Правна држава?
Правна држава?
Strelec Не знам дали јас имам погрешен впечаток, но ми се чини дека во Македонија се случуваат и некои позитивни работи на кои што јавноста не беше досега навикната. Претходниве денови читам вакви вести: 1. Поради нестручно и несовесно работење, од јануари досега се разрешени 6 судии 2. Оваа година 86 полицајци се осомничени за разни кривични дела 3. Кривична пријава за примање поткуп против инспектор во Министерството за труд... Вести од ваков карактер ми се чини дека немало во минатото... Во прилог на воспоставувањето правна држава оди и информацијата дека во иднина судиите нема да бидат бирани од парламентот, туку од стручен судски орган.
Snake Bite
quote:
Originally posted by Squawk Ident
Pravna drzhava, indeed: http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=2797 [email protected]
Da be!...me cudi samo kako mu uspealo da ne izede i sto pati po grbot so taa racka?
concrete Eeej,poleka, pa toa bi bilo epten po serijatski. Ama ako dobro razmislam, kako pocna moze i toa da bide!!! I toa si e "pravna drzava", zavisi samo od agolot na gledanje,a toj bar denes brzo se menuva.
Snake Bite
quote:
Originally posted by concrete
Eeej,poleka, pa toa bi bilo epten po serijatski.
Koga e prashanje secenje na shumata jas usm nemilosrden,samo kjotek na drvosecacite!!!
concrete Sto da ti kazam drugo , osven deka ke imas mnogu rabota!!!
Sotir Dali e Makedonija pravna drzava i dali e na pat da stane takvo nesto??? NE. Se sto se slucuva vo Makedonija se sveduva na megu partiski pazarenja po principot "nati go - daj mi go". Problemot e vo toa sto sekogas ednata strana nametnuva vestacki problem, a potoa vestacki nametnatiot problem se resava so optstapki "za da ne se voznemirele duhovite". A toa sto "duhovite na makedonskiot narod" se tolku "voznemireni" sto sostojbata na duhot se granici so ludilo, toa nikoj ne go esapi. Ova bese vo vrska so Kondovo: http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=15807&broj=250 http://217.16.70.236/?pBroj=2620&stID=44355 Znaci policijata ne smee da intervenira, a DUI i DPA (zaedno UCK) ke si gi resele problemite vo Kondovo???[:0] Od tuka logicno se nametnuva prasanjeto na civa teritorija se naoga Kondovo??? dali vo Kondovo vladee silata na nekoja virtuelna pravna drzava kade protivzakoniski aktivnosti se kaznuvaat so "skrotuvanje od celnicite" na politicki partii koi patem se registrirani i funkcioniraat spored zakonite i ustavniot poredok na Rebublika Makedonija. Dali samoto komuniciranje na "celnicite na politickite partii" so iridentisticki strukturi i moznosta istite da gi kontroliraat i skrotuvaat, gi pravi samite ovie politicki partii iredentisticki??? Toa se vistinskite prasanja na koi treba da odgovori pravnata drzava. Ako ima pravna drzava "liderive" treba krivicno da si odgovaraat i da skapat vo zatvor. A deka tokmu taa institucija koja treba da go brani ustavniot poredok i zakonot e celosno iskorumpirana, nema nikava kontrola nad terenot vo delovi na RM i deka tamu ne vladee pravnata drzava ima i drugi pokazateli: http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=15868&broj=251 http://217.16.70.236/?pBroj=2619&stID=44303 Sepak ostanuva konstatacijata deka so ufrlanje na poranesnite UCK-i vo Makedonskata policija borbata protiv kriminalot i cuvanjeto na teritorijalniot integritet i ustavniot poredok na Republika Makedonija vo zapadna Makedonija, stanaa "izmislena kategorija", t.e. "naucna fantastika". A deka za partiite sto se na vlast ne vazat istite zakoni koi vazat za ostanatite gragani: http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=15833&broj=251 Ova se slucuva sega, se slucuvase i prethodno (za vreme vladenje na drugi politicki strukturi), a izgleda ke se slucuva i ponatamu i toa se poveke. Rabotava se sveduva na "simni se Oljo da se kaci Doljo". Drzavnite sluzbi gi negiraat vakvite sostojbi, sto e mnogu normalno, ama site sme svedoci na vakvite sostojbi. Ova nema nikakva dopirna tocka so pravna drzava, poveke nalikuva na kalakurnica.
IvanC Ribata od galvata smrdi. Da li nekoja vlast saka da vovede pravna drzava se gleda vednas, po toa sto najgolemite ke bidat vo zatvor staveni prvo. Za mene ovaa vlada koga pobedi na minatite izbori ke bese uspeh ako vednas od minatata vlada (VMRO) a i od svoj redovi koj zloupotrebile vlast gi stavese vo zatvor. Nikoj se uste ne e tamu i nema da bide toa e jasno so ovaa vlada. Najgolemite kradci se se uste na sloboda. Ke se karaat VMRO vs SDSM vs Albancite stalno, no koga e za grabanje tuka site se stitat edni so drugite. Uspesna vlada vo Makedonija ne e onaa koja ekonomski programi vadi, koja zboruva za EU i NATO, tuku samo onaa koja ke uvede pravna drzava vo Makedonija bez na nisto drugo da obrati vnimanie. Samo toa, Za zal, nema takvi kaj nas koj se spremni da go napravat toa. A i narodot ne gi bara, stalno glasa za edni isti koj se dokazale vo kradenje veke.
DJ_SHEMA Za kondovo sega treba nashive da go viknat batler, Solana i ushe nekolku umni evropski glavi i da gi pratat vo kondovo da pregovaraat i posle na ne pouchat kako da vospostavime red vo nashata drzava.
concrete E moj Strelec mora da si mnogu naiven, so toa bradata ne ti lici na mlekce da mirisas, he,he!!!
DJ_SHEMA concrete Ajde kazi ni ti nas kade strelec greshi.
fio види concrete.
fio
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
concrete Ajde kazi ni ti nas kade strelec greshi.
Све е тоа ситна риба. Го фатиле трудовиот инспектор за 100 евра. Абе милиони се испокрадоа, они се дичат со инспектор за 100 евра.
DJ_SHEMA Barem nekoj se fakja, taka se pochnuva. Da mu ebam majkata, shto sakate vie, preku nokj da se sredi Makedonija.
DJ_SHEMA od vest. Ни свети Матеј не можел да спаси 30 цариници од отказ Царината го слави свети Матеј како свој заштитник. Цариниците велат дека в понеделник, на Св Матеј ќе отидат в црква да запалат свеќа. Но, годинава ниту светецот не можел да спаси 157 цариници од дисциплинска постапка за грешки во работата. Царинската управа, пресметувајќи се со корумпираните цариници, им поделила 30 откази. "За спречување на незаконските дејства, покрај казни, се гради систем на тимско одлучување, со што се намалуваат можностите за грешка", вели директорот на Царинската управа, Љубомир Михајловски. "Царинската постапка се одвива во неколку фази, она што го завршил еден цариник го проверуваат и други. Царинската регулатива е прецизна и не дозволува волунтаризам во одлучувањето, а Царината е отворена институција кон фирмите и кон граѓаните. Функционира анонимниот број 197 на кој се пријавува незаконското работење на цариниците. Воведен е и систем на внатрешна контрола. И откако е оцаринета и пуштена стоката, може да се утврди грешка на цариник. Ако се утврди таков случај при контрола во фирма во документацијата, законот овозможува враќање на постапката во рок од пет години", вели Михајловски. И Европската унија ја интересирало како се пресметува Царината со криминалот во своите редови, и такво прашање ставила во прашалникот. "Цариниците се казнуваат за пропусти во секојдневното работење, на пример за ненавремено пуштање камион, а за злоупотреби со фактури добиваат отказ. Годинава се изречени 84 парични казни, на плата", вели Златко Ветеровски, советник во Царинската управа. Губење на работното место следувало за ланскиот случај на царинскиот премин Блаце, кога цариникот заверил фактури за фиктивен излез на цистерните со нафта од ОКТА во Косово, а нафтата останала во Македонија. Драстичен случај е и оној што се случи неодамна на преминот Табановце, кога цариникот овозможил шверц на патнички автомобил со менување на документи. Цариниците фатени на дело биле носени во притвор, ниеден од нив не се наоѓа во затвор. Царината репортирала пред Европа и дека е првата државна институција што има уредба за конфликт на интереси. И за награда на оние што сработиле чесно. "Секој месец се оценува учинокот на цариниците, а награди добиваат и за вонредни резултати. Во периодот 2000-2003, фатени се два милиона парчиња шверцувани цигари, а во 2003 и 2004 - 25 милиони парчиња цигари. Удвоено е и количеството на фатена дрога - во 2001 и 2002 се запленети 130 килограми дрога, а 304 килограми дрога во 2003 и 2004. Лани и годинава се запленети непријавени 751.000 евра", велат во Царинската управа. Анита Салтировска
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
E moj Strelec mora da si mnogu naiven, so toa bradata ne ti lici na mlekce da mirisas, he,he!!!
concrete, ќе ти простам овојпат само заради тоа што на таков начин МЕНЕ ми се обрати... а јас имам сили да ти одбијам на... Да беше кон некој друг упатен тој невкусен коментар, ќе одеше на пауза сега... Во иднина држи се на илјада пати кажаното правило - Критикувај ги идеите, а не луѓето! За Македонија да биде правна држава, најмалку е битно дали Стрелец има брада и дали пие млеко! Изнесов факти кои што последниве неколку дена ги прочитав по медиумите. Не реков дека ни е се’ сјајно во нашата Македонија, но констатирав дека сепак се случува нешто позитивно, т.е. нешто што во минатото било незамисливо да се случи кај нас. Задржи се на тие моменти доколку сакаш да учествуваш во дискусија!
dbk Посакувам да е видам Македонија како правна држава ама тешко е да се случи тоа.Од секогаш имало и ке има арамии кај нас за жал!
concrete Strelec izvini , ne mislev nisto loso,duri naprotiv. A za brada i jas ja imam i podolga.A iskreno receno i si se fakam sam sebe deka na mleko(naivnost) si mirisam mnogu cesto. Koga ja cepna temata, onaka spontano si reagirav, toa e moj sekojdneven problem i mi bese interesno. Inaku tuka ne vidov idea, samo prasanje. No nema vrska, nema veke ni sitna sega, ocigledno e vo moda smrtna ozbilnost. Inaku za brzinata na resavanje na problemite , nemam komentar, ke go imam po edno 200 godini ( se nadevam deka naukava ke smisli nesto za dolgovecnosta, a odgovornite rakovoditeli ke si imaat dovolno vreme da napravat nesto, ne e toa mala rabota da napravis"pravna drzava")
concrete Ova sega e ozbilniot del. Ako ja ostavime prikaznata po vesnici,realnosta e mnogu pokomplicirana i ne e taka lesno resliva vo site aspekti na sekojdnevieto vo Makedonija.Vo momentov sekoe ojektiviziranje i transparentnost na primer na carinata i pokraj site dobri nameri na poedinci e mnogu tezok proces. So toa mu se brca prst vo oko nekomu koj e sposoben da ta ja skrsi rakata a ne prstot.Najzabavno e sto toa vo ogromna mera go toleriraat i onie koi ni gi dadoa"prasalnicite", ne znam od koi pricini , ama kolku sto znam nema slucajni slucajnosti. Ona sto e fateno po mnogu analizi e samo mnogu mal del, duri nekoi skeptici veruvaat deka e lazirano so cel da se ima nekoja aktivnost. Ova e mnogu bizarno da bi se prifatilo, a od druga strana dolgogodisnoto iskustvoto me uci deka realnosta sekogas e pobizarna i od najfantasticnite pretpostavki.
Snake Bite
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Barem nekoj se fakja, taka se pochnuva. Da mu ebam majkata, shto sakate vie, preku nokj da se sredi Makedonija.
A sto trba da se sredi?Daj im plati na inspektorite,daj im 30000 den. za da imaat pricina da se mrazat so cel grad i da nemaat prijateli i togash nema da ne se potkupuvaat za 100 evra.
vmro
quote:
Originally posted by dbk
Посакувам да е видам Македонија како правна држава ама тешко е да се случи тоа.Од секогаш имало и ке има арамии кај нас за жал!
ne samo vo makedonija, aramii ima sekade, neodamna ja iskusiv amerika i pravo da ti kazam tamu se kako da pravish sporedba pomegu profesionalni fudbaleri i amteri, tolkava e razlikata pomegu luegto tami i nashive ovde... taka da... jas ne bi se ogranicil koga e prashanje za aramilukot samo vo makedonija, toa ti e neshto kako covecki problem, lopovlukot, zavista, ljubomorata itn. taka da ne e samo kaj nas...
Squawk Ident Pravna drzhava, indeed: http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=2797 [email protected]
concrete Ako nekoj ne otisol na sajtot na Vecer eden extrakt za Guinise book : Специфичноста на случајот е во тоа што ЧП пренесувал 0,10 метри кубни дабово дрво или, во превод, една исечена гранка, што имал намера да ја обработи во нова рачка за секирата која претходно му се скршила. Во образложението на пресудата, што му е изречена од Основниот суд Куманово и судијата ДЃ, стои дека ЧП направил прекршок по член 77 од Законот за шуми. Судот предложил да му биде изречена поблага казна поради тоа што тој на 14 февруари годинава, во шумата на месноста Бегова корија, исекол едно дрво што имал намера да го преработи во нова рачка за скршената секира. Обвинетиот тврдел дека дрвото не е дабово,туку од габер и не е подложно на санкционирање доколку биде исечено без дозвола, но судот не му го уважил тврдењето. Koj ima nekakov kontakt so realnosta na terenot znae kakva popara im se pravi na sumite,ne samo pocituvanata gorespomnata ДЃ, tuku celoto sudstvo na toa da se na nafrli ke ima rabota za nekolku godini. I barem da fatea nekoj pogolem kamion so cepanici, a ne se fatija za racka (od sekira)!!!!!! Dobro sto ne e tapan!!!! Patem sekoj koj nekogas napravil takva racka znae deka gaberot e drvo za toa, a deka dabot ke se rascveta za edna nedela , ne vredi trudot da se pravi racka.Duri i bukata e podobra. Sepak i ova e napredok, najcesto bespravnata seca zavrsuva so mandatni kazni.
dejan neznam kolku e pravna makedonija, koga 200 muslimanci bile pushteni ot zatvor da slavat bajram...posle neznam sto im napravile. ako nema pravda vo makedonija, se znae zasto, edna prichina e deka memeti e toj minister za pravda.
concrete Pusteni od zatvor????Da slavat Bajram???Toa verojatno e dezinformacija!!! Makedonija si e pravna drzava, toa ne e mozno!!!!Ministerot so toa, ako slucajno i nesto takvo se slucilo,nema ama bas nikakva vrska,pa toj i taka ne e od tuka, toj si e od drugiot film. Ako zemes za ater Bajram e i nekoja pricina,ama mi kazuvaat deka mnogu mediski exploatiraniot bos na prostitucijata si pie kafe na sred Struga, a stazot vo zatvorot mu tece li mu tece.Duri i gubernatorot Batler se rastrca da go pikne tamu, ama!!!
SLaCk Deka Makedonija stanuva pravna drzava toa ne pominuva ni kaj ulavite.Pogledni go slucajot Rastanski lozja pa ke ti stane jasno do kade e pravnata drzava Makedonija.Pogledni go ministerot za ekonomija zatvara burekdzilnici ne gleda shverc so nafta,zatvara pa otvara dukani pa pak zatvara mislam totalno bezzakonie.A tie prikazni za menuvanja i bla bla bla se samo za mali deca.Se menuvaat sudii koi ne igraat po nivno,vidi go paradoksot smeneti se sudiite sto go pustija komandant Baci na lekuvanje a sega otkako e vo zatvor sekoj vikend dobiva slobodni denovi!?Ama nema koj da ja smeni izvrsnata vlast,osven narodot na izbori neli taka.Carinata demek bila mnogu chesna na chelo so reketarot Dzango,ako e tolku chesna zosto ne odgovori kako e mozno da ima pomala dobivka carinata otkolku vo vremeto na "nechesniot" daravelski?Ne e toa bitno,bitno e nekoj carinik sto propustil piratki na granica go trgnale od rabota.A toa za drzavniot sudski sovet e samo proekt koj da vidime kako ke se ostvari bidejki i republickiot sudski sovet i javniot obvinitel i drugi institiucii se na hartija NEZAVISNI a vsusnost se masha vo racete na politicarite.
IvanC
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Za kondovo sega treba nashive da go viknat batler, Solana i ushe nekolku umni evropski glavi i da gi pratat vo kondovo da pregovaraat i posle na ne pouchat kako da vospostavime red vo nashata drzava.
Toa nema da uspee. nemame ni pravo toa da go barame. Od prosta pricina sto kade nasata vlast bara pravda pa sega da insistira vo Kondovo pravda da se uvede? Smesno zvuci toa. Koga ke si gi zamislam Crvenkovski, Sekerinska i site okolu navatirani so milioni dollari, Armani odela so pratenicki plati, odmori po belosvetski centri, so Albancite zaedno si go delat plenot od svercot i primaat mito od niv, a tuka pravda baraat... Ne odi taka. Drugo e da ima vlast koja se bori protiv kriminalot. Kade i ako parkiras na pogresno mesto ke dobies kazna koja so vrski ne moze da ja ponistis. Kade od najmalo do najgolemo site imaat strav od zakonot i znaat deka ako sakaat nesto po precica nelegalno deka poloso ke im bide, i kade se znae za poarno da ti e ima samo eden nacin, sopstvena rabota i red. Togas, i EU podrugo ke gleda posto i niv im e interesot da nema kriminal tuka koj ne samo sto kapitalot im go zapira tuku i kaj niv toj kriminal se preleva. A i biznisto ke se razvie pa i toj ke pritiska da se resi Kondovo. Eh, togas i so Albancite ke bide poarno, bar 30% od niv ke se iselat od Makedonija zatoa sto od kriminal i ziveat. A cim pocnes da licis na drzava, koga ke se vidi deka za drzavata nesto pravis a ne za licniot dzep rasprodavajki ja drzavata, togas i kako drzava ke te tretiraat, togas nema da moze nekoj da kaze ova e protiv Albancite zatoa sto zakonot za site isto vazi. Se pocnuva od vlasta, a taa pocnuva od narodot. se dodeka se gleda koj od koja partija e nema napredok. Koga ke se baraat lugje prvo cesni i bez damka, na koj celta ke im bide borba protiv korupcija a ne nebulozi od tipot EU, NATO, eh , togas ke bide poarno.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Полицајка вработена на граничен премин зела поткуп, а полицаец вработен во Свети Николе бил осомничен за фалсификување исправа, информираше МВР.
Verojatno vo tolkav (mal) broj gi ima i vo Canada, a na potezot na El Paso County, vo Texas verojatno na kub.Neznam kade se vasite biznisi , ama mojot e vo Makedonija, toa znaci deka vo vesnici citam za nesto sto ponekogas prethodniot den so svoi oci sum go videl , pa mozam verojatno da procenam sto e sto. Ili se drzime za onaa deka samo sto e napisano vo vesnik se slucilo i e vistinito????? Problemot e i poleka si se betonira, vo situacijata : kadija te tuzi ,kadija te sudi , ama ne onaka prosto po turski od minatoto, tuku sifisticirano, napredno, 21 vek!!!! kako ke se izleze od toa i ke se otide vo "pravna drzava" verojatno bi trebelo da znaat onie koi stedro si zemaat plata za toa,kako i onie koi gi davaat tie pari. Ne mislev na danocnite obvrznici ( so tie pari edvaj avtomobilite i benzinot si go plakaat) tuku na onie megunarodnite "dobronamerni" kreditori.
Strelec Полицајка вработена на граничен премин зела поткуп, а полицаец вработен во Свети Николе бил осомничен за фалсификување исправа, информираше МВР.
dbk
quote:
Originally posted by Strelec
Полицајка вработена на граничен премин зела поткуп, а полицаец вработен во Свети Николе бил осомничен за фалсификување исправа, информираше МВР.
Му го знаеш името, кажи можеби го познавам [:D][:D][:D]