Zadovolni li ste DPMNE,Budzaku ostana???
Zadovolni li ste DPMNE,Budzaku ostana???
Pana Ova go pisuvam iako znam deka Budzaku podnel ostavka. Sakam da kazam deka DPMNE zaedno so vesnikot "Vreme" i "Vest" se nafrlija poveke na makedonskite ministri otkolku na Budzaku.Demek,nasive bile pokorumpirani.I da e taka,sto cisto se somnevam,ovoj Budzaku bese faten so racete vo medot i treba da odgovara. Onoj pa izlapavenion starec Gorgi Naumov(nekoj clen e tamu na nekoja si pravna komisija na DPMNE)uste prasa kako mozel Hari Kostov da prisluskuva.Demek toa bilo zabraneto. Mnogu be zal im e za Budzaku. Sto se odnesuva do nasite tie se ponasaat kako izgubeni vo vreme i prostor.Ebate mandator takov koga ceka dozvola od Ahmeti za Budzaku. Toa sto sega, odkako se povlece Budzaku ovie "mojve" ke kazuvaat prikaski deka bilo nekoja finta,toa e zimi majka.Se pokaza i sega deka sme ligavi i za toa ne ne biva.Mandatarot ne zamajavase 15 dena za da najposle popusti.Sramno.Istoto go napravija i so teritorijalnata podelba. Pana takvo ponasanje nema da tolerira.
concrete f9,borbata e da nema sledni izbori,onakvi kakvi sto ima vo normalni zemji. Jas 1991-92 cenev deka ova ke se slucuva cca 2015 koga albancite ke dojdea na cca 20% da bidat, ama na nekogo mu se brza, pa ja zbrzuva celava rabota. Nema koj da te slusa, vo veter zboruvas. Koj i da dojde na vlast dobiva soodvetni informacii i se priprema za taa idnina( se fatira). I sto ocekuvas da se smeni? Od kogo ovie bi izgubile KATASTROFALNO!!!Nema takvi , samo narodot sekoj den KATASTROFALNO gubi, a iskreno receno uste ne go gledam dnoto. A da , ke zaboravev, ama ic ne se sueverni!!!
трендафил Не знам што е ова што го направи Буџаку. Дали ќе има последици врз психата човек на кого некој насилно ќе му ги свлече гаките, и после тоа ќе се откаже од делото. Не му го направи ли тоа Агрон на Владо. Само да биде свесен на силата на ДУИ. А после се повлече пред притисокот на странците кои не сакаат ако некој дрпа, а да не добијат дел. Веднаш им се будат антикорупцијските чувства. Или на Буџаку по Бранко и Хари му досади да ги онадува премиерите. Тоа сега ќе го прави веројатно некој помлад.
intel
quote:
Originally posted by трендафил
. Или на Буџаку по Бранко и Хари му досади да ги онадува премиерите. Тоа сега ќе го прави веројатно некој помлад.
Што ти се вика искуство на Бивша Власт,се си знае како Грчки филозоф.
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
. Или на Буџаку по Бранко и Хари му досади да ги онадува премиерите. Тоа сега ќе го прави веројатно некој помлад.
Што ти се вика искуство на Бивша Власт,се си знае како Грчки филозоф.
Време им е за пензија. На власт беа од 1945 (да не мисли некој дека не ја знам историјата ќе напоменам дека во 1944 година 8ми декември, свети Климент, бил државен празник, па тешко дека на власт бил само КПМ, сега СДСМ, кој бил само дел од власта) до 1990. Тогаш имаа искуство со титоистите. Па до 1998 со ПДП. Сега со ДУИ. Странците нема ни да ги спомнувам. Признавам, поголемо искуство долго време нема да има никој во Македонија.
intel
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
. Или на Буџаку по Бранко и Хари му досади да ги онадува премиерите. Тоа сега ќе го прави веројатно некој помлад.
Што ти се вика искуство на Бивша Власт,се си знае како Грчки филозоф.
Време им е за пензија. На власт беа од 1945 (да не мисли некој дека не ја знам историјата ќе напоменам дека во 1944 година 8ми декември, свети Климент, бил државен празник, па тешко дека на власт бил само КПМ, сега СДСМ, кој бил само дел од власта) до 1990. Тогаш имаа искуство со титоистите. Па до 1998 со ПДП. Сега со ДУИ. Странците нема ни да ги спомнувам. Признавам, поголемо искуство долго време нема да има никој во Македонија.
Да де, и јас тоа викам.Заборавив да напомнам дека твоите искуства се поголеми од она што се нарекува Бивша Власт,нели ми призна еднаш дека си бил член на КПМ при СКЈ. Инаку во врска со темава што да кажам освен дека е жална.Не поради тоа што нема да биде Буџаку,не поради тоа што пак ќе биде Албанец,не поради тоа што освен со градежното земјиште сега Албанците ќе разполагаат и со Земјоделското земјиште(па,па,кога ќе почнат тек сега распродажби-ќе го бараме Марјан Ѓорчев,барем да е наш нели),не дека ќе “изгуби“ СДСМ на наредните избори,туку поради тоа што Ти и таквите како тебе по два пати би ги симнале гаќите на ден само да има што контра да се напише кон останатите Македонци,затоа што Втората опција која едвај постои е толку искорумпирана од нејзиното владеење што сирота не може наредниве 8 год. да си ги исчисти кашканиците што ги направи,затоа што и кога ќе се обиде нешто да каже ја замолчуваат истите оние кои и диригираат на оваа влада што и како да прави,а сето тоа е резултат на старата позната “РАЗДЕЛИ ПА ВЛАДЕЈ“.Aко се Албанците единствени што мислиш кој е разделен и колку Ти учествуваш во создавањето на тој длабок ЈАЗ помеѓу Македонците “несвесно“ или намерно?????
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
...Pana takvo ponasanje nema da tolerira.
I sto kje napravi Pana?:) Kje gi blamira na forum, ili...?:)
concrete Jas preporacav da usovrsuva sklopuvanje i rasklopuvanje na Skorpion, i intenzivno da vezba dodeka ne pogodi stalska vrata na rastojanie od 30 m. Ili kako po lezerna varijanta da osniva nova partija. Blamazi po forumi ne e nivo za ljubiteli na nuklearni udari.
bojan81 Pana tie "tvojte" dobro gi stavas vo navodnici zosto znam deka ne si takov, se edna obicna bagra ligusi i nisto drugo. Kakov li e toj sadomazohizam samiot budala da se pravis i da se voodusevuvas na toa ne mi e jasno. No mozam da svatam koga ke pomislam koja im e celta na toa bagrata ligusi, da dobijat nekoja mizena raboticka na mizeren nacin. Go slusav Buckovski na edna tribina, covekot od prv vpecatok mi izgleda kako edno prepotentno iskoploeksirano samobendisano bes nikakva osnova covece, za kogo negoviot neuspeh prestavuva nemoznost da se poentira na nekoi temi. Ama dobro mu go lepna Budjaku, za ova ima petka od mene, iako da nego toa ne go tangira voopsto.
Pana
quote:
I sto kje napravi Pana?:)
Ke gi kritikuva i ke gi napaga.Ete toa ke napravi Pana.Pa ne da e SDSM ,sveti SDSM da e. Ako nisto poveke toa mu go dolzam na Cernozemski.
трендафил Во случајов само се потврди дека УЧК (или ДУИ како што сега се викаат) прават што сакаат. Дека ниту во коалицијата не одлучува мнозинството, односно дека имаме диктатура, веројатно со притисок на оружјето. Буџаку се мајтапи со Бучковски. Затоа му се зблагодари за довербата што мандатарот ја има во него. Знаејќи дека Владо има поголема доверба во вооружената група во Кондово (дека нема намера да ја дестабилизира државата), отколку во ЛАВОВИте на пример, тоа не ме изненадува. Што се однесува до корумпираноста на другите министри, веројатно ја има, затоа што буџетот е ист како во војната (укинат е данокот на трансакција или т.н. воен данок, но затоа е проширен бројот на артикли на кој е укината повластената даночна стапка, лековите на пример), а многу помалку работи се прават со државни пари. Се зголемуваат и банкарските записи на Народната банка, односно државата зема краткорочни кредити, поради неликвидноста, односно брзото трошење пари со кои ништо не се прави. Каде испаруваат парите? Ако не одат (наменски) во џеповите на граѓаните, веројатно одат во џеповите на министрите и другите функционери од власта.
f9 Мислам дека од кога загина Борис Трајковски,Македонија е во луда состојба и си го губи времето за џабе.Се од избори на афери,па кризи,па афери,па кризи па афери.Парламентот е во зимски сон,владата и коалицијата ја оставија Македонија обезглавена во периодот кога би требало да покажат најуспешно програмско творење затоа што се ближат парламентарните избори,а нема ефекти и резултати,а и тие што ги имаше се стопија и се топат на мало затоплување,како она во Кондово.Аферата со Буџаку ми е бесмислена,како што ми е бесмислено и толкавото напрегнување на позицијата да го нема во Владата.Кога ќе помислам дека во Владата СДСМ ќе стави министер -потенцијален злосторник со можен билет за Хаг и дека со таков кадар ќе ја освојуваат наклонетоста на гласачкото тело за следните парламентарни избори,-останувам без зборови.Мислам,- што има повеќе да се каже за гробарите на Македонскиот народ и држава освен едно просто =ајр да не видат,и на куќите пајажини да им се збираат. Мислам,луге -вие од СДСМ ,дали сте свесни дека сте одговорни за овој временски термин?Дали сте свесни дека тоа што денес и немате опозиција е преголем луксуз за вас?Дека го трошите владеењето без успех,дека креирате проблеми,а не разрешувате?Дека сте постанале и вие дел од проблемот на Македонија. -Ако нешто не се смени ,-ги губите следните избори-КАТАСТРОФАЛНО.
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
. Или на Буџаку по Бранко и Хари му досади да ги онадува премиерите. Тоа сега ќе го прави веројатно некој помлад.
Што ти се вика искуство на Бивша Власт,се си знае како Грчки филозоф.
Време им е за пензија. На власт беа од 1945 (да не мисли некој дека не ја знам историјата ќе напоменам дека во 1944 година 8ми декември, свети Климент, бил државен празник, па тешко дека на власт бил само КПМ, сега СДСМ, кој бил само дел од власта) до 1990. Тогаш имаа искуство со титоистите. Па до 1998 со ПДП. Сега со ДУИ. Странците нема ни да ги спомнувам. Признавам, поголемо искуство долго време нема да има никој во Македонија.
Да де, и јас тоа викам.Заборавив да напомнам дека твоите искуства се поголеми од она што се нарекува Бивша Власт,нели ми призна еднаш дека си бил член на КПМ при СКЈ. Инаку во врска со темава што да кажам освен дека е жална.Не поради тоа што нема да биде Буџаку,не поради тоа што пак ќе биде Албанец,не поради тоа што освен со градежното земјиште сега Албанците ќе разполагаат и со Земјоделското земјиште(па,па,кога ќе почнат тек сега распродажби-ќе го бараме Марјан Ѓорчев,барем да е наш нели),не дека ќе “изгуби“ СДСМ на наредните избори,туку поради тоа што Ти и таквите како тебе по два пати би ги симнале гаќите на ден само да има што контра да се напише кон останатите Македонци,затоа што Втората опција која едвај постои е толку искорумпирана од нејзиното владеење што сирота не може наредниве 8 год. да си ги исчисти кашканиците што ги направи,затоа што и кога ќе се обиде нешто да каже ја замолчуваат истите оние кои и диригираат на оваа влада што и како да прави,а сето тоа е резултат на старата позната “РАЗДЕЛИ ПА ВЛАДЕЈ“.Aко се Албанците единствени што мислиш кој е разделен и колку Ти учествуваш во создавањето на тој длабок ЈАЗ помеѓу Македонците “несвесно“ или намерно?????
Темата е Буџаку, а не Трендафил. Но бидејќи целта го оправдува промашувањето ќе морам и јас да пишувам нешто што не е во врска со неа. Не сум јас тој што земал оружје во Кондово и да не ја признава власта туку некои други. А немам намера повторно да се вратиме во едноумие, односно да не кажам ако мислам дека некој е идиот на пример, само за да нема поделба. Нормално, да образложам зошто мислам дека е идиот. Немам намера да не ги гледам терористите во Кондово наводно за да има мир, да не гласам на референдум за наводно да се повлечат тие што не се повлечени од Кондово. Најмалку имам намера да му дадам на некој да ме онади доброволно за наводно да не бидам силуван. Ниту да премолчам ако некој друг сака да го направи тоа. СДСМ може да ги вработи терористите од Кондово (откако ќе го предадат оружјето и ќе ја одлежат со закон предвидената казна), на пример, во својата партија и да ги плаќа од свои, а не од мои пари. Едноставно имам право да го критикувам тој што го плаќам, а јас сум еден од многуте што ја плаќа и оваа власт и другите што живеат од буџетски пари. А пред се` од државата очекувам да ме заштити од сите насилници. Можам да и прогледам низ прсти за инцидент, но не после повеќе од три години да не можам да го посетам манастирот Света Богородица во Матејче на пример, сем во придружба на странци, порано НАТО, сега Еуропол. Немам намера ниту да се правам луд, како нашите политичари, и да се правам дека не ја гледам стварноста. Ниту да пијам виски, жолта или нешто друго за да живеам во друг свет. Нападот на човек, а не на неговото мислење, ме потсетува многу на едно друго време, во кое го имам поминато поголемиот дел од мојот досегашен живот, па навикнат сум на тоа. Таков метод користат тие што немаат аргументи, односно одговор на некое прашање, па арогантно велат дека „некои прашања не заслужуваат одговор“. Јас пак мислам дека секое прашање заслужува или има одговор. Нормално секој не е доволно учен и умен да одговори на сите прашања. Затоа постојат и овој форум, собранието и други форми. За да може повеќе луѓе да го кажат своето мислење и од повеќе мислења да се одвои најдоброто. Не мислам дека сум секогаш во право. Можеби не сум никогаш. Но од тоа што е напишано не гледам што сум згрешил во врска со напишаното на оваа тема. Воопшто немам намера да владеам, ниту да делам. Не сакам ние македонците да бидеме разединети. Напротив. Но да се обединиме окулу најумните и најчесните, а не окулу лажговци, крадци, пијандури, предавници ..., на пример. Но и од најумните не мислам да правам земски богови.
StormAngel Interesno!
jamajka Pana ti zadovolen li si?
SLaCk Eve pana za da ne se sekiras,i SDS i DUI se apashi samo SDS podobro se prikriva(ama posle,prodazbata karsi tutunski kombinat na placevi,na pazarite,tenderite vo geodetska uprava vo klinicki centar poslabo vi odi prikrivanjeto).
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by bojan81
Pana tie "tvojte" dobro gi stavas vo navodnici zosto znam deka ne si takov, se edna obicna bagra ligusi i nisto drugo. Kakov li e toj sadomazohizam samiot budala da se pravis i da se voodusevuvas na toa ne mi e jasno. No mozam da svatam koga ke pomislam koja im e celta na toa bagrata ligusi, da dobijat nekoja mizena raboticka na mizeren nacin. Go slusav Buckovski na edna tribina, covekot od prv vpecatok mi izgleda kako edno prepotentno iskoploeksirano samobendisano bes nikakva osnova covece, za kogo negoviot neuspeh prestavuva nemoznost da se poentira na nekoi temi. Ama dobro mu go lepna Budjaku, za ova ima petka od mene, iako da nego toa ne go tangira voopsto.
Moeto mislenje za Buchko e slichno, no ne tolku drastichno.
трендафил
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by bojan81
Pana tie "tvojte" dobro gi stavas vo navodnici zosto znam deka ne si takov, se edna obicna bagra ligusi i nisto drugo. Kakov li e toj sadomazohizam samiot budala da se pravis i da se voodusevuvas na toa ne mi e jasno. No mozam da svatam koga ke pomislam koja im e celta na toa bagrata ligusi, da dobijat nekoja mizena raboticka na mizeren nacin. Go slusav Buckovski na edna tribina, covekot od prv vpecatok mi izgleda kako edno prepotentno iskoploeksirano samobendisano bes nikakva osnova covece, za kogo negoviot neuspeh prestavuva nemoznost da se poentira na nekoi temi. Ama dobro mu go lepna Budjaku, za ova ima petka od mene, iako da nego toa ne go tangira voopsto.
Moeto mislenje za Buchko e slichno, no ne tolku drastichno.
Кога некој дрпа умерено, работите потешко излегуваат на виделина. Но кога ќе се претера и во квалитет и во квантитет, тешко е тоа да се сокрие. Опасно е кога на власт се партии што имаат мали шанси да ги добијат следните избори. Овие ниту се трудат на било кој начин да го направат тоа. Не прават нешто слично на Милениумскиот крст, Плаошник, водоснабдувањето на Дојранското Езеро, акции како таа кај Раштански Лозја или нешто друго што го сакаат нивните гласачи. Ќе гледаат ли само да соберат што повеќе за своите партии и за себе пред да си заминат?
Pana
quote:
Не прават нешто слично на Милениумскиот крст, Плаошник, водоснабдувањето на Дојранското Езеро, акции како таа кај Раштански Лозја
Ova e kompliment za SDSM.[:D]
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Не прават нешто слично на Милениумскиот крст, Плаошник, водоснабдувањето на Дојранското Езеро, акции како таа кај Раштански Лозја
Ova e kompliment za SDSM.[:D]
Јас повеќе би сакал да биде напишано но и разбрано како КОМПЛЕМЕНТ на сдсм , почитуван колега.
Pana
quote:
КОМПЛЕМЕНТ
?????????????????????????????????[B)][B)]
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
КОМПЛЕМЕНТ
?????????????????????????????????[B)][B)]
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![8D]
Pana
quote:
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sepak????????????????????????????[;)][;)][:D]
Divider Site se lopovi i korumpirani idioti. Zalno e sto toa site go znaeme, a pak ne rabotat kako bavca.