Подржувате ли полициска интервенција во Кондово?
Подржувате ли полициска интервенција во Кондово?
Strelec Решете го веќе еднаш проблемот со Кондово, на било кој начин. Ова е пораката, која ја носи до македонските власти Роберт Сери, првиот човек за план и операции во НАТО... ...во име на меѓуетничките односи, тоа не значи дека не треба да делува Владата, тоа не значи дека таа не треба да презема акција и нека го среди конечно... ...Оваа Влада има постојано проблеми - со референдум, со оставка на премиер, со корупција, со нова Влада и сега го имате Кондово. Го разбираме вакуумот што ви се случи, практично сте без Влада, велат изворите во НАТО, и затоа сме трпеливи и чекаме акција од МВР, со новиот министер и затворање на случајот Кондово.
concrete
quote:
Originally posted by Divider
Deset godini zatvor za sekoj onoj koj poseduva nelegalno i neregistrirano ogneno oruzje od sekakov vid, neli toa e zakonot!! Duri i za poseduvanje na vozdushna pushka bez dozvola se odi na robija deset godini!! Da ne zboruvame za oruzen bunt, okupacija na teritorija, teririzam i slicno. Kumulativni kazni ako se predadat, a ako ne otstrel! No, so ovie i slicni vlasti vo drzavava nisto ne pravime. Treba samite da izlezeme i da go resime problemot ednas zasekogas. *ne deka zagovaram vojna, ama koga se nema drugo resenie, site makedonci od bilo kakva etnicka pripadnost, a koi se za miren zivot i sozivot, za podobruvanje na sostojbite, treba, za3dno, zdruzeno da im placat mamkata na site onie koi si igraat tasak so drzavava i so narodot)!
Si ima edna mudra kniga "Zivotinska Farma" na Orvel , a vo nea edna uste pomudra misla: site zivotni se ednakvi, ama nekoi se poednakvi od drugite. Sto drugo sakas da ti se kaze : ti si vo tie ednakvite!!!!
Divider
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Divider
Deset godini zatvor za sekoj onoj koj poseduva nelegalno i neregistrirano ogneno oruzje od sekakov vid, neli toa e zakonot!! Duri i za poseduvanje na vozdushna pushka bez dozvola se odi na robija deset godini!! Da ne zboruvame za oruzen bunt, okupacija na teritorija, teririzam i slicno. Kumulativni kazni ako se predadat, a ako ne otstrel! No, so ovie i slicni vlasti vo drzavava nisto ne pravime. Treba samite da izlezeme i da go resime problemot ednas zasekogas. *ne deka zagovaram vojna, ama koga se nema drugo resenie, site makedonci od bilo kakva etnicka pripadnost, a koi se za miren zivot i sozivot, za podobruvanje na sostojbite, treba, za3dno, zdruzeno da im placat mamkata na site onie koi si igraat tasak so drzavava i so narodot)!
Si ima edna mudra kniga "Zivotinska Farma" na Orvel , a vo nea edna uste pomudra misla: site zivotni se ednakvi, ama nekoi se poednakvi od drugite. Sto drugo sakas da ti se kaze : ti si vo tie ednakvite!!!!
Isto kako i kral Artur na negovata trkalezna (sto bi rekle prilepcani: krtalezna) masa: site bile ednakvi, ama toj bil malkucka poednakov od drugite!! Concrete, me sroza majku mu. Nemoj. Kaj sega da se denam, a? Kako sto rkeov na eden drug post: Nie, Makeodnija, stanavme Juzna Afrika vo vremeto na Leklerk i Vorster, malcinstvoto go ugnetuva mnozinstvoto. I na eden Mandela i Mbeki im trebaa dolgi godini za da go ofrlat jaremot, koj seuste ne im e do ka\raj otfrlen, taka i na nas ednakvite, ke ni trebaat godini i godini. osobeno imajki predvid deka nemame nitu mandeli ni Mbekija ili nim slicni.
f9 АРБЕН ЏАФЕРИ Мислам дека Албанците во Македонија па и пошироко имаат само еден интерес, а тоа е политички да работат за да го артикулирата својот интерес таму каде што живеат. Ваквите опции се неприфатливи никаде, а особено во Европа и сигруно ќе ја иритираат меѓународната јавност.Сигурно дека ќе побарам да се оградам од вакви радикални групи. Јас не сум политичар кој седи со скрстени раце, Ќе се обидам да ги убедам дека политичкото делување е незаменлив начин на искажување на едно општество. 1/26/2001 Za toa vreme Ali Ahmeti ke izdade soopshtenie za "македонските окупатори и нивните соработници Албанци".http://www.vest.com.mk/default.asp?id=378&idg=1&idb=164&rubrika=Makedonija Posle 4 godini nishto novo. Македонскиот претседател побара од властите на Косово не само да кривично да ги гонат, туку и да ги уапсат "клучните лица",само се наметнува прашањето-зошто Македонија не ги уапси и кој е Македонскиот прецедател да бара апсење на луге во странска држава кога истото тој не го издејствувал во својата.
zmba
quote:
Originally posted by f9
Република Македонија треба што поскоро да има сили за брза и ефикасна интервенција.Дали ке ги наречат Лавови или Магариња и не е важно.Важно е да ,ако оваа работа се повтори да не се чека ниту секунда.
И те како е важно како ќе ги наречат. Ако се лавови одма ќе им стегнат некаква кривична пријава Ако се Магариња веднаш идат во владата како министри или нивни заменици И околу тоа барем за мене нема дилема.
a-pin-dim СТРАТЕГИЈА-КАКО ЌЕ СЕ ОСЛОБОДИ КОНДОВО Бандитите ќе бегаат, државата ќе мижи Се тврди дека на бандитите ќе им се дозволи слободно да го напуштат селото, и да заминат на Косово. Граничните и полициските патроли на кои евентуално ќе наидат нема да ги апсат и ќе се прават дека не ги гледаат. [img]http://www.vest.com.mk/images/{1FE71D57-22D4-4163-A286-6D6C19C48863}_naslovna-3.jpg[/img] Деновите за наоѓање политичко решение за случајот Кондово се бројат на ситно. Сосема е извесно дека ако за два- три дена не се најде политичко решение, ќе има акција. Од неа не бегаат ниту ДУИ, кои засега стојат по страна, оставајќи го главниот збор на преговарачите од ДПА, лидерот Арбен Џафери и Мендух Тачи. Со тоа Али Ахмети јасно става до знаење дека виновна за окупацијата на Кондово е ДПА. Мендух Тачи и Џафери два дена по цел ден се во Кондово за да ги убедат луѓето на Агим Красниќи и Лирим Јакупи да го ослободат селото. Партиски извори велат дека се разработува и стратегијата како вооружените бандити, ако се постигне договор за нивно заминување, ќе го напуштат скопското предградие. Се тврди дека ќе им се дозволи слободно да го напуштат селото, и да заминат на Косово. Граничните и полициските патроли на кои евентуално ќе наидат нема да ги апсат и ќе се прават дека не ги гледаат. Има и идеја бандитите од Кондово да си заминат како што дошле, преку планина. Не се знае што ќе се случи со купиштата оружје што го поседуваат. Има тврдења дека наводно се прават обиди тешкото оружје да го остават и да го собере полицијата, а калашниковите и пиштолите да ги задржат со себе. Водачот на бандитите Агим Красниќи најави дека денес ќе дадат информација што ќе прават понатаму. Во Скопје денес ќе дојде шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен. Неофицијално се дознава дека тој на македонските власти ќе им донесе досиеја за бандитите кои повеќе од два месеца го држат под окупација Кондово. Според нашите информации, наводно се планира и разговор за можна соработка меѓу македонските власти и УНМИК во средувањето на состојбата во селото. И вчера во селото беше забрането за влез на новинари. Се друго било нормално, селаните на Кондово ги извршувале секојдневните работи. Новинарските екипи кои влегоа во селото не им беше дозволено да снимаат и сликаат. Вооружени лица со калашникови им ги земале касетите и им ги провериле фотоапаратите да видат што имало на снимките и ги избркале од селото.
Alex ...za naredniot den da se vratat preku granicniot premin(Gen.Jankovic)kaj svoite familii,nazad vo Makedonija. A policijata,go gubi li,go gubi avtoritetot...ako ima ostanato uste nesto od nego.
f9 Република Македонија треба што поскоро да има сили за брза и ефикасна интервенција.Дали ке ги наречат Лавови или Магариња и не е важно.Важно е да ,ако оваа работа се повтори да не се чека ниту секунда.
трендафил После мирното решавање на Арачиново следеше Рамковната спогодба. Што ли ќе следи после Кондово? Окулу овој случај изјави дава само Мендух Тачи. Ако добро ја разбрав неговата последна изјава, албанците сами ќе го решат случајот. Може да употребат и сила ако треба. Терористите наводно ќе се повлекле со лесното (прирачно) оружје, а тешкото оружје ќе го остават. Само Тачи не кажа на кој. Дали ќе се предаде на полицијата или на албанците што ќе останат. За некоја следна можност, разбира се. Сите размислуваат за некое друго, никој за решението што е предвидено со нашите закони. А законите предвидува само едно решение. Интервенција на полицијата, апсење на сторителите и одземање на оружјето и сите други докази неопходни за судењето. Откако ќе ја одлежат казната за делото во Македонија тие што се гонат и од странство можат да бидат испорачани на тие земји. Изгледа дека се во право тие што велат дека Кондово не е реприза на Танушевци. Сега изгледа е полошо од 2001. Од повеќе причини. Танушевци е подалеку од главниот град, но и било кое место населено со неалбанци. Оружјето на терористите е посилно. Подршката од месното население е поголема. Истото важи и за политичките партии. Тогаш ДПА по неколку седмици од случајот беше за вооружена акција, на пример. Сега сите се за мирно решение и за амнестија на сторителите на делото. Спорно е само на кој начин да се изврши амнестијата, дали со закон или со невладеење на правото. Ултиматумот на албанските лидери за 24 часа да си заминат терористите од Кондово одамна е истечен. Овие ултиматуми ме потсетуваат на ултиматумите на Бучко во 2001 против неговите сегашни коалициони партнери. Се обидувам да ги разберам терористите од Кондово, затоа што сигурно не им е сеедно што не се исплатени за учеството во војната од страна на ДУИ (тогаш УЧК) и компанијата (што сега седат во удобни државни фотелји и присвојуваат државни пари). Не знам зошто молчат СДСМ и ЛДП. Да не се и тие должници? Ова под услов ако војната во 2001 беше социјалдемократска револуција (нели и ДУИ вели дека се социјалдемократска партија). Изгледа дека постојат само македонски националисти (сите ВМРОа, сите што излегоа на референдумот, Тодор Петров и сите подржувачи на референдумот вклучувајќи ги и Милетиќ, србин, и Аднан Ќахил, турчин). Албанските, ромските, бошњачките, влашките и турските партии блиски до македонските СДСМ и ЛДП не се македонски националистички, разбира се. Тие се албански националистички, но тоа изгледа се смета за интернационализам.
_______________________________________________
Што се однесува до насловот на темата, тој во преносно значење би бил: Дали подржувате законско решение во Кондово или алтернативно, дали сте за незаконско решение. И дали треба да го примени законот власта размислува уште малку па 100 дена (под услов разузнувачите да биле полоши од новинарите па се информирале од медиумите).
_______________________________________________
Divider Deset godini zatvor za sekoj onoj koj poseduva nelegalno i neregistrirano ogneno oruzje od sekakov vid, neli toa e zakonot!! Duri i za poseduvanje na vozdushna pushka bez dozvola se odi na robija deset godini!! Da ne zboruvame za oruzen bunt, okupacija na teritorija, teririzam i slicno. Kumulativni kazni ako se predadat, a ako ne otstrel! No, so ovie i slicni vlasti vo drzavava nisto ne pravime. Treba samite da izlezeme i da go resime problemot ednas zasekogas. *ne deka zagovaram vojna, ama koga se nema drugo resenie, site makedonci od bilo kakva etnicka pripadnost, a koi se za miren zivot i sozivot, za podobruvanje na sostojbite, treba, za3dno, zdruzeno da im placat mamkata na site onie koi si igraat tasak so drzavava i so narodot)!
zmba Темава е погрешно поставена. Написите се спрема тоа кој каково гледање на работите си има и тоа е ОК , но....треба да се знае дека: Во ниту една држава не се прашува дали полицијата ќе си ја сработи работатата за која е и платена !. Се прашува , но и се казнува само ако не си ја сработи работата која и е со закон дадена.
jamajka
quote:
Originally posted by f9
Република Македонија треба што поскоро да има сили за брза и ефикасна интервенција.Дали ке ги наречат Лавови или Магариња и не е важно.Важно е да ,ако оваа работа се повтори да не се чека ниту секунда.
Imame, samo gi chuvame za nedaj boze :)
vulgaren
quote:
vidi strelec, mozebi i treba (neli pravna drzava bla bla bla). No, ova vo kondovo se slucuva ne so cel kakva sto bese tanusevci ili voopsto 2001. ima NEKOI luge koisto treba da odgovorat na NEKOI prasanja i da podnesat NEKOJA odgovornost za NEKOI skreseni vetuvanja. znaci, ne e seto ova protiv makedonskata drzava ili sumthin like that. tolku od mene na ovaa tema. Pozdrav
Da ama ne so oruzje u raka. Ima politicki sredstva.
Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
Da ama ne so oruzje u raka. Ima politicki sredstva.
За 2001 година во Тетово говориш?
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
Da ama ne so oruzje u raka. Ima politicki sredstva.
За 2001 година во Тетово говориш?
Да одговорам на прашањето „Подржувате ли полициска интервенција во Кондово? “ Мојот одговор е НЕ. Подржувам воено-полицијска акција, во која би учествувала и АРМ со оклопни средства и хеликоптери. Сигурно е дека е најдобро мирно решение. Не верувам дека е можно терористите сами да се предадат со оружјето. А ако си заминат до следно барање, тоа не е решение. Ако им се задоволат барањата, тоа е провокација за некој друг во иднина да ги користи за себе позитивните искуства.
vulgaren
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by vulgaren
Da ama ne so oruzje u raka. Ima politicki sredstva.
За 2001 година во Тетово говориш?
Za segogas zboram. Ama toa bese civilna vojna. Inace - i ja sum za policiska akcija. Edino me plasi pomislata deka ova situacija bese izdirigirana od Makedonskata vlada za da gi zaplasi lugeto vo vremeto na referendumot. Vo toj slucaj toa e vnatresno prasanje koe oni samite od vladata neka si go resat.
tigar ma treba da im se pustat da gi izedat be, se sobrale 100tina picki i vleguvaat u film, u bilo koja drzava toa da se desi policijata mora da intervenira, pa makar i specialnite edinici.
јузер Ne treba mnogu, mnogu da se naduvuva ovoj problem so megjuetnickite odnosi makedonci-albanci, toa sto treba da go napravi vladata e : 1) da se karakteriziraat kondovcite isklucivo kako "kriminalci" i da im se dade moznost bezuslovno da go predadat oruzjeto, no sepak da ne pominat nekazneto bidejki imavme akcii za razoruzuvanje i da se postapi so niv spored zakonot za nedozvoleno koristenje oruzje. 2) ako ne go storat toa, posle dadeniot ultimatum - intervencija na edinicata za brzi intervencii i tocka. Sepak ova e polosa varijanta, no neophodna. Ako padnat na ispit sega, nema da ima drug slucaj za popraven vo idnina! Ke vlezeme vo gadna zamka!
Snake Bite Ne postoi drug nacin veke,osven policiska akcija
marko_polog Ne se Siptarite krivi, zosto da ne idat vooruzeni, da izigravaat policajci/vojska, oni se na Vlast.
StormAngel Da Podrzuvam i potvrduvam,treba da ima policiska intervencija.
jamajka Po sekoja cena, mora da se deluva. Lesno im e na shiptarite da izigravaat dzek, koga znaat deka nema koj da im vrati. Mnogu lesno mozesh da udrish kukavica. Mora da se prestane so ovaa Albanofobija, samo taka ke izlezeme od zacharaniot krug na baranje na chovekovi prava, so cel da se podgotvi teren za Shqiperia e Madhi. Celo vreme ja igraat taa karta i mislam deka nema veke shto da se zbori i dogovara, treba da im se odgovori kolku shto e mozno poglasno i posurovo, bez zarobenici, za da se osigurame deka kriminalci nema povtorno da bidat amnestirani.
pr1nc 99% sum siguren deka nema da ima policiska intervencija vo Kondovo..
jamajka Ne e prashanjeto dali ke ima ili ne, tuku dali ja podrzuvame
pr1nc
quote:
Originally posted by jamajka
Ne e prashanjeto dali ke ima ili ne, tuku dali ja podrzuvame
ako prashanjeto e onaka grubo postaveno, dali treba da ima ili ne, mojot odgovor e NE. dokolku nekoj me prasa zosto, ke dobie odgovor bidejki ima i drugi resenija. a ako nikoj ne interesira drug odgovor osven onoj na prasanjeto, go imate pogore. Pozdrav.
jamajka Mene me interesira zoshto ne ?
sfetle Udri udri udri do zore....:)))
Strelec
quote:
Originally posted by pr1nc
...dokolku nekoj me prasa zosto, ke dobie odgovor...
Зошто pr1nc?
pr1nc
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by pr1nc
...dokolku nekoj me prasa zosto, ke dobie odgovor...
Зошто pr1nc?
vidi strelec, mozebi i treba (neli pravna drzava bla bla bla). No, ova vo kondovo se slucuva ne so cel kakva sto bese tanusevci ili voopsto 2001. ima NEKOI luge koisto treba da odgovorat na NEKOI prasanja i da podnesat NEKOJA odgovornost za NEKOI skreseni vetuvanja. znaci, ne e seto ova protiv makedonskata drzava ili sumthin like that. tolku od mene na ovaa tema. Pozdrav
jamajka Ej, mnogu jak argument. Koi se toa nekoi prashanja, koi se lugjeto koi terba da podnesat odgovornost, koi se tie skrseni vetuvanja i koj komu gi dal. Kako moze paravoeni edinici da zavzemat teritorija na suverena drzava, a toa da ne e atak na taa drzava.
dejan treba da ima policiska intervencija, ama toa ne go gledam da bide realnost, deka sega ima DUI i neznam koj drug intervencija vo kondovo.
f9 Владата не смее да си зема за право да воведува некакви полициски интервенции .Таа има обврска ако не чинат законите и го попречуваат извршувањето на политичката волја да предложат измени во законите и да ги достават до собранието.Полицијата како професионална институција е должна да ги спроведува законите во секое време и на секое место на територијата на државата.Владата и министрите не смее да имаат ингеренции да попречуваат извршување на законските обврски на полицијата. Ова е класичен пример како владата ја ослабнува и ја онеспособува државната управа и нејзината ефикасност.Истото се случува и во Економијата,Образованието ,Здравството,секаде.
f9 Подржувате ли полициска интервенција во Кондово? НЕ! Прашањето вака поставено значи дека по желба на едни или други ке има полициска интервенција или ке нема,за овој или за оној случај што е прекршување на законите.Владата а посебно оној премиерот знаејки со каков проблем ке се судрат ескивираа во оставка за буквално банален проблем. Нека не се прави на чукнат и Костов и сите вмешани до гуша туку нека ги каже вистинските причини за оставката.А тоа е да се ескивира дејствувањето на правната држава во Кондово.Е затоа и Костов е во оставка,и затоа е и цела влада во оставка.Просто за да не дејствуваат правните мерки кој по сила на закон се должни да ги воведат надлежните органи кога на територијата на државата неовластени и странски лица вовеле екстериторијалност на населба со 10 000 жители надвор од компетенциите на Владата,Парламентот и Судот на Република Македонија.Ова е преседан и значи дека владата во оставка нема ингеренции како владата во Власт,иако не постојат никакви законски пречки и за едниот тип на владеење и за другиот тип на владеенје. Е па зошто сум јас? ЈАС СУМ ЗА РАЗГРАНИЧУВАЊЕ НА ИНГЕРЕНЦИИТЕ НА ВЛАДАТА И НА СТРУЧНИТЕ СЛУЖБИ КОЈ МОРА ДА СЕ ОСЛОБОДАТ ОД ПОЛИТИЧКАТА ТОРТУРА И ДА ГИ ИЗВРШУВААТ СВОИТЕ НАДЛЕЖНОСТИ НЕ СПОРЕД ВОЛЈАТА НА ПОЛИТИЧКИТЕ СУБЈЕКТИ И МИНИСТРИ ТУКУ СПОРЕД СЛОВОТО НА ЗАКОНОТ. Е ТОА СЕ ТИЕ СИСТЕМСКИ ЗАКОНИ КОЈ НИТУ ЕДНА ВЛАСТ НЕ САКА ДА ГИ ВОВЕДЕ ЗАТОА ШТО КЕ ЈА РАЗВЛАСТАТ ПОЛИТИЧКАТА ОЛИГАРХИЈА И КЕ МУ СТАВАТ ЕДНО ГОЛЕМО СТОП НА СИТЕ МАНИПУЛАЦИИ И КОРУПЦИИ.
DJ_SHEMA Da e samo ovoj sluchaj. Mislam, kakov gradjanin na Makedonija mozesh da bidish, bezrazlika na nacionalnost, a da podrzuvash vakva ne vlast. Se prashuvam za koj kurac imame ministerstvo za vnatreshni raboti. [url]http://www.vest.com.mk/default.asp?id=88117&idg=5&idb=1337&rubrika=Revija[/url] СИВИ ЗОНИ ВО МАКЕДОНИЈА На полицијата не и се дозволува да уапси ни шверцери на урда Во тетовските Вејце, Вешала, Бозовце, Шипковица, Гајре, Лисец, Селце ...., во кумановските Слупчане, Матејче, Лојане, Лопате, Ваксинце, Гошинце, Брест, Малина Маала, во скопските Танушевци, Радуша, Кондово . "Полицијата редовно патролира во реоните кои беа зафатени од војната. Нејзиното присуство е зголемено, за разлика од минатото кога жителите, пред се, на планинските села не знаеја како изгледа полицаец. Полициски патроли патролираат во Вејце, Вешала, Лојане, Опае и во многу други планински села по должината на границата". Вака официјално одговори Министерството за внатрешни работи на прашањето колку полицијата, три години по војната, си ја завршува работата во кризните региони и е гарант на мирот и безбедноста на тамошните жители. Но, реално, ситуацијата ни од далеку не е онаква каква што се обидува да ја прикаже полицијата. Овие територии, и по три години, се сиви зони и само привидно се под државна капа. Во тетовските Вејце, Вешала, Бозовце, Шипковица, Гајре, Лисец, Селце ...., во кумановските Слупчане, Лојане, Лопате, Ваксинце, Гошинце, Брест, Малина Маала, во скопските Танушевци, Радуша Кондово ... полицијата може да влезе само доколку и биде дозволено, а најновите разузнавачки информации велат дека селата што гравитираат кон косовската страна повторно се опседнати од вооружени група. Доволен демант на тврдењата на полицијата е ситуацијата во Кондово, кое е само неколку километри од Скопје и со новата територијална организација е дел од главниот град. Вооружени лица веќе неколку месеци го држат селото под опсада. Таму, освен локалното население, никој жив не може да влезе и да види што се случува, а уште помалку да утврди кои се тие "млади момчиња" што sвечкаат со оружјето. Наспроти суровата реалност дека ни се заканува ново Танушевци, полицијата, која е најповикана да го реши овој случај, очајнички се обидува да докаже дека Кондово е мирно, дека тие редовно патролирале таму и оти ситуацијата била безбедна. "Точни се тврдењата на полицијата дека патролира во тој реон. Но полицајците не одат во Кондово туку во Рашче и во Радуша каде што има и полициска станица", велат мештаните од околните села. Што се крие зад Кондово и зошто полицијата молчи се двете клучни прашања што уште пред референдумот им се поставуваат на надлежните во државата, но никој не сака да даде официјален одговор. Министерот за внатрешни работи Силјан Аврамовски, при секое појавување во јавноста изјавуваше дека полицијата работи соглано Уставот и законите, а во нив стои дека полицијата е таа што треба да ги гарантира мирот и безбедноста на територија на целата држава. Во Кондово, сепак, полиција нема. Минатата недела, кога ситуацијата во селото се вжешти, полицијата на некој начин се обиде да ја протне вистината за непреземањето на акција во Кондово и зошто не се апсат криминалните банди со "политички барања". МВР тврдеше дека полицијата е дел од извршна власт и дека ги спроведува одлуките на власта. "Дали тоа треба да значи дека полицијата е заложник на некого во власта и не може да си ја врши работата? Зошто упорно се молчи и јасно не се каже кој не дозволува акција за справување со криминалците кои го окупираат селото?", прашуваат граѓаните "Полициска акција не одобрува коалициониот партнер ДУИ. Тие јасно кажаа дека ќе ја растурат коалицијата доколку полицијата манифестира сила во Кондово", тврдат владини извори. Посетата на Али Ахмети и Мендух Тачи, кои пред неколку дена извршија смотра на вооружените учки и ги пренесоа нивните барања, само ги потврди ваквите сознанија. Вооружените групи во Кондово се појавиле, според разузнавачите, пред три месеци. Групата била мала. Во почетокот не и се придавало важност, но како одминувало времето, бројот на вооружените лица се зголемувал, за да излезе потоа ситуацијата од контрола. Разузнавачки извори одамна тврдат дека тоа се одметнати незадоволници на кои Ахмети им ветил амнестија за дела што тие ги направиле во постконфликтниот период. Со нивното вооружено присуство во Кондово, сега Ахмети прави притисок и ја уценува власта за да ја издејствува ветената амнестија. "Последниве три години, иако тоа никој од недлежните не сака да го признае, работата на полицијата и нејзината надлежност зависат од политичка волја и процена. Имаме улога на статисти, посебно во реоните населени со Албанци. Нашата работа зависи од волјата на локалното население. Место да ловиме криминалци и да ги спроведуваме редот и мирот, решаваме комунални проблеми на населението", коментираат анонимни извори во полицијата. Проектот за враќање доверба во полицијата, на албанското население му послужи како параван полицијата да ја натера да потклекне и да биде максимално деградирана во својата професија. Се случувало често на состаноците на полицијата со месното население, особено во кризните реони, кои понекогаш се пренесуваа и од електронските медиуми, да се зборува за урнати огради, за изградба на фекална канализација и за други нерешени комунални проблеми, а за криминалот никако. Кога полицијата, на пример, во едно погранично село се обидела од месното население да дознае кој пука во ноќните часови, од таму добила одговор дека тие пукаат во диви свињи. Иронијата да биде уште поголема, присутните мештани побарале од полицајците да им го заградат имотот за да се избегнеле штетите што им ги правеле свињите. Иако оружјето повторно sвечка на сите страни, полицијата не си ја врши работата за да не се нарушеле кревкиот мир и меѓуетничката толеранција. Нивната работа во кризните реони практично се сведува на прошетка, доколку им дозволи локалното население. Полициското присуство е симболично. Според дипломатски извори, во Танушевци, Малина Маала и во Брест, полицијата, за да влезе таму, првин морала да го најави свето доаѓање. Минатата недела два настана ја фрапираа јавноста. Едниот во Порој, другиот во Лојане, Кумановско. Двата примера покажаа дека ниту државата ниту, пак, полицијата уживаат авторитет кај ова население. Таму важат законите на поединци, а безбедоста ја спроведуваат вооружени лица кои ја имаат логистиката во тамошното население. Во Порој законот го спроведува Бурхамедин Нухиу. Против него е распишана меѓународна потерница за убиство на средношколецот Ванчо Јосифовски, кој беше убиен на бизарен начин само затоа што играл баскет со своите врсници. Тој минатиот четврток ја пресретнал сообраќајната полициска патрола и, заканувајќи им се на полицајците со оружје, им наредил повеќе да не доаѓаат во селата Порој и Џепиште. На мешаната полициска патрола и објаснил дека во овие села важат неговите закони и им забранил на полицајците да ги протеруваат албанските државјани кои во Тетовско работеле на црно. Потоа влегол во "голфот", нормално без регистарски ознаки, и заминал кон селската кафеана. Патролата место да го уапси, останала со подотворена уста. Правната држава се сопна и падна во Лојане. Таму таа не успеа да уапси двајца шверцери на урда. На воената патрола мештаните и неколкумина вооружени лица со автоматско оружје не и дозволија да ги уапси шверцерите. За нив шверцот бил извор на егзистенција. За да не ескалира ситуацијата, патролата се повлекла. Ваквата апсурдна ситуација, особено во чисто етничките средини претежно населени со Албаници, од поодамна пушти корења. Додека власта се грижи да го одржи меѓуетничкиот мир кој се уште е на стаклени нозе, локалното население тоа го искористи да воспостави свои закони вон државните и да го промовира криминалот како стил на живеење. Доколку работите не се изместени, тие полицајци би требало да бидат казнети бидејќи постапиле спротивно на нивните овластувања. Слична беше ситуацијата и со "Тетово табак". Таму сила демонстрираше Изаир Самиу, алијас командант Баци. Полицијата само еднаш интервенираше кога Бирото за стоковни резерви требаше да го изнесе тутунот. Неодамна жителите на Рашче и Радуша се заканија дека ќе ги сопрат вентилите на водоводот во Рашче доколку не им бидат изградени две гратис фонтани во селото и бидат ослободени од обврската да плаќаат за потрошената вода. Полицијата беше ставена на тапет. Не ги растури блокадите туку велеше дека користат заобиколни патчиња за да дојдат до Рашче. Еден од најилустративните примери за функционирањето на безбедносните органи во државава, секако е селото Вејце. Минатата година во мај семејствата на загинатите македонски бранители кај ова шарпланинско село се обидоа да им оддадт почит и да стават цвеќе на местото на кое тие беа брутално убиени. Првиот обид на семејствата, со кои беше и тогашниот министер за внатрешни работи Хари Костов, заврши со блокада од месното население која не попушти, иако во конвојот имаше и претставници на ЕУ, ОБСЕ и на "Конкордија", кои преговараа да се пропушти поворката. Министерот, во немоќ, дури рече дека ако конвојот не биде пуштен, ќе си даде оставка на функцијата. Ама бадијала, зашто семејствата не поминаа. Тогаш се зборуваше дека некој на локалното население му ја предал информацијата дека МВР со конвој полицајци ќе оди кон Вејце што, нормално, нив ги налутило и затоа застанале на патот. Костов, помогнат од дипломатите и Али Ахмети, направи уште еден обид по неколку дена, ама, по петчасовни преговори со населението, пак сите си се вратија назад кон Скопје. Минувањето, според тогашните информации, било условено од жителите со отстранување на припадниците на АРМ од тетовското Кале и правење патишта во овој реон. Исто така, се повтори уште еднаш дека доаѓањето на македонската полицијата ги побудила емоциите и сеќавањата на 2001 година. Семејствата, конечно, по уште неколку дена, успеаја да стигнат до Вејце речиси крадешкум, зашто за одењето биле информирани доцна вечерта пред да одат кон селото. Пацка Лазарова Леонид Јаневски
concrete Решете го веќе еднаш проблемот со Кондово, на било кој начин. Ова е пораката, која ја носи до македонските власти Роберт Сери, првиот човек за план и операции во НАТО... Pred da se rasturi Yugoslavija edna silna poddrska za zacuvuvanje imase od istite,posle......... da ne zborime za drugo , daj da se koncentrirame na Aracinovo ista edna vakva kako prepisana "poraka". Tie sto bea tamu mnogu dobro znaat sto se slucuvase. Ama ic ne mi se dopaga "porakava"!!!
Pro Patria 2 vednas policiska akcija
fio
quote:
Originally posted by pr1nc
99% sum siguren deka nema da ima policiska intervencija vo Kondovo..
Биди ти сигурен, само не заборавај да наведнеш глава и да се бутнеш под маса у скоро време :-)
concrete Биди ти сигурен, само не заборавај да наведнеш глава и да се бутнеш под маса у скоро време :-) [/quote] Sepni diskretno koga , imam epten bliski, epten blisku.I porcitaj go ona pod linijata napisano.
concrete Ova detevo,"privremen" podanik na kralicata ( dali?), bese li vo Makedonija za vreme na negovata "civilna vojna"???? Znae li voopsto toj sto e toa "civilna vojna" ,pretpostavuvam deka podzaboravajki go makedonskiot jazik, pod toa podrazbira graganska vojna. Kako onaa vo Rusija ili podocna vo Spanija???? Ako nekoj e "ugneten" i se diga na vostanie togas toa ne e civilna vojna, tuku nesto drugo ,ako nekoj se odnesuva kako nedoveten, a nekoj go pomaga vo toa na opsta steta na makedonskiot narod so cel istiot totalno da se devastira, togas e toa nesto treto. Bi bilo dobro da ni objasni sto toa "Za segogas zbori"
Snake Bite
quote:
Originally posted by pr1nc
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by pr1nc
...dokolku nekoj me prasa zosto, ke dobie odgovor...
Зошто pr1nc?
vidi strelec, mozebi i treba (neli pravna drzava bla bla bla). No, ova vo kondovo se slucuva ne so cel kakva sto bese tanusevci ili voopsto 2001. ima NEKOI luge koisto treba da odgovorat na NEKOI prasanja i da podnesat NEKOJA odgovornost za NEKOI skreseni vetuvanja. znaci, ne e seto ova protiv makedonskata drzava ili sumthin like that. tolku od mene na ovaa tema. Pozdrav
Pretpostavuvam deka imale nekoi neispolneti vetuvanja DUI,taka?... Pa zshto togash ne odite so pushki vo shtabot na DUI,pa tamu rascistete si gi smetkite. Ova sto go pravite e tipicna plemenska rabota. ...I...iskopaj si skrivnica,eden avtobus policajci od Strumica zamina na shoping vo Skopje...
Alex Se slagam,mirno resenie bi bilo najdobro. No,vo slucajov ne stanuva zbor za nekakvi narusuvanja na "covecki prava" ili i odaleku nesto slicno za sto bi mozelo da se razgovara i da se resava... Normalno,drzavata treba da prezeme merki i da go zacuva integritetot
wolf_pack Izgleda deka ke krevaat glavi (ovie vooruzenite) i koga ke gi potisnat, ke piskaat pak deka treba NATO ili nekoja Internacionalna grupa da im dade podrzuvachka ili eskort. Ne mi jasno zashto vakva situacija se ignorira prvo, pak posle se vodi akcija. Ovie albanski vooruzeni grupi im nosat losha image na mirnite albanci.
Misticen Да не бидам погрешно сватен од Албанците кои што се членови на форумов, ама според мене полициска интервенција во Кондово мора да има. Е сега зошто мора...Овакво мислење немаше да дадам на почетокот на проблемот со Кондово кога се тактизираше, преговараше, се испракаа претставници од албанските партии, да се пробаат сите можни, но и прифатливи - без аздисување мирни решенија...Вооружената група која што е присутна таму покажа дека нема никаква поддршка, ниту политичка , ниту пак од албанското население во Македонија(барем јас имам такво мислење) Некој мора да ги сноси последиците инаку сето ова ке личи на циркус Медрано. Жалосно само ке биде за сите невини цивилни жртви ако дојде до акција.
Snake Bite Misticen Ako albanskite partii velat deka ne gi podrzuvaat,koga ke se zapuka site do edna ke zastanat na nivna strana.Aj more ke vidish.
Misticen Зборувам за во конкретниот пример како треба да се постапи бидејки ја немаат поддршката. А ако се случи тоа да застанат на нивна страна ако се превземе акција,тогаш ке се види целата фарса и ... нека се поздрават од мегуетничката доверба.Тогаш ниту мене како умерен во моите размислувања никој повеке не би можел да ме убеди во заеднички соживот и градење на мултиетничко општество, а камоли па порадикалните Македонци...
StormAngel
quote:
Originally posted by Snake Bite
Misticen Ako albanskite partii velat deka ne gi podrzuvaat,koga ke se zapuka site do edna ke zastanat na nivna strana.Aj more ke vidish.
So implikacii nikade ne se odi... Sepak,ova e retka rabota.Albanska partija ili poveke albanski partii da go kazat javno svoeto negoduvanje za toa so se slucuva vo Kondovo. Spored mene,resitelna e ovaa rabota. Za ako...togas ke raboti nemame vreme.[;)]
Divider Ne policiska tuku voena. Nemam protiv albancite koi si sedat madro i ne sirat omraza, nacionalizam is slicno, ama onie koi sakaat da mi ja destabiliziraat, razgrabaat i povlecat podlaboko vo bezdna mojata mila Makedonija, od koj i da bilo etnikum da se, treba da se unishtat kkao bensi pci!! Nova vlada re#353;ava "slu#269;aj Kondovo" Postavio David - Nedelja, 12 Dec 2004 01:30 SKOPLJE - Makedonske snage bezbednosti ne#263;e preduzimati nikakve akcije protiv naoru#382;anih bandi koje danima patroliraju u skopskom selu Kondovu sve dok ne bude ustoli#269;ena nova vlada, koju #263;e 15. decembra poslanicima Sobranja predlo#382;iti mandatar Vlado Bu#269;kovski. Skopski dnevnik Vest pi#353;e da ministar unutra#353;njih poslova u ostavci Siljan Avramovski ne #382;eli da preuzme kompletnu odgovornost za problem i da #269;eka li#269;ni potpis premijera. Bu#269;kovski je slu#269;aj Kondovo naveo me#273;u prioritetima nove vlade. Prema diplomatskim izvorima na koje se poziva skopski dnevnik, na spisku lica koja kontroli#353;u Kondovo nalazi se 75 imena. Navodno, isti spisak sa imenima poseduje i makedonski MUP, koji raspola#382;e i sa dosijeima ovih ljudi, pa #269;ak i brojevima registarskih oznaka vozila kojima se oni kre#263;u i ka Skoplju. Vest pi#353;e da se na spisku nalaze i tri lica iz Albanije i dvadesetak sa Kosova, koji imaju problema sa tamo#353;njim organima vlasti. Prema operativnim saznanjima, re#269; je od grupi od oko 23 naoru#382;ane osobe, koje predstavljaju #269;vrsto jezgro "dru#382;ine iz Kondova", i pojedincima koji odlaze i vra#263;aju se s vremena na vreme. Izvor Vesti: www.serbian.co.uk Odstampaj Vesti -------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------- © 1999-2003 SerbianCafe UK . All rights reserved. Terms of Use. Privacy Statement. Потпретседателот на ДПА Мендух Тачи, придружуван од лидерот Арбен Џафери и од поранешните команданти на ОНА Даут Реџепи и Ружди Матоши, престојувал во Кондово на разговори со вооружената група која ја предводи Агим Красниќи. Мендух Тачи смета дека не се исцрпени сите политички средства за мирно решавање на состојбата во Кондово. "Мислам дека се уште треба да се разговара и сите фактори, и оние кои кои сакаат нестабилност, треба да работат со политички средства", рече Тачи. Според него, барањето на претседателот Бранко Црвенковски за итна интервенција во Кондово е избрзано. "Ова земја нема потреба од избрзани размислувања. Во Кондово има многу работа и се работи тамошниот проблем да се реши со разговори, во интерес на сите", тврди Тачи. Владејачката ДУИ проблемот со Кондово го остава да го решат "оние што го направиле" . Во спротивно, велат извори во ДУИ, Али Ахмети и неговите сопартијци нема веќе да се противат на полициска акција. Нема којзнае колку време за мирно решавање на случајот Кондово. Во Владата се тврди дека акцијата ќе има за десетина дена, ако преговорите останат без ефект. АНОНИМНА ПОРАКА ДО ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Кондовци го обвинија Црвенковски за војна Имаме сила и љубов да се соочиме со неговата мртва политика, се наведува во пораката потпишана од "граѓаните на Кондово" Бранко Црвенковски да поднесе оставка, зашто на граѓаните им понуди војна, побараа "граѓани на Кондово". Така е потпишано писмото што го добија медиумите и што кондовци го делеле на влезот во селото. Писмото е одговор на завчерашната изјава на шефот на државата дека "ситуацијата во Кондово треба итно да се разреши". "Принудени сме да му ставиме до знаење дека имаме сила и љубов да се соочиме со неговата мртва политика. Неговата изјава за вооружените луѓе претставува омилена провокација. Но, за албанските и за македонски политичари таа е тежок удар и нож во грб по сите заложби за разрешување на проблемот на мирен начин", пишува во текстот од Кондово. Авторите се разочарани зашто очекувале "круна" на одмерените изјави. "Но, од таков човек нема што друго да очекуваат ниту Македонците ниту Албанците. Не треба никаква полициска акција за да го расчисти проблемот во Кондово, туку ние доброволно со цвеќе во раце ќе стигнеме до неговиот кабинет за да му честитаме за неговата решеност за херојската борба што ќе ја води против Албанците", порачуваат тие. Потпретседателот на ДПА Мендух Тачи вчера повторно бил во Кондово. - Политичките средства уште не се исцрпени. Мислам дека сите политички фактори што се трудат мирно да го решат проблемот ќе го направат тоа. Претседателот на државата заборава дека не треба процедурална влада за да се одлучува за такво нешто - изјави Тачи додавајќи дека луѓето од Кондово не можат да се нарекуваат криминалци. Рафиз Алити, пратеникот на ДУИ, одново повика на "менаџирање на ситуацијата со политички средства". - Кога ќе се исцрпи сето тоа секогаш може да дојде предвид и нешто друго. Политичарите треба да спречат крвопролевање - рече тој. (Б.Ѓ.)
Alex Mozebi vo momentov i nemaat javna podrska od albanskite partii,no koga bi doslo do intervencija bi bilo nesto drugo.Ke pocnat da se borat za image na "koj od koj poborben" i zastitnik na "ugnetenite",se za podobra pozicija vo slednite pregovori i naredna situacija-veke videna rabota...za zal
Divider Ne ke da bide taka ovojpat!! Ovojpat nema da dobijat takva ili slicna poddrska!! Go izgubija kreditot vo minative godini, a osobeno po poddrskata na Kerry za pretsedatel na SAD. george duplove, kakov i da e tapan, pamti i ima sovetnici koi ke go potsetat. Vidi sto napravi otkkao grcite mu otkazaa ljubov i za Irak i za izborite.
Pina
quote:
Originally posted by StormAngel
quote:
Originally posted by Snake Bite
Misticen Ako albanskite partii velat deka ne gi podrzuvaat,koga ke se zapuka site do edna ke zastanat na nivna strana.Aj more ke vidish.
So implikacii nikade ne se odi... Sepak,ova e retka rabota.Albanska partija ili poveke albanski partii da go kazat javno svoeto negoduvanje za toa so se slucuva vo Kondovo. Spored mene,resitelna e ovaa rabota. Za ako...togas ke raboti nemame vreme.[;)]
"Good cop-Bad cop is the name of the game.
StormAngel I na kraj pak ke zaebat rabota: "I thought I would be the bad cop this time" [:D]
Pina Samo edno se prashuvam. Da pretpostavime vaka da napravat grupa vooruzheni Makedonci, da okupiraat nekoe selo i demek da baraat neshto, ostavka na vladata ili neshto slichno. Garantiram deka prekju nokj toa selo bi bilo so zemja sravneto, i nashite sili za bezbednost ke se gordeat kolku se efikasni i kolku sme nie pravna drzhava. Se razbira ako vakov eden nastan stigne do javnosta.
Strelec A jas se prasuvam dali Ahmeti, Tachi and others, vo toj slucaj bi davale izjavi po mediumite deka ne treba da se izbrzuva i deka toa se mladi zavedeni momcinja na koi sto treba da im se pomogne i deka treba da se pregovara so niv itn. itn.:)
StormAngel Ne Ke se drzat nastrana so umeren stav.Isto kako sto sega go pravi SDSM i LDP.Nekogas im se divam na vlada ni.Kompaktna ebago.[:D]
Strelec
quote:
Originally posted by StormAngel
...Isto kako sto sega go pravi SDSM i LDP.
Ama sepak ne bi bilo isto... neli nema dilemi deka kje se intervenirase vo takva situacija?:) I nikoj nemase da ja spreci taa intervencija, a sega ima nekoj sto ja sprecuva! I sto e najvazno, najgolem del od Makedoncite kje ja poddrzevme i kje ja pozdravevme takvata akcija. Ti kazuva li toa nesto?:)
StormAngel Da Mi kazuva deka poveketo Albanci treba da ja podrzat intervencijata vo Kondovo sega.Neli!?
OooOo Neznam dali na samite Albanci vo Kondovo im odgovara ovaa situacija. Dve opcii se vo prashanje spored mene: Ili im odgovara situacijava pa ne se bunat ili nesmeat da se bunat. OffTopic crn humor (chitaj HUMOR) od mIRC: [11:10] <xxxxxx> -4 stepeni vo sk sega vidov vo gtc [11:10] <xxxxxx> cekame policijava da go zapali kondovo pa da zgree nakaj sk a i jass da zgream koski ;-)
Pina
quote:
Originally posted by StormAngel
I na kraj pak ke zaebat rabota: "I thought I would be the bad cop this time" [:D]
Koga ke te sednat vo policija i te ispituvaat neshto da priznaesh obichno te tresat dvajca, Edniot e agresiven i saka da te skrshi od maanje, a drugiov se pravi ko bajagi te brani, se odnesuva dobro, pa duri i kafe ke ti svari. E sega shto ima vrska ova so Kondovo. Sluchajot Kondovo ima za cel da shiri strav megju naselenieto, da sproveduva eden vid psiholoshka tortura vrz celo naselenie i Albanci i Makedonci. Se e toa izrezhirano od Imperijata, toa se provereni metodi za otupuvanje i perenje mozok, shirenje na psihoza na nemokj bilo shto da se stori, ednostavno ne go ostavaat raat naselenieto. Nishto ne e sluchajno vo Makedonija. Sekoja vooruzhena grupa, kako ovaa vo Kondovo si dobiva instrukcii shto da pravi od Imperijata, iako samite tie, direktnite akteri mozhebi i ne se svesni za toa, ne bi sakal da komentiram so koi motivi pristapuvaat nekoi Albanci kon tie grupi. I seushte ne mi e jasno shto baraat ovie vo Kondovo. Cel sluchaj e ladno-toplo, ima teroristi, nema teroristi, zavedeni poedinci, ne se opasnost za bezbednosta, ke go zatrujat/miniraat vodovodot, se spremaat od Kosovo da doagjaat itn..itn.. Stari provereni i prodzirni metodi na CIA, MOSSAD, i slichni. A pazi pa ova: АНОНИМНА ПОРАКА ДО ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Кондовци го обвинија Црвенковски за војна Имаме сила и љубов да се соочиме со неговата мртва политика, се наведува во пораката потпишана од "граѓаните на Кондово" Shto pa ova ima vrska sega. E sega koga pochnuva malku da se doveduva igrava pri kraj, demek Albanskite partii im porachuvaat na militantite od Kondovo da si odat, ili da go ostavat oruzjeto ili taka neshto, od strana slushame deka Makedonija treba da si go odrzhuva redot i mirot so site sredstva na pravna drzhava, i bla bla, bla.. tie se The Good Cop. A nekoi naivni ovde na forumov se istrchaa da proglasat poraz na "ideologijata" za Velika Albanija9ushte shto nema da slushnes od naivna raja totalno brain washed, pa ushte polni usti so ljubov ko Amerika, nashi spasiteli demek. Jas pogore dadov eden hipotetichki primer shto bi bilo ako vooruzheni Makedonci storat neshto takvo(Kondovo), ama ke bidam poprecizen: Vooruzheni grupi koi ne se pod kontrola na Imperijata, pa dali bi bile Albanci, Makedonci, ili bilo shto, bi bil;e likvidirani dodeka trepnesh.
Strelec
quote:
Originally posted by StormAngel
Da Mi kazuva deka poveketo Albanci treba da ja podrzat intervencijata vo Kondovo sega.Neli!?
Abe znaev deka najposle kje se soglasime ti i jas!:) OooOo, kazi be koi se iksovite od irc muabetot!:)
StormAngel Pina, Komplimenti za nacinot na razmisluvanje.U matna voda i najgolemata pastrmka ke priumre.[;)] Toa so policajcite ti e epten tocno,nesto kako i nasava vlada e. Ednata strana ima vakov stav...drugata strana takov...a nekoja epten treta nema nikakov stav.Ojdi mi Tetovo,da zamine letovo rabota. Strelec,jas znam koj e be.[:D]
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
OooOo, kazi be koi se iksovite od irc muabetot!:)
Ne go znam chovekot, ne e muabet od privatna konverzacija nego na # zboruvashe.
quote:
Originally posted by Pina
E sega koga pochnuva malku da se doveduva igrava pri kraj, demek Albanskite partii im porachuvaat na militantite od Kondovo da si odat, ili da go ostavat oruzjeto ili taka neshto....
A i noviov premier na Kosovo toa im preporachuva. ;)) Prikazni za deca :)
jamajka Pina, Kako shto vikash najarno ke bide sve mirno da se zavrshi, da si odat vooruzenite na kosovo, da si go soberat oruzjeto i veke nikogash da ne se vrakaat. Abe imperijata ne e sekogash taa shto go odreduva tekot na nastanite, ednostavno nekogash se vklopuva vo tie nastani, butajki gi svoite interesi. Bidi siguren deka od bilo koe reshenie, karot za imperijata e nesporen, tuku e problem samo goleminata na toj kar. Vo seto ovaa rabota so Imperijata, najvazni vo momentov se troshkite shto pagjaat, deka taka mozeme kasneme neshto od neshto. I druga rabota, vo poslednive 15 godini svativ deka so glava niz dzid ednostavno ne se moze.
Pana Vaka bi napravil Izrael:Nekoj dousnik im javuva kaj se krie Agim Krasnici.Demek se krie na ulica sklj broj toj i toj.Za 15 minuti niz odzak mu smestuvaat edno sedum samonosecki raketi teski po 500 kila. Vo meguvreme buldozerite teski po peeset tona se zagrevaat.I posle se znae.Koga ke pocnat da oraat od prugata vo Gorce Petrov do Rasce pravat bulevar so osum lenti. Samo taka i nikako poinaku!
concrete A koj ke mu gi plati trosocite na Penov???? Pa provizijata????Baska sto ke ti takov bulevar do nekoja vukojebina???? PS.edno sedum?????????? samonosecki???????? raketi teski po 500 kila ?????????????????? A be, daj sega barem ima se na Internet :educiraj se malku!!!! Za pocetok pocni so http://www.janes.com , dobri se za pocetno informiranje.
concrete He, he !!!! fala ti na "eksplicitniot" odgovor. Ocigledno tatko ti ne te vospituval bas mnogu, koga go sramis vaka naokolu so troa nezreli.
Pana
quote:
go sramis vaka naokolu so troa nezreli.
Kakva ti e ovaa recenica be covece???
concrete Fati se za kniga momce, fati se za kniga!!!
Divider So kilavi na vlast: Ахмети бара вработување на вооружените од Кондово Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека ќе нема амнестија за вооружените лица од Кондово, но ќе им помогне да се вработат. Тој истакна дека ДУИ ќе се заложи семејствата на загинатите и на ранетите припадници на ОНА во конфликтот во 2001 година да имаат еднаков третман со семејствата на бранителите од АРМ и МВР. - Не може да има дополнителна амнестија со која би биле опфатени вооружените лица од Кондово, бидејќи таму нема луѓе што подлежат на законот за амнестија. Ако има случаи во кои не се почитувала амнестијата, тоа треба да го поправат институциите на системот - рече Ахмети. Тој им вети на кондовци дека ќе им помогне при вработувањето, но одби да одговори дали тие инсистирале на работни места во АРМ и во МВР. Ахмети не одговори дали ДУИ ќе предложи нов закон, кој ќе го третира статусот на семејствата на поранешните припадници на ОНА или ќе предложи измени на законот за правата на семејствата на бранителите. -Тоа што може да го направиме за Кондово ќе го сториме. Ќе помогнеме во решавањето на инфраструктурните проблеми во Кондово и во други реони и во отворање на нови работни места - рече лидерот на ДУИ. Тој рече дека не ги добиле по писмено барањата на вооружените луѓе од Кондово. Како што објави "Дневник", вооружените лица од Кондово очекуваат Ахмети и Красниќи да стават параф на барањата како гаранција дека лидерот на ДУИ ќе ги исполни ветувањата, а Красниќи дека ќе го почитува договорот за разоружување и повлекување.
Pana
quote:
Fati se za kniga momce, fati se za kniga!!!
Navistina?Da ne treba ti da se fatis za kniga!
RAYDEN Republika Makedonija imashe elitna edinica za brzi intervencii. Edinicata noseshe znak na zemskiot simbol na makedonija - LAVOT pa gi narekoa LAVOIV. Za godina i nekoj mesec edinicata se isfiltrira i vo nea imashe dobro obuchen kadar za sekakvi situacii. No vlasta smetashe deka ne i trebaat i gi rasformira, izvregja i progni. I kako shto kazha jamajka, gi chuva za nedaj bozhe, ama po zatvori.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Fati se za kniga momce, fati se za kniga!!!
Navistina?Da ne treba ti da se fatis za kniga!
Taka neka e , ne mozam nisto poveke da te posovetuvam, mozebi nekogas samiot ke svatis .
f9 Kомплетно распагање на единствениот правен систем и понижување на граганите од Македонска националност Хотелско сместување за двајцата уапсени во тетовската акција Наместо во притвор, истражниот судија Нехат Исмаили им обезбеди хотелско сместување на двајцата уапсени во тетовската акција на МВР против бандата на Лирим Јакупи-Нацист. Ваљон Аземи и Фљорент Саити беа уапсени во петокот. Тогаш тешко беше ранет еден полицаец, а во станот беше најдено поголемо количество оружје. И Аземи и Саити, кои се претставуваат како студенти од дивиот Тетовски медицински факултет, не се од Македонија, туку од Бујановац, и тука престојувале илегално, без пријавен престој. Тие сега домашниот притвор го издржуваат во тетовскиот хотел „Македонија“, во соби со телевизор и со засилено полициско обезбедување пред вратите. Сместувањето во хотелот е на државна сметка, иако само пред 4 дена притворениците учествуваа во престрелка со македонските полицајци.
LordpM Sto ke pravis izgleda deka po ramkoven dogovor im sleduva,toa e vo onoj del so sitni bukvi ,font 2 sto moze da se cita samo so lupa,za nedaj boze ako se pojavi nekoja vakva situacija.
dejan ne znam zosto toj ahmeti nekoj ne go ubil do sega? koj normalen covek zboruva taka!! stvarno, na makedoncite treba da im pukne, da zemat akcija nekoja!
Divider Uste macenik li k ego prajme so sila? A be Dejane, ubav toj na baba, licen. Ti teknuva li onaa pesnata: ...crna se cuma zadade otade... kako bese posle: ...ima li junak?... E, docna e sega da se misli na toa!!
f9 Можеби изостануваше полициската интервенција во Кондово,но не и во Кисела Вода денес,а слична имаше и во Битола.Енергична и одмерена акција на дело,-каде што се може. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=89248&idg=5&idb=1354&rubrika=Makedonija ЛУДИЛО КАЈ СТАРА РАМПА Разбеснет полицаец пукаше сред улица Полицаецот, етнички Албанец неконтролирано го испразнил целиот шаржер од службениот пиштол и притоа повредил жена која минувала по улицата, а се обидел да убие и друг минувач ставајќи му го пиштолот во уста.
jamajka Како што дознаваме полицаецот бил добар работник и ревосно ги исполнувал своите работни задачи. Зошто вака постапил сеуште не е јасно. Ochigledno ova vazi za negoviot angazman vo policijata na UCHK.
OooOo Зад настаните во Кондово најверојатно стоеше ДПА Зад настаните во скопското село Кондово, најверојатно, стоеше ДПА на Арбен Џафери и Мендух Тачи, се наведува во последниот извештај на невладината организација Институт за воено и мирнодопско известување, со седиште во Лондон. Извештајот на оваа организација, како што пренесува Макфакс, се занимава со бројните обвинувања во политичката, експертската и медиумската сфера, за позадината на Кондовските случувања, кои завршија на 17 декември минатата година, кога вооружената банда, по неколку месечен престој, реши да се повлече од селото кое се наоѓа во западното предградие на Скопје. „По мое мислење, целата оваа ситуација ја организираше раководството на ДПА. Во Кондово, тие всушност преговараа со претседателот на својата локална организација Агим Красниќи“ - изјави за ИВМР Џевдет Хајредини, претставен како поранешен министер за финансии и аналитичар. Лондонската невладина организација во извештајот што е подготвен од локални соработници од Скопје, наведува дека целта најверојатно била ДПА да се покаже како фактор на политичката сцена. „Целта беше пред локалните избори да се покаже дека ДПА е битен фактор и дека Тачи може да биде конструктивен, веројатно во надеж дека тоа ќе помогне тој да биде симнат од црната листа на САД“ - изјавиле за ИВМР извори во владеачката ДУИ, која исто така се вклучи во обидот да биде разрешена кризата. Во извештајот се наведуваат и други извори - од самото Кондово, од Македонската полиција и од УНМИК, во кои се тврди дека најголемиот дел од вооружената банда во Кондово, била составен од криминалци од Македонија и од Косово, кои се бараат од полицијата за разни кривични дела. Извори од албанскиот блок, воедно наведуваат дека не може да исклучи опцијата, случајот Кондово да се повтори на друга локација под контрола на ДПА, се со цел да се заземе подобра политичка позиција за општинските избори закажани за во март годинава.