиски цели.
Divider ZNACI, FAKTICKI, ONIE KUKI BAS NAD KOZLE SE NAREKUVAAT SPANSKO SELO. NEMA DA GI RUSAT SITE, SAMO TIE EPTEN VO POJASOT!! DRUGITE KE DOBIJAT DOZvoli, jebiga sum stisnal caps lock, sorry!!
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Divider
Koe e toa Spansko selo, kade tocno se naogja?
Тоа е пределот на падините на Водно на потегот од населбата Жданец па до с.Долно Нерези
Згрешка си.Шпанско село започнува едно два километри пред Жданец.Од капиштец над болницата за тбц преку козле па до нерези.Инаку нај-градбите се во линија на Алумина кога гледаш кон крстот кој морничаво го потсеќа народов на владеењето на твоето дпмне,па затоа е толку посетен колку што е.Но тоа е друга тема нели,мешање на религија и црква во партиски цели.
Колега Divider ете сега сам си се јави да ни дообјасни за ова кој е можеби и сопственик или творец на тоа „село„.
Divider Ne sum sopstvenik tamu, blisku e, ama imam dozvola i cela potrebna dokumentacija. Me interesirase dali navistina e tamu nad mene, kaj na dzigo hotel-vila sto li, monstruozna gradba velat, a i site onie oklu livadata, sto go unisrtija zeleniot pojas, ne moze covek da odi na izvlet od kukite i kamionite so gradezen materijal. BTW, ne go znaev kako spansko selo, poveke kako VIP brdo!
lav
quote:
Originally posted by Divider
Ne sum sopstvenik tamu, blisku e, ama imam dozvola i cela potrebna dokumentacija. Me interesirase dali navistina e tamu nad mene, kaj na dzigo hotel-vila sto li, monstruozna gradba velat, a i site onie oklu livadata, sto go unisrtija zeleniot pojas, ne moze covek da odi na izvlet od kukite i kamionite so gradezen materijal. BTW, ne go znaev kako spansko selo, poveke kako VIP brdo!
Не сме се разбрале добро. Оти Јас мислев на тој што ме „исправи„ кажувајќи ја локацијата како на (можен) сопственик на тоа „село„ оти ги знаеше сите детали , нели. Кај тебе е ОК оти ти си имаш своја земја таму (посебно ако си по потекло од некогашното горно или долно Водно) , а „споменатиов„ има колку што Јас знам имот само во с.Летевци - Велешко. пс Таму се убиени од страна на комунистичката власт во Велес во 1945 година 52 души ...велат дека биле „предавници„ на Народот и тоа делумно со казми и стапови - се штедела муницијата најверојатно. Во заедничкиот гроб се пронајдени многу малку зрна од пушка , кажуваа тие кои биле на ископот на останките нивни во 1992-3 година во печатот , дека имало зрна колку прсти на една рака да ги изброиш. А ако споредиме со денешниве „предавници„ ...според тогашните мерила би отишло најмалку 1/2 население во Македонија курбан.
Divider Well, I'm no perfect. Tuku, jas mmislev deka gi strelale. So kazmi i lopati!!! Ete i nivnite vnuci (na ubijcite) sega ni se navlast!
lav
quote:
Originally posted by Divider
Well, I'm no perfect. Tuku, jas mmislev deka gi strelale. So kazmi i lopati!!! Ete i nivnite vnuci (na ubijcite) sega ni se navlast!
Не само тие , туку тука се и наследниците на БАЛИСТИТЕ со кои овие нашиве „дуваат„ во иста тиква која неодамна им „пукна„.
Divider Da znaes, imas pravo. na vremeto koga gi imavme sobrano kako jagninja na klanje okolu Zajas i Kolari, trebase onoj majoron, majku mu e*em da dade porano komanda a ne da ceksa ko moron i polse da stigne depesha od Tito za generalna amnestija. kegi sotrevme, vaka sega em se mnozat kako zajci, em uste i se nakrenale glava ne mozes da krenes. Koga sme kaj kotenje kako zajci, da ti kazam dobar lek. Vo Anglija imaa problem so zajcite i izmislija nekoj virus sto se prenesuva genetski i se aktivira sekoj 15-20 godini i jaq namaluva zajackata populacija na podnoslivo nivo. Mozebi i nie treba da smislime nesto takvo za nasive Zajascani i ostali vaterpolisti!!
Divider kako se prebacivme na druga tema, cudo edno. hehehe, dokaz deka Makedonecot ima um i moze da se prefrla i diskutira na poveke temi istovremeno, hehehe. Ama go tupam, car sum.
lav
quote:
Originally posted by Divider
Da znaes, imas pravo. na vremeto koga gi imavme sobrano kako jagninja na klanje okolu Zajas i Kolari, trebase onoj majoron, majku mu e*em da dade porano komanda a ne da ceksa ko moron i polse da stigne depesha od Tito za generalna amnestija. kegi sotrevme, vaka sega em se mnozat kako zajci, em uste i se nakrenale glava ne mozes da krenes. Koga sme kaj kotenje kako zajci, da ti kazam dobar lek. Vo Anglija imaa problem so zajcite i izmislija nekoj virus sto se prenesuva genetski i se aktivira sekoj 15-20 godini i jaq namaluva zajackata populacija na podnoslivo nivo. Mozebi i nie treba da smislime nesto takvo za nasive Zajascani i ostali vaterpolisti!!
Не сум апологет на такви решенија кои ги напомена. Но доволно ќе било ако своевремено се ограничела прирастот по два основа како: 1.Забрана на доаѓање од било каде и (диво)населување овде 2.Кинескиот метод на контрола на прирастот на популацијата ...на еве само 3 деци и тоа највеќе.
Divider Mozelo taka, sega, a zapri gi na tri deca i pak ke bidat premnogu!
lav
quote:
Originally posted by Divider
Mozelo taka, sega, a zapri gi na tri deca i pak ke bidat premnogu!
Тоа што своевремено не го сторија „премудриве„ (трут(п)ови по мое) СЕГА СИТЕ (ќе си) го плаќаме нивниот НАИВЕН и ОГРАНИЧЕН светоглед.