Колега, дај види испитов ...
Колега, дај види испитов ...
OooOo "Дублери" полагаат испит за 3.000 денари Студенти од Филолошки, Економски, Земјоделски и од Природно-математички факултет во Скопје полагаат писмени испити за помлади колеги за надомест од 3.000 денари, тврдат извори на факултетите. Деканските управи се категорични дека немало такви случаи бидејќи пред испитите има строга контрола според претходно направени списоци со кандидатите. Тие не знаат ниту какви казни би спровеле ако го фатат "натрапникот" бидејќи досега не се случило такво нешто. Нашите извори тврдат дека "зделката" се договара преку студенти што претходно полагале на таков начин и кај професори што не вршат проверки пред испитот. Како што велат, таквото полагање поминувало само во случаи кога се полага во преполните амфитеатри. Услугата за положен испит со шестка се наплаќала 3.000 денари. По илјада денари повеќе се доплаќало за секоја повисока оценка. Според студенти, плаќањето се регулирало откако "колегата" ќе го положел испитот. - Познаничка ми понуди да полагам писмен дел од старогрчки јазик за одреден надомест бидејќи знам грчки. Искрено, се замислив. Ќе ми требаше малку време да се подготвам, да повторам некои лекции. Но, што ако ме фатеа - ќе се резилев пред колегите, а нејзе сигурно ќе ја избркаа од факултет. Ја прашав зошто ми нуди таков предлог. Ми одговори дека тоа не е воопшто чудно оти такви "зделки" се склучувале на факултетот - раскажува студентка од Филолошкиот факултет. На Филолошкиот факултет велат дека прв пат слушаат дека такво нешто се случува во факултетските кулоари. - Шест години сум на факултетов и не сум слушнал за такво нешто. Нема шанси студент да полага наместо друг бидејќи има контрола, а и студентите полагаат во мали групи. Пред секој испит се прават списоци со кандидатите, се читаат по име и презиме и се проверуваат индексите - тврди Алија Феревски, претседател на Сојузот на студентите на Филолошкиот факултет. И на Земјоделскиот, Економскиот и на ПМФ тврдат дека многу се мали шансите студенти да им се измолкнат на професорите.
sfetle Na Ekonomski neam slusnato za vakov slucaj,a i ne mi se veruva,kaj nas e se mnogu dobro organizirano...a i te proveruvaat po miljon pati..taka da nema shansi!
cile Sea najdofte vakvi temi u javnost da iznesuvate pred januarska sesija [}:)][}:)][}:)] OooOo nemoese bar posle januar da pocekas !!!! Ako ripne cenata ti ke mi ja platis razlikata taka da znaes..!!!! [:(!][:(!][:(!]
јузер
quote:
Originally posted by OooOo И на Земјоделскиот, Економскиот и на ПМФ тврдат дека многу се мали шансите студенти да им се измолкнат на професорите.
Не би рекол мали, напротив.. Многу често, повеќе од 50% јас кога сум полагал не ми барале индекс. Па сега може да се претпостави дека повеќе од 50% и се случува ова. Знам за такви случаи, ама незнам за случаи кога било откриено тоа. А зошто не се открива, најверојатно кога ќе им се побара индекс при предавање на тетратката, изговор е: "не го носам, го заборавив.." и тука застанува целата работа. Му се кажува на студентот дека нема да му ја прегледаат и толку, и со истата финта ќе проба следниот пат. Тоа ти се вика "непотизам" во полагање испити :)
sfetle kaj nas ako im kazes deka si go zaboravil indexot kje te ubijat na lice mesto:) nego na masinski sum 100% sigurna deka se desilo vakvo nesto,a i tamu ne postoi student shto ne prepishuva:))) a shto kje kazete za tie sho rabotat na studentski prasanja?:) e mislam deka nema poodvratni i poneusluzlivi od tie na ekonomski...ne daj boze da pobaras nekoja informacija,kje treba da se ispokarash so tetkicata:) katastrofa nevidena,neznam kaj go ima ova na dr mesto...
cile
quote:
posted by sFetle nego na masinski sum 100% sigurna deka se desilo vakvo nesto,a i tamu ne postoi student shto ne prepishuva:)))
Nekako predosekaF deka ke se spomnes masinski /mojot fax/.sFetle, inzinjerite se vo princip snaodlivi luge!!! A i znaes deka odzivot na masinskiot fakultet ne e nesto golem taka da kriteriumite ne se veke ona sto bile i se slucuvalo na ispit da profesorot si iskoci i go nema pola saat [:p][:p][:)]taka mora da se praat ludi nekogas posto nema studenti toa ti e ako gi butnat site sto ke praat tamo profite ?? .A za indeksi proveruvanja vo pravu bese deckoto pogore koga ke mu pobaraat index on si vika nemam a asistentot vika kako be nemas kako be bez indeks doagate i dvajcata ke krenat ramenja i nikomu nisto, a u najlos slucaj ke mu recat jebiga brat nemozes da polagas !! Se slucuvalo i ke se slucuva toa.Bum bese i polaganjeto so mobilni telefoni pogotovo devojcinja so razvioreni kosi koga ke dojdea kako se vika toa napuFkani u toa kosite odma znaeF deka nekoja "bubacka" u uvo !!![;)][;)][;)] Dobro sea ima i drugi sitni fintici ali eve cekam da pomine Januarska sesija pa ke vi gi kazam /kao demek pa vie ne gi znaete/.!!
The_Crow Sfetle pa ti ne si videla sto se problematicni studentski prasanja. Ela kaj nas na praven ke vidis kako lugeto prijavuvaat ispiti posle zali se deka na ekonomski tetkicata se karala :)) Kaj nas trite ke te izedat ako ti fali nesto od dokument :)) Mozam slobodno da kazam deka informacijata e na mesto. Kaj nas postojat situacii na takvi raboti nikoj bre ne ti bara indeks moze da dojde rajko petko stanko slavko da ti polaga nikoj kur go boli da proveruva i sl. nema zaebancii bre institucija sme nie :))) ahahaha
јузер sfetle, кај ги спомна студентски прашања токму сега жити се!?!? [}:)] Моментално мојот случај е најголем балон таму (не кажувам што е поради дискреција), сите теткици ме научија напамет, а се појавам на шалтер таму, одма ќе ми се нафрлат како оси и ќе ме вртат само да не ми услужат. И истото се повторува веќе 3 месеци откако почна годината. Мислев да не се откажувам, ама ... Тоа им е тактика да те враќаат, да те гњават, се со цел да помине време и да ти дојде преку глава и самиот да се откажеш. Не да сум револтиран, туку ... остај ... кај ги спомна [}:)][}:)][}:)]
ozonce e heee voa na tehnichki fakultet u bitola beshe u moda pred 7 -8 godini koga se polagashe matematika I II III i IV i programski jazici i toa za edna pijachka ili za edna koleshka
DonVito mama predava informatika taka sto garantiran fakultet imam ;))) vie ojte davajte pari
јузер Тоа се вика непотизам млади човече. Кога ќе пораснеш голем ќе ти остане лузна на душата, на совеста која ја имаш.
StormAngel Ili ja nemas.[:D] A ova,se slucuva i ke se slucuva.Se dodeka profovite zemaat pisavi 200 evra plata.
The_Crow stormangel pa i ne sum bas ubeden deka zemaat 200 evra da recese okolu 700 evra da se trpi kaj nas na fakultet mocanite asistenti zemaat 200 evra a profite lapaat pojke
StormAngel Deneska imase na vesti za ovoj problem. Na kanal 5. Mislam deka ke pocnat da gi sreduvaat takvite profesori i studenti,se nadevam.
sfetle kaj gi spomnav tie od studentski a:))) nego kaj nas site shto rabotat na shalter se takvi...denes na pr u bolnica tie tetkicite mislev da gi rashamaram...stvarno se nepodnoslivi..bilo za koj da se raboti shto raboti na shalter! a od druga strana znam deka ima sekakvi luge i prasuvaat nekoi glupi raboti po miljon pati,ali pa toa im e rabota,neli?:) se slucuvalo na ispit da profesorot si iskoci i go nema pola saat-i vie za toa vreme rastur praite,a?:))))) a sho praime so participacijata?? barem besplatni knigi da ni dadea...mislam plakjash pari,a nishto ne dobivash za vozvrat... a vo vrska so korupcijata...ne mi se veruvadeka kje se reshi ovoj problem,bidejkji ne postoi profesor shto nemozesh da go podmitish...t.e. sekoj profesor si ima tocno utvrdena tarifa,samo treba da go znaesh posrednikot;) kaj nas porano izbrkaa edna profesorka i posle se vraboti vo Svetska banka...mislam mnogu losho i dojde..:) toa segde go ima i kje si ostane...
DonVito
quote:
Originally posted by StormAngel
Deneska imase na vesti za ovoj problem. Na kanal 5. Mislam deka ke pocnat da gi sreduvaat takvite profesori i studenti,se nadevam.
uste ne se nauci deka go lazat narodot ? so tie vesti ?
cile
quote:
by sfetle se slucuvalo na ispit da profesorot si iskoci i go nema pola saat-i vie za toa vreme rastur praite,a?:)))))
Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeee [:D][:D][:D]
StormAngel
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by StormAngel
Deneska imase na vesti za ovoj problem. Na kanal 5. Mislam deka ke pocnat da gi sreduvaat takvite profesori i studenti,se nadevam.
uste ne se nauci deka go lazat narodot ? so tie vesti ?
Decko, Koga studentite ke pokrenat inicijativa Studenti za sebe,nesto e dobro a nesto smrdi. E pa sea,ke treba vreme da se sredat nekoi raboti.[;)]
DonVito prvin da ne primat evropejcite pa posle ke sredat toa ;)
јузер Ќути им текна да направат Кредит трансфер систем. Требаше уште многу одамна, ама нашиве професори викаа "Кој бе мене ќе ми кажува за мојот предмет како да го организирам и дали има потреба од него, 30 години го предавам и сега некој ќе ми соли памет". Арно ама, Европска унија, прашалници.. и сакале неќеле се притиснати. Една добра страна од ЕУфоријава кај нас во Македонија:)
DonVito napreduvame ! imame fakti
acixxxrulzz decki a se slucilo i na Veterina 400 evra da mu pobaraat na student pa posle studentot da ne se pojavi na fakultet voopsto odnosno da se otkaze od na fakss pa i za na drugite faksoj istoto e!!
DonVito
quote:
Originally posted by acixxxrulzz
decki a se slucilo i na Veterina 400 evra da mu pobaraat na student pa posle studentot da ne se pojavi na fakultet voopsto odnosno da se otkaze od na fakss pa i za na drugite faksoj istoto e!!
vo denesno vreme sve se slucuva , kaj ne ke se otkazis koa nekoj ke ti pobara 400 evra za edna brojka ?
acixxxrulzz DonVito epa eto se otkazav pa sega gi meram ulicine nis struga, ama ne naprajv greska 99% sum siguren me podrzavash?:)
Divider Si trebal da prijavis. baska poradi eden idiot ne cini da se otkazuvas. Treba da se prodolzi so obrazovanie, a i so borba protiv takvata korupcija i slicnite tendovi vo site sferi na opstestvoto. Aj srekna nova godina i se najubavo!!