Има ли Ал Каеда во Македонија?
Има ли Ал Каеда во Македонија?
Strelec Според американскиот конгрес Алкаедовци тренираат во Македонија. „Белите ѓаволи“, како што ги нарекуваат балканските муџахедини, учат и тренираат во Македонија, но засега не се знаат целите на нивните напади, сметаат во американскиот конгрес. Информацијата ја потврдуваат и македонски разузнавачи, но и најпознатите светски аналитичари на тероризмот. Вахабитското учење за исламот се смета за најрадикално. [url="http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=16842&broj=264"]Извор[/url]
dejan i da ima ne me cudi, pa tie im pomognuvale na albancite na vreme na kosovo i 2001, vo bosna gi imalo isto kako sto znam. sum cital pret nekolku meseci, deka osama bin laden, vo 1980 ili neznam koga, zemel jugoslovenski pasosh!
jamajka Interesno, ama pa mi go rasipa utrinskoto chitanje na vesnici :)
melpomena jamajka koe utrinsko, koj znae do kolku sedish navecer, mora da spiesh do pokasno:))))
StormAngel Spored USA,Al Qaeda e sekade niz svetov. Spored Al Qaeda,USA e taa koja sto e terorist. Spored mene,dali postojat "celuli" na Al Kaeda vo Makedonija? Da be,tie so dolgi crni bradi...tie se sto posto.[:D]
Pina Taka de. Edno vreme go plashe svetot so komunizmot, vo Amerika si prave kukjni bunkeri/zasolnishte od nuklearen udar. Sega izmislija color coded warnings. Znachi deneska e zholto, da se pazime, aha crveno, ne izleguvaj od doma. Pa ova video lentive od bin Laden da pagjash od smeenje. Ama ima raja shto "golta" se shto ke i se prinese.
concrete "Dodeka ima telinja ,ke ima i teletina"-rekol nekoj so noz i viluska vo race i stek kako carsav pred nego!!!!
Misirkov Al Kaeda e rasprostraneta vo nad 60 semji na svetot. Najverojatno e tocno deka i kaj nas gi ima. Da ne se lazeme SAD imaat instalirano odlicen razuznuvacki sistem na Balkanot -- vkl. pola makedonska vlada i pretsedatel -- i znaat se. Pina: komunizmot bese realna opasnost i nemase potreba od nikakvo plasenje. Da ne bil tatko ti clen na partija (od tie ponovite) sto volku zolcno reagiras vo sekoj post za SAD?[;)] Ili onaka reda radi si stanal del od cmizdreckata atmosvera na EU/Kanada?[:D] I koj moj tebe te boli kako nie samite go organizirame sistemot na nasata bezbednost?!? Toa so boite e povekje politicka zastita na pretsedatelot. No relano, do sega "resija" vo samiot zacetok barem desetina potencijalni napadi na Wahsington.
трендафил
quote:
Originally posted by Misirkov
Al Kaeda e rasprostraneta vo nad 60 semji na svetot. Najverojatno e tocno deka i kaj nas gi ima. Da ne se lazeme SAD imaat instalirano odlicen razuznuvacki sistem na Balkanot -- vkl. pola makedonska vlada i pretsedatel -- i znaat se.
Тие ја имаат инсталирано и Ал Каеда и многу добро знаат каде е инсталирана. По некој им забегува или така изгледа. Народот мора да се плаши од нешто и непријателот никогаш не смее да биде уништен до крај. Како иначе ќе им ги земеш на луѓето парите (за да ги браниш) и ќе ги трошиш. Најлесно тоа се прави со оружјето. Кој може да изброи колку ракети на пример се лансирани и колку чини секоја отпосле, со ревизија, на непријателска територија. А победата нема цена. Можно е во Македонија да е некоја од забеганите групи на Ал Каеда, што работи на своја сметка. Затоа странците се толку возбудени. Од страв за себе, не за нас. Ќе видиме што ќе препорача Роберт Сери (од НАТО). Дал да бегамо ил да легамо. Во секој случај грците се плашат кога ќе се спомне војна во Македонија. Многу македонци поаѓаат кон Грција, па тие не знаат дали ќе ги нападнеме да направиме Голема Македонија или дезертерите бегаат да не мора да ја бранат земјата. Така беше во 1991 кога некој мислеше дека ЈНА ќе не нападне по референдумот за самостојност (никој од актуелната власт немаше на прославата на плоштадот Македонија, го жртвуваа само Глигоров како најстар) и во 2001 година. Во 1991 можеби се работеше само за фобија на бучковистите (former бранковисти) од референдум, но во 2001 работите беа појасни.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by Misirkov
Al Kaeda e rasprostraneta vo nad 60 semji na svetot. Najverojatno e tocno deka i kaj nas gi ima. Da ne se lazeme SAD imaat instalirano odlicen razuznuvacki sistem na Balkanot -- vkl. pola makedonska vlada i pretsedatel -- i znaat se.
Тие ја имаат инсталирано и Ал Каеда и многу добро знаат каде е инсталирана. По некој им забегува или така изгледа. Народот мора да се плаши од нешто и непријателот никогаш не смее да биде уништен до крај. Како иначе ќе им ги земеш на луѓето парите (за да ги браниш) и ќе ги трошиш. Најлесно тоа се прави со оружјето. Кој може да изброи колку ракети на пример се лансирани и колку чини секоја отпосле, со ревизија, на непријателска територија. А победата нема цена. Можно е во Македонија да е некоја од забеганите групи на Ал Каеда, што работи на своја сметка. Затоа странците се толку возбудени. Од страв за себе, не за нас. Ќе видиме што ќе препорача Роберт Сери (од НАТО). Дал да бегамо ил да легамо. Во секој случај грците се плашат кога ќе се спомне војна во Македонија. Многу македонци поаѓаат кон Грција, па тие не знаат дали ќе ги нападнеме да направиме Голема Македонија или дезертерите бегаат да не мора да ја бранат земјата. Така беше во 1991 кога некој мислеше дека ЈНА ќе не нападне по референдумот за самостојност (никој од актуелната власт немаше на прославата на плоштадот Македонија, го жртвуваа само Глигоров како најстар) и во 2001 година. Во 1991 можеби се работеше само за фобија на бучковистите (former бранковисти) од референдум, но во 2001 работите беа појасни.
Па конечно и тие сфатија дека со борба и референдуми ништо не се постигнува и затаоа дома си гледаа ТВ ...како што Николче топло им препорача на ТВ гледачите.