Можен ли е живот на месечината?
Можен ли е живот на месечината?
Strelec Дали мислите дека е остварлив проектот на Американската национална агенција за истражување на вселената (НАСА), која смета дека освојувањето на другите планети треба да почне со формирање на постојана станица на јужниот пол на Месечината? Тој проект, иако засега само во форма на предлог, претставува дел од новата вселенска стратегија на САД, со која се планираат летови со посада на Месечината и на Марс. Двете американски сонди кои ја истражуваат површината на Месечината, во поларната област откриле траги кои можат да укажат на присуство на мраз, соопшти НАСА. Според мислењето на научниците, постои можност тоа да се резерви вода, што можат да послужат за пиење и за добивање водород и кислород за гориво за натамошни вселенски патувања. Според првичните пресметки, за реализирање на вселенската иницијатива на претседателот Џорџ Буш, која го вклучува и пристигнувањето на човекот на Марс во наредните триесетина години, би требало да се издвојат стотици милијарди долари.
wolf_pack
quote:
A zarem ti veruvash deka chovekot stvarno bil na mesechinata?? Postojat mnogu snimki i nauchni dokazi deka e sve toa golema farsa :) Toa e samo uspeshen pokushaj na Amerikancite da pokazhat sila pred svetot za vreme na studenata vojna od kako Rusite prvi ispratija chovek vo vselenata, pa da bide eve nie isprativme chovek podaleku od vas :) Bi sakal da go [url="http://www.apfn.org/apfn/moon.htm"]prokomentirash ova.[/url] Kako i da e ... mene me interesira samo edna rabota: Zoshto od 1969 pa do den denes nema nieden nov pokushaj nekoj da sleta povtorno na mesechinata i da go razbie cel toj rumor shto izleze i seushte izleguva okolu ovaa rabota?? ;)
Bravos drugar, i ja toa go pdrzuvam. Samo zaboravi deka spored ladnata vojna so Rusite, amerikancite sakaa da go odvojat vnimanieto od Vietnamskata vojna. Inace, da, u pravo si, zosto ne se nisto napravile od 1969?? Chicho Strelec, aman be, vselenski tourizam i mesecinata se dve razlicni topics.[:)] Site onie shto pljampat so nekoi tehnichki poenti i filozofii, ajde da ve shtipnam za obrazot i da ve razbudam.[8D] DON'T SHOW OFF!![:D][:D][:D]
acixxxrulzz abe sejTe ne se sekirajTe ja ko ke pojdam ke vi pisam mail na site i ke vi kazam vazit???
Misirkov Zitvotot na Mesecinata NE e mozen! Na Mars verojatno. Barem taka se nadevam i toa e mojata najgolema zivotna zelba! No izgleda ne si vo tek: kolonizacijata na Mars e planirana mimo Mesecinata. Vtorava e totalno vo out, zatoa i nekoi faktori se bunea, pa pocnaa da zboruvaat za gradenje stanica za privatni izleti za pobogatite tamu (na Mesecinata). Kako i da e, prvo treba da se stigne do Mars, a potoa da se planira naseluvanje. Vekje ima kratkometrazen animiran film kako se zamisluva vo fazi prvoto odenje na Mars. Ako dobivas NASA TV na kabelska, gledaj go, go davaat cesto. Mnogu e dobro napraven. Ima i oprecni mislenja od strana na kriticarite. Ednoto bese iskazano vo vid na op-ed pred godina-dve, ne se sekjavam sega tocno koga. A velat deka nikakvo odenje na Mars ne e mozno zaradi golemata radijacija i ostanati problemi, t.e. deka se sto se pravi e so cel da se "modelira" javnoto mislenje. Kritikata drzi, no fakt e deka se prevzemaat merki mimo kritikata barem da se ispita Mars. Inaku NASA sega ima okolu 100 kosmonauti, sto nekolkupati ja nadmasuva cifrata sto e potrebna.
Strelec
quote:
Originally posted by Misirkov
Zitvotot na Mesecinata NE e ostvarliv! Na Mars verojatno. Barem taka se nadevam i toa e mojata najgolema zivotna zelba!
Citav svoevremeno deka se predviduvaat 'turisticki' patuvanja vo vselenata. I mislam deka vo NASA imase otvoreno i konkursi na koi sto lugje se prijavuvaa. Sakav da prasam... Dali mozebi nekoj znae koi kriteriumi se potrebni za da se bide 'vselenski patnik'? I kolku bi cinelo toa zadovolstvo (izrazeno vo pari)?
RaGeAnGeL strelec znam samo deka e uzasno skapo:))so 7 cifri e cenata
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Citav svoevremeno deka se predviduvaat 'turisticki' patuvanja vo vselenata. I mislam deka vo NASA imase otvoreno i konkursi na koi sto lugje se prijavuvaa.
NASA mislam deka toa seushte go nema ponudeno, no znam deka Rusite imaat isprateno nekolku turi, koi sega se staveni na pauza od koga se srushi Columbia SpaceShuttle-ot.
quote:
Sakav da prasam... Dali mozebi nekoj znae koi kriteriumi se potrebni za da se bide 'vselenski patnik'?
Znam deka treba da se pominat dosta rigorozni testovi so mnogu mal procent na tolerantnost.
quote:
I kolku bi cinelo toa zadovolstvo (izrazeno vo pari)?
Znam deka edniot plati okolu $20 milioni (USD). Interesni tekstovi [url="http://www.chron.com/cs/CDA/ssistory.mpl/space/iss/855229"]tuka,[/url] [url="http://abc.net.au/science/news/stories/s778272.htm"]tuka[/url] i [url="http://www.space.com/news/shuttleworth_delay_011227.html"]tuka![/url]
Strelec
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
strelec znam samo deka e uzasno skapo:))so 7 cifri e cenata
quote:
Originally posted by OooOo
Znam deka edniot plati okolu $20 milioni (USD).
Барам спонзор! Any candidate?:)
StormAngel Хармонија на сферите Откритието на живот надвор од Земјата би ја трансформирало не само нашата наука,туку и религијата,нашиот систем на верувања и целиот наш поглед на светот. Зашто,во извесна смисла,барањето на вонземски живот е,всушност,барање на самите нас-кои сме ние и кое е нашето место во величествениот простор на Вселената. Спротивно на популарното верување,размислувањето дека не сме сами во универзумот е старо колку и самата филозофија.Суштинските чекори во резонирањето се базирале врз атомската теорија на древниот филозоф Демокрит. Како прво,законите на природата се универзални.Второ,Земјата не е ниту специјална ниту привилегирана.Конечно,ако нешто е можно,природата ќе направи тоа да се случи. Но,филозофијата е една работа,а пополнувањето на физичките детали е друга.Иако астрономите се повеќе веруваат дека универзумот изобилува со био-пријателски планети,хемиските чекори што водат кон живот остануваат во голема мерка мистериозни. Традиционално,биолозите верувале дека животот е случајност-резултат на комбинација на молекули од милион,милијарди спрема еден.Оттука следува дека веројатноста повторно да се случи живот на друго место во вселената е бесконечно мала.Овој став произлегува од вториот закон на термодинамиката,којпретскажува дека универзумот умира-бавно и неизбежно дегенирарјќи се кон состојба на тотален хаос.Животот му се спротиставува на овој тренд само затоа што е статистичка случајност. Слично резонирање може да се примени на еволуцијата.Според ортодоксното сфаќање,Дарвиновата селекција е сосема слепа.Секој впечаток дека преминот од микроб до човек претставува напредок е чист шовинизам од наша страна.Патеката на еволуцијата е само случајна прошетка низ царството на можностите. Ако ова е точно,не може да постои насоченост,нема внатрешен порив за напредок,и особено,нема поттик кон свесност и интелигенција.Кога Земјата ни ја удрил некој астероид,уништувајќи ги сите форми на живот,речиси сигурно е дека следниот пат нема да се појават интелигентни суштества,а уште помалку хуманоиди. Постои,меѓутоа,и спротивно сфаќање-такво што се повеќе зема замав и директно ја предизвикува биологијата.Според него,комплексноста може спонтано да се појави низ процесот на самоорганизација. Ако материјата и енергијата имаат вградена тенденција да ја засилуваат и канализираат организираната сложеност,шансите да се формира живот и да еволуира интелигенцијата би можеле да бидат драстично зголемени. Релевантноста на самоорганизацијата за биологијата и натаму е предмет на жестоки дебати.Таа,меѓутоа,сугерира дека,иако универзумот како целина можеби умира,можеби постои некој спротивен,прогресивен тренд како фундаментално својство на природата.ПОјавата на вонземски живот,особено на интелигентен живот,е клучната проверка на овие спротивни парадигми. За крај се поставува прашањето,што ако наспроти вториот закон на термодинамиката,може да има систематски напредок напоредно со пропаѓањето? На оние кои веруваат дека постои подлабоко значење или цел под физичкото постоење,присуството на вонземски форми на живот би им дало спектакуларен поттик,имплицирајќи дека живееме во универзум кој во извесна смисла станува се подобар и подобар,наместо се полош и полош. Od Mirsad Asani
RaGeAnGeL od kaj ti e textov mor?
StormAngel Го напишав јас!=)))) Лајк ит?
RaGeAnGeL dont like it.....love it[;)]
Misirkov NASA ponudi na "obicniot" svet da ucestvuva vo vselenskite istrazuvanja uste vo 1980tite godini. Se smetase deka za sekoj let na Space Shuttle eden takov covek e dobrodojden. Togas posebno baraa uciteli (no i ostanati zanimanja), potoa zheni, itn. Mislam deka procesot prestana po tragedijata na Challenger. Vo toa vreme se konkurirase preku formular (!)[8D], se pisuvase esej, potoa davanje mislenja od drugi za sebe, potoa sugestii sto bi zemale na vselenskiot brod i kako bi go iskoristile, podgotovka vo bezvozdusen prostor, itn. - znaci se za da se iskoristi prestojot vo vselenata za dobivanje nekakvo dopolnitelno znaenje. Na primer, mene ne mi e poznato deka eden par imal seks vo vselenata (ova seriozno!), iako mi e receno deka najverojatno imale. Imeno se uste ne se znae dali mozat ludjeto da se razmnozuvaat, iako se nagadja deka nema problem. Otkako privatniot sektor odluci da ja "pritisne" NASA zaradi nejzinoto ignoriranje na Mesecinata, pocnaa da se nudat proekti za izgradba na stanici, hoteli i dr. matrakuki. Cenata e basnoslovna, no se smeta deka dokolku odreden broj bogati lugje gi vivnat do Mesecinata, ne samo nad Zemjata kako so D. Tito i Marc na primer, povekjekratno kje se isplati. Togas, pred 10tina godini cenata bese 20+ milioni po covek, bez dodatni trosoci. Denes bi bila mnogukratno pogolema, mozebi 100+ milioni? Znam samo deka vednas se javija nekolkumina milijarderi. No i kriticarite se javija -- sosema razumno, kako na temata za nemoznosta na kolonizacija na Mars -- deka se e ova preterizam. Interesiranjeto na oficijalna NASA da ucestvuva opadna otkako (pretpostavuvam narocno) se ismea Justin Timberlake -- koj sto sakal da patuva vo vselenata i bil spremen da plati! Kriticarite izlegoa so tvrdenje deka psiho-fizickata podgotvenost mora da e "tip-top", sto eden pilistarec od tipot na Timberlake ja nema. Vo kritikata treba da se zeme predvid golemiot broj kosmonauti koi cekaat na red so godini da se "aktiviraat". Licno, jas bi letal ako nekoj mi dade takva moznost, duri i da znam deka toa mi e posledno vo zivotot! Ako ne ste videle maketa od povrsinata na Mars -- ima edna vo muzejot za aeronautika vo Washington napravena spored snimkite od kapsulite Viking 1 i 2 tocno pred 30 godini -- FANTAZIJA E! Ima nekoi sliki tuka: http://www.nasm.si.edu/research/ceps/etp/tools/tools_orbit.html Pozdrav, .
protivpropaganda Интересно!!! Зошто на никој тука не му текна да го прокоментира фактот што на месечината се најдени молекули на високо квалитетна нафта, ретко најдена на земјава? Зарем мислите дека америте прават нешто без однапред да знаат дека ќе имаат огромен профит од сето тоа.
OooOo
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Интересно!!! Зошто на никој тука не му текна да го прокоментира фактот што на месечината се најдени молекули на високо квалитетна нафта, ретко најдена на земјава? Зарем мислите дека америте прават нешто без однапред да знаат дека ќе имаат огромен профит од сето тоа.
A zarem ti veruvash deka chovekot stvarno bil na mesechinata?? Postojat mnogu snimki i nauchni dokazi deka e sve toa golema farsa :) Toa e samo uspeshen pokushaj na Amerikancite da pokazhat sila pred svetot za vreme na studenata vojna od kako Rusite prvi ispratija chovek vo vselenata, pa da bide eve nie isprativme chovek podaleku od vas :) Bi sakal da go [url="http://www.apfn.org/apfn/moon.htm"]prokomentirash ova.[/url] Kako i da e ... mene me interesira samo edna rabota: Zoshto od 1969 pa do den denes nema nieden nov pokushaj nekoj da sleta povtorno na mesechinata i da go razbie cel toj rumor shto izleze i seushte izleguva okolu ovaa rabota?? ;)
Misirkov OoOoo - izgubljen u svemiru![:D] I Amerite i Rusite vekje bile nekolkupati na Mesecinata (od ona sto go znam, Rusite mislam barem 3 pati). Vesti denes, golemiot biznis kje go podrzi istrazuvanjeto na vselenata (Strelec si imal srekja!!!): Space Enterprise Council Announces New Leadership Washington, D.C., December 2: The United States Chamber of Commerce Space Enterprise Council today announced the election of the Council’s officers for 2005. Liam Weston has been elected as the Council’s new Chairman. Weston, Senior Program Manager in Business Development for Ball Aerospace, brings a background to the Space Enterprise Council unparalleled in its diversity. As the former Communications Director for a Member of Congress, legislative consultant to the California Legislature, and locally elected official, Weston has worked at every level of government. Weston also served as a member of an Army Reserve Intelligence unit from 1982 to 1991. Weston has worked in the private sector for the past 16 years with an emphasis in space remote sensing radar, electro-optical systems and international business. Weston was appointed last year to the U.S. Department of Commerce’s Aerospace Industry Trade Advisory Committee. Matthew Jones has been elected as the Council’s new Vice Chairman. Jones, Associate Director, GPS and Weather Programs for Boeing, brings 14 years of industry experience to the position. Jones previously worked for the Vice President’s National Space Council, the Deputy Undersecretary for Space, and the National Reconnaissance Office of Policy. The space priorities for 2005 include: • Supporting the Vision for Space Exploration by securing robust funding for NASA through grass tops and grassroots advocacy efforts. • Stressing private sector capabilities in the implementation and formation of earth observation/commercial remote sensing policy. • Influencing public policy, funding, and legislative directives on Global Positioning System policy. • Emphasizing the utilization of commercial space capabilities for both the Departments of Homeland Security and Defense. The U.S. Chamber of Commerce is the world’s largest business federation representing more than three million businesses and organizations of every size, sector and region.
OooOo
quote:
Originally posted by Misirkov
OoOoo - izgubljen u svemiru![:D] I Amerite i Rusite vekje bile nekolkupati na Mesecinata (od ona sto go znam, Rusite mislam barem 3 pati).
Dobro, fala shto me vrati na zemjata. Chim znaesh togash kazhi mi koj bil vtoriot chovek, tretiot chovek itn. koj sletale na mesechinata i ako imash nekoi linkovi i sliki da go potkrepish toa bi ti bil blagodaren.
Misirkov Redno bese.[;)] A bre OoOooo, se zezam malku, i ti prifati shega, mnogu mi deluvas na sueten. Linkovi nemam, no kje prasam kade treba ako mozes da pocekas.
sinner` mozda ke bide mozno za edno 200-300 godini... shteta shto nema da bidam ziva toa da go doziveam
sapeski Колку што сум запознаен, ниту еден не слетал на месечината после "наводната посета" на Нил Армстронг. Ниту некој пробал.
jamajka za sletuvanjeto na Mesechinata i nema nekoj pogolem problem, koj so tehnologijata od 69, bi go porechil sletuvanjeto. No problem ima so poletuvanjeto od mesechinata, treba slichni uslovi kako na zemjata, deka iako pomala od zemjinata, mesechinata ima svoja gravitacija. Toa znachi deka i za poletuvanje od mesechinata potrebni se postignuvanje na 2 kosmichki brzini (odnosot sprema zemjinata kosmichka brzina e ist kako i odnosot na tezite), a za toa e potrebna raketa, lanser i taka nataka. Za mesechinata raketata ne mora da ima tolku delovi kako na zemjata, ama dokolku toj shto ke se spushti na Mars, posaka i da se vrati, togash definitivno e potrebna lansirna rampa i raketa slichna na onaa shto treba za poletuvanje od Zemjata. E sega, so deneshnata tehnologija, ne e mozna uspeshna chovechka misija za Mars, a ne veruvam deka ke imame moznost nie da ja vidime dokolku nema nekoi revolucionerni otkritija. Ne komentiram za avtentichnosta na choveshkata misija na mesechinata, megjutoa kako i da e, ima dosta shpekulacii...
Misirkov Po sletuvanjeto na Mesecinata vo 1969 godina, NASA organizira uste 5 sletuvanja (a sestiot obid, Apolo 13, bese neuspesen kako sto verijatno znaete): - Apollo 12: 14–24 noemvri, 1969, pri sto kosmonautite Charles Conrad, Richard Gordon i Alan Bean prestojuvaa 15 i pol saati na Mesecinata. - Apollo 14: 31 januari – 9 fevruari, 1971 pri sto kosmonautite Alan Shepard, Stuart Roosa, Edgar Mitchell donesoa najgolemo kolicestvo kamenja i drug materijal za ispituvanje (toa im bese misijata). - Apollo 15: 26 juli – 7 avgust, 1971 pri sto kosmonautite David Scott, James Irwin i Alfred Worden upotrebija za prv pat "rover" t.e. vozilo na drugo nebesno telo vo vremetraenje od 18 saati. Mn. interesno e sto nemale solucija za "gumi" na voziloto zosto meseceviot pesok gi kocel, pa zatoa se naraveni vo vid na mrezi. Jamajka: vo NASA ima mnogu ubavi snimki od poletuvanjeto od Mesecinata. Apollo 16, spored mene najinteresna misija, vremetraenje od 16–27 april, 1972 pri sto kosmonautite John Young, Thomas Mattingly i Charles Duke ostanaa na Mesecinata 20+ saati (i tie so rover no i mnogu odenje). Mattingly za vreme na letot izleze da "sheta" saat i polovina niz vselenskito prostor! - Apollo 17: 7–19 dekemvri, 1972, pri sto kosmonautite Eugene Cernan, Ronald Evans i Harrison Schmittnd ostanaa 22 saati na Mesecinata i sobraa 250 funti od mesecevi kamenja.
Misirkov Po prekinuvanjeto na Apolo programata, fokusot se svrti kon prakjanje vselenski laboratorii (SkyLab Program)za da se ispitaat uslovite za "kultivacija" na lugje, zivotni i bilki vo vselenata. Potoa se prejde na zaednicki misii so Rusite (spojuvanje, itn.), a potoa Space Shuttle programot pocna za ispituvanje na druygi planeti, i sega sme vo faza na Mars. Jas sum videl licno dve takvi laboratorii. Prvata e od ranite, glomazni laboratorii na 2 sprata. Na spratot za lugje ima 4 "sobi" vklucuvajkji kuja, spalna, soba za vezbanje i WC - ne deluva gore dole kako eden prostor. Gorniot sprat e za odgleduvanje rastenija. Interesno, togasnite WC solji nalikuvaat na mnogu stara zabarska stolica, uslovno receno, i se narpaveni od metal. Salata za vezbanje istovremeno se koristi za banjanje, a toa se vrsi vo nekolku obraci (kako hula-hop) obvieni so poseben bel materijal nalik na mushama koi kosmonautot moze da gi podiga ili spusta po potreba. Obrocite ne mi se vidoa mnogu vkusni. Najgolem problem e psiholoskiot -- zosto ne znaat kako da go resat problemot na dolgo sedenje so drugi lugje vo zatvorena prostorija. velat efektot e slicen kako da si vo kola NON STOP so nekolku drugi lugje mesec dena (bez da izlezes). Pozdrav,
cile Sakam da gi pobijam site teorii koi vikaat deka nikoj ne bil na mesecinata !!! Eve nemozam veke da krijam, ne bil ni Nil Armstrong ni Baz Oldrin ni ostali jas sum prviot i edinstveniot !! [img]http://tinypic.com/u3pe9[/img]
sfetle cile zaso si me izbrisal od slikata?[:(]
Thief Сите заслуги и целата слава ја сака само за себе?! Ах, Циле, Циле, срам да ти биде! :)
cile sfetle ne te izbrisaf ti me slikase ti teknueee tebe te ima na drugite sliki [;)][;)][;)] Ovaj pa ete toa e vistinata nemozef veke da go nosam tovarot moraF da si olesnam.Znam deka ovaa moja postapka ke pokrene lavina od reakcii megutoa treba da se nzaes vistinata. VO IME NA COVECANSTVOTO JAS BEV TAMO PRV !!!! [8D]
vanja.t Cile ti teknuva na crtanot so Tom i Jerry koga otidoa na mesecinata i Jerry si ja jadese zasto toa bese francusko sirenje u sustina i ti koga mi rece :"Ej glej me kaj sum duri na mesecinata ama kuti ne kazuvaj".I konecno lugeto da ja doznaat vistinata
cile Ne mi teknuva [xx(][xx(][xx(]
cile
quote:
Posted by acixxxrules ke vi pisam mail na site
Ja sum bil tamo ti teknuva /vidi fotos/ prakaj im na drugive mailovi mene ne me spamuvaj !![:D][:D][8D]
acixxxrulzz cile mile vazit zs za tebe vo nova makedonija procitav deka si bil:))))[;)]
Misirkov Strelec: Si imal uste pogolema srekja (od taa deka Americki biznis kje finansira proekti za Mars), koga sega Rusite baraat volunteri![;)] http://news.bbc.co.uk/onthisday/default.stm RUSSIAN CALL FOR MARS VOLUNTEERS Russia last tried to send an orbiter probe to Mars in 1996 Russian scientists are selecting volunteers to be locked in a capsule for 500 days to test plans for a trip to Mars. The mock mission is designed to simulate the tough conditions of a space trip to the Red Planet. A team of six men will be physically cut off from the outside world to test equipment intended to make them self-sufficient for long periods. Their capsule will consist of a bedroom, a kitchen and a laboratory. The capsule's own equipment should make all of the oxygen they need, repeatedly recycle three tonnes of water and grow some food to add to five tonnes of supplies packed inside. The experiment, to be based in Moscow, tests a plan to make long-range space travel and settlements possible. But such a real Mars mission is not going to happen any time soon. Scientists only have two of their six volunteers so far and will not begin the mock-up mission until some time in 2006. 'Bed rest' Russia holds several space records, including the record for the longest amount of time spent in space. That honour goes to cosmonaut Valery Polyakov, who lived on the Mir space station for 438 days in 1994-1995. Scientists are concerned about the effects on the human body of such lengthy periods in space. Muscle waste, bone formation, changes in the immune system and psychological wellbeing are some of the areas being researched. Various space agencies are also conducting experiments designed to simulate conditions in space. A series of bed-rest studies were carried out in 2001 by the European, French and Japanese space agencies. These involved volunteers lying on a bed with the head of the bed tilted six degrees below horizontal for a period of 90 days, to replicate weightlessness. The European Space Agency in October repeated a call for female volunteers to participate in a 60-day bed-rest study planned for next February. Russia's most recent solo project to Mars was the Mars 96 Orbiter, launched in 1996. The spacecraft failed to achieve orbit around the Red Planet and in November the same year, re-entered the Earth's atmosphere and crashed.
Strelec
quote:
Originally posted by Misirkov
Strelec: Si imal uste pogolema srekja (od taa deka Americki biznis kje finansira proekti za Mars), koga sega Rusite baraat volunteri![;)]
Treba li sendvici i sokcinja so slamka za po pat da se zemat?:)
dbk Ваљда, кој би патувал инаку гладен )
SoVrSeN nie na zemjata nemozeme da se snajdeme za na mesecinata da ne zboreme:o)