Za Politickiov forum
Za Politickiov forum
vulgaren Primetuvam sekoj vtor post na forumov e praven da siri nekakov strav kaj makedoncite i albancite i nekakva meguetnicka omraza. Toa i na nas Makedoncite i Albancite ne ni e potrebno sega i ni steti sto znaci deka avtorite na ovie postovi se ili kodosi, bugari, provokatori ili slucjni forumdzii.
concrete Izgledase na prv pogled interesen muabetov, ama nekako stivna...ili e premnogu APSTRAKTEN ili pocnaa so jagninjata???? Ej dobro e, cie i da e , APSTRAKTEN !!!!! he,he,he....he!!!!Nekoi ovde i po zemja se valkaa, ne ostanaa samo na he,he!!!!!
vulgaren
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
Mozebi sum samokriticen kon mojot narod na forumov no od negativen aspekt, imam hrabrost da kazam deka megu nas ima rasizam. Ima i megu Alabncite - i nekoi od niv se kriminalci, fundamentalisti i koj znae sto...
Да... полека дојдовме до вистината и до четири значајни заклучоци: 1. Кај Македонците има расизам! 2. Кај Македонците има самокритичност и луѓе кои што го осудуваат тој расизам! 3. Кај Албанците има криминалци и фундаменталисти! 4. Кај Албанците НЕМА самокритичност... и сите Албанци ги ПОДРЖУВААТ (некој гласно, а некој со молчење) тие криминалци и фундаменталисти!
Se slozuvam deka Albancite treba da izlezat i javno da gi osudat tie sto se crvlivi megu niv - problemot e sto Albanskata zaednica e zatvorena i oni bile getozirani a kaj sekoe geto e isto - Ircite i IRA se ista prikazna. Vreminjata se menuvaat i Kondovo treba da si go resat oni samite. Vo sekoj slucaj - navredliviot jazik ne e resenie.
lav
quote:
Originally posted by vulgaren
Primetuvam sekoj vtor post na forumov e praven da siri nekakov strav kaj makedoncite i albancite i nekakva meguetnicka omraza. Toa i na nas Makedoncite i Albancite ne ni e potrebno sega i ni steti sto znaci deka avtorite na ovie postovi se ili kodosi, bugari, provokatori ili slucjni forumdzii.
Ги заборави да ги споменеш и овие ...http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=16686&broj=262 мислам на основните и секојпат иницијатори за секакви лошотии ...мислам на шќиптарите-де.
трендафил Немам воопшто намера да ширам меѓуетничка омраза. Само не го подржувам начинот на кој проалбанските врховисти во власта ги решаваат маѓуетничките проблеми. Нивниот начин очигледно не е успешен. Да беше успешен, секое спротивно пишување би било очигледно глупаво. Сега е глупаво ако некој напише дека има соживот. За жал. Мислам дека непочитувањето на законите доведуваат до сите проблеми во Македонија, па и до случаите како овој во Кондово или Рашче пред тоа. Можеби не сум нормален, но не можам да го сакам тој што уперува оружје во обични луѓе како мене и го ограничува движењето на сите што не се албанци со употреба на насилни методи. Тоа по мене е фашизам, а фашистите треба да се неутрализираат на секој начин, вклучувајќи ја и физичката ликвидација како крајно средство. Како припадник на мнозинската етничка заедница во Македонија чувствувам поголема одговорност за случувањата во Македонија. Сепак мнозинството треба да одлучува, како што е во сите демократски земји. Кога малцинството одлучува, како што е кај нас, тогаш тоа се вика диктатура. Кондово е очигледен пример за насилно превземање на власта, а во другите делови на Македонија власта е дојдена со измама. Има подршка од секој шести граѓанин на државата. За да владеат измамниците се здружуваат со насилниците. Ќе го дозволиме ли тоа? Дали по секоја цена треба да се избегне насилството или и во Македонија треба да се однесуваме како што се однесува нашата војска во Ирак на пример? Противник сум на пропорционалното вработување според етничката припадност без разлика на квалитетот не од што ги мразам тие што не се македонци. Напротив. Мислам дека е навредливо припадниците на една или повеќе етнички заедници да се прогласат за хендикепирани. Зошто иначе некој би бил привилегиран при вработувањето, плаќањето даноци и други давачки, ослободен од законско гонење и друго ако не е дефектен? А тоа кај нас се применува само во однос на една заедница. За нејзино добро треба да и се дотера умот. И со сила ако треба.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Немам воопшто намера да ширам меѓуетничка омраза. Само не го подржувам начинот на кој проалбанските врховисти во власта ги решаваат маѓуетничките проблеми. Нивниот начин очигледно не е успешен. Да беше успешен, секое спротивно пишување би било очигледно глупаво. Сега е глупаво ако некој напише дека има соживот. За жал. Мислам дека непочитувањето на законите доведуваат до сите проблеми во Македонија, па и до случаите како овој во Кондово или Рашче пред тоа. Можеби не сум нормален, но не можам да го сакам тој што уперува оружје во обични луѓе како мене и го ограничува движењето на сите што не се албанци со употреба на насилни методи. Тоа по мене е фашизам, а фашистите треба да се неутрализираат на секој начин, вклучувајќи ја и физичката ликвидација како крајно средство. Како припадник на мнозинската етничка заедница во Македонија чувствувам поголема одговорност за случувањата во Македонија. Сепак мнозинството треба да одлучува, како што е во сите демократски земји. Кога малцинството одлучува, како што е кај нас, тогаш тоа се вика диктатура. Кондово е очигледен пример за насилно превземање на власта, а во другите делови на Македонија власта е дојдена со измама. Има подршка од секој шести граѓанин на државата. За да владеат измамниците се здружуваат со насилниците. Ќе го дозволиме ли тоа? Дали по секоја цена треба да се избегне насилството или и во Македонија треба да се однесуваме како што се однесува нашата војска во Ирак на пример? Противник сум на пропорционалното вработување според етничката припадност без разлика на квалитетот не од што ги мразам тие што не се македонци. Напротив. Мислам дека е навредливо припадниците на една или повеќе етнички заедници да се прогласат за хендикепирани. Зошто иначе некој би бил привилегиран при вработувањето, плаќањето даноци и други давачки, ослободен од законско гонење и друго ако не е дефектен? А тоа кај нас се применува само во однос на една заедница. За нејзино добро треба да и се дотера умот. И со сила ако треба.
Се прашувам со која сила другарот Б(а)учко ќе им го дотера умот на пријатељите-мууу коаљициони , кога ги стопи тенковите (пазите беа подарок) и авионите кои се out of range ...се според желбите на МЗ и КАЧАЦИТЕ.
Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
...da siri nekakov strav kaj makedoncite i albancite i nekakva meguetnicka omraza...
vulgaren, се согласувам дека има и поекстремни постови и како администратори на форумов најчесто реагираме на соодветен начин. Меѓутоа има нешто друго. Да го земам примерот со случувањата во Кондово. Во ситуација кога група Албанци во Македонија со оружје се заканува и уценува, а истовремено добива поддршка од месното население, од ’албанскиот’ дел од власта, од албанската интелигенција во државава, од Албанците на форумов итн., за ширење меѓуетничка омраза НАЈМАЛКУ се виновни форумџиите на овој форум. Кога веќе ја спомнав поддршката, морам да дообјаснам дека во пракса МОЛЧЕЊЕТО многу често претставува значајна поддршка!
vulgaren
quote:
...се според желбите на МЗ и КАЧАЦИТЕ.
se soglasuvam strelec i taa tema e neizbegliva. Sepak ne gledam kade albancite na ovoj forum upotrebuvaat pogrdni termini...jas misalm deka ke se slozis deka na forumov e dobro sto ima i albanci no ako ne se osudat ovie pogrdni iminja togas i ovie ovde ke isceznat...
Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
...ne gledam kade albancite na ovoj forum upotrebuvaat pogrdni termini...
Да... во глобала точно е дека обраќањето на Албанците на форумов е покоректно отколку нашето...
quote:
Originally posted by vulgaren
...misalm deka ke se slozis deka na forumov e dobro sto ima i albanci...
Апсолутно! Друг ми беше муабетот... Зборуваме за тоа што треба да се направи за да не се шири меѓуетничка омраза и да се гради нели меѓуетничка доверба. Проблемот во твоите постови е што постојано ги осудуваш ставовите на Македонците и постојано даваш совети какви отстапки треба да направат Македонците и што Македонците треба да сторат во оваа држава за градење ’заеднички соживот’. Ајде, еве за промена, да чуеме од тебе мислење, што треба да стори на пример еден ViennaBoy за да даде свој придонес во решавање на тој проблем!
vulgaren Jas kako i site drugi Makedonci se nadevam Albancite ke ja prifatat Makedonija kako nivna zemja i ke gi pocituvaat pravata na zemjata. Neizbezliv e faktot deka za toa da se sluci Albancite mora da bidat reinegrirani vo opstestvoto, sto eve se slucuva poleka. Sega - kakva ke bide reintegracija ako prodolzime so pogrdni izrazi.
Divider Ne moze, ne smee, treba da se iskolat bidejki se kako besni kucinja. Kolku pati ke im podavame raka na prijatelstvo i sozivot? Kolkupati ke popustame na nivnite idiotski baranja i zelbi. Do koga ke trpime so navednati glavi? Do koga malcinstvoto (od kriminogen etnikum) ke vladee i manipulira so mnozinstvoto (toa se narekuva diktatura, neli)? Smrt za kletnicite sloboda za Makedonija!!!
Strelec Divider, на пауза ќе бидеш неколку дена! vulgaren, намерно не ми одговори на поставеното прашање, или случајно? Еве да го повторам: Ајде, еве за промена, да чуеме од тебе мислење, што треба да стори на пример еден ViennaBoy за да даде свој придонес во решавање на тој проблем!
vulgaren
quote:
Originally posted by Strelec
Divider, на пауза ќе бидеш неколку дена! vulgaren, намерно не ми одговори на поставеното прашање, или случајно? Еве да го повторам: Ајде, еве за промена, да чуеме од тебе мислење, што треба да стори на пример еден ViennaBoy за да даде свој придонес во решавање на тој проблем!
Od kaj znam koj e viennaboy? - pretpostavuvam Viennaboy e Albanec - taka? Kako ne ti odgovoriv? Pa neli rekov deka sekoj treba da raboti za mir i sozivot pomegu Makedoncite i Albancite. Izvini strelec ali ti kako da baras ispirka za ona sto go kazav okolu 'pogrdnite zborovi'. Mozebi sum samokriticen kon mojot narod na forumov no od negativen aspekt, imam hrabrost da kazam deka megu nas ima rasizam. Ima i megu Alabncite - i nekoi od niv se kriminalci, fundamentalisti i koj znae sto - ama na forumov nekoi od nas Makedoncite upotrebuvaat 'pogrdni zborovi' i ti znaes koi.
Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
Mozebi sum samokriticen kon mojot narod na forumov no od negativen aspekt, imam hrabrost da kazam deka megu nas ima rasizam. Ima i megu Alabncite - i nekoi od niv se kriminalci, fundamentalisti i koj znae sto...
Да... полека дојдовме до вистината и до четири значајни заклучоци: 1. Кај Македонците има расизам! 2. Кај Македонците има самокритичност и луѓе кои што го осудуваат тој расизам! 3. Кај Албанците има криминалци и фундаменталисти! 4. Кај Албанците НЕМА самокритичност... и сите Албанци ги ПОДРЖУВААТ (некој гласно, а некој со молчење) тие криминалци и фундаменталисти!
OooOo rasizam mozhda ima MALKU, no definitivno sme narod so MNOGU predrasudi!
concrete Iako visam na gurtni i me nosi veterov kojznae kade, odkako ja napustiv prikaznata za valutniot bord, bi sakal na momcevo koe se "odmara" vo United Kongdom da mu posocam dve tri: -na moja sreka ili nesreka redovo citam eden bilten na prevedeni tekstovi od vesnici koi se izdavat na albanski vo Makedonija. Za uvezenite vesnici, knigi i rambo filmovi neznam. Dobro e sto narodov vo golema mera , verojatno vo nikakva, nema pojma sto se tamu moze da se procita. Momcevo, vremen podanik na Kralicata ne bi bilo bas taka fino. Taa intenzivna indokrinacija vo golema mera i mi ja objasnuva isklucivata netrpelivost i agresivnost na mladite albanci koja na mnogumina im e nejasna. -nikoj makedonec vo Makedonija , osven verojatno onie sto imaat mnogu licni motivi ,( i raka na srce so dobri pricini), nikogas ne rekol ili ne napravil nesto drasticno na steta na tie luge. Naprotiv. Plovina familija mi e od Tetovo i tie so starosedelcite albanci si imaa edna simbioza za koja mozese studija da se pisuva. Mislam deka taka bese i vo celiot toj prostor. -albancive na ovoj forum se vo golema mera fini luge, a drugiot del po zadaca moraat fino da ne educiraat i pripremaat. Toa znaci deka imate rabota so krem na eden narod. A nie drugite ovde sme s koca i konopca. Ako takvite albanci vi dojdat na forumov ke vidite sto e finoka. -za na kraj:isklucivo agresivni i duri nemojte da mi zamerite na zborot,genocidni, vo fingiranata vojna bea nekoi koi se prestavuvaa za makedonski albanci ( koi se si znaat tie i onie koi treba toa da go znaat).Za da se napravi balans , demek da ima zlocin i na makedonska strana ,se izrezira Ljuboten ,koj bese taka dobro reziran da morase taka i da bide, a onoj klenot batko Ljube ( vnimatelno izbran i odbran) ja goltna mamkata bas kolku sto treba. Rastanski lozja, isto nesto so mnogu matna storija mu doaga kako krem na negovata torta.A se sekava li voopsto nekoj na onie ni krivi ni dolzni mladi policajci koi popija metak kaj Aracinovo.....pa onie od Brioni na koi testiraa nov tip pojas "Crna vdovica"itn.,itn.???? -site nie sakame mirna i prosperitetna Makedonija, ama za takvo nesto sekogas treba dobra namera od site nejzini vistinski gragjani ,....postojanata ednostrancivost koga togas ke dovede do explozija.Mnogumina naivno veruvaat deka toj proces moze da se kontrolira i da se implodira,no ocigledno toa samo od teoriski knigi go ucele,malku ja poznavaat empirijata.
jamajka
quote:
-za na kraj:isklucivo agresivni i duri nemojte da mi zamerite na zborot,genocidni, vo fingiranata vojna bea nekoi koi se prestavuvaa za makedonski albanci ( koi se si znaat tie i onie koi treba toa da go znaat).Za da se napravi balans , demek da ima zlocin i na makedonska strana ,se izrezira Ljuboten ,koj bese taka dobro reziran da morase taka i da bide, a onoj klenot batko Ljube ( vnimatelno izbran i odbran) ja goltna mamkata bas kolku sto treba.
Ljuboten i ne beshe bash vo nasha rezija, neznam od kaj ti e taa informacija, ama vo Ljuboten nemashe ubistva na nevini lugje i sl. toest nemashe voen zlochin. Ova ti go kazuvam od prva raka deka konfliktot vo najgolema mera go pominav na relacija Ljubanci, Ljuboten, Ljubotenski bachila, Bashinec, Crn kamen.
lav
quote:
Originally posted by vulgaren
quote:
...се според желбите на МЗ и КАЧАЦИТЕ.
se soglasuvam strelec i taa tema e neizbegliva. Sepak ne gledam kade albancite na ovoj forum upotrebuvaat pogrdni termini...jas misalm deka ke se slozis deka na forumov e dobro sto ima i albanci no ako ne se osudat ovie pogrdni iminja togas i ovie ovde ke isceznat...
Ако добро те разбрав , те навредувале зборовите КАЧАК , БАЛИСТ а ??? А зашто пак тебе лично би те навредувале , ако не си таков ккао нив , а ???. пс КАЧАК = пљачкаш , немилосрден убиец , со животински пориви ...сите јавно ги видовме нивните „не-дела„ во с.Вејце ....кај „гравираните„ работници на Гранит кај автопатот за Тетово , кај минираните чувари во мотелот во с.Челопек , киднапираните а досега неоткриени во Тетово , убиството на невиниот кошаркар Ванчо во цветот на младоста пред матура, тие животни кои ги оставија на сред лето жедни Кумановчани. Ако треба има уште многу примери од кои ќе се види кои и какви се тие мислам на КАЧАЦИТЕ ...сигурно не се малку на број. МЗ = Меѓународна Заедница ...како синтагма за само неколку влијателни во секој поглед земји , кои (ги) подржуваат ваквите КАЧАЧКИ испади кај шќиптарите во Македонија но и во пошироката околина на Балканот , освен во Грција и Бугарија. Но истата таа МЗ е со спротивни идеи например во ... Ирак , Иран Авганистан...и во што е разликата помеѓу нив ...кога МОНСТРУМИТЕ кои ги „ствараат„ ќе им избегаат од нивната контрола.
concrete Jamajka , a kade rekov deka e vo nasa rezija, sto voopsto vo makedonija e vo nasa rezija!!!
StormAngel A zosto voopsto vulgaren ima takov title? Ne e podobar Makedonec od vas ili sto e stosot? Ili pak da ne e ljubitel na Siptari,gnasnite teroristi koi sto ne sakaat sozivot i treba da se besat?
concrete Aj de de , nemoj pak sega da zabeguvas!!! A deka nekoj im ja polni glavata na mladite makedonski albanci im ja polni, toa i tebe verojatno ti e mnogu jasno. Deka so celata sema nesto ne e vo red isto taka verojatno ti e epten jasno. Nema potreba da se nadmudruvame okolu toa, tuku ajde predlagaj kao stulov student razumno win-win resenie. Se drugo e mnogu opasno za sekogo.
StormAngel concrete, Dali ozbilno mislis deka ima za nekoi nesta resenija? Neli ne ti e poveke od jasno deka politickite slucuvanja vo Makedonija se fingirani od strana? Mislam...treba epten slep da si,pa da navistina da veruvas deka site Albanci i Makedonci se mrazat pomegu sebe.Absurdno e toa. Plus, Koga ke vidime koj najmnogu profitira od nasive spletki,togas ke ni e jasno koj voopsto i gi fingira "slucuvanjata vo Makedonija". Kako e mozno edna Proxima,da ne moze da resi edna pomala kriza u Kondovo ziti se?:)))) Aj nekoj neka objasni toa? I patem,neli e ocigledno deka cela ovaa rabota e zakaskana. Vladata (bilo koja da bese) igrase na mehanizmite na EU i NATO,fakticki kleknuvame pred niv.I oni ke dojdat kao pismejkeri,i nie pak ke im receme fala i zdravo i prijatno. i posle pak koga ke im tekne ke fingiraat drugo nesto... Se na se,nie vnatre sto sme ne sme generatori na spletot na okolnostite,sekogas toa se slucuva od luge od nadvor. I na forum e toa jasno :))))) [:D] Zemete i vie pet,fatete se za dab!
SLaCk Uf mi olesna.Znaci poslednive 50 godini NATO i EU gi terale albancite da pravat gluposti za dzabe ne sum gi sakal.Nie ustvari se sakame ama ne go gledame toa da be toa bilo!A kako mozev pri oci slep da bidam.Pa Ali e prekrasen covek isto i Dzaferi.A be srcki.Isto i Krasniki a be se se toa srcinja.Sega vednas ke odam da se druzam so albancite ooops samo nema da mozeme da se razbereme...ako ke naucam albanski neli taka treba?Ironijata e interesna.
StormAngel Slack, Ne te bivalo za sarkazam,taka i ke ostane. Da zivees so nekoi luge,ne mora da znaci da se druzis so niv.Sepak sekoj si ima svoja privatnost i pravi toa sto saka.:)))) Taka da,ne druzi se so Ali ili Dzaferi i Krasniki,druzi se so drugi koi sto ti sakas da se druzis,nikoj nema da ti rece nisto za toa. A vo poslednite 50 godini???? Mislam,helloooo! Koj od postarite izlegol da jade burek za megunacionalna omraza? Ama... Aj neka e po tvoe![;)]
SLaCk Pa jas nemam nisto protiv izleguvam vo kafici kade sto paralelno so mene sedat albanci.Ama jas seuste mislam deka treba da im akcija vo Kondovo,seuste mislam deka ne trebase da se potpise Ramkovniot dogovor,deka trebase pozhestoko da se udri po teroristite uste vo 2001 godina a sega pa ich muabet da ne pravime.A za postarite ne te razbrav?kako i da e ako bevte vie za sozivot nemase da glasate za Ali Ahmeti koj bese i seuste e najgolem terorist na negova dusa lezat 95 ubistva(od koi nekoi i masakri!).Po sudirite 2001 i izborite 2002 mi stana jasno kolku ste vie za sozivot.
izguben Kako ne ti odgovoriv? Pa neli rekov deka sekoj treba da raboti za mir i sozivot pomegu Makedoncite i Albancite. Izvini strelec ali ti kako da baras ispirka za ona sto go kazav okolu 'pogrdnite zborovi'. Mozebi sum samokriticen kon mojot narod na forumov no od negativen aspekt, imam hrabrost da kazam deka megu nas ima rasizam. Ima i megu Alabncite - i nekoi od niv se kriminalci, fundamentalisti i koj znae sto - ama na forumov nekoi od nas Makedoncite upotrebuvaat 'pogrdni zborovi' i ti znaes koi. da vi objasni nesto Izguben sozivot pomegu Makedoncite i Albancite vo Makedonija ni imalo ni ke ima. zosto? ako veke zivees vo Makedonija!(znaci si Makedonec) ke zivees pod isti uslovi kako i sekoj Makedonec,a ne da se barat specijalni privilegi po osnova na Nacionalnata pripadnost.(razbereteja razlikata) jas zivejam vo Australia,znaci jas sum vo ocite na drzavata avtomatski,prvo Avstraljanec a potoa (mojata nacionalna pripadnost)Makedonec. e sega sto treba nie da pravime?ne sme zastapeni da recam vopste vo Parlament vo policija,vo bilo koja drzavna ustanova sprema procentot sto ne ima tuka,NO kako zitel na Australija gi imam site prava,(pa ako sum vo moznost i imam sposobnosti)mozam da bidam sve,policajec,politicar,i slicno. ne moze da ja ucenuvame Avstraliskata vlada deka mojata Nacionalna pripadnost ne e dovolno zastapena?? Sozivot so Albanci vo Makedonija ne e mozen,zaradi toa sto so samata Nacionalna opredelba (Albanci)dokazuvaat deka vopste i ne se zainteresirani da bidat Makedonci(koga veke zivejaat vo Makedonija) go imaat toa dokazano premnogu pati,da ne naveduvam primeri. Nacionalnata opredelenost ne ja zabranuva ni eden zakon vo Makedonija,no koga veke nekoj ne saka da bide kako prvo Makedonec(a zivee vo Makedonija)(amerikanec vo Amerika)(spanec vo Spanija) Sto baraat specijalni privilegi od Makedonija??? DO KOGA?? kakvi prava imat Makedoncite vo Albanija? ili tamu nema Makedonci? P.S. ne se lazete,tie sto sakat sozivot,go ziveaat,a drugiv Barat golema Albanija.
concrete StormAngel, koj i da si ,racionalen sigurno si. Drago mi e ako na Stuloviot formiraat vakvi realno slobodnomislecki licnosti. Apsolutno si vo pravo deka od raspaganjeto na Jugoslavija , rabotite vo Makedonija se edna golema sarada.Jas sum ti od onie postarite sto gi spomnuvas , no samo edno nikako da svatam, mora da sum stanal senilen : nikogas nisto ne se slucuva bez pricina, vo istorijata bez isklucok sekogas pri sekoja duri i positna odluka, vo sekoj pogled:politicki,tehnoloski i neznam kakov, odbiran e patot na poednostavnoto resenie (pogolemata entropija, sto e i priroden proces), ne mi e jasno zosto kaj nas e obratno. Postojano povtoruvam: se mi lici na cista ebacina, samo ova kiseloto mleko mi go mati umot.
Divider
quote:
Originally posted by Strelec
Divider, на пауза ќе бидеш неколку дена!
OK, nema gajle. Ili sto bi se reklo ne deka nesto mozam da smenam, neli, hehehe! Hi again! I'm back, kicking!!