БЕЗЗАКОНИЕ
БЕЗЗАКОНИЕ
Makjedok Република Македонија стана туристичка Мека, вистински мравјалник за: арамиите, измамниците, дрогирашите, убијците, силувачите, митоманите, корумпираните, проститутките и...и... и, за жал, мораме да констатираме, новите "демографи" - албанските терористи кои ја исчистија земјата македонска. Ни ја сомлеа душата, го уништија македонското национално чувство. Зарем во вакви услови, со ваков "џган" може да се гради нашата земја, да се изградат здрави поколенија!? Не! Што баксуз бевме. Ни се пенетрира сиот белосветски "шљам". Ни на јаве не очекувавме дека ваквите елементи ќе успеат да се инсталираат во сите пори на македонското општество. Но, ете и тоа ни се случи и ни се случува. Ако до вчера поради лошата економска ситуација и сиромаштијата се појавија многумина шарлатани, бајачи, гатачи, видовити луѓе, со чест на исклучоци, не моравме и овие да ги трпиме. Секој лаже или со измама се обидува да дојде до палати, замоци и дворци. Затоа имаме јавашлук и бескрајно беззаконие. ГОЛТАРИ Во едно минато време не знаевме дека 100-те грама кафе и бомбониера ти било мито. Добро знаевме, ама замижувавме, бидејќи имаше контрола. И тоа каква самоконтрола. Стравот и законот ја чуваше главата на раменици, а сега за сто денари некој на улица ќе те претепа. Да знаевме дека малиот "мито" ќе стане толкав "МИТО", ќе ги скапевме од ќотек, ќе ги "помодревме" луѓето во бели мантили и ќе го спасевме македонското здравство од вирусот. Вака што маки си трпиме. Ем голи, ем боси, ем шути, ем рогати. Сегде ни садат рогови. Бадијалџиите, арамиите, измамниците и најглавните виновници - политичарите - станаа директори, а интелектуалците и обичниот свет станаа голтари! Кој денес сака некој голтар? Никој. Од љубов и романтика повеќе не се живее. Со корка сув леб и троа вода не се полни стомак. Затоа ние сме болни од митоманија. Постојано работи левата рака за десниот џеб. Џебџиите станаа луѓе опашани со тешки златни ѓердани, обетки и прстени, а притоа возат луди скапоцени автомобили. Затоа често пати се прашуваме зошто не тераа да учиме? Улицата ти била големо школо, а џебчиството занает. И тоа златен занает! БУДИСТИЧКА ПОЛИЦИЈА Се чудиме зошто владее беззаконието! Ние немаме ниту еден голем "апаш", крадец на столетието ставено во апс. Немаме такво сомнително лице ставено во "ќорка" и таму џандарите да го направат бумбар. Од кога ја превоспитавме милицијата, од кога на полицијата и ставивме лисици заради западниот имиџ, се тргна удолу. Сакаме држава да имаме, а ние имаме "будистичка" полиција. Каде се чуло и видело на полицијата да и е забрането прво да тепа, а потоа да прашува?! Додека така се однесуваше "муријата" што слатко и мирно си живеевме, а откако газдите, т.е. полтичарите, се повампирија, се се смени. Уздите избегаа од контрола. Настана општ хаос. Не се знае кој јаде, кој пие, кој плаќа. Не знаеш кој дува, кој "шмрка", кој сади и ја пуши зелената засадена трава. Ги баталија основните државнички работи: устројството и правниот ред и поредок. Се удрија на пијанчење и крчмење на имотот, а богами и на лицата. Што чесни луѓе ги покри земјата? Што неразјаснети политички и криминални убиства се случија? Што луѓе отидоа јабана за дрога, за проституција, па дури за соучество во атентат? И сакаш да ја зачуваш Република Македонија. Та, се ти е поврзано, капиларно. Од долу до горе и обратно. Нема крвен сад што баханално не се однесува. Пијавицата го цица секој ситен црв, Македонец, односно, за жал, Ма..ке..дон.......чето. АЛЧНОСТА - НИМФОМАНСКА БОЛЕСТ Затоа ние се разболевме од апатија, од агонија, од безнадежност и.... од тапата болка. Умирачката? Не! Таа лесно не доаѓа. Се уште не сакаат да не испуштат од рацете. Секој "голем Македонец" го проституира македонскиот народ. Од него црпи огромни богатства. Што малер бевме, та секогаш патиме од нашите? Ако до вчера само заработуваа од најстариот занает на планетава Земја, зошто сега во погон не ставија нас? Зарем и од нас на час да земаат 20, 30 евр?!. А, бре, тие од нас земаа милони, милиони... мили...ончиња. Лошото е што уште имаат да земаат. Малку им се алтаните што ги зедоа. Алчноста е нимфоманска болест која ги зафатила нашите политичари ! Што да правиме кога сме "жилави". Само коски сега може да се видат. Затоа лесно им е на политичарите со нас да се мајтапат кога се превртеа. Ајде што в скут ги ставија секретарките, швалерките, сега и нас не ставија. Нема мрдање, а мрдна или глава крена, тие може да ти ја одрубат. Тоа ти е таква машинерија и тешко дека некој може да ја демонтира. СТОКА БЕЗ ПОТЕКЛО Лошите и кодошите се обезбедија за генерации. Кој мисли за народецот? Никој. Ако не успееш да се прилагодиш на митоманијата, на корупцијата, на сите негативности што ни ги оставија во наследство, тешко дека ќе се преживее. Политичарите долго време ја филуваа оваа работа така што и тероризмот не е увезено чудо, туку и тоа е домашен производ, Made in Macedonia. Затоа, ако сакате да уживате, купувајте домашни совети! Како да се стане милионер без да ве фатат? Тоа и не е некоја голема дилема. Не треба да си паметен за да украдеш, за да се продадеш. Влези во кругот и тој тебе ќе те сврти, а по извршувањето на задачата може и да те продаде како безимена стока која нема земја на потекло. Така работите се вртат, а кај нас ништо не се менува. Наместо народот да царува, тој молчи. Го користи македонското традиционално право - молчењето како мајка на мудроста. Очигледно, стапот и стравот оставија длабоки последици. Затоа уживајте во производот. Се разбира, ако и натаму ви годи. Postar komentar od Makedonsko Sonce
jamajka Toa i ti vikam, Vo Makedonija koga Albanec vee zname na drzava na kojashto pripagja, togash e otfrlen od svojata zaednica. Kaj niv tie so zelba za sozivot se mnogu retki iskluchoci, a i tie iskluchoci najchesto se neiskreni i nameneti za javnost. pr1nc e iskren choek, nema shto da mu se lutime, toj jasno ni ja pokazuva slikata za Albancite vo Makedonija. Go pochituvam naporot na Boris za dijalog i sl. Kako shto gi podrzuvam i site napori za dijalog, no koga se vleguva vo dijalog iskrenosta treba da e vazna. Ima nekolku prichini od koi shto ne uspeva megjuetnichkiot dijalog kaj nas. No izvorot na site ovie e Albanofobijata. Ja nametnuvaat duri i nashite politichari za da ja odrzat vlasta. Pogotovo sdsm so izjavite od tipot "vidovte shto donese vmro koga bea na vlast". No i nie samite uchestvuvame vo nejzinoto shirenje, taa se shiri kako virus. Vakvata situacija go drzi vo zaloznistvo celiot Makedonski narod, a (Golemo)Albancite veshto ja koristat ovaa situacija. Ednostavno vo Makedonija dokolku si Albanec si strav i trepet, zakon i taka nataka. Ednostavno gi teraat etnichkite Makedonci do taa mera se da popushtat samo da nema vojna so strashnite Albanci.Taa Albanofobija ednostavno e hrana za proektot Golema Albanija. A Bezredieto shto e naslov na ovaa tema e hrana za Albanofobijata. Toa shto se ima sluchuvano na Kosovo vo 60-tite godini, toa se sluchuva sega kaj nas. Svedoci sme neli na crni scenarija, proletni ofanzivi, kravavi veligdeni i taka nataka. Ima eden dobar stih od Risto Vrtev "... dremez i dosada, posilni od droga, kupen mir i tishina, postrashni od vojna..." Vo 2001 dobivme ramkoven dogovor, chija sodrzina bea otstapki, a glavnata cel beshe mirot. No mirot bara otstapki od dvete strani. Od drugata strana ne samo shto nemashe otstapki, tuku se prodolzi so istata agresivna politika so ushte pointezivno tempo. Se sluchija red raboti, megju koi e i najnovata situacija so Kondovo. Znachi i pokraj sushtinskite promeni koi ni se sluchija vo opshtestvoto, situacijata na "kupen mir i tishina", prodolzi i ponataka. Tolerancijata na ednata strana se zgolemuvashe i dostigna do nebeskite visochini ili potocno do pekolnite dlabochini. Jas veruvam deka dokolku Albanskata zaednica, go iskoristeshe momentot na ramkovniot dogovor so ponatamoshno pochituvanje na drzavata vo site sferi, i najskeptichnite protivnici na ramkovniot dogovor, i najbeznadeznite za sozivot, ke go smenea svoeto mislenje i mozebi sve ke si prodolzeshe vo najdobar red. Megjutoa vo denovite koga implementiranjeto vo najgolem del e zavrsheno, se naogjame vo situacija koga dogovorot shto trebalo da donese mir i sozivot, nosi beda, kriminal, pogolema nedoverba, podlaboka podelenost, chustvo na apataija i shto e najvazno omraza pogolema od taa shto beshe, pred toj dogovor da bide potpishan. Dokolku vo 2001 mozebi polovinata Makedonci go smetaa ramkovniot dogovor kako neshto shto vredi da se dade za cena na mirot, deneska se pomalku toa go smetaat, ushte poveke, sega toj ramkoven dogovor se smeta trn vo oko za ekonomskiot razvoj na zemjata, kako neshto shto pokraj toa shto ne ja postignalo svojata cel, duri i zastanalo na patot na ponatamoshniot razvoj na drzavava. Vo seta ovaa situacija od 2001 pa navaka, se ima pretstava deka edinstvenite igrachi vo Makedonija se Albancite, dodeka Makedoncite se slepi pomatrachi na seta ovaa situacija. Ucenite shto gi trpime, se nevideni. Narodot gi gleda politicharite, kako nemokni vo ovaa situacija i sekako deka vinata ja naogja ne samo vo niv, tuku i vo tie shto gi drzat vo zaloznishtvo. Gnevot i omrazata na Makedonskiot narodot kon Albancite raste, se poveke se tie koi ne veruvaat vo reshenie preku instituciite i preku politicharite. Za toa se dokaz i anketite vo poslednite 2-3 godini. Za toa e dokaz i izborot na Branko za pretsedatel so 900 000 od glasachite, od koi 600 000 glasale za nego od koi 250 000 Albanci. Pa tie 350 000 Makedonci i vo edna ramkovna Makedonija ja nemaat ramkovnata kvota. Sega sme dovedeni do takva situacija da pokraj Albancite, sega i Makedoncite ne veruvaat vo cvrstinata na svojata drzava. Ovaa situacija sama po sebe bara radikalni promeni. I ne samo shto bara promeni, iskustvata kazuvaat deka e golema verojatnosta tie radikalni promeni ke se sluchat po nasilen pat. Tochno e deka vo edno nasilstvo nema dobitnici, tuku samo gubitnici. No tochno e i toa deka zivotot pominat vo strav i ne e zivot, deka podobro da se zivee hrabro i umre ednash, otkolku da se pomine zivotot vo bezbroj umiranja. Albanskite vladeteli, ma koi i da bile, go zanemaruvaat ovoj opshtestven moment, i poradi toa direktno se odgovorni za bilo shto, shto vakvata edna situacija bi mozela da donese. No ne samo vladetelite, tuku odgovornost nosat i tie shto gi podrzuvaat, a i tie shto pred niv molchat. So eden zbor Albancite (site do eden), zaslepeni od euforijata, koja avtomatski dojde posle nekolku posledovatelni, taktichni pobedi na nivnata nacionalna politika, dobija cel eden blok na zakolnati neprijateli na Balkanot. Koga zboram za neprijateli, ne mislam na drzavi, tuku na narodi, shto gi doveduva Albancite na rabot od bezdnata, vo onoj moment, koga strateshkata vaznost shto ja imaat vo MZ ke im se izgubi. Site znaeme kako zavrshuvaat paktovite na SAD so kriminalni grupi slichni na onie vo Avganistan, so podocneznite Talibanci, vo vremeto na sovetskata okupacija. A defakto, sorabotkata ide so onie shto sednaa vo foteljite, koi i bez konfliktnite grevovi, pred toa imaa debeli dosieja.
ViennaBoy
quote:
Originally posted by Strelec Bravo be ViennaBoy... od se' sto napisa melpomena, ti uspea da ja izvleces konstatacijata deka covekot sto ja presretnal bil mnogu fin i i' dozvolil da zboruva na makedonski jazik!? Boze mili!?
Pogreshno si me razbrall Strelec. Pogore edniot iznese edna teza demek vo Tetovo llugjevo ne smeele da zbouvat na Makedonski. citiram: " Но, дали сме се запрашале кога за последен пат во Тетовско се чул македонски збор. " Jas "ironichno" ja zaprashav melpomena dali toj albanecot mu zboruval na Makedonski, za da indirektno se dade odgovor na ona pogore napishanoto.
Strelec Уште веднаш убаво те разбрав зошто токму тоа ја праша melpomena!:) Меѓутоа јас се зачудив како нејзиниот пост не те мотивираше и за нешто друго да се произнесеш!? Нејзиниот пост беше убав повод и за некои други ситуации... Или ти одговараше да си премолчиш?
ViennaBoy
quote:
Originally posted by Strelec
Уште веднаш убаво те разбрав зошто токму тоа ја праша melpomena!:) Меѓутоа јас се зачудив како нејзиниот пост не те мотивираше и за нешто друго да се произнесеш!? Нејзиниот пост беше убав повод и за некои други ситуации... Или ти одговараше да си премолчиш?
Jas rekov deka problemot so techeto e meshto drugo, no bidejki ne sum dobro informiran ne napishav povejke. Se razbira deka toj chovekot ne postapil pravilno, no ne e prichinata 100% nacionalnosta na melpomena mislam deka neshto drugo e vo prashanje. Tie od Tetovo go znaat podobro.
Makjedok Во Тетово се молчи и се ползи со поднаведната глава оти соседите Албанци делат своја правда. Впрочем, одамна ја делат својата правда - делат сребрени куршуми. Вежбаат со вистински куршуми, а трофеи има се помалку. Се помалку има и Македонци, а оние што останаа не знаат дали се на своја земја, или се под земја. Во Липково се вее албанското знаме, а македонскиот "жолт вентилатор" никогаш повеќе нема да дува. Тој е расипан. Нема кој да го поправи. Но, реалноста тропа и на други порти: во Скопје, во Куманово, во Гостивар, во Кичево и во Струга. За Дебар да не зборуваме, одамна е заборавен. Република Македонија не владее со Македонија. Со неа си играат јамб. Со неа, ако нешто остана од неа, си играат, си играат, си играат.... Жалиме што ова е тавтологија, но полоша и погрозна судбина никогаш не сме доживеале. И во пусто турско сме имале мака, ама се знаело што е македонско национално чувство. Тоа се бранело со пушка или со комитлак. Но, ова денес што се прави со малкутемина преостанати Македонци во Тетово е полошо од лошото. Луѓето не смеат да излезат од дома. Не смеат да го преминат куќниот праг. Не смеат да се движат, а уште малку ќе им забранат да зборуваат на македонски јазик. Но, дали сме се запрашале кога за последен пат во Тетовско се чул македонски збор. Кога за последен пат се запеала македонска песна? Кога за последен пат се занункало Македонче? Кога за последен пат.... кога... кога? Не се памети! Кога? НИ ТРОНКА СВЕСТ И САМОСВЕСТ Остана неодговорено прашањето. Остана недоречено, оти ни скисна македонштината. Ни се скисели судбината. Сите го гледаме и го забележуваме сеирот што им го прават на Македонците во Тетово, а притоа се молиме тој да не тропне и на наша врата. Но, тропорат душманите. Се прекројува и се преорува земјата македонска, а ние не реагираме. Имаме ли ние Македонци во Парламентот!? Имаме ли ние достојни политичари да не претставуваат? Или молчат и премолчуваат за да не газат. Секаде е молк. А, ние онака понижени голтаме, голтаме... Пред да не голтнат. Пред да не лапнат. Пред да не лапне ноќта. Зарем за тоа се договоривте!? Зарем за тоа го потпишавте Рамковниот договор!? Еве ви го Договорот. Еве ви го... на дело. Тој многу добро заживеа. Пострашни сцени немаме видено. Полоши резултати немаме доживеано. Што размислувавте за време на воениот распуст? Дали барем малку имавте "акал"? Дали некој ви се закануваше? Отворено сега кажете. Нели сте победници, односно губитници. Дали се тресевте кога бевте на одмор во Охрид, во 2001 година? Вие, господа потписници на Рамковниот договор, никогаш не сте имале храброст. Вие никогаш не сте биле Македонци. Ве прашуваме што сте по националност? Вонземјани?! Ако барем малку имавте ум ќе бевте дојдени од оној свет. Вака без вина виновни, без ни тронка свест и самосвест, не испраќате на оној свет. Но, сепак, ако тука не ви можеме ништо, оти ви ја дадовме власта, ви ја подадовме раката, можеби на оној свет ќе се најдеме. Па, таму ние ќе владееме и ќе судиме. Ќе бидете понижени и навредени онака како што Македонците во Тетово се чувствуваат: ем навредени, ем понижени, ем предадени. ОБЕЗГЛАВЕНИ Делото на Рамковниот договор тука не завршува. Всушност, терористичките дела нема лесно да завршат. Крајот не им се наѕира. Тие дури сега се затуфкаа. Тука не станува збор за класично младешко самодокажување - улични тепачки, туку за показалецот. Тој никогаш не затреперува на чкрапецот од пушката. Тој само се одгласува. Потоа како класје паѓаат Македончињата. Во цутот на младоста. Премногу се измешани лончињата и затоа имаме национална и физичка поделеност. Рамковниот договор оди во пропаст. Тој и воопшто не заживеа. Но, поопасно станува што младите генерации се вовлечени во политиката. Тие се инструмент во рацете на политичарите. Тие им ја ускратуваат младоста. Сакаат предвреме да ги нурнат во реалниот и суров свет во кој не цветаат рози. Меѓутоа, патот кој го одбраа нема ниту Македонците ниту Албанците да ги одведе во Европа. Нашето општество назадува, бидејќи полицијата не може да си ја врши својата работа. На полицајците политичарите им забранија да влезат во Кондово, Порој, во Дреновец 2, во Непроштено, во Мала Речица, во Шемшево и во други села. Сепак, полицијата и не е толку виновна. Таа е разнебитена. Внатре се уништени професионалните структури. За нејзиното обезглавување се виновни македонските политичари. Тие не дозволуваат нашите државни органи задолжени за редот, мирот и слободата на движењето на граѓаните да одат во кризните села и соодветно да реагираат. Да ги уапсат сомнителните лица, па макар тоа биле и Албанци. Тие не смеат да живеат на воените ловорики и меѓународната поддршка. Тие не се над законот и не треба да спроведуваат свој закон. Револверашките закони можат да се спроведуваат на Дивиот Запад, или можеби на Блискиот Исток. Сепак, и овие територии се одблесок на погрешната политика и вообичаената поддршка. Ако нашата реалност го допира дното, тогаш навистина се наоѓаме пред портите на хаосот. Ништо во Македонија не функционира. И владата во заминување и владата во доаѓање не можат да мрднат со прстот. Затоа сите по малку стануваме "мрднати", а можеби и налудничави. Секој против секого зборува. Секој против секого пука. Пука и оној што не заслужува, а пукна и Рамковниот договор. Како дојде, по се изгледа и така ќе си замине. Нели со куршуми и сила беше наметнат, со куршуми си заминува во историјата. Само таа во Македонија се повторува: Букурешт, Берлин, Јалта, Охрид и .... ќе видиме кој град ќе следува.
vulgaren ti ako vaka prodolzis da se sekiras nema da traes dolgo...idi napi se pivo coveku i plasi babi i zabi....
Makjedok magla be siptar МАКЕДОНСКИОТ МАЗОХИЗАМ Трајко Стојановски - Борец, Базел, Швајцарија Зборовите на дел од песната "Народе македонски" стануваат се поактуелни, а особено по изборите од 15.09. 2002 година. До кога "овцо македонска" ќе те водат на колење? Турците те колеа, бесеа, куќи ти палеа, малолетни деца од твоите мајки грабаа, невести ти силуваа и јаничари воспитуваа кои против тебе се бореа. Опстана, бидејќи имаше смели јунаци кои не чекаа да им донесе некој слобода, туку ги грабнаа пушките и се бореа смело против турскиот јарем додека истовремено "позадината продуцираше човечки материјал"- читај деца. Храброста на "фронтот" и "продукцијата на човечки материјал" те сочува "македонска овцо" од изумирање. Во Првата светска војна се бореше на сите фронтови со другите и за другите и не беше способна да го кренеш гласот против јаремот на Србите, Бугарите и Грците. Шансата и овој пат ја пропушти! Смелоста што ја покажа на туѓите фронтови за "господарите" кои те негираа, не ти ја донесе независноста. Во Втората светска војна беше смела и храбра и успеа со другите да ослободиш еден дел од Македонија. Тоа парче го именува "Социјалистичка Република Македонија" и дозволи другите да му го доверат водството на предавникот - србофилот Лазар Колишевски кој во соработка со Владата од Белград и под строг надзор на Англија и Америка придонесе за "чистење" на вистинските македонски патриоти. Меѓу нив беше и првиот од народот избран претседател на Македонија, Методија Антонов - Ченто. Отсекогаш имаше предавници во сопствените редови, кои не ги ставаше пред суд и казнуваше со затвор или смртна казна! Напротив, ги хранеше и гоеше за да те турнат во уште поголема несреќа! Им се чудеше на способноста да ти нанесат срам, да те понижат, да те деморализираат, да ти ја земат гордоста и честа и да те натераат, "да не знаеш кој си и што си!". Ти, "македонско овцо", ги наградуваше и уште ги наградуваш таквите велепредавници на Македонија со тоа што им ја даваше шансата да застанат пак на нозе за да те водат до целосно уништување! Мазохизмот доби со тоа ново име: "македонска овца"! Во 1989/90 година застана на страната на црвените ѓаволи од СДСМ кои за тешки долари од Америка и нивното загарче Европа, уште пред да се распадне Југославија, те продадоа! Ти ја дадоа независноста! Се повлекоа Србите и те оставија "гола"! Со тоа остана, "овцо", без територијална заштита, без оружје и без војска! Шиптарите, вооружени и обучени од Америка и Европа, ја чекаа шансата за напад! Црвените корумпирани ѓаволи од СДСМ се решија да ги наполнат приватните конта и ја започнаа гнасната зделка со Шиптарите кои беа подготвени да го купат македонското државјанство! На тој начин им беа продадени 150.000 пасоши на Шиптарите од Косово кои легално - до тогаш илегално - се вселуваа во Западна Македонија и купуваа македонска земја! Демографската положба во западниот дел на Македонија драстично се измени во полза на Шиптарите! Бившите УДБА-ши прекрстени во социјалдемократи и покрај сите проневери, кражби и лаги го добија од тебе, "македонска овцо", во 1994 година повторно мандатот за уште четири години за да го завршат на мир започнатото (не)дело! И понатаму крадеа и лажеа и вработуваа по партиска линија! Ти го предадоа името! Те прекрстија во "бивша југословенска провинција" и ти го "нацртаа" новото знаме! Грците, Бугарите, Србите, Америка, Европа, а особено Шиптарите, си го триеја мевот! Ти "овцо македонска" пак занесена од "способноста" на избраните олоши и презадоволна од нивната "промакедонска" политика си молчеше и си ги "лижеше раните" од осумгодишното (не)владеење на црвените бандити! Круната на нивното (не)владеење ја плати со сиромаштија и социјална катастрофа! И покрај многу грешки и криминални чинови кои ги направија за осум години црвените шиткачи, територијалниот интегритет на Македонија беше сочуван и безбедноста на државата не беше запоставена! Во 1998 година ги испрати црвените шиткачи во пензија и ја донесе на власт псевдонационалната партија ВМРО-бугарска на малоумниот бугарофил Љубчо Георгиевски. Во тоа време на бандата НАТО и Америка Македонија & беше потребна како сојузник за веќе донесената одлука Југославија да се нападне за да се спречи "невидениот геноцид врз обесправеното албанско население"! На бугарските фашисти од партијата ВМРО-бугарска на параноидот Љубчо Георгиевски од страна на Америка и Европа им беше секаква помош ветена, во случај Југославија (Србија) да ја нападне Македонија. За таа услуга фашистите на параноидот со брада требаше само да го раскинат договорот со УНПРОФОР и Кина и да направат место за борбените кучиња на НАТО! Охрабрени од ставот на Америка и Европа и гледајќи ја опасноста само од Србија, бугарофилите ги отворија границите и примија над 500.000 "обесправени" Шиптари од Косово. Од тие 500.000 "протерани" Шиптари половината купи македонски пасоши и станаа автоматски македонски државјани. Демографската положба во Македонија се влоши за Македонците уште повеќе! Сите овие работи "македонска овцо" се правеа од твое име и за твое "добро"! Ти не беше способна да ги спречиш и да & ставиш крај на неправдата која ти се правеше! Бугарските фашисти на велепредавникот Љубчо со сепаратистите на Џафери ти наметнаа во 2001 година добро инсценирана војна која ти "овцо" ја прифати и ја водеше по правилата на двојката Љубчо - Џафери, без да ги разбереш крајните намери од налогот што им беше даден од аморалната Америка и европската мафија! Секој ден од заседи и предадени од кабинетот на Љубчо - Џафери и Генералштабот на Солана - Трајковски ти ги убиваа храбрите синови! Не најде за згодно да излезеш на улица со мотика, вила или лопата за да им ја растуриш главата на гробарите на Македонија! Сега тебе ти се подготвува гробот "овцо македонска", односно гробот ти е веќе по мерка ископан!!! Дозволи "овцо", Солановци и Робертовци да ги "врзат" на маса црните "македонски" овци од типот на параноидот Љубчо и шиткачот Бранко со албанските сепаратисти и од твое име да го менуват македонскиот Устав кој до вчера беше пример за сите во полза на "вечно угнетениот и обесправен шиптарски народ"! Нивните "права" се вкоренети во нивните болни глави и зад нив се крие вечната желба за една "голема чисто етничка Албанија" која во 1941 година со сојузниците Хитлер и Мусолини не беше трајно постигната! Катастрофалната политичка, економска и социјална положба на Македонија за време на (не)владеењето на сатанската двојка Љубчо - Џафери ти донесе уште поголема сиромаштија и пораз на бојното поле од СС-терористите на злосторникот "генералот Али Ахмети"! Со потпишувањето на "охридската катастрофа" од велепредавниците на твојата земја - платеници на Западот - го доживеа и големиот политички пораз од кој никогаш повеќе нема да ја кренеш главата на која ти ги закачија роговите на шиптарскиот овен! Од овие рогови можеше да се ослободиш "овцо" на 15.09. 2002 година со едно категорично "Доста е и смрт на велепредавниците и потписниците на охридската авантура"! Тоа не го направи! Напротив, ги избра истите што те водеа во несреќа до 1998 година кои се истовремено и потписници на "шиптарскиот договор" во Охрид! Браво "македонска овцо"! Зарем не си слушнала дека освен партијата на малоумниот бугарофил и вечен студент Љубчо и партијата на шиткачот Бранко има и други партии кои се бореа да влезат во Парламентот за да им ги мрсат конците на бугарофилите, УДБА-шите и албанските фашисти на убиецот Ахмети!? Кој ѓавол те јаваше и покрај тоа што добро знаеше кој со кого ќе коалицира, да ги бираш пак непријателите на Македонија, типови кои се разбираат само од корупција, крадење, лажење, убивање и продавање на сопствената земја за тешки долари и евра и растурање на една нација со древна култура, јазик и писмо! Времето работи против тебе "овцо"! "Доста беше разбуди се, свести се, не спи ти"!
vulgaren
quote:
Originally posted by Makjedok
magla be siptar
Jas sum makedonec. kolku gi vrednuvas drugite tolku vredis ti samiot - 0 najdobro e da ides i skoknes od krston na vodno...
SLaCk Citajki gi tvoite stavovi vulgaren ne znam sto rod si ti.Vsusnost i Vanco Mihajlov i Gorgi Krstich bile Makedonci ili podobro da recam "makedonci".Citaj si gi malce tvoite postovi i odgovori si za kogo rabotis?Za Makedonija ili za...nekoj drug.
ViennaBoy
quote:
Originally posted by Makjedok Но, ова денес што се прави со малкутемина преостанати Македонци во Тетово е полошо од лошото. Луѓето не смеат да излезат од дома. Не смеат да го преминат куќниот праг. Не смеат да се движат, а уште малку ќе им забранат да зборуваат на македонски јазик. Но, дали сме се запрашале кога за последен пат во Тетовско се чул македонски збор. Кога за последен пат се запеала македонска песна? Кога за последен пат се занункало Македонче? Кога за последен пат.... кога... кога? Не се памети! Кога?
Ti od Tetovo li si? Ili pak sakajki da napishesh za polozhbata na Makedoncite vo serverna Grcija posle gragjanskata vojna(a bogami i denes se pod represija kako shto chitam vo novini), izmesha babi i zhabi.
quote:
Но, дали сме се запрашале кога за последен пат во Тетовско се чул македонски збор.
Ako ima nekoj Makedonec od Tetovo neka odgovori na ova pogore, bash me interesira koga chul za posleden pat Makedonski zbor vo Tetovo.
SLaCk Momceto(se nadevam nevooruzeno) od Viena sto sakas da kazes deka ima bezbednost kade sto ste vie mnozinstvo?Kade sto ste vie mnozinstvo ima bezzakonie.Tetovo,Gostivar,Cair vidi kade ima najgolem kriminal vidi kade najmalku se pocituva drzavata drzavnite simboli kade sto ste vie mnozinstvo vo Gostivar 6 godini nema drzavno zname tuku nekakva si krpa so orel na nea sto se mafta pred opstinata.Toj orel nema nikogas da bide drzaven simbol toa treba da vi bide jasno dodeka ziveete vo Makedonija ke se pocituva MAKEDONSKOTO zname MAKEDONSKATA himna ke se sluzi vo MAKEDONSKA armija e toa vi e na vas problem toa ve boli a ako ve boli odete si vo avstrija ili vo albanija.
melpomena Viennaboy, Vo Tetovo se zboruva makedonski, no da bidam iskrena ne mozhe da se pojde bash kade shto se saka. Eve jas pred godina i pol (sega veruvam deka e i polosho) sakav da pojdam vo tekjeto (Arabati Baba Tekje). Me precheka eden na tochak i prvo me prasha shto majka baram tamu (bev so ushte dvajca). Rekovme deka sakame da go vidime tekjeto. Ni gi zema lichnite karti i zamina nekade. Se vrati reche: Nemozhe! Me pogledna mene i reche: Mimoza? (aj da ne obrazlozhuvam zoshto:). So koe pravo toj mi zabrani da vlezam tamu? Nemashe ni policija, a drugite ponataka go chuvaa tekjeto vooruzheni???
SLaCk Nemoj drug pat nakaj Zemjodelskoto uciliste da ti tekne da odis:)Prvin puka pa te prasuva sto sakas.
Whitebaby Abe ajde SLaCk. Ako e za pukanje i u centar u Tetovo mozhe nekoj da ti ja stichni bez razmisluvanje. U Tetovo e toa vishe normalna pojava. A ne samo zemjodelsko ili koj i da e drug del od gradot. Decata si idat na nastava u zemjodelsko, znachi ne e ko ti sho vikash... inache kaj im e krajot na tie sho te prashuvaat sho sakash. Znachi suma sumarum, situacijata u Tetovo e skoro sekade podednakvo ista... bezakonie! Kaj i da pojdesh mozhesh da si zarabotish kurshum radi kejf!
ViennaBoy
quote:
Originally posted by melpomena
Viennaboy, Vo Tetovo se zboruva makedonski, no da bidam iskrena ne mozhe da se pojde bash kade shto se saka. Eve jas pred godina i pol (sega veruvam deka e i polosho) sakav da pojdam vo tekjeto (Arabati Baba Tekje). Me precheka eden na tochak i prvo me prasha shto majka baram tamu (bev so ushte dvajca). Rekovme deka sakame da go vidime tekjeto. Ni gi zema lichnite karti i zamina nekade. Se vrati reche: Nemozhe! Me pogledna mene i reche: Mimoza? (aj da ne obrazlozhuvam zoshto:). So koe pravo toj mi zabrani da vlezam tamu? Nemashe ni policija, a drugite ponataka go chuvaa tekjeto vooruzheni???
Dali toj chovek ti zabrani da zboruvash na Makedonski? Bidejki nekoj reche deka ne se smeelo da zboruvash na Makedonski. I na koj jazik zboruvavte so nego? p.s. mislam deka problemot so techeto e neshto drugo, no bidejki ne sum dobro informiran ne sakam da shiram dezinformaciji
ViennaBoy
quote:
Originally posted by SLaCk
Momceto(se nadevam nevooruzeno) od Viena sto sakas da kazes deka ima bezbednost kade sto ste vie mnozinstvo?Kade sto ste vie mnozinstvo ima bezzakonie.Tetovo,Gostivar,Cair vidi kade ima najgolem kriminal vidi kade najmalku se pocituva drzavata drzavnite simboli kade sto ste vie mnozinstvo vo Gostivar 6 godini nema drzavno zname tuku nekakva si krpa so orel na nea sto se mafta pred opstinata.Toj orel nema nikogas da bide drzaven simbol toa treba da vi bide jasno dodeka ziveete vo Makedonija ke se pocituva MAKEDONSKOTO zname MAKEDONSKATA himna ke se sluzi vo MAKEDONSKA armija e toa vi e na vas problem toa ve boli a ako ve boli odete si vo avstrija ili vo albanija.
Chedoto Vmro-ovsko treba prvin na shkollo da odit, da go nauchit svojot majchin jazik, i da bara dozvola od carot mu Ljubco i potoa da replicira. Hahaha zhiv cirkus si, mislam deka sakash da go zamenish Trepet Vojvodana. Dete tvojata replika e bezveza kako i site drugi, se jadish samiot sebesi za nishto, ti i jas sme nishto nikoj ne te ferma, mlad si uzhivaj go zhivotot. Ne se silli preku internet, samo go pokazhuvazh niskiot stepen na kultura i da ti kazham pravo mnogu si smeshen. [:D]
Thief Хммм... стручњаци за Тетово од илјадници километри дистанца... Куршум ќе ме стинчел? Ајде, де... стварно? Јас мислам дека поголеми ми се шансите да бидам убиен на Менхетан, Амстердам или Њу Џерси, на пример... Инциденти има, ама Тетово е посигурно од Скопје, се` уште го гарантирам тоа, а и статистиката за минатата година ме потврдува (годинешнава не баш, заради руралните населби кои ги водат како Тетово...).
Whitebaby Na struchnjakot od Tetovo na iljadnici kilometri ako ne si znael cela familija mu zhivi u Tetovo i ne zbori na pamet. Ako za tebe Tetovo e Heaven on Earth, za poveketo Tetovchani ne e bash taka. Za Manhattan i Amsterdam neznam, neka se proiznesat tie sho zhiveat tamu. I za kraj, New Jersey e drzhava a ne grad. Kolku si siguren zavisi od toa vo koj grad zhiveesh.
Thief Па, ја Тето`о као држава го гледам... Не е исто дали у Речица или Селце живиш (двете са под Тето’о). Да ти извлечем една „шаљива“ паралела! :)
StormAngel
quote:
Originally posted by melpomena
Viennaboy, Vo Tetovo se zboruva makedonski, no da bidam iskrena ne mozhe da se pojde bash kade shto se saka.
A zosto mislis...ustvari,ne mislis li deka ovaa pojava e vice-versa?
Strelec
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Dali toj chovek ti zabrani da zboruvash na Makedonski?
Bravo be ViennaBoy... od se' sto napisa melpomena, ti uspea da ja izvleces konstatacijata deka covekot sto ja presretnal bil mnogu fin i i' dozvolil da zboruva na makedonski jazik!? Boze mili!? Neli mislis deka e pologicno da napisese deka toa sto se slucilo ne e ubavo i ne e vo red nekomu da mu bide ograniceno dvizenjeto vo svoja drzava? Ajmeee!:) Ne znam dali melpomena mu se zablagodarila deka tipot i' dozvolil da zboruva na makedonski jazik!:) E navistina e ova dobar primer za gradenje sozivot!
StormAngel Strelec, Znaes i sam sto sakase da kaze ViennaBoy. Nikoj od nas,se misli na mene i ViennaBoy ne rece deka e dobar primer za gradenje sozivot toa sto go napravil doticniot gospodin koi sto nikoj od nas ne go znae. Ama veruvaj mi, I od drugata strana na plocata e isto,da ne kazam poloso.
Strelec
quote:
Originally posted by StormAngel
Nikoj od nas, se misli na mene i ViennaBoy ne rece deka e dobar primer za gradenje sozivot toa sto go napravil doticniot gospodin...
Koga rekov 'dobar primer za gradenje na sozivot' ne mislev na primerot od doticniot gospodin, tuku na primerot na ViennaBoy. Od slucajot sto go raskaza melpomena, toj uspea da izvlece dobar primer na doticniot gospodin koj sto I' DOZVOLIL na melpomena da govori na makedonski jazik!? Od doticniot gospodin ne veruvam deka mozam da ocekuvam da pomogne vo procesot na gradenje zaednicki zosivot, no seuste veruvam deka toa moze da go storat umni lugje kako Stormangel i ViennaBoy... Ama Vienecov se obiduva da me demantira!
Thief Која е другата страната на медалот? Угнетување некакво? Човекови права? Неможност да се учи на мајчин јазик, да се зборува во Собрание, да се биде интегриран во секој слој на општеството? Да не заборавиме кој се бореше за оваа држава, а кој беше балист, на крајот на краиштата! Да не заборавиме дека Македонија не е држава на Марсовците, туку првично на Македонците! И, покрај се`, имајќи ги сите права, некој крена оружје, тргна контра државата, а и ден-денеска не покажува лојалност кон неа? Простете, јас секогаш ќе бидам против Whitebaby со нејзините ставови, ќе бидам умерен, ќе бидам за сите права кои не треба „ние“ да им ги даваме на Албанците, зашто правата не се даваат, туку од раѓање секој си се здобива со нив (кога е културата во прашање), но БАНДИТИЗАМ е некој да не ме пушти да се движам на некој дел од градот, АНАХРОНИЗАМ е , не живеењетп во брак (како што вечеше оној академик), туку племенскиот начин на сфаќање и исцртување на квази-граници кои го има и е присутно на теренот. Јас и понатаму тврдам дека можам каде сакам да се движам низ Тетово и дека се чувствувам безбедно и дека Тетово, во суштина, е мошне сигурен град, но да посочиме дека БАНДИТСКИ испади има, племенско сфаќање е присутно и дека, на крајот на краиштата, АЛбванците не и` се лојални на државата, а очекуваат нешто од неа... Тој процес е двостран, господа, а јас немам АПСОЛУТНО ништо против него. Сите права, но и сите обврски. Потајно мислам дека сакате во кино да седите во петти ред, зашто ако седам во прв ред и не го сфатам филот - јас сум глуп, а ако седам во петти, имам четири реда алиби: девојката и момчето се „љубакаа“ во четврти, стариот беше нервозен и скокаше во трети ред, главоња еден седеше во втори и не можев да гледам од него... Да се биде биде граѓанин од прв ред, значи и да се понесе товарот на обврските, да се биде лојален. Резевна татковина, барем јас, немам! Само оваа ми е, и и` сакам се` најдобро. Реалноста е дека живеам и со Турци, Срби, Роми, Власи, Албанци. Немам ништо против нив, но, се плашам дека се` повеќе тие имаат нешто против мене. Ако немаат, зошто не ја почитуваат нашата ЗАЕДНИЧКА држава?
StormAngel Tvojot post e drugata strana na medalot drag Thief.[;)]
Thief Најдраг мој Мирсаде, кога ќе видам некој Албанец (со исклучок на Артим Шаќири) да го вее државното знаме (не на Македонците, туку знамето на државата Македонија), тогаш ќе верувам во добрите намери на моите сограѓани, многупочитувани и умни, мои драги другари Албанци. Кога ќе ја пеат заедно со мене „Денес над Македонија“, зашто таа е химна на оваа држава, која ја слика нејзината историја. Се` дотогаш, ќе ми бидат добри другари, почитувани и умни, ама кога е државата во прашање, ќе имам скепса кон нивните ставови за заедништво... Замисли, не ја почитуваат нашата заедничка држава, може ли и да ме почитуваат како нивни другар?
StormAngel Mislis baba mi ne bi veela sekakvo zname? Sme veele sekakvi znaminja,toa nikade ne ne odnelo.Vaka iskreno kazano,imalo i sekogas ke ima Albanci koi sto go veat Makedonskoto Zname i toa uste pogordo od bezbroj drugi Makedonci koi sto plukaat po nego.Ti teknuva na toa neli? Jas ne se poistovetuvam so mnozina,jas sum individua,i kako takov ke ostanam.Jas sum bil vo Krusevo,sum bil vnatre vo Makedoniumot...i da ne prodolzuvam.Ne e do tebe ili do mene druga rabota e epten ova. Za najdobar primer ili ilustracija ke ti ja napomenam Jugoslavija,go veevme i toa zname...I sega toa ne e nasa drzava neli? So pogled vo istorijata nisto ne pravime...regresija samo. Ama moi pogledi na nestata se sepak samo moi i nikogas nema da bidat i tvoi neli. Jas nikogo ne mrazam,a nema ni da mrazam...Mojot grad e moj,mojata kuka e moja,mojata drzava e moja,mojot stan moj. Ama u denesno vreme starite vikaat... Tesko vreme doslo,tvojata raka u tug dzep ne mozes da ja piknes. Vo ova vreme samo nabljuduvanjeto e najdobrata opcija,sekoja druga opcija e pogresna,toa spored tebe ili mene.
vulgaren Ne moze preku nok da gi naterame site albanci da veat makedonski znaminja - toa e proces, ne zaboravajte imase vojna pred dve godini i ranite se svezi, kondovo itn. Vazno e vo sto veruvas a posto e tesko da se gradi verba daj na forumov da ne podrzuvame meguetnicka omraza. Slack ti mi zvucis kako bugarski kodos koj saka da ja podeli drzavata za da grabne uste eden del - dosta i vie bugarite kradevte majkata vasa.
SLaCk Strelec ne reagiras nesto na postot na vulgaren a?Ako ako.Jas ke mu vratam ne mora da me branis.vulgaren jas sum Makedonec ako mislis deka nesto me provociras so tvoite postovi za bugarija ili ne znam sto gadno se lazes.Mojot patriotizam ne go izrazuvam na forum tuku vo realnosta ne siram nikakva meguetnicka omraza ednostavno go branam mojot narod makedonskiot , nesto sto za tebe e nepoznato.Zal mi e sto postojat takvi luge-SLUGI i podlizurkovci na tugi interesi,jas toa nikogas ne sum go pravel,ako si go cital Dante(znam deka ne si go cital) vo posledniot krug od pekolot se naogaat predavnicite i bratoubijcite svesti se sto poskoro inaku ke se najdes tamu.Pozdrav i Makedonija na Makedoncite.
jamajka
quote:
Originally posted by vulgaren
Ne moze preku nok da gi naterame site albanci da veat makedonski znaminja - toa e proces, ne zaboravajte imase vojna pred dve godini i ranite se svezi, kondovo itn. Vazno e vo sto veruvas a posto e tesko da se gradi verba daj na forumov da ne podrzuvame meguetnicka omraza. Slack ti mi zvucis kako bugarski kodos koj saka da ja podeli drzavata za da grabne uste eden del - dosta i vie bugarite kradevte majkata vasa.
Vulgaren, pa i pred vojnata neshto ne go veeja znameto, aj da rechesh imavme edno ne im se svigjalo, ama pa go smenivme i pak ne go veeja. Vojnata ne e izgovor. Albancite ne se za sozivot, tie se za etnichki chista teritorija i toa sistematski go pravat vrshejki najraznovidni pritisoci.
pr1nc
quote:
Originally posted by Thief
Најдраг мој Мирсаде, кога ќе видам некој Албанец (со исклучок на Артим Шаќири) да го вее државното знаме (не на Македонците, туку знамето на државата Македонија), тогаш ќе верувам во добрите намери на моите сограѓани, многупочитувани и умни, мои драги другари Албанци. Кога ќе ја пеат заедно со мене „Денес над Македонија“, зашто таа е химна на оваа држава, која ја слика нејзината историја. Се` дотогаш, ќе ми бидат добри другари, почитувани и умни, ама кога е државата во прашање, ќе имам скепса кон нивните ставови за заедништво... Замисли, не ја почитуваат нашата заедничка држава, може ли и да ме почитуваат како нивни другар?
artim e makedonec. ne go sakame nie. keep him.
OooOo Pa i ti si Makedonec samo razlikata e golema megju vas dvajca.
SLaCk Mirsad mislev deka e tursko/bosansko ime.
Strelec pr1nc, ti definitivno stanuvas 'dokaz' deka e vistinska zabluda da se veruva vo nekakov mozen sozivot megju Makedoncite i Albancite vo Makedonija...
SLaCk Strelec ne go karaj covekot.Poveke sakam iskreni luge otkolku lazgovci neka kazat otvoreno lugeto sto sakaat pa da vidime kako ponataka.A vaka 15 godini se lazeme edni so drugi i eve dovolno e da se stepa nekoj vo osnovno skolo na meguetnicka osnova i na rabot na sudiri sme.
Pina
quote:
Originally posted by vulgaren
Ne moze preku nok da gi naterame site albanci da veat makedonski znaminja - toa e proces, ne zaboravajte imase vojna pred dve godini i ranite se svezi, kondovo itn. Vazno e vo sto veruvas a posto e tesko da se gradi verba daj na forumov da ne podrzuvame meguetnicka omraza. Slack ti mi zvucis kako bugarski kodos koj saka da ja podeli drzavata za da grabne uste eden del - dosta i vie bugarite kradevte majkata vasa.
He he he he, reche : "Ne moze preku nok da gi naterame site albanci da veat makedonski znaminja - toa e proces" Sheeset godini Vulgaren, od '45, ne od vchera, ili za tebe Makedonija postoi od 2001 mozhebi sakash a kazhesh. Just for the record...
pr1nc Strelec, dokaz vo navodnici.. sto znaci toa? deka ne sum dokaz? :P
BorisVM
quote:
Originally posted by SLaCk
Momceto(se nadevam nevooruzeno) od Viena sto sakas da kazes deka ima bezbednost kade sto ste vie mnozinstvo?Kade sto ste vie mnozinstvo ima bezzakonie.Tetovo,Gostivar,Cair vidi kade ima najgolem kriminal vidi kade najmalku se pocituva drzavata drzavnite simboli kade sto ste vie mnozinstvo vo Gostivar 6 godini nema drzavno zname tuku nekakva si krpa so orel na nea sto se mafta pred opstinata.Toj orel nema nikogas da bide drzaven simbol toa treba da vi bide jasno dodeka ziveete vo Makedonija ke se pocituva MAKEDONSKOTO zname MAKEDONSKATA himna ke se sluzi vo MAKEDONSKA armija e toa vi e na vas problem toa ve boli a ako ve boli odete si vo avstrija ili vo albanija.
Slack, a shto mislish ti na SITE Albanci im se dopadja toa bezzakonie neli? Sekoj razumen chovek gleda da bide mirno, da mozhe na decata da im obezbedi pristoen zhivot i rabota, bez razlika na nacionalnost. Ova se univerzalni tezhneenja. Prashaj se koj najmnogu dobiva od bezzakonie i nestabilnost. Koga ce go odgovorish toa prashanje, ce ti stane jasno deka ne mozhe bash site da se stavaat vo ist kosh.
Strelec Се согласувам и јас дека не можат сите Албанци да се стават во ист кош. На една страна се оние екстремисти што отворено пропагираат растурање на државата, а рамо до рамо со нив би ги ставил и сите оние што нив отворено ги подржуваат. Од друга страна (за среќа, во многу поголем број) се оние кои што си ’седат по страна’ и си молчат, притоа не помислувајќи јасно и гласно да се оградат од екстремистите. Шансата да се стори нешто со Македонија се овие вторите. Треба да се работи со нив и секогаш кога се има минимум услови да се покаже респект кон нив. АРНО АМА... И тие мораат нешто од своја страна да сторат и да ги убедат Македонците во Македонија во своите добри намери. Ако ништо друго, тогаш отворено и недвосмислено да се изјаснат дека се против албанските криминалци во Кондово. Во изминатиов период тоа не беше случај!
jamajka Strelec, tochno e samo shto pak pogreshno ja stavash i poslednata grupacija na Albancite. Neli ekstermistite, tie shto gi podrzuvaat, a gi delish tie shto si kutat. Epa jas niv gi stavam u ist kosh bash deka si kutat, deka ako nekoj ne se buni, znachi toa mu odgovara, ako ne se buni deka negovata nacija ja izednachuvaat so kriminalci, teroristi i taka nataka, togash toj e ramo do ramo so ektremistite i tie shto gi podrzuvaat. Takvite lugje, shto kutat, se glavnivata na site politichki partii vo svetot. Tie se krvta na edna grupacija, tie se pasivni podrzuvachi. Vo nashiov sluchaj e duri i mnogu polosho, ne sum zborel so nieden Albanec, shto otvoreno ja priznal greshkata na nivnite. Storm kolku i da se trudi da bide umeren, sekogash vinata ja naogja vo drugite i nudi odgovor shto i pokraj samokritikata, sodrzi ona od tipot, "abe takvi vreminja se, shto da se prai, mora taka da bide", zboram vo situacii koga ostanuva bez odgovor. Toa mu e ekvivalent na politikata na nashive do 98 koga se propagirashe oazata na mirot. Arno vika Slack pred nekoj post, vistinskiot stav na ogromniot procent na Albancite e stavot na onoj na Pr1nc. Jas nego go cenam deka znam deka ne laze choekot.
Strelec jamajka, тоа со pr1nc е многу интересна работа. Човекот јавно се откажува од Шаќири и вели дека не го сметале за Албанец! А јасно е дека причината е тоа што се срамат од него (штом македонско знаме се дрзнал да крене со своја рака)!?
dejan jas sum so slack, da se pocituva makedonskoto zname i himna, da ne se vee albanskoto zname vo gradovi kako gostivar i tetovo, duri vo debar da se vee, i ako kolku blisko e do albanija, toa ne e razlok za da se vee albansko zname, tuka tolku kinezi gi ima vo nekolku naselbi, pa ne sum videl kinesko zname. da znaete deka jas tuka ja peam avstralskata himna:) sega ke me otfrlite? :p jas duri ja peam koga drugi deca okulu mene ne ja peat! ;)
StormAngel
quote:
Originally posted by SLaCk
Mirsad mislev deka e tursko/bosansko ime.
I nekoj pred dva tri dena mi rece deka "nie ne generalizirame,vie go pravite toa" bla bla bla and whatever... Mnogu lesno gledame na sozivotot od vasa gledna tocka,i od toa kako nekolkumina albanci drzat Kondovo ili ne znam sto,a nikogas vo nieden post nikoj Makedonec ne se zaprasa,zosto drugite ALbanci nemaat oruzje vo raka? Ste se zaprasale za toa? Ama aj...vo pravo ste site vie. Utre i koga petelot ke snese jajce na zid,ke se prasuvame na koja strana od zidot ke padne...[;)] Se vrakam na jadenje na cips,izvinete me sto vi odzemam vreme![:p]
dejan ayf lele! kolku vreme me odzema sega stormangel!:p sega i jas sakam cips da jadam ama nemam:(
jamajka
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by SLaCk
Mirsad mislev deka e tursko/bosansko ime.
I nekoj pred dva tri dena mi rece deka "nie ne generalizirame,vie go pravite toa" bla bla bla and whatever... Mnogu lesno gledame na sozivotot od vasa gledna tocka,i od toa kako nekolkumina albanci drzat Kondovo ili ne znam sto,a nikogas vo nieden post nikoj Makedonec ne se zaprasa,zosto drugite ALbanci nemaat oruzje vo raka? Ste se zaprasale za toa? Ama aj...vo pravo ste site vie. Utre i koga petelot ke snese jajce na zid,ke se prasuvame na koja strana od zidot ke padne...[;)] Se vrakam na jadenje na cips,izvinete me sto vi odzemam vreme![:p]
Eve nekolku ramkovni prashanja: Kolku procenti od Albancite se nelegalno vooruzeni? Kolku procenti od Makedoncite se nelegalno vooruzeni? Kolku (etnichki) Makedonski sela se pod voruzena kontrola na pravojska sostavena od (etnichki) Makedonci? I taka nataka...
StormAngel
quote:
Originally posted by jamajka
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by SLaCk
Mirsad mislev deka e tursko/bosansko ime.
I nekoj pred dva tri dena mi rece deka "nie ne generalizirame,vie go pravite toa" bla bla bla and whatever... Mnogu lesno gledame na sozivotot od vasa gledna tocka,i od toa kako nekolkumina albanci drzat Kondovo ili ne znam sto,a nikogas vo nieden post nikoj Makedonec ne se zaprasa,zosto drugite ALbanci nemaat oruzje vo raka? Ste se zaprasale za toa? Ama aj...vo pravo ste site vie. Utre i koga petelot ke snese jajce na zid,ke se prasuvame na koja strana od zidot ke padne...[;)] Se vrakam na jadenje na cips,izvinete me sto vi odzemam vreme![:p]
Eve nekolku ramkovni prashanja: Kolku procenti od Albancite se nelegalno vooruzeni? Kolku procenti od Makedoncite se nelegalno vooruzeni? Kolku (etnichki) Makedonski sela se pod voruzena kontrola na pravojska sostavena od (etnichki) Makedonci? I taka nataka...
1.Ne znam 2.Ne znam 3.Ne znam A zatoa sto ti mi se cini deka znaes,bi sakal da gi spodelis sifrite so nas.[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by StormAngel
3. Ne znam
E ova go izlaza!:)
jamajka Ne mora da si nekoj ekspert za da gi naslutuvash cifrite. A ni jas ne gi znam tochnite, znam sigurno deka procentot kaj vas e mnooooogu povisok. Toa e zaradi zelbata za sozivot. Tolku sakate sozivot shto ako treba so sila ke go napravite. Kosovski princip na sozivot i multikulturno(ili potochno multiplemensko) opshtestvo.
StormAngel
quote:
Originally posted by jamajka
Ne mora da si nekoj ekspert za da gi naslutuvash cifrite.
Siguren si?
quote:
A ni jas ne gi znam tochnite, znam sigurno deka procentot kaj vas e mnooooogu povisok. Toa e zaradi zelbata za sozivot. Tolku sakate sozivot shto ako treba so sila ke go napravite.
Normalno deka ne znaes,od tuka i sledat tvoite postovi.
quote:
Kosovski princip na sozivot i multikulturno(ili potochno multiplemensko) opshtestvo.
Kosovo e Kosovo,Makedonija e Makedonija![;)]
jamajka
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by jamajka
Ne mora da si nekoj ekspert za da gi naslutuvash cifrite.
Siguren si?
100% ziveam vo sredina so mnozinstvo albanci i poteknuvam od edna takva sredina, dovolno e da slushnesh kako slavat euforichnite Albanci na primer pobeda na Albanija protiv Grcija, ili pobeda na Albanska parija (bilo koja da e, posle sekoi izbori imash garantirana proslava so pukotnici)
quote:
A ni jas ne gi znam tochnite, znam sigurno deka procentot kaj vas e mnooooogu povisok. Toa e zaradi zelbata za sozivot. Tolku sakate sozivot shto ako treba so sila ke go napravite.
Normalno deka ne znaes,od tuka i sledat tvoite postovi. Da se izolirani sluchai mnogu lesno ke se zatvori krugot, samo e problem shto krugot se otvara, a ne se zatvara
quote:
Kosovski princip na sozivot i multikulturno(ili potochno multiplemensko) opshtestvo.
Kosovo e Kosovo,Makedonija e Makedonija![;)] Da tuka si prav, Kosovo e vo ponapredna faza od Makedonija, Kosovo e etnichki chista teritorija, a Makedonija seushte ne e
jamajka Hmmm, neshto se zakute...