U.S. Embassy in Macedonia Partially Closes
U.S. Embassy in Macedonia Partially Closes
DJ_SHEMA U.S. Embassy in Macedonia Partially Closes 1 hour, 46 minutes ago Europe - AP WASHINGTON - The United States closed its embassy in Skopje, Macedonia on Monday to all but essential business because of a potential security threat, the State Department said. Affected were all nonimmigrant visa, immigrant visa and nonemergency American citizen services. Spokesman Richard Boucher declined to provide details on the security problem. He said the embassy will reopen at the appropriate time.
Pina Pak nekoj opasen trik. Shto li se krie sega zad Grmushkata.
Snake Bite Sega na vesti kazaa.Navodno tie pobarale zasileno obezbeduvanje na ambasadata ushte od petok,nekoe zakanuvacko pismo dobile.Doprva treba da cueme sto e rabotava,ama na arno nema da e...
concrete
quote:
Originally posted by Pina
Pak nekoj opasen trik. Shto li se krie sega zad Grmushkata.
RASTENSKI LOZJA 2 del verojatno!!!
OooOo Повторно отворена амбасадата на САД 30.11.2004 Со зголемени мерки на безбедност, по еден ден неработење, повторно е отворена американската амбасада во Скопје. Од безбедносни причини, освен амбасадата, вчера не работеа и останатите канцеларии на американската Влада во државава. Без да соопштат детали, во амбасадата потврдуваат дека неработењето се должи на закана по безбедноста. Неофицијално, Американците добиле порака дека амбасадата, но и американските граѓани во Македонија може да бидат цел на напад. Во текот на вчерашниот ден, кога амбасадата не работеше и беше отворена само за итните случаи за нејзините граѓани, била проверувана безбедносната процедура на дипломатското претставништво. Министерството за внатрешни работи тврди дека не знае зошто Американците побарале зголемено обезбедување, иако веднаш го исполниле нивното барање. „Во петокот, од страна на претставници од американската амбасада, беше изнесена безбедносна проценка дека има потреба од зголемено полициско присуство околу амбасадата. Од наша страна тоа им беше овозможено. Останува со полициско присуство според проценките, значи во зависност од безбедносната состојба, нашите проценки и нормално, проценките од страна на американските служби“, изјави Горан Павловски, портпарол на МВР. Преставници на американската амбасада денеска беа во МВР, но никој не кажува со кого се сретнале Американците и што било разговарано. Вчера, Стејт Департментот потврди за безбедносните закани, но ниту Вашингтон не прецизираше за какви закани станува збор.
трендафил Колку што се гледа, и понатаму има зголемени мерки за безбедност окулу амбасадата. Има повеќе полицијски возила, полицајци и по некое куче полицаец. Интересно е што американците велат дека извор на информации за опасноста се македонските служби, а нашите дека тоа се американските. Дали опасноста доаѓа од новата скопска населба Кондово? И Батлер е надвор од државата. Дали од храброст или заканата е директно наменета до него?