Потребен ли е ВАЛУТЕН БОРД во МК ?
Потребен ли е ВАЛУТЕН БОРД во МК ?
lav Валутен борд се воведува во земји каде министерот за финансии не знае да ја води касата на граѓаните , заедно со владата. Вашето ценето мислење на оваа жешка (во иднина) тема?
fio Во Бугарија се воведе валутен борд од ММФ пред неколку години, им го средија курсот, лев=марка, им ја кренаа економијата на нозе, и Бугарија која беше каде каде зад нас, утре ќе влезе во ЕУ. Нашите не сакаат валутен борд бидејќи ќе бидат оневозможени да крадат, а инаку тоа е единствено решение за излез од страшната економска криза, или тоа или конечно да стават некој паметен и одан министер за финансии (а таков нема)
sfetle Tehnikata na valutniot odbor e takva da se zgolemi kredibilnosta na kursot i da se ubedi publikata deka do devalvacija nema da dojde.Vo sushtina,Valutniot odbor kreira poseben mehanizam koj ja obvrzuva drzavata so zakon deka devalvacija nema da nastane. Odgovorot na prasanjeto dali MMF kje i nametne Valuten odbor na RM e NE,bidejkji Makedonija nema problemi so inflacija i sposobna e da ja odrzi stabilnosta na cenite i na devizniot kurs.
intel
quote:
Originally posted by lav
Валутен борд се воведува во земји каде министерот за финансии не знае да ја води касата на граѓаните , заедно со владата. Вашето ценето мислење на оваа жешка (во иднина) тема?
Немаш поим што е валутен борд,кога и каде односно во кои земји се воведува.
concrete Ne veruvam deka ke se vovede. Ne sme bile nikogas tretirani kako ozbilna ekonomija za takvo nesto. Reseniata , ako ne ne bide (sto vo momentov e mnogu izvesno, no ne i nuzno ) , nema da bidat od tipot na valuten bord. Intel e sekogas mnogu zestok , ama mozese pomirno da objasni kade i kako eventualno se voveduva.
intel
quote:
Originally posted by concrete
Ne veruvam deka ke se vovede. Ne sme bile nikogas tretirani kako ozbilna ekonomija za takvo nesto. Reseniata , ako ne ne bide (sto vo momentov e mnogu izvesno, no ne i nuzno ) , nema da bidat od tipot na valuten bord. Intel e sekogas mnogu zestok , ama mozese pomirno da objasni kade i kako eventualno se voveduva.
Не сме биле никокогаш третирани како озбилна економија.Аман бе концерте па ова е контрадикторно со ставот на Лав.Тој вика: -Валутен борд се воведува во земји каде министерот за финансии не знае да ја води касата на граѓаните , заедно со владата.(демек неговото омилено министерче(еден водњанец го викаше џуџе)Гвујо бил најМинистар за финанции. Инаку ова е тема е на Малешево(ABV),скоро се пожали дека од неговата струка немало теми па затоа се занимавал со Историја на словенските доселени народи со и без икони. Еве му шанса да објасни што е валутен борд,како и кога се применува,што е макроекономска политика,колку е важна при примена овој валутен борд,дали истиот се применува и во земји со троцифрена инфлација итн итн.
concrete Vo usi se prestoriv!!!Jumbo ne mi e ramen!!!
bojan81
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by concrete
Ne veruvam deka ke se vovede. Ne sme bile nikogas tretirani kako ozbilna ekonomija za takvo nesto. Reseniata , ako ne ne bide (sto vo momentov e mnogu izvesno, no ne i nuzno ) , nema da bidat od tipot na valuten bord. Intel e sekogas mnogu zestok , ama mozese pomirno da objasni kade i kako eventualno se voveduva.
Не сме биле никокогаш третирани како озбилна економија.Аман бе концерте па ова е контрадикторно со ставот на Лав.Тој вика: -Валутен борд се воведува во земји каде министерот за финансии не знае да ја води касата на граѓаните , заедно со владата.(демек неговото омилено министерче(еден водњанец го викаше џуџе)Гвујо бил најМинистар за финанции. Инаку ова е тема е на Малешево(ABV),скоро се пожали дека од неговата струка немало теми па затоа се занимавал со Историја на словенските доселени народи со и без икони. Еве му шанса да објасни што е валутен борд,како и кога се применува,што е макроекономска политика,колку е важна при примена овој валутен борд,дали истиот се применува и во земји со троцифрена инфлација итн итн.
Jas si rekov, eve i od intel ke naucime nesto, no pak nisto intel e super koga treba da se odi kontra vmrovcite, a koga treba da se kaze nesto ima druga taktika neka kaze drug zosto drugiot se zanimaval so istorija heheh cirkuzi zivi. Inaku jas nemam vrska so ekonomija i za valuten bord znam od Bugarija, togas im se smeev zosto tolku bea nesposobni sto ne mozat samite da gi raspredelat parite zosto pri raspredeluvanjeto se odelo vo privatni djebovi pa taa zadaca morase drug da im ja napravi. No eve deneska kade e Bugarija a kade sme nie. Nie pokraj politickata kriza imame i korupcija koja samo se zgolemua a nikako ne se namaluva, so sekoja najava za po agresivno spravuvanje so korupcijata izleguvaat po agresivni korupcija so po astronomski cifri. I ne znam sto ima veke site da se lazeme Makedonija e potopena vo korupcija i kriminal, se krade od cistac do Minister. Ne znam sto e dobro da se napravi, ne znam dali e dobro valuten bord, ako e dobro neka go napravat zosto veke nema smisla samite da se lazeme. Jas nesto koga ne mozam da napravam vikam nekoj da mi pokaze, ne e sramota da se neznae sramota e da se krade i laze.
intel
quote:
Originally posted by bojan81 Инаку ова е тема е на Малешево(ABV),скоро се пожали дека од неговата струка немало теми па затоа се занимавал со Историја на словенските доселени народи со и без икони. Jas si rekov, eve i od intel ke naucime nesto, no pak nisto intel e super koga treba da se odi kontra vmrovcite, a koga treba da se kaze nesto ima druga taktika neka kaze drug zosto drugiot se zanimaval so istorija heheh cirkuzi zivi.
Аман бе Бојан,што па научивме од тебе освен раскази како било во Бугарија.Им вовеле Валутен Борд па затоа ќе влегле во Европа.Ај жити се не тропај кога не разбираш некои работи. А Г-дин Малешево го повикав како стручњак по економија а не како историчар,да видиме што ќе каже па јас ќе го поправам ако згреши не се секирај ти. П.С.Не очекував вакво култно однесување од тебе кон Малешево.Секогаш кога е повикан твојот БОГ ти се фрлаш во оган. Трк на страните на Противпропаганда и прочитај малку за култното однесување. Сфетле за сега има +
concrete Intel neznam kaj si ti , ama jas si resiv da ostanav pentium 1 na 133 MHz,takov nekako najstabilno si rabotam. Valuten bord???Ona na Sfetle e formalno najkorektno,no.... Problemot e povtoruvam vo faktot deka makedonskata ekonomija nikoj ne ja tretira kako ozbilna inaku odamna ke ni go zakacea (ako bea ozbilni za NATO i EU). Po svoite segasni kapaciteti taa e smeska. Site raznorazni misii i drugi trici vo osnova se so politicka funkcija. Ova parce "ekonomija" treba da ja zadrzi formata do odreden moment. Zarem valuten bord za nekogo kogo nikoj osven del od negovite veke potpolno osiromaseni gragjani ne go smeta za svoja drzava??? Takov zafat i napor se pravi za drzava koja se esapi vo nekoja smetka,a ne sum slusnal dosega deka nekoj pravel "sanaciona programa" za maalska berbernica. Ima li nekoj expert za ekonomija vo avionov????? PS: ic ne sum po концерте poveke sum po betonot.
intel
quote:
Originally posted by concrete
Intel neznam kaj si ti , ama jas si resiv da ostanav pentium 1 na 133 MHz,takov nekako najstabilno si rabotam. Valuten bord???Ona na Sfetle e formalno najkorektno,no.... Problemot e povtoruvam vo faktot deka makedonskata ekonomija nikoj ne ja tretira kako ozbilna inaku odamna ke ni go zakacea (ako bea ozbilni za NATO i EU). Po svoite segasni kapaciteti taa e smeska. Site raznorazni misii i drugi trici vo osnova se so politicka funkcija. Ova parce "ekonomija" treba da ja zadrzi formata do odreden moment. Zarem valuten bord za nekogo kogo nikoj osven del od negovite veke potpolno osiromaseni gragjani ne go smeta za svoja drzava??? Takov zafat i napor se pravi za drzava koja se esapi vo nekoja smetka,a ne sum slusnal dosega deka nekoj pravel "sanaciona programa" za maalska berbernica. Ima li nekoj expert za ekonomija vo avionov????? PS: ic ne sum po концерте poveke sum po betonot.
Добро Concrete.За тебе е така за мене не е.
concrete I za mene ne e, ni od daleku. Samo postojano probam da kazam (iako malku koj ovde slusa drugi, nie tradicionalno se slusame samo samite sebe)deka treba ednas da go locirame dnoto za da da go dopreme i da prestaneme da toneme. Samo togas ke moze da pocneme da razmisluvame kako da isplivame , se nadevam nagore kon povrsinata. Ova se odnesuva za site nasi problemi , ne samo ekonomskite.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by concrete
Ne veruvam deka ke se vovede. Ne sme bile nikogas tretirani kako ozbilna ekonomija za takvo nesto. Reseniata , ako ne ne bide (sto vo momentov e mnogu izvesno, no ne i nuzno ) , nema da bidat od tipot na valuten bord. Intel e sekogas mnogu zestok , ama mozese pomirno da objasni kade i kako eventualno se voveduva.
Не сме биле никокогаш третирани како озбилна економија.Аман бе концерте па ова е контрадикторно со ставот на Лав.Тој вика: -Валутен борд се воведува во земји каде министерот за финансии не знае да ја води касата на граѓаните , заедно со владата.(демек неговото омилено министерче(еден водњанец го викаше џуџе)Гвујо бил најМинистар за финанции. Инаку ова е тема е на Малешево(ABV),скоро се пожали дека од неговата струка немало теми па затоа се занимавал со Историја на словенските доселени народи со и без икони. Еве му шанса да објасни што е валутен борд,како и кога се применува,што е макроекономска политика,колку е важна при примена овој валутен борд,дали истиот се применува и во земји со троцифрена инфлација итн итн.
Од сето твое кажано овде на оваа податлива за секого тема , почитуван кољега Интељ , кај тебе сепак забележително провејува она што се вели за некого „кој си ја има мувата на капата„ тој си ја и ишка , разбира се. Еве и зашто... Одсекојпат велев , но и сега сум на тоа стојалиште дека сите „стручњаци„ по економија во МК кои досега ја водеа „касата„ на граѓаните ...демек БУЏЕТОТ во поширока смисла (се мисли на оние експонираните во јавноста) само со исклучок на Грујевиќ (само за тебе) и академикот Кљусев , сите си беа во раскорак помеѓу кажаното но и стореното од нив....се мисли на напаравеното во пракса дело. Појаснение: Сите , се мисли на министрите , кој како доаѓаше на власт се подлабоко не закопуваше (како Нација на Македонците) во калта од која произлезе и оваа безскарајна и со ништо незаслужена (а можеби и е заслужена ....само поради лошиот избор) сиромаштија за повеќето Македонци. Зашто? Кога сите... се сезнајковци нели ...мислам на дипломите кои министрите ги поседуваат а никаде во светот никој не им ги признава ?. Грешката е во тоа што немаше и.... сеуште НЕМА НАЦИОНАЛНА стратегија во државата на Македонците водена од мутанти на поранешните полуписмени комунисти ...која сите идни министри без исклучок треба и мора да ја спроведуваат во времето што ни иде. Само затоа што резултатите од некоја (секако на успешна се мисли) стратегија се видливи после подолг рок ...а кај нас секој си „имаше„ своја стратегија која е спроведувана во краток рок на владение и следниот министер пак со свој метод дрндаше со државната економија и така во бескрај - кога стасавме (дали?) до дното. Изгубивме повеќе од деценија во стални експерименти од некој си ојле дојле-министри и денес со голо око се гледа дека само ВАЛУТЕН БОРД поинаку и наречен владение на странски експерти и задолжително спроведување на подог рок во континуитет на една иста и неизменета програма ....која нема да може секој иден министер на МК да си ја „ре-шета„ како што нему или на премиерчето негово му одговара(ло) во дадениот миг. Мислам дека доста е од мене...нели кољега Интељ , а ????
intel
quote:
Мислам дека доста е од мене...нели кољега Интељ , а ????
A јас пак мислам дека на човек еднаш се кажува да им се обраќа на другите онака како што тие си го одбрале никот,а на стока не вреди и 100 пати да и обрнеш внимание и тоа на онаа истата која за себе веднаш реагира ако некој и се обрати со „лавче„ или поинаку од лав. Како сега сакаш нешто да разбереш околу некои теми кои можам слободно да констатирам дека се за тебе „ВИША МАТЕМАТИКА„ кога ти немаш ниту елеметарно познавање од некои основни работи во животот како што е на пример култура на однесување,комуницирање со човечкиот род итн итн. Ете ти ги Грујо и Кљусев па со нив воведувај си Валутни Бордови, јас воопшто немам намера да си ја трошам тастарува и да му објаснувам на некој Ној, зошто е птица а не може да лета.
intel Patem http://www.investopedia.com/articles/03/051503.asp
трендафил
quote:
On July 1, 1997 the Currency board was introduced in Bulgaria. It will not be far-fetched if we say that this was one of the fastest, most radical and most positive reforms implemented in Bulgaria and may be that is the reason why it receives such public support. The most visible, immediate and direct effect of the Currency board is the huge decrease of the inflation. The average inflation before the introduction of the Currency board was above 210% per annum and after its introduction it is less than 6%. In other words, because of the Currency board the rate of increase of the prices decelerated more than 35 times. The slow increase of the prices decreases also the so-called inflation tax rate (the decrease of the purchasing power of the money), which was 55% on average in the years before the introduction of the board and fell to slowly more than 5% in 1997. The low and better-foreseen inflation makes it possible longer-term planning by the firms and individuals, which positively influences the economic development. The economic growth before the Currency board was minus 4.6% per annum on average, and because of that reason between 1989 and 1997 the economy recorded economic drop of 32% (the biggest economic drop was registered in 1990 and 1996 – 9.1% and 9.4% respectively). After the introduction of the Currency board the growth is positive, more than 4% per annum on average (the fastest growth was in 2000 when it reached 5.4%). In the period before 1997 the investments (measured by the gross fixed capital formation) were decreasing by 9% annually. After the introduction of the Currency board the investments are increasing by more than 20% on average. This is a reflection of the fact that the money printing, practiced before 1997, does not secure more funds for investments but quite the contrary – it decreases the real investments and savings. Another thing showing the huge difference between the periods before and after the introduction of the Currency board is the level of budget deficit. Up to 1997 the deficit is 6.3% of GDP per year on average – a strikingly huge number. After the introduction of the Currency board the budget is very close to balanced – there are small surpluses in some years and some small deficits in other. As a result of the economic slump and the issuance of new debt for the period until the introduction of the Currency board the ratio between the public debt and GDP is 168% on average (the maximum was in 1996 when this indicator exceeded 300%). After 1997 this indicator was gradually decreasing reaching a level of less than 50% in the middle of 2003. One of the important indicators for the confidence in the economy is the level of foreign investments. The difference between the period before and after the introduction of the Currency board is more than ten times – between 1990 and 1996 the foreign investment are 63 million dollars on average and from 1997 to 2002 they are 692 million dollars per year. As a share of GDP they increase from 0.8 to 5.6%. Of course, it will be far-fetched to insist that the faster economic development is entirely because of the operation of he Currency board. Other important reforms made after 1997 should not be forgotten (the liberalization of the internal and external trade, privatization, tux cuts etc.). However, it is obvious that without a stable monetary unit the economic activity is hampered. In that sense the introduction of the Currency board is a radical reform that ensured the one of the necessary conditions for economic development. If all the other reforms were made in such a radical way, Bulgaria would already catch up economically with the countries of Central Europe. Connecting the analysis with the current problems of the politicians to elect governor and deputy governor of BNB on time a fact should not be neglected – that because of the currency board and the absence of monetary policy this delay in the election will not affect the economy much. If BNB conducted monetary policy, the results of which depend to a great extent on the credibility of the governor of the Central bank, in the following months and even years the Bulgarian economy probably would experience a period of economic and monetary instability. That’s why the existence of the Currency board serves to by-pass even political problems that in other situation would have provoke a crisis. After all presented above it is natural to reach the conclusion that the Currency board should continue its operation till the acceptation of the euro as a payment medium in Bulgaria (irrespective of when this will happen). The Economy Before and After the Introduction of the Currency Board ___________________________________________________________________ Indicators (yearly average) 1990-1997 1998-2002 Inflation (%) 210.1 5.7 Inflation Tax Rate (%) 54.9 5.3 GDP Growth (%) -4.6 4.1 Investment Growth (%) -8.8 20.1 Budget Deficit (% of GDP) -6.3 -0.1 Government debt/GDP 168% 75%________________________________________________________ 1990-1996 1997-2002 Foreign Investments (mln. $) 63.2 692.4 Foreign Investments (% of GDP) 0.8 5.6 Source: NSI, BNB, MF, BFIA, own calculations http://www.ime-bg.org/pr_en/eng22-2.html
Резултатите на валутниот борд во Бугарија не се само во однос на инфлацијата, што од 210,1% е намалена на 5,7%. ГДП-то е пораснато од пад - 4,6% на пораст од + 4,1%. Инвестициите од пад - 8,8% имаат пораст односно + 20,1%. Странските инвестиции се зголемени 11 пати. Сето тоа е до 2002 година. Во овие две години резултатот е уште подобар. Ако некој успее кај нас да го направи тоа, сеедно ми е дали ќе биде странец или македонец. Не би ми пречело и ако странец ги елиминира терористите во Кондово. Најдемократски би гласал за него ако на референдум им дадеме право и на такви да се кандидираат на избори, па изборите да ни станат меѓународен, а не домашен тендер. На странците сигурно ќе им биде сеедно дали кај нив вработениот е рамковен албанец или рамковен македонец. Би гледале само како работи и колку сработува. П.С.: Се надевам дека нема да бидам прогласен за бугарофил затоа што за пример ја земам соседна Бугарија. Се работи за земја која во транзицијата стартуваше од многу полошо ниво од нас. Кај нас реформи направија само Кљусев (кој ја скроти инфлацијата) и Груевски (фискални). Незнам дали и во 2003 имаше реформи што ние граѓаните не ги чувствуваме (како што на 15 септември 2003, една година од големата победа што коалицијата ЗА ја извојува против Република Македонија, изјави тогаш премиерот што е унапреден во претседател Бранко Црвенковски).
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Мислам дека доста е од мене...нели кољега Интељ , а ????
A јас пак мислам дека на човек еднаш се кажува да им се обраќа на другите онака како што тие си го одбрале никот,а на стока не вреди и 100 пати да и обрнеш внимание и тоа на онаа истата која за себе веднаш реагира ако некој и се обрати со „лавче„ или поинаку од лав. Како сега сакаш нешто да разбереш околу некои теми кои можам слободно да констатирам дека се за тебе „ВИША МАТЕМАТИКА„ кога ти немаш ниту елеметарно познавање од некои основни работи во животот како што е на пример култура на однесување,комуницирање со човечкиот род итн итн. Ете ти ги Грујо и Кљусев па со нив воведувај си Валутни Бордови, јас воопшто немам намера да си ја трошам тастарува и да му објаснувам на некој Ној, зошто е птица а не може да лета.
Извини де многу си налутен та лупаш секакви трескавици овде и насекаде оти тоа е само .....lapsus tastaturis , разбира се
concrete Dobro be, moze li ovde i gluposti da se tresnat , a nekoj odma da ne ripne. Inaku Trendafile Makedonija so Bugarija ne mozes da gi sporeduvas po niedna osnova. Kakov valuten bord vo Makedonija, kakva inflacija ke skrotuva?? Ona sto Kljusev go "skroti" ne bese inflacija tuku seizmicka pojava. Ostaj ona sto ti go raskazuvaat "strucnjacite", vo kofa voda ne mozes da napravis tropska bura toa e barem jasno.Isto kako koga Cile veti 1 milijarda, toa ti e kako da objasnuva kako so eden mal sunger odednas kofa voda ke ispraznis. Osven ako ne mislese da deli od vrata na vrata po edno 10000$. Makedonija , kakva e i bese togas ne moze da apsorbira ni pettina od toa. Ili ostetenite od TAT sto baraat nesto sto samo budala moze da go bara. Kako mozea da mislat deka postoi biznis vo koj ke vlozat , a koj takva dobivka "kamata" ke im nosi. Onie vo Canada mozebi se sekavaat za slicnata( samo edno 100 pati pogolema) afera so akciite na rudnikot na zlato . Pa nikomu nisto,koj e drcen budala ,si gori, sto ima tuka narodot da plaka nebulozi.Ama pusta politika ,a politicarite lazgovci!!! Znaci isto i deka segasniot "stabilen kurs" nema ama nikakva vrska so normalniot poim za toa. Ovde verojatno ima i filozofi, mozat da me koregiraat , no pred da se pocne bilo kakva diskusija treba da se definiraat "premisite"(tocno???) , ako kazes na primer "avtomobil" treba da se dogovorime na sto mislime pa da pocneme muabet. "Valuten bord" ovde ima uste pred deset godini , ama ne se vika valuten bord. Ima li nekoj slobodnomislecki ekonomist vo avionov ili ke prodolzime vaka???? Ona sto Gruevski go napravi mnogu uspesno e samo uste edna pricina da sedneme i da placeme.Makedonija e od gospod dadena zemja, diciplinirana,vredna,domakinska i seuste mnogu obrazuvana. Ama ...... sekogas ima edno malo ama.....
intel
quote:
П.С.: Се надевам дека нема да бидам прогласен за бугарофил затоа што за пример ја земам соседна Бугарија. Се работи за земја која во транзицијата стартуваше од многу полошо ниво од нас. Кај нас реформи направија само Кљусев (кој ја скроти инфлацијата) и Груевски (фискални). Незнам дали и во 2003 имаше реформи што ние граѓаните не ги чувствуваме (како што на 15 септември 2003, една година од големата победа што коалицијата ЗА ја извојува против Република Македонија, изјави тогаш премиерот што е унапреден во претседател Бранко Црвенковски).
Таман работа Трендафил Бугарофил,абе ајде. ЗА бугарија: Ishodot na pregovorite ja dovede vo prashanje idninata na spogodbata. Prashanjeto dali poddrshkata na MMF e neophodna sekogash beshe diskutabilno vo bugarskata politichka praktika - ushte od vremeto koga na vlast bea poraneshnite komunisti, potoa - vo vremeto na Vladata na Sojuzot na demokratskite sili (SDS), na chelo so Ivan Kostov, pa se do denes. Prv i osnoven problem e dali Bugarija mozhe da se snajde bez pomoshta na MMF, a ako odgovorot na ova prashanje e pozitiven togash sledi prashanjeto - dali spored pravilata na MMF ili spored svoite sopstveni pravila. Praktikata od poslednite godini pokazhuva deka Bugarija dosega i ne mozhela mnogu da izbira. Da ne bea injekciite na fondot, zemjata teshko bi mozhela da ja odrzhuva stabilnota na svojata valuta. Pak po dikatat na MMF vo 1997 godina e voveden valuten bord so fiksen kurs na levot. http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=307 Во контекст на тоа како која влада работела еве уште нешто: Pred teshki iskushenija Novata Vlada na Makedonija, shto kje ja sostavi Socijaldemokratskiot sojuz, nema da ima voobichaeni sto denovi za adaptacija, zashto starata na zaminuvanje, pod vodstvo na VMRO-DPMNE, shtedro nastojuva da i ostavi shto pogolem ekonomski haos. Turbo, postizborno, vrabotuva svoi lugje, potpishuva tenderi so basnoslovni cifri, da zaraboti ushte nekoj procent provizija, kupuva firmi... Reagiraat rabotnicite, Sindikatot, shtarjkovite vekje zapochnaa. izvrshnata vlast vo 1998 godina, SDSM vraboti 1200 svoi lugje. Sega, potochno od januari do semptemvri 2002 godina, VMRO, vo funkcija na izborite, rabotno zgrizhi chetiri do pet pati povekje partiski vojnici. Samo vo eden, i toa vo prviot den otkako gi zagubija izborite, vlastodrshcite na zaminuvanje podelija 600 reshenija za zasnovuvanje na nov raboten odnos na neopredeleno vreme Nezavisnite ekonomski eksperti se edinstveni vo ocenkata deka na Makedonija, za da vospostavi i da ja zachuva makroekonomskata i finansiska stabilnost na podolg rok, aranzhmanite so MMF i Svetskata banka, ednostavno - i se neophodni! Tie potsetuvaat i na Zakonot za predvremno penzioniranje na rabotnicite so najmalku 25 godini stazh, koj Sindikatot bara da bide donesen po itna postapka, na 40 pretprijatija zagubari so 35 iljadi vraboteni, od koi ostanaa neresheni 28, na konstatiranite nepravilnosti vo 360 privatizirani pretprijatija koi kje treba da se preispitaat, na svetskite finansiski dzhandari, osobeno na MMF, koi, bez somnenie, po se shto se sluchuvashe vo drzhavata, a osobeno po nekontroliranoto troshenje na drzhavni pari za partiski izborni potrebi, i ushte kako kje treniraat strogost. Poedinci, kako profesorkata Natalija Nikolovska, na primer, strahuva od voveduvanje na nekoj vid valuten bord so koj, delumno, kje bide ogranichena monetarnata nezavisnost! http://www.aimpress.org.mk/skriptil/tekst.asp?Tekst=464
bojan81
quote:
П.С.Не очекував вакво култно однесување од тебе кон Малешево.Секогаш кога е повикан твојот БОГ ти се фрлаш во оган. Трк на страните на Противпропаганда и прочитај малку за култното однесување. Сфетле за сега има +
hehehe [:D][:D] mojot bog malesevo [:D][:D]
StormAngel Kako prvo: Nikoj od nas nema vrska sto e valuten bord Vtoro: Andov treba malce da pojasni a ne samo da kaze deka e toa podobro za monetarnata politika na drzavata Treto: Bord da kontrolira ministerstvo spored LP,ma dajte![:D] Se na se,nacrt plan prvo,pa posle muabeti
sfetle StormAngel taka e kaj nas...eden kje kaze nesto i site po nego juriiish:) a nemaat pojma ni shto e valuten bord ni shto e ekonomija opsto..:)
cile Ve citam i vi se cudam sea mi e jasno zasto e situacijava kaj nas vakva kako sto e, ako se ovie nasi ""experti""po ministertsvata isti kao vas ovde teskooo na nass .!![V]
concrete Po tret pat prasam : ima li bilo kakov ekonomist vo avionov??? sfetle???? cile??? Nekoj drug???,ajde veke otidovme pod 1000 fita!!!! a i ponataka ponirame i toa epten steady!!!
bojan81
quote:
Originally posted by StormAngel
Kako prvo: Nikoj od nas nema vrska sto e valuten bord Vtoro: Andov treba malce da pojasni a ne samo da kaze deka e toa podobro za monetarnata politika na drzavata Treto: Bord da kontrolira ministerstvo spored LP,ma dajte![:D] Se na se,nacrt plan prvo,pa posle muabeti
Vo pravo si malku znaeme, poveke od iskustva vo drugi drzavi. No kolku li treba da si sdsm ovca da pomislis deka valuten bord znaci kontrola na ministerstvata od Liberalna partija. [:(][:(]
lav
quote:
Originally posted by sfetle
StormAngel taka e kaj nas...eden kje kaze nesto i site po nego juriiish:) a nemaat pojma ni shto e valuten bord ni shto e ekonomija opsto..:)
Почитувана колешке sfetle јас напишав вака : Валутен борд се воведува во земји каде министерот за финансии не знае да ја води касата на граѓаните , заедно со владата. Вашето ценето мислење на оваа жешка (во иднина) тема? А вие пак (сами на себе) си одговоривте : taka e kaj nas...eden kje kaze nesto i site po nego juriiish:) a nemaat pojma ni shto e valuten bord ni shto e ekonomija opsto..:) По ова следи дека: 1.Форумов е за да секој по нешто тука каже...мислам на корисно и употербливо во пракса. 2.Сите ..освен вас немаат појма ...нели што тоа била економија??? 3.А пак сите накрај ги „приметуваат„ на својот грб секако но и по џебот последиците од (пред)водената економија од некој си дилетанти кои немаат ништо заедничко со животот на населението доведено до големата поБЕДА извојувана на 15 Септември ...секако кај нас. Мислам на квалитетот на животот во Македонија кој е во ептен ...дури и за заслепени по денешниве економисти на власт видливо опаѓање ...некои тоа и го викаат стрмоглавување.
StormAngel
quote:
Originally posted by bojan81
quote:
Originally posted by StormAngel
Kako prvo: Nikoj od nas nema vrska sto e valuten bord Vtoro: Andov treba malce da pojasni a ne samo da kaze deka e toa podobro za monetarnata politika na drzavata Treto: Bord da kontrolira ministerstvo spored LP,ma dajte![:D] Se na se,nacrt plan prvo,pa posle muabeti
Vo pravo si malku znaeme, poveke od iskustva vo drugi drzavi. No kolku li treba da si sdsm ovca da pomislis deka valuten bord znaci kontrola na ministerstvata od Liberalna partija. [:(][:(]
Bojan, Kolku sto mozev da slusam vcera na vesti,Stojan Andov rece deka kontrolata na monetarnata politika ke ja ima Valutniod Bord. Neli toa vise versa znaci kontrola nad ministerstvoto za finansii? A znaejki kako nestata se odvivaat kaj nas...namesto valutniot bord da raboti toa sto treba,ke go obvinuva ministerstvoto i viza vi ministerstvoto valutniod bord. Valutniot bord bi trebalo kako nevladina organizacija so svoie clenovi,ili bord na direktori ili bilo kako i koja sto ke nosi zaklucoci bez da zavisi od nikakvi politicki ili ekonomski nastani! Barem toa e moe mislenje. Ama...kaj da se najdat tie luge koga 4 ambasadori ili promoteri na ekonomijata veke 2 godini se na ispiti![:D]
concrete Po cetvrti pat prasuvam: ima li bilo kakov,duri i priucen ekonomist vo avionov??? ,ajde veke sega sme na 600 fita!!!! a i ponataka ponirame i toa epten steady!!!
StormAngel Jas studiram Javna Administracija, Znaci sum pola kvalifikuvan.[:D]
concrete Javna Administracija??? Kade???
melpomena Na Shtulov :)
OooOo Zoshto ne se koristi Makedonski zbor za BORD?
SLaCk A zosto ne se koristi makedonski zbor za Internet:)
noname
quote:
Originally posted by concrete
Po cetvrti pat prasuvam: ima li bilo kakov,duri i priucen ekonomist vo avionov??? ,ajde veke sega sme na 600 fita!!!! a i ponataka ponirame i toa epten steady!!!
Ot chisto nauchna gledna tochka valutniot bord ne e nai-dobrata monetarna politika za sgolemuvanje ekonosmki rast, no poveketo ucheni se slagat vo edno - deka ovoi instrument ima poveke pozitivi otkolko sto negativi. Vo sekoi sluchai garantira edno - finansova sigurnost, eliminiraiki go valutniot risk so site opcii sto sleduvaat - investicii, doverie, depoziti, krediten boom i t.n. Ot politiko-socialna strana toa e nachin da se disciplinirat drzavnite razhodi i da se otneme moznostta na drzavata ili mafijata da kradat i ograbuvaat obichnite luge so pomosht na inflacionno emitirane pari bez pokritie. Inaku institucionalno ovoi instrument ne e nishto drugo osven eden zakon. Zakon za rabotata na soodvetna centralna banka. Nishto poveke. Prosto nachin - zadolzenie kako centralnata banka (na Makedonija primerno) da raboti.
concrete Odlicno noname. Aj po red: Centralnata banka na Makedonija po zakon go odreduva kursot na denarot, mislis deka moze da napravi izmena i za jota ako gospodata od MMF i WB ne odobrat, a toa ti e board(long thin cut of timber=daska po nasinski ili group og officials acting together=uprava ili poveke prinudna uprava po nasinski). I ednata i drugata alternativa se super soodveten opis. Od druga strana spored se drugo postojniot devizen kurs nema vrska so elementite koi go odreduvaat po teorija , znaci strogo e kontroliran i poddrzuvan od nekogo, bidi siguren deka toa ne se individui so makedonska provinencija. Inflacija: Makedonija, mislam deka e vlezena i toa dobro vo deflacija. Finansova sigurnost : iako go ima zborot finansova kaj nas toa voopsto ne e finasiska rabota. Sleduvaat - investicii, doverie, depoziti, krediten boom i t.n. i toa si e politicka odluka vo odnos na Makedonija, nema vo makedonskiot slucaj, ama ni edna cisto ekonomska komponenta. Ako ostaneme samo na soodvetnite ekonomski elementi Makedonija e eldorado za investiranje, ama kiseloto mleko na site im go mati umot , ako znaes sto toa znaci. Si ostanuvam na toa deka ako valutniot bord(uprava????) si postoi vo Makedonija vo prikriena forma mnogu dolgo vreme. Koga ke treba definitivno da se rasturi, ke pukne edna devalvacija od 700% i posle samo ke treba da i se ocita opelo. Ova normalno kako eden ekonomski diletant gleda na problemot. Imame i eden od Stuloviot miroven corpus i eden od po na istok, ama ima li ekonomist vo avionov, otidovme veke na 300 fita , ( pomalku od 100 m) brzo ke tresneme, ako nekoj ne se javi!!!!
sfetle OoOoo na makedonski bi trebalo da bide Valuten odbor (barem kao takov sum go ucela;) concrete jas moeto mislenje go kazav na prvata strana od ovoj topic..
StormAngel Sekoja,ili barem 90% drzavi koristat internacionalizmi barem vo ekonomskata sfera.Igrata na zborovi ne e bas tolku vazna vo ekonomija. Valuten Odbor i ne e bas najdobroto resenie,zemajki vo predvid deka i valuta ne e makedonski zbor neli?
sfetle StormAngel jas samo kazav kako (Currency board) sum go ucela na fakultet..a toa deka se koristat internacionalizmi,pogotovo vo ekonomskata sfera mi e poise od jasno..
StormAngel Pametna si ti Sfetle Plus i ekonomija ne e tolku lesno da se zavrsi![;)] Nego,malce off topic ke me izvinete. nekoj den koga ke mozes,ke mi objasnis za procedurite za registracija na UKIM na Ekonomija ili Marketin Menadzment. Ako?[^]
sfetle spored mene najbolja varijanta ti e marketing;)
noname
quote:
Originally posted by concrete
Odlicno noname. Aj po red: Centralnata banka na Makedonija po zakon go odreduva kursot na denarot, mislis deka moze da napravi izmena i za jota ako gospodata od MMF i WB ne odobrat, a toa ti e board(long thin cut of timber=daska po nasinski ili group og officials acting together=uprava ili poveke prinudna uprava po nasinski). I ednata i drugata alternativa se super soodveten opis. Od druga strana spored se drugo postojniot devizen kurs nema vrska so elementite koi go odreduvaat po teorija , znaci strogo e kontroliran i poddrzuvan od nekogo, bidi siguren deka toa ne se individui so makedonska provinencija. Inflacija: Makedonija, mislam deka e vlezena i toa dobro vo deflacija. Finansova sigurnost : iako go ima zborot finansova kaj nas toa voopsto ne e finasiska rabota. Sleduvaat - investicii, doverie, depoziti, krediten boom i t.n. i toa si e politicka odluka vo odnos na Makedonija, nema vo makedonskiot slucaj, ama ni edna cisto ekonomska komponenta. Ako ostaneme samo na soodvetnite ekonomski elementi Makedonija e eldorado za investiranje, ama kiseloto mleko na site im go mati umot , ako znaes sto toa znaci. Si ostanuvam na toa deka ako valutniot bord(uprava????) si postoi vo Makedonija vo prikriena forma mnogu dolgo vreme. Koga ke treba definitivno da se rasturi, ke pukne edna devalvacija od 700% i posle samo ke treba da i se ocita opelo. Ova normalno kako eden ekonomski diletant gleda na problemot. Imame i eden od Stuloviot miroven corpus i eden od po na istok, ama ima li ekonomist vo avionov, otidovme veke na 300 fita , ( pomalku od 100 m) brzo ke tresneme, ako nekoj ne se javi!!!!
Izgleda deka ne si razbral tochno vo sto e problemot. Centralnata banka nema pravo da finansira NIKOGO bez super likvidni garancii (zlato ili valuta). A toa dosega e praveno i se pravi vo Makedonija (i ne samo), a nai-prostiot dokaz deka se pravi e faktot sto kolicinata na denari e mnogo poveke ot realnite aktivi na MNB, koe sto ne se i krie - inaku ne bi bilo problem ni bord, ni liberalizacija na kurs kako sto sega e problem. Toa deka nema inflacija ne moze da se razbere ako ne se ostavi svobodniot pazar SAM da naide ravnovesie - t.e. centralnata banka ke trebva za nekoi period da ne pravi nikakvi operacii ot svoe ime na otkritiot valuten pazar. I drugo - ne zaboravai - toa deka centralnata banka e vetila da ne pravi losho e mnogo po-malka sigurnost za sistemata otkolko ako centralnata banka NE MOZE i da saka da napravi nishto losho. Vo vtoriot sluchai nishto ne se gubi ot prviot, no ima i garancija. A za MMF po-dobro da ne komentirame - za teh sekogash bord e po-dobra opcija. Doverie i cuzd. investicii vo razvitite strani nikade ne stavat so politicheski reshenija. Ako beshe toa taka - Ukraina ke beshe Amerika, a Amerika - Ukraina.
concrete Ova???: Tehnikata na valutniot odbor e takva da se zgolemi kredibilnosta na kursot i da se ubedi publikata deka do devalvacija nema da dojde.Vo sushtina,Valutniot odbor kreira poseben mehanizam koj ja obvrzuva drzavata so zakon deka devalvacija nema da nastane. Odgovorot na prasanjeto dali MMF kje i nametne Valuten odbor na RM e NE,bidejkji Makedonija nema problemi so inflacija i sposobna e da ja odrzi stabilnosta na cenite i na devizniot kurs. Toa e se tocno,pod pretpostavka deka MMF i nekoi drugi se nedolzni gledaci od strana. Izgleda deka ne si razbral tochno vo sto e problemot. Centralnata banka nema pravo da finansira NIKOGO bez super likvidni garancii (zlato ili valuta).................i se ponataka: ?????? Vo koj svet ti vsusnost zivees????? ( ne mislev fizicki). A faktot sto Ukraina e Ukraina , Makedonija Makedonija,Bugarija Bugarija i ex Jugoslavija e ex Jugoslavia odamna e super politicki ( da ne redam mnogu).Ona sto go kazuvas ti e malku bajata lektira. Prosetaj, rasprasaj se,ne samo citaj od kniga!!! A za mislenje za segasnata funkcija na MMF najdobro e da gi konsultiras tie sto go stvorile konceptot, mnogu se stari ama uste mrdaat i pisuvaat. Vo kabinava zujat site alrami i se sveti crveno, "ekonomist" nema ni na petti povik, jas se katapultiram od ovde , vie kako si sakate.
lav Ќе се обидам да го (по)кажам моето видување од ставање на „дизгини„ на овие кои располагаат (посоодветен збор е аздисуваат) со народните пари. Најпрво , во моменти кога ПРИЛИВОТ (даноци+царини) во државната каса е еднаков или помал од ОДЛИВОТ (плати+камати на кредити+тековни трошоци) ...тогаш е време „главниот„ касиер да почне со НАМАЛУВАЊЕ на трошоците кои се непотребни и тоа драстично: Како на пример нерационално коруистење на ЛУКСУЗНИТЕ АВТОМОБИЛИ односно смалување на возниот парк на администрацијата , намалување на бројот на извршители со зголемен степен на користење на компјутери...еве на пример во здравството каде со тони хартии секидневно се „докажува„ тоа што може да биде на едноставен и брз начин направено...база на податоци за сите осигуреници и наместо книшки да се користат картици налик на DINERS или слични на нив. Секој домаќин тоа го птави во својата куќа....а разликата со државната каса е само во обимот на чинителите но и сумите ....а се друго е исто. Народот Македонски вели: ПРУЖИ СИ ГИ НОЗЕТЕ КОЛКУ ТИ Е ДОЛГА ЧЕРГАТА. Е ако во секој нареден предлог-буџет во државата на Македонците не се земат искажаните овде принципи познати на секој домаќин тогаш ќе земаме КРЕДИТИ за да го пополниме она што го немаме ...продавајќи го она што им припаѓа на ИДНИТЕ ПОКОЛЕНИЈА односно јадејќи ја нивната иднина. Ете и затоа само за АЗДИСАНИ како нашиве е неопходно потребна контрола и тоа СТРОГА ...оти сметките ги плаќаат оние кои кои и не ги прават. http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/200206/20614-002-pubs-sko.htm
OooOo
quote:
Originally posted by sfetle
OoOoo na makedonski bi trebalo da bide Valuten odbor (barem kao takov sum go ucela;)
Znam. Samo prashav zoshto ne se upotrebuva Makedonski izraz za toj zbor. Aj valjda eden den nepismenite ni politichari i novinari kje nauchat da ne izigravaat "epten kul" i povekje da go pochituvaat Makedonskiot jazik.
Divider Na Makedonija i treba ne samo valuten bord tuku i nov narod!!!