Denes ke bide,sto ke bide!
Denes ke bide,sto ke bide!
krzno Sto mislite koj ke pobedi denes:Sekerinska, Buckovski ili Tito? Dali toj sto ke pobedi e i vasiot izbor ili ne?
Strelec Мислам дека ќе победи Бучковски, што според мене е најлошото решение и за СДСМ и за Македонија! Инаку, најдоброто решение според мене е Шеќеринска! Тито Петковски ми изгледа релативно стабилна личност, но не можам да му ги заборавам глупостите што своевремено ги направи со ’бугарските’ летоци, како и финансиските ујдурми што ги направи со рибникот за својот татко во Крива Паланка. Бучковски е ’приказна за себе’. Една од помрачните фигури што македонската политичка сцена ги имала од осамостојувањето па наваму. Иако имам сознанија дека потекнува од сиромашно и скромно семејство и иако немам слушнато за некоја конкретна финансиска малверзација (или друга афера) поврзана со неговото име, сепак имам интуитивен впечаток дека се работи за многу ’лигав’ карактер. За Шеќеринска се наслушав гласини кои што не се директно поврзани со нејзе, туку со нејзините родители (демек биле ’пали-гаси’ во Електростопанство). Сепак мислам дека се работи за релативно млада и интелигентна личност од која што можат во иднина да се очекуваат храбри и смели (а сепак и мудри) одлуки, во полза на Македонија. Воопшто не ми изгледа лоша и онаа комбинација која што вели дека во случај на избор на Шеќеринска за претседател на СДСМ, премиерското место ќе му припаднело на Никола Поповски.
f9 Jas bi sakal ovaa partija da se rasturi.Ima mnogu prichini,no najvazhna bi ja izdvoil edna konstatacija da vo liceto na graganite SDSM e personifikacija na Komunizmot i Komunistite i deka ja crpi silata od glasachi tradicionalno predodredeni po toj osnov.Toa ne znachi deka segashnava garnitura se Komunisti ili deka programata na partijata e Komunisticka-tuku deka na nekoj nachin go uzurpira pravoto na graganite da rasuduvaat po sopstveno ubeduvanje.Navistina i koga bi doshlo do raspaganje na ovaa partija ,bi se otvoril proces na demokratizacija na Makedonskata politichka scena i toa posebno kaj levicata.Vo takov sluchaj bi doshlo do mnogu pointeresno pregrupiranje na site politichki partii.
intel Бучковски е сигурно новиот лидер.
Strelec БУЧКОВСКИ И ШЕКЕРИНСКА ВО ВТОРИОТ КРУГ ЗА ИЗБОР НА ЛИДЕР НА СДСМ Министерот за одбрана Владо Бучковски и заменик-премиерот Радмила Шекеринска се пласираа во вториот круг од изборот за нов претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Во првиот круг од гласањето на Вонредниот конгрес на СДСМ, што се одржува во Скопје, за Бучковски гласале 338 делегати, а за Шекеринска 189. За да биде избран за нов лидер на СДСМ уште во првиот круг, на Бучковски му недостасуваше само еден глас. Третиот кандидат за местото прв човек на СДСМ, пратеникот Тито Петковски добил 144 гласа. Вториот круг од гласањето ќе се одржи по кратка пауза. [url="http://www.mia.com.mk/mak/glavnavest/lastvest.asp?vest=\Refresh1\154-2511.htm"]Извор[/url]
concrete Intel,izgleda ke bides vo pravo , ama nas na site drugi Bog da ni e na pomos. Se sekavam na negovata faca i nastapot na predizborniot miting vo Bitola.Slicno nesto imalo samo na crno beli dokumentarni filmovi. Ima li nekoj kvalifikuvan profiler ovde, itno ni treba mislenje???? Mene stvarno ne mi e jasno sto im stavaat na delegative vo pijackata !!!
Strelec ВЛАДО БУЧКОВСКИ НОВ ЛИДЕР НА СДСМ И МАНДАТОР НА НОВАТА ВЛАДА Актуелниот министер за одбрана Владо Бучковски ноќва е избран за нов претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и за мандатор за состав на новата македонска влада. Од вкупно 657 присутни делегати на Вонредниот конгрес на СДСМ, во вториот круг од изборот, за Бучковски гласаа 391, а за неговиот противкандидат, заменик-премиерот Радмила Шекеринска се изјаснија 265. По завршувањето на Конгресот, на итна седница на Централниот одбор на СДСМ, Бучковски беше избран и за мандатор за состав на новата влада. [url="http://www.mia.com.mk/mak/glavnavest/lastvest.asp?vest=\Refresh1\151-2511.htm"]Извор[/url]
concrete So sreka neka mu e, a za nas sto Bog da iliti "od recenoto ne se bega" !!!
трендафил
quote:
Originally posted by f9
Jas bi sakal ovaa partija da se rasturi.Ima mnogu prichini,no najvazhna bi ja izdvoil edna konstatacija da vo liceto na graganite SDSM e personifikacija na Komunizmot i Komunistite i deka ja crpi silata od glasachi tradicionalno predodredeni po toj osnov.Toa ne znachi deka segashnava garnitura se Komunisti ili deka programata na partijata e Komunisticka-tuku deka na nekoj nachin go uzurpira pravoto na graganite da rasuduvaat po sopstveno ubeduvanje.Navistina i koga bi doshlo do raspaganje na ovaa partija ,bi se otvoril proces na demokratizacija na Makedonskata politichka scena i toa posebno kaj levicata.Vo takov sluchaj bi doshlo do mnogu pointeresno pregrupiranje na site politichki partii.
Со изборот на т.н. министер за капитулација за лидер на СДСМ желбата партијата да се растури веројатно ќе ти биде исполнета. Да се надеваме дека со себе нема да ја повлече и државата. Еден тест (во Кондово) веќе и стои на вратот на уште неформираната влада на Владо Бучковски.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by f9
Jas bi sakal ovaa partija da se rasturi.Ima mnogu prichini,no najvazhna bi ja izdvoil edna konstatacija da vo liceto na graganite SDSM e personifikacija na Komunizmot i Komunistite i deka ja crpi silata od glasachi tradicionalno predodredeni po toj osnov.Toa ne znachi deka segashnava garnitura se Komunisti ili deka programata na partijata e Komunisticka-tuku deka na nekoj nachin go uzurpira pravoto na graganite da rasuduvaat po sopstveno ubeduvanje.Navistina i koga bi doshlo do raspaganje na ovaa partija ,bi se otvoril proces na demokratizacija na Makedonskata politichka scena i toa posebno kaj levicata.Vo takov sluchaj bi doshlo do mnogu pointeresno pregrupiranje na site politichki partii.
Со изборот на т.н. министер за капитулација за лидер на СДСМ желбата партијата да се растури веројатно ќе ти биде исполнета. Да се надеваме дека со себе нема да ја повлече и државата. Еден тест (во Кондово) веќе и стои на вратот на уште неформираната влада на Владо Бучковски.
Работата е наредена што би рекол Цацко , разбира се дека мислам на Конопишки. „Ска пробљем„ кажано од коаљициониот-им партнер ама досега НЕПОКАЖАНО на дело , разбира се.
Cliff Hanger Ajde na zdravje brichenje. Po drzhavnikot - pretsedatel, sega kje imame apsoluten idiot za premier. Buchukovski, a? Edinstveno pozitivno vo sluchajiv e shto so idiotov za lider onaa bagra komunjarska brzo kje se rasturi. Pozdrav do drugarka mi Radmila :-)
darkjesus super:) ke go imame najdobriot lider na pozicijata i premier vo nashava istorija, bash ke znae da ne sredi