Експлозија на бомба пред станот на Шеќеринска
Експлозија на бомба пред станот на Шеќеринска
трендафил Синојка пред станот на вицепремиерката и кандидат за претседател на СДСМ Радмила Шеќеринска експлодира бомба, веројатно кашикара. Најтешко е оштетен џипот на Орце Камчев. Има ли врска тоа со изборот на претседател на СДСМ. Треба да се земе во обзир и саботниот настан.
quote:
Предизборната лидерска трка на социјадемократите е зачинета и со кафеанска тепачка. Во саботата, во ресторанот "Два елена" во Скопје, првин дошло до вербална пресметка меѓу Сеад Рахиќ - Сетко, брат на пратеникот и претседател на градската партиска организација Есад Рахиќ, Коста Јанковски и Орце Камчев. Сетко, како што раскажуваат очевидци, на излез од кафената почнал да го пцуе Коста. Навредите и препукувањата биле толку сочни што присутните се исплашиле дека "ќе испадне на големо", па повикале полиција. На крај интервенирала и полицијата. Во Министерството за внатрешни работи велат дека знаат за случајот и за него е поднесена единствено прекршочна пријава за сопственикот на кафената поради пречекорување на работното време. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=87158&idg=5&idb=1321&rubrika=Makedonija
dejan lele. zasto? koi i go stavil?
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...koi i go stavil?
Аман бе, dejan!?:)
трендафил На интернет се појави и целата вест
quote:
Две рачни бомби експлодираа во Капиштец Предраг Петровиќ 24.11.2004 Две непознати лица вечерва фрлиле 2 рачни бомби во скопската населба Капиштец. Полицијата не е сигурна дали со нив имало уште едно лице, кои веднаш избегале од местото со трчање. Од експлозијата, што се случи во 19 часот и 20 минути, нема повредени. Настанале оштетувања на 3 автомобили, а најлошо помина џипот БМВ, сопственост на семејството Камчеви. Бизнисменот Орце Камчев негираше дека нападот има било каква врска со него и неговото семејство. „Апсолутно е тотална шпекулација дека сум цел на нападот. Комшиите виделе некои лица, кои фрлиле бомби околу 7 часот, кај што се оштетени возилата и становите, дури имало и полицајци, кои што пукале во воздух по напаѓачите“, изјави Орце Камчев, бизнисмен. Од полицијата не можеа да потврдат дека имало интервенција на нејзините припадници по напаѓачите, ниту пак кој е мотивот за нападот. Сите станари во зградата на улицата „Васил Ѓоргов“, каде што се случи инцидентот, се познати личности, поранешни и сегашни функционери, меѓу кои и вицепремиерката Радмила Шеќеринска, дипломати и познати бизнисмени. „Се уште не може да се утврди што е целта на нападот, ниту мотивите, ниту причините за нападот. Живеат тука и бизнисмени и политичари итн. Тука исто така живеат и други познати личности, поранешни функционери итн.“, рече Горан Павловски, портпарол на МВР. По извршениот увид, полицијата ги пронајде остатоците од фрлените бомби. Тие се од кинеско производство.
lav
quote:
Originally posted by dejan
lele. zasto? koi i go stavil?
Чесно е и поштено е koi i go stavil и да ни јави zasto? тоа го направил ...нели dejanе ?
трендафил
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by dejan
lele. zasto? koi i go stavil?
Чесно е и поштено е koi i go stavil и да ни јави zasto? тоа го направил ...нели dejanе ?
Според веста на А1 не и го ставил, туку и го фрлил. Се работи за две (множина) рачни бомби кашикари од кинеско производство, не од Тајван (сигурно се поевтини или поприфатливи за СДСМовка, можен претседател на партијата).
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by dejan
lele. zasto? koi i go stavil?
Чесно е и поштено е koi i go stavil и да ни јави zasto? тоа го направил ...нели dejanе ?
Според веста на А1 не и го ставил, туку и го фрлил. Се работи за две (множина) рачни бомби кашикари од кинеско производство, не од Тајван (сигурно се поевтини или поприфатливи за СДСМовка, можен претседател на партијата).
Аман бре , зар и при ова е важна земјата производител на овие убистевни средства ???
vulgaren Abe ova e cestitka od Texas - Macedonia Texas. Inace sto pravele policajcite - PUKALE VO VOZDUH!!!! so vozdusni puski da ne bile. Kaj nas izvadi kamera i snimaj...kakov jim carrey, kakov charlie chaplin....makwood!
lav
quote:
Originally posted by vulgaren
Abe ova e cestitka od Texas - Macedonia Texas. Inace sto pravele policajcite - PUKALE VO VOZDUH!!!! so vozdusni puski da ne bile. Kaj nas izvadi kamera i snimaj...kakov jim carrey, kakov charlie chaplin....makwood!
Сепак Јас мислам дека формава одбрана за „борба„ против дотичниве и потенцијални „цели„ , притоа и користејќи бомби е сосеема ПОГРЕШНА од едноставна причина што може да настрада некој кој нема врска со „целта„ за која се наменети фрлените бомби. И тие се распрскуваат насекаде во просторот , и прават штета и на на тие кои не си се виновни.
dejan lele! pa ete, ona ne e pretsedatelka na SDSM.
трендафил Во моментот кога е фрлена бомбата (и сега) Шеќеринска е в.д. премиер. Ако полицијата не може (или не сака) да ги фати бомбашите пред станот на премиерот, кога ли ќе интервенира во Кондово.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Во моментот кога е фрлена бомбата (и сега) Шеќеринска е в.д. премиер. Ако полицијата не може (или не сака) да ги фати бомбашите пред станот на премиерот, кога ли ќе интервенира во Кондово.
МАЛО МОРГЕН , на оваа твоја дилема би одговорил ПРИЈАТЕЛОТ на Ќирота Глигоровиќ сега ’ашки затвореник , Слоба викан и ЗЛОБА.
Snake Bite Od kade znaete deka nejze i go stavile?Mislam deka nejze seushte i go nemat stavano.Tie bombi bile namaneti za drug izgleda,vo taa zgrada ziveat mnogu drugi bogati i popularni luge.
NARCIS` za moja sreka i nesreka me privedoa mene bidejki vo toj moment so voziloto pominuvav od tamo a pojma nemav sto se desava,koa vidoa deka sum cist po 2h me pustija. Ovoa policijava e mn glupa ja neznam kako moze taksist da pritvori,sreka moja so ne izedov kotek a se ponasav mnogu ladnokrvno i ovie zatoa sumljaa,baska koa mi vidoa licna karta damla kako da gi mavna,ali pomina[:)]
vmro
quote:
Originally posted by Snake Bite
Od kade znaete deka nejze i go stavile?Mislam deka nejze seushte i go nemat stavano.Tie bombi bile namaneti za drug izgleda,vo taa zgrada ziveat mnogu drugi bogati i popularni luge.
mozno e i toa ! no moja teorija e deka ona sama SI GO ORGANIZIRALA STAVANJET za zgolemuvanje na popularnosta megu clenstvoto zaedno so simpatii pred izborot... znam deka malku zvuci ludo ali vo deneshno vreme neka ne ve iznenaduva nishto... barem kaj mene e taka...
NARCIS` ah ah vmro nema logika sea ovoa so go kaza ne si u pravo...cel imalo dali da isplasat nekoj ili da skinat toa e poveke od jasno ama ke ostane pod golem ? za kogo bea bombite