Albanija ke ne priznae?!
Albanija ke ne priznae?!
Divider Република Албанија најверојатно ќе биде првата земја која по САД ќе го прзнае уставното име на Република Македонија, изјави денеска шефот на албанската држава Алфред Мојсиу по средбата во Поградец со македонскиот претседател Бранко Црвенковски. "Во разговорот со Црвенковски го истакнавме фактот дека на билатерално ниво Албанија уште поодамна на Македонија и се обраќа со уставното име. Веројатно ние ќе бидеме меѓу првите кои ќе го признаеме уставното име на Македонија", рече Мојсиу на заедничката прес- конференција со Црвенковски. Претседателот Црвенковски, изрази надеж дека одлуката на САД да го признаат уставното име на Македонија ќе биде охрабрување за соседна Албанија и дека оваа земја тоа ќе го стори во наредниот период. На средбата Мојсиу му честитал на Црвенковски за, како што рече, неуспешниот референдум. "Иако е парадокс да се честита еден неуспех, сепак тоа е факт, затоа што резултатите од референдумот не само што се доказ за зрелоста на македонската политика туку и зрелоста на граѓаните за тоа каде треба да се насочи и да оди Република Македонија", истакна Мојсиу. Тој уште додаде дека резултатите од референдумот покажале дека сите граѓани во Македонија се рамноправни. "Ги прифатив честитките упатени во врска со референдумот не затоа што референдумот беше неуспешен туку затоа што по мое мислење беше многу успешен", рече Црвенковски, додавајќи оти тој успехот го гледа во демократскиот начин како што бил спроведен референдумот. Двајцата претседатели на денешната средба оцениле дека односите меѓу двете земји се на мошне високо ниво и се развиваат во сите области и сектори, но сепак заклучиле дека се уште се далеку од посакуваното ниво. Црвенковски потенцираше оти доказ за тоа е интензивната соработка во некои чувствителни сектори како што се соработката меѓу министерствата за одбрана и за внатрешни работи, армиите, агенциите за разузнавање и контраразузнавање на двете земји. Црвенковски и Мојсиу потенцирале дека двете земји имаат заедничка цел за интегрирање во Европската унија и НАТО. Двајцата претседатели се заложиле соработката да продолжи со цел што поскоро да се реализираат овие цели и тоа пред се во рамките на Јадранската повелба чии потписнички се Албанија, Македонија и Хрватска. На средбата станало збор и за проектот за изградба на Коридорот 8 при што двајцата претседатели размениле мислење за начините на кои што може да се забрза реализирањето на овој проект. "Европската унија има погрешен став во однос на проектот, тој не е обична патна инфраструктура, туку тој поврзува народи кои со векови имале меѓусебни проблеми. Со изградбата на Коридорот 8 ќе се зголеми можноста за интезивирање на довербата и разбирањето на тие народи", рече албанскиот претседател. На прашањето дали во Албанија ќе се спроведе попис на населението со кој ќе се утврди бројката на малцинствата меѓу кои и на македонското и во контекст на тоа дали ќе се признае македонското малцинство, Мојсиу одговори дека сите проблеми ќе се решат на најдобриот можен начин и во согласнсот со меѓународните конвенции. Во врска со оставката на премиерот Хари Костов претседателот Црвенковски истакна дека во Македонија нема политичка криза. "Во многу европски земји кога ќе се случи оставка се констатира дека постои политичка криза. Во Република Македонија нема политичка криза", рече Црвенковски. Тој истакна дека има разбирање за личната одлука на Костов да поднесе оставка и додаде оти се надева дека ова ќе биде поука за секој иден премиер и за тоа оти проблемите треба да се решаваат, а не да се одлагаат. "Голем дел од образолжението на Костов што тој го изнесе во врска со неговата оставка според мене беше дополнителен мотив тој да продолжи да ја врши својата функција, а не да се повлече од неа", рече Црвенковски, истакнувајќи дека не бил целосно изненаден од ваквата постапка на Костов бидејќи во некои претходни ситуации ја наговестувал можноста за напуштање на функцијата. Претседателот Бранко Црвенковски смета дека не постои криза меѓу коалиционите партнери и изрази надеж дека оставката на Костов за сите нив ќе биде поука да направат корекција во нивното натамошно однесување. Kolku nisko mozeme da padneme?? Ja molime Albanija okolu imeto??!!!!
OooOo Albanija kje bide samo ushte edna drzhava plus na spisokot zemji koi ja priznale Makedonija pod ustavnoto ime. So toa Albanija kje pokazhe (isto kako i Bugarija) deka nema teritorijalni pretenzii prema Makedonija. Dodeka nie seushte se borime za svoeto ustavno ime, Albanija e zemja koja e priznata u svet. Mozhda siromashna, mozhda ruralna, no priznata. Jas ne gledam nishto losho vo seto ova.
SLaCk Zaboravi da dodades i deka e MNOGU pocituvana i principielna!
Divider Nitu jas, ama trebase oni da go storat toa odamna, a ne nas Brane da odi i da (moli) lobira okolu toa. Inaku znam deka sme priznati od mnogu zemji. 101 da bidam precizen. Sepak, sramota za Brane i Makeonija.
OooOo SLaCk: Od inat mozheme se da kazheme. Divider: Dali beshe sramota koga ja zamolivme i Cheshka pred nekoj den?
Divider Inat?? Koj inat? Ne razbiram?
Strelec Грчката Влада упати протестна нота до Албанија поради изјавата на албанскиот претседател Алфред Мојсиу дека официјална Тирана ќе ја следи одлуката на САД и ќе ја признае Македонија под уставното име, соопшти Министерството за внатрешни работи на Грција. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=39690"]Извор[/url]
Divider Abe toa grcite, do koga, aman. Uste li ne zaboravile deka Filip im densal okolu mrtvite tela?!???? Talking about holding a grudge!!
Pro Patria 2 Makedonija odamna go dostigna dnoto brate
Divider Da ne g probieme, kade ke padneme. Inaku, veruvam deka dovolno se pagjase, na noze treba da se ripne i konecno da se zemat nestata i postavat kako sto treba.
SLaCk Znam ti si ziv dokaz za toa.Procitaj si go tvojot prv reply na ovaa tema.Poznata i priznata zemja vo svetot.Hahaha.Albanija ne kotrolira tri ulici vo Tirana,megutoa ete nie ja molime.
OooOo Poznata nikade ne rekov. Priznata DA. Ne dodavaj zborovi i ne gi vrti rechenicite. Inache mozhesh da se smeesh i da se potsmevash na Albanija, ali vistinata e taa.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Poznata i priznata zemja vo svetot. Hahaha.
Slack, баш ме интересира какво оправдување ќе дадеш заради тоа што на OooOo му накалеми дека кажал збор што сите гледаме дека не се случило!
StormAngel Taka ti e koga ne citas! Za da dades reply,treba prvo da znaes na koja tema voopsto i repliciras,a ne ko grom od vedro nebo samo da pises a i samiot da ne znaes sto tocno si napisal. Albanija mozebi ne e poznata,ama sosed ni e ,isto kako i Grcija i Bugarija i Srbija i Crna Gora i taka natamu. Ako so niv ne sme dobri vo odnosi,so kogo ke bideme,Kina? Tanzanija?Burundi? Ruanda?[:D]
Divider
quote:
Originally posted by OooOo
SLaCk: Od inat mozheme se da kazheme. Divider: Dali beshe sramota koga ja zamolivme i Cheshka pred nekoj den?
Kolku sto pametam, tie prv ponudija, a nie se zablagodarivme, sto ne znaci deka sme dobile oficijana nota so koja ne izvestuvaat za odlukata. So Albanija otidovme da molime. Inaku, se slozuvam deka treba da gradime dobrososedski odnosi so site sosedi, bliski i podalecni, ama na ednakvo ramniste i od pozicija na ramnopravnost.
DonVito Albania vo Slednive 3-4 Godini veke stanuva edna od najbogatite drzavi vo balkanskiot poluostrov Uste Ljugevo Da Bea Poarni :) Toa Ke Bese Cool Ali Za Priznavanje toa e cisto prasanje :) deka nema nisto protiv nas vo sprotivno ne pocituvat tocno kako sto treba
dragon Uste i ulicite da si gi popravea ili toa odi zaedno so mentalitetot?
DonVito ne se sekiraj za ulicite djekoj se tie sea imat para pri raka posto rabotat so belo robje droga prostitucija i slicno ne im se bitni ulicite :)
dragon Aj, stom velis. Mada od niv ni lugje ni drzava ne biduet.
DonVito So Kje ti e drzava koa djebot ti e poln so evra i dollari ?
dragon Mi treba, si ja sakam, patriota, ti teknuva
DonVito em togas cvici , so ke mi e drzava ko makedonija , albanija ? koa kako prvo internet linite im se shit USA , Norway imat linii so po 100 MB vo sekunda am to e cudo :) ne se gledat samo patriotizam neli ? trebat malce i standart ? posto 3000 denari mesecno za adsl linija so 512 kb na sekunda am i to e veke preterano
SLaCk A pred dve nedeli imav prilika da citam tekst od akademik Blaze Risteski koj navede nekolku primeri za toa kako albancite vo albanija ucat za Makedonija.Vo nivnite ucebnici za sredno skolo so citati bese napisano deka "Makedoncite i Srbite od 1940 godina do 2001 vrsele genocid vrz albancite i kako tie gi nemale osnovnite prava za obrazovanie i tn." sto sekako ne soodvetstvuva so vistinata , a za toa kolku se azurni albanskite istoricari se gleda i po primerite "za truenje na albanski ucenici od slavomakedoncite(!?) vo 97 godina" ako se sekavate na toa scenario i masovna histerija na albancite ke vi tene za sto se rabotese.Ednostavno so vakvi stavovi nikogas ne mozeme da se doblizime edni do drugi samo se oddalecuvame.Na primer kaj nas se uci za Albanija do 1950 godina pretpostavuvam ne se uci za podocna za da ne dojde do nekoi nedorazbiranja,no toa ne go cenat mnogu albanskite istoricari ako mozat taka da se narecat. P.S. Se nadevam sega nema Strelec da me izbrise bidejki ova go imam napisano vo drug post:)
dejan znaci albanija nema da ne priznae? nisto cudno, prvo vidi kakov respekt imame od albancite vo makedonija, pa duri od albanskata drzhava!
lav
quote:
Originally posted by dejan
znaci albanija nema da ne priznae? nisto cudno, prvo vidi kakov respekt imame od albancite vo makedonija, pa duri od albanskata drzhava!
Со тоа кажаното од нивниот председател мислам на албанија , околу наводното признавање и значението кое „дворските„ пишувачи на аналии кај нас му го посветија и подоцнежното (со неколку саата доцнење) негирањето на него од член на негова влада , испаѓа дека во албанија имаат политичари поинаку кај нас ги викаат и ПИШМАН-АЏИИ.
vulgaren Pa grcite gi ucenuvaat - ke im gi izbacat 600 000 albanci od grcija. Ama kako izlegova grcive - Milosevic 2. Sve e ova dobro za nas posto Grcija se obelodeni kako krajno retardirana drzava. Konecno sve izleze na videlo.
трендафил Толку им е храброста на албанците. Ако малку им се за`рже веднаш се повлекуваат. Не велам дека и ние сме подобри. За разлика од шиитите во Ирак. Прво се бореа против Садам. Сега се борат против нас, македонците, и против нашите сојузници на чело со САД.
dejan izlgeda grcija im rece na albanija deka nesto ke im dadat, pari ili poveke pomos za da vlezat vo EU......posle sve sto sme prosle, i toa vo 2001, sto bese golem rezil, vreme bese albanija da ne priznae.......ako nasata vlada bese po bezobrazna, bi trebalo da napravi nesto, na primer 'unistuvanje na universitetot vo tetovo' ako nema da ne priznaete, ama toa nema da napravat.
lav
quote:
Originally posted by dejan
izlgeda grcija im rece na albanija deka nesto ke im dadat, pari ili poveke pomos za da vlezat vo EU......posle sve sto sme prosle, i toa vo 2001, sto bese golem rezil, vreme bese albanija da ne priznae.......ako nasata vlada bese po bezobrazna, bi trebalo da napravi nesto, na primer 'unistuvanje na universitetot vo tetovo' ako nema da ne priznaete, ama toa nema da napravat.
Штета што не можеше да ја следиш емисијата ЗЕБРА на Сител ТВ , каде што почесен гост беше и Аљи Ахмети ...водачот на ОНА и убиец на македонските бранители на нејзината територија и уставен систем. пс После оваа емисија повеќе нејаснотии досегашни ...ми станаа кристално јасни ...исто како и на неговиот другар Бранко.
Divider Albancite- pishmandzii arnautski. te vaka, te onaka, ni sami ne znaat. Tragicno e sto i nie spagjame vo taa grupa. namesto sega da rece onoj nelegitimniot Sranko deka gi odpriznavame, da upati nota, da mu se javi na Alf(red) i da mu kaze deka ke mu se skara ili slicno, kaj nas se molci ili se deluva iznenagjeno (ama ne i uvregjeno). Kako snegot koga ke gi iznenadi od Makedonija pat bidejki napagjal srede janurai i gi fatil nespremni. Sramota, da padne vo januari!!! Taka i so arnautite. Ni levo ni desno. More treba vojna da im objavime.
vulgaren Zasto - bar jasno kazaa deka sakaat da ne priznaat - moze toa i od nivnite vesnici da se procita. Ne gi krivete albancite - Grcite se the fuckers i mislam deka Makedoncite treba da se obedinat so Albancite.
Divider A be ajde, ne se ni seguvaj so toa. Na site treba da im se nalutime, zakanime so vojna vo koja bratskite ukrainski platenici (pokrvolocni od niv nema) ke dojdat solidarno da im rasplacat majkata na site onie sto ne negiraat, napagjaat i sl. A kostaat eftino. Vo minatata se ponudija, 300 000 evra na ukrainskiot MO, 300 000 za niv, i plus plata da sme im davale. Za pola godina ni milion nemase da ni otide a ke napravea zulum pogolem od Srebrenica. Baska sve za kratko vreme nemase da ima moznost da ne obvinat za genocid. So zborovite na pokojni Tugjman Sranjo: "U Krajini nikad nije ni bilo srba, kako smo odna mogli da ucinimo genocid i etnicko cishcenje. Slobodno pitajte ljude koji zive tamo". Normalno, potepa sve pa im rece idi prasaj, hehehe. I posle si umre. Mozevme i nie, ionaka posle si go utepavme precedatelot, ke go obvinevme nego, a na Vilma ke i dadevme uste eden plac da gradi kuka, za nedajboze. Ama, so nasine beskicmenjaci, se moze li?
vulgaren probaj malku realnost divider - nema sto veke da delis kade sve i onaka e ispodeleno
Divider Sepak, ako se saka i ke se najde nacin. Za sve.
dejan a zasto albancite vo makedonija ne napravat nekoi protest za makedonija da bide priznaena na strana od albanija, ama zasto ne go pravat toa? ako tolku albancite ja sakat zemjata kade sto zhiveat, kade se pusta da se dere od dzamija vo skopje, neuspesna referendum, albanski jazik kade sakas vo zapadna makedonija, preku 200 muslimani pushteni od zatvor za da slavat bajram i sve drugo sto im se dava blah blah blah cel vecher ke bidam tuka. ama toa kazuva nesto za shiptarite vo makedonija, deka ne ja sakat zemjata tolku, sto mnogu im e gajle dali majchinskata zemja na niv ke ja priznae.
Divider Nasite arnauti ne gi sakaat ni vo maticnata im zemja, lopov do lopov, ubica, siluvac i sl. BTW, se slozuvam, kopuk do kopuk, samo na kradenje mislat. Isto ko nasine politicari. Ah, kaj ni e Kuzman Kapidan??!!!
intel
quote:
Originally posted by Divider
Albancite- pishmandzii arnautski. te vaka, te onaka, ni sami ne znaat. Tragicno e sto i nie spagjame vo taa grupa. namesto sega da rece onoj nelegitimniot Sranko deka gi odpriznavame, da upati nota, da mu se javi na Alf(red) i da mu kaze deka ke mu se skara ili slicno, kaj nas se molci ili se deluva iznenagjeno (ama ne i uvregjeno). Kako snegot koga ke gi iznenadi od Makedonija pat bidejki napagjal srede janurai i gi fatil nespremni. Sramota, da padne vo januari!!! Taka i so arnautite. Ni levo ni desno. More treba vojna da im objavime.
Во контекст на пишманлукот.Вчера на Дојче Веле слушам дека во Грција има близу 650.000 албански емигранти.Дали е Албанија заложник на Грција?Секогаш кога ќе запнат во некои “преговори“ Грција и се заканува на Албанија со добро познатата операција МЕТЛА.Абе и грчињава не пијат нафта.Токму ваков разговор имале со владата на Албанија набрзо по изјавата на Мојсиу,а веднаш по разговорот премиерот се оградил од таквиот став на претседателот.
Divider Znam, cela Evropa e zaloznik na kletite grchinja!! Uste otkako i gi prostija dolgovite i gi primija vo EU. Inaku, Grcija e zemjata koja go falsifikuvase svojot GDP za da moze da bide vo evro-zonata, da koristi era namesto drahmi. Skandal koj go zataskaa. Moram da priznaam dosta vesto, ama sepak, cigan si e cigan.