Си оди ли Хари Костов?
Си оди ли Хари Костов?
трендафил
quote:
Костов треба да ја соопшти одлуката за оставка Премиерот Хари Костов рано попладнево треба да ја соопшти одлуката за оставка на функцијата, потврдија за Макфакс извори во Владата. Како што соопшти кабинетот на Премиерот Костов, тој во 13 часот и 30 минути ќе даде изјава за за медиумите. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=39504
Ако ова се случи, ќе биде ли промената на подобро. Да не се спрема некоја нова широка коалиција? Или Хари слушнал дека се спрема атентат на премиерот?
f9 Скопје 15/11/2004 14:21:45 Премиерот Костов поднесе оставка Претседателот на владата на Македонија Хари Костов денеска соопшти дека до Претседателот на Собранието поднел оставка на својата функција Костов, кој ја презеде функцијата претседател на Владата на Македонија на втори јуни годинава, е прв премиер во историјата на независната македонска држава, кој сам ја напуштил функцијата. Пред да стане премиер Костов беше министер за внатрешни работи, во владата на Бранко Црвенковски
трендафил Кој ли ќе биде Хари после Хари? Хари очигледно не сакаше да биде премиер. Човекот мислеше дека ќе успее референдумот па си најави оставка. Бидејќи тој не успеа мораше да најде друга причина.
f9 Хари Костов поднесе оставка Макфакс 15.11.2004 Хари Костов Македонскиот премиер Хари Костов денеска поднесе оставка до претседателот на македонскиот Парламент, незадоволен од работата на еден од коалиционите партнери во Владата и непостоење согласност и тимска работа во неговиот Кабинет за остварување на стратешките цели на Македонија. „Сметам дека во владината коалиција не постои целосна согласност и практично тимско работење за вистинско остварување на стратешката цел на Македонија и на преостанатите меѓусебно поврзани цели и активности“, изјави премиерот во оставка Костов, образложувајќи ја својата одлука. Тој изјави дека еден од коалиционите партнери во власта и покрај поинаквите декларативни заложби, својата улога и место во Владата ја разбира единствено како инструмент за делумно спроведување на политичките процеси од Охридскиот рамковен договор. „Тие се залагаат за ургентно спроведување на процесот на соодветна и правична застапеност на само една од заедниците во администрацијата, ги промовираат националните и тесно партиски интереси, вклучувајќи го и непотизмот, со истовремено коруптивно однесување без никаква практична желба и мерки во борба против корупцијата“, рече Костов. Тој наведе дека Кабинетот, во изминатиов период, бил блокиран и за определени економски реформи, за кои веќе биле преземени обврски за извршување од страна на меѓународните финансиски институции. „Станува пракса принципот на условување и на замена на експертско и стручно знаење, со некакво си „политичко договарање“ и „политичко пазарење„“, рече премиерот во оставка Костов. Тој наведе примери дека на последните седници на Владата било побарано од дневен ред да се симнуваат законите за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост како и предлог за донесување на законот за буџетите. „Овие закони се дел од економските реформи и за нив биле преземени обврски за извршување на аранжманите со Светската банка (СБ) за отстранување на административните бариери за странските инвестиции и за структурно прилагодување“, вели Костов. Наспроти тоа, изјави тој, еден од коалиционите партнери во Владата го блокираше утврдувањето на овие закони, со наводна потреба за политичко договарање кое, на крајот, „се сведе на барање од нови 15 вработувања и за промена на режимот на согласност од Министерството за финансии, за вработување -режим што е обврска од аранжманот со СБ“. „На ваков начин на работење јас лично не сум подготвен, особено што чувствувам дека доколку не се прекине, таквата пракса ќе продолжи и во иднина, како востановен начин на однесување и работење. Не сум подготвен на неефикасно работење во Владата, условување и блокирање на реформските процеси во политичката и пред се во економската сфера заради некои дневно политички договарања“, рече Костов. Тој, во изјавата пред новинарите, изрази уверување дека неговата оставка ќе влијае мобилизирачки на коалиционите партнери во Владата да се постигне не само декларативна, туку и суштинско и практично остварување на вистинските стратешки цели на Македонија. „Затоа оставката не ја разбирам како свој личен пораз, слабост, бегство, од одговорност или емотивна реакција“, оценува Костов. „Бидете убедени дека на овој чин се одлучив со најискрени намери и со единствена цел да се обезбеди ефикасност во работењето на Владата“, заклучува Костов, во изјавата по повод неговата оставка на премиерската функција.
f9 ЛДП ќе ја смени Поповска Весна Велкова 14.11.2004 Поповска не беше присутна на вечерашнава седница Потпретседателката на собранието Лилјана Поповска од редовите на ЛДП ќе биде сменета од собраниската функција. Вака вечерва одлучи извршниот одбор на на нејзините сопартијци на состанокот на извршниот одбор. „На вечерашнава седница на извршниот одбор на ЛДП се донесе одлука за отпочнување на процедура за избор на нов потпретседател на Собранието на Република Македонија“, рече Наталија Велковска портпарол на ЛДП. Главниот грев на Поповска, велат во партијата, не е само што имала различен од партискиот став за референдумот, туку што активно учествувала во кампањата на поддржувачите на референдумот. Тоа е и разликата меѓу Поповска и Петковски од СДСМ, кој не учествувал во кампања и затоа нема да биде сменет. Со промоцијата на ставови спротивни од ставовите на владеачката коалиција, Поповска не ги претставувала интересите на оние што ја изгласале, велат во ЛДП. Се очекува веќе в четврток собранието да ја официјализира смената на Поповска, а на нејзино место ке дојде Роза Топузовска Каревска или Слободан Најдовски. И двајцата пратеници на ЛДП. Поповска вечерва не учествуваше на состанокот на извршниот одбор на ЛДП и не беше достапна за коментар.
SLaCk Ete i edna ubava vest.Go gledavte Hari kako shmrkashe i kako mu trepereshe glasot?Navistina "trogatelno",ako ova ne e uste nekoja mestenka od SDSfyroM&Co. togas taka mu treba na HARI sto nema da ISKACHAL na referendumot a sega albancite mu bile krivi.Podobro e site da si podnesat ostavki da ne spasat.
concrete Ako bese iskren vo objasnuvanjeto na pricinite koi go naterale da dade ostavka togas ima sansi namesto ovoj Hari da ni dojde Valkaniot Hari , bidejki valkanite raboti duri sega doagaat i nekoj kvalifikuvan ke treba da gi realizira. Se griznav za jazik, za da ne sum vo pravo, mislam na valkanite raboti. Imam nekoe cuvstvo deka toa nema da bide ni Klint Istvud ,nitu nekoj makedonec,makedonka ili albanec.
Thief Хари докажа дека е МАЖИШТЕ кое не трча по функција, туку кој сака да направи нешто за државата. Кога почувствува дека не му дозволуваат - се повлече! Камо сите така да ја сфаќаат политиката и да се повлекуваат кога ќе увидат дека не можат (некој ги спречува како Хари или немаат капацитет како некои други) да направат нешто добро за државата!
Strelec Дали и колку е мажиште не можеме да заклучиме по овој еден потег, но аргументите кои што ги наброи премиерот во оставка Хари Костов, мислам дека ’држат вода’! Дефинитивно дека човекот има сапорт од мене во новонастанатава ситуација!
StormAngel Toj si otide samovolno,demek jas mozam. Liljana Popovska po naredba...i tako dalje. Ne e prasanjeto koj ke odi i koj ke dojde,rabotata e sto tie nudat i sto pravat.
f9 Ej ,pa bogami -ne mi gi brishite postovite.Jas ovde dadov eden seriozen post vo vrska so sluchuvanjava.Za da ne gi menuvame premierite zaradi DUI ,najdobro e da Branko go predlozhi Alija Ahmeti za premier.Nitu uceni ke ima ,nitu revolucii,nitu ke se maltretirame so nekakvi si ni poltron-premieri,koj kobajagi vladeat.Koga site znaeme deka Ali go vladee duri i pretsedatelot nash.I shto sega ke stavame glumec-kukla za premier,za ubavi ochi ? Treba javno i glasno da se obznani koj e vo Makedonija vlast,a ne da mu se prodavaat pufki na narodot.
f9 Inaku eve kako stoi situacijata so Ministerot za kultura. ВО ПОДЕЛБАТА НА ДИРЕКТОРСКИТЕ МЕСТА Музеите и Националната библиотека одат кај ДУИ "Барањето на ДУИ е по Рамковниот договор, да бидат застапени со 25 отсто", ни одговори министерот за култура Благој Стефановски Во поделбата на директорските места ДУИ ги побарала и ги доби трите институции од културата со статус од посебен интерес за државата: Националната библиотека "Св. Климент Охридски", Музејот на Македонија и Музејот за современа уметност. Во сите нив се чува националното богатство од културното наследство на Македонија. ДУИ веќе има заменик- директор и во Архивот на Македонија, каде се чуваат досиејата од сите одлуки за повоена Македонија заедно и со досиејата на политичките затвореници. Владата во 2002 година таму го именува Хајрула Мисини, познат како командант Шпати. Во Музејот на Македонија се чува комплетното археолошко и етнолошко богатство од тлото на Македонија и комплетната етнолошка збирка во Македонија. Во Националната библиотека, покрај севкупното книжевно богатство на се што е пишан збор во Македонија, се чуваат и стари ракописи, црковни книги и книги пишувани од старословенскиот период. Во депоата на Музејот за современа уметност се чува огромната збирка на слики подарени од светот за поземјотресно Скопје. "Вест" побара изјава од министерот за култура Благој Стефановски дали ДУИ овие три институции ги бара во пакет или остава простор да го добијат директорското место во една од нив. "Барањето на ДУИ е по Рамковниот договор, да бидат застапени со 25 отсто", ни одговори министерот Стефановски. Тој не информира дека на конкурсот што тој го распиша пред еден месец за овие институции се јавиле и кандидати Албанци , меѓутоа, дека тие наведени имиња не се компетентни за тие директорски места. Затоа министерот за култура уште утре во овие три институции ќе именува в.д. директори, а во меѓувреме ДУИ ќе регрутира нови свои луѓе. ДУИ го побара и ќе го добие и Центарот за култура во Куманово под чија надлежност се сите институции од културата заедно со театарот во Куманово. И овде се чека ДУИ да го каже кандидатот, затоа и тука министерот за култура ќе оди со уште едно именување на в.д. директор.
fio Мажиште.. пфффф! Тхиеф вели: “Кога почувствува дека не му дозволуваат - се повлече!“. Дете, од цело време додека беше премиер единствено чувство што го чувствуваше му беше благото продирање во ионака широкиот чмар. Е сега изгледа дојде некој црнец, па со време си се повлече. Стрелец, сапорт за што? Што зборување за непотизмот, за ДУИ, за вработувањата, за корупцијата? А кај беше ПРЕМИЕРОТ ХАРИ КОСТОВ досега да го сподели тоа со народот? Или вчера за прв пат дозна што се се случувало во владата? МАЖИШТЕ. Тито за премиер! :-)
Strelec
quote:
Originally posted by fio
Стрелец, сапорт за што? Што зборување за непотизмот, за ДУИ, за вработувањата, за корупцијата? А кај беше ПРЕМИЕРОТ ХАРИ КОСТОВ досега да го сподели тоа со народот?
Па СЕГА добива од мене сапорт. Порано не добиваше! Добро е што сепак сега проговори за сите тие работи, за разлика од многу останати кои што сеуште го доживуваат она ’со чмарот’ и молчат!?
dejan STO?! Koj im gi davat tie institucii, bibliotekata i muzejot?!!! koj im go dale toa sve?! i sega sto?!!! albanski fakultet vo tetovo ne im bese dovolno, 'Shkup' da se napise segde vo Skopje ne im bese dovolno! pa sto drugo sakat DUI?! koi dozvoli ova da bidne?!!! i sega centarot za kultura vo Kumanovo ke go dobiat! samo vo makedonija moze nesto ovakvo da se sluci!! nemoze ni vo Srbija da se sluci ova!!!! bibliotekata i muzejot e nesto sto nemoze da bide vo nekoi gadni raci kako na DUI! posle eden mesec, ke gledam na na nekoi vesnik da pisuva 'lopovi ukradele skoro sve vo muzejot' posle toa ne ni moram da citam koi ukradel, Surprise surprise! DUI mora da se iskorne od makedonija, usvari, toa morase vo 2001 da se napravi. sega koi ke bide direktor na tie funkcii, nekoi sto ke mu plati na DUI 100 000 evra? i sto ne ni znae kade e makedonija? nekoi nepismen od DUI?! za ovaa nova vest, ne sum slusnal do sega.
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...DUI mora da se iskorne od makedonija...
Абе dejan... и што ќе се случи ако се искорне ДУИ?:) Гледаш некоја подобра опција? Или можеби мислеше комплетно Албанците да ги искорнеме!?
трендафил Времето ќе покаже дали Хари е „мажиште“ или само, како не член на СДСМ но многу близок до неа, си ја одработи задачата за која беше планиран од газдите (Територијалната поделба), па сега на чело на владата ќе дојде човек од СДСМ. А Хари можеби има чувство на проститутката што била исплатена со фалсификувана банкнота, па кога се обидела да купува со неа рекла дека не знаела дека била силувана. Симптоматично е што претседателот на државата кога образложуваше зошто територијалната поделба е токму ваква, рече дека на ДУИ не и бил важен приемот на Македонија во ЕУ и НАТО, па затоа не била спремна на никаков компромис (затоа сме изгубиле без да дадеме гол, со 3:0). Истото, дека на едниот коалиционен партнер му е важна само Рамковната и тоа на начин на кој тие самите ја разбираат им е јасно на сите, а сега го потврди и премиерот во оставка. Па зошто не се раскине коалицијата? Поради можна војна? Не би било ли тоа потврда дека ДУИ и понатаму е УЧК и дека мора да се бориме против неа со сите средства и со помош на антитерористичката глобална коалиција (не мислам на агресорите врз Ирак, туку на сите земји). СДСМ сега по повеќе од половина година ќе избира лидер за само 10 дена. Нешто што исто така изгледа беше одлагано поради референдумот. Ако тој успееше ќе го избереа Тито Петковски. Сега веројатно некој друг. Ако не се случи демократија, па навистина да избере членството, па можни се изненадувања, односно да добие некој од навистина квалитетните луѓе кои се држат под површината во сите партии, па и во СДСМ. Но кога се бира набрзина може сешто да се случи. Во некое село, некој селанец имал полско WC далеку од куќата. Кога го прашале не е ли тоа далеку, тој одговорил: „Ако појдеш на време, не е далеку“. Дали СДСМ појде на време со изборот на нов лидер или не ќе стаса да ги соблече гаќитем пред да клекне, ќе видиме многу брзо. Случувањето во ЛДП покажува дека и таа партија нема ниту трошка внатрепартијска демократија. И дека не е либерална, затоа што тие партии се познати по мноштвото фракции, а во нашава тоа се сосекува во корен. Тие што тврдеа дека министрите во слободно време, како граѓани, имаа полно право да учествуваат во антиреферендумската кампања (со службени возила, возачи, телохранители, земени дневници ...), тоа право, во слободно време да биде обичен граѓанин (на свој трошок) не и го признаваат на потпредседателката на собранието Поповска. Што да кажам. Срамно. Малку и за погледот на ДУИ на Рамковната. Сега откако добија скоро с#233; од своите воени другари и коалициони партнери (по рамковната останува уште употребата на знамињата, во множина, и химната), инсистираат и на работни места во државната администрација сразмерно на лажираниот (поради двојазичноста) попис. Не е ли дивјаштво на еден државен службеник работното место и кариерата да не му зависат од работата туку од наталитетот на неговата етничка заедница. Ќе се враќаме ли во фашизам или апартхејд?
concrete Se razbudi li Trendafile, pa nie sme vo nego najmalku veke 5-6 godini ,ako ne seto pomnozeno so 3. Sto borba za prava na ugnetenite, sto fasizam, a od pred nekoe vreme bogami i primeren aparhejd. Kakva bre vnatrepartiska demokratija. Onoj bivs SKM sto site si go potpluknuvame , sto od glupost,sto od moda,sto od poltronstvo, bese izgleda detska gradinka. Ova preducilisnava nastava t.e. tranzicionata , bajagi matna i izgleda vecna kako vecen student.
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
Se razbudi li Trendafile, pa nie sme vo nego najmalku veke 5-6 godini ,ako ne seto pomnozeno so 3. Sto borba za prava na ugnetenite, sto fasizam, a od pred nekoe vreme bogami i primeren aparhejd. Kakva bre vnatrepartiska demokratija. Onoj bivs SKM sto site si go potpluknuvame , sto od glupost,sto od moda,sto od poltronstvo, bese izgleda detska gradinka. Ova preducilisnava nastava t.e. tranzicionata , bajagi matna i izgleda vecna kako vecen student.
Мислам дека од социјализмот ментално не сме излегле. Дека на најголемиот број од нас кога ни оди сака заработеното да си го земе само за себе (дури и делот што законски не ни припаѓа), а кога не оди, да се легне на плеќи на татковината. Или дека некој друг ја загуби македонската држава во 2001, а не сите заедно. Но една или повеќе загубени битки не значат и загубена војна. Дури и една загубена војна не значи ропство до бескрај. А погоре кога напишав социјализам мислев на било која диктатура. Овој тип само ни е најпознат. Всушност ние се плашиме од демократијата (што се покажа на референдумот, иначе не може од 74% одзивот да падне на 26%), затоа што демократијата носи и одговорност, па самите бегаме од неа. Секој мисли дека ако тој не гласа или гласа погрешно, тоа не е битно за крајниот исход, но многу поединечни гласови го прават крајниот резултат. Сакаме диктатор, ама диктаторот да биде добар. Теоретски, тоа можеби не е лошо, но во пракса никогаш немало добар диктатор. Макар и со мандат од 4 години. Катастрофално е и тоа што се случи на референдумот кај албанците. Во ниту една демократија не може да се случи ниту еден да не се разликува од другите. Кога го спомнав референдумот не ми е јасно зошто Костов даде оставка по неуспешен референдум. Да не е Тодор Петров во право кога тврди дека резултатите се лажирани, па Костов се однесува според вистинските.
angomako hariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii............... muskarcino!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!joj!! stvarno be,so sega mu tekna,zasto ne dade ostav pred nedela dena!! a be hari be,aromanec eden nizaeden.. smrc...a bas je bio frajer-rekla je doticna mileva;;
concrete Se spomna fasizam. Da se vratime malku nazad.Mislite li deka Germancite bea mutavi koga dopustija da im se sluci toa sto im se sluci. Ili onie zrtvuvanite evrei koi sepak nekade vo sebe veruva deka odat na tusiranje so voda , a ne so CiklonB.Psihologijata na masite si e epten egzaktna nauka .Konkretniot strav si e epten egzakten ,primer si se albancite. Da ne go znaat toa amerikancite ne bi pobarale da pravat ambasada na papafingo , kako za inat. A pokraj toa , sto znaci sloboda za nekoj sto zaboravil sto e toa. Kolku samo stari zatvorenici ne sakaat nadvor vo "sloboda".
Snake Bite
quote:
Originally posted by Thief
Хари докажа дека е МАЖИШТЕ кое не трча по функција, туку кој сака да направи нешто за државата. Кога почувствува дека не му дозволуваат - се повлече! Камо сите така да ја сфаќаат политиката и да се повлекуваат кога ќе увидат дека не можат (некој ги спречува како Хари или немаат капацитет како некои други) да направат нешто добро за државата!
Koga brodot tone,gluvcite prvi go napushtaat...
fio
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...DUI mora da se iskorne od makedonija...
Абе dejan... и што ќе се случи ако се искорне ДУИ?:) Гледаш некоја подобра опција? Или можеби мислеше комплетно Албанците да ги искорнеме!?
Комплетно. Како поминува времето, пак ќе дојде муабетот на академик Ѓорѓи Ефремов.
Thief И после неговиот муабет јас прв ќе се заложам да се имплементира, ама ќе направиме брана кај Сараќино и едно убаво и големо вештачко езеро, а Вардар оттука ќе продолжи да тече од тоа вештачко езеро, па сеа ти мисли му ја... Струја ќе увезувате од Бугарија и ќе ви ја наплаќаат милион евра од киловат, зашто капацитетите ќе работаат за новата држава, а мене можеби ќе ме стават потпретседател на влада од нациналностите! :))) Само мал банален пример колку западниот дел на Македонија е побогат со природни богатства и попотребен од останатиот дел. Муабетот на Ефремов беше фашиозоидна љубчовистичка идеја... ФИо, не ме разочарувај и не застапувај такви тези! Инаку, Хари можеше да си биде премиер до 2006, ако му бепе до функција и фотелја. Покажа доблест да ја напушти фотелјата кога виде дека не може ништо да направи за ДРЖАВАТА!
lav
quote:
Originally posted by Thief
И после неговиот муабет јас прв ќе се заложам да се имплементира, ама ќе направиме брана кај Сараќино и едно убаво и големо вештачко езеро, а Вардар оттука ќе продолжи да тече од тоа вештачко езеро, па сеа ти мисли му ја... Струја ќе увезувате од Бугарија и ќе ви ја наплаќаат милион евра од киловат, зашто капацитетите ќе работаат за новата држава, а мене можеби ќе ме стават потпретседател на влада од нациналностите! :))) Само мал банален пример колку западниот дел на Македонија е побогат со природни богатства и попотребен од останатиот дел. Муабетот на Ефремов беше фашиозоидна љубчовистичка идеја... ФИо, не ме разочарувај и не застапувај такви тези! Инаку, Хари можеше да си биде премиер до 2006, ако му бепе до функција и фотелја. Покажа доблест да ја напушти фотелјата кога виде дека не може ништо да направи за ДРЖАВАТА!
Не само Хари , ами и другите НИШТО ДОСЕГА АСАЛНО НЕ НАПРАВИЈА за Македонија..иако не сакаа да признаат , односно поразите на сите полиња (ни) ги прикажуваа како некакви невидливи за нас „успеси„. Сети се што е транзиција на една држава и до кога таа трае ???. Според мене ВЕЧНО , се додека постои како таква таа држава , но со разлика во однос на нашата , таму состојбите се секиднево на подобро а кај нас секидневно насочени кон ПОЛОШИ услови за опстој на Македонците. Тоа ти е кога комунисти изигруваат „водачи„ во капитализам .
трендафил
quote:
Originally posted by трендафил
Но кога се бира набрзина може сешто да се случи. Во некое село, некој селанец имал полско WC далеку од куќата. Кога го прашале не е ли тоа далеку, тој одговорил: „Ако појдеш на време, не е далеку“. Дали СДСМ појде на време со изборот на нов лидер или не ќе стаса да ги соблече гаќите пред да клекне, ќе видиме многу брзо.
„Државотворнава“ партија почна сите работи да ги прави во последен момент. Во матно најдобро лови. Така територијалната поделба ја донесоа по долго натегање и граѓаните ги донесоа во ситуација да поверуваат во паролата „Европа сега или никогаш“. Незгодно ќе биде кога и по некоја година нема да ни биде сменет статусот во ЕУ, некој да не помисли дека нема да одиме во Европа никогаш. Да не прокопаат канал окулу нас и да не бидеме дел од континентот. Среќа е што се помалку луѓе веруваат во вакви пароли и во авторите на истите. Сега „државотворците“ по заминувањето на „државникот“ на непартијска функција, по долго чекање набрзина ќе бираат лидер. Без да го прашаат членството кое изгледа не го сметаат за државотворно. Поважно им е мислењето на некои амбасадори, на пример. Не станува ли со тоа СДСМ недемократска, марионетска партија. Можно ли е партија што е недемократска кон сопствените членови, да биде демократска кон останатите граѓани. Ниту Кондарко и Макрадули не одлучуваат кој ќе биде нивен лидер. Само Лазе Еленовски и Благоја Стојановски побарале демократски избор на претседател на партијата, но тоа не прошло со образложение дека наводно за демократија нема време, бидејќи тоа може да доведе до политичка криза со можни последици по државата. Од тајно гласање најголемите македонски социјалдемократи имаат уплав. А за избор на партијски лидер е незгодно да ги повикаат членовите на бојкот на гласањето, како што направија за референдумот. Веќе стана правило власта никогаш да нема време за демократија. А ако раководството на најголемата партија (но веќе не со највисок рејтинг) мисли дека Хари Костов (што воопшто не е член на државотворците) беше еден од столбовите на Македонија па со неговото заминување државата е во опасност, веројатно има проблеми со мислењето. Значи СДСМ воведува уште едно правило. До сега немаше време за економијата, сега нема ниту за демократијата. П.С.: Ако Шеќеринска стане премиер, само една работа ќе ми биде полесна. Кога ќе се состанува со Али Ахмети нема да се плашам дали македонскиот премиер е педер. Само да не и ја пуштат Теута Арифи.
dejan nesto ke se smeni, drzhavata isto ke ostane, so korupcija, ama bes fashisti kako ali ahmeti i negovite drugari vo DUI. a albancite da se iskornat, ne. srbite probale toa ga napravat vo kosovo, upseele do nekade a gledaj sto im se vrati. jas samo barem od tie albanci vo makedonija da imat nekoi respekt sprema makedoncite. toa go baram od mnogu albanci sto se vo makedonija, ne site, deka znam ima mal broj sto vodat nekoi respekt sprema makedoncite. e taa opcija e dobro. oni da ne pocituvat malku poveke, da ne pisuvat Shkup vo Skopje, ili da go prekinat toa vo zapadna makedonija, da pisuvat na albanski mesto makedonski. isto mislam ako oni ja sakale zemjata kade sto zhiveat, oni bi gledale sto bidnuva sve so decentralizacijata, znaat sto ke donese toa, podelba. ama se pravat naivni. isto ako ja sakale zemjata, oni bi napravile nesto kako protest, deka nikoi vo opsto negi slusa makedoncite koga protestirat. vo 2001, ako makedoncite protestirale masovno, bi bile ubieni ili neznam sto, ako albancite napravile nekoi protest protiv toa sto UCK, ANA i neznam koi pravele, moze nesto bi bilo smeneto. ama deka oni ne naprivle nekoi akcija, toa kazuva deka mnogu od niv ne ja sakat makedonija. se cudam, deka pret 2001, oni imale sto sakale, skolovi na albanski jazik, vo skopje smeese da se dere od dzamija, koga vo beograd nesmeese, koga vo albanija pravdata na makedoncite ne im se dadeni. toa e opcija, samo malku respekt da ni dadat, a i partii kako VMRO, DUI da se iskornat;)
Divider
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе се враќаме ли во фашизам или апартхејд?
Apathejdot dojde na vlast vo Juzzna Afrika koga burkoto mnozinstvo go potisna angliskoto. Dojdoa na vlas so kampanja za pravata na beliot nad crniot covek. se dlucija na aparhais so cel da se socuva belata krv od prodirot na crnata itn. Ne me sfakajte pogressno, no za vreme na aparthejdot belite buri i belite englezi zivee zaedno odvoeni od crnite, no crnite nemaa skoro nikakvi prava. Kaj nas???Aparhejd?? Koj kogo ke vladee. Nie ke gi vladeeme albancite. ke nemaat rabota na povisoka funkcija od ssofer vo gradski za albanci i cistac po ulici i kancelaerii. Koj ke zivee vo geta? Itn. Ili oni ke ne vladeat nas? Tuku Hari dade ostavka. Golema rabota. isto novo nema da se sluci. Fasizam, Ok, mozebi. Ako se dozvoli kako sto se dozvoluva so molcenjeto na Makedonecot. Poveke izleguvaat da lsavat 2:2 so Anglija i Holandija, da ne spomenuvam koga Kometal stana sampion otkolku na demonstracii ili referendumi od klucno znacenje za Makedonija. Ne znam, ama da ne bide kako vo tursko. Prerano da se kreva "vostanie"!! Pa da gi imame Bukureski dogovor, citaj Ohridski ramkoven, ama bez 1 svetska vojna?? "Kade ste makedoncinja"... veli edna pesna ili "A bre Makedonce, kade se spremas, borba te ceka, borba za sloboda" jas go zamisluvam poetot kako gi prasuva Makedoncite koi sobrale partalite da begaat bidejki se spremala borba. Da ne dozvolime da se povtori istorijata!! Inaku, da povtoram: Hari otide, ubavo, ama niosto ne menuva ako nie samite ne smenime!! Ako sami ne si pomogneme bni Gospod nema da saka da ni pomogne!!
Divider BTW, vo intervju za Deutche Welle, Ilir Meta na prasanjeto sto misli za nedovolnite prava na albancite vo Makedonija izjavi: kakvi prava, jas ne znam kakvi uste prava baraat, kamo sreka da imaat albancite vo Albanija takvi prava, za zal nie ne sme bogata drzava, nitu seuste vo moznost da go storime za Makedoncite vo Albanija isti prava kakvi sto Makedoncite im dadoa na nivnite albanci, ednoisavno se trudime ama se nema finansiski sredstva. albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni. Ne citiram bidejki go nema originalniot tekst. Ova bese pred nekoj mesec i go zbuni novinarot. Nasite ili ne go cule ili ne im odgovara ili ne znam.
lav
quote:
Originally posted by Divider
BTW, vo intervju za Deutche Welle, Ilir Meta na prasanjeto sto misli za nedovolnite prava na albancite vo Makedonija izjavi: kakvi prava, jas ne znam kakvi uste prava baraat, kamo sreka da imaat albancite vo Albanija takvi prava, za zal nie ne sme bogata drzava, nitu seuste vo moznost da go storime za Makedoncite vo Albanija isti prava kakvi sto Makedoncite im dadoa na nivnite albanci, ednoisavno se trudime ama se nema finansiski sredstva. albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni. Ne citiram bidejki go nema originalniot tekst. Ova bese pred nekoj mesec i go zbuni novinarot. Nasite ili ne go cule ili ne im odgovara ili ne znam.
Оваа како и сите досегашни Македонски влади „работеше„ според СИГНАЛИ но испратени само од „надлежни„ за тоа лица или институции. Затоа и не ја забележале оваа информација како што ти кажуваш: albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni
Divider
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Divider
BTW, vo intervju za Deutche Welle, Ilir Meta na prasanjeto sto misli za nedovolnite prava na albancite vo Makedonija izjavi: kakvi prava, jas ne znam kakvi uste prava baraat, kamo sreka da imaat albancite vo Albanija takvi prava, za zal nie ne sme bogata drzava, nitu seuste vo moznost da go storime za Makedoncite vo Albanija isti prava kakvi sto Makedoncite im dadoa na nivnite albanci, ednoisavno se trudime ama se nema finansiski sredstva. albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni. Ne citiram bidejki go nema originalniot tekst. Ova bese pred nekoj mesec i go zbuni novinarot. Nasite ili ne go cule ili ne im odgovara ili ne znam.
Оваа како и сите досегашни Македонски влади „работеше„ според СИГНАЛИ но испратени само од „надлежни„ за тоа лица или институции. Затоа и не ја забележале оваа информација како што ти кажуваш: albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni
Mozes da zamislis, si sedam jas na rabota, slusam radio, vesti, dotrcuva edna moja koleska, isto od Makedonija i se dere slusaj Deutche Welle, se ubivme od smeenje. Sanmiot Ilir Meta gi izshupchi na mrtvo, ama za dzabe koga nasive za k.urac ne gi biva. Pozdrav
lav
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by Divider
BTW, vo intervju za Deutche Welle, Ilir Meta na prasanjeto sto misli za nedovolnite prava na albancite vo Makedonija izjavi: kakvi prava, jas ne znam kakvi uste prava baraat, kamo sreka da imaat albancite vo Albanija takvi prava, za zal nie ne sme bogata drzava, nitu seuste vo moznost da go storime za Makedoncite vo Albanija isti prava kakvi sto Makedoncite im dadoa na nivnite albanci, ednoisavno se trudime ama se nema finansiski sredstva. albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni. Ne citiram bidejki go nema originalniot tekst. Ova bese pred nekoj mesec i go zbuni novinarot. Nasite ili ne go cule ili ne im odgovara ili ne znam.
Оваа како и сите досегашни Македонски влади „работеше„ според СИГНАЛИ но испратени само од „надлежни„ за тоа лица или институции. Затоа и не ја забележале оваа информација како што ти кажуваш: albancite vo makedonija ne treba da se zalat voopsto tuku treba da bidat blagodarni
[?] Особено благодарен сум за прикажаната информација овде и во ваква форма оти е многу битна ...барем за мене. А тоа што некои заедници овде си АЗДИСУВААТ (збеснуваат) од права кои незнаат каде се да ги искористат само покажува дека тие што тоа им го даваат всашност се изгубените македонски овци без УГИЧ (овен предводник). Но затоа е дојдено време за РЕЦИКЛАЖА на овие (со) ИСТРОШЕНИ БАТЕРИИ , кои кај нас најчесто завршуваат на БУНИШТЕТО (на Историјата), разбира се.
Divider More, jas da sum bi gi zapalil na klada na plostad, mirizbata ke mu bide prijatna i na Gospoda. Na vremeto eden moj prijatel dade dobar predlog: javen oglas, sekoj koj bil ili saka da bide vo vlast, na vlast da se pojavi na plostad, ke se delat pari. Cesnite Makedonci da zastanat i da blokiraat patista do plostad osven eden za vlez i eden za izlez. Potoa da se postavat teski mitraljezi naokolu. Koga ke se isponasoberat site lopovi, moroni i korumpirani lica da se otvori ogan da se potepaat!! Obrazlozenie: Onie koi nema da se pojavat se cesni ligje koi ne sakaat da imaat nisto so vlast i vladenje zatoa sto ne sakaat svojot integritet i licnosta da bide povrzana so site onie koi gi imavme i imamame seuste. Tie, potoa da se nateraat da vladeat so Makedonija bidejki se lica koi ni vo son ne sakale toa da go storat, sto naveduva deka ako nem,aat okolu sebe iskorumpirani lica, nema da se stesnuvaat i ke zavrsat dobra rabota. Za zal, nikoj ne saka da se organizira okolu ovoj predlog. P.S. Iako poubavo e da gi zapalime na klada!!
lav
quote:
Originally posted by Divider
More, jas da sum bi gi zapalil na klada na plostad, mirizbata ke mu bide prijatna i na Gospoda. Na vremeto eden moj prijatel dade dobar predlog: javen oglas, sekoj koj bil ili saka da bide vo vlast, na vlast da se pojavi na plostad, ke se delat pari. Cesnite Makedonci da zastanat i da blokiraat patista do plostad osven eden za vlez i eden za izlez. Potoa da se postavat teski mitraljezi naokolu. Koga ke se isponasoberat site lopovi, moroni i korumpirani lica da se otvori ogan da se potepaat!! Obrazlozenie: Onie koi nema da se pojavat se cesni ligje koi ne sakaat da imaat nisto so vlast i vladenje zatoa sto ne sakaat svojot integritet i licnosta da bide povrzana so site onie koi gi imavme i imamame seuste. Tie, potoa da se nateraat da vladeat so Makedonija bidejki se lica koi ni vo son ne sakale toa da go storat, sto naveduva deka ako nem,aat okolu sebe iskorumpirani lica, nema da se stesnuvaat i ke zavrsat dobra rabota. Za zal, nikoj ne saka da se organizira okolu ovoj predlog. P.S. Iako poubavo e da gi zapalime na klada!!
Нема да може , барем Јас така мислам , оти градоначелникот Ристе Пенов нема да дозволи ...некој да му ги разниша ....плочките и се да се стори како некаков ПЕНО(в)ЛОМ таму. Освен , разбира се ако тоа позицијата сама не го организира исто како и „прославата„ (читај кршење на молкот предизборен) пред Референдумот. И треба некое НВО да „плати„ за дрвата или пак нафтата која ќе се користи. Но и бесплатни билети за публиката некој треба со директорот Вељановски од Градски Соообраќај да договори и обезбеди , разбира се.
трендафил
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе се враќаме ли во фашизам или апартхејд?
Apathejdot dojde na vlast vo Juzzna Afrika koga burkoto mnozinstvo go potisna angliskoto. Dojdoa na vlas so kampanja za pravata na beliot nad crniot covek. se dlucija na aparhais so cel da se socuva belata krv od prodirot na crnata itn. Ne me sfakajte pogressno, no za vreme na aparthejdot belite buri i belite englezi zivee zaedno odvoeni od crnite, no crnite nemaa skoro nikakvi prava. Kaj nas???Aparhejd?? Koj kogo ke vladee. Nie ke gi vladeeme albancite. ke nemaat rabota na povisoka funkcija od ssofer vo gradski za albanci i cistac po ulici i kancelaerii. Koj ke zivee vo geta? Itn. Ili oni ke ne vladeat nas? Tuku Hari dade ostavka. Golema rabota. isto novo nema da se sluci. Fasizam, Ok, mozebi. Ako se dozvoli kako sto se dozvoluva so molcenjeto na Makedonecot. Poveke izleguvaat da lsavat 2:2 so Anglija i Holandija, da ne spomenuvam koga Kometal stana sampion otkolku na demonstracii ili referendumi od klucno znacenje za Makedonija. Ne znam, ama da ne bide kako vo tursko. Prerano da se kreva "vostanie"!! Pa da gi imame Bukureski dogovor, citaj Ohridski ramkoven, ama bez 1 svetska vojna?? "Kade ste makedoncinja"... veli edna pesna ili "A bre Makedonce, kade se spremas, borba te ceka, borba za sloboda" jas go zamisluvam poetot kako gi prasuva Makedoncite koi sobrale partalite da begaat bidejki se spremala borba. Da ne dozvolime da se povtori istorijata!! Inaku, da povtoram: Hari otide, ubavo, ama niosto ne menuva ako nie samite ne smenime!! Ako sami ne si pomogneme bni Gospod nema da saka da ni pomogne!!
Токму тоа и се случува. Албанците владеат над нас. Малцинството над мнозинството. Тие додуше се мешаат со нас, т.е. можат слободно и без страв да се движат низ целата држава, а ние не можеме слободно да одиме во манастирот св. Богородица во Матејче, на пример. Немам ништо против било кого во власта ако си ја познава работата и работи во интерес на Македонија. А за жал, повеќето во власта (и македонци) работеле во сопствен интерес, а против државните интереси. Дека нешто е прерано или предоцна е мислење што се провлекува од претходниот систем. Така Илинденското востание се смета за прерано. Па што сме требале да чекаме. Да си заминат османлиите, па да се бориме против нив. Да не ја спомнувам изградбата на меморијалниот центар Пелинце, за кој владата на свои фирми без тендер им има поделено големи пари од даноците што ги плаќаме сите. Се вадат со итност, како да не знаеле дека на 2 август 2004 година се 60 години од АСНОМ уште кога дојдоа на власт, туку тоа го дознале на неколку месеци пред празникот. И зошто лидерите на СДСМ не отидоа на прославата за Рамковната спогодба на Попова Шапка кај Ахмети (или зошто не организираа државна), ако навистина Рамковната ја сметаат за добра. Наполно се согласувам дека ништо нема да се смени ако ние самите не се смениме. Во моментов членовите на СДСМ дозволуваат само врвот на партијата во нивно име да избере лидер. Сите останати молчат како да немаат свое мислење за тоа или да немаат со што да мислат. Мозокот го користат само за борба и омраза кон македонците што не мислат исто како нив. Да нема недоразбирање сдсмОВЦИте не ги сметам единствени ОВЦИ во Македонија, на кои им треба ОВЕН предводник. Само мислам дека во моментов е најважно тие да се изборат за право на избор, затоа што ако успеат во тоа, сигурно е дека ќе изберат подобар партијски лидер одколку тие во раководството кои не гледаат подалеку од носот, па сем себе си, не гледаат други кандидати за претседател. Човек кој ќе и им се извини на граѓаните на Македонија за тоа што го направила неговата партија до сега и што нема да дозволи исти грешки. Во интерес на сите македонци, но пред с#233; во свој интерес и во интерес на својата партија, затоа што тоа ќе му овозможи долг политички живот. Како е можно една власт да не земе во обзир дека премиерот може да си замине, па не бираа лидер. Да си отиде по сопствена или без сопствена волја. Дали „државотворците“ се сметаат за Господ, па мислат дека со сите настани тие раководат. Затоа стално со нешто се изненадени. Дека не се богови. Оваа година ги изненади собирањето потписи за референдум или оставката на Костов, на пример. Смртта на претседателот изгледа не ги изненади баш многу, затоа што за падот на индустријско производство во јануари се вадат со неа. А тој загина на 26 февруари. Значи знаеле дека ќе загине скоро два месеца пред тоа.
dejan http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=3903 posle nesto ovakvo, albancite vo makedonija posebno skopje morat da pokazat respekt, ako toa e mnogu tesko, togas iskoci od zemjata!!! tie istorichari, izgleda se nepismeni pa neznaat sto e chetnik. skopje mora da se napravi vo ubav MAKEDONSKI grad, ne albanski ama makedonski, ovakvi objekti samo go pravi gaden. vidigo tetovo. albancite imat sve! poveke ot sto bi imale vo srbija, i grcka, i pak ne se zadovolni, pa mora da se kaze ednas DOSTA e.
Divider Neka, neka, sto poveke spomenici sto pomalku siptari za da gi oplakuvaat svoite "borci za covekovi prava" t.e teroristi, kriminalci... Posel lesno e da gi srusime!
intel
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by трендафил
. П.С.: Ако Шеќеринска стане премиер, само една работа ќе ми биде полесна. Кога ќе се состанува со Али Ахмети нема да се плашам дали македонскиот премиер е педер. Само да не и ја пуштат Теута Арифи.
Ха,малку малку па трендафил во потрага по топли браќа и сестри. Не се плаши сега е на власт СДСМ&ЛДП.Барем до сега за овие години ниту една афера не сме чуле дека некој си министер од сдсм или лдп го оставила жена му заради прељуба и тоа со маж.Се случуваше тоа во времето на една друга влада.Знам исфрустрирани сте од ваквите појави во вашата база али јебига,тоа не е причина сега ти да се браниш од далеку гледајќи со презир кон некој кој можеби според тебе е педер.Магнифико е педер.[:D] За овие сдсмовци се слушаат малку поинакви афери.На пример Петковски имал дете во Тетово-тврдеше другарчето ти Лав,па тоа дека Бранко ја пеглал во кабинет секретарката итн.
Divider Nema, nema, pa ke se najdat i ke ja utnat temata. Baska nema vo niedna vlada hetero, site se pederi, i zenite se pederi!! Kako opredelba moze ima nekoj hetero, ama vo karakter pederi!! Inaku da ne zgresi nekoj ova ne e vic. Mi kazuva eden prijatel deka negov poznanik rabotel vo MNR kako protokl na Branko. Brankovo viski: eden prst vo casa, ama vertikalen!! zaLjubco ne znam, valjda koga pie apcinja za sizopfrenijata ne smee alkohol!
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by трендафил
. П.С.: Ако Шеќеринска стане премиер, само една работа ќе ми биде полесна. Кога ќе се состанува со Али Ахмети нема да се плашам дали македонскиот премиер е педер. Само да не и ја пуштат Теута Арифи.
Ха,малку малку па трендафил во потрага по топли браќа и сестри. Не се плаши сега е на власт СДСМ&ЛДП.Барем до сега за овие години ниту една афера не сме чуле дека некој си министер од сдсм или лдп го оставила жена му заради прељуба и тоа со маж.Се случуваше тоа во времето на една друга влада.Знам исфрустрирани сте од ваквите појави во вашата база али јебига,тоа не е причина сега ти да се браниш од далеку гледајќи со презир кон некој кој можеби според тебе е педер.Магнифико е педер.[:D] За овие сдсмовци се слушаат малку поинакви афери.На пример Петковски имал дете во Тетово-тврдеше другарчето ти Лав,па тоа дека Бранко ја пеглал во кабинет секретарката итн.
Кога е СДСМ на власт не се слушаат воопшто никакви афери. Затоа што нивната озборувачка машинерија е единствена, најсилна и најголем производител на афери. Би поставил едно прашање во врска со поранешниот министер што го спомнуваш. Од каде „државотворците“ знаат дека некој е педер, ако немале работа со него. А на форумов политика не ме интересира секс. Зборувам за политички педери, затоа што тој збор не означува само сексуално малцинство, туку и начин на однесување. Во македонската политика сметам дека таа карактерна особина е присутна кај мнозинството. Под политичка настраност сметам на пример ако некој зборува против некого, а не е подобар од него. Напротив. Не може за грабеж да зборува СДСМ, кога ограби повеќе од 3/4 од македонското богатство. Го подари на свои членови. Да не ги набројувам. Тоа се тие што сега се залагаат за старата Стопанска комора. Но тоа е сторено во првите години на транзицијата, со менаџерскиот откуп, а се знае дека сите менаџерите во тоа време беа поставени на тие места од Централниот комитет на СКМ. Но тоа е минато. Државотворците стално велат дека треба да гледаме во иднината, а стално зборуваат за минатото, односно неполните четири години од последните 60 години во кои не беа на власт. Да ја погледаме сегашноста. Јас на различни форуми скоро две години прашувам каде се сега парите ако оваа власт не краде, но до сега не сум добил ниту еден разумен одговор. Повторно го поставувам тоа прашање. Еве уште неколку прашања: - Ако беше коруптивна само претходната власт, зошто со нејзиното заминување корупцијата веднаш не престана? - Зошто се рушат дивоградби само на македонци? - Ако власта не подржува фашизам, зошто нејзини претставници присуствуваат на откривање на споменици на фашисти? Да додадам и дека споменикот пред откривањето беше покриен со знаме на странска држава (албанско, разбира се). - Ако оваа власт е добра, а последиците се од претходната, зошто од ден на ден е полошо, а не подобро? Ова важи и за целата транзиција од 1990 наваму. (Извор на информации за ова се Државниот завод за статистика, ММФ, Светска банка...) Малку и окулу оставката на Хари Костов. Интересно е што тој беше министер за внатрешни работи пред да стане премиер. Значи цело време требал да се бори против корупцијата. И таа кај ДУИ. Зошто истата не му пречела пред референдумот? Или Хари му врши работа на својот спонзор, „државникот“, за да може истиот во матно да наметне свој претседател на СДСМ. Јасно е дека секој од „четворката“ од раководството на партијата сака да биде лидер, па на крај веројатно Бранко ќе пресече. Како кај територијалната поделба. Фали само да се сретне со Али Ахмети и заедно да одберат кој ќе биде претседател на СДСМ.Портпаролката на ДУИ, по оставката на Костов за неговите обвиненија за корупција, непотизам и друго рече дека Костов бил технички премиер, па не мора тоа да се земе сериозно. За мене напротив, обвиненија од технички премиер се посериозни. Политичар тоа може да го прави од политички причини и ако не е вистина. Оставката на Костов значи не дојде неочекувано како што велат некои. Македонија нема допрва да запаѓа во криза таа веќе одамна се наоѓа во тешка скоро безизлезна ситуација. http://www2.dw-world.de/macedonian/temamace/1.110506.1.html
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by трендафил
. П.С.: Ако Шеќеринска стане премиер, само една работа ќе ми биде полесна. Кога ќе се состанува со Али Ахмети нема да се плашам дали македонскиот премиер е педер. Само да не и ја пуштат Теута Арифи.
Ха,малку малку па трендафил во потрага по топли браќа и сестри. Не се плаши сега е на власт СДСМ&ЛДП.Барем до сега за овие години ниту една афера не сме чуле дека некој си министер од сдсм или лдп го оставила жена му заради прељуба и тоа со маж.Се случуваше тоа во времето на една друга влада.Знам исфрустрирани сте од ваквите појави во вашата база али јебига,тоа не е причина сега ти да се браниш од далеку гледајќи со презир кон некој кој можеби според тебе е педер.Магнифико е педер.[:D] За овие сдсмовци се слушаат малку поинакви афери.На пример Петковски имал дете во Тетово-тврдеше другарчето ти Лав,па тоа дека Бранко ја пеглал во кабинет секретарката итн.]
Колку да знаеш кољега Интељ дека и Јас се сложувам со тебе , еве и ќе те надополнам , разбира се со факти: Нели ти е познато тебе , но и на јавноста Mаќедонска дека и екс-прецеднико и сдсм-ОФЦА со број 001 на книшкаta сдсм-овска „трчаше„ да ја „опне„ глумицата Катерина Коцевска , НО тука некако се затекна баба-му Нада и му ги замрси ....дали конците на учкурот или на чворот на краватата негова , сеуште остана непознато за пошироката јавност разбира се.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...со број 001 на книшкаta сдсм-овска „трчаше„ да ја „опне„ глумицата Катерина Коцевска...
Абе Кате била од ДПМНЕ... Можеби затоа Киро така...!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
...со број 001 на книшкаta сдсм-овска „трчаше„ да ја „опне„ глумицата Катерина Коцевска...
Абе Кате била од ДПМНЕ... Можеби затоа Киро така...!
Бришењето на постови и тоа селективно и не на секој форумџија само укажува на недоследност или поинаку кажано на непринципиелност на бришачот. При еднакви услови на „работа„ би виделе чија мајка црна вуна (ќе) преде.
OooOo Tochno deka e selektivno. Ama selektivno samo tvoite postovi vo boja.
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Tochno deka e selektivno. Ama selektivno samo tvoite postovi vo boja.
Со тоа што ќе се избрише некој пост сепак станува прекин во дискусијата и за некој дури и неразбирливо. Може да се блокира користењето на боите на форумов ако тие некому сметаат и „бодат„ очи како што вели Народот , и се да биде црно-бело и само тогаш ќе нема причини за селекција. Инаку забележувам и нагласени вулгарности кај некои колеги но веројатно се „благоугодни„ та и понатаму идат против правилата за кои до ден денешен не сум имал можност да ги видам напишани и да важат за сите подеднакво без разлика. Благодарам
OooOo ne planiram diskusija da vodam na 3 mesta. Prochitaj [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=7487&whichpage=2"]tuka,[/url] shto imam da ti kazham.
OooOo Црвенковски: „Не бев многу изненаден од оставката на Костов“ Вера Тодоровска 18.11.2004 „Не бев многу изненаден од оставката на премиерот Костов, затоа што и во други претходни комплицирани ситуации го навестуваше тоа, но од човечки аспект, имам разбирање. Сметам дека беше избран лош момент, бидејќи дојде веднаш по признавањето на Македонија под уставното име од страна на САД и референдумот“, изјави претседателот Бранко Црвенковски на средба со новинарите, по разговорите што ги имаше со неговиот домаќин, претседателот Алфред Мојсиу. „Сметам дека ова ќе биде добра поука за секој иден премиер, дека проблемите треба да се решаваат, не да се одлагаат и функцијата мора да се врши во потполн капацитет, користејќи ги сите механизми, кои произлегуваат од Уставот и законите“, додаде Црвенковски. Според Црвенковски, политичка криза во Македонија нема, а криза не постои и меѓу коалиционите партнери. Набрзо, многу порано пред предвидениот рок, Македонија ќе добие нова Влада, рече Црвенковски, кој со претседателот Мојсиу, билатералните односи меѓу двете земји ги оценија како мошне добри. Претседателот Мојсиу му ветил дека набрзо и Албанија ќе појде по стапките на САД и нашата земја ќе ја признае под уставното име.
lav Ова го мисли за ’ари Костов обвинителот но и АНТИ-Корупцискката комисија http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=15280&broj=243.
трендафил
quote:
Ајде она моронче од Клон-арко или Кундак-рко, кое ломоти што-годе, но Претседателот на Државата да дава изјави дека ова е поука за секој иден премиер... да ги држел конците во свои раце или работите ќе се свртеле против него...??? Што сака Претседателот на Републиката да каже со тоа? Да му подукажеме што, како фактографија му се случи на СДСМ со ваква оставка: Во ниту една држава на Југоисточна Европа (а уште помалку во ЕУ) што се во транзиција сиве овие 15 години не се случило Премиер да поднесе оставка и да каже дека тоа го прави поради корупција и непотизам во сопствената влада, која не можел да ја контролира? Тоа е скандал за власта, кој ќе се изучува во учебници за транзитологија и транзициски бизарности. http://217.16.70.236/?pBroj=2616&stID=44045
Интересна колумна на Фрчковски за оставката на Костов и леснотијата со која лидерот на СДСМ, кој зима плата како Претседател на РМ, но и други од власта поминаа преку неа.
intel Хари си оди,ама каде?А во меѓувреме вие само постирајте линкови[:D]
SLaCk Da gi trosi parite sto gi zaraboti,otkako ja raskrinka Makedonija.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Da gi trosi parite sto gi zaraboti,otkako ja raskrinka Makedonija.
Хари не е од ДПМНЕ! Несериозно обвинување!?
SLaCk Razbira se uste mnogu malku luge kako tebe ostanaa da veruvaat vo bajkite za CHESNIOT sdsm i APASHKIOT VMRO-DPMNE.Apashlukot go pocnaa SDSM a i ke go zavrsat kako sto gledam oni posto nema uste dolgo da ni trae drzavava.