БРАНКО!!! Кој го уби БОРИСА?
БРАНКО!!! Кој го уби БОРИСА?
f9 30 ПРАШАЊА НА КОЈ ТРЕБАШЕ ДА ОДГОВОРИ БРАНКО -СВОЕВРЕМЕНО= 1. Зошто падна авионот ако бил технички исправен? 2. Зошто авионот паднал, а комуникацијата, радиоврската меѓу контролата и екипажот на авионот, како и телефонските врски за комуникација функционирала исправно? 3. Зошто авионот летал под дозволената висина? 4. Зошто авионот кон пистата во Мостар доаѓал од неочекувана страна, од правецот југ-исток, а не од правецот југ-север? 5. Како функционирале уредите за навигација поставени над Дубравската висорамнина? 6. Зошто авионот со македонската делегација летал релативно далеку од пристапниот пат? 7. Зошто авионот приоѓал кон пистата преку подрачје со силно изразени вертикални топлотни воздушни струи и како авионот можел да тргне по тој пат? 8. Зошто авионот бил на ризична рута, а не на вообичаената? 9. Како е можно десетина дена порано (сметајќи од денот на трагедијата) во поширокото подрачје каде што падна македонскиот авион, СФОР организирал вежба потрага и спасување во случај на авионска несреќа? 10. Еден од очевидците на паѓањето на авионот им рекол на надлежните органи дека "нешто пукнало во воздухот". Се поставува прашањето за причината на таа експлозија? 11. Во завршниот извештај стои дека до несреќата на авионот дошло поради "ПРОЦЕДУРАЛНА ГРЕШКА ВО ПРИСТАПОТ ЗА СЛЕТУВАЊЕ, ПО ВИСИНА И МЕСТО, НА АЕРОДРОМОТ МОСТАР ВО КОНТРОЛИРАН ЛЕТ". Се поставува прашањето: ЧИЈА ПРОЦЕДУРАЛНА ГРЕШКА? Летот на авионот бил најавен и одобрен, тоа бил единствен авион што се приближувал на аеродромот во тоа време. 12. Францускиот контролор на летање на аеродромот Мостар изјавил дека последната висина што тој ја одобрил на пилотот била 6.400 стапки. Ако е тоа точно се поставува прашањето кој друг уште му диктирал на пилотот за висина на летот. 13. Во завршниот извештај се наведува: "ВО СОГЛАСНОСТ СО НАВЕДЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ НАМЕРАТА НА ОВАА ИСТРАГА НЕ Е ДА СЕ ОДРЕДУВА ВИНА ИЛИ УТВРДУВА ОДГОВОРНОСТ", а по објавувањето на извештајот во мај 2004 година е соопштено: "ЕКИПАЖОТ Е ВИНОВЕН ЗА ПАЃАЊЕТО НА АВИОНОТ". 14. Зошто пилот на ЈАТ прашал дали некому е потребна помош? 15. Зошто пилотите одредено време немале индикација ВОР-ДМЕ? 16. Зошто контролорот на летање не му сигнализирал на пилотот дека не ги гледа светлата на авионот за време на процедурата на спуштање? 17. Зошто СФОР прв ги зел лентите од контролата на летот на 26.2.2004 година, во утринските часови без присуство на Дирекцијата за цивилно воздухопловство на БиХ? 18. Зошто СФОР никому не дозволил присуство на самото место 24 часа по несреќата, ниту на спасувачките екипи, ниту на медицинската екипа ниту на пожарникарите? Одговорноста за акцијата за потрага и спасување била на властите на БиХ? 19. Зошто авионот не е пронајден 24 часа, а имал локатор и паднал во "контролиран лет"? 20. Зошто СФОР, под изговор дека теренот е миниран, не пристапил веднаш кон деминирање на теренот? 21. Зошто портпаролот на СФОР Дејвид Саливен веднаш ја отфрлил можноста дека СФОР е одговорен за авионската несреќа, пред да се спроведе каква било постапка? 22. Зошто на семејствата не им е овозможено да одат на местото на несреќата? 23. Зошто на членовите на семејствата до ден-денеска не им е доставен обдукциски наод за настраданите, ниту фотодокументација ниту видеокасети? 24. Зошто кога биле пронајдени загинатите не е била извршена токсиколошка анализа? 25. Зошто на семејствата не им е доставен извештајот на државниот обвинител на БиХ? 26. Ако авионот по ударот во теренот се движел во курс 330 степени и во должина од 149 метри, и ако поради тоа дошло до распаѓање и целосно уништување на авионот, како по несреќата се најдени парче изгорена хартија и молив во левата рака на мојот сопруг Миле Крстевски, кој беше левак, постојано користеше молив и хартија за да забележува се за кое сметаше дека е важно. Се прашувам како можело парче изгорена хартија и молив да се најдат уредно во левата рака на мојот сопруг по уништувањето на авионот, дали тој и во таа пригода нешто пишувал? 27. Зошто единици на СФОР цела ноќ го обиколувале просторот околу наведената локација на паѓањето на авионот, а утрината не се појавиле на наведениот простор? 28. Зошто на лентата од контролата на летот имало седум минути пауза? Што се случувало тие седум минути? Кој во тој време го водел авионот? 29. Со која брзина авионот удрил во теренот? Во Извештајот стои дека тоа била брзина од 135 километри на час, што е неможно, со оглед на тоа што авион под брзина од 160 км/час не може да лета, паѓа? 30. Во колку часот паднал авионот, дали во 7.57:39 часот или во 8.10 часот или во 8.17 часот, со оглед дека часовникот на мојот сопруг на неговата лева рака застанал во 8.17 часот?
f9 Зошто на прашањата да одговори Бранко? Prosto-zatoa shto vo tradicijata na drzhavnicite vo svetot toa e pravilo ushte od antikata.Sigurno Baba Zugra ne e taa koja ima moralna obvrska za toa da go stori,a bogami nitu e fer nekoj da se krie zad docnenjeto na Fatmir taksistana od Aerodromon. Shto se odnesuva do struchnite odgovori daj isprati i gi na МИРЈАНА Г. КРСТЕВСКА vdovica na pokojniot Mile Krstevski koj zagina.Vsushnost kutrata ovie prashanja javno gi postavi vo Dnevnik denes do javniot obvinitel Sterjo Zikov.No te imame tebe za sreka Thief da i gi pojasnesh rabotite deka se chisti kako solza zatoa shto si prochital vo novina nekoj transkript.
vmro abe kako shto slusham muabeti (a neli muabeti se samo muabeti ali aj ja si ke si pomislam kaj shto ima dim tamu ima i ogin) niz saraevo, demek nekoj dostavil informacija deka vo toj avion se naoga nekoj golemec od al kaeda koj doagal na sostanot so bosanski mudzahedini i deka poradi toa avionot bil raketiran od nato. Sega jebesh ga muabeti... ali ....
Thief Зошто на прашањата да одговори Бранко? Тој не е ниту истражител, ниту јавен обвинител, ниту судија. Според дел од транскриптот на разговорот меѓу пилотите во кабината којшто го читав, се работи за грешка на ко-пилотот, па така сите други прашања стануваат депласирани. Часовникот можел да застане подоцна, од ударот кој следел потоа, хартијата да не била зафатена од пожарот кој ја зафатил кабината... Да не правиме филмови и да не бидеме поумни од оние чија работа е да го истражат случајот.
f9 Or the president have died from natural causes ,Praetorian?
Thief За разлика од неа јас резонирам со студена глава и од дистанца, а таа со емоции. Тоа е разликата меѓу мене и дргата госпоѓа. Инаку, пак ќе нагласам дека истражните органи треба да се ја завршат работата, а Бранко не може ниту да оди на терен, ниту да прибира докази... Никому стручно ништо не објаснувам, но колку што сум јас нестручен во оваа област, толку е и госпоѓата. ЗНачи, нејзините прашања и заклучоци се исто нестручни, колку и моите евентуални одговори... А, за правење филмови, знам оти и Спилберг може да ни позавиди, користејќи го нашиов менталитет.
Strelec Thief е во право дека тоа не е задача на Бранко! Кога Бранко би се одлучил да се вмеша во расчистување на тој случај, би заслужил критика што презема нешто што не е под негова јурисдикција и за кое што не е овластен! Затоа насловот на овој топик воопшто не ’држи вода’!
Thief Да се дополнам, а и да го дополнам Стрелец, ако ми дозволи: ако Бранко се замеша, ќе испадне дека сака да „заташка“ нешто, па затоа се вмешал и не ги оставил „институциите на ситемот“ да функционираат онака како што треба...
angomako a zosto vo racete na toj diplomatot e najden moliv? ta ne pisuval dnevnik valjda i posledni zborovi do dragite mu koga pagjal avionot...ili da ne pisuval testament slucajno? ako e tocno deka imalo moliv vo negovata raka,togas to e interesen fakt. ili da ne mu se zaglavil molivot megju prsti dodeka pagjal avionot...
f9 I believe that every right implies a responsibility; every opportunity, an obligation; every possession, a duty. "Она на што не е подготвена Македонија е трагичната загуба на Претседателот на државата да остане под неразјаснети околности", Црвенковски.
f9 Ova podolu e skratena hronologija na nastanite posle dlabokite sochuvstva.... 07.03.2004 Бегиќ: „Завршени се истражните работи за авионската несреќа“ 08.03.2004 Истрагата за несреќата на авионот се префрли во Скопје 10.03.2004 Утре првични резултати од истрагата за несреќата на претседателот 12.03.2004 Комисијата за заврши истрагата во Скопје за падот на авионот 13.03.2004 Бегиќ: „Побаравме од ЈАТ да ни достави информации за пилотот 20.03.2004 Авионот на Трајковски бил воден според процедурите 26.03.2004 Познати причините за несреќата на претседателот Трајковски 02.04.2004 Извештајот за авионот на Трајковски ќе биде завршен навреме 09.04.2004 Вечерњи лист“: „Пилотот е виновен за падот на авинот на Трајковски“ 15.04.2004 Извештајот за авионот на Трајковски пред македонските власти 05.05.2004 Пилотите виновни за авионската несреќа во Мостар 06.05.2004 Јовановски: „Не се согласувам дека пилотите се виновни за несреќата“ 07.05.2004 Буџаку: Пилотите виновни за авионската несреќа во Мостар 08.07.2004 Јавното обвинителство на БиХ го заврши случајот за несреќата на Трајковски 09.07.2004 Македонија се уште ништо не побарала во врска со падот на кингерот 13.07.2004 Мемети ја побара целата документација за несреќата на Трајковски 29.07.2004 Во Сараево е завршена официјалната истрага, не се пронајдени виновници, а инцидентот во кој животот го загуби претседателот Трајковски и уште 8 членови на македонската делегација, е заведен како авионска несреќа. Роднините на загинатите се незадоволни од крајниот исход на истрагата и бараат да го добијат извештајот за несреќата, за која сметаат дека се случила под неразјаснети околности.Семејствата на загинатиот претседател, на членовите на делегацијата, на двајцата пилоти и на двајцата членови на обезбедувањето, кои загинаа извршувајќи професионална обврска, очекуваат посебно од претседателот Црвенковски да го одржи дадениот збор по несреќата и да им ги даде документите за несреќата за да се заштитат од дополнителните стресови и болка, предизвикани од информациите кои не доаѓаат официјално. 24.08.2004 Семејствата на настраданите во Мостар сеуште не добиле копија од извештајот Премиерот Хари Костов денеска со писмо побарал од министерот Иџет Мемети во најскоро можно време да ги испрати копиите на целосниот извештај доставен од Сараево, заедно со фотографиите, извештаите од СФОР и истражните белешки. Слично писмо Костов упатил и до Директорот на Управата за цивилна и воздушна пловидба Илир Мехмеди, од кого како претседател на Комисијата за несреќи, бара комисискиот извештај да го предаде до Министерството за правда, а подоцна тоа да биде доставено до роднините на загинатите 25.08.2004 Семејствата конечно ќе го добијат извештајот за падот на кингерот Мирјана Крстевска, сопруга на Миле Крстевски од Министерството за надворешни работи кој беше дел од делегацијата која патуваше за Мостар ќе допатува во Скопје за да го земе извештајот за трагедијата кај Мостар. Извештајот од Босна во Министерството за правда пристигна уште пред две недели „Тие пратиле одма вчера, направени се 9 копиии и се пратени"вели Илир Мехмеди. Вчера на семејствата на загинатите им бил предаден извештајот од институтот за судска медицина од ДНК анализите. 26.08.2004 Министерот Мемети не го дава извештајот за несреќата во Мостар Министерот Мемети не постапи по инструкциите на Премиерот Костов Од кабинетот на Премиерот Костов се затечени од непослушноста на министерот Мемети 27.08.2004 Oбвинителството идната недела ќе одлучува за несреќата кај Мостар„Има информации и материјали кои обвинителството се уште ги разгледува како неопходен доказен материјал доколку отвори постапка. Што значи тогаш кога Обвинителството ќе донесе одлука дали ќе спроведе истражна постапка тогаш материјалите стануваат доверливи се до оној момент додека не се отвори судска постапка и додека не се превземат конкретни активности“, вели Мирјана Контевска државен советник за односи со јавност на кабинетот на претседателот на владата. 28.08.2004 Дневник: „Кингерот бил лоциран веднаш по несреќата!“ прва официјална потврда оти авионот бил лоциран веднаш по уривањето 31.08.2004 Семејствата на загинатите во Мостар ги бараат сите докази Мислам дека има директна одговорност Министерството за транспорт и врски и тука нема дилеми, а голема одговорност има и Управата за цивилна воздушна пловидба Сеуште не сме го добиле извештајот на јавниот обвинител на БиХ кој е многу важен за нас. Всушност, постојат два извештаи и се покренува прашањето кој од нив е точниот, едниот или другиот“изјави Мирјана Крстевска Случајот на несреќата кај Мостар во моментов го разгледува скопското Јавно обвинителство, кое треба да реши дали има елементи за поведување истрага. 07.09.2004 Семејствата на загинатите кај Мостар ќе ја тужат Македонија Одлуката - виновникот за уривањето на кингерот да го утврдува меѓународен суд, семејствата ја донеле разочарани и од македонските и од босанските судски органи Македонија ќе ја тужат зашто авионот е сопственост на владата, која би била и виновна за сите технички пропусти кои би се утврдиле на кингерот.Одговорност од Босна ќе се бара затоа што авионот падна на нејзина територија, а од СФОР како контролор на небото над Босна и летот на авионот. 24.09.2004 Нелогичност во уривањето на кингерот, велат семејствата на загинатите Според Прчевски на несреќата и се дава преголемо медиумско значење Недостасува и извештајот на мешовитата комисија, што во Министерството за транспорт пристигна пред 5 месеци 07.10.2004 Прчевски се уште не знае дали ќе има истрага за кингеротПоминаа 7 месеци од несреќата во која загина претседателот Трајковски и неговата делегација, и месец и половина откако на јавниот обвинител Прчевски му беа доставени извештаите за уривањето на авионот. Обвинителството се уште нема донесено одлука дали ќе отвори истрага за случајот. 29.10.2004 Постапката за несреќа на Трајковски не мрда од место Обвинителот Прчевски последниве два месеци чека и постојано најавува скора одлука за тоа дали ќе отвори истрагаВо обвинителството тврдат дека се бара транскрипција на дел од разговорот меѓу пилотите и контролата на летање, која наводно досега не е дадена на македонските истражни органи и се наоѓала во босанското министерство за внатрешни работи. Обвинителот Прчевски вели дека во босанското обвинителство му посочиле дека постои таков тонски запис за кој е оценето дека не е битен во истрагата Експертите за авио-сообраќај пак тврдат дека во досегашните извештаи кои стасале во Скопје имало доволно материјал за отварање истрага. Вања Битољану ни изјави дека целосната транскрипција на разговорот на пилотите е во Скопје, и дека ова што сега го бара обвинителот Прчевски не е одлучувачко за отварање истрага 05.11.2004 Истрагата за авионската несреќа кај Мостар се уште тапка во местоПрчевски веќе два месеци најавува дека многу скоро ќе донесе одлука за тоа дали ќе се отвори истрага за загинувањето на Претседателот и осумтемина негови соработници, но постојано биле потребни нови доказиСемејствата на загинатите реагираат, бидејќи од несреќата поминаа осум месеци, а во Македонија се уште нема одлука дали ќе се отвори истрага 11.11.2004 Прчевски се уште ги чека документите за несреќата од Босна Тој вели дека обвинителството не може да донесе одлука - дали ќе поведе истрага, бидејќи го кочат бавните босанските институции. Прчевски изјави дека доказите кои уште од септември ги побарале од босанското обвинителство се уште не се пристигнати, а според него тоа нема да се случи уште четири, пет месеци Тоа е само изговор, му возвраќа на обвинителот сопругот на Димка Илкова Бошковиќ, советничката на Трајковски која настрада кај Мостар. Оваа инертност зборува за тоа како функционира обвинителот и неговата служба, вели Драган Бошковиќ. Според информациите на роднините на загинатите доказите и материјалите кои ги поседува обвинителството се доволни за отварање истрага, и тоа требало да го стори уште првиот ден. Босна не е преку океан, го потсетува Бошковиќ, обвинителот Прчевски и вели дека семејствата ќе му го платат патот до Босна каде може за еден ден да ги собере сите потребни документи. Но првин, вели Бошковиќ, нека ги прочитаат документите кои сега се во обвинителството 12.11.2004 Досието за Трајковски заглавено во писмената кореспонденција Во дипломатските лавиринти меѓу Скопје и Сараево, свесно или ненамерно, се одолговлекува со вистината за авионската несреќа, во која загина претседателот Трајковски. 19.11.2004 Македонските власти нема да отворат истрага за смртта на претседателот Борис Трајковски, тврдат за А1, извори во обвинителството. Јавното обвинителство случајот ќе го затвори како авионска несреќа Обвинителството тактизира, кога и официјално да соопшти дека нема да има истрага и дека случајот ќе го прогласи за авионска несреќа 20.11.2004 Семејствата на загинатите кај Мостар: Ќе кажеме работи за кои молчевмеДоколку Обвинителството не отвори истрага за смртта на претседателот Трајковски и 8-те лица од делегацијата, тогаш нешто не е во ред. Вака реагираат дел од семејствата на загинатите во владиниот Кингер, кои велат: „Не само што ќе одиме на Меѓународен суд, туку конечно и ќе кажеме работи, за кои досега молчевме“. А1 вчера објави дека Јавното обвинителство тактизира кога да соопшти дека нема да покрене истрага и случајот го затвора како авионска несреќа Ако и Зиков ја прекинува постапката, значи дека не се работи за обична авионска несреќа, туку за нешто друго. А се знае што може да биде нешто друго“, изјави Мирјана Крстевска Крстевска вчера од првиот човек на скопското Обвинителство, Стерјо Зиков, побара да изврши реконструкција на настанот. Таа му испрати и 30 прашања
slasa F9 zosto ne gi prasas VMRO vcite koj gio yubi borisa . Sto mu pusis na brankop celo vreme
f9 Da beshe VMRO premier ke gi prashav,vaka so Branko koj ne samo shto beshe premier tuku i sedna na Pretsedatelskoto mesto vo mandatot na pokojniot Boris ima toj i nikoj drug moralna obvrska za prashanjata koj gi pokrenaa rodninite na tragichno zaginatite. I ako dobro gi vidish nastanite koj se sluchija posle nesrekata mozhe lesno da se vidi deka Budzaku ja izbegnuva odgovornosta,Mehmeti ne go ferma Kostov,Zikov sekade naoga prichina za pokrenuvanje na istraga,ama ne i vo ovoj sluchaj,i Prchkovski se pravi kako da e obvinitel na Mars.Pa ovie luge ne se od VMRO?Ili za se i seshto treba nekoj drug da bide kriv,odgovoren i moralno zadolzhen i kako funkcioner i kako lichnost.
Snake Bite
quote:
Originally posted by slasa
F9 zosto ne gi prasas VMRO vcite koj gio yubi borisa . Sto mu pusis na brankop celo vreme
31-vo najglupo prashanje! Bravo be slasa si"imal"mozok!
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by dbk
a ova virtualmacedonian forum e ili virtualkomunisticki, site moderaroti operatori i so ti znam jas komunisti se!
ili kumunisti ili trezveni, edno kje da e.
трендафил
quote:
Originally posted by Thief
Да се дополнам, а и да го дополнам Стрелец, ако ми дозволи: ако Бранко се замеша, ќе испадне дека сака да „заташка“ нешто, па затоа се вмешал и не ги оставил „институциите на ситемот“ да функционираат онака како што треба...
Бидејќи Бранко во време на авионската несреќа беше премиер (исто како и во време на атентатот на Глигоров), а не претседател како сега, би го споредил тоа со однесувањето на последниот премиер Костов во врска со Раштански Лозја. (Се сеќаваме на мавтањето со ЦДто во Собранието, односно осудувањето без судска одлука). Или со однесувањето на сите досегашни политички премиери (Црвенковски, Георгиевски и Костов) во однос на „крадењата“ на претходната власт, без разлика која била претходната. Интересно е прашањето дали сегашната власт кога зборува за „крадењето“ на претходната мисли и на Бучковски, Митрева, Филиповски и другите кои и тогаш беа министри. Или знаат подобро што правеле другите отколку што знаат за себе. Повикувањето токму на Црвенковски да се произнесе во однос на можниот атентат на Трајковски, е веројатно затоа што тој одлучува за се` во државата. (Ако Батлер поинаку не нареди). Алтернатива на сопругата на Крстевски би било обраќањето до Али Ахмети, кој иако не е званично функционер има голема моќ и е единствен што може да делува на Црвенковски. (Дури и кога се работи за лидер на СДСМ, каде што двојцата и Али и Бранко не би требало да се мешаат). Не би сакал да набројувам во што се` се има мешано Црвенковски откако стана Претседател на РМ. Во најголем број случаи тоа не беше позитивно. Ред е еднаш да направи и нешто добро.
dbk a ova virtualmacedonian forum e ili virtualkomunisticki, site moderaroti operatori i so ti znam jas komunisti se!
dragon Ne be, samo ne sakaat progresivni lica na forumov koi iskazuvaat svoi individualni misli, malkucka pocesto od voobicaenoto!! Makedonija na Makedoncite Bring back Samoil!!
lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by dbk
a ova virtualmacedonian forum e ili virtualkomunisticki, site moderaroti operatori i so ti znam jas komunisti se!
ili kumunisti ili trezveni, edno kje da e.
Подцртаното од мене , почитуван колега никако не се совпаѓа со некогаш искажаното тврдење (и сеуште од никого и недемантирано) на првиот комунист во екс-југославија чии што наследници и нивни мутанти денес се сеуште на власт во Македонија ... мислам на другарот Тито разбира се. А тоа било кажано одприлика вака (нема да цитирам) : Дека НИЕ (се мисли на комунистите) нема да се држиме ДО ЗАКОНОТ како ПИЈАНИТЕ за ПЛОТОТ бре. пс Појаснение: Плот е грубо изработена ограда на некој селски имот.
SLaCk Strelec a sto bea Branko Crvenkovski ili Hari Kostov koga gi narekuvaa kriminalci i ubijci Stojkov,Ljube Boskovski i pripadnicite na Lavovite?Obviniteli,istraziteli ili mozebi sudii?Ne mi odgovoraj znam deka "ne se sekavas" koga go rekle toa.
dbk
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by dbk
a ova virtualmacedonian forum e ili virtualkomunisticki, site moderaroti operatori i so ti znam jas komunisti se!
ili kumunisti ili trezveni, edno kje da e.
I jas se slozuvam za trezveni, bidejki ima i polno useri so se trezveni ama pak od druga strana do kolku salsa e trezven togas ne bi go branel Branko.Znaci toj e komunisticki a ne trezven [:D]
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Strelec a sto bea Branko Crvenkovski ili Hari Kostov koga gi narekuvaa kriminalci i ubijci Stojkov,Ljube Boskovski i pripadnicite na Lavovite?Obviniteli,istraziteli ili mozebi sudii?Ne mi odgovoraj znam deka "ne se sekavas" koga go rekle toa.
Да го речеше некој друг ова, можеби и ќе се изненадев... Ама од тебе ВООПШТО не ме чуди! Ниту Бранко Црвенковски, ниту Хари Костов некогаш имаат изјавено за горепосочените лица дека се криминалци и убијци! Дај линк со кое што тоа ќе го потврдиш! Точно е дека и двајцата имаат направено многу грешки и гревови (многу повеќе Бранко отколку Хари), но ГОЛЕМ ГРЕВ и ти правиш со твојот пост во кој што ги обвинуваш без никаква основа!
SLaCk Hari Kostov vo sobranie mavtase so kako sto rece krunskiot dokaz za vinata na Goran Stojkov famoznoto CD za rastanski lozja.Sto e toa osven klasicno mesanje na izvrsnata vo sudskata vlast?Branko Crvenkovski lavovit egi narece zivotinsko carstvo na mitingot vo Prilep 2002 godina.Ova se samo dva primeri sto mi teknuvaat vednas a ima mnogu poveke.Sega ke mi go otpises grevot sto go napraviv kon precesniot Hari i Sveti Branko Oktopodovski?
LadyAD Abe f9 ti so go gledal Kalimero i Pchelichkata Hachi???
Strelec Slack, ајде прочитај го уште неколку пати мојот пост! Јас реков дека Бранко и Хари правеле грешки, но дека НИКОГАШ не изјавиле за тие лица дека се криминалци и убијци... Ти текнува сега? Едно е ’животинско царство’, а друго е ’убијци’! Во правна држава за тој твој пост кривично се одговара!
f9 Abe f9 ti so go gledal Kalimero i Pchelichkata Hachi??? Edinstven interes mi e MAKEDONIJA EDNASH ZA SEKOGASH DA POSTANE PRAVNA DRZHAVA!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Slack, ајде прочитај го уште неколку пати мојот пост! Јас реков дека Бранко и Хари правеле грешки, но дека НИКОГАШ не изјавиле за тие лица дека се криминалци и убијци... Ти текнува сега? Едно е ’животинско царство’, а друго е ’убијци’! Во правна држава за тој твој пост кривично се одговара!
Исто така и за ширење на КОМУНИЗАМ (ќе) се одговара во Македонија , иако е далеку од таква „правна„ држава за која ти зборуваш.
intel А тек за фашизам и омраза????Дури и во комунистички земји се одговара.
lav
quote:
Originally posted by intel
А тек за фашизам и омраза????Дури и во комунистички земји се одговара.
Дали сакаш да ми/ни кажеш дека Македонија е КОМУНИСТИЧКА (сеуште) ЗЕМЈА , бреееј кољега Интељ !!!??? пс Па со кого се сега „фатени„ во т.н БРУДЕРШАФТ или во „оро„ ...твоиве сдсм-ОФЦИ , а??? Одговорот е: СО БАЛИСТИ КОИ БЕА и СЕУШТЕ СИ СЕ ФАШИСТИ , но и КРВОЛОЧНИ УБИЈЦИ (во Вејце и Карпалак). Ако можеш и знаеш ДЕМАНТИРАЈ МЕ ...те молам , разбира се САМО со АРТЕФАКТИ , а не и со инсинуации...така карактеристични за твојот ник - односно кога ти е забавен „вентиљаторот„ поради прашина та процесорот не ти функционира најправилно , односно има многу bug’s-ови.
OooOo vratete se na temata
fio Бранко го уби Борис. И да не го убил, Бранко беше премиер. За вака забоштен случај како што можеме да прочитаме денес по весниците, за кој нема ниту истрага, а не па некаква завршница, во демократски земји се поднесува оставка, а може вала и затвор да се лежи.
Divider Site me vinovni sto ne vnimavavme i reagiravme na nedoslednostite. Nitu pri banalni izbori, nitu pri klucni izbori, nitu pri smrtta na pretsedatelot (jas ne go sakav, ama sepak nikoj e smee da mi go ubie). Gledajte ja Ukraina, mozebi ima problemi i greski pri glasanjeto i enegi, na ulica, nema da si odat. A nie, nikade ne nema. Se razbira deka nie (citaj segasnata vlast) go ubi Borisa, so B(S)ranko na celo.
lav
quote:
Originally posted by Divider
Site me vinovni sto ne vnimavavme i reagiravme na nedoslednostite. Nitu pri banalni izbori, nitu pri klucni izbori, nitu pri smrtta na pretsedatelot (jas ne go sakav, ama sepak nikoj e smee da mi go ubie). Gledajte ja Ukraina, mozebi ima problemi i greski pri glasanjeto i enegi, na ulica, nema da si odat. A nie, nikade ne nema. Se razbira deka nie (citaj segasnata vlast) go ubi Borisa, so B(S)ranko na celo.
Во Украина сега го видов и ЛИЦЕМЕРИЕТО на т.н. ОБСЕ ии ОСЦЕ ...како си милувате наречете ја оваа „организација„ на ДАЛТОНИСТИ , односно ДВОЛИЧНИ „набљудувачи„ Јас слободно ќе ги наречам и ПОТТИКНУВАЧИ или можеби е поарно да ги наречами ПОДБУЦНУВАЧИ на Народот во билокоја земја. пс Како можеа (се мисли на овие од ОБСЕ во србија некојпат ги викаа и сладолеџије) ПОЛНЕЊЕТО на кутиите од страна на шќиптарите-им омиљени нивни во Македонија и нивното (од мене наречено) ЧОПОРАТИВНО „гласање„ на било кои досега спроведени Избори овде, и тие гледаме дека секојпат си „беа„ демоНкратски и „ФЕР„ и дрн дрн дрн други празни (како глава на скоро секој комуњар) фрази...секако во однос и мерено според сегашните Избори во Украина , каде со искажаната и тоа ВЕДНАШ (а не била побарана од државата) нивна „проценка„ , дека НЕ БИЛЕ ФЕР и ДЕМОнКРАТСКИ ???? . Секојпат нам ни велеа дека .. „проценките„ ќе ги објават јавно само после „проучување„ на сиот и од сите нивни набљудувачи доставен материјал , ама после не пократко од месец дена. А во Украина „веднаш„ ги забележале сите „неправилности„ , кои кај нас и после 10-сетина години од нивното присаство не успеале да ги „видат„. Тоа се сепак прифатливи како БАЈКИ за мали деца но и возрани (но деца во умот)комуњари и слични на ним персони.
concrete Abe Lav,aj ostaj gi veke ednas vistinskite komunisti na mira,bog da im dusa prosti, tie sto toa navistina bea odamna se mrtvi ili gi izdelkaa do 48-50. Ovaa bratija za koja ti zboruvas nema so niv nikakva vrska. Kolku sto ima i katolickata inkvizicija so vistinskite hristijani ( pa niv bre lavovi gi izedoa uste na vremeto). Se si e toa demagogija, nesto mnogu crno zavitkano vo kobajagi komunizam. Zarem uste baras FER i DEMOKRATIJA. Nema toa batka i ako imalo odamna se potrosilo.
lav
quote:
Originally posted by concrete
Abe Lav,aj ostaj gi veke ednas vistinskite komunisti na mira,bog da im dusa prosti, tie sto toa navistina bea odamna se mrtvi ili gi izdelkaa do 48-50. Ovaa bratija za koja ti zboruvas nema so niv nikakva vrska. Kolku sto ima i katolickata inkvizicija so vistinskite hristijani ( pa niv bre lavovi gi izedoa uste na vremeto). Se si e toa demagogija, nesto mnogu crno zavitkano vo kobajagi komunizam. Zarem uste baras FER i DEMOKRATIJA. Nema toa batka i ako imalo odamna se potrosilo.
Јас сум само потомок на „такви„ комунисти кои ти ги посочуваш...и само затоа што овие денешни мамлази кои се се друго освен луѓе и ги приграбија со лага нивните придобивки како свои китејчи се со туѓи перја ...затоа и така пишувам , но и од мали нозе размислувам. Во мојата меморија е всадена „омразата„ спрема вакви и денес насекаде „сликани„ полноглавци ...лигуши и безкичмењаци. Тоа е сепак посилно од мене и ТО , разбира се. Поздрав